SCHRIFTELIJK HERHALINOSONDERWIJS. Behandelt: met oordeel lezen, rekenen, meetkunde, taal, stijl, beginselen van het boekhouden, inrichting van onze regeering, onze belastingcji, aard rijkskunde. Reeds 6000 deelnemers volgden dezen cursus. Abonnement f 1.50 ter 3 maanden. Vraagt gratis proefles en prospectus aan bij O. O. J.MUT- AERS, Hoofd cener School, Oss. De Bank-Assoclatie heeft het huis van P. A. J. Blom aan den Utrecht- schen weg no. 1 aangekocht. De bank aal hare kantoren begin 1920 van de Zuidsmgel naar dit perceel overbrengen. De hoogeerw. heer F. Henry, gene- raal-overste der Missie-congregatie van Mill-Hill heeft benoemd voor de mis siën van Mill-Hill in Belgisch Congo (Hooldstatie Besankusu, Lulongo-dia- trict)de weleerw. heer G. Wantenaar. Politietaken. Iemand van den Utrechtscheweg, doet aangifte van diefstal van 'n dsrnes- rijwiel, |tn den nacht door opcusluitlng ontvreemd uit 'n schuurtje achter zijne De 'heer R., wonende Bergstraat al hier doet aangifte van diefstal van een rijwiel in den nacht van 15 op 16 dezer door openaluiting ontvreemd uit een schuurtje naast zijn woning. De heer L., werkzaam aan de papier fabriek aan de Nijverheidsstraat alhier, deed aangifte van diefstal van een bank biljet van f25 uit z'n portemonnaie. De burgemeester van Soest verzocht aanhouding van twee verdachten die zich in onze gemeente ophielden. Ze zijn door de recherche van Amersfoort en de politie van Soest te Utrecht aangehouden en hebben de inbraak met gelddiefstal in de melkiabrief te Soest gepleegd, bekend. Bij onderzoek is gebleken dat zjj niet schuldig waren aan een te dezer stede in 'n volkslogement gepleegden geld diefstal, waarvan ze mede werden ver dacht. Een der verdachten stond tevens nog gesignaleerd voor 'n gevangenisstraf van 4 maanden ter zake rijwieldiefstal. In een daartoe belegde vergadering in het gebouw der R. K. Werklieden- vereeniging St. Jozef werd na eene in leiding van den heer Brouwer uit Hil versum besloten tot stichting van eene organisatie „De Jonge Werkman". De opkomst ter vergadering was bedroe vend klein, maar toch de kern is ge vormd en ook „De Jonge Werkman" zal groeien tot eene flinke organisatie. In het Patronaatsgebouw aan dc Elleboogsteeg vergaderden onder lei ding van den Zeereerw, heer Hooyman belangstellenden in de Missie-actie. Na den goed geslaagden missiedag, op den feestdag van 's Heeren Hemelvaart ge houden, deed zich de behoefte gevoe len aan eene corporatie, die in blijvend verband plaatselijk de leiding houdt in alles wat ten voordeele der Missiën wordt verricht. In beginsel werd be sloten tot stichting eener zoodanige corporatie. De Hoogeerw. Heer L. Fock, toonde zijn sympathie voor dit doel door zijne aanwezigheid, terwijl mede aanwezig was de Zeereerw. Dr. J. Smit, bestuurslid van het Aartsdioce saan Missie-Comité. Nadat de aanwezige faoofdzelatricen zeer bevredigende mededeelingen over de aansluiting bij het Genootschap tot Voortplanting des Geloofs hadden ver strekt, en advies was gegeven inzakt de verspreiding der Annalen, werd de mistic-actie middels de school besproken en ook daaromtrent geadviseerd, ge hoord de uiteenzetting van den heer Martens. Als voorzitter der plaatselijke missie vereeniging zal fungeeren, de Zeereerw. Heer Hooyman, wien vootloopig een Secretaris werd toegevoegd. Na be sprekingen over den aard en eene doel treffende samenstelling der vcrecnigteg werd den aangewezen voorzitter opge dragen de verdere aangelegenheden te regelen om in eene later te houden samenkomst een en ander definitief vast tc stellen. De samenstelling der Amersfoortsche Missie-vereeniging zal nader worden gepubliceerd. Onder leiding van den heer J. H. 'Hassing vergaderde Donderdag de K. K. Middenstandsvereeniging De Hanze. 