DE EEMBODE KATHOLIEK NIEUWSBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN KANTOOR LANGEGRACHT 28. AMERSFOORT DINSDAG 24 FEBR. 1920 33* JAARGANG No. 94 DE EEMBODE verschijnt Dinsdags- en Vrijdagmiddag. ABONNEMENTEN kunnen elke week in gaan, doch opzegging van abonncmenl {eschiedcn voor den aanvang van een nieuw wartaal. Prijs per drie maanden f0.90 Buiten de gemeente Amersfoort f0.95. Afzonderlijke nummers 10 ct. Stenografisch Raadsvcrslag der gemeente Amersfoort één gulden per jaar. ADVERTENTIEN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adverteeren. Advertentlén moeten des Dinsdags en des Vrijdags vóór 9 uur worden bezorgd. Geen plichtsbetrachting zonder zelfverloochening. Roomscbe Organisatie. Het Hoofdbestuur van den Ned. R.K. Onderofliciersbond ontving van Z. D. H. Mgr. H. van de Wetering, Aartsbisschop van Utrecht, het na volgende schrijven «Daar er bij sommige Onderofficie ren verkeerde denkbeelden schijnen te .bestaan omtrent R. K. organisatie, als .zoude het hun geoorloofd wezen, lid »te zijn van neutrale Vereenigingen, «zoo verklaren Wij bij deze uitdruk kelijk, dat het meermalen uitgespro ken uitdrukkelijk verlangen van Paus »en Bisschoppen, dat Katholieken zich .zullen ofganiseeren in li. K. Vereent- xgtngen ook voor de [Onderofficieren geldweshalve Wij met klem er op .aandringen, dat R. K. Onderofficieren azich van iedere neutrale Vereeniging .verre houden of zich daaivan losma ken en zich aansluiten bij den door »Ons goedgekeurden Ned. R. K. Bond .van Onderofficieren »St. Martinus." Utrech.t 20 Februari 1920. De Aartsbisschop van Utrecht w.g. f H. VAN DE WETERING. Binnenland Wc ontleenen het volgende staaltje van den geest des lijds aan het Week blad voor de administratie der dir. be lastingen, invoerrechten en accijnzen. Zooals men weet, schermt men in P. T. T.-kringen voortdurend met het woord »ebenbürtig«, In den laatstcn tijd is men echter ook in andere kringen daarmee gaan werken. Onderstaand lijstje moge eens illus- treeren, waartoe al die gelijkstellingen kunnen leiden. Een brievenbesteller stelt zich gelijk met een rijksveldwachter. Een rijksveldwachter met een ser- Een sergeant met een onderwijzer. Een onderwijzer met een commies P. T. T. Een commies P, T. T. met een in specteur der directe belastingen, enz. Waarmede een inspecteur der directe belastingen zich nu weer gelijkstelt is nog niet tot ons doorgedrongen. Als wij bovenstaand lijstje eens even wat gaan bekorten, dan zien wij, dat men langs een omweg komt tot: Een brievenbesteller is een inspecteur der directe belasiingen en ook wat misschien nog erger gevonden wordt is een commies P. T. T. (»Mbd«.) De Staatscommissie voor het Pracht- vraagstuk heeft haar lapport betreffende den invloed van de crisisomstandighe den op de pachttoestanden en de te semen middelen gepubliceerd. De Commissie beveelt als resultaat 'wegingen tt e ontwerpen van We"; Hel eerste houdt in, 'een regeling ntrent het dragen der kosten bij open bare verkoopingen en verpachtingen en het verbod van het uitloven van pre- miön, De kosten worden gebracht ten laste van den vc.'kooper en verpachter. Het tweede geeft een nadere regeling van het remissierecht en een wijziging van het bestaande recht op dit punt. Het voorgestelde remlserecht heeft :n dwingend karakter en de verreke- ng wordt afgeschaft, Buitgewone omstandigheden, waar onder ook kan gebracht worden een buitengewone prijstijging of prijsdaling der producten kunnen aanleiding geven tot een verhooging of verlaging van den bedongen pachtprijs. In één gezin te Nieuwpoort (Z. H.) zijn drie personen aan Griep gestorven. De milicein B., uit Ameland in garni zoen te Leeuwarden, is daar na twee dagen ziekte men zegt Spaansche griep overleden, Bij den minister van oorlog is een klacht, ingediend over onvoldoende geneeskundige hulp van dezen patient. Te Willerskop is een groote vee schuur afgebrand, Een