Ihernam Don Diego. de geestelijke van het schip. (Wordt vervolgd.) DE EEMBODE KATHOLIEK NIEUWSBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN KANTOOR L.ANGEGRACHT 28, AMERSFOORT DINSDAG 9 MAART 1920 33* JAARGANG No. 98 DE EEMBODB verschijnt Dinsdags- en Vrijdagmiddag. A80NNEMENTEN kunnen elke week in gaan, doch opzegging van abonnement moet {eschieden voor den aanvang van een nieuw wartaal. Prijs per drie maanden 10.90 Buiten de gemeente Amersfoort f0.95. Afzonderlijke, nummers 10 ct. Stenografisch Raadsverslag der gemeente Amersfoort één gulden per Jaar. ADVERTENTIBN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adverteeren. Advertentién moeten des Dinsdags en des Vrijdags vóór 9 uur worden bezorgd. Vrienden noemen zich oprecht vijanden zijn het. Passie*potzic GETH6EMANI De zwarte ceders stonden zacht bewogen En stil te ruischen in het sterrenlicht, Toen in hun schaduwen het (spookgezicht Des doods opdoemde en stond [voor Jezus' oogen Doodzweet en bloed beliep zijn [aangezicht. Hing daar een moordenaar [hem aan te blikken Hoorde Hij niet zijn Lieve [Moeder snikken? Stond daar de boom des kruizes [opgericht Rood kleuren plotseling de ruwe [stammen, Zie toe. Zij komen. Gloed van k [hellevlammen, Rumoer en fakkelen en hoongelach. O helsche nacht, waarin het Lam [verzuchtte, De ceders sidderden, Joannes vluchtte, Aan 's Heeren boezem valscbe [Judas lag. T. G. Binnenland Tegen onredelijke voorschriften. Nog steeds wordt op het platte land druk geteekend op het bekende adres aan den minister van arbeid, waarin door de werkgevers, met erkenning van de noodzakelijkheid dat volgens wette lijke regelen voor oude en invaliede arbeiders wordt gezorgd, de groote be zwaren worden genoemd, die de nu bij de Invaliditeitswet getroffen regeling aankleven. Het ontbreken van de mogelijkheid van risico-overdracht, de premiebetaling door het plakken van zegels, de moei lijkheden bij de verzekering van losse arbeiders, de tot nu gegeven wetsuit- 'cgging als zouden de eigen kinderen verzekeringsplichtig zijn, dat alles wordt in het adres als belanhrijke bezwaren genoemd en gevraagd wordt, dat eene wetswijziging, deze overal gevoelde be zwaren spoedig moge wegnemen. Dezer dagen worden de eerste tien duizend handteekeningen aan den mi nister toegezonden. Niet alleen door werkgevers uit de land- en tuinbouwbedrijven wordt het adres geteekend, maar ook uit den handel en uit industrieele en scheep vaartkringen worden honderden bewij zen van instemming gegeven. Duidelijk blijkt, dat men ook daar verlangend uitziet naar het oogenblik, waarop men 91 DUBBELE REDDING. >0 kleinmoedige I twijfelt gij nog l neen, voor mij is de redding zeker, riep Jozef den blik dankbaar en ge- loovig ten hemel slaande, 'laten wij God danken, die ods in t' •O gij edele Donna,voer hij voort, »toen gij mij dien rozenkrans gaaft, toen voorwaar dacht gij er niet aan dat zijne kralen ons nog zouden voeden l« De voedzame kruidenrijke spijs had hen verkwiktzij verdeelden de nog overige kralen in dier voege, dat zij het op zijn ergst genomen, nog dag zouden kunnen uithouden. En thans begon het te regenen, begecrig vingen zij de druppelen op, die zwaar der begonnen neder te vallen en lesch- ten daarmede hunnen brandenden dorst. »Zie Philip, hoe God helpt,zeide Jozef blijmoedig, »bij de spijs geeft Hij ons drank.» Zoo ging dien dag en ook den vol genden voorbij; zoowel de kralen als de kleine voorraad water, was gebruikt en hunne uitputting nam steeds toe. Philip werd kleinmoediger dan ooit. •Wat baatte het ons,« jammerde hij, »de korte verkwikking, die de kralen bevrijd zal worden van den administra tieven last, die door de Invaliditeitswet onnoodig op de schouders van iederen werkgever is gelegd. Met behoud vau de volle rechten gunsten den werkman bij de wet toe gestaan, moet de wet zóó veranderd worden dat we de rompslomp kwijt- Hierin moeten de middenstandsver- eenigingen en landbouwgenootschap- pen leiding geven. Verzuimen niet velen hun plicht Te Kaatsheuvel is een analphabeet i van den gemeenteraad geworden. Wat zal er bij hem van de bestu deering der gemeentestukken terecht Onze regeering