DE EEMBODE KATHOLIEK NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN KANTOOR LANGEGRACHT 28, AMERSFOORT DINSDAG 16 SEPT. 1919 33* JAARGANG No. 49 oe EEMBODE verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. ABONNEMENTEN kunnen elke week in gaan, doch opzegging van abonnemenl moet geschieden vóór den aanvang van een nieuw kwartaal. Prijs per drie maanden f 0.75. Bullen de gemeente Amersfoort f0.80. Afzonderlijke nummers 5 cl. Stenografisch Raadsverslag der gemeente Amersfoort één gulden per jaar. ADVERTENTIËN 20 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adverteeren. Advertentién moeten des Dinsdags en des Vrijdags vóór 10 uur worden bezorgd. Cangs wettigen weg. Wij lezen in liet dagblad ,.Het Cen. 1 trum" van Zaterdag 13 September 1919, no. 10700, tweede blad het navolgende: Algem. Nad. Rijkswerkliedenbond. Een dreigement. In de gisteren te Utrecht gehouden vergadering hield de voorzitter een openingswoord, waaraan we l)et vol gende ontleenen Het rijkspersoneel houdt vast aan zijn cischen en ontvangt thans steun van de onderofficieren. Zoo drijft deze regeering naar een conflict. Spreker wijst er op, dat machtsvorming noodig is en het beste middel daartoe is sa menwerking met verwant personeel. Vervolgens zet hij uiteen, dat er allerlei commissies gevormd worden, doch die mogen geen kapstokken worden, waar aan onze belangen worden opgehangen. De regeering dient in te grijpen in de prijzenpolitiek, wil de arbeidersklasse niet tot wanhoopsdaden komen. Wij willen liefst actie voeren langs wettigen weg, doch ats men er ons toe drijft zullen toe schouder aan schouder gaan staan met het andere rijkspersoneel tegenover de regeering en desnoods een daad doen. Cursiveering van ons. Dat bovenstaand bericht door ons met groote verwondering werd gelezen behoeft zeker geen nadere verklaring. Het Rijkspersoneel, waaronder ook dc algem. Ned. Rijkswerkliedenbond, ont vangt thans steun van de onderofficieren. Van welke onderofficieren ontvangen zij dien steun Wij weten het niet, maar dit weten wij wel dat de voorzitter van dien Bond niet moet rekenen op den steun van de onderofficiersleden van den Ned. R. K. Bond „St. Martinus", Hoe de omstandigheden ook zullen wordenzij blijven geschaard aan de zijde der Regeering en zullen zich in geen gez.'al, schouder aan schouder met het andere rijkspersoneel, tegenover de regeering plaatsen, evenmin zullen zij desnoods een daad doen, doch trouw op hun post blijven. Behalve als de „ruggegraat" van het Leger zullen zij zich beschouwen als handhavers van het gezag en zullen zij er niet toe medewerken het gezag aan te tasten doch integendeel steeds te steunen. Zij zullen langs wettigen weg hun wenschen en nooden aan de Regeering kenbaar maken en zij zijn er van over tuigd dat de Regeering zal helpen zoo veel in haar vermogen is. Wij verzoeken den Voorzitter van den Alg. Ned. Rijkswerkliedenbond hiervan goede nota te nemen en voor den vervolge niet meer te spreken van „de" onderofficieren, d.i. het geheele korps, doch aan te geven „welke" 10HET KIND DER ARMOEDE. DE EENZAME. De morgen brak aan en Feodor liet zijn leger, op hetwelk hij gekleed, half wakend half droomend, de nacht doorgebracht had. Een wonder lijke uitdrukking van rust lag in zijn gezicht dc nacht had hem tot man gevormd. Hij had geestkracht vangen, en in ernstige overdenkingen verklaringen van het leven en zeiven gegeven. In uren van smart doorvliegen, snelle bliksemstralen der herkenning de treurwolken des gemoeds, en veel, zeer veel, wat tot hiertoe on duidelijk was, verheldert zich in die oogenblikke». Feodor wist, dat wanneer hij al zijne kracht, al zijne