H. NEFKENS, Varkensmarkt 5 Telef. 330 Schotsche en Engelsche stoffen WAT wij wederom ontvangen hebben De orgineele KLOKSLOTEN thans a f 5. PPAFF" Naaimachines vanaf f80. Firma W.Steenbeek Zeldzame Aanbieding J. H. HA88ING, Amersfoort, Arnh. weg 36, Tel. 434 Heerenkleeding Dameskleeding f 68 - netto f75.- netto Auto Vrachtdienst LOUIS KLEIN Nieweg en Van Harten Th. van Kalleveen 293 Electro Motoren Ponne Co. J EW«-^ nisch Bureau VAN DER 100 DE I0NG VAN OPHOVEN SAFE-DEPOSIT. Witte geëmailleerde Fornuizen A F. HAARSMA, Langestr. 125 Op reis in Congoland Woensdagmorgen 10 December even na zessen togen we in Matadi naar het station om onze tweedaagsche tpoor- reis naar Lcopoldville te beginnen. Leopoldville ligt, evenals Matadi, aan de Congo-rivier welke echter, tenge volge van stroomversnellingen en draai kolken, tusschen deze beide plaatsen onbevaarbaar isvandaar dat de zee booten niet verder gaan dan Matadi en de rivierbooten naar het binnenland Leopoldville tot uitgangspunt nemen de afstand tusschen beide plaatsen moet per trein sforden afgelegd. Den eersten dag, van 's morgens half zeven tot 's avonds omstreeks zeven uur, brengt deze u van Matadi naar Thysvllle, waar men overnachtde tweede dagreis, van 's morgens halzeven tot 's namiddags omstreeks vijf uur, brengt u in Leopoldville. Er loopt eiken dag een trein derde klasse, waarvan hoofdzakelijk door inboorlingen gebruik wordt gemaakten driemaal 's weeks loopt er een, wat we zullen noemen „expressirein", welke ook eerste en tweede klasse rijtuigen heeft. Men moet zich van dien trein niet al te veel voorstellen. Hij heeft meer weg van een tram. Wegens de vele scherpe draaien liggen de rails zeer dicht bij elkaar de afstand van bin nen gemeten is slechts 75 c.M.dien tengevolge zijn ook de waggons zeer smal en heeft elk eeiste en tweede klas rijtuig slechts twaalf plaatsen. Onze trein bestond uit een 1ste, een 2de en een derde klas rijtuig en twee goede renwagens en kon dus sle<4its 24 blanke en misschien een 20-tal zwarte e snelheid is ook niet precies wat van 'n „sneltrein" zou verwachten. Zooals gezegd duurt de geheele spoor- reis, ongeveer 400 K.M., zoowat 24 uren, zoodat de gemiddelde snelheid noK geen 17 K.M. per uur bedraagt. Dit is het gevolg van de vele steile stukjes in het traject, «aar het treintje slechts moeizaam verder zwoegt, ik heb gezien hoe een van de zwarte remmers, die een kennis tegenkwam, van den trein afspring, 'n praatje aanknoopte en toen op 'n dralje ons achterna holde en kalmpjes z'n plaats innamvan de vele scherpe draaien, waar eene snelle vaart ons uit het spoor zou werpen en van de locomotief, die veel weg heeft van die eerste modellen, welke men nog in oude Illustraties ziet afgebeeld, en die gedeeltelijk met hout gestookt wordt onderweg wordt herhaaldelijk gestopt om nieuwen houtvoorraad op te Iaden, welke aan de verschillende kleine sta tions ligt opgestapeld. Een ander ge volg van die houtstokerij is, dat het geheele treintje soms met een regen van vonken besproeid wordt en dBt, daar men wegens de warmte gedwon gen is de raampjes open te houden, er bij de passagiers in de rijtuigen nu en dan een brandje uitbreektzoo ont dekte een van ons vieren, dat z'n paraplu aan het smeulen was I Na al deze critlek mogen we ook wel iets goeds van ons treintje zeggen. Het voerde ons door een landschap vol woest natuurschoononvervaard holde het in een driftig vaartje r langs zijn smal pad in den steilen bergrand, klimmend en dalend langs den afgrond welke afloopt naar de rivier, dan kronkelend en draaiend en zoekend door 'n doolhof van barre, grimmige bergen, ver van alle men- schelijke samenleving, en een uitweg vindend waar geen uitweg mogelijk scheen. Gewis, men moge met het treintje lachen zoo hard men wil, men krijgt toch respect voor den durf en den ondernemingsgeest van hen, die het plan van dezen spoorweg hebben opgevat en uitgevoerd, ondanks de schier onoverkomelijke moeilijkheden waarvoor men te staan kwam, en de