DE EEMBODE KATHOLIEK NIEUWSBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN KANTOOR LANGEGRACHT 28. AMERSFOORT VRIJDAG S DEC. 1919 33* JAARGANG No. 72 TWEEDE BLAD. Godsdienst en Kerk. Encycliek „Patcrno lam" Z. H. BENEDICTUS XV. Aan de Patriarchen, Primaten, Aarts bisschoppen, Bisschoppen en andere plaatselijke Ordinarii, levende in vrede en gemeenschap met den H. Stoel. Eerbiedwaardige Broerders, Heil en Apostolische Zegen. Langen tijd reeds koesterden Wij in ons Vaderlijk hart den wensch eu de hoop, dat, nu eindelijk de afschuwelijke oorlogsbrand is uitgewoed en de geest der christelijke liefde is hernieuwd, die landstreken, welke door honger en ge brek werden bedreigd in hun bestaan, en wel voornamelijk de middenrijken van Europa, langzamerhand in een beteren toestand zouden geraken door eendrachtige samenwerking en bet streven aller goedgezindeo. Onze verwachting is echter niet ten volle vervuld, want van alle zijden komen mededeelingen, dat de genoemde naties, groot in getal, een zóódanig gebrek aan voedsel en kleeding lijden, als men zich kwalijk kan verbeelden. Middelerwijl gaat helaas de lichaams kracht der zwakkeren verloren en wel voornamelijk van de kinderenhun ellende ontroert ons gemoed te hevigi omdat deze niet slechts onschuldig waren aan den moorddadige.! strijd, waardoor nagenoeg de heele aarde ge teisterd is, maar omdat zij bovendien de ouders zullen worden van een na komelingschap, welke van den beginne af de zwakte in hun geslacht zullen omdragen. Ondanks deze angsten en smarten, hebben Wij toch vertrouwen door het Ons toegekomen bericht, dat edelmoe dige lieden vereenigingen hebben op gericht met 't bepaalde doel, om de kinderen tegen ondergang te behoeden. Eerbiedwaardige Broeders. Wij hebben geeD oogenblik geaarzeld, dit uitstekende plan naar verdienste goed te keuren en met Ons gezag te ondersteunen; dit komt immers overeen met de aller eerste plichten van liefde, verschuldigd aan dien kinderlijken leeftijd, welke Christus den Verlosser zoo allerdier baarst is en welke zoo weinig weer standsvermogen bezit. Overigens hebben Wij in een der gelijk geval reeds vroeger zoo gehan deld; het zal U immers heugen, hoe Wij nog onlangs de kinderen der Belgen, door hongersnood en ontbering uitge put, hebben geholpen voor zooveel Wij konden en hen aan de liefdadigheid der Katholieke wereld openlijk hebben aanbevolen. Aan die milddadigheid is het voor een groot deel tedanken.dat aan de ellende van zoovele onschuldige kinderen werd tegemoet gekomen en hun leven tegen ondergang kon worden behoedwant zoodra hadden Wij niet de Aartsbisschoppen der Vereenigde Staten van Amerika opgewekt, om dit uitnemend liefdewerk ter hand te nemen, of aanstonds werd door talrijken edel moedig gevolg gegeven aan onze wen- schen. Wij herinneren aan dit welslagen, niet zoozeer om eer te geven aan die mannen, wier namen terecht dienen opgeteekend in de annalen der christe lijke liefdadigheid, dan wel opdat de Bisschoppen der geheele wereld, door Ons dringend vermaan bewogen, in deze aangelegenheid Onzen oproep zullen volgen -en dezen naar best ver mogen zullen uitvoeren. Bij het naderen thans der herdenking van den geboortedag Onzes Heeren Jezus Christus, denken Wij als van zelf aan de ongelukkige kleinen vooral van midden-Europa, die nijpend gebrek- hebben aan de meest noodzakelijke levens en aan die teedere kinderschaar schenken Wij te meer Onze zorg, dat zij duidelijk Ons voor den geest brengt het beeld van het Goddelijk Kind, dat uit liefde tot den mensch i: Bethlehem's kribbe de koude van dei winter verdroeg en aan alles gebrek leed. Zonder twijfel biedt zich aan Ons nooit geschikter gelegenheid, de liefde en het medelijden Christen-geloovigen en de barmhartig heid van allen, die niet wanhopen aan het welzijn van het menschelijk geslacht, voor deze onsohuldige kinderen