PRIMA WIJHIN J. VAN HAMERSVELD Jr. Bel dan op No. 42 Advertentiën Baker R. K. Dienstbode F. H. Lomans Afbraak VANAF f 1.35 PER FLESCH VRAAGT PRIJSCOURANT. Dcor Notaris Te Leuken werd in „Het Boompje" geveild 6 woonhuizen aan de Teutstraat nrs. 19, 21, 23, 25 27 en 29 opgehouden voor f4000; 9 woningen met erven aan St. Anna Molen nrs. 12, 13, 14, 15, 16, 17 en 18 aan E. J. Ruitenberg voor f6440; een tuin aan St. Anna-molen, groot 24.90 A., aan E. J. Ruitenberg voor f2500; een landbouwerswoning aan den Laag- landschenweg no. 1, aBn J. Scholten voor f4500; een heerenhuis mei tuin Muurhuizen no. 47 (vroeger de Bank La Maison Bouwer) opgehouden voor f 11000 en twee woonhuizen aan de Breede- straat opgehouden voor f 2690.J Overzicht van de werkzaamheden der Gemeentelijke Arbeidsbeurs gedu rende de maand Februari 1920. Afdeeling voor mannen: aanvragen van werkgevers 212, aanbiedingen van werkzoekenden 598; aantal plaatsingen 94. (Over de maand Februari van het vorige jaar waren deze cijfers respect. 226, 868 en 133.) Afdeeling voor vrouwen: aanvragen van werkgevers 106, aanbiedingen van werkzoekenden 30, aantal plaatsingen 1. (Over de maand Februari van hel e jaar waren deze cijfers respect. werk dat in het belang der Roomsche jeugdjen de geheele parochie ten zegen, □gevangen. stoor Oldenhof wees daarbij over tuigend op het groote nut, van deze school te verwachten. De heer Segers, die de school zal besturen als hoofd, hoopt op aller samenwerking in de beste harmonie tot welzijn der jeugd. Schoolopziener Stamperius betoogde het belang van goed onderwijs voor de bevolking, terwijl wethouder Smink Pastoor Pieck z.g. herdacht, die met het R. K. onderwijs aanving door slich ting der meisjesschool. Voorts werd bedankt de heer Bremer, die als een waardig schoolhoofd een lange reeks van jaren zijn beste krachten aan het onderwijs wijdde en er van maBkte wat er, binnen de lijnen van wet en voor schriften, van te maken was. De heer Bremer dankte voor de •aardeering van zijn arbeid. De Hoogeerw. heer Kanunnik L. Foclc, deken van Amersfoort gaf met den Zeereerw. Heer Hoorneman, pas van St. Franc. Xav. aldaar, blijk van belangstelling door hunne gewaar deerde komst. Voorts waren nog aanwezig de ar chitect de heer H. Kroes, naar wiens plannen de nieuwe schoolbouw werd uitgevoerd, eenige raadsleden er gemeentesecretaris. Ctusden Overleden: Willem Termaaten oud 71 j,, wedn. van G. van G. Beekman. StouUnburfl GeborenHermanus, z. v. A. v. Hengel en A. H. van 't Klooster. 25, 31 8.) In de laatste dagen neemt het aan- il Spaansche griep-patienten beduidend .oe. Zes soldaten van bet garnizoen stierven reeds. Hebt U een Taxi of Auto noodig? Amersfoort. Uit den Omtrek Baratvtld Geboren Herman z. van H. v. Hier- den en W. v. Middendorp. Alijda Woutera, d. van E. v. Dronkelaar G. Haanschoten. Evertje, d. A. Davelaar en W. Duifhuis. Hen- drika, d. van W. v. d. Bos en B d. Pol. Hendrika Berendina, d. W. v. Beek en H. B. Pannekoek. Gerrit, z. van M. Veldhuizen en Bos. Carolina, d. van C. v. d. Munt en G. v. Ee. Cornelia Theodora, d. van P. J. Kooloos en C. P. v, d. Sande. Nennetje, d. van A. v. Veld huizen en H. Pater. Jacob, z. van W. Noorlander en A. Both. Geertje, d. van J. v. d. Kamp en K. Geurts. Koenraad, z. van W. v. Baren en R. Vroege. Ondertrouwd A. H. Koning en D. J. Hopstcr. A. v. d. Steeg en J. Manen. GehuwdH. v. Wenum en E. G. v. d. Top. Overleden Bertha E. v. h. Schut, 6 j. Op de markt: Boter f2.75 i f3.