heeft de tweede der Entente beantwoord. Zij had het indien een zoo sterke beknoptheid onvriendelijk had geschenen ook in tien regels kunnen zeggen, plaats van het stuk dat een kolom druks Zóó, bijvoorbeeld„Zie ons antwoord op de eerste nota. Uw tweede gaat langs de zaak heen. Want de kern de kwestie is deze elk land houdt zich aan zijn wetten, en de onze komen dit geval met de algemeen erken- rechtsbeginselen overeen. En uw angst voor troebelen, wegens Wilhelm's aanwezigheid betreft u kunt gerust zijn, wij zijn mans genoeg om daartegen te waken, 't Welk doen de" enz. Nederland geeft op geen enkel punt, de twee nota's opgeworpen, toe. Kon dat ook niet doen. Wel ecarteert de minister lijntjes het beroep op Duitschland's wandadéki „Hare majesteilsregeering heeft geens- de met de menschelijkbeid strij dende handelingen vergeten, welke d oorlog te aanschouwen heeft gege- (Men lette op de gespatieerde woorden.) Ten aanzien van den, waar lijk onwaardigen, wenk dat Nederland zich aldus „buiten de gemeenschap der natiën zou stellen", verwijst van Kar- nebeek met een hooghartig gebaar onze geschiedenis. Maar dan de mogendheden zelf schijnen er niet veel in te hebben Wilhelm v. Hohen- zollern naar Curacao of Krakatau te verwijzen, anders zouden zij in die richting wel een wenk gegeven hebben daarvan blijkt niets, Gesteld dan, dat deze heele nota-wisse ling iets meer dan een komedie. Overigens ligt de beteel&nis van het antwoord in de ondubbelzinnige verze kering, ry>g eens herhaald, dat Neder land niet van zins is „een daad (te) plegen in strijd met recht en gerechtig heid en onvercenigbaar met de natio nale eer." Een standpunt waarover wij nooit te schamen zullen hebben. In de oorlogsdagen zou een Leid- scbe professor uit diverse afval-stoffen ■eevoeder produceeren. Het zaakje werd zeer onoordeelkundig aangevat liep finaal mis. Het Rijk kan nu :n tekort van 7'/a millioen dokken. Vreeseiijk veel geld is in crisisdagen verknoeid en vermoffeld. En zeer slap en is in deze de houding der regeering. Er zjjn, zoo schrijft de Tijd, r schen, die de advertentiën in de cou- niet lezen, omdat zij ze niet belang achten. Zij doen verkeerd, want het gebeurt zelden, dat men er leert. de regen ons verschaften zij dient slechts om ons lijden te verlengen, misschien waren wij zonder deze kort stondige verlichting reeds door den dood van alle ellende bevrijd geweest dat wij deze hulp te danken hebben aan de voorspraak van Maria, n helpt zij on geheel kan zij door hare voorbede zooveel verwerven als gij zegt, waar- zendt zij ons dan geen scbip tot ;e redding Philip! mijn vertrouwen is vast ware het uwe ook zoo vasll ik hoop nog en zal blijven hopen tot mijn laatsten ademtocht, ja zij is vermogefl, Maria, en zijn wij de redding waardig, Hij knielde neder en bad vurig, zijn vertrouwen en geloof klom met den nood. De pijnen van den honger ten hoogste gestegen, beiden v geheel machteloos, honger en dorst folterden beiden even geweldig, hun bloed vloeide als een gloeiende vuur-; stroom door hunne aderen, hals en mond zwollen op en maakten het spreken moeielijk. De wind begon sterker te blazen, hun ellendig vaartuig kon door den geringsten stoot worden omver geworpen, de beide vrienden Zoo kwam ons een dorpscour; handen met een advertentie var schildersbaasje, die op zijn wijze mede deelde, dat bij het gebruik van knechts had afgeschaft, om er niet langer den last van te hebben. Hij adverteert „Door de drukkende tijdsomstandig heden, het drijved der vakorganisaties, de zegel- en ongevallenwetten, geen knechts kunnende bekomen of geen genoegzame huisvesting voor dezelve en de hooge loonen, waardoor ik ge noodzaakt zou zijn f5.75 k f8.05 per dag en per knecht mijn clieënteele te moeten aanrekenen, hebben mij ge noopt, noodgedwongen, mijn bedrijf als schilder, glazenmaker en behanger «top te zetten." De oude baas beveelt zich aan de levering van verfwaren, glas er hangsel en voorts voor schilderwerk aan huis en zal zeker ook wel uit schilderen gaan, bij de dorpslui, i dan zonder knechts. Toevallig bevat het Dagblad Noord-Brabant een artikel over hetzelfde onderwerp. Daarin wordt vermeld, dat