beroep te doen. Eerbiedwaardige Broeders, Wrj ordenen derhalve, dat gij tot het slagen van genoemd doel ieder in uw bisdom er voor zorg draagt, publieke liefdadig heids-predikaties te doen houden op den 28en December a.s., feestdag der H.H. Onnoozele Kinderen, en de giften der geloovigen te doen inzamelen. En op dat door dezen edelen wedstrijd in milddadigheid, zoo afdoend mogelijk worde voorzien in het lot zooveler kinderen, komt hït Ons voor, dat be halve geld ook gevraagd zullen worden voedings- en geneesmiddelen kleederen en stoffen, die de volkeren dezer landen vóór alles noodig hebben. Op welke wijze dergelijke giften en gaven billijk verdeeld en ter bcvoegder plaatse en worden opgezonden, zij in het midden gelaten, dit blijve overgelaten aan die vereenigingen, welke, naar Wij boven berichtten, hiertoe zijn gecon stitueerd, ol op een andere geschikte wijze. Al maken Wij intusschen bij deze aansporing gebruik van het vaderlijk gezag. Ons van Godswege toevertrouwd, en al richten Wij Ons op de eerste plaats tot de Katholieken. Wij ver trouwen echter, dat allen, die gevoel van menschelijkheid bezitten, haar wel willend zullen ontvangen. Om tevens door Ons voorbeeld den anderen voor te gaan, hebben Wij, ofschoon uit alle wereldstreken voortdurend om hulp bij Ons wordt aangeklopt, besloten tot rzachting van het lot dezer kinderen, 'ereenkomstig de middelen, welke Ons ten dienste staan, 100.000 liren bij dragen. Als een onderpand intusschen voor a gelukkig welslagen en als bewijs n Onze vaderlijke welwillendheid schenken Wij u, Eerbiedwaardige Broe ders, uw geestelijlccheid en al uwen geloovigen vol liefde in den Heer, ~nzen Apostolischen Zegen. Gegeven te Rome bij St. Pieter, den 24en November 1919, in het zesde jaar Oos Pontificaat. PAUS BENEDICTUS XV. Retraiten In hel St. Alfonsushuls te Amersfoort. 69 Dec. Landbouwers uit Over- ijsel, vergoeding f5, 1316 Dcc. Heeren Middenstand, rgoeding f7.50. 1821 Dec. Ongeh. dames midden stand, verg. f7.50. 23—26 Dec. Maonen en jongelingen, vergoeding £5. 2730 Drc. Mannen en jongelingen t Montfoort en omstrekeD, verg. f5. 36 Jan. St. Jozefs-Ambachtsleer lingen. 1316 Jan. R. K. Boerenbond uit Friesland, vergoeding £7.50. 1720 Jan. Mannen en jongelingen t Wijk hij Duurstede. 24—27 Jan. Stichtschen Boerenbond, verg. f 7.50. 29 Jan.1 Febr. Ongeh. Dames middeustand, verg. f 7.50. 36 Febr. Mannen en Jongelingen t Hoogland, verg. f 5. 710 Febr. Arbeiders uit Friesland, verg. f 5. Beleefd verzoek zich aan te melden bij de Directie van het Retraitenhuis. Godsdienst. Godsbestaan. Zonder God geen zedelijkheid, geen recht. De meeningen der menschen veranderen met de hartstochten en dwaasheden der menschen. Slechts daar, ar de overtuiging bestaat, dat het God die de onderlinge verhoudingen in de menschelijke maatschappij geregeld heeft, verafschuwt men het onrecht en acht men recht en rechtvaardigheid heilig. Neem het geloof in God uit de wereld, en voor een stuk geld, voor de voldoening van een oi anderen harts tocht zullen de menschen elkander vermoorden. Zonder rechtvaardigheid, zegt de H. Augustinus, zijn de staten niets anders dan groote rooverbenden i zonder God geen rechtvaardigheid. Eindelijk, wat het geweten fluistert, dat roept het hart ous toe doorzijn on weerstaanbaar verlangen naar volmaakt geluk, door zijn honger, die alleen door het oneindige Goed gestild kan worden. Het eenvoudigste bewijs voor het be staan van spijzen is de honger bij alle dierlijke wezens. Zouden wij niet even zoo in het vurig verlangen van alle edele harten een bewijs moeten vinden het bestaan van God? Alles wat noodig is om aan geheel het menschelijk j geslacht een menschwaardig bestaan te verzekeren, moet reeds daarom alleen ook noodzakelijk waar zijn. Men zegt, dat de menschen het geloof in God hebben uitgevonden, omdat zij den godsdienst noodig