't Was dien dag Patroonsfeest en 's morgens was in de parochiekerk St. Franciscus Xaverius het H. Misoffer opgedragen voor het geestelijk en stof felijk welzijn der leden, waaronder generale H. Communie, De Voorziiter verwelkomde de leden, installeerde de aspiranten en wees op de ernst der tijden voor den midden stand, die zware dagen gaat doorleven. Bij de ingekomen stukken was een schrijven van den Hoogeerw. heer Deken Fock, geestelijk adviseur der af- deeling, die kennis gaf tot zijn leed wezen niet aanwezig te kunnen zijn en den leden op hun patroonsfeest nobele wenschen bood. Medegedeeld werd de instelling van een commiaie voor den handel, waarin de heer Stenfert de Hanze represen teert. De voorzitter wees er op dat bij samenstelling dezer commissie niet den organisatonschen weg was gevolgd, cn zette klaar uiteen hoe hij zich dc zaak dacht. Besloten werd in de zaak te berusten, wanneer er neveo den heer Stenfert nog een Hanze-lid zitting neemt. Als afgevaardigde naar het R. K. Middenstandscongres te Breda werd aangewezen de heer Van Dilsbuizen. De afgevaardigde ter Centrale jaar vergadering wees voor het verhandelde in die samenkomst naar het uitvoerig rapport daarover in de R. K. Midden stander opgenomen. Vervolgens werd het woord gegeven aan den Zeereerw. heer Rector de Groot, die eene verhandeling over „Beroeps keuze en arbeidsbemiddeling voor jeug dige personen" ten beste gaf. De zeer bevoegde Spreker toonde aan van hoeveel belang een juiste be roepskeuze is voor het kind, dat de schoolbanken verlaat, hoe die keuze sterk zijn toekomstig leven beïnvloedt en oorzaak kan zijn van veel levens geluk maar ook van veel ontevredenheid cn wee. Ook de samenleving heeft het grootste belang bij eene goed geregelde beroepskeuze, waardoor wordt bevor derd en bereikt, dat „dc rechte man op de rechte plaats" komt. Spr. schetste WAt er op dat gebied elders is gedaan en toonde aan dat ook te dezer stede binnen afzienbaren tijd het vraagstuk der beroepskeuze aan de orde zal wor den gesteld. Komt 't zoover, dan is noodig dat wij gereed zijn en in staat zelfstandig te doen wat onze taak is. Want ook deze zaak heeft hare principieele zijde, voor ons katholieken. Godsdienstige en zedelijke belangen mogen niet uit hel oog verloren worden en deze belangen kunnen alleen op z'n best in een zelf standig instituut worden behartigd. Voor het stichten van zoo'n instituut is aller medewerking noodig, Voor zijne zeer leerzame cn actueele verhandeling oogstte Rector De Groot den welgemcendcn dank der aanwezigen. Na een korte rondvraag volgde slui ting met den Christelijken groet. V. Uit den Omtrek Barnevtld GeborenChristiaan, z. v. E. v. Uf- felcn en G. Wijn veen. Ondertrouwd: T. v. Voorthuizen en H. v. Ravenhorst D. v. Dam en G. v. d. Brink A. Mulder cn H. Brom J. v. Ginkel en A. v. Beek. GehuwdP. Kuijt en J. v. de Peppel J. Joustra cn J. M. Bos W. Bos en G. Velthuisen. Overleden: Martinus v. Wcnum75j. wed. v. M. v. Omme Gerrilje Kuijt 71 j. wed. van B. Baggel. Op de markt: boter f3.50a f3.60, eieren f21 a f26. biggen f25 A f40. vette varkens f0.75 ik f0.85, aardap pelen f3.50 a f5. Kaas aangevoerd 32 wagens prijs fO-69 A fO.73. ede Alhier heeft de politie aangehouden een korporaal verdacht van diefstal van eenige blanco vervoerbewijzen en het valschelijk gebruik maken daarvan. Ver dachte bekende een vijftal blanco ver voerbewijzen te hebben weggenomen, deze daarna op verschillende tijdstippen te hebben ingevuld, met den naam van een commandant hebben onderteekend, en telkens als plaatsbewijs naar Leiden, Bodegraven enz. te hebben gebruikt. Fjoogland Dc gemeenteraad kwam Maandag middag geheel compleet in openbare vergadering bijeen en besloot, na goed keuring der notulen, overeenkomstig liet advies van Burgcm. en Wethouders, niet in behandeling