VANAF HEDEN J. VAN HAMERSVELfl Jr. DE EEMBODE KATHOLIEK NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN KANTOOR LANGEGRACHT 28, AMERSFOORT DINSDAG 21 OCT. 1919 33* JAARGANG No. 59 DG EGMBODE verschijnt Dinsdag- Vrijdagmiddag. ABONNEMENTEN kunnen elke week in gaan, doch opzegging van abonnement moet geschieden vóór den aanvang van een nieuw kwartaal. Prijs per drie maanden 10.75. Buiten de gemeente ^Amersfoort f 0.80. Afzonderlijke Stenografisch Raadsverslag der gemeente Amersfoort één gulden per jaar. ADVERTENT1ÈN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adverteeren. Advertentlén moeten des Dinsdags en des Vrijdags vóór 10 uur worden bezorgd. OEI FiRMA CHIMIN EN BOKENKAMP VANAF f 1.95 PER FLESCH Binnenland In zijn jongsten Staatkundigen brief richt mr. van Houten zich tegen de loonpolitiek, die in versoheidene ge meenten allengs wordt gevolgd, en waarbij de gemeente optreedt als gang maakster voor de loonen in het parti- liere bedrijf. «Ik acht hst niet onge paste, schrijft lig, «de aandacht van de belastingbetalers, groot en klein, er op te vestigen, hoe zij reeds door de ver menigvuldiging der baantjes en het af dwingen ecnerzijds en toestaan ander zijds van loonen en toelagen boven hetgeen voor gclijkwaardigeo arbeid in de vrije maatschappij betaald wordt, benadeeld worden, en in hoe sterke mate verdere benadeeling hen dreigt, daar natuurlijk elk succes bron van nieuwe eischen wordt, als men dat dc autoriteit, die te beslissen heeft, partijdig samengesteld is.« In het program voor de g meente Rotterdam dat naar de verklai g der sociaal-democraten de eischen an het socialistische program in hc fdzaak verwezenlijkt, en welks aannemi ,.g door de groote Raadsmeerdeiheid dan ook aan de heeren Heykoop en De Zeeuw de aanvaarding van hun wethouders zetel heeft mogelijk gemaakt, lezen wij immers»In de wedde- en loonsbe- paling aanvaardde de gemeente als al- gemeenen grondslag de goede rege lingen bij particuliere werkgevers- Dit is juist het omgekeerde van een motie van Mei, ter gelegenheid van de tramstaking aanvaard. Met dit feit voor oogen zal men misschien mogen vei wachten, dat de sociaal-democraten ook practisch zich zullen ontworstelen aan hun tot dusver gevolgde loontheorie, waarbij een Ge meente wordt beschouwd als het be kende Ezeltje uit de kinderfabel. De Minister van Landbouw be toogde in de Tweede Kamer, dat hij diligent is geweest op het stuk van opvorderen van scheepsruimte en vracht prijzen. Van de 50 pet. der scheeps ruimte, waaronder de Regeering de be schikking heeft, is drie-vierde gcrequi- reerd voor den aanvoer van graan, kolen 11 DE VISSCUE! VIN SCUARPHOUT. Op den weg van Ostende naar Sluys, volgt men een langen dorren oever, die steeds aan de woede der golven van de Noordzee is blootgesteld. Niets levert op die plaats een bekoorlijk ge zicht opniets bloeit er. Schelpen uit de diepte van den oceaan opgespoeld bedekken den oever, en slechts nu en dan worden dezen door een reukeloos bloempje, dat zich met moeite een doortocht door het zand baant, op de duinen afgewisseld. Men begrijpt zeer licht, dat op deze plaats de kustbe woners zeer schaarsch zijn. Twee ge huchten, een twaalftal alleenstaande huisjes, zijn gedurende verscheidene mijlen de eenige sporen, dat zich hier menschelijke wezens ophouden. Op het tijdstip, waarop deze