hadden. Zeggen wij liever: indien de godsdienst noodig is voor de menschheid, dan moet God ook bestaan, want noodzakelijke leu gens zijn onzin. Maar er zijn toch menschen, die beweren niet aan God te gelooven. Wat voor menschen zijn dat? Zoudt gij hun wel in hun leven willen evenaren •Niemand beweert, dat er geen God is, behalve degene, die graag zou willen, dat er geen was« (Augustinus). »Mijn zoon, zorg, dat het bestaan van God altijd wenschelijk blijft voor uw ziel en gij zult er nooit aan twijfelen* (j. J. Rous seau). »lk zou wel eens een nuchter, matig, rechtvaardig en kuisch man willen zien, die het bestaan van God en de onsterfelijkheid der ziel loochende die zou tenminste onpartijdig zijn. Maar zoo iemand is er nieu (La Bruyère). Van het wezen der Godheid leert het Vaticaansche concilie»De heiligt Katholieke, Apostolische, Roomsche Kerk gelooft en belijdt, dat er één God is, de ware en levende Schepper en Heer van hemel en aarde, almachtig, eeuwig, onmetelijk, onbegrijpelijk, on eindig in weten en willen en in alle volmaaktheiddie als eenig ondeelbare, volstrekt enkelvoudige en onverander lijke geestelijke zelfstandigheid, wezen en werkelijkheid van de weicld onderscheiden is, in Zich en uit Zich zelvcn hoogst gelukzalig en boven alles, wat buiten Hem bestaat en gedacht kan worden, onuitsprekelijk verheven.* dat raadsbesluit niet goed te keuren op grond, dat het was in strijd met het algemeen belang, aangezien bij het besluit de voorwaarde was gesteld, dat het terrein gedurende 5 jaren uitsluitend ter beschikking van »Ons Belang* zou worden gesteld. Het gevolg vau de uit gebreide discussies hierover was, dat de Raad zijn besluit ongewijzigd hand haafde. Met algemeene stemmen werd aangenomen een voorstel om op de Rijksuitkeering in geval van werkloos heid, een kindertoeslag te verleenen. De heer Van Dregt drong er op aan om eene tweede zweminrichting, spe ciaal voor vrouwen, te stichten en tevens volksbadhuis op te richten. De heer Posthuraa diende namens deTïactrffcfef "erd aa,u h« ziekenhuis te Amers- - - - - foort vervoerd. Utrecht Alhier had de jaarvergadering plaats in het Sint Bernulphusgilde, waarbij tevens de herdenking werd gevierd van Epistel en Evangelie Broeders I Alles wat geschreven werd is tot onze onderrichting geschre- i, opdat wij door de lijdzaamheid de vertroosting der Schriften de hoop mogen hebben. De God nu der lijd zaamheid en der vertroosting geve u, gevoelen te zijn onder elkan der volgens Jezus Christusopdat gij, één van ziel met éénen mond God en den Vader onzes Heeren Jezus Christus moogt verheerlijken. Daarom, neemt elkander aan, gelijk ook Christus u heeft aangenomen ter eerc Gods. Want ik zeg, dat Christus Jezus dienaar der be snijdenis geworden is om wille van Gods waarachtigheid, om de beloften aan de Vaderen gestand te doeneu dat de heidenen God wegens barmhartigheid verheerlijken, gelijk er geschreven staat Daarom zal ik U loven onder de hei denen, o Heer I en uwen naam lofzin- gen. En wederom zegt zij Verheugt u, gij heidenen, met zijn volk I En weder- Looft den Heer, alle gij heidenen, maakt Hem groot alle gij volken I En weder spreekt IsaiasDaar zal zijn de wortel van Jesse, en een die zal op staan om over de heidenen te heer. schen op Hem zullen de heidenen hopenl De God nu der hoop vervulle u me alle blijdschap en vrede in het geloo ven, opdat gij overvloedig moogt zijn in de hoop en de kracht des Heiligen EVANGELIE volgens den H. Mattheüs; XI, 210. In dien tijd, toen Joannes in de boeien de werken van Christus vernomen had, zond hij twee zijner leerlingen en zeide tot Hem: Zijt Gij degene die komen moet, of verwachten wij eenen anderen En Jezus, antwoordend zeide hunGaat en boodschapt aan Joannes wat gij gehooid en gezien hebt: blin den zien, kreupelen wandelen, melaat- schen worden gereinigd, dooveu hooren, dooden