PRIMA WUNEM' 1. VAN HAMERSVELD Jr. DE EEMBODE KATHOLIEK NIEUWSBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN KANT OOK LANGEGRACHT 28, AMERSFOORT DINSDAG 20 FEBR, 1920 33« JAARGANG No. 93 DE EEMBODE verschijnt Dinsdags- en Vrijdagmiddag. ABONNEMENTEN kunnen elke week in gaan, doch opzegging van abonnement moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prijs per drie maanden f0.90 Buiten de gemeente Amersfoort f0.95. Afzonderlijke nummers 10 ct. Stenografisch Raadsvcrslag der gemeente Amersfoort één gulden per jaar. ADVERTENTIEN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adverteeren. Adverlentlihi moeten des Dinsdags en des Vrijdags vóór 9 uur worden bezorgd. Geef blindelingsontvang ziende. Wees voor ulles dankbaar. Binnenland. Door het dag. Bestuur van den Dio cesanen R. K. Vrouwenbond in liet aartsbisdom Uticcht is eene commissie benoemd, belast met de moeilijke taak de politieke voorlichting en ontwikke ling der Koomsche Vrouw in alle plaat sen van het diocees voor te bereiden. Deze commissie heeft ter bereiking van haar doel, samenwerking gezocht met den algemeenen bond van kiesverecni- gingen en deze ook verkregen. Door drongen van het ernstige feit, dat het vrouwenkiesrecht door de beide Kamers der Staten-Generaal is aangenomen, zoo dat bij de eerstvolgende verkiezing ook de vrouwen zullen en moeten stemmen komt zij na gemeenschappelijk overleg met den algemeenen bond van kies- vereeenigingen tot de plaatselijke kies- vereeniging, met het dringend verzoek zoo spoedig mogelijk een begin te ma ken met massa-ontwikkeling en vorming van vrouwelijke propagandisten. Opdat over het gchecle diocees uniform en gelijk zal gewerkt worden stelt zij U voor, de voorlichting op de volgende wijze te doen geschieden 1 door het bestuur van de plaatse lijke kiesvereeniging moet een massa vergadering voor de vrouwen in de groote plaatsen liefst parochieel worden bijeengeroepen. 2 daar zal een spreker optreden en haar wijzen op haar nieuwe rechten en verplichtingen en haar uit alle kracht doordringen van den ernst dar zaak. 3 op die vergadering moeten de vrouwen worden aangespoord lid te worden van de plaatselijke kiesvereeni ging en tevens zooveel mogelijk leden worden geworven. 4 aan het einde der vergadering moeten zij, die zich geroepen achten gelegenheid hebben, zich op te geven als vrouwelijk propagandist. 5 de vrouwen moeten zooveel mo gelijk politiek worden onderlegd b.v. door het geven van cursussen in staals- inrichting enz. opdat na dit voorberei dingswerkmannen en vrouwen gezamen lijk in de kiesvereeniging opgaan. 6 in het bestuur zullen ook vrouwe- lijke leden plaats nemen. De commissie hoopt en vertrouwt, dat men zoo spoedig mogelijk met de werkzaamheden een aanvang zal men, Renteniers van meneer Troelstra (historisch). Staking in de bouwvakken te Nijme gen. Minzame bewaking van punten, waar de bewuste arbeider aan den slag was, toen hij besloot zijn loon wat naai boven te draaien. Met het laatste geweld- middel zelfs. Ook te Nijmegen treurig verlaten werken, waar dapper de werkvrijbeid wordt belet door onverdroten posten. Op een bovenhuis een eerzame dame. In het benedenhuis werd getimmerd, toen de staking losbarstte. Schilderen voor de deur van twee dapperen, die het bewaken, zorgen, da! er geen on derkruipers komen. Ze vervelen zich. Bellen eindelijk aan het bovenhuis. Dame komt beneden. De Posters: Kr wordt toch beneden gewerkt Dame?" Dame„Neen, sinds een paar dagen De Posters: „Weet u dat zeker?" Dame„Waarom moet u fiat eigenlijk Dame: „O! Nu gaat U dan de stoep maar af. Ik ben heelemaal geen dienst bode van de renteniers van meneer 'i'roelstra I Posters af! Reeds sedert eetiigen tijd laten tal van Amsterdamsche juweliers hun steen tjes in Antwerpen bewerken. Zij betalen er de werklui dan met franken, die ze goedkoop in Holland gekocht hebben. Nu beginnen de fabrikanten in Twente ook hun werk over de grenzen te bren gen. Dezer dagen nog zond een Alme- losche confccticfabrikant 12 groote kisten met allerlei stoffen naar Duitsch- land, Daar worden er confectie-artikelen i gemaakt en het eindproduct wordt :r haar Almelo teruggezonden. Door hel spelen met lucifers door i 4 jarig kind, is brand ontstaan in boerenwoning in de Moonderbuurt te Ede, met het gevolg, dat het ge- heele huis afbrandde. Het vee kon slechts met moeite worden gered. Een ander is laag verzekerd. Er hebben zich 5800 havenarbeiders in verschillende groepen bij hunne rganisatics te Amsterdam als staker aangemeld. Naar aanleiding van de geruchten betreffende een uitkeering van f21, heeft een correspondent een onderhoud gehad met het hoofdbestuur. De uit keering zal f8 bedragen per week met een toeslag van f 0 50 voor elk kind beneden 14 jaar. 't Kost een ton per eek. De suikerfabriek Spakler en Tetterode heeft het werk moeten staken, wegens gebrek aan kolen. De firma heeft ge noeg steenkolen, maar de schuiten- vöfders, die betrokken zijn bij de sta king der transportarbeiders, weigeren de schuiten naar de fabriek te brengen, waardoor de directie genoodzaakt is geweest te stoppen. Ruim 3000 arbeiders zijn ten gevolge hiervan werkloos. De Hollandschc Stoomboot-Maat schappij vraagt 250 bootwerkers op een vast contract en 8-urigen arbeidsdag. De Directie heeft voor sollicitanten te haren kantore de bewijzen neergelegd, dat 10 achtereenvolgende weken vóór 1 Februari dooi bootwerkers gemiddeld f46.871/, per week is verdiend met een werktijd van 40 uur per week. Een neef van den heer C. van Ros te Herwijnen was bezig een jong paard te draven. Het paard liep zoo hard, dat het aan zijn begeleider ont glipte. De 52-jarige zuster van v. Ros- sutn wilde het paard tegenhouden met het gevolg dat het paard over haar lichaam liep. Zij overleed spoedig. Te Haarlem is aangehouden een expediteur ter controle van de Nederl. 4) DUBBELE REDDING. Op het vliegkamp De Mok op Texel is een zeevliegtuig van een hoogte van 50 Meter naar beneden gestort. De be stuurder, kwartiermeester Tegas, be kwam geen letsel. Op het vliegkamp De Kooy bij Den Helder is een landvliegtuig, bestuurd door den luit. ter zee Dulfer, naar be neden gestort. De bestuurder werd zwaar gewond. Aan het departement van Binnen- landsche Zaken had de eerste zitting plaats der vertegenwoordigers van Kerkgenootschappen, om te beraad slagen over de mogelijkheid der los making van de financieele banden tus- schen Kerk en Staat. Van elk kerkge nootschap was een gedelegeerde aan wezigde R. K. Ned. Kerkprovincie werd vertegenwoordigd door mr. A. Baron van Wijnbergen. Te Utrecht vergaderde het Centrale coDvent der Anti-revolutionnaire partij en besprak o.m. de verhouding tusscher. Kerk en Staat. Het denkbeeld is de thans aan dc kerken verleende subsidies te kapitali- sceren en aan deze uit te keeren. De tijdsomstandigheden maken los making van den fmancieelen band ge- wenscht. Het lot der buitenlandsche kerken toont aan, wat ernstig ongerief haar wacht, wanneer door radicale revo- lutionnairen plotseling haar inkomsten an Staatswege worden ingehouden. - Wijl de bouwkosten van nieuwe roningen thans aanzienlijk hooger zijn dan vroeger, en er omtrent eventueele prijsdaling nog 9lechts gissingen kunnen worden gemaakt, wil de regeering mo gelijk maken, dat de huurprijzen van de bestaande woningen geleidelijk wor den verhoogd. Deed zij dat niet, dan zouden later wanneer de Huurcommis- :t eindelijk werd opgeheven en eens zal dat toch moeten geschieden de huren met een grooten sprong naar boven gaan. 't Gaat niet op den verhuurder genoegen te doen nemen met den ouden huurprijs, slechts ver meerderd met de hoogere- woninguit gaven. Men zal een huurprijs niet in eens mogen brengen van b.v. f500 op f800 maar de huurcommissie zal toeslaan b.v. eerst f600, later f 700 enz. De plaats der vrouw in het leven, zeide dezer dagen dr. Beumer te Nij- kerk, is geheel verschillend van die van len man. De man werkt in de maat- ichappij voor het gezin, de vrouw in het gezin voor de maatschappij. De gezinsarbeid is volstrekt niet mindcr- irdig. In het gezin, de plaats haar door God aangewezen, vindt de vrouw haar levenstaak. Zij is er het middel punt, een steun voor den man en de opvoedster der kinderen. Hier verricht ze nuttiger werk, dan daarbuiten in fa briek of op kantoor. Zij oefent een niet waarneembaren, niettemin onmiskenba- invloed uit. De wevers van Serphos en Zonen te Enschede hebben besloten, den arbeid te hervatten op door de fabrikanten eeniging toegezegde voorwaarden. De groote uitsluiting is dus voorkomen. Mijnheer Philip had eene genegenheid voor hem opgevat, welke zijn openhartig gemoed niet verborg. Omdat hij eenige jaren ouder was dan de Duitscher en veel ondervinding had opgedaan, doorgrondde hij spoedig de oprechtheid van zijn gemoed, de wijn maakte de tongen los, de Duitscher werd spraak zaam. Thans wendde Philip het gesprek op Duitrchland, zijn vriend sprak geestdrift van zijn geboorteland. «Maar hoe komt het dan toch dat gij het verliet vroeg Philip. «Gij moet mijne vraag niet ten kwade duiden, want zij spruit niet voort uit nieuws gierigheid, maar uit oprechte deelneming in uw lot.« «Daarom zal ik u ook gaarne ant woordenlk was gedwongen mijn ge boorteland te verlaten, ik werd mijne arme moeder ontroofd. «Ontroofd dat zou u in het vrije Engeland niet overkomen zijn.* «En evenwel, mijnheer I was het door Engelsch goud dat mijne roovers tot hunne schanddaad verleid werden. Hes sische wervers overvielen mij op een avond, toen mijn hart tot blijmoedig heid gestemd was en ik een klagende wilde ter hulp snellen; ik werd aan handen en voeten gekluisterd Hessen gesleurd, die hun Duitsch bloed in Amerika moesten gaan vergieten.' «Met de bajonet op de borst, moes ik den eed alleggen op het vaandel zijt gij van meening. mijnheer, dat zulk een eed geldig is?« «Volstrekt niet, hij was gedwongen.' «Zoo denk ik er ook over, mijnheer I bij Trenton overviel ons de dappere aanvoerder der Amerikanen. Washing ton, en versloeg ons geheelik werd met vele andere Hessen gevangen ge nen, het gelukte mij de gevangenis ontkomen, doch ik zal u niet op houden met een tafereel van hetgeen ik geleden heb. Honger en dorst mijne geringste kwelling; over hooge bergen moest ik klauteren, door einde- looze wouden dringen en breede rivieren overtrekken, tot dat ik Montreal be reikte. In deze plaats trof ik Spanjaard aan, die ecnen groothandel in pelterijen dreef, mijn ongeval trof hem, hij stelde belang in mij en bracht mij naar Lima in een goed handelshuis. Mijne meesteres heette Donna Xaveria, zij zal voor mij onvergetelijk blijven; zij wilde mij aannemen als haar kind; maar mijnheer 1 ik heb nog eene eigene moeder, en naar haar, naar haar alleen verlangde mijn hart. Ik bleef zes jaren verbeterd door in 46 minuten