te nemen een be lastingbezwaarschrift van G. Hllhorst, wegcis indiening na den daarvoor vast- gestelden datum. Met het advies, beoogende tegemoet koming aan de bezwaren betreffende den belastingaanslag van M. van den Hoef, vereenigde dc Raad zich geheel. Een adres van dc afd. Amcrsf. en omstreken van den Bond van Ncdcrl. onderwijzers betreffende uitbetaling on derwijzerstraktementen, kwam als mos terd na den maaltijd. In de vorige vergadering werd immers deze zaak door den Raad reeds geregeld en vast gesteld. Een tweede adres van genoem den Bond, betreffende betaling van extra onderwijsdiensten (handwerken) werd aangehouden. B. en W. willen zich eerst op dc hoogte stellen. Op een rekest van den R. K. Boe renbond, houdende verzoek om subsidie voor den te houden landbouwcursus in Concordia en in 't Veen, werd gunstig beschikt, in dien zin, dat de Raad toe stond een bedrag van f 1.25, plus lokaal met vuur en licht in 't Veen, (besomd op f75). Voor bevordering van het landbouwonderwijs waren B. en W. te vinden en de leden eveneens. De Alg. Ned. Timmerl.bood vroeg per rekest dat dc gemeente zou toetreden tot de regeling' Werkloosheid-verzeke ring Wijl de gemeente daartoe in de vorige vergadering reeds besloten had, kon ook dit adres buiten beschouwing blijven. Ter bestrijding der onkosten voortvloeiende uit de distributie, dienst- jaar 1920, zal eene geldleening van f 1500 worden aangegaan, rentende 4'/, pCt-, welke leening eventueel door de Boerenleenbank zal worden genomen. De heer Rcnkers vernam dat oolc par ticulieren aandeelen kunnen nemen en drong daarom op publiciteit aan. Vervolgens brachten Burg. en Wet houders ter tafel een ontwerp-verorde- ning op de heffing eener plaatselijke belasting naar het Inkomen en een dito op de invordering. De Burgemeester wilde artikelsgewijze behandeling en vaststelling, maar stuitte op tegenstand. De heer De Bruijn meende dat zoo'n nog al van ingrijpende aard is en gaf te kennen dat hem den tijd had ontbroken voldoende studie te maken van het ontwerp. Hij ziet geen kans, direct na 't hooren voorlezen van een artikel te zeggen of 't goed en doeltreffend is. Zulks eischt overweging en voorstudie. In verband hiermede vraagt hij uitstel van behandeling en rondzending van 't ontwerp. De Burgemeester meent dat het ont werp lang genoeg ter inzage lag en oppert bezwaren tegen uitstel en ook tegen 't zenden van afschriften, die op de drukke secretarie niet kunnen den gemaakt. De heer Bruijn is niet bekeerd en blijft bij zijn wensch van uitstel. De heer Renkers deelt de bezwaren van den heer De Bruijn en geeft uit stel van behaodeling in overweging. Ook hij vindt toezending van 't concept aan de Raadsleden aanbevelenswaardig. Wethouder Smink raadt artikelsge wijze behandeling aan. De zaak is dui delijk genoeg. En wethouder Hilborst merkt op dat 't ontwerp getrokken is uit de bestaande Amersfoortsehe ver ordening en dus voor Hoogland ook wel goed zal zijn. Een en ander vermocht echter niet de meerderheid van den Raad tot andere gedachte te breDgen. Het vooistel-de Bruijn werd met meerderheid van stemmen aangenomen, waarna de voorz., blijkbaar lichtelijk ontstemd, mededeelde dat 't vermenig vuldigen van 't ontwerp niet op de secretarie gebeurde. Iets wat de raads- heeren blijkbaar matig interesseerde. De gemeente-begrooting die in de vorige vergadering was voorgelezen en ter inzage gelegd, werd nu zonder eenige bemerking vastgesteld tot een bedrag van f52693.091/, in ontvangst en uitgaaf. De distributiekosten werden daarbij geraamd op f3200. Bij de daarna volgende rondvraag werd door den heer De Bruijn geïnfor meerd naar de eischen die hij als schouwer bij den a.s. schouw heeft stellen. De Burgemeester noemt als zoodanig aanvulling der gaten in de wegen zand en opsnoeien