-. Eieren f 10.— a f 11 75- Biggon f20 a f40 Vetje varkens f0.65 a f0.75. hoogland. GeborenMargaretha Maria d. v. H. Voskuilen en J, Walet. OverledenAaltje van Westerlaak wed. v. P. Walet. Voor de parochie van St. Martinus was 't Dinsdag een dag van beteeke- nis. De nieuwe R, K. Jongensschool werd plechtig ingewijd en hiermede voortaan verzekerd het R. K. Onder wijs voor meisjes en jongens. 's Morgens werd een algemeene H. Communie der leerlingen gehouden, waarna tegen half tien de ceremoniën der wijding volgens liturgisch schrift werden verricht. Vervolgens werd in de St. Martinus parochiekerk eene plechtige H. Mis pgedragen door den Zeereerw. heer Rector W. van den Hengel. Inspecteur -an het R. K. Biz. Onderwijs in Aartsbisdom. Z.Eerw. werd geassisteerd door den Zeereerw. Pastoor B. H. Huser Nijkerk en den Weleerw. Kapelaan Mulder van Hooglanderveen. De Zeereerw. Heer Van den Hengel hield eene predikatie waarin hij op de hem eigene kernachtige wijze wet het belang van Roomsch Onderwijs voor de Roomsche jeugd en Pastoor Oldenhof en de parochianen geluk wenschte met het tot stand-komen dezer onderwijsinrichting. Na de H. Mis vereenigde men zich in het gebouw, waar achtereenvolgen! vele genoodigden uiting gaven aan hur gevoelens van waardeering voor het Dc staking der arbeiders in de pro vincie Ferrara (Italië) heeft tot ernstige onlusten geleld. Ingezonden. (Builen verantwoordelijkheid der Redactie) De Vrouw in de Politieke beweging- De L'trechtsche Kiesver. koos een tweetal dames als bestuursleden. Thans lees ik het verslag der Jaarvergadering de Haagsche R. K, Kieskring „Ge- entekring II". Hieruit blijkt dat tij de dames Mevr. Rurup de Meulder en Mevr. Boa v. d. Knaap benoemde tot lid en plaatsvervangend lid van de R. K. Kiesver. „Rijkskieskring 's Graven- hage". Alom verzekert men zich dus de medewerking van de vrouwen. Wan- neer komt Amersfoort aan de beurt? MARIUS. Binnenland. De Tweede Kamer heeft de Duurte- wet weder op de agenda geplaatst. De voorzitter zal Dinsdag voorstellen ook het Wetboek van Strafvordering en de Lager-onderwijswet op de agenda te plaatsen. De heer Bcunter krijgt verlof tot een interpellatie over de uitvoering van de Invalliditeitswet. Bij de inrichting postcheque en giro dienst tot staatsbedrijf, zal mr. Kooien tegenstemmen, omdat het voorstel tot euwe hooge uitgaven zou leiden. Het ontwerp wordt verworpen i 37 tegen 19 stemmen. De suppletoire oorlogsbegrooting 1919 werd a; >men. Bij de regeling Veeartsenjjkundig staatstoezicht, spreken dc heeren Wij kerslooth, Feenstra en Wintermans den wensch uit, dat het ontwerp nie vooruitloopen op de beslissing omtrent het afmaaksysteem. De Minister ver klaarde dat geen vee zal worden afge maakt, voordat de betrokken commissie rapport heeft uitgebracht en de Kamer een beslissing dienaangaande heeft genomen. Door de onlangs ontdekte malver satiën met regeeringsmeel, waarbij ee groot aantal bakkers te Rotterdam b< trokken zijn, is, naar men verneemt, het Rijk tot een totaal bedrag anderhalf millioen benadeeld. Een tiende van het bedrag komt voor rekening de gemeente Rotterdam. De griep neemt in de mijnstreek steeds grootere afmetingen aan. Dc geneesheeren zijn overladen met bezig heden. Vele patiënten sterven. Buitenland. Het ver weg gelegen Japan komt niet aan de