geschiedenis een aanvang neemt, nu meer dan 700 jaren geleden, beschouwde een kustvisscher van Scharphout, op een kouden regen- achtigen herfstavond, de zee, wier golven zich hemelhoog en dreigend verhieven. De lucht, die donker en met loodkleurige wolken aan het noord westen bedekt werd, en de wind, die zicli krachtig verhief, kondigden storm aan. De visscher was een man van hoogt gestaltezijne haren, die eertijds en veevoeder. En de vrachtprijs is f 20 per ton voor Noord-Amerika en f30 voor Zuid-Amerika. Onze kolenpositie is gunstiger dan in eenig ander land. De broodprijs is nog altijd lager dan de kostprijs. De producenten van boter en kaas hebben zich verplicht, vol doende hoeveelheden te leveren tegen door de minister vastgestelde prijzen. De melkprijs zal niet worden verhoogd. Tegen staking is de Minister gewaar borgd door contracten voor aanvoer uit verder verwijderde deelen van ons land. Margarine is hier goedkooper dan in eenig ander land. Voor de vleesch- voorzieniog zijn groote hoeveelheden Argentijnsch vleesch aangekocht. Suikerrantsoeneering is noodig om te voorkomen dat de industrie gebruik maakt van de lage consumptieprijzen. Op het stuk der groente prijzen kunnen de gemeenten door halletjes nog veel doen voor het drukken der prijzen. Tot aanvoer van schoenen uit het buiten land wil de Regeering niet overgaan. Ook wil zij geen wederinvoering van het toeslagstelsel. Wel zal als gevolg van de werkzaamheden der Staats commissie voor de duurte spoedig een wetsontwerp worden ingediend tot het instellen van eene Centrale Duurte commissie, die zal worden voorgelicht door Plaatselijke Commissies en groote bevoegdheden zal hebben ten aanzien van inzage van boeken, vernietiging van contracten en het voorschrijven van bepaalde prijzen. Aan Coöperaties ter bestrijding van de duurte zal steun worden verleend. Op het gemeentehuis te Bussum is een conferentie gehouden van de be sturen der Middenstandsvereenigingen met B. en W., teneinde te komen tot de oprichting van een raad van beroep voor verbruikers. Besloten werd, van wege liet gemeentebestuur een derge lijke commissie in het leven te roepen, voor de eene helft bestaande uit ver tegenwoordigers van den handeldrij- venden en industrieelen middenstand en voor de andere helft uit consumen ten, met toevoeging van een onpartij dige voorzitter en secretaris. Te Delden waren de vleeschprijzen zoo hoog, dat de arbeiders van onder scheiden fabrieken overeenkwamen, zelf varkens te slachten, waarmee verleden week werd begonnen. Onmiddelijk zijn de vleeschprijzen met 20 ct. per pond gedaald. Het kamp van het Depot voor Duitsche deserteurs en andere buiten landers te Bergen N.H., is evenals het Interneeringskamp aldaar, opgeheven. Vrijdag worden de laatste 70 man, naar Harderwijk overgebracht. De Vrijz. Dem. wijst er op dat blij kens de oorlogsbegrooting aan het de partement alles bizft zooals het is, „Men is, in de militaire kringen waar de leiding berust, voor elke vernieuwing anstih, schrijft het blad. Men wil liever behouden wat men heeft en op deze basis in de oude lijn voortwerken. Wat daarvan het resultaat zal zijn, is onzer zijds in het vorige jaar reeds betoogd geldverspilling. Men zal vliegtuigen aaokoopen waarvan zeker is, dat zij in :rste tien jaren niet zulleu dienen oorlogsbestemmrdg en dat zij in enkele jaren zullen