DE EEMBODE KATHOLIEK NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN KANTOOR LANGEGRACHT 28. AMERSFOORT VRIJDAG 28 FEBRUARI 1919 32« JAARGANG No. 102 TWEEDE BLAD. De aanstaande Verkiezingen. Het vorig jaar bij de Algemeene Kamerverkiezingen heeft de Katholieke Staatspartij zich kranig gehouden. Dank zij de gebeden, door talloozen gestort, dank zij de plichtbewuste, krach tige leiding der besturen, dank zij de - op enkele uitzonderingen na eendrachtige samenwerking der kiezers, werd de eenheid in d« partij bewaard en brachten we het tot 30 zetels in de Tweede Kamer. En thans Thans worden we weer ter stembus geroepen, en hebben we te zorgen, dat we zooveel mogelijk Katholieken brengen in de Provinciale Stalen en in de Gemeenteraden. Wat de Provinciale Staten betreft, gewezen hierop, dat deze kiezen de leden der Eerste Kamer, en dat het dus van de samenstelling der Provin ciale Staten zal afhangen, of onze Eerste Kamer, die rechtsch is, ook rechtsch blijven zal. Derhalve, kiezers, L'w best gedaan I! Verleden jaar ging 't mooi. 't Moet nu nog mooier gaan En daar is reden voor I Verleden jaar moesten we nog een rechtsch Ministerie zien te krijgen thans hebben we een rechtsch Kabinet, en een goed ook ea moeten zien het te behouden. Zorgen moeten we, dat onze Christe lijke Regeertng houde den steun van een rechtsche Eerste Kamer zorgen moeten we, dat uit het getal der uit gebrachte rechtsche stemmen blijke, dat de groote meerderheid van ons volk achter de Regeering staat en niets liever verlangt dan die Kegeering harte- lijk te steunen. En ook daarvoor is alle reden. Wij hebben toch eene voortreffelijke Kegeering I Wie durft het ontkennen Zeker, deze Kegeering kan niet weg nemen de gevolgen der erfzonde, deze Regeering kan oas niet reeds hier op aarde den hemel bezorgen. Wat zij wél kan Zij kan, voor zoover van haar af hangt, bevorderen, dat de levensvoor waarden der burgers, wier lot haar is toevertrouwd, toedanig zijn. dat zij hun aardsch bestaan zoo goed mogelijk kunnen maken, tevens veilig kunnen heensturen naar hun eeuwige bestem ming. En dat doet zij. Zij heeft ons tot dusverre bewaard voor revolutie, voor die verschrikke lijke ellende, waarin Troelstra en rijn aanhangers oas volk hadden willen storten. Zij heeft ontvouwd haar schoon en kloek program, waaruit blijkt, hoozeer zij de stoffelijke n geestelijke behoeften van ons volk kent en die bevredigen wil. En in den korten tijd sedert haar optreden heeft zij reeds getoond, dat het haar ernst is met de uitvoering van haar program. Evenais de vorige Christelijke Kabi netten vertoont lij eene heerlijke activi teit op sociaal gebied, en dat niet voor cénea enkelen stand, maar, gelijk 't een Christelijk Kabinet, dat de wet van rechtvaardigheid en naastenliefde hul digt, past, voor alle standen. Bij de discussion in de beide Kamers der Staten-Generaal is nu reeds ge bleken, hoezeer de werkzaamheid van deze Kegeering ten behoeve van Arbeid, Middenstand en Landbouw wordt op prijs gesteld en gewaardeerd. Ea dan het Onderwijst Deze Regeering zij heeft het reeds met de daad bewezen zal, als wij haar slechts steunen, het zoo ver weten te brengen, dat allen voor hun kinderen dat onderwijs kunnen be komen, dat zij in geweten verplicht zijn aan hun kinderen te geven. Wij Katholieken dus Katholiek onder wijs. Daarom ook deze Regeering hartelijk gesteund I Daar is meer. Deze Regcering erkent God, houdt met Gods Wil en Wet rekening, ook in hrt Staatkundig leven. De 19e en begin der 20e eeuw hadden aan de wereld steeds meer stoffelijke welvaart gebrachtde wereld ver vreemde zich echter meer en meer van God, erkende Hem niet als de Gever van al dat goedsde oorlog kwam en thans ellende cn rampspoed over de beschaafde, ontwikkelde wereld. Nu gaat er komen een nieuwe tijd. We hebben thans een regeering, die God openlijk erkent, getuige o.a. den