paar van Mont- foorl komende wielrijders ontdekten den brand, wekten den eigenaar en de bu- met vereende krach ten er met groot levensgevaar in slaagde de in het brandende perceel gestalde 14 koeien en het paard, dat reeds brand wonden had bekomen, van een wissen dood te redden. Alles wat verder in de schuur verborgen was, ging verloren. Aan hen, die hebben te kennen ge geven, gemoedsbezwaren te hebben te gen het plakken van reutezegels ter uitvoering van de Invaliditeitswet, wordt ter onderteekening een verklaring voorgelegd, dat zij ernstige bezwaren hebben tegen elke verzekering welke ook en hel zij noch zichzelf, noch iemand anders, noch hun eigendommen hebben verzekerd. De cacaofabriek Van Houten komt stil te liggen. Het personeel krijgt voor- ioopig gedurende vier weken het halve loon. Een aantal Klompenmakerspatroons hunne arbeiders vreezende de klom- penmakij op de llesch zien te gaan, hebben aan de directie van het nieuw kanaal te Best werk gevraagd. Met wa gonladingen wordt het klompenhout ir de lucifersfabrieken getransporteerd. Een arbeider uit Hoorn was werk- -m aan het electrlsch net. Hij klom een paal, raakte den leidingsdraad i en werd doodelijk getroffen. De on gelukkige laat een weduwe na, en elf kinderen. In het vorig jaar werd aan den Vischafslag te Volendatn voor onge veer een millioen gulden Zuiderzecvisch omgezet. Algemeen viel op den matten toon, de Tweede Kamer bij de behandeling in het ontwerp tot regeling van Neder- land's toetreden tot den Volkenbond. Voor hooggestemde verwachtingen is geen plaats. De werkelijkheid heeft de jongste tijden den schoonen droom over den volkerenvrede verstoord. Om aan dien bond de ware wijding te geven, ont breken alsnog de oprecht gewilde recht vaardigheid, die alle inenschen als ge lijkberechtigde kinderen van één Vader erkent en de verhouding der volkeren regelt volgens deze rechtvaardigheid, gesecundeerd door de naastenliefde. De leider der Katholieken, dr. Nolens, heeft als het groote lichtpunt in het Bondsverdrag genoemdbemoeilijking van het verklaren zoowel als van 't en van den oorlog. De uitsluiting der Centralen gispte hij ten zeerste. Maar dr. Nolens heeft goeden moed, een ruimer, milder opvatting zal wel spoedig zegevieren. Nog beval hij met kracht aan de toelating van den Paus, □iet in het belang van de Kerk, ir in dat van den Bond. Te Enkhulzen is ingebroken in de kapel van het R. K. Kerkhof. De dieven moeten zwaar werk hebben gehad om de stevige deur te forceeren, die ze blijkbaar met breekijzers en mokers hebben bewerkt. De zware arbeid is slecht beloond, want in de kapel werden geen voorwerpen van waarde bewaard. Dr. Gerard Brom, die leeraar is aan het gymnasium te Nijmegen, heeft tegen April e.k. als zoodanig eervol ontslag gekregen van den Nijmeegscben ge meenteraad. Dr. Gerard Brom zal metter woon in Nijmegen gevestigd blijven en er met mr. Prinzen het secretariaat aanvaarden der Unie van R. K. Stu dentenverenigingen in Nederland. Er zal eerstdaags voor rekening hel Zuiderzeefonds worden overge gaan tot aanbesteding van het maken een los- en laadBleiger in de Zuider- aan het Schuithornderhoofd te Westerland, op Wieringen. Amersfoort jaarverslag Verei voor Voogdij, ming" te Amersfoort over 1919. Wij hebben de eer U biermede het periodiek verslag over het jaar 1919 aan te bieden. Waaruit U, naar wij hopen, blijken zal dat dc goede gang van zaken in hel afgeloopen jaar niet heeft gefaald, al zien wij de toekomst niet zonder zorgen tegemoet. In het Bestuur kwam slechts één wijziging voor. Door het bedanken van den heer J. G. A. Mecuwscn als be stuurslid, ontstond n.l. een vacature, die werd aangevuld door de benoe ming van den heer M. Th. J. van Wcssura, thans de finantieele kracht onzer Vereeniging geworden. Wij brengen den afgetreden Penningmeester, die deze functie van af de oprichting vervulde, gaarne dank voor al hetgeen hij in