Januari= Uitverkoop M.H.v.Raalte Anisterdamsche Manufacturenhandel Spotkoopjes Advertentiën Dienstbode Vrijdag 2 Jan. een R. K. Huishoudster Vruchtboomen. 8 af 10.000 Bouwland Nutsspaarbank Amersfoort Woensdag 31 Dec. 1919 geen zitting. Langestraat 98 - Amersfoort begint Zaterdagmiddag 4 uur Zie verder aankondiging strooibiljetten met prijsopgave. Vage geruchten over de bestemming van her terrein van Nederberg aan den Utrechtschenweg, door den Raad <-<■« stemmig aangekocht van den heer Van Esveld, gaan door de stad. Men spreekt van stadhuisbouw daar. Wat er van waar is, valt nog niet te zeggen. De geheime diplomatie is nog in eere. Dat het oude raadhuis het steeds groeiend getal gemeentedienaren allengs niet meer herbergen kan is duidelijk. In stop-zetten van den toevloed en meer rationeele verdeeling van inten- sieven arbeid sit ten deele ook een oplossing van dit vraagstuk. R. K. Bond van Kerkkoren. Maandagmiddag had onder Voor zitterschap van den HoogEerw. heer Deken Fock een voorloopige bespre king plaats om te komen tot oprich ting van een Boud van R. K. Kerk koren voor Amersfoort en omstreken. Het doel van een zoodanigen Bond moet zijn in onderlinge samenwerking te streven naar een volmaaktere uit voering van den Kerkelijken zang. vooral van den Gregoriaanschen zang welk doel moet bereikt worden door het organiseer en van zangerscursussen, gemeenschappelijke studie-avonden en zangersdagen. Aan deu oproep was gehoor gegeven door de volgende kerkkoren O. L. V. Hemelvaart. St. Franciscus Xaverius en St. Henricus van de stad Amers foort, verder Hoogland, Hooglandt veen, Hamersveld, Nijkerk, Putten, Barnevetd, Soesterberg. Geen gevolg gaven aan de oproeping St. Ansfridus te Amersfoort, Achteveld en Harderwijk. De ZeerEerw. heeren Voorzitters der kerkkoren ter vergadering aanwezig en de verder aanwezige heeren kapelaans, directeuren en afgevaardigden waren allen bezield met een hooggestemde sympathie, die zekere beloften geeft voor een definitieve totstandkoming van dezen gewestelijken Bond van R. K. Kerkkoren. De oprichtingsvergadering zal ge houden worden op 7 lanuari 1920. Dc HoogEerw. heer Deken Fock heeft zich bereid verklaard het Eere-Voorzittcrs- schap te aanvaarden, terwijl de Zeer Eerw. heer G. A. F. Gowthorpe. pastoor te Barneveld het Voorzitterschap be reids aanvaardde. Op de vergadering van 7 Januari zal het bestuur verder geconstitueerd wor den uit de afgevaardigden door de verschillende kerkkoren ter vergadering gezonden. Op deze Vergadering wordt tevens uitgeooodigd onze groote kerk zang specialist fr. Dr. Cecilianus Huy gens uit Woerden. Het voorloopig Secretariaat berust bij Kapelaan H. Broere 't Zand 31. Amersfoort. Vivat crescat. floreat. H. J. BROERE. Pr. Men verzocht ons plaatsing voor Indrukken van het Liefdadigheids- Concert gegeven door de jonge dames Else, Marie en Grete Hilger. De groote daad hebben ze aange durfdOm het arme Oostenrijksche volk, hun volk, dat zooveel geleden heeft en lijdt nóg Met heiligen ijver bezield gingen ze op, eerst naar Nederland, om hun kinderlijk gemoed, vol droef herinneren, uit te zingen. En heeft niet ieder gevoeld, den heelen avond door, de onzegbare droefe nis, die ze vertolkten ondanks tech nisch fijne oppervlakkige scherts hier en daar van den componist, maar die :s het tragisch verband aandeed als een pijnlijk glimlachje Met hun drietjes hebben ze bereikt, wat een kunstenaar zich tot ideaal mag stellen, het bewustzijn tot de menschen- ziel gesproken te hebben van wat hij voelt. Zij moeten het weten uit onze spontane bijvalsuitingen, die ze beant woorden met heerlijk bescheiden en in dit geval daarom verheven-droeve dank baarheid. 