biddag, door haar uitgeschreven. Welnu, door haar te behouden, willen we gaarne met haar uit liefde tot God, aan God de eere geven die Hem toe komt, oek op openbaar terrein, ver trouwende dat ook in den nieuwen tyd Gods Zegen, waaraan ook in het open baar leven alles gelegen is, ons vader land ten deel zal vallen. Daarom deze Regeering gesteund vooral als Christelijke Regeering, die naar wij bidden en vertrouwen, als zoodanig met Gods hulp ons vader land tot heil zal zijn, in geestelijk en stoffelijk opzicht. Komen sociaal-democraten pogen U ler te halen met hen saam te gaan, begeeft U niet in gesprek mei hen. Herhaaldelijk bielden zij goede maat- -egelen tegen, denkt aan de Talma- wetteowerden zij uitgenoodigd on :e regeeren en hun woorden eens ii daden om te zetten, dan weigerdet zij, en konden ze er een enkelen keer niet langs en moesten se wel, dan brachten zij het er af, zooals wethouder Wibaut in Amsterdam. Katholieke Kiezers, de tijden zijn jaar en ernstig I Bedeakt dit ook bij deze verkiezingen. Distributie. Het woord begint met «dis» en is is uit den boose. Denk maar aan dis-harmonie en dis-orde. Sn hoe spoediger we er ons van kunnen los maken, hoe beter. Want zo heeft verschrikkelijk duur gewerkt, en in verhouding tot de hooge kosten op verre na nist de resultaten opgeleverd, die ze had kunnen hebben. Keken eens op, wat ze ons kos!, zegt de »H. P.« Al die ambtenaren in bun duur gehuurde bureaux met hun bergen brandstof en bureau-heboeften i bergen duur papier bekladdende. De diilributie-instclling cn alles wat daarmee annex is, heeft over het al gemeen een slechten roep by het volk. Meo heeft zooveel gehoord van knoeierij, dat men bijna niemand van de distri- butie-menschcn en de bevoorrechte consenthouders, fabrikanten cn groot handelaars meer vertrouwt, hoewel natuurlek slechts de minderheid een blaam kan treffen. De regeering, voorgelicht door haar adviseurs, heeft heel wat domme dingen uitgehaald, doordat men op de regee- igsbureaux op het gebied der praktijk n nijverheid en handel van toeten noch blazen weet. De bureaucraten bleken als gevolg van den invloed der bureaulucht op de meeste zaken geen practischen kijk te hebben cn gingen maar al te vaak hun licht opsteken bij belanghebbenden. Waren dit grooten in hun soort, dan legden dezen het er dikwijls op aan, de kleineren voor nu en naar ze denkelijk hoopten, ook voor de toekomst «kapot» te maken. Advi seurs met algemeene kennis, gladde lui, menschen met een sneus», met voel horens had men moeten hebben, enke- Tiaar. Menschen, die bij de beoor deeling van een prijs weten, waar de winst opboudt en de woeker begint. Er zijn zoo alles saam millioenen 'eggesmeleu. Nu laatstelijk weer mst die spek-historie, Onze beroepshande laars zouden diep te beklagen zijn als lóó zaken moesten doen. Denkelijk koopen de Engelschen nu versch spek in Amerika voor lageren prijs dan ij ons het oude spek leveren. Laten we de rekening opmaken. De regeering begint met 90 cent per kilo toe te leggen, maakt f 10.800.000; de distribueerende gemeenten leggen er samen f 1.200.000 op toe, als ze het spek kunnen plaatsen. Lukt dat niet, dan is het zeer d* vraag of het Rijk het terugneemt. Iftissit«aetic. De wereldmissie is een eisch van de volstrekte waarheid van den godsdienst van Christus. Eeu godsdienst die geen missie heeft, geeft zich zelf prij9. Eea godsdienst die zich als de alleen ware godsdienst uitgeeft, moet missioneereo. Hoe dieper derhalve in het hart van de Katholieke Christenheid de overtuiging vastgeworteld is van de absolute waar heid van den Katholieken godsdienst, des te meer zal zich de drang naar de Katholieke missie-actie uiten. Geestdrift voor de missie was daarom reeds het begia af de vrucht van een diepe, ndige geloofsovertuiging. Tijden, rln de missiegeest in de kerk ont brak, waren altijd door «en stilstand van het godsdienstig