werkzaam heid op een punt bepaalde, daarin een leversbalsem voor hem ontstaan moest. Hij had tot hier in de wetenschappen slechts verstrooing verzocht, nu wilde hij haar tot levensadem maken. Aan zulke overdenking overgegeven, was het een brief die hem vreeselijk koud uit zijne droombeelden tot de werkelijkheid terugvoerde. Hij herkende in het adres het handschrift van zijn vroegeren vriend Dombrowsky. Snel opende hij het en las: onderofficieren hem steun hebben toe gezegd. Voor het H.B. van den Ned. R.K. Bond van O.O. „St. Martinus". J. J. M. v. 't WALDERVEEN, Voorzitter. G. J. ZWART, le Secretaris. Binnenland. Wonderbaar zijn dc proeven van durf en bekwaamheid, die door pioniers der luchtvaart worden afgelegd. Met een aan roekeloosheid grenzen- den moed worden de stoutste onder- lingen doorgezet. De helden der lucht kennen geen gevaar meer, zij be- heerschen hun vliegtuig met zooveel meesterschap, dat zij hun lot in eigen hand hebben genomen. Niets, letterlijk niets kan hen weer houden om. vroolijk lucht en wolken in te gaanzij lachen om onheil en gevaar. Niets, letterlijk niets kan hen weer houden maar ja, de vorige week bleek toch dat één ding hun nog schrik aanjaagt, Dat kwam aldus aan het licht: een luchtrondvaart werd georganiseerd, aaraan een wedstrijd werd verbonden lor degenen, die zich wilden nieten de snelheid, waarmee zij hun machine isten voort te bewegen. Onbezorgd werd de strijd door de kampvechters aanvaard, totdat de loting onder de deelnemers zou plaats vinden. Toen rees zwarigheid: het getal der- in was onder de loten, het ongeluks getal, en zonder uitzondering gingen zij accoird in de meening dat onder dit sombere cijfer geen kamp kon worden begonnen, dat dit getal niet in de loting mocht voorkomen. Is het niet angstig? Alles durven ze, deze helden der lucht misschien wel met een vloek op de lippen de duizelingwekkende hoogte ingaan. Maar onder nummer dertien varen neen, dat tot geen prijs I Zoo doemt ergerlijk bijgeloof de hel den tot lafheid, de wijzén lot dwaasheid, In de nabijheid van Stavoren wordt, langs dc kust een terrein in gereedheid gebracht, dat als depót dienst zal doen grondsoorten, die op een tiental plaatsen gebaggerd zullen worden t den bodem der Zuiderzee, om later worden onderzocht, in hoeverre zij aanmerking kunnen komen, om s specie te dienen voor den afsluitdijk WieringenPiaam. Maandag kwam een extra-trein Israelietische Oostenrijksche kinderen te Elten aan. Zij zullen eeuigen tijd in Nederland vertoeven en worden verdeeld over verschillende plaatsen. Volgens het „Rotterdamsch Nieuws blad" is op de Rotterdamsche beur door bemiddeling van de makelaars J. J. M. Voorhoeve een brandassurantie- post ondergebracht van 10 millioen gul den. Het te verzekeren object was de inboedel van den voormaligen Duit- schen keizer in zija nieuwe verblijfplaats Doorn. Op 12 Sept. herdacht de heer D. Scholten te Deventer, dat hij gedurende een halve eeuw werkzaam was bij de Deventer Katoenmaatschappij. - Bij het s de 25-jarige J. V., «In uwe aan mij gedane bekente- issen zoekt gij den vloek <yi de ver- ietiging van uw leven,* gij reddet mij ens het 1 evenen daarvoor ben ik u dank schuldig. Daarom neem ik den vloek van u en maak u vrij. Nu zijl wij gelijk. Dotnbrowsky," Feodor kreukte het papier tusscheu zijne vingers en mompelde: «Een vreeselijk geschenkJa, ik ben vrij, aar altijd gebonden, want ik ben arm, V. DE ONTMOETING. De bruisende baren waren kalmei geworden in Feodors ziel, een nieuwe wereld was hem geopend van lust en vreugde]: de wereld van ondervinding en kennis. Hij ontvluchtte de menschen omdat hij wist, dat men hem gadesloeg, want zijne