verrijzen aan armen wordt het Evangelie verkondigd; en zalig is hij, die zich aan Mij niet zal geërgerd hebben. Toen zij nu heengingen, begon Jezus t de scharen aangaande Joannes te zeggen: Wat zijt gij in de Woestijn gaan zien? Een riet, door den wind heen en weder bewogen Maar wa gaan zien Eenen mensch, gedost zachte kleederen Zie, die de zachte kleederen dragen, zijn in de huizen der koningen. Maar wat zijt gaan z" Eenen proleet? Ja, zeg ik u, en r :en profeet. Want deze is het, geschreven staat; Zie, Ik zend mijnen engel voor uw aangezicht, die uwen weg voor u bereiden zal. S. D. A.P. een motie in om de zorg voor kraamvrouwen en zuigelingen van gemeentewege te regelen. Besloten werd nog aan Gcdep. Staten adviseeren de jaarwedde van den Burgemeester vast te stellen op f 4500 de wethouders op f1500 van etaris op f4000 en van den ontvanger op f3150. Barntotld Geboren Gijsberta, d. van W. Over- eem en J. Wouters. Annetje, d. van H. van der Mbeen en J. v. Schothorst. Arie Daniël, z. van P. Poot en R. poor. Jan, c. van A.Jansen Blankenspoor. Cornelia, d. van T. Dusschooten en A. van Mid dendorp. Gijsbert, z. van G. van Geresteijn en J. van de Beid. Jan netje, d. van W, J. van Leeuwen en J. van den Brink. Metje, d. van van Koesveld en R. Koudijs. Gehuwd: G. Veldhuizen metFroukje A. W. Mulder. Overleden: Ceel van de Beek, 9 jr. - Gijsberta van Ee, 3 w. Geertje in Koetsveld, 73 jr., wed. van Aalt m de Kleut. Uit den Omtrek Baarn In de Raadszitting werden dr. Thomas en van Garderen benoemd tot ambte naren van den burgerlijken stand, ter wijl tot lid der commissie van beheer over de Eembrug werd gekozen jhr. Rutgers van Rozenburg. Naar aanleiding van het Raadsbesluit der vorige vergadering tot aankoop grond ten behoeve van de bouwver- eeniging »Ons Belang* was een request ingediend bij Gedeputeerde Staten en J. M. v. 't Klooster. Richarda Everdina, d. van J. Th. Pas en B. Middelaar. Antonia, d. van E. Valk en M. v. Dijk. Gerardus Anne, z. van H. J. Smink en T. v. Randen. Getrouwd: A. Reijerse en R. A. v. Galen. Overleden M. C. v. Dijk, 29 j. ongeh. Land, 31 j., echtg. van Ch. A. J. Bruning. Den zuivelfabrikant K. S. overkwam ernstig ongeluk, doordat het lemoen van den wagen, waarop hij was ge zeten, brak. Het paard rukte hem van den wagen met het gevolg, dat eeo zijner beenen op 2 plaatsen brak. Hij Ecinncs In den gemeenteraad kwam ter sprake de zitting al dan niet met gebed openen. De heer Seldenrijk was niet tegen het gebed, maar meent toch, dat het niet in den Raad thuis behoort. Daarin zijn verschillende partijen vertegenwoor digd en het is soms te doen om elkaar, terwille van het partijbelang een vlieg af te vangen. Spr. is voor een paar weken ook eens op een vergadering geweest waar eerst gebeden werd, daarna deed men mededeelingen welke met de waarheid absoluut in strijd waren. De heer Riggeling heeft den Pastoor gesproken en deze achtte het gebed noodzakelijk. Vooral nu wij in e revolutionairen tijd leven, moeten i bidden om kracht, teneinde staande blijven in den strijd. De heer Stoutenburg zegt, dat hij 's morgens al een beetje thuis bidt voor hij naar den Raad gaat. Werd het bidden in den Raad toegepast als een oude traditie, dan zou hij daarmede niet willen breken, maar om het in te voeren, daarvoor voelt spr. niet veel. De voorzittei zegt, dat men de tegen stemmers toch gerust als ernstige mannen kan beschouwen en zij het gebed als zoodanig niet afkeuren. De heer Riggeling zeideDe pastoor iu het zeer betreuren als het gebed io werd afgestemd. Wij moeten ook hier, zoo zeide de heer Kreuze onze afhankelijkheid be tuigen jegens Hem, Die ons kracht en wijsheid moet schenken, daarvan dragen wij den naam, welke ons dierbaar is. Het voorstel wordt verworpen met 4 tegen 2 stemmen, die van Kreuze Riggeling. Bijkerk. GeborenNicolaas, z. van E. v. d. Beek en L. Wallet. Klaasje