leven gekenmerkt. Ia het H. Land schijnt er sinds de verovering door de Engelschen weer nieuwe actie te beginnen. De Domini canen zouden besloten hebben hun Bijbelinstituut te heropenen, de As- sumptionieten en më^^rs betrek- ken weer hun kloosters. Ia Japan gaat het missie werk aiet dan zeer langzaam vooruit. Japan telt slechts 75000 Katholieken, de voor naamste oorzaak daarvan is zeker geld gebrek en de afwezigheid van een groot gedeelte der priesters, die onder dienst sijn (geweest Groote hinderpalen zijn hierde toenemende materialistische tijdgeest en de pogingen die worden aangewend tot in eerherstelling der verschillende in het land bestaande heidcnsche eerediensten. zes maanden tijds werden alleen het Aartsbisdom Utrecht 48000 iwe leden aangeworven voor de Genootschap tot Voortplanting des Geloofs. Op sommige plaatsen hebben alle communicanten zich laten insschrij ven als lid. Moge dit voorbeeld ingang Meer zorgen meer eer. Pater Borromaeus de Greeve, gaf ns deze waarheid ten beste, die hy stelde tegenover de ontaarding van het huwelijk Voor ons Katholieken, blijft gelden „Liever zorgen dan zonde liever martelares, dan zondaresliever met acht kinderen op een bovenhuis, dan met twee op een villa, als God het geeft". Inderdaad, zoo moet het zijn liever zorgea dan zonden. Maar dikwijls is er iets, dat nog zwaarder te dragen valt dan zorg. Dat is de onverholen minachtiag, die onze tijd heeft voor den mcosch, niet met zorg, maar zonder veel geld. Het is tegenwoordig schande met rijk te zijn en helaas, tellen wij ook al te veel katholieken, die niet alleen vergeten :ijn dat Christus gezegd heeft „Wee, den rijke", maar die voor de wereld de leugen huldigen„Wee, den niet-rijke", imers zij minachten hem. De juiste waardeering van „geld" is :n zaak, die ook onder de onzen v beterd moet worden! En het is n genoeg, dat men theoretisch schijnt weten, dat waarlijk niet het bezit v geld en goed de waarde vormt van d mensch, maar dat men ook practisch ophoudt den neus hoog op te trekken tegenover den broeder, die met de fortuin minder gezegend is. Want het kan zeer goed zgn dat het juist daar door toch feitelijk de meer gezegende is. Christenen moeten, ook door een ivere waardeering van wat in werke lijkheid menschenwaarde is en door op te houden met aan botte goudvcreering te hechten, het leven vergemakkelijken van hen die omdat zij zielenadel en deugd het hoogste stellen, in zwaardere zorgen leven. Ia werkelijkheid immers verdienen zij meer eer en hoogachting. Binnenland. Social* wslgeving. Minister Aalberse veiklaarde Tweede Kamer, dat bij de herziening der ongevallenwet, die spoedig zou komen, voorzien wordt, bij art. 27' de noodzakelijkheid om invaliden wéér tot arbeid in staat te stellen. Duurte- toeslagen bleef de min. voor de inva- liditeits-rentc-trekkers in strijd aohten et 't beginsel der wet. Ziekte-behandeling zal de min. voor stellen naast de ziekte-verzekering, voor allen die beneden zekere economische positie zijo. Alles wordt voorbereid om de ziekte- 'crzekcring spoedig in te voeren voor de Raden van Arbeid, die er aanvan kelijk ontzaglijk veel door te doen krij gen, worden ambtenaren speciaal op geleid. De Min. zal ook een kleine staatscommissie voor dit doel instellen. Oratzent de Radeowet ontraadde de min., vooral omdat de werkgevers de premién zullen moeten betalen, den arbeiders de meerderheid in de Raden ,n Arbeid te geven. B^ de wijzigingen der Invaliditeitswet zal worden bepaald dat ook aai rn na 't 70s jaar zullen geldig Ter zake van de ouderdomsrente bleef de min, voornemens viijwillige terzekering voor te stellen. De min. hoopte dat waar allen eigenlijk hetzelfde willen tot een vergelijk te komen. Niemand behoeft zijn idealen of be ginselen daaitoe prijs te geven. Hoofd- doel voor den Min. was de economische positie van den arbeider te verbeteren. De Min. is