het belang der Vereeniging heeft verricht en hopen dat hij als lid er steeds een werkzaam aandeel in zal behouden. De Conferentie van den H. Ansfrl- dus verving haar afgevaardigden, door de heeren A. C. F. Conijn en H. H. M. Evers. Met weemoed releveercn wij het afsterven van den heer H. H. de Reu die steeds zijn beste krachten ons Liefdewerk heeft gegeven. Moge de Bciooner van alle goed hem ruim schoots zijnen arbeid hebben vergolden. Op 31 December 1919 stonden 46 minderjarigen onder de hoede van de Vereeniging, tegen 37 op dit tijdstip ran het vorig jaar. Deze 46 kinderen iijn te verdeelen als volgt 23 Voogdijkinderen (Afd. A) 4 Regeeringsjongens (Afd. 19 Particuliere kinderen (Afd. C) Van Afd. A worden er 16 in ge stichten en 7 in gezinnen verpleegd van Afd. C 13 in gestichten en 6 in gezinnen terwijl de Kegeeringsjoogens allen in gezinnen zijn opgenomen. Bij de verpleging der Particuliere kinderen werden wij finantieel gesteund als volgt 3 voorzien in eigen onderhoud. Bij 1 door den Bijz. Raad. 6 door den Bijz, Raad, en het R, K. Armbestuur. 2 door deu Bijz. Raad, het R. K. cn het Burger Armbestuur. 1 door het Burger Armbestuur en den Vader. 2 door het K. K. Armbestuur en den Vader. 4 door den Vader. De verschrikkelijke gebeurtenissen, die de diepste ellende brachten en waArvan. dc gevolgen nog nawerken over de christenheid en over heel het menschdom, hebben de vooruitgang van de bewonderenswaardige instel lingen van den H. Vincentius j Paulo niet tegengehouden. Aldus schreef Paus Benedictus XV aan den Presi dent van den Algemeenen Raad. Het zijn ook de nawceen van deze ver schrikkelijke rampspoeden die ons aantal pupillen gestadig doet groeien en de uitbreiding van ons Liefdewerk zoozeer noodig maken. Moge de vol gende korte nlgemeene beschouwing de voornaamste verrichtingen r Vereeniging over het afgrloopen jaar, voor U een krachtige aansporing zijn onze taak zoo mogelijk tc ver- De Arrondissemenis Rechtbank te Utrecht legde ons bij vonnis van 25 September 1919 de voogd j op over één jongen en één meisje die, doordat de moeder in hAre voogdij was ge schorst, reeds onder toezicht onzer Vereeniging stonden. Het meisje was dermate verwaarloosd dat haar opname in een ziekenhuis gedurende eenige maanden noodzakelijk bleek, .haar oudere broeders wisten haar evenwel hieruit te verwijderen en weder naar het ouderlijk huis te voeren, Bij ons verzoek om het kind wederom af te staan, werd door ons op een dusdani- gen tegenstand der familie gestuit, dal wij genoodzaakt waren het kind per deurwaarders exploit te doeo opeischen en het met den sterken arm te doen overbrengen naar het voor haar be stemde gesticht. De jongen werd In gezinsverpleging opgenomen en geniet de grootste sympathie zijner pleegouders, een be wijs voor ons dat ook in de donkerste spleten onzer maatschappelijke namen- leving, bloemen groeien en dit juist maakt ons werk zoo schoon. Een 20 jarige jongen, die te onder onze Voogdij werd gesteld om hen) geheel ten goede te kunnen leidén, onttrok zich aan ons toezicht en ver vult thans zijn militairen plicht. Ook was er dit jaar wederom een I jarig meisje, dat door haar avon tuurlijken aanleg ons veel zorgen baarde. Na verschillende uitstapjes werd zij evenwel op onze aanwijzing, door de politie te Amsterdam opge spoord en vertoeft thans in een ge sticht, waar zij gelegenheid heeft over haar gewaagde slippertjes rustig te mediteeren. Eén voogdijjongen moest helaas, gelet op zijn psychologische grbrckei een zwakzinmgengesiicht worden opgenomen. Door meerderjarigheid eindigde de roogdijschap over een jongen, waar van wij goede verwachtingen mogen koesteren. De Regeering droeg de zorg van 3 ter har er beschikking gestelde jongens in ons over. 3 Minderjarigen werden van ge- stichuverpleging overgebracht naar gezinsverpleging. Deze overgang vraagt steeds veel toewfldinghet vinden van geschikte