te Breda 60 procent der werkliedenjn het kleinbedrijf werkzaam zijn en som mige patroons hun volwassen perso neel hebben gedaan gegeven en niet meer arbeid aannemen, dan zij zelf kunnen verrichten, soms door een zoon geholpen. „Dien weg", zegt de schrij ver, „zal het in de allernaaste toekomst opgaan. De kleine patroons zullen hun onbetaalbaar geworden personeel ont slaan en zelf de gereedschapsbak, de troffel op schouder nemen en schilders- sloof voordoeD, De arbeiders kun- dan trachten, bij een grooten aan- er geplaatst te worden. Maar groote werken worden niet eiken dag aanbe steed en niet overal uitgevoerd. Dit betreft niet alleen de bouwvakken, aar alle bedrijven.". Zoo keert de oude, kleine baas weer terug en zoo zal hij ook terugkeeren andere vakken.... Een fabriek te Amsterdam vroeg t nachtwaker. Zevenhonderd men- schen boden zich aan. In Tiel werd door den Raad van Arbeid een huis gekocht voor f 40.000 hetwelk twee jaar geleden voor f 8500 geveild. De eigenaar is de voor- van den Raad van Arbeid, een van het voormalige Tweede Ka merlid mr. Rink, die blijkbaar graag de rijksdaalders der zegeltjes-plakkers laat rinkelenin z'n brandkast, want geschikte panden waren voor veel minder geld te koop. Onder Raamsdonk kwam een mo torboot in aanvaring met een rooiboot, waarin een zevental personen gezeten waren, die allen te water vielen. Vijf drenkelingen weiden gered, de twee andere vonden den dood. Te Kesteren zijn twee groote lood- met fruit afgebrand, nabij het station. Te Tiel zijn onder politiegeleids vier meisjes en drie jongetjes uit Leer dam binnengebracht. Hun moeder was overleden en de vader, eeo dronkaard, ze aan bun lot overgelaten. De kinderen zijn voorloopig in bet zieken huis „Bethesda" ondergebracht. Een 17-jarige jongen, de oudste van het gezin, heelt zich door de vlucht ont trokken aan de overheidszorg. Tot burgemeester van Arnhem is benoemd bet Tweede Kamerlid mr. de Geer. lagen sprakeloos en in diepe smart verzonken naast elkander. Jozef be proefde de hand van Philip te drukken en naar den hemel te wijzen. Terwijl bij zich met groote inspanning :n weinig ophief, bespeurde hij e ■zeil, dat op ongeveer een kleine z< nijl afstands, vlak op hen aanhield. Philip I Philip I» riep hij juichend, wtj zijn gered, daar is een schip Als had dit woord hem een ni leven ingestort, stond Philip op, «zijne krachteloosheid niet meer gevoelende staarde hij op de zee, ook zijn blik ontwaarde het schip dat steeds naderde. Daarop barstte hij in tranen los, drukte zijn vriend innig de hand en stamelde zachtjes 'Jozef 1 wij zijn gered, gij hadt gelijk. O God I ik dank U, vergeef mij mijne kleinmoedigheid.» Jozef kuste dankbaar het kruis van zijnen rozenkrans. 'Ik wist het wel, mijn Heer en Zaligmaker dat Gij redden zoudt. Gij, o Allerheiligste Maagd! hebt hulp voor ons afge smeekt.» Het schip kwam steeds nader, schreeuwden zoo sterk als huDne zwakke krachten het veroorloofden Jozef zwaaide met zijn hoed en Philip trok met moeite zijn jas uit om daar, De Rijks-Kolendistributie heeft de distributie- en rantsoeneeringsregelen huisbrand, alsmede de prijsrege ling voor het nieuwe distributiejaar, hetwelk 1 AprU a-s- aanvangt, aan de Brandstoffencommissie doen toekomen. De regeling verschilt zeer weinig .n de thaDs geldendeenkele wijzi gingen, welke de praktijk als nuttig heeft doen voelen, zijn erin aange bracht. De voornaamste worden hier onder genoemd. Bij de rantsoeneering worden drie hoofdgroepen onderscheiden, n.l. de -particuliere verbruikers (groep A) groote magazijnen, winkels, hotels ■d. (groep B.) openbare gebouwen, ziekenhuizen e.d. (groep Q; Het rantsoen voor groep A is elf eenheden, indien in de betreffende woning gasaansluiting aanwezig is, ter- 'ijl indien geen gasaansluiting aanwe- ig is, bovendien een zomerranlsoen verstrekt wordt van ten hoogste drie eenheden. In de du bestaande regeling was :t zomerrantsoen ten hoogste vijf eenheden. Waar petroleum en turf in voldoende hoeveelheden zijn te verkrij gen, kan worden aangenomen, dat drie eenbeden voldoende zijn. Het rantsoen voor groote gezinnen is verhoogd gezinnen vau 7 t.m. 10 personen ontvangen