geboorte was spoedig door de geheele stad bekend en dikwijls moest hij hooren: «Daar gaat de lijf eigene U Hij ontvluchtte de menschen, omdat hij wist, dat hunne liefde en vriendschap vergankelijk was, omdat hij slechts hunne gebreken en niet hunne goede hoedanigheden kende. Zoo werd hij een menschenhater en vermeede het licht en leven. de Maas, bij Rossum, verdronken. - Te Wageningen is overleden de 19-jarige Rozenboom, die bij het af springen van dc Oosterstoomtram er1 onder kwam en aan de enkels verwond In het Buiten-IJ bij Durgerdam is watervliegtuig buitelend neergestort, let is totaal verbrijzeld en ligt op den bodem van het IJ. De bestuurder terstond doodhet lijk wordt naar Amsterdam gebracht. Het ongeluk geschiedde boven de reede van Durgerdam. Omstreeks 11 :ag men een marine-vliegtuig, dat daar manoeuvreerde, plotseling in het water vallen. Het toestel verdween in de golven. - Nabij Tilburg is het ljjk gevonden «n een ovcrwegwachter. Waarschijnlijk hij door een goederentrein overreden, -inrichting een slag van een hef boom tegen het hoofd. Tengevolge van schedelbreuk overleed de man. Een driejarig kind te Spekholzer-» heide speelde met lucifers. Dc kleertjes geraakten in brandten gevolge der bekomen brandwonden overleed de kleiqe in het hospitaal. Te Heerenveen 13 een arbeider V. Jubbega door de warmte bevangen overleden. De voormalige Duitsche Kroon prinses die met twee harer zoontjes haar echtgenoot op Wieringen bezocht, bracht later een bezoek aan Ameroogen. De kroonprinses lachte jaar alle kanten en groette den keize, en ,de keizerin, die op het bordes waren ver schenen. Bij de aankomst was er veel publiek en vele veldwachters in den omtrek van het kasteel. Maandag is de prinses naar Potsdam teruggekeeid. De gezamenlijke bakkers te Enk huizen hebben een terrein aangekocht, met het doel hierop een groote brood koekbakkerij te bouwen, waar alle bakkers als deelgerechtigden zullen werken, Is de inrichting gereed, dan zullen alle 19 bakkerijen worden stop gezet. Voor de broodbezorging zal de stad in wijken worden verdeeld. Toen trein 7.15 even voor Geleen goederentrein passeerde, kwamen 4 personen uit den trein, die met hun armen buiten de groote ramen der lo- caalrijtuigen zaten, in aanraking met openstaande deur van een goede renwagen van den passeerenden trein, het gevolg, dat van drie personen arm werd gebroken, De vierde brak beide armen. Bij de firma B te Deurne is inge broken en voor een waarde van f 1000 i manufacturen gestolen. Een in de Rotterdamsche Entrepot haven liggend schip geladen met 400 bussen spiritus van 40 liter elk, ia heel uitgebrand. De minister van Landbouw heeft 1 regeling betreffende uitvoer Door valsch begrepen trotsch hield hij de voortbrengselen zijner muze te verheven voor de wereld en hij wilde, zoo hij meende, de bloeddroppen zijn hart niet in de goot stortten, met het onreine der wereld verder te vlieten. Maar hij moest toch leven, want hij gevoelde het sidderend, dat hij zelf moest eten om te kunnen dich ten, Daarom werden zijne morgenuren met het afschrijven van dorre acten besteed voor deze ontvangst moest hij zich voor de behoefcea van den dag voorzien. Maar deze bezigheid had buitendien nog een goed gevolg. Zij voerde hem terug op eene begonnen, doch in den laatsten tijd nagelaten studie der rechtsgeleerdheid. Hij be greep eene broodstudie noodig te heb ben, en besloot de rechtsgeleerdheid weder op te vatten. Van nu af studeerde hij ijverig in de hem toevertrouwde acten, wierp zich tot ijverig verdediger van den client op, en wederlegde vervolgens zijne eigene stellingen niet schriftelijk, maar luid sprekend, om zoo het talent van openbare welsprekendheid zich eigen te maken. Omdat hij twee jaren de collegiën bezocht had, achtte hij deze niet meer noodig. Gedurende den morgen schreet hij zijne acten, en wanneer hij zijn karig middagmaal in kaas uitgevaardigd, volgens welke ver gunningen tot uitvoer (concenten voor uitvoer) voor kaas door de Nederlaiid- sche UitvoerMaatschappij niet anders zullen worden overgedragen dan aan kaasbereiders of aan vereenigiDgen van kaasbereiders of aan kaashandelaren, alle voor zoover zij bij het zuivelkantoor als kaasexporteur zijn ingeschreven. Om paal en perk te stellen aan de opgedreven vleeschprijzen werd te Hertogenbosch besloten tot oprichting :ner coöperatieve slagerij, - Het 6 jarig zoontje van C. tc Maars- sen kwam op het dak der woning in aanraking met de Electrische geleidings draad en werd op slag gedood. Alle in het kamp bij Oldenbroek vertoevende Russen, ongeveer nog een 300, meestal jongelieden, zijn via Am sterdam, per scheepsgelegenheid 'naar Polen vertrokken. Op de feestweide te Vaassen zijn zekeren 't H. die ruzie kreeg met een zekeren B. en C-, met een mes tenige steken toegebracht in de borst, :ij en het hoofd. Te Lichtenvoorde brandde de nieuw gebouwde schoenfabriek van Hulshof totaal af. Te Zeist waren eenige kinderen lucifers aan het spelen in de nabijheid een bus kruit. Op een gegeven oogenblik ontplofte deze bus, doordat vuur er mede in aanraking kwam erwondde het 13-jarig zoontje S. zoodanig, dat hij in het gasthuis moest worden opgenomen. Loonregeling Centraal Warkplaats- peraoneel. Donderdag 18 September zullen de Hoofdbesturen van St. Raphael, den Prot. Chr. Bond en den Neutralen Bond bespreking hebbeD met den Raad Toezicht op de Spoorwegdiensten bespreking van de toepassing der loonregeling voor het personeel der Centrale Spoorweg-werkplaatsen. nastreefden. Thans verzekert men, dat 'ij alleen schuld aan den oorlog heb ben. De vredesvoorwaarden maken afhankelijk van al onze buur staten en als de volkenbond ons geen verleent, i3 ons bestaan onmo gelijk. Buitenland. In Oostenrijk duurt de onrust, een direct gevolg van den economischen nood is, voort en de bevolking Weenen heeft dézer dagen weer eens groote protestbetoogingen gehouden tegen den onhoudbaren toestand. Om liet aantal hongerige moDden Oostenrijk te verminderen, worden thans alle vreemdelingen, die zich 1 Augustus binnen de Oostenrijksche grenspalen hebben gevestigd, uitge- noodigd de republiek te verlaten. Of aan deze verordening streng de hand gehouden zal worden De vreemdeling kan rustig te Weenen blijven, want in Oostenrijk wordt aan geen enkele verordening de hand ge houden, bij gebreke aan een hand die daartoe de kracht heeft. De oorlogslasten die men ons te dragén geeft zijn onrechtvaardig zwaar, zeide de Oostenrijksche minister Ren ner want de oorlog is door het oude Oostenrijk gevoerd in het belang van de Magyaren, Polen en Zuid-Slaven, met behulp van onze wapens en geld een imperalistische politiek Amersfoort In den vroegen morgen van Zater dag ging het pand aan het Groote Spui, waarin het café van den heer J. van Doorn is gevestigd geheel in vlammen op. Hoewel de brandweer spoedig na het alarm present was, kon het perceel behouden blijven. Van deD inboe- en inventaris werd nagenoeg niets gered. Ternauwernood konden de in- wonenden het leven redden. Het boven huis was bewoond door wachtmeester Bastiaansen. Uit de Luntereche Beek achter de wasscherij De Kolk is opgehaald het lijk van zekeren W. Hoe hij te w is geraakt is oobekend, doch aan daad is niet te denken. De Administrateur van het le Reg. Huzaren zal aan den meestbiedenden verpachten het weghalen van alle