zijn verouderd. Men zal munitie'koopen voor zwaar geschut, die bestemd is om te bederven. Men zal vestingwerken uitbreiden die niet zullen dienen. zwait waren, waren met een grijzen tint bedekt; zijne trekken, die steik ge- teekend waren, bezaten niets onaange- tams, ofschoon zijn breed voorhoofd et rimpels doorploegd was. Hij stond op een kleine verheven heid, die zich niet ver van het kasteel Schalphout, dat bijna in puinhoopen verkeerd was, en door den vloed da gelijks meer gesloopt werd, bevond. Voor hem, op de plaats die het meest beschut was, lagen zijne twee schuiten, en achter hem, beneden de zandachtige heuvelen, die naar het kasteel geleid den, bemerkte men de hut, die hij en zijn huisgezin sedert tien jaren bewoonde. Na eenige oogcnblikken aandachtig alles te hebben gadegeslagen, wendde hij zich tot een jongeling in visschersge- waad gehuld, en zeide„Peter I de storm nadert, ik zal dezen avond niet vertrekken. Ga dit uwen vader en andere gezellen verkondigen, en zeg hun, dat ik van denkbeeld ben veranderd. Ik verwacht mijn zoon die uit Doornik moet wederkeeren, en ik wil den storm niet trotseeren op het oogenblik, waarop ik hem na zulk eene lange afwezigheid hoop weder te zien." De jongeling begaf zich hierop de kleine hutten, die men op ongeveer twee mijlen alstands kon onderscheiden, Eén .ding staat onder alle onzeker heid van dezen tijd vastzooals de inrichting van ons weerstelsel thans is, kan zij. wat ook van den Volkenbond moge komen, niet blijven. Een ver hooging van de militaire begrootingen, als wordt voorgesteld ip op dit oogen blik onmogelijk. Zelfs zij, die vroeger mochten hebben geoordeeld, dat dit offer aan den schijn moest worden ge bracht, zien goeddeels in, dat het thans meer geoorloofd is. Daarvoor is financiëelg toestand te zorgwek kend. De Nijmeegsche kermis is achter den rug. Er is hier een „droge" kermis ge vierd. Het schenken van alcohol tijdens de kermis was namelijk verboden. En dat drankverbod heeft zóó gunstig ge werkt, dat sinds menscheDheugenis de Ntjmeegsche kermis niet zóó netjes en gepast is gevierd als dit jaar. Dolle Maandag, vroeger wel eens een dag van uitspatting, verliep dit jaar zonder eenig incident. Nijmegen demonstreerde tijdens de negen kermisdagen, dat de doorsnee-Hollander zich ook wel kan amuseeren zonder Schiedammer nat. De twee dagen na de kermis, toen het drankverbod weer was opgeheven, ver liepen uiterst kalm. Het verwachte groote drankmisbruik bleef uit. Te Rotterdam is ten huize van de dames C. W. en P. H. E. in de Ach- terveltstraat, een vulkachel uit elkan der geslagen, nadat men er even te voren een schop kolen in gedaan had. Daartusschen bevond zich vermoedelijk een ontploffingsmiddel uit een mijn af komstig. Beide zusters kregen kwetsu ren aan bet hoofd. In de kamer waar de ontploffing plaats greep, is belang rijke schade aangericht. Een begin brand ontstond. Bij Bennebroek is een jongen met zijn rijwiel onder de tram geraakt. Wel werd gepoogd spoedig te stoppen, doch de jongen werd dermate gewond, dat de dood spoedig intrad. Het gemeentebestuur te Zwolle heeft aan de Consumentenveieeniging schoollokalen in gebruik gegeven, ter bezichtiging en het opgeven van orders op kleedingstukken. De Zwolsche Ver. van Handel en Industrie heeft daarte gen geprotesteerd. Amersfoort - Er heeft een Algemeene Vergade- ig