't Is immers voor hun volk Else, de celliste, wat was ze pittig; vastberaden in haar greep en forsch in haar streek, met vinnige uitvallen sbms alsot haar jeugdig gemoed in op stand kwam tegen de wreede rampen van haar land Maar hoe teeder daartegenover het zacht-innige klagen en blijde jubelen ook wel van Maria, de violiste, vooral in haar solo-stuk, waarin we haar buitengewoon konden waardeeren. En om deze twee deed Grcte, de pianiste, een vloed van klanken golven, als om beiden te doen berusten Arm Oostenrijk, maar rijk toch door zulke dochters I J. C. H. De proefneming om middels een premieleening aan drie millioen te ko men voor de gemeente is jammer ge noeg mislukt. De inschrijvingen vielen bitter tegen. Men zal nu genoodzaakt zijn eerr gewone leening met hoog rentetype uit te schrijven. Daardoor worden de financieele lasten der ge meente al weer zwaarder. Hedenavond 8 uur wederom repe titie van de zangafd. der Gem. Ont spanningsclub voor R. K. in het patro naatsgebouw aan het Zand. Vanwege de cursus-commissie het Centraal Bureau voor Katholieke Sociale Actie, werd een diploma voor sociale economie uitgereikt aan onzen stadgenoot, den heer Th. H. J. Nieu- Mr. Verhoef werd weer tot wet houder benoemd en zal als voorheen, zijn zorgen aan «onderwijs' wijden. Juist nog bij tijds kwam de ge meenteraad gereed met de begroeting voor 1920. Nagenoeg de geheele Raad keurt het beleid van B. en W. goed. Goed gedocumenteerde critick werd althans niet vernomen. Onzerzijds belastte de heer Nieuwendijk zich met 't een weinig tot rust brengen van raadsheer Hofland, die in de bekende richting galoppeerde. Een door hem ontworpen methode van belastingheffing vond geen genade. Men kan trouwens niet in eens overzien de gevolgen van zoo'n voorstel. 't Is nu afwachten, hoe of 't loopt. Geld en veel geld is er noodig om betalen wat tot stand kwam en uit voeren waartoe reeds besloten is. e nieuwe raadsleden er buiten latende konden B. en W. zich dekken met de bemerking dat de Raad altijd noteerde wat hun college vroeg en vaak zelfs nog verder ging. De Burgerwacht, waarvoor de heer Nieuwendijk, nu door mr. van Traa gesteund, nog eens subsidie vroeg, kreeg geen cent. Elders denkt men daar anders over i wordt hemeentesteun billijk en noodig geacht, Aan het station zijn W. Voorbergen Woerden, die te vroeg uit den lo- kaaltrein van Utrecht uitstapte, de bei de beenen afgereden Spoedig daarna is hij overleden. Hij was huisvader en had rijf kinderen. De leverancier van Kerst- en Oud- jaarsgebak, die tegen matige winst aan de Consumentenvcreeniging wilde leve ren, werd door de Bakkersveeniging ge dwongen die levering te staken. Tevens onze dank aan den Directeur in het zangkoor voor zjjne voortreffe lijke leiding om zoo een jong zangkoor zulke muziek te kunnen inprenten. Oak hulde aan de heeren zangers en i jonge zangers voor de mooie zang tijdens de beide kerstdagen genooten vooral voor de Kerst-cantate. De zang is toch tot verheerlijking van God en tot stichting van ons geloovigen. Moge de meer gegoeden hunne hulp en steun verleenen aan de Z.Eerw. Heer Pastoor ook aan de heer Directeur en