I St. Nicolaas geschenken 8 PRIMA WIJNEN 2)effruyter5 Koffie en Thee i. VAN HAMERSVELD Ir. Giro en chequeverkeer met alle plaatsen van ons land M. VLEESCHHOUWER NIEUWE B. KRAAL DE EEMBODE KATHOLIEK NIEUWSBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN KANTOOR LANGEGRACHT 28, AMERSFOORT VRIJDAG 21 NOV. 1919 33" JAARGANG No. 68 DE EEMBODE verschijnt Dinsdags- c ABONNEMENTEN kunnen elke week gaan, doch opzegging van abonnement moet Ksollieden voor den aanvang van een nieuw 'artaal. Prijs per drie maanden f 0.75. Buiten de gemeente Amersfoort f 0.80. Afzonderlijke nummers 5 ct. Stenografisch Raadsvcrslag der gemeente Amersfoort één gulden per jaar. ADVERTENT1EN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld VANAF f 1.35 PER FLESCH VRAAGT PRIJSCOURANT. Binnenland. Een winkelier te Heerlen heeft aan gifte gedaan dat uit zijn winkel ver schillende artikelen spoot loos verdwe nen. De recherche stelde een onderzoek in en het mocht haar gelukken een zestal winkeljuffrouwen te arresteeren en in verhoor te nemen. Zij legden een volledige bekentenis af. Er zijn huiszoekingen gedaan, waar bij veel artikelen in beslag werden ge nomen. Alles was de dames van hun gading zooals odeur, portcmounaies portefeuilles, schilderijen, kruisbeelden, koperen bloempotten, enz. Zucht tot snoepen en opschik schij nen aanleiding tot deze diefstallen te zijn geweest. In de groote bladen wordt door tal van iuzenders het kwade gevolg van het kazerneleven geschetst, terwijl weer anderen, niet blind voor de ge in. beweren, dat schromelijk wordt jverdrc li w. heer Pad- llllllllllillilllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllill Zoo schrijft de Zeen berg, legeraalmoezenier «Goddank, al zijn dan de kazernes peslholen, kweekscholen van allerlei ondeugden al bezwijken er velen, der waarheid getrouw, ter eere van tien duizenden moet ik het laten hooren, dal er vooral, zooals de zielzorg voor de militairen nu geregeld is en waar toe, op enkele uitzonderingen na, de militaire autoriteiten welwillend mede werken, de meeste onzer militairen in de kazerne goed blijven trouw aan hun geloof trouw ook aan het vaderlanddat het een weliswaar moeilijk, maar dankbaar werk is arbeiden aan het zielenheil dergen die hun vaderlandsplicht vervullen de kazernes." Kamerleden, waaronder Van de E Bulten en Hermans hebben een vc stel tot wijziging van de Drankwet gediend. Dit wetsontwerp beoogt i begin te maken met de verwezenlijking van hetgeen in het Volkspetitionemeni voor Plaatselijke Keuze, op 20 Novem ber 1914 aan de Koningin aangeboden werd gevraagd. Het brengt het beginsel van. Plaatselijke keuze in de drankwet geving. Pomela Nieuwenhuis, de gewezen leider der Socialisten hier te lande, is te Hilversum overleden. Hij was vroe ger predikant maar verviel in ongeloof tot socialisme en anarchisme. In de latere jaren liet hij weinig van zich hooren. Troelstra overvleugelde hem, Te Delft is de militaire politie een wijdvertakte dievenbende op het spoor gekomen die gedurende dc laatste jaren stelselmatig de rustkamers van hel 15e Regiment Infanterie heeft bestolen. Met een groot aantal soldaten zijn cenige gegradueerden in deze zaak betrokken. Te Rotterdam, Schiedam, Lelden, Delft cn andere plaatsen werden de goederen door handlangers verkocht. Later deelde men de opbrengst. Een gedeelte der gestolen goederen is in j Nu wij weder in de gelegenheid zijn, zelf Koffie'* te importeeren, samen te stellen en in onze eigen branderij te branden, is het ons mogelijk, in onze winkels hoogfjjne kwaliteiten verschgebrande koffie verkrijgbaar te stellen. Ook hebben wij wederom de beschikking over de fijnste soorten Thee. die geleverd kunnen worden, en die, vakkundig gemengd zijnde, aan iederen gebruiker een waar genot verschaffen. Opdat U zichzelf van onze ongeëvenaarde kwali teiten zult kunnen overtuigen, noodigen wij U uit, gebruik te maken van nevenstaanden reclame coupon. P. DE GRUYTER ZOON. WINKELS DOOR GEHEEL NEDERLAND. 10"/. KORTING. GRATIS I ONS THEE TE* KEURING! Tegen inwisseling van dezen coupon ontvangt U in onze winkels vanaf a.s. Maandag tot en met a.s. Zaterdag bij aankoop van 1 pond Koffie GRATIS TER KEURING I ons StGmyteü Thee a 30 cents. P. DE GRUYTER ZOON. MODERNSTE WINKELBEDRIJF IN GRUTTERSWAREN BOTER KOFFIE - THEE - CACAO. COMMANDITAIRE BANKVEREENIGING H. L. A. DULLAERT Co. Amersfoort - Soest - Utrecht - Steenbergen - Noordbroek maandelijksdhe oefentijd voor voorge- oefeneen, vereenvoudiging der legeror- ganisatie, invoering van een legerrecru- teeringsdienst. Door de laatste maatregelen zal het beroepskader aanzienelijk worden inge perkt en 17 milliocn worden bezuinigd. De vermindering van de laneweer van '27 bataljons geeft een besparing j millioen. Door al deze maat- egelen zal verder veel kunnen worden bezuinigd op administratie en kazernes. Spiegels Vouwstoelen Lampen Echte Corsaribeeldcn Bloem tafels Zuilen Klokstellen Kleeren hangers Schrijfbureaux Theetafels Werktafels Schilderijen Naaidoozen Tabakspotten Stofdoekhangers en veel meer te onderzoeken hoe pro ductie en distributie meer zijn dienstbaar e maken voor het algemeen belang. De minister van justitie verwacht de ifdoening van administratieve recht- ipraak, herziening van het wetboek var strafvordering cn spoedig te verwachter regeling van de rechtspositie van burger lijke ambtenaren. Dc minister van onderwijs weascht Ie tot stnndkoming van een nieuwe L. wet de regeling van het bewaarsch nol inderwij». herziening der leerplichtwet :i van lie M. O. wet. Wat Oorlog be reft. heelt het kabinet meermalen over- rogen of het met voorsteller, betreffende defensie kon komen. Steeds echter -temmigheid uitgemaakt, dat Meubelfabrikant Hof 46 Amersfoort beslag genomen bij opkoopers. De waarde van het geslolene is niet j benadering te bepalen, het moet evenwel zeer aanzleniijk zijn. In de Tweede kamer bracht van Wijnbergen hulde aan het kabinet in zijn geheel. Hij meent, dat dit jaar finan ciën en defensie op den voorgrond zul len staan en komt op tegen de beschuldi ging dat het kabinet geen Christelijk karakter zou vertoonen. Voor de menschhcid is alleen een redding tei verwachten van terugkeer tot christe lijke beginselen. Minister Ruijs betoogde dat de geering overweegt de distributiemaat- regelen te beperkeu. Raadpleging van het parlement over de practische rede nen, is niet mogelijk. Ook van militaire afspraken met België is eveinin sprake als van het militaire verbond. De re geering beschouwt handhaving van orde en gezag als een voornaam deel van haar taakdaarom kan zij dc hulp van burgerwachten en den vrijwilligen land- nog niet missen. Zij zal revolu- tiepogingeis energiek weerstaan. De kwestie van meer medezegging- ichap van arbeiders in de bedrijven be hoort tot de competentie van den hoo- ger. raad van arbeid. Wel is de regeering bereid tot de instelling eencr staats buitenlandsche toestanden daarvan ten doen afzien. Ook de regeering wenscht beperking van bewapening. Aan den anderen kant echter is oorlogskoorts nog niet over en daarom moet de gulden middenweg bewandeld worden, waarbij kleine naties op den weg tot ontwapening mogen voorgaan. In 'le memorie van antwoord zullen de plannen van oorlog onomwonden wor- mcdegedeeld. Tot de plannen be- :nverkorting van den eersten oefe- ningstijd tot 6 maanden, bij de bereden artillerie tot 12 maanden, bij de cavalerie 8 maanden waarmede 4 millioen zal worden bezuinigd. Verder een 2 ongunstig gevolg. De nationale partijen gingen enorm vooruit en het kiezerscorps gaf onmiskenbaar blijk niet gediend te zijn van een socialistisch Jammer, dat in Frankrijk nog altijd ec Katholieke Staatspartij wordt gemist. In België ging 't juist andersom. Daar werden de Liberalen nagenoeg vernietigd en leden de Katholieken zware verliezen. Maar ook in België mankeert nog veel aau de politieke organisatie. Buitenland Amersfoort Hindenburg's betoog voor de com missie van onderzoek te Berlijn kwam hierop neer dat dc oorlog gewonnen had kunnen worden als bet leger niet den rug aangevallen was door de revolutionnaire actie der politieke par tijen. Eendrachtige