der boomen zoodanige hoogte als vereischt wordt voor het passeeren van een beladen hooiwagen. Op de mededeeling van den heer De Bruijn, dat hem de aangelande eigenaren niet bekend waren, werd hem geadviseerd: ga U maar vragen. De vergadering werd hierna gesloten. Geboren Johannes Petrus, z. van J. v. d. Wolfshaar en A. Kuijer. Hen- drikus Franciscus, z. van J. W. van den Tweel en M. Kuijer. Lourens, z. van T. Ebing en J. A. Visser. Agnes, d. van R. R. v. Valkenhoefen G. v. Valkengoed- Ondertrouwd G. W. Berkeider en G. Catoen. GetrouwdH. v. Ijken en E. v. Drie. Overleden: J. G. Hartman 17 d. Boofllandtrofttn. Op aansporing van Pastoor Bren- ninckmeijer, werd opgericht eene af- deeliog Hooglanderveen van den R, K. Boerenbond. In eene daarvoor belegde vergadering der parochianen van Hoog landerveen werd door den Zeereerw. Heer pastoor uiteengezet, dat de gods dienstige en maatschappelijke belangen in eigen parochialen kring meer in 't bizonder kunnen worden verzorgd. Dit alles echter zooveel mogelijk in san werking met andere vereenigingen. Ruim zestig leden traden toe terwijl een voorloopg bestuur werd gevormd bestaande uit de heeren G. Schimmel, T. Kok, P. van Zuilen, D. Uppelschoten en A. van Lierop. De heeren C. Smink en Van Dijk zagen zich genoopt wegens drukke bezighedee te bedanken. Kapelaan Mulder dankte ten slotte den Zeereerw. heer Pastoor voor het genomen initiatief en deelde alvast mede dat plannen voor een Spaarkas en Bi bliotheek zouden worden gemaakt. Practische onderrichtingen zullen even eens worden gegeven. Begin volgend jaar zal worden over gegaan tot stichting van een vergader lokaal met annex uitspanning enz. bij de kerk. Cartn GeborenJacobus Gerardus, z. van C. Bouwmeester en KI. Koster. Eli- sabet Maria, d. van L. v. d. Veer en J. Gallis. Cornelia, d. van G. Schaap herder en A. Koppen. Hendrika Bernardina, d. v. J. ter Weijde en H, Majoor. Ondertrouwd: L. W. Majoor en A. Distelblom, W. M. Grob en D. Blok. GetrouwdSt. Willard en A. de Boer. O. Bender en M. F. P. ter Veeo. J. de Boer en M. Zwannikken. W. Kever en M. W. C. Kroitzheim. Overleden Antonia, d. van J. Klaver en W. Wiegers, 1 j. neusden GeborenDirkje, d. van G. Renes en L, de Kruijf. Lambertus Wouter, z. van G. Staal en J. Jongerden. GetrouwdA. v. 't Klooster en A. v. d. Hengel. Bijkerk Op de markt. 4500 Eieren f 20 it f23.50. 8 Schrammen f70 A f80. 6 Biggen f30 A f40. 274 Runderen f300 ik f700. 56 Schapen f25 ik f50. 40 jongen Hanen f0.60 4 f 1.30.26 Nuch tere Kalveren f20 ik f35. Stouttnburg GeborenMargaretha, d. van W. v. d. Heiden en A. Kuijer. Ondertrouwd: W. Eijbergen en M. d. Kooi. Verkoop der heerlijkheid Stouten- burg. Dinsdag eerste vetkoopdag, wer den 22 der 78 perceelen geveild met lorloopige toewijziging. 1 hoeve Paascbmaandag voor f4500. 2, 3 en 4 De Boerenhofstede Hond- horst voor f9750. 5 Wei- en hooiland voor f1540. 6 Portierswoning voor f6700. 7 en 8 de boerenhofstede De Ber- kensteeg voor f 14250. 9 de boerenhofstede Nieuwerhorst voor f9400. 10 en 11 Kasteel en overgelegen terrein. Het Nieuwe Werk voor f96.600. 12 Wei- en hooiland voor f2640. 13 Wei- en hooiland voor f5500. 14 tot en met 18 de boerenhofstede Klein-Stoutenburg voor f41000. 19 Weiland en hakbosch voor f1340. 20 en 21 Wei- en Bouwland hakbosch voor f45.40. 22 het boerenplaatsje De Doele voor f1640. De gezamenlijke opbrengst van dezen eersten verkoop bedroeg f 199.400. Donderdag 16 Oct. werden geveild 2348 en massa opgebracht f 149.960. 49 Straatweg met bermen f340. 50 Portierswoning aan het Hoeve- akerhek f6000. 51 Bouw- en Weiland f3800. 52 Wei- en hooiland f1840. 53 Bouwland f1780. 