pleegouders, doordrongen van den plicht die zij op zich nemen, eischt groote omzichtigheid, daar hiervan vaak de toekomst van den betrokken pupil afhangt. Daarom wordt steeds zoo mogelijk een persoonlijk onderzoek door een der leden ingeiteld. De ken- echter ook van het karakter van den minderjarige Is hiervoor noodig. Het ware daarom te wenschen, dat spoedig de schoone idealen verwezen lijkt werden, geuit op de vergadering te Utrecht gehouden, inzake «Kioder- lerpleging en Kinderbeichermings. De tuberculose eischte de opname van een onzer pupillen in een sana torium, terwijl een aan epilepsie lijdend meisje naar een daartoe bestemde in richting werd overgebracht. Nog werden door onze bemiddeling minderjarigen in zwakxinnigenge- stichten opgenomen. Eén ontzettingsaanvrage is door onze Vereeniging bij den Voogdijraad te Utrecht ingediendwij vertrouwen dat de rechter voldoende termen zal vinden, de betreffende ouders uit hun macht te ontzetten, opdat dc opvoe ding der kinderen in goede banen kan worden geleid. Teneinde in nauwer contact te ko en met onze pupillen, weiden kun bij gelegenheid van het nieuwe jaar goede wenschen gezonden. Hoezeer dit werd gewaardeerd b<ijkt wel* uil de soms zeer interessante brieven waar mede deze wenschen werden beant woord. De noodzakelijkheid van de visitatie- izen wordt voldoende gedemonstreerd duor het feit dat zij verandering brachten in de vcrplregwjjze van 4 kinderen. Wij werden dit jaar verblijd door n gift van f 10.— waarvoor wij den milden gever hartelijk dank zeggen. Onze periodieke klacht over den linantieelen toestand van onz Liefde werk meenen wij maar achterwege te moeten laten, daar tij nog nimmer eenig succes heeft opgeleverd. Willen wij onze zoo berooide kas versterken dan zuilen wij tot meer intensieve laatregelen moeten overgaan. Wij willen dit rapport niet eindigen zonder een woord van hartelijken dank te hebben gebracht aan den Wcled, ZeetGcl. Heer Batenburg alhier, die ons steeds met de meeste welwillendheid medische adviezen verstrekte en ons deze ook voor de toekomst geheel belangloos toezegde. Aldus heeft onze Vereeniging, die den 6 Juli a.s. haar 10 jarig be- hoopt te herdenken, haar doel nagestreefd. Moge God het Lief dewerk blijveo zegenen, door ons kracht te geven de aan ons toever trouwde kinderen op te voeden ter Zijner eer en tot heil der maatschappij. De Voorzitlter. L J LUIJCX De Secretaris, A. J. SPIEKERMAN. De verpachting van gemeenteljjke landerijen leverde f 2356 op. 5> DUBBELE REDDING. Ik zag de mijne reeds, ik meende reeds hunne stem te hooren en toch hoe ver ben ik nog van hen wijderd I ik werd angstig en weemoedig, doch op het laatst zag ik u, en toen werd ik beter ge9temd.« »Wel, beste vriend I heb ik dus uwe smart kunnen verlichten »lk gevoelde mij zoo sterk tot u ge trokken, ik vond behagen in uwen moed en ijver om uw geloof openlijk te be lijden doch dit was niet alles, ik zag u en ik werd reeds verlicht zoodra ik u zag en uwe stem hoorde, het was mij als God mij tot u gezonden had. Zoudt gij denken, Jozef, dat God ge trouwe harten bijeen brengt en hun het vermogen schenkt om elkander aan stonds te onderscheiden fik geloof het, Philip, dit moet zoo zijntrouwens dc liefde komt van der hemel, en het is toch de engel der liefde, die trouwe harten op aarde verbreekbaar zameovlecht.* »En dan is het altijd, Jozef of, ik van uwe liefde mijn- geluk moest v werven, gij moet mij iets schenken ik weet niet recht wat.* «Philip I God geve dat ik hier hier namaals uw geluk kon vestigen verlang de helft van mijn leven b •Geen geld noch goed, geen bloed noch leven, zult gij mij geven, Jozef; neenl ik zou u niet kunnen beroovcn, neer gij mij geeft, moet gij ook ontvangen.» -Ach, Jozef! weet ik niet goed wat mij tot u trekt? er ontbreekt mij iets, er ontbreekt mij een zeer groot goed, en het is mij voortdurend of gij dit mij kunt geven.