van de Onderafdecling Amersfoort i Omstreken der V. P. N. plaats ge ld in «Keizerskroon». Alvorens over te gaan tot behande ling van de agenda, spreekt de Voor- r Kooiman, zijn groot genoegen dat de toestand door het zoo spoedig vrij komen van voeder voor de pluimveehouders zooveel gunstiger geworden is. De pluimveestapel, tijdens de oorlogs toestand nagenoeg afgeslacht, is ge durende dit eerste jaar na de mobili satie zoodanig hersteld, dat wij zééi tevreden kunnen zijn. Jammer evenwel dat bij de aanfok in dieren geen contiAle is uitgeoefend het groote belang hiervan moet niet onderschat worden, vooral met het oog op de export naar Engeland en Duitsch- land en de concurrentie die ons daar door andere landen zal worden aan- Na een laatste woord van opwekking n toch alle krachten in te spannen, n de kippenstapel binnen een korten tijd weder op het peil van voor den oorlog te brengen, wordt overgegaan tot behandeling van de agenda. Belangrijke wijzigingen voor bet vol gende jaar zijn niet tot stand gekomen, alleen dient vermeld te worden, dat de contributie op f 1.35 is bepaald de be stuursleden C. Hartman en W. Brouwer, die volgens rooster moesten altreden, herkozen zijn en in de vacature door het bedanken van den Heer Wolfs winkel gekozen is de Secretaris van dc Amersfoortsche Konijnenfokkers Ver- eeniging, de Heer J. Arlarde splitsing in zelfstandige onderafdeelingen werd uitgesteld tot de voorjaarsvergadering. Verder werden besprekingen ge houden betreffende de reo ganisatie der V. P. N. en onder oogen gezien de mogelijkheid een zelfstandige vereeni- ging te vormen omvattende de provincie Utrecht. Dinsdag had in het Patronaatsge bouw op 't Zand op initiatief van de Handelsreizigersvereenigiog St. Tbeod. van Embden eene vergadering der K. S. A. plaats ter bespreking van de Invaliditeits- en Ouderdomswet en van de iostelliDg van de Raden van Arbeid. Op deze vergadering trad als spreker op de beer W. Lucassen uit Utrecht. Na door den Voorzitter den heer H. Kroes te zijn verwelkomd en ingeleid, gaf de heer Lucassen eene uiteenzetting dier beide wetten op eenvoudige eo duidelijke wijze helderde hij de ver schillende bepalingen en artikelen op. Toonde de groote voordeelen aan die deze wetten hebben wanDser men in termen verkeert van uitkeeringen te krijgen. Vooraf moet gezorgd worden voor tijdige aangifte volgens de gestelde vragen op de biljetten vermeld. In het bijzonder legde spreker nadruk op de bepalingen in acht te nemen voor de vrijwillige verzekering, en de behande ling van de rentekaarl die steeds van de noodige zegels moet worden voor zien. Hierna verklaarde de spreker dc instelling van de Raden van Arbeid welke werkzaamheden deze hebben te verrichten ten einde elke rentetrekker volkomen van dienst te kunnen zijn. Echter zullen er nog menigmaal ge vallen voorkomen welke door de Raden van Arbeid niet altijd te bereiken zijn en toch voor de betrokkenen groot nut en voordeel kunnen hebben en daarom achtte spr. het noodig dat er een R. K. inlichtingsbureau tot stand komt, tot het geven van inlichtingen, het achter halen van sommige tekortkomingen in zake de aangifte en in andere om standigheden. Tot vorming van dus danig bureau spoorde spr. aan. Na hel einde zijner uiteenzetting, werden door eenige heeren vragen gesteld die be vredigend werden beantwoord. De Voor zitter dankte den heer Lucassen vooi de duidelijke verklaring der wetten en achtte het eveneens nuttig een inlich tingsbureau te vormen hetgeen door het bestuur van de K. S. A. getracht zal worden in het leven te roepen. Dc Directeur van het Levensmid- delenbureau maakt bekend dat de brood kaart 113e tijdvak (voor wittebrood de oranje gekleurde) geldig is van 16 en met 24 October 1919. In de week van 20 tot en me October e.k. wordt op bon 3(drie) der suikerkaart 2ons goedkoope suiker verkocht. en de visscher sloeg den weg naar zijne woning in, die uit vier vertrekken was samengesteld. Het eerste vertrek was bewonderenswaardig door zijne zinde lijkheid alles was er met de uiterste zorg geplaatst. De tinnen borden op den breeden schoorsteenmantel, het aardewerk op de planken, alles gaf t kennen, dat hier een goede buisvrou' woonde. Toen de visscher binnentrad, knapte de schitterende vlam op den baard en was reeds het licht ontstoken. Terwijl hij met een glimlach van edele zelfvoldoening zijae blikken in het rond liet gaan, wierp zich eensklaps een veertienjarig meisje om zijn hals, dat met vreugde uitriep: „Moeder! vader zal lieden avond niet vertrekken I" Hare moeder, die zeer schoon moest geweest zijn, kwam spoedig toegesneld, verwelkomde haren echtgenoot met ie hartelijke kus. Hij zette zich neder, ontdeed zich van zijne zware laarzen, en stak vervolgens zijne gespierde han den naar de vroolijk flikkerende vlam uit. De wind verhief zich meer en meer; de zee zuchtte, alsof zij door den boo- zen stormgeest gekweld werdeenige zware regendruppelen vermengden zich met het geloei van den storm en zweepten de vensters der hut. „Deze nacht zal verschrikkelijk zijnl zeide de visscher zich tot zijne dochter wendende geef mij mijn gebedenboek, wij zullen voor de arme reizigers bidden, die door den storm overvallen worden." Zijne dochter begaf zich naar een tafel en haalde achter eenig keuken gereedschap een kerkboek te voorschijn de vader zocht een gebed op, dat hij met luidej stam voorlas, terwijl moeder en dochter godvruchtig aan zijne zijdi nederknielden. De storm, ofschoon het steeds later werd, hield aan. Het gehuil van den wind werd immer woedender en heviger de woedende golven van den Oceaan schenen de hut te willen losscheuren en haar voor altijd medevoeren. Vrouw Aleida, de vrouw des visschers, voi zag het vnur van nieuwe brandstof maakte zorgvuldig het avondmaal vo haren echtgenoot en den zoon, dien zij verwachtte, gereed, terwijl Emelina, de tusschenpoozen, waarin de stoi minder hevig was, naar het geluid der voetstappen haars broeders luisterde. Eensklaps werd er hevig op de deur' geklopt, de visscher verliet zijne plaats om te openen, terwijl hij uitriep„Het is mijn zoon I" maar terugtredende, vroeg hij vol verwondering „Wie zijt gij Een man. doodsbleek, met verwilderde blikken, door den regen Ingekomen is een verzoekschrift om verlof tol verkoop uitsluitend v. alcohol vrijen drank voor gebruik ter plaatse van verkoop door Antonius Johannes Heimich, kleermaker, wonende, alhier Groote Nachtegaalsteeg No. 10, voor de beneden-voorlocaliteit van het per ceel Groote Nachtegaalsteeg No 10. Binnen twee weken kan ieder tegen het vcrleeoen van het verlof schrifte lijke bezwaren inbrengen. De afdeeling Amersfoort van de Nat, Chr. Ooder-Off. Vereeniging houdt eene openbare vergadering op Donder dag 23 October 1919 in de zaal „Ami- citia", 's avonds 8 uur. Sprekerde Heer Scheps uit den Haag, onderwerp „Waarom Christelijk georganiseerd." De toegang is vrij. Paardenmarkt. Aanvoer 400 paarden, 150 veulens en 80 hitten. Luxe paarden f 650 4 f1000, werkpaarden f 3 50 f600, slachtpaarden f150 a f 250, veu lens f120 a f250, hitten f 100 4 f200. Weinig handel. - Marktbericht. Appelen f3 a f6 per heet. Peren f3 4 f8 per heet. Zandaardappelen f 4 a f 5 per heet. Hoendereieren f 22 4 f 26 per 100 st. Hooiboter f 3.30 4 f 3.70 per kilo Kippen f 2 4 f 3 per st. Kuikens f 4 4 f 7 per st. Piepkuikens f0.70 4 f 1.75 p. st. Oude eendeu f 1.50 4 f2.50 per Tamme konijnen 11.50 4 f3. per tt. Duiven fl 4 f 1.70 per paar Zeugen f 150 4 f 200 p. st. Biggen f20 4 f45 per stuk. Aangevoerd waren ongeveer 400 H.L. Appelen200 H.L. Peren200 H.L. Zandaardappelen; 4000 stuks Hoender- ren 70 kilo Hooiboter2C0 Biggen 12 Zeugen. Burgerlijke Stand. GeborenClasina, d. v, A. v. Zoe- ren en W. v. d. Brink Agnes, d. v. H. Hoefakker en A. Zwart Kurt Ernst, z. v. H. E. A. Preuss en C. Ru- dat Hendrik, z. v. A. B uinekonl en M. Vreekamp Rolina Arietta, d. v. B. Ike en H. F. VeldkampHendrik Cornells, z. v. H. C. Iperburg en G. H. Wassink Wilhelm Emanuel, z. v. W. E. v. Keeken en F. C. M. van Maas Albert, z. v. B. Pol en B. M. Krielen Piet, z. v. J. Strijland en A. Brommer Pctronella Elisabeth, d. v. G. Bergliuijs en C. Veis Heijn Jorina, d. v. N. S. Blom en Guretta Bijl Antje, d. v. Gijsbertus v. 't Boveneind en H. Diepeveen Otto, Erst, z. v. O. F. Doms en H. Thiemel Jan Hendrikus Johannes, z, v. J. J. v. Doorn en A. H, Bekker Lam- bertba Maria, d. v. G. v. Hoeijen en L. M. v. d. Velden. OndertrouwdJ. Vis en G. v. d. Buig T. Helsloot en H. F. H. Jans- scu W. Schoonderbeek en 1). Peterse J. v. Doorn en M. Blanke J. H. Wels en A. D. Cannoo A. G. v. d. Twee! en C. Meskes P. Oost- wouder en P. Wirlz. GehuwdJ. T. C. F. Singewald en E. C. v. Wijngaarden W. Peters en M. Buys. Overleden: Wilhelmina v. Gaaien. 75 jr., wed. v. C. J. de Koning Hen- drika v. d. Hoef, 78 jr., ongehuwd Johannes F. Wijdenbag 64 jr. Kaasmarkt. Aangevoerd 36 wagens bevattende 7650 K.G. kaas. Prijzen f69 tot f75.50 per 50 K.G. Handel vlug. doorweekt, door vermoeienis en schrik uitgeput, en zoowat van den leeftijd des visschers, trad waggelend binnen, terwijl hij in zijne armcD het levenlooze lichaam van een schoon, jeugdig meisje droeg. De kleediog der twee vreemde lingen had meer gekost dan de hut met ai hetgeen zij inhield. Maar die vah den vreemdeling droegen al de ken- teekenen van een bloedig gevecht. N'a de deur gesloten te hebben, legde hij z^n kostbaren last op eene der ellendige legersteden, die bij de deur geplaatst waren, en riep voor het jeugdige meisje de hulp der twee vrouwen in, die haar onderzochten. De teederste zorgen weiden haar dadelijk verstrekt, en ofschoon de visscher eenige ver wondering bij de komst der vreemde lingen had doen blijken, en een fiere trek voor een oogenblik zijn gelaat overtogen had, zoo lichtte hij echter de onbekende zachtkens op, en haar naar eene andere kamer dragende, plaatste hij haar op het bed zijner vrouw, die haar als ook hare dochter volgde. Eensklaps tot zijn gast terug- keerende, vroeg hij barscli Wat beteekent dit alles? Wordt vervolgd.

De Eembode | 1919 | | pagina 1