tot een hoogte van 7300 M. te stijgen. Zijn toestel behoorde tot het gewone type. Uit Konstantinopcl wordt gemeld, dat het verhaal van de herovering en de plundering van Odessa een van de verschrikkelijkste bladzijden vormt uit de geschiedenis van het Bolsjewisme. De stad is feitelijk niet veroverd door de roode troepen, maar is in de handen van deze gevallen tengevolge van een opstand, die uitgelokt was door de heffe des volks, die op plundering be lust was en wist, dat het leger der vrij willigers zeer verzwakt en geschokt was door de vele ontberingen. De plundering van de weerlooze stad wordt dag en nacht voortgezet en duizenden inwoners zijn afgemaakt en werden tenslotte gered door Engelsche matrozen. Circa 12.000 vluchtelingen uit Odessa, werden aan boord van Engelsche schepen gebracht. Een ander verhaal van slachtoffers van het Bolsjewisme, komt uit Genève, waar zestien Zwitsers uit Kiëf zijn .gekomen, uitgeput door de ontbe ringen en geheel geschokt door al de ellende die ze hadden beleefd. Dadelijk na hun aankomst hadden de Bolsjewiki alle winkels en magazij nen geplunderd en een groot aantal hulzen in brand gestoken. De geheele bevolking was gemobiliseerd en de Zwitsersche consul zelf was geplaatst bij den automobieldieast. Frankrijk decoreert zijn postduiven door plechtig den „oorlogs-ring" om den poot te bevestigen, Engeland blijft niet achter en heeft drie militaire hon den geridderd, Peggy, Sandy en Timy. Waarom ook hier niet een passend aequivalent voor het oorlogskruis ge zocht, bijv. de „oorlogsleverworst"? Buitenland De Fransche vlieger Casale heeft het hoogterecord met twee passagiers lang bij die goede Donna, die mij nii wilde laten gaan.* •Toen ik mijn laatsten verjaardag vierde, kwam zij tot mij en sprak sen in de oogen 'Gij hebt eene moeder in uwe boortcplaats, zij klaagt en weent or ik acht het zonde u langer hier terug te houdenga daarom weg, groet moeder en breng haar dit!« Bij deze woorden gaf zij mij mahoniehouten kistje, met duizend gouden dubloenen. Diep getroffen kuste ik de hand mijner grootmoedige wel doenster, zij lachtte met engelachtige minzaamheid. 'Uwe moeder moet eene brave vrouw zijn,* ging zij voort, «want zij heeft braaf opgevoed; ziedaar, geef haar ook dien rozenkrans, en vraag haar uit mijnen naam eiken Zaterdag voor mij te bidden.* «Gij zaagt den rozenkrans, mijnheer Philip, en ik hoorde wat gij tot den kapitein gezegd hebt, en evenwel kan God het licht des geloofs voor u doen opgaan.* Mijnheer Philip zag zijnen vriend scherp aan. De jongeling vervolgde: «Kent gij de eigenschap vi vuur? dat warmt, wat verstijfd •Uit den Omtrek Barntveld Voor rekening van «Het Groene Kruis* is aanbesteed het verbouwen van het voormalige pension «Benno* ■erpleeghuis. De Bilt Een vhegeoier, bestuurder van een motorrijwiel, kwam op den Utrecht- scben weg nabij de sluis in aanrijding een korporaal-wielrijder van bet vliegkamp. De luitenant kwam te val len en brak zijn linketbeen. Boogland De Vastenavoud, die naar oude traditie hier met tooneelspel wordt ge vierd, maar in de afgeïoopen jaren stilzwijgend was voorbijgegaan, is thans in eere hersteld. li:t alom be kende blijspel «De Weerwraak der Kabouters,* door een aantal wakkere jongens onder bekwame leiding inge studeerd, werd Zondag- en Maandag avond met veel succes opgevoerd. Dc hoofdrollen werden goed gespeeld en het «kemieke knechtje* had men geen beteren kunnen vinden. Algemeen stond men verwonderd over wat deze :stbeginners al niet presteerden het dankwoord van Pastoor Oldenbof de jonge spelers, aan Kapelaan de Wit, aan den Heer Grootkop Amersfoort als regisseur en den Heer Hamersveld als piaDist was op zijn plaats. Boevelaken De boerderij van Vinkenhoef is N.V. Centrale Credief- en Landbouwbank AMERSFOORT. Kortegr. 