54 de weg De Beekdijk f280. De totale opbrengst van dezen den verkoopdag is f 164.000. Soesterberg Door eenige dames vao onze Maria vereeniging werden toODeelavonden ge geven, die bijzonder geslaagd mogen heeten. Opgevoerd werd het tooneel- stuk „Haar Offer", van Pater Servatius, een drama uit den tegenwoordigen tijd. Het best waren de speelsters in het laatste bedrijf. De vlucht vaD Henriette uit de balzaal naar den tuinhaar ziek bed en afstervenhet berouw en de bekeering van Mevrouw van Stooten, dat alles werd zeer mooi vertolkt, en toen eindelijk het gordijn gevallen blonk menige traan in de oogen der talrijke toeschouwers. Ook het bijspel werd mooi gespeeld, en wekte zeer den lachlust op. Ware het niet dat speel sters somtijds zelve hun lachluzt niel geheel konden bedwingen dan zou men gemeead hebben dat er eenige actrices aan het werk waren. Soest In een vergadering van R. K. Krui deniers en Bakkers is besloten, tot Cen trale inooop ven de eerste levensbe hoeften, Het bestuur is samengesteld als volgt. E. Egberts Voorzitter, J. Mets Secretaris en J. van Klooster Penning meester. Voor de Boekhoudcursus welke vanwege de R. K. Middenstandsvereeni ging wordt gegeven, hebben zich 24 personen aangemeld. iltrecbt Kaasmarkt. Aangevoerd 96 wagens, wegende 21696 Kg. Eerste kwal. f74 A f76 50. Tweede kwal. f70 A f73.50. Rijksmerk f74.50 A f76.50. Handel levendig. ralizeeren, daar dat op de eerste plaats krom genoemd moet worden. Schrijver zegt ook: er wordt gratis arbeid verricht in dienst der coöperatie. Ik zou willen vragen in welke organisatie wordt bet bestuur voor zijn moeite voldoende beloond? Het blijft immers altijd een werken voor de goede zaak. Wat anders is ais er gesproken wordt van diegene die in dienst zijn der coö peratie. Wanneer dat soms bedoeld wordt, kan ik wel de verzekering geven dat die wel wijzer zijn gratis werk te Ten slotte nog dit. Schrijver zegt zou het niet beter zijn tot een breed en eerlijk overleg te komen. Wanneer dat mogelijk zou zijn en het werd in de breede lagen der bevolking doorgevoerd dan zouden zeker allen daarbij gebaat zijn. Ik zou schrijver aan willen raden eens een poging te doen in dezen geest, het zou mij zeer verwonderen als de arbiders in deze geen dankbare helpers zouden zijn. Nogmaals dank voor de verleende plaalsruimte M. de R.W. v. K. Ingezonden. (Bulten vgant woordelijkheid der Redactie.) M. de Redacteur. Zou ik een paar opmerkingen mogen maken als antwoord op bet ingezonden stukje van J. H. H., voorkomende uw blad van Dinsdag 14 dezer. Bij voorbaat mijn dank. In genoemd stukje lees ik dat wal gezegd is over de R. K. Coöperatie verband met dc reclameweek van ei winkelier hier ter stede zoo krom als een hoepel. Ik zou aan de geachte schrijver willen vragenin welk is die vergelijking krom. Dit is te meer van belang omdat niet in het minst aanmerking gemaakt is, of zal gemaakt worden, op het houden van een winkel ol reclameweek. Ieder is volkomen vrij en in zijn recht dat te doen, maar staat het dan ook de arbeiders niet vrij reclame te maken voor hunne zaak. Wanneer de arbeiders dan een vergelijking ma ken over die reclame die gevoerd moet worden en hun collega's aansporen hun eigen zaak te zteunen, dan is dat ook niets anders dan gebruik makeo hun recht en volgens mijn bescheiden meening niet krom te noemen. De Coöperatie, zegt schrijver, strijd met het solidairisme. Als woord hierop zou ik willen wijzen op een paar berichtjes over woekerwinsten die gemaakt worden. Dit zijn nu wei geen bewijzen over hetgeen nier ter plaatse gebeurd, maar ieder weet toch uit eigen ervaring, dat dergelijke feiten ook hier zeer dikwijls gebeurd zijn en nog da gelijks voorkomeD. Om nog beter na te gaan aan welke zijde in strijd ge handeld wordt met het solidarisme, zou ik schrijver aan willen raden de kohieren der hoofdelijke omslag in te zien, uit duidelijk blijken zal, waar in strijd gehandeld wordt met het