* Mijmerend en nadenkend staarde Philip voor zich het sterrelicht begon steeds helderder en schitterender te Dikkeren. "Jozef,* sprak hij eensklaps, en 1 op twee sterren, die met stralende helder held aan den hemel blonken, skentgjj dit gesternte, de tweelingbroeders?' »Hct zijn Castor cn Pollex, zoo noemt men ons, mijn broeder.» Kent gij de schoone fabel der Grieken Caslor en Pollex waren twee lingbroeders, van eene moeder doch niet van dcnzelfden vader geboren terwijl de een zich gedurende eenigen tijd in vreugde baadde, ging de andere voor hein zijne straf ondergaan, en wisselden zij elkaar af. Belden gevoelden zich te veel be wogen, om verder te kunnen spreken, en zij scheidden met een hartelijken handdruk om daarna hun nachtverblijf tc gaan opzoeken. De spoedige cn Innige vriendschap van Philip en van den Duitscher had op liet schip ecnig opzien gebaard en velschillende aanmerkingen uitgelokt, echter scheen de kapitein het meest daardoor gekweld te zijnhij verborg het niet dat hij den Duitscher onge negen was, want de vijandige opslag zijner oogen, zijn norsche cn barsche houding tegen den Duitscher. was een zeker bewijs van zijn wraakzoekend voornemen, Dc Duitscher bleef tegen over den kapitein vastberaden cn kalm, en hij achtte het beneden zijne waardig heid hem wegens zijn onbetamelijk ge drag eenige verklaring te vragen. Hij zocht den kapitein niet op, doch hij vermeed hem evenmin, en hij scheen zijne kleine plagerijen en zijn gebrek aan wellevendheid, welke een knap kapitein jegens zijne passagiers in acht neemt, in 't geheel niet op te merken. Dc manhaftige en ernstige houding hinderde den kapitein nog meer, even wel waagde hij het niet zijn vijandelijke gezindheid jegens hem aan den dag te leggen hij gevoelde zelfs een geheimen afkeer door de vastberadenheid van den Duitscherdeze had ook een vermogen den steun in mijnheer Philip, die ge acht werd door allen, die zich boord bevondendaarom verborg dc kapitein zijn haat tegen den Duitscher die nog gestadig aangroeide. Hij wachtte slechts op eene gunstige gelegenheid om hem zijo wrok op een z. er ge- 'oelige wijze te laten ondervinden. Zij hadden in acht dag:n een Hinken weg afgelegd; de lucht, die tot dus verre zoo schoon was geweest, begon plotseling tc betrekkende heldere wolken van het uitspansel verdwenen grauwe, nevelachtige strepen breidden zich uit aan den horizon. De wolken werden donkerder en groeiden aa sombere massa's, die als zware bergen in den vloed schenen te drukken Thans begon men een schor gedruisch der golven te vernemen, op welker opper vlakte een wit schuim woelde, doch weldra overtroffen werd door het ge weldig geraas der woeste winden, die dreigend tegen masten en zeilen sloegen, als wilden zij die verbrijzelen. Daarop volgde eme stilte die eenige minuten aanhieldhet was als of de storm tot zijn vernielingswerk nieuwe krachten wilde verzamelen, om des te woeden der los te breken; de grauwe wolken werden weldra donker zwart en kwamen steeds lager als vijandige spooksels boven op het schip hangen. De blik- i schoten knetterend naar beneden en de donder tierde met lijn vreeselijk gerommel door den plnssenden regen, dien dc sombere wolken thans strooms- gewij* liet ncdervallen. Met angst en vrees staardeo de ma trozen cn de passagiers op het wilde razen der elementen. «Dat wordt eene zware taak.s zeide voorbij was.* Snel werden alle zeilen, met uit zondering van het voor-stag zeil ge borgenhet hielp weinig; steeds erger woedde dc oproerige see en joeg het sC'iip de bergachtige golven op en af; meermalen sloegrn de hooge zeeün over het dek, spoelden alles wig, en mankten allen druip nat. De kapitein cn de mal rozen deden hun uiterste best tot behoud van het schip somber cn sprakeloos hadden de reizigers de kajuit verlaten en zich Of» het dek bijeen geschaard, waar zij elkaar beurtelings hunne hoop of vrees mede- (Wordt v rolgd.)

De Eembode | 1920 | | pagina 1