Hen- drika, d. van H. Bos en T. Top. Wouter, z. van H. Martensen en G. d. Heuvel. Melis, z. van M. Klok H. de Jong. Andreas, Doornekamp en R. Morren. Aleida Margaretha Maria, d. van A. J. v. d. Grooteveen en M. v. d. Hoven. Jacoba Hendrika, d. van J. Wijnand Meijll en H. Hoogeveen. Gehuwd W. Zceboer en A. Brons. - C. Top en G. van Doorn, de Groot en T, van den Brink. Overleden Gerrit Schaap, 75 jr. Joachim M. Förster, 12 jr. Beertje Aartsen, 39 jr., echtgen van J. v. Aller. Jannetje Hofste, 87 jr., wed. van Jacob Verbeek. Soest GeborenGerrit Maria, d. v. Eek en C. Verdonk. Marmina Hendrika, d. van C. M, Bolen en P. Blans. Leonardus Andreas, i. G. Brinker en A. W. E. Reuvers. Frederik Reinier, z. van J. Groenestein •>et In de Kathedrale kerk werd ten aan vang een solemneele Hoogmis met •Te Deum* opgedragen door den vice- deken van het Gilde, Mgr. J. J. Graaf. Assistentie werd daarbij verleend door prof. C. Hartman, directeur van het Groot-Seminarie Rijsenburg en kapelaan Meyerink van de Kathedraal. Ter gelegenheid der Gildevergadering werd een tentoonstelling gehouden jop het Gilde betrekking hebbende. Onder leiding van Mgr. Graaf had Ie vergadering plaats. De vice-voorzitter betreurde het, dat Ie voorzitter Deken Kanunnik Fock, 'an Amersfoort, door ongesteldheid vas verhinderd. Kapelaan Rientjes bracht het jaar- 'erslag uit, waaruit bleek, dal het leden- al van 466 tot 667 steeg. Hulde werd gebracht aan de overleden ieden Willem Mengelberg en Jac. van Gilse, als mede aan het heschermend lid Mgr. dr. rouwer. Als bestuurslid werd herkozen prof. C. Hartman, terwijl in de plaats van mr. Van Gorkom werd gekozen dr. Haslinghuis te Den Haag. - Kaasmarkt. Aanvoer 27 wagens, wegende 3321 Kilogram. Eerste kwaliteit f70 k (72. Rijks- merk f74. Handel matig. Binnenland Zaterdagavond heeft te B de G. zijn vriend, hij een twist zoo danig door messteken verwond, dat bij i de gevolgen is overleden. Maandagochtend is aan den spoor overweg te Bussum een auto uit Am sterdam, in botsing gekomen met de spoorwegornheiniog. Deze weid geheel versplinterd, de auto zeer beschadigd. De chauffeur, die gewond was aan den linkerenkel, werd ter plaatse verbonden. Zaterdagmiddag is op de Maas bij Andel een met bieten geladen schip schipper uit Capelle omge slagen. De vrouw van den schipper en twee kinderen zijn verdronken. De Minister van Oorlog deelde mede, dat bet plan is, om te komen tot een stelsel van opleiding der militie bij de instructiescholen, waardoor op het be roepskader, van officieren en onder officieren een beperking zal worden verkregen van ongeveer een derde. Deze beperking zal geleidelijk worden doorgevoerd. Zij zal worden gevonden mindere aanvulling van onderop, nere pensionneering van degenen, die vrijwillig willen heengaan. 1 Sept. jl. was het bevolkingscijfer van Nederland 6.788.720 zielen, tegen 6.784.278 een jaar geleden. Een toe name dus met slechts 4442 zielen. De hooge griepsterfte verleden najaar is oorzaak geweest, dat de toename zoo veel lager dan normaal gebleven is. Het Missiehuis van het H. Hart te Tilburg zal binnenkort twaalf Missiona rissen uitzenden naar de Missies zeven Missionarissen zullen reeds den 9 Dec. a.s. te Barcelona in Spanje scheep gaan. Reis en uitzet dezer Missionarissen zullen meer dan eens zoo duur zijn als voor den oorlog, en per man op ruim twee duizend gulden komen te staan. Deze twaalf Missionarissen zullen dus ongeer 25000 gulden kosten voor dat ze op hunne bestemming zijn. Doch waar zij in edelmoedige liefde alles verlaten, mogen zij zeker naast Gods Voorzienigheid ook wel vertrouwen op den steun hunner geloofsgenooten. En bij het gebed om Gods zegen over hunne reis en hun werk zullen wellicht velen ook nog een bijdrage voor de reis willen voegen om aldus hunne belang stelling voor deze moedige mannen te

De Eembode | 1919 | | pagina 5