19. Tel. Int. 363 UTRECHT, Tel. Interc. 460. SOEST, Van Weedaatr. 206, Tel. lal. 6 SCHERPEMZEEL, Tel. Interc. 6. Telegramadree „Crado". Spiciilg uiiilin mr ill lintei Safe Deposit. aangekocht door Joh», v. Heil, doch door J. v. Drie, voor een som, welke 50 duizend gulden niet te boven gaat. Bijkerk GeborenAart, z. v. J. v. d. Ham en v. d. Bor Aüjda, d. v. J. Bouw- an R. Renes Hendrik Willem, z. W. Blom en J. Vastenburg Hen- ik, z. v. G. v. Diest en A. Wouden- berg Johannes, z. v. G. v. Veen- hnizen en T. Dokter. Ondertr.C. v, Esseveld en A. Blooi. Gehuwd R. Wentzel en G. Peer J. v. d. Kuil en D. Pol. Overleden: Jan v. d. Ridder, 20 m. Hendrik Dasselaar, 67 j., echtg. v. R. Bunt Heintje Gijtenbeek, 9 m, Renger v. d. Akker, 15 w. Evert Vorselman, 74 j., wedn. v. E. v. Sloo- ten Geertje v. Ruler, 30 j. Wil- lempje v. d. Berg, 75 j.. wed. van S. S. Wolf. Soest In de jaarvergadering der R.K. Mid- rnstandsvereeniging werd het jaarver slag uitgebracht. De penningmeester had 'n batig saldo van f108.021/}- Voorzitter en penningmeester werden bij acclamatie herkozen. Voor de va cante plaats van 2de secretaris werd gekozen G. Schothorst. De beer Mikx kreeg gelegenheid aan te sporen de plannen van Pastoor Vossenaar, tot het oprichten eener R. K. M.U.L.O.- school, krachtdadig te steuoen. UJoudcnbcrg De Raad verleende een crediet f40 000 voor electrificatie der gemeente en aanleg van eeD electrisch net tol 1 M. binnen de woningen. Mede wo~dt daar door de wegverlicbliDg tot aan het slation Woudenberg-Scherpenzeel tot stand gebracht. De beschikbaarstelling van electriciteit aan Veenendaal zal o.a. zeer ten goede komen aan de aldaar gevestigde industrie. Amersfoort Maandag 23 Februari houdt Kape laan Beltman op uitnoodiging van de Prop.-Club Leo XIII eene lezing over de verhouding van Kerk en Staat. De vergadering is toegankelijk vooi alle Katholieken en wordt gehouden in het gebouw St. Jozef aan de Lieve Vrouwesttaat. De heer L. J. Krook is voc mens af te treden als voorzitter dé neutrale Middenstandsvereeniging „Handel en Nijverheid". Op het derde der door het Concert bureau Hans Augustin in Amicitia ge organiseerde Abonnem^nts-Coneertea op Donderdag 26 Februari zal optre den de groote Russische Violist Alexan der Schmuller, een der schitterendste Viool-virtuozen van onzen tijd. Marcel van Gooi zal begeleiden. De bronzen medaille voor 12 jaren trouwen dienst wordt op 1 Maart u. uitgereikt aan den 'fonrier L. J. W. F. van Onzen van het 16e Reg. Int. Dinsdag vergadert in „Monopole*' Middenstandsvereeniging „Handel Nijverheid". Er zal een lezing wor den gehouden, waartoe uitgenoochgd is de Korver uit Rotterdam, die zal be- handelen„Hei Duurtevraagstuk als mede Socialisatie en de economische bedrijfsorganisatie. Door de Sociaal-Democratische Vrouwenclub wordt een protestverga, dering op touw gezet tegen de gat- prijzen-verhoogingen. De R. K. Coöp. Bakkerij en Ver bruiksvereenigiog Helpt Eikander hield jaarvergadering Donderdag 19 Febr. in het gebouw vao de R.K. Werldieden- ver eeniging. Na Opening werden Notulen cn Jaarverslag goedgekeurd en balans en dividend vastgesteld. De winst- en verliesrekening der af- deeling Bakkerij wijst aan win verdeeld saldo 1918 f335,62. winst f2029,15- Verlies: Reservekapi taal 10°/, f 202.90, administratie 15*' (274.20; saldo ter verdeeling f 1887.6* De broodgelden brachten c f 17914.92aan loon werd