solidarisme. Schrijver meent ook de arbeiders nog een trap te moeten geven over te wei nig arbeidsprestatie en vakkennis. Zou het niet beter zijn in deze niet te gene- „Eemlands Cempt". ra. Maar laten we nu het gedicht zelf nader bezien. Het spijt mij geducht, geduldige lezer, ...aar ik moet het werk van onzen dichter onder de onvervalschte bombast rang schikken, en als het ons niet een aardig kijkje op het Eemland van 1800 gaf, zou ik er u niet mee lastig gevallen hebben. proeve van zijn dichtkunst HET HUISJE OP PUNTENBURCH. Ja, ik groet u, nederig dak I Zo uw kruin de wolken brak (I) Als paleizen van de grooten, Die de stargewelven stooten Zo het door dees linden stak, Dan zoud ge in mijn oogen daalen. Nederige ootmoed doet u praaien, In geliefkoosde eenzaamheid. O, van 't gantsch heelal vergeUn, Met een vlekkeloos geweten, Hier, in stilte neergezeten, Word ons rust en lust bereid. Inderdaad wat een poëzie I Een dak, aarvan de kruin de wolken breekt, i paleizen, die als dol geworden ieren, de stargewelven gaan stuk ooten. Prosit. Ik zal u straks nog een paar andere snuifjes presenteeren. Thans willen wij Eemland van 1800 eens zien. Eerst bedicht hij allerlei plekjes en boompjes van Puntenburch, o.a. het gedenkteeken ter herinoering aan zijn broeder, die in het Bataafsche leger in Noord-Hslland tegen de Engelschen en Russen sneuvelde (1799). Nadat hij zoo 43 bladzijden volgerijmeid en 43 onder werpen van nul en geener waarde af- gerijmeld heeft, gaat hij eindelijk met zijn «gade» wandelen, en begint hij zijn tocht met het hoogst belangrijke onder werp »Ons hondje gaat mede». Het eerst komt hij aan 't landgoed «de Hooiberg», bewoond door den heer Max Dreyer. Deze kocht zes jaar later van de stad Amersfoort de gronden, die indertijd aan het klooster De Birkt (bij Birkhoven) hadden behoord en be taalde er ruim f38,000 voor. Uit de aanteekeuiugen, die Pijpers geeft, blijkt, dat er op de «Hooiberg» ook groote tabaksplanterijen waren. Amersfoort was de bakermat der Hollandsche tabak en het merk «Amersfoort» was een tijdlang zeer beroemd, vooral in Frankrijk. Maar ten laatste verloor zij door dc mede dinging van betere soorten haar goeden naamonze Franschman, een meester in culembourgs of woordspelingen, vond haar naam «Amersfoort» zeer gepast: zij was nl. »amer et fort», d.i. op zijn Hollandsch: bitter en sterk, inder daad geen aanbevelenswaardige eigen schap voor tabak. Maar wij lieten Pijpers met zijn gade en zijn hondje onbeleefd in den steek. Hij is nu aan de Eem gekomen, waar hij den oliemolen «de Zon» bezingt; hiervan zegt hij in zijn aanteekeningen dat deze molen door zijn «overleden vriend, den heer G. van den Bogaert, in leven hoofdschout der stad Amers foort, voor weinige i:ren gesticht» is Niet ver er vandaan vindt hij een glasblazerij, die met haar .rookenden schoorsteen door onzen poëet in zijn vervoering voor den «Elhna» wordt aangezien, ja in een tweede gedicht voor den Hekla of den Vesuvius. (Den vierden Europeeschen vulkaan, den Stromboli, schijnt hij niet gekend tc hebben, anders had hij dien ook nog te pakken genomen). Men ziet hetaan dichterlijke ver beelding ontbreekt het onzen eerzamen poëet niet. Bij die glasblazerij hoort hij dan ook veel meer dan een gewoon mensch zou doen. Luister slechts: «Geen Cyclopen maar Bachanten Vader Liber's3) lijftrawanten Juichen by dien roodeu gloed. Bachus, om hen wel te onthalen, Blaast daar zijne feestpokaalen, Breekbre vaten, vreugdcschaalen, Voor zijn flookrend druivenbloed. Cyclopen waren eenoogige smeden van Vulcanus, wiens ondcraardsche smidse de Etna op Sicilië was. Bachanten waren volgelingen van den wijngod Bachus, welke god heel uit Italië hier aan de Eem zelf de wijn glazen komt blazen. Een bijnaam van Bacchus.

De Eembode | 1919 | | pagina 2