zangers op dat wij allen lier moge gaan op onze Parochie St. Anfridus. EEN PAROCHIAAN. Uit den Omtrek hoogland Ter bevordering van de Drankbe- itrijdingsidee heeft het Bestuur van het Kruisverbond op 2de Kerstdag een propaganda- en feestavond gegeven, die goed gestangd is. De Zeereerw. Pas toor Oldenhof hield een gloedvolle rede, waarin hij de noodzakelijkheid van Drankbestrijding duidelijk aantoonde door haar onmisbaarheid voor missie, voor armenverzorging voor een gezonde nschelijke samenleving. De toneel- eeniging ,,Ons Streven" gaf ten op luistering het tooneelspel „Baldini". Schoon niet zoo geslaagd als andere kunstproducten van onze tooneellisten, werd toch het ontbrekend; veel goed door een extra mc ring. Aan onze nieuwe Roomsche Jon- genschool, worden, behalve de heer Se- gers als, hoofd verbonden mej. Adegeest te Hengelo en de heeren Welling te Mijdrecht en Van Dijk te Utrecht. Ingezonden. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. M. de R. Wij verzoeken U het volgende slagje over onze tooneeluitvoering te illen plaatsen De R. K. Tooneclvereeniging "De Kring» gaf 2e Kerstdag, ter gelegei heid van haar 10 jarig bestaan, een ui voering, bestaande uit voordrachten e een blijspe'. Als geheel mag de avond als geslaagd beschouwd worden, op één voordracht na, die feitelijk staat buiten de vereeniging (voorgedragen op ver zoek! en deze werd wegens zijne bana liteit halverwege gestuit door den voor zitter. Binnenkort hoopi de vereeniging met een uitstekend verzorgd stuk op de proppen te komen. Het Bestuur, L. A. v. HAMERSVELD. L. J. B. POSTHOUWER JK. Tooneel. Den 2en Kerstdag had er in R. K. Patronaatsgebouw een uitvoering plaats van de R. K. Tooneelclub »de Kring.. De stukken op te voeren in dit ge bouw. moeten natuurlijk eerst zijn ge zien door den Pastoor, Voorzitter van de Commissie van het Patronaatsge bouw. Deze R. K. Tooneelclub was echter zoo vrij een serie van voor drachten te geven, waarvan geen op gave was gedaan geen enkele ter inzage was gegeven, waarvan er eeni- ge niet deugden en één zelfs zoo door en door vuil en laag was, dat het publiek ook bijna niet applaudiseerde. Ondergetcekenden, nog wel voor dezen feestavond geinviteerd, dachten er aan de zaal uit protest te verlaten, doch deden het naar onderling overleg niet, om te kunnen controleeren hoe veel en welke voordrachten er werden gegeven, die niet ter keuring w voorgelegd, 't Gevolg zal dan ook zijn, dat de patronaatszaal niet meer ter be schikking van „De Kring" zal worden gesteld. J. J. BROUWER, Kap. H. BROERE, Kap. Geachte Redactie Vergun mij een klein plaatsje in uw veelgelezen blad. Nu het Kerstfeest weer tot het ver leden behoort, meen ik namens de parochianen van St. Anfridus (Vondel laan) onzen dank te beluigen aan de ZeerEerw. Heer Pastoor van voor noemde Parochie voor zijne moeite en toewijding vooral op het Kerst feest weder aan zijne Parochianen ge toond hopende dat Z.Eerw. langejaicn voor zijne Parochie moge gespaard blijven. Correspondentie De enorm stijgende bedrijfs kosten noodzaken ons, evenals andere administraties, den abon nementsprijs van ons blad te ver- hoogen en wel met vijftien cent per kwartaal. Ook de abonne- ments-advertentie-tarievcn worden ingaande 1 Januari 1920 procents- gewijze verhoogd. DE ADMINISTRATIE. Eenige bijdragen, te laat voor dit nummer ontvangen, worden Vrijdag geplaatst, RED. Wegens huwelijksomstandig heid