beer atkomslig van de Eskadrons Huzaren gelegerd op de Vlasakkers voor tijdvak van I Oct.31 Dec. 1919. Inschrijvingsbiljetten, op ongezegeld papier, moeten voor of op Donderdag 18 September a.s. worden ingege1 op zijn bureel Langebeekstraat 4. Bij besluit van den Minister Financiën is de 422bIc Staatsloterij aslgesteld, welke aanvangt 24 Nov. 1919 en eindigt 13 Febr. 1920. De verkoop van de loten zal aan vangen 27 October 1919. Politiezaken. Door opensluiting van een schuurtje is diefstal gepleegd van rijwielen Bergstraat. Twee fietsen zijn ontvreemd. Twee inwoners van Baarn zijn be keurd wegens wielrijdcn zonder licht. B. en V. zijn geverbaliseerd wegens overtreding van de verordening op den bakkersnachtarbeid. Marktbericht van 12 Sept. Appelen f3 f7, peren f3 a f6, zandaardappelen f4.50 4 f5 perH.L. hoendereieren f14 a f 15 per 100 st. grasboter f3 i 13.50 per kg.kippen f2 a f4.50. kuikens f4 f6.50, piep kuikens f0.40 a f 1.20, jonge eenden fl.40 a f 1.70, tamme konijnen tl.50' f3 p. stuk; duiven f0.80 a fl.50 per paar; magere varkens f150 f200, zeugen f200 a f300, biggen f 30 4 f 50, drachtige zeugen f 250 1 f 450 p. stuk. Aangevoerd waren 200 heet. appe len, 100 heet. peren, 200 heet. zand aardappelen 7000 stuks hoendereieren, 120 kilo grasboter, 20 magere varkens, 200 biggen en 10 zeugen. Aanbesteed is de bouw vai eensgeziuswoningen in het Soesterweg- kwartier Gebr. Boekcl, Schagen, f 216.000. Rutsen, N. Niedo-p, f 220.000. Haan, Wageningen, f 220.000. Paus, N. Niedorp, f 221350. Wacker Zn., Den Haag, f 224.700. Noorddijk, Den Haag, f 224.800. J. v. Keulen, f 224.800. ie geringe herberg gebruikt had, waar hij niet behoefde te vreezen, door iemand herkend te worden, omdat slechts handwerklieden en voerlieden daar kwamen, ging hij terug naar zijne woning, om bij zijne gedichten en poëtische ontboezemingen de wereld, de menschen en zich te vergeten. Somtijds verwisselde hij zijn een voudig vertrekje voor de schoone na tuur, om bij haar de gedachten en ideën, die hem in de dompige cel invielen, te zuiveren en te bezielen. Wanneer echter het gedruisch gons der stad als een verre donder achter hem verging, dan kortte hij zijne schreden en werd vroolijker. Op eene wandeling schrikte hij door het geluid van voetstappen, toen hij zich omkeerde stond de oude advocaat voor hem, voor wien hij sedert jaren acten had geschreven, maar wiens vriendelijkheid en goedheid door Feodor's vijandige stemming was voor bij gezien. Feodor wilde zich verwijderen, maar werd staaudc gehouden. «Niet zoo haastig, jonge vriend sprak de advocaat vriendelijk, »nu ont komt gij mij niet. Laten wij onze wan deling gemeenschappelijk voortzetten. Ik zie dat de frissche lucht u aange- Feodor stamelde woorden van bezig heden, avondkoelte, maar de advocaat zeide vriendelijk«Waarom zijt gij oprecht, jongeling, waarom zegt gij t dat gij liever alleen zijt!« Hij zag hem hierbij zoo scherp aan, dat Feodor de oogen beschaamd ter neder sloeg. «Alles in deze wereld was beter, hernam de advocaat, «wanneer ieder den moed bad, om oprecht te zijn. Gij begont hiermede te laat, arme jongeling i daarom zijt gij ongelukkig." «Hoe moet ik dit verstaan vroeg Feodor. een,* antwoordde de advokaat, «dat gij uwen eersten stap in de wereld eene leugen had moete ginnen.* «Mijnheerviel Feodor driftig in. «Stil, stil, jongeling I Gij moest eenen grijsaard zijne woorden ten goede houden. Maar kom, laat ons gaan, de avondlucht is voor ons beiden goed. Ik herhaal het,« hernam hij onder het wandelen, «het was niet goed uwe trede in de wereld met een leugen beginnen.