gisting die ailerwege in de wereld heerscht op maatschap pelijk gebied. Er is in dit land oorlogs winst gemaakt en er zijn in Japan, waar het volk vroeger een zekere achting had voor geld, zoodat mt arbeider zijn loon en zelfs den bede laar zijn aalmoes niet anders zou g dan nadat men de munstukken ir stuk zijdepapier had gewikkeld, thans twee dingen die vooral de geesten bezighouden de zucht naar winst en de haat tegen den winstmaker. Die haat uit zich soms geheel anders dan bij Westersche voiken. Daar zou een heftig revolutionnair een bom gooien om de rijken te verdelgen in Japan daarentegen is 't gebeurd dat in den Keizerlijken Schouwburg een jonkman boven van dc galerijen geen bom wierp, maar zelf pardoes naar beneden sprong in de stalles, in de hoop eenige kapitalisten te verpletteren. Toevallig viel hij op een leege fauteuil de afwezigen kunnen soms wel eens gelijk hebben maar zijn bedoeling duidelijk genoeg. De Belgische Kamer heeft het kies recht voor de gemeenteraden toegekend aan alle Belgische burgers, zonde derscheid van geslacht. In Duitschland heerscht groote vredenheid tegen het wetsvoorstel der schadeloosstelling voor de Hohenzol- lerns. Kenmerkend voor de moeilijkheden aan het levensouderhoud te Berlijn, dat ds steenkolenprijzen vergeleken rr de vredesprijzen met 1200 pCt. zijn ge- Uit Brazilië komen geruchten t I opstand. den Heer. Wandelt als kinderen des lichts I de vrucht toch des lichts is in alle goedheid en rechtvaardigheid cn waarheid. EVANGELIE volgens den H. Lucas; XI, 1428. In dien tijd dreef Jezus eenen duivel uit, en deze was stom. En toen hij den duivel had uitgedreven, sprak de stomme, en de scharen stonden ver baasd. Doch sommigen van hen zeiden: In Beëlzebub, den vorst der duivelen, drijft Hij de duivelen uit. En ande ren; Hem op de proef stellend, vroe gen van Hem een teeken uit den hemel. Hij nu, hunne gedachten ziende, sprak tot hen: Elk Rijk, dat tegen zich zelf verdeeld is, zal verwoest worden, en huis zal op het andere vallen. Indien nu ook de Satan tegen zich zeiven verdeeld is, hoe zal zijn Rijk daar gij zegt, dat ik ii ZATERDAG. Van 5—8 uur Biechlhooren. 7 uur Lof met Rozenhoedje. De Katechismus op de gewone DAGELIJKS de H. Mis om half 8. K. Cosp. Boerenbond Hoogland. R. K. Landbouwvereeniging. Den leden wordt bekeod gemaakt, dat de zaaihaver is aangekomen en kan worden afgehaald. Tevens kan nog worden besteldkoolrapen en kalkmer- gel, waarvan nog over is. HET BESTUUR. £tn Htmrsfoortscbt Revolutie. Door T. Pluim. II. Een etmaal lang bleef nu de stad zonder bestuur, totdat den volgenden dag een nieuwe Magistraat gekozen weid en wel, zooals de oproerlingen het wenschtea. Er werden 50 v gegoede burgers bijeengeroepen, uit door dobbelsteenen 13 personen werden aangewezen als kiescollege. Na 't afleggen van den alouden eed ging dit 13-tal aan 't werk, het koos 2 bur gemeesters, 12 schepenen en 12 Raads leden, die tot Driekoningen 1704 zi ting zouden hebben. De twee Burg» meesters warenHendrik Both en M G. Thienstot schepenen werden ge kozen Marcus van Deurn, Willem Gein, Anthony Looijen, Dirk van meren, Assuerus Schut, Anlhijny Bloei- landt, Johan van Bern mei, Mr. Bartho- lomeus Temjnincb. Mr. Willem van Steenberg, Pieter van Houten (natuur lijk Gerrit van Deventer en Johan Stoinphius. Tot Raden werden benoemd: Rozir.r Cameibeek, Gerrit vaD Beestingh, Johan N'arot, Matlhijs van Bogerijen, Hendrik van Overhorst, Dirk Camp, Johan van Niedorp, Rutger Dibbils, Wijnand Panne- koek, Gijsbcrtjvan Ruytenbeek, Everard Verburgh en Wouter Huygingh. (Saab komt er niet in voor, ook niet bij de 50 Burgers, die opgeroepen waren. Tot die 50 behoorden o. a.Simon Wisse- lingh, Aart van Rheene, Evert Kok, Buys Schimmei, Willem Muys, Hendrik Egdom, Hendrik de Leeuw, Jacobus van Doorncamp, Anthony van Vos- kuylen, namen, die als ik bedrieg nog in Amersfooit békend zijn.) Na deze verkiezing werd de Burgerij bij klokluidiog opgeroepen en haar de uitslag voorgelezen. Toen werd haar gevraagd, of men iets tegen deze ver kiezing had, waarop „met veel geroep" geantwoord werd „Neen, neen I" Nu werden de twee nieuwe burge meesters door zes gecomiteerden uit de burgerij met vliegende vaandels en slaande trom van hun huizen afgehaald en naar 't stadhuis geleid, waarop zij den eed aflegden, hetgeen ook de schepenen en Raden deden. Hierop werd ook dit den volke bekend ge maakt en aan de burgerij gevraagd, of zij de belofte van trouw aan de nieuwe Magistraat wilde afleggen, op de burgers onder 't opsteken der hoeden antwoordden„Ja, ja!" Hierna werden door de burgerij verscheidene salvo's gelost, waarvoor „haar twaalf tonnen dik bier vereerd werden." Wordt vervolgd. Beëlzebub de duivelen uitdrijf. Doch zoo Ik in Beëlzebub de duivelen uit drijf, door wiea dan drijven uwe zonen :e uit Zij derhalve zullen uwe rechters irjn. Maar. zoo Ik door den vinger Gods de duivelen uitdrijf, dan is waar lijk het Rijk Gods tot u gekomen. Wan- neer een sterke, gewapend zijn hof be waakt, is hetgeen hij bezit in veiligheid, Doch als een sterkere dan hij hem overvalt en overwint, zal hij hem al zijne wapenen, waarop hij vertrouwde, ont nemen en zijnen buit verdeelen. Die niet met Mij is, is tegen Mij; die et Mij vergadert, verstrooit. Wanneer de ODreine geest van mensch is uitgegaan, waart hij rond door dorre plaatsen zoekend naar rust ze niet vindend, zegt hijIk zal te- igkeeren in mijn huis, van waar ik ben uitgegaan. En gekomen zijnde, vindt hij het schoon geveegd en opge sierd. Alsdan gaat hij en neemt mei zich zeven andere geesten boozer dan hij zelfen binnengegaan zijnde, wonen zij daar. En het laatste van dien mensch wordt erger dan het eerste. Het geschiedde nu, toen Hij dit sprak, dat zekere vrouw uit de schare hare stem verhief en tot Hem zeide Zalig de schoot, die U gedragen heeft en de borsten welke Gij gezogen hebt I Doch Hij sprak Ja, zalig zij, die Gods woord hooren en het bewaren I Godsdienst en Kerk. Epistel en Evangelie DERDE ZONDAG VAN DE VASTEN. LES uit den brief van den H. apostel Paulus aan de EphesiërsV, 1 Broeders I Weest navolgers van God, als zeer geliefde kinderen en wan delt in liefde, gelijk ook Christus ons liefgehad en Zich zeiven voor ons ge geven heeft als een offerande en een slachtoffer Gode tot een aangenamen geur. Doch ontucht en allerlei onrein heid of gierigheid worde zelfs niet ge noemd onder u, geljjk het heiligen be taamt; noch schandelijkheid, noch dwaze praat, noch onbetamelijke scherts, die niet past; maar veeleer dankzegging. Want weet dit en beseft, dat geen on tuchtige, noch onreine, noch gierigaard, hetgeen afgodendienst is, erfdeel heeft in het Rijk van Christus en God. Dat niemaod u verleide door ijdele redenen want om die dingen komt de toorn Gods over de kinderen des ongeloofs Wordt dus hunne deelgenooten niet. Want gij waart eens duisternis, nu licht Parochie St. Martlnui. ZONDAG. Half 8 H. Mis. Half 11 de Hoogmis. Drie uur Lijdensmeditatie en Lof. Vergadering Kruisverbond. WOENSDAG. Kwart over 8 Gezongen H. Mis daarna Kruisweg. DAGELIJKS de H.H. Missen om half 8 en kwart over 8. Kerkelijke Diensten Jlmersfoort. Parochiekerk 0. L. Vr. Hemelvaart Langegracht. ZONDAG. H.H. Missen 7 uur en half 9. Half 11 de Hoogmis. Kwart over twaalf Catechismus. 