der tegenwoordige, wordt gevraagd een nette oud 16 A 17 jaar, R. K., v.g.g.v. tegen half Januari of begin Fe bruari bij G. SCHOUTEN, Café „de Roskam", Achteveld bij Amersfoort. Notaris Te Leuken te Amersfoort bericht, dat de ge wone jaarlijkschc Houtverkooping te Hamersveld zal plaets hebben begin Januari 1920. Zij die nog perceelen wenschen op te geven, worden verzocht dit ten spoedigste te doen. Amersfoort «Wieling llFOHSTOfFEH. Coupons Wollen Stoffen Coupons Fluweel en Zijde Coupons Mouseline en Flanel «li. LIKGERIE EN COHFECIIE. Flanellen en Zijden Blouses Peignoirs en Rokken Kinder-Kleeding Jerseijs en Shawls. Ondergoederen voor Boerderij, liefst op gevor derden leeftijd bij weduwnaar met 3 kinderen. Brieven onder letter M Bureau de Eembode. GEVRAAGD een flinke Dienstbode zelfstandig kunnende werken door Mej. LUYCX, Arnhemschestraat4. Boerenleenbank „Leusden" Om een goede contröle te be vorderen verzoekt het Bestuur dringend, de Spaar- en Voor schotboekjes vóór 20Januari ten kantore der Bank te bezorgen. HET BESTUUR. Gevraagd een Jongen m in het electrisch bedrijf te worden opgeleid. AdresElectro- Technisch Bureau Lomans, Hof Amersfoort. Te koop: 20 Hoogstam Appels en 20 Halfstam Peeren. Kroon omvang van 2 3 Meter, tevens 200 Roode bessenstruiken cn 300 zware Lugustrun- plantcn. Te bevragen: S. van Leeuwen Postweg Soesterberg. BiandsIeHtn-Commissie Amersleort. Vanaf 1 Januari 1920 worden de verkoopprijzen der Brand stoffen als volgt vastgesteld Voor de KLEIN-INDUSTRIE. I.imburgsche kolen Stukkolen per 100 K.G. f6.— Nootjes 1/5 „*-6.— Zuiggasnootjes 4 6. Briketten - 6.50 Smeekolen 6.— Smeefijn - 5.50 Duitsche kolen Machinekolen per 100 K.G. 15.60 Stukkolen - 6.20 Nootjes 1/5 -6.10 Gietcokes -8.10 Briketten - 6.60 Voor huisbrand blijven de prijzen ongewijzigd n.l. Anthracict per75K'G. f3.50 Eierbriketten - 2.95 Stukkolen 80 -3.20 Mijn cokes 75 - 4.85 Grove cokes 2 H L. -4.10 Geklopte cokes 2 4.30 Bruinkoolbriketten per 100 K.G. f 3.35. Namens de Brandstoffen-Com- N. VELS-HEYN, Voorzitter. C. L. HOEPNER 2e Secretaris. le hypotheek gevraagd tegen jaarlijksche rente en aflos sing, dubbele overwaarde. Br.fr. onder letter G. Bureau v. d. blad. Burgemeester en Wet- 1^^^ houders van Amers foort, roepen op sollicitanten naar de betrekking van Onderwijzeres in de nuttige handwerken. Aanvangsjaarwedde f 150. Stukken vóór 5 Januari 1920 in te zenden a. d. Burgemeester (Secretarie, afdeeling Onderwijs). Notaris Te Leuken te Amersfoort zal Maandag 5 Januari 1920 nam. 3 ure pre cies te Achterveld in het café van den heer H. van Zandbrink in het openbaar verkoopen; A. VoordenheerWulfertTolboom. Ongeveer 25 perc. gekloofde EIKE- ELZEN- en ESSCHEN- STAMMEN nrs. 1—25 op diens boerderij „KLEINHOF". B. Voor den heerW. v. d. Hengel Gasthuis Daatselaar. 9 perc. HAKHOUT nrs. 1-9 op Groot Vinselaar in het Slicht- sclie Bosch. Aanwijzer de eigenaren. Not. Te Leuken e Amersfoort bericht, dat in anuari 1920 publiok al worden tupichl: a. d. Vlasakkers te Amersfoort, ter plaatse waar het Belgendorp heeft gestaan en omgeving als Belgische tuin groot ongev. 65 aren; Belgendorp 2.01.10 H.A. Sparrevierel 1.24.70 H.A en Frederiksoord 1.42.61 H.A, Inlichtingen inmiddels bij Nols. TE LEUKEN, Zand 39 Amers foort alwaar kaart ter inzage. Beekesteinschelaan 25. Vanaf Zaterdag 3 Januari ïjK Amsterdamsche Manufacturenh., Langestraat 98

De Eembode | 1919 | | pagina 2