zoover gegaan als zijn be ginsel toeliet. Da Achturaawat. Minister Aalberse deelde een en ander mee omtrent de achturenwet die op komst is. De landarbeiders zijn er niet in opgenomen, omdat afsonderiyke regeling van hun arbeidstijd veel vlugger kan geschieden. Zij zullen worden opge- imen in de landbouwarbeiderswet. Het wetzontwerp bevat speciale hoofd stukken betreffende broodbakker ijen, winkels, kantoren, apotheken, koffie huizen en hotels en verplegings-inrich- tingen. Dienstboden zijn in de regeling niet begrepen. Mevrouw Groeneweg bad regeling van vrije dagen voor de in wonende dienstboden en van den ar beidstijd voor uitwonende gevraagd. Maar de minister gaf als zijn meeoing kennen, dat ingrijpen in een stuk i het gezinsleven in geen geval oor baar ware in ten wet, die voer onder nemingen is gemaaktal is het dan ook, zoo schertste Z. Exc., tegenwoor dig een heele «onderneming» om' een huishoudco op te zetten. Doch boven dien gaat de arbeidersbescherming uit van de arbeiders als de economische zwakkere partijen dat is de dienst bode tegenover de huisvrouw lang Diet meer. Mea zou eer het tegendeel kun- zeggenImmers er is voortdurend veel meer vraag dan aanbod van dienst boden. In 1917 waren er ruim 2000 aanbiedingen tegenover 7000 aanvragen. Te Erp werd in den nacht inge broken in de boerderij der gebr. Bier twee samenwonende landbou- 82 en 75-jangen leeftijd. De daders verbraken het luik van een uairaampje. en kwamen in de kamer, vaar de gebioeders te zamen sliepen. Dete kamer binnenkomende schotea de onverlaten onmiddellijk in de rich ting van de slaapstede. De kogels troffen niet Daarop ontstond een zware worsteling tusschen de broeders en de inbrekers. Ook moet een drr broeders nog geroepen hebben»Ik ken jullie toch wel kerelse, waarop sij hem het doodelijke schot gaven. Men heeft hem later in het achter huis gevonden, met het hoofd op den zoldertrap, een schot in de rechter- en linkerzijde en nog een schot in het onderlijf. De andere broeder wilde ter hulp snellen, dokh werd door een der in brekers meermalen in de beenen ge schoten. De dienstbode was onder haar bed gekropen. Toen de dieven weder het huis ingingen is zij door een raampje der aangrenzende kamer de buurt in gevlucht en riep om hulp. Niemand durfde echter onmiddellijk medegaan, daar de dienstbode waarschuwde, dat niets gedaan werd dan schieten. De buren bliezen op den hoorn. Op dit geluid hebben de moordenaars het bet hazenpad gekozeo. rerst werd de gewonde gehol- zijn beenen verbonden. Per rij tuig werd hij naar Veghel vervoerd, sar onmiddeljj': een been moest ge- nputeerd worden. Niets is echter door de vlucht ont vreemd. De fnmilie heeft ruim f 3000 aan contanten in huis gevonden, waar- f 1300 aan zilver, verborgen onder den vloer van een zijkamer. De jacht op eenden in de provincie Utrecht is voor dit jaar gesloten Vrij dag 28 Februari, met zonsondergang, na welken tyd ook het kooien niet meer zal mogen worden uitgeoefend, terwijl de kooieenden opgesloten of gehokt moeten z$n tot 1 V staande. De jacht op ander waterwild <n de provincie Utrecht zal worden gesloten Zaterdag 5 April a.s. met zonsonder gang- De zilverbons van f2.50 van het oude model kunnen tot en met 15 Maart tot elk bedrag tegen wettig betaal middel worden ingewisseld bij de be taalmeesters, de oatvangers der directe belastingen en de postkantoren (met inbegrip van de bijkantoren). Ben treurig ongeluk had te Terburg hlaats. Het 12-jarig zoontje van De V. al spelende te dicht bij de wieken van den riTOen met het gevolg, dat hij een slag van een der wieken tegen zijn hoofd kreeg. Het kind onmiddelijk dood. In de Zorgvlietstraat in Den Haag een misdaad gepleegd. Ia het per ceel no. 37 woont de 66 jarige vrouw S„ van wie bekend was, dat zij eenig geld bezat. Er werd aan de deur ge klopt, naar het heette door een be ambte vaD de gasfabriek. Twee man