3 uur Vespers. Half zes Patronaat. 7 uur Miserere, Meditatie en Lof. MAANDAG. Kwart over 7 Congregatie dei H. Familie. DINSDAG. 8 uur Gezongen St. Antonius- Mis. WOENSDAG. H.H. Missen half 8, 8 en 7 uur Lof ter eere v. d. H. Jozef. DONDERDAG. 7 uur Lof. VRIJDAG. 7 uur Kruisweg. Dagelijks de Heilige Missen 7, 8 en 9 uur. ZONDAG Half 7, en 8 uur H. Mis. Kwart over negen H. Mis Half elf Hoogmis. 12 en 2 uur Catechismus. 3 uur Vesper. 6 uur Meditatie. WOENSDAG. 7 uur Lof. DONDERDAG 7 uur Kruisweg. ZATERDAG 7 uur Lof ti Maagd, Van 3'/,-9 DAGELIJKS i ten zeven, acht de H. r BiechthooreB. Heilige Missen negen Parochiekerk van St. Henricui aan de Boretraet. ZONDAG De H.H. Missen om 5 e Om 10 uur de Hoogmh 6 uur Miserere, Meditatie en Lof. WOENSDAG. 7 uur Lof. VRIJDAG. 7 uur oefening v d H. Kruisweg. Zaterdag 4 uur voorbereiding voor de H. Biecht voor de kin deren daarna biechthooren tot ZONDAG. Half 8 wordt de H. Communie uitgereikt. 8 uur H. Mis. 10 uur de Hoogmis. 4 uur Kruisweg, waarna zegen met het Allerheiligste. Na de Kruisweg vergadering der zela- WOENSDAG. 7 uur Lof ter eere v. d. H. Jozef. hooglanderveen. Parochie St. Jozef. ZONDAG. Half 8 H. Mis. 10 uur de Hoogmis. Half 5 Catechismus 5 uur Lijdensmeditatie. Gedurende de Vastentijd 1ste H. Mis om kwart vóór 8, 2de H. Mis om half 9. nijkerk. Parochiekerk H. Catherine. ZONDAG. 7 uur H. Mis. 10 uur de Hoogmis. Collecte voor 't schilderen der Kerk. 5 uur Meditatie en Lof. WOENSDAG. uur Lof ter eere v. d. H. Jozet, DONDERDAG. Half 8 Gez. jaargetijde voor Susanna Thijs. VRIJDAG 6 uur Kruisweg. ZATERDAG. 6 uur Lof met Rozenhoedje. Gedurende de week de H. Mis half 8. Voor de vele bewijzen van belangstelling, ondervonden bij hel overlijden van onzen Zwager en Oom den heer H. H. DE REUVER, betuigen wij onzen dank. Familie HAMERS. Amersfoort, Maart 1920. Ij Den 9en Maart a.s. hopen onze geliefde Ouders, Be- f huwd- en Grootouders f Ij Willem v. d. LodIJk f öerarda Geurtsen Hunne 50-jarige Echtver- eeniging te herdenken. Hunnedankbare kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen, 2 Amersfoort Febr. 1920 jj, 5 Teut 34. t gevraagd tegen einde Juli. Brieven onder letter A Bureau dezer. Gevraagd een flinke aan le melden bij J. Veltman. Zuivelfabriek .Juliana" te Ach terveld. 48 Hof m Telef. 356 Amersfoort. tliiln lacfiniicli Iüiiiü litil- ui kiichtinilillilii Moderne Bliksembeveiliging Johs Knoppers te Amersfoort zal op Vrijdag 12 Maart 1920 's voorm. II uur, op het terrein van de gemeente aan het Smalle Pad te Amersfoort om contant geld publiek t'crkoo- pen: Een groote partij voornamelijk beslaande uit:plm. 1000 stuks verschillende soorten planken (2]duims en 1 '/j duims), 1 duims grenen vloer- en dakdee- len, groote partij baddings, balken, palen, leggers, regels, schrootcn, latten, deuren, ramen, enz. enz. 's Morgens voor den verkoop uitgenummerd te bezichtigen.

De Eembode | 1920 | | pagina 2