samenwerking tus- schen leger en volk ontbrak. De schuld aan de nederlaag komt alleen voor rekening van de revolutionairen. Hindenburg moet bij zijn verklaring tamelijk heftig geweest zijn. Verder blijkt uit zijn verhoor onmiskenbaar, dat de generale staf den onbeperkten duik boot-oorlog van den aanvang af ge ld beeft. Belangwekkend is de mededeeling dat Duitschland bevreesd geweest is een vijandig optreden van Dene marken en Nederland, ouder Engel- schen invloed, en geen man beschik baar had om dc Duitsch Nedcrlandsche grens te verdedigen. De sympathie voor Hindenburg is bij alle politieke pariije» onbegrensd.' Het heeft dan ook niet in de bedoe ling der commissie gelegen den grijzen veldmaarschalk die steeds zijn plicht heeft gedaan aan een verhoor bloot te stellen, maar Ludendoiff had te kennen dat hij slechts tezamen met Hirdenburg gehoord wilde worden de generaal verschool zich achter den breeden rug van den populieren maar schalk. Poulet en Benoit, twee Fransche vliegers die op weg zijn van Parijs naar Australië, zijn bijna het slachtoffer ge worden van een eigenaardig misver stand. Benoit seint namelijk uit Ka rachi, dat hij en Poulet, toen zij ge noodzaakt waren om bij den Irdus-delta wegens een rnotor-defcct te dalen, door de verschrikte inboorlingen voor duivels aangezien werden. Alleen door 'uurwapenen gebruik te maken konden :ij beletten dat zij in die kwaliteit ge dood werden. In Frankrijk zgn de verkiezingen af- geloopen en voor de Socialisten met De studie-commissie voor het R. K. I Onderwijs koos in hare Woensdag ge- I houden samenkomst tot voorzitter den I heer H. Martens, hoofd der R. K. I School aan de Breedestraat, terwijl met I algcmeene stemmen mevr. Wessels vi Meegeren werd aangewezen als sea Langestraat 26-104 Telefoon 348 DE WRAAK. 2) Dc conducteur had met een oog wenk bespeurd dat zijn passagier nog leefde en durfde zich niet in de waag schaal stellen om hem eerst te verple gen en aldus op dezen onveiligen weg Toen de diligence in galop het dorp Lanzac was doorgereden en het veer bereikt had, nam de veerman, zonder eenig vermoeden van het gebeurde, beide personen in zijne schouw op. Terwijl de pont het rijtuig overzette, deed de conducteur ongemerkt het portier open en zag d'Escoubès in zwijm liggen één bloed al bloed. Mee- nende dat zijn passagier dood was, zag de angstige conducteur zich reeds op de bank der beschuldigden, wegens moord gevonnisd en op het schavot. Eéne gedachte behield bij hem bovenhandhij moest zich van passagier ontdoen. De aanwezigheid van den veerman belette hem het lijk in de Dordogne welke hier zeer breed cn diep is, en derhalve geheimen goed bewaren kan, te werpen. Nadat de diligence de pont verlaten had. reed ze verder, doch langzaam, en treurig zou men gezegd hebben. De conducteur hield voor de eers' beste wonig stil en klopte met geweld en zonder ophouden aan, totdat de heer des huizes eindelijk zelf voorkwam. Delpech, waut deze woonde hier, lag reeds te bed. Opgestaan zijnde hij vooraf de noodige voorzorgen, dit onverwacht bezoek. Doch toen hij den beruchten afgevaardigde heikende, stond de brave apotheker een oogen- bhk als door schrik verlamd. De con ducteur deed een eerlijk verhaal van al hetgeen er geschied was hij voegde op zijn woord van eer bij, dat hij wist wie de moordenaar was cn de justitie ingeval er onderzoek gedaan werd, niet zoude kunnen inlichten. Plotseling zich nog eene omstandig heid herinnerende, zeide hij dat de boer, na zijn geweer afgeschoten te hebben, snel ontsnapt was, doch een papiertje uit zijn zak had verloren dat tot onder de poolen der paarden was gevlogen, waar de conducteur juist toen het verder zoude wegwaaien, op geraapt had. Dit briefje, dat hij niet eens had durven openvouwen, reikte de conducteur nu den apotheker ovi Spoedig was dc. deur weder op slot men hoorde de diligence vlug voo rijden, terwijl Delpech door zijne oude dienstmeid geholpen, het stramme lichaam van «burgers d'Escoubcs op bed legde. Meester Delpech, zoo noemden hem alle boeren, was een geleerd man en s meer zieken dan de chirurgijn van het dorphij ging den toestand van den gewonde na en bevond dat het licht der oogen voor altoos weg was, terwijl ook de borst zeer veel letsel had bekomen. Het leggen der eerste verbanden duurde den geheelen nacht en eerst toen het al begon te dagen liet Delpech den chirurgijn door tuinman uit de buurt ontbieden, duizende middeltjes, kwam einde lijk Jan d'Escoubcs weder bij kennis, doch had de tong nog niet tot zijn wil. Een dof gesteun bewoog zijne lippen en eene rilling in alle leden bewees dat de wondkoorts hem ging aanvallen. Door de dienstmeid verwittigd dat zijn vijand op het bed van smarten lag uitgestrekt, stond de hoogeerw. heer de Branvignac kort daarop aan het hoofdeneind, terwijl hij de bloedige handen van den revolutionair in zijne suivere handen hield en de zorgvul digste verpleging aan hem wijdde. Een doodelijke stilte heerschte er in de kamer, eene stilte alleen verstoord door het gerochel van den stervende. Daar herinnert zich Delpech het briefje dat den zak van den moordenaar gewaaid op het oogenblik van de r daad. Hij las en las het nog eens werd bleek als een lijk. Het was hand van Jan d'Escoubcs zeiven, die daarop slechts deze woorden schreven had «Ik verneem dat de p. (priester) morgen, in een wagen, den Lanzac-dijk moet komen, 's nachts; laat Batiston daar de wacht houden en maar schieten hij raakt hem altoos.* Het briefje was niet onderteekend, 'aar Delpech kende het schrift. Zijt oogen staarden op dat met bloedige windsels omzwachtelde hoofdzijne :rnamen den reutelenden adem uit die gewonde borst; hij aanschouwde die ijskoude krachtelooze vuisten ir machtige handen van den priester alstoen die beide mannen in één ge dachte begrijpende, prevelde hij: is de rechtvaardigheid Gods.« in. Een maand was verstreken, adellijke heeren en de priesters werden beticht een besten patriot, een be schermer van het souvereine volk moord te hebben. De vervolgingen :n toe en de hoogeerw. heer de Branvignac werd openlijk aangeklaagd en zijn naam honderde malen wenscht. Hij bracht intusschen zijne dagen i zijne nachten door aan de leger stede van zijn vervolger en verwijderde ich slechts als een vreemdeling den zieke kwam aanspreker. Bezoeken n echter zeldzaam, wijl de chirur gijn volstrekte rust had voorgeschreven. De priester sprak geen enkel woord, want het geluid zijner slem zou hem hebben kunnen bekend maken. Tocb ried d'Esconbcs de aanwezigheid een vriend en scheen erkentelijk de nauwlette verpleging, hem steeds verstrekt. Tegen het einde der tweede maand zeidc de zieke tot den chirurgijn Ik ben u mijn behoud verschul digd, maar misschien 'nog meer dezen braven man, die mij als broeder verzorgt. Op zekeren dag bemerkten de huis- genooten dat d'Escoubès allengs het gezicht terugkreeg. Eerst was zulks ter nauwernood merkbaar, doch allengs begon hij licht te onderscheiden, daar na de omtrekken der voorwerpen en eindelijk ook de kleuren. Sedert dien oogenblik naderde de priester hel ziekbed niet langer dan 's r de lamp uit was. De spraak kwam niet het gezicty weder, en Jan d'Escoubès begon t vloeken, terwijl hij de vijanden der ri publiek met zijne wraakneminge^ dreigde. In die aanvallen van woei' ging hij overeind zitten, balde i 'uisten, strekte de armen ui Vrijheid, gelijkheid, broederschap de dood Op een zomerschen a gleden nog de vroolijke zonnest over dc gordijnen vaD het ziekbed de nu aan de beter hand zijnde wilde vcor de eerste maal eens opstaan. Hr gevoelde zich weer sterk, zeide hij, ei was voornemens zijn verschrikkelij' betrekking weder te aanvaarden. 1 apotheker Delpech vetzettr -:-1' 1 daard tegen de pogingen va gevaardigde en herinnerde hem teil dat rust hoog noodig was. Eensklaps riep d'Escoubès, terwijl bij zich uit zijne armen losworstelde«If* wil den priester laten guillotineeren ei ik zal tevreden sterven, als ik hernial hebben zien doodbloeden,* Delpech stond te beven, zijn hoofd liep hem om. 't Was hem als trok er een floers voor zijn oogen. Wordt vervolgd.

De Eembode | 1919 | | pagina 1