nen, een burger en een militair, wierpen de oude vrouw op haar bed en bon den haar het hoofd in een kussen. Daarna bonden sij haar nog een nacht japon om den hals. De dieven ver wijderden zich met f75 er eenige gouden sieraden ter waarde van f 100. Gelukkig hebben de bovenburen de vrouw kunnen redden zij was bewuste loos. Ingezonden. (Buitsa verantwoordelijkheid der Redactie.) de Redactie van de Eembodc. M. Wil zoo goed zijn onderstaande in r veelgelezen blad te plaatsen. By voorbaat dank. Na onder leiding van de Propagacda- club Leo XIII Zondag een bezoek te hebben gebracht aan de R. K. Open bare Leeszaal, kan ik niet nalaten hier- iets te schrijven in uw blad. Toen wij ongeveer half vier uur met een 20-tal leden van den R. K. Volksbond aan de Leeszaal waren gekomen en entree deden in de studiezaal waren we allen reeds verwonderd over too groot aantal boeken waaronder werkeiyk prachtwerken waren. Ik durf zeggen dat er alles is vertegenwoordigd op het gebied vaft studie, godsdienst, vakkennis, wetboeken enz., te veel om e noemen. De Leeszaal is zeer practisch ingericht. Wy hebben alles in oogensehouw genomen van onder tot boven. En ik kan dan ook niet anders doen dan harteiyk dank te brengen aan bet Bestuur der R. K. Leeszaal voor de gelegenheid ons aan geboden, maar vooral aan den Heer Thien, die ons zoo helder heeft uiteen gezet het nuttige doel van de Leeszaal en die ons verschillende werken heeft laten zien, vooral de voornaamste werken. Ik kan iedereen ten zeerste aanbe velen een bezoek aan die instelling te brengen en er geregeld te komen om uw kennis te verrijken, vooral de werk lieden moeten hier veel gebruik van maken, aangezien deze nog wel eens met verschillende vraagstukken niet op de hoogte zyn. Men behoeft nu niet meer te seggen «waar moet ik nu toch eens heen gaan om dit of dat vraag stuk te weten te komen". Alles is daar viDden en kan men daar lezen. Als :n lid is van deze instelling kan men zelfs boeken te lezen vragen en mede ten naar huis om te bestudeeren, dat lidmaatschap kost maar een gulden per jaar, daarvoor behoeft men werkelijk niet terug te schrikken. Ik beveel dus ieder aan lid te worden van deze instelling. Maar dit neemt niet weg. of men I is of niet, men kan ten allen tyde de Leeszaal gratis bezoeken, voor ieder- in boven de 18 jaar is er toegang. Dus nog eens, ik hoop dat in 't irvolg in 't bijzonder de arbeiders gebruik zullen maken van deze nuttige instelling. Nogmaals dank aan het Bestuur van de R. K. Leeszaal, hetwelk dit stuk Sociaal werk zoo boog beeft weten op P. J. VAN KALLEVEEN. Correspondentie. v. H,, te Amersfoort. In antwoord op uw vraag deelen wy U mede, dat de stadhuisnaam van bedoelde commissie is«Com missie van bystand in het beheer van de zaken in betrekking staande tot de rechtspositie van het personeel der gemeente en zyne bezoldiging». Zy luistert ook naar den naam van R. P. S. R. Commissie». De Commissie is samengesteld als 'olgt: Wethouder Jorissen, voorzitter; nr. L. Stadig, J. Overeem, A. van Nynatten, H. Kroes, j, Haars secre- Plsats ver vangende leden zyn C. Ruitenberg- en M. R. N. Oosterveen, Op uw overige vragen kunnen wy et antwoorden. Klamp daarover een Raadslid aan. REDACTIE. Retraitan In hst St. Alfonsni- Retraltanhuia te Amersfoort. 69 Maart. Patronaatsleden, verg. f5. 1114 Maart. Ongeh. dames midden stand, verg. f7.50, 15—18 Maart. Mannen eo Jongelingen, trg. f 5. 20—23 Maart. Vrouwen en meisjes, verg. 15. 2528 Maart. Vrouwen en meisjes uit Hoogland. 29 Maart1 April. Heeren midden stand, verg. f7.50. 36 April Ongeh. dames midden stand, verg. f7.50. 710 April Vrouwen en meisjes, verg, 15. 1417 April. Heeren. 1922 April Mannen en jongelingen, verg. f5. Beleefd verzoek sich aan te melden by de Directie van het rctraitenhais. By deelname wordt men verzocht broodkaart en vet- of boterbon made

De Eembode | 1919 | | pagina 5