u ven f3356.81. De winst- en verliesrekening der af- deeling Koloniale Waren geeft aan ihi winst: onverdeeld saldo f436,53'/J saldo winst f 1004,09. Als verlies R servekapitaal f 100.40admini 15°/0 f 135,45. Afschrijving inventai f47.90. Rente 1919 f 39.60. Saldo tl verdeeling f1117,27'/,. Er werd 0 gezet f29392,70. VANAF f 1.35 PER FLESCHl VRAAGT PRIJSCOURANT. licht, wat duister is, dat is de kracht des Christendoms, zijn lichtend verdrijft de duisternis, die onzen geest gevangen houdt, de warmte dii hetzelve uitgaat, doet de ijskorst harten smelten, hetwelk koud voc goede, slechts door het Christendom tot het goede kan ontvonkt worden. Het is de Kerk welke dit heilig vuur in haar hart bewaart, en daarmede de wonderen werkt, welke slechts voc het oog van den blinde verborgen zijn, «Gij zijt Katholiek, en ik ben Pro testant U zeide Philip. «En evenwel gelooft gij in Christus als den eenig geboren Zoon Gods i de waarheid der H. Schrift.* I •Zeker, mijn vriend, daaraan geloof ik, doch veroorloof mij eene vraag,* En Philip zag hein ernstig en met doordringende blik aan «Gij waart soldaat, zijl gij vroeger niet iets ander3 geweest?* «Meent gij misschien dat ik een priester ben hernam de Duitscher lachend. «Neen, mijnheer, ik ben geen priester en geenszins op het schip ge gaan om ongeloovigen te bekeeren, dat is mijne roeping niet; ik weet niet wat de kapitein met u gesproken heeft, jhet betreft mij, dat verrieden zijne blikken en uw gelaatstrekken, ik ver moed dat hij niet veel goeds van mij gezegd heeft.* «Hij is u niet genegen,* «Dat zag ik aanstonds, mijn rozen krans was hem een doom in het oog.* «Wees op uwe hoede voor hem, zijn hart is niet reclyschapen.* «Ik vrees hem niet, ik sta onder Gods hoede en zal mijn geloof overal be kennen en verdedigen.* Eenige passagiers die thans nader kwamen, braken het gesprek af, de Duitscher nam met een -«handdruk af scheid van Philipniet ver van hen stond de kapitein, en richtte zijne onder de dikke wenkbrouwen wegschuilende oogen dreigend op den Duitscher. DERDE HOOFDSTUK. Luchtig, als door het verlangen het vaderland voortgestuwd, vloog bet schip over de baren de samenleving in een zoo nauw bestek bracht onder de passagiers weldra eene groote ge zelligheid te weeg, waaraan de Duit scher zoo weinig deel namhij was wel is waar minzaam en gedienstig jegens allen, die zich op het schip be vonden; doch meer dan een der andere reizigers beminde hij de eenzaamheid; alleen Philip, die met eiken dag grooter genegenheid voor hem opvatte, genoot zijnen omgaog. De goede Engelschman schiep groot behagen in het oprecht gemord van den Duitscher, zijne on gehuichelde vriendschap weid door den Duitscher met innige vriendschap be antwoord weldra kenden zij elkanders hart, levenswijze en plannen voor de toekomstweldra noemde men hen op het schip het sterrenpaar. Castor en Polluxhunne verkleefdheid scheen met eiken dag sterker te worden. Op zekeren avond dat de wilde zij insluimeren, in oi kalmte rustte, en de sletten haar zilver licht tusschen de masten en het dek lieten vallen, stonden de; beide vrienden over de verschansing geleund en vroolijkten elkander op doof vriendelijke gesprekken. Mijnbeer Philip verhaalde zijoen vriend van zijn zoo heerlijk gelegen landgoed in Northumberland en van zflne be« trekkingen, waarnaar zijn hart zoo vurig verlangde. •Gij kunt niet geleoveo, Jozef, ongeduldig ik was toen ik het schip beklom dat mij tot hen kan voeren, Ik weoschte het schip vleugelen nimmer had de b geerte n .familie zich in mijn hart zoo Ihooren Wordt

De Eembode | 1920 | | pagina 1