vrij primitieve hulpmiddelen, waarover men te beschikken had. De geheele aanleg heelt acht jaren geduurd, van 1800 tot 18984 h 5000 negers heb ben er voortdurend aan gewerkt, dik wijls in groote gevaren, verstoken van geregelden toevoer van versch voedsel, bloctgesteld aan de brandende hitte of koortswekkende dampen, zoodat In J'/j jaar tijds niet minder dan 000 werk lieden bezweken na twee jaren waren nog slechts 10 kilometers voltooid, welker aanleg reeds 11 millioen francs gekost had. Gewis, het spoorreisje moge niet al te geriefelijk zijnals men bedenkt, dat 30 jaar geleden dit stuk te voet moest worden afgelegd, wat 'n karavaanreis beteekende vak meer dan twintig dagen, dan krijgt ge zelfs 'n gevoel van dankbaarheid jegens dat treintje en vergeeft ge het gaarne al de vonken en het roet en de schok ken en de hitte en den regen, waar mede ge op uwe tweedaagsche reis gekweld werd. Bij al die waardeering echrer moet men inzien, dat de spoorlijn haren tijd gehad heeft. Zij was ongetwijfeld eene groote schrede voorwaarts, doch zij inag niet de laatste schrede blijven. Verbeeld u, de eenige uitweg naar zee van deze reusachtige kolonie loopt over dit nuchtere lijntje enkel spoor 1 alle in- en uitvoer moet hierlangs. Wanneer bij de vere ontwikkeling van Congo-land handel en nijverheid zich uitbreiden, moet dit leiden tot eene hopelooze verstopping. Er loopen dan ook reeds geruchten, dat de staat plan nen maakt voor de verbetering van den spoorweg, zoodat hij beter aan de eischen des tijds zal beantwoorden; dat de groote Engelsche maatschappij van Lever Brothers, de grootste han delsmaatschappij in Congoland, erover denkt een eigen spoorweg te leggen dat spoedig nieuwe uitwegen zullen gevormd worden door de verwezen lijking der spoorwegplannen van Bel gisch Congo naar zee over het voor malige Duitsche gebied van Kameroen in het Noorden, of door Portugeesch Congo in het Zuiden. Wat hiervan is zal de toekomst moeten leeren. Om op onzen reis terug te komen den eerstendag, of tenminste de eersten helft van dien dag, was het voor ons een waar plezierreisje. Wordt vervolgd. Firma Wed. W. SMIT. (impaibinnmpiort 3, Imiisluil Het Soliedstê en Goedkoopste Adres voor alle Soorten Goud, Zilver en Uurwerken. Voorhanden een Prachtige en I I tevens zeer Ruime Sortee-I ring Cantelie Goud, alsook Sloten, Kruizen, parures, colliers, brochen, bellen, knopjes, z i Ketting per El, Kappen Boeken, Naalden, Spelden, Bloed g Koralen, alsmede Gouden Trouw-, Fantasie-en Zegelringen, "o J Zilveren Beugels, Gemonteerd Kristal. Rozenkranzen, Servet-* j banden. Lepeltjes, Schepjes. Armbanden, Flacons, Horloges *3 in Goud, Zilver en Nickel, Kettingen, Horloge-armbanden *"i Pendules. Regulateurs, Wekkers met en onder muziek, Fantasie klokjes, Barometers, Enz. Enz Je adres voor de Boerenstand. Speciaal adres voor Massieve Verlovings- en Trouwringen. Reparatie van Goud, Zilver en uurwerken worden billijk, spoedig én vakkundig uitgevoerd. Inkoop van oud Goud en Zilver. Lavendelstraat 4 w Telefoon 177 geeft 10 pCt. korting op alle bij hem gekochte of gedane reperaties welke de pleegouders ten behoeve der Weensche kinderen mochten laten doen. Aanbevelend Door bijzondere omstandighe den ben ik in 't bezit van eene aanzienlijke Collectie Juweelen, waaronder diamanten van het zuiverste water, bestaande uit Broches, Knoppen, Bellen, Me daillons, Kruizen, Dasspelden, Frontknoopen, Ringen enz. Alles in goud gezet. Benevens zilveren Rozenkranzen, scapuliermedail les, eenige gouden Heeren- en Dameskettingen en een marmeren pendule met Coupes. Genoemde artikelen zullen als extra koopje ver beneden de thans geldende prijzen worden uitverkocht. Overigens alles in keuze tegen scherp concurreerende prijzen voorradig of kan spoedig gele verd worden door J. VAN WESSUM, Goudsmid, Krommestraat 20. Dames Sportcostume in lersch Homespun vanaf Colbert-Costume in Shetland vanaf Coupeur te ontbieden Speciale Coupeurs voor iedere Afdeeling A mersfoort- Amsterdam (Vlce-Versa) Kantoor Amsterdam Kantoor Amersfoort E. B. O. Wolv:-nstr. 24, Tel. C 3436 Valkeslr. 8, Tel. 106 en 492 Hiermede hebben wij de eer U te berichten, dat wij een AUTO-VRACHTDIENST op AMSTERDAM openden. Alle goederen, ook voor de tusschen gelegen plaatsen, worden aangenomen en desgewenscht afgehaald. DIENSTREGELING: Vertrek AMERSFOORTDinsdags. Donderdags en Zaterdags, 's morgens 7 uur. De goederen moeien uiterlijk 's avonds Ie voren in ons bezil zijn. Vertrek AMSTERDAMDinsdags, Donderdags en Zaterdags, 's namiddags 1 uur. Aanbevelend, Tolsma Van der Wal Tevens handel in Aardappelen en Veevoeder-Artikelen. Piano's Vleugels Muziek Utrechtschestraat 44 Prachtige moderne Ei ben h. Piano f550.- ELECTRO TECHNISCH BUREAU LANGESTRAAT 105. LANGE BEEKSTRAAT 2 Telefoon 462 - AMERSFOORT - Telefoon 317 Plannen en begrootingen gratis. Alle uit voeringen worden onder garantie geleverd Bloemendalichestraat 26. Ittil- in Mnritr linlti rui Eu- in Vilniliiiini REPARATIE SPOEDIG EN BILLIJK Houdt zich beleefd aanbevolen voor alle werkzaamheden. het Telefoonnummer van de Eerste Amersfoortsche Begrafenisonderneming JOH. REINBOUD NIEUWSTRAAT 18 AMERSFOORT Billijke vaate tarieven. Electro-Tech en Machine- Amersfoor! fabriek Biedt aan voor levering uil voorraad en zeer korte levertijd 100 stuks Draai- en Gelijkstroom machines van 0,5 tot 95 P.K. Levering aan directe gebruikers (zoo noodig met montage.) Amersfoort Bussum Huizen Baarn Laren WESTSINGEL 37, AMERSFOORT Handelscrediet - Voorschot op ceelen Incasseeringen, Rekening-Courant Waschtnachines, gegalvaniseerde en houten, in alle maten en prijzen. :- Wringmachines en Mangels Gevestigd. Emmx Krügel-Piwniczka, Evang., v. Berlijn n, Puntenb.l. 26, naaister Maria Krügel-Piwniczka, Evang., van idem naar idem, idem Frieda Kramel, Evang. van idem naar idem, idem Louise Marassas, Evang. L., van idem naar idem, idem Elise Salewski Schmidt, Evang. L., van idem naar idem, idem Emma Grouwald, Kvang. L., van idem naar idem, idem J. Langkamp, 98, N.H., van Vorden naar Zandbergen, kleermaker Baitje Mcinten. N.H., van Hoogland naar Utr.weg 257, dienstbode J. v. Hezel, 96, N.H., van Zwolle naar L. Nic. dw. str. 27, meubelm. Grietje de Kamper, N.H., van Ede naar Utr.str. 38, dienstbode A. v. Pelt 94, Ger., van Onstwedde naat Westerstr. 43, opzichter Wiggertje Raayeo, N.H., van Harderwijk n. P. Bothl. 18, dienstb. A. v. Genen, 00, R.K., v- Harmeien n, Bloemend,str. 5, bakkerskD. Johanna Bouwman, R.K., van Apeldoorn naar Kamp 28, dienstbode L. v. Elzen, R.K., 96, van Hiiversum n. Adegondestr. 46, kellner F. Kroon, R.K„ van Hoensbroek n. Kamp 66, cand, in de rechten Trientje Spierenburg, N.H., van Bussum naar Vlasakkerweg 44 W. Mathon, R.K., 89, van Haarlem n. Langestr. 117, le luit. cav. J. Veenhuizen 97, Ger., van Gramsbergen Havik 25 klerck t. secr. M. Schreuder, 94, van Harderwijk naar Kamp.p. 2, le luidveldart Gertrud Heinrich, van Duitschland Daar Puntenb.l. 28, naaister Anna Wiesmayer, van idem naar Miereveldstr. 23, idem J; Tiggelaven, 68, N.H., van Hoevelaken naar Stoovestr. 13' arb. Lieswijn, 96, R.K., van Soest naar Viasakkerkamp, opzichter v. Putten, 95, N.H., van Kampen naar Driest 22, bakkersknecht Detmar 83, N.H., van Deventer naar B. Wuytiersl. 33, kapit. inf Hennette de Monchy, D.G., van Ede naar P. Both.l. 33 J. v. d. Moer, 64, Harderwijk naar idem 18, luit. kol. inf. J. Wes'seling, 82, N.H., van Zierikzee n. idem 31 direct. Ambosch q' uit al' 'a3" Haarlem naar Varkensmarkt 0 wj„kel 7" k1T«9 Jk" VanP!,eefi(i Scheltusstr. 3 godsdienstond. J. Kieft 82, R.K., van Rotterdam naar Soesterw. 359 H. v. Dommelen 04, van Amsterdam naar H. v. Viandenstr. 15 Jeanne Bonnaz, N.H., van Kampen naar J. v. Oldenb I 16 A. Jacobs, 03, N.H., van Utrecht naar Miereveldstr. 25 W Erkelens 78, R.K., van Venlo naar St. Louis, arbeider Johanna v. Putten, R.K., van Didam n. Muurh. 125b, liefdezuster Wed. E. d. Veldt, R.K., van Hilversum naar idem

De Eembode | 1920 | | pagina 4