* «Hoe had ik .anders mijn ongeluk kunnen ontvluchten «En zijt gij het dan ontweken «Ik hoopte het in dien tijd «Zonder grond, jongeling l< viel de advokaat in. «Elk misdrijf wreekt zich 224990>eD Doea'JUIS' Utrecht Schildmeijer, Lonneker. f 227,240 Keppel f221.500. Maatsch. v. Aannemers Den Haav 230.000. g' Santman Coevorden, f 231660. Spitholt, Enschedé, f 232 080. Kraayveld, Rotterdam, f 233.600. v. Wannink, Urselo, f 234600. Klokke, Werkhoven, f 234700. Renijs, Sandpoort, f 235.400. Seegers, Nijmegen, f 235.544. Zeijl, Zandvoort, f 236.000. Timmerman, Coevorden, f 237 412 Duijn, Gouda, f 242 800, G. v. Nes, f 244,200. Schipper en Miel, Almelo, f 245300. Veldhuizen, Zeist, f 252.252, Glas- en schilderwerk van genoemde woningen Veldkamp, Nijehorne f 11427. Pothoff, Groningen, f 11448. Mens, Leerdam, f 11890. Jonker, Apeldoorn, f 11.993, Furster, Wijk f 12390, v. d. Gronde, Zwolle, f 12.710. Timmermans, f 12.820. Witteman, Leiden, f 13.800. v. d. Dop Zn., Den Haag, f 13.900. Leuven, Aalben, f 13.900. Hollander, Zwolle, f 13900; Goldsteen, Haarlem, f 14.100. Wegenaar, Oosterbeek, f 16.000. Zwart, Apeldoorn, f 16.116. Adams, Oosterbeek, f 17.000. GeborenAnthonia Johanna Paulina, d. van P. de Vries en P. Brokx Henriëtta Jacoba, d. van H. Fremouw J. G. van Nimwegen Gerritje, d. 1 C. A. Hagedoorn eu P. G. Mul der Jannetje, d. van A. de Graaf en M.'Muys Margaretha Maria Jo hanna, d. van L. W. Ravesloot en A. M. Scheffers Jan, z. van A. v. Colmion en L. v. Nieuwenhuizen Maria Jacoba, d. van E. Gerritsen en J. Krieger Gerretje, d. van A. J. v. IJzendoorn en E. W. Sterk Anton, z. van W. A. Th. Groenhuizen en H. P. -iroese Theodorus, z. v, Hen- drikus E, v. Zuilen en D. Waarlc Catharina Maria Susanna, d. van E. S. Reeders, eo J. A. de Hondt Johan, z. van G. Wiggerman en G. H. Dene kamp Dirk, z. v. D. Slrybos en C. Diepeveen. Ondertrouwd: Louwerens van Ejke- lenburg en Catrina Staal Hendrik Lablans en Neeltje v. den Hazel Jan v. de Weyer en Magdalena Maria Jacoba Gemen Teunis Meuleman Trijntje Vreekamp Antoon Wil- helmus Nieuborg en Cornelia Rijper Hendrik Peter ter Beest en Wilhelmina Catrina Maria v. der Wart Tom Sp-ncer Else en Laurence Josephine Therese Sinnige Adriaous Antoniui v. d. Nobelen en Johanna Gerarda Pijpstra. GehuwdJohannes A. Peperkamp 1 Ida A. Flos Christiaan J. A. de Könnigh en Heintje Vaneveld —Wouter Arentzen en Anna S. Schoonhoven 1 Antonius Snijders en Cornelia Budding Bsrnardus A. v. Goor en Johanna j Heere Wijnand Hengeveld en Louisa J. Engles Jan Schreuder en Heintje Bos Gerrit v. Nieuwenhuizen en Catharina v. Ijken. OverledenJohannes de Goede, 1 dag Jan Hoenderdaal, 44 jr., echtg. van A. A. de Kruiff Hendrika de Bree, 70 jr., echtg. v. G. v. den Brink Theodorus v. Zwol, 40 jr., echtg. 1 H. v, Kolfschooten. op aarde. Het mislukken van uw doel i de straf van hel misdrijf* Maar kent gij dan mijne geschie denis «Wel, zij is het nieuws van den dag. In ieder gezelschap is daarvan sprake.* ■En wat zegt men van m}?« vroeg «Eenigen belachen, anderen bespotten en verachten u.« «O God! heeft dan niemand mede leden met mij?* «Mijn vriend l< hernam de advokaat ernstig. «Bedrog is niet het middel, ora medelijden te verwerven. Dat gjj de slavenketen verbrak, was goed en billijk, want de mensch is geboren om vrij te zijn, en niemand is geboren, om onder smaad en boeien te leven. Maar waarom ging gij met een valschen naam onder de menschen? Waarom mijn vriend, of geloofdet gij dan, dat het de naam is, die de mensch eer en en aanzien geeft!* «Het is,« antwoordde Feodor scherp, «eene op ondervinding gegronde waar heid.* «Bij de kleiüdenkenden wel!* «Ook hij de hoogerdenkendenl* her nam Feodor. (Wordt vervolgd.)

De Eembode | 1919 | | pagina 1