extra drie eenbe en gezinnen van meer dan 10 personen extra vier. Ouden vaD dagen (boven 70 jaar) kunnen indien blijkt, dat zij extra-ver warming noodig hebben, een extra rantsoen bekomen. De regeling omtrent het extra rant- en voor zieken, kraamvrouwen en pasgeborenen is dezelfde gebleven het extra rantsoen bedraagt voor zieken ten hoogste twee eenbeden per maaod i voor kraamvrouwen en pasgeborenen •cneens twee eenheden. De aanvulliogsrantsoenen zijn in de euwe regeling vervallen. Wanneer de brandstoffenpositie zulks toelaat, zal echter volgens een nader bekend te maken regeling voor woningen met meer dan een haardstede, een meer dere hoeveelheid brandstof worden beschikbaar gesteld. Bij de prijsbepaling is evenals in het thans bestaande distributiejaar, als begin sel aangenomen, dat de buisbrandkolen worden afgeleverd tegen de prijzen, welke Limburgsche mijnen ontvangen. Aftigezien tegenover het vorig jaar een prijsverhoogiDg van de Limburg sche kolen heeft plaats gehad, treedt ook eenige verhooging in de detail- Tegenover de thans bestaande prijzen zal de verhooging gemiddeld f 0.25 per eenheid bedragen en wel voor anthraciet ca. f 0.40 per eenheid, voor eierbriketten ca. f 0.30 per eenheid, voor stukkoleo ca. f 0.05 per eenheid, terwijl de prijs der gascokes dezelfde blijft. Deze prijzen gelden voor alle personen en alle instellingen, welke onder de groepen A. en C. Groep B., waaiin ook de centrale verwarmingen van particuliere huizen zijn gerangschikt, betaalt den prijs der industriekolen, welke neerkomt op f 2 per eenheid meer dan die voor de andere groepen van huisbrand-verbrui- Amersfoort Hedenavond half acht recollectie voor oud-retraitanten en leden van retraitepenningvereenigingen in de kerk St. Franc. Xav. aan het Zand. De heer L. Houbaer, die ijvert voor aanleg van trottoirs in de Langestraat, kwam in 't bezit van het ontwerp hem van gemeentewege in bruikleen afge staan. Dit ontwerp laat in den nieuwen toestand de Langestraat een minimum breedte van 6 M. (vanaf de Varkeos- markt tot de L. Vrouwestraat) en een maximum van 7.90 M. (nabij de Groen markt). Het trottoir zou dan (behoudens een enkel smal stukje bij de groote kerk) tea minimum breedte hebben van 180 M. (bij het magazijn van den heer W, F. A. Groenhuizen) en een maxi mum van 3 M. (bij de Valkestraat). Over dezelfde zaak schreef de heer Houbaer nog het volgende „Eerdaagsch zullen we alle eigenaren der perceeleo oproepen om tot over eenstemming te komen. „De Langestraat is door zijn geweldig verkeer op marktdagen zonder trottoirs beslist gevaarlijk. Hadden wij onze trottoirs reeds het arme knaapje zou Vrijdag niet onder de motorfiets ge komen zijn. Die eigenaren van per- ceelen, die bezwaren maken om te komen tot trottoirs, hebben een zware verantwoording, die ik niet gaarne voor mijn rekening zou nemeo. Laten wij dus spoedig tot een besluit komen, en zelfs door tegemoetkoming io de kosten die de Gemeente moet maken om spoedige uitvoering der trottoirs te verbaasten. De afd. Amersfoort v. d. R. K. Bond van Handels- en Kantooibedienden hield maandvergadering onder leiding van voorzitter Posthouwer, die memo reerde de goed geslaagde feestverga- dering, Vervolgeos spoorde hij de leden aan ieder in zijn omgeving nieuwe leden te werven. Pastoor Sandkuijl installeerde met een toespraak drie nieuwe leden. Hierna verdedigde bij de stellingen, welke wij Katholieken huldigen ten opzichte van wonderen en weerlegde de bewijsvoeringen die andersdenkenden daartegen aanvoeren. Vervolgens verklaarde spr. het won der, de mogelijkheid ervan Kenbaar heid en bewijskracht. Ten slotte beant woordde spr. de vraag of het niet noodig is dat God thans, in dezen tijd m:r godloochening, door nieuwe won deren zijn H. Leer bevestigt. Neen, zegt spr. de wonderen, menigvuldig als zij waren in de eerste tijd van het chris tendom bevestigen en blijven bevestigen de leer der H. Kerk. Bovendien hoe vele wonderen zijn van lateren datum, denken we slechts aan Lourdes. Spr. wpes nog op een boekje van pater Bensdorp dat zeer veel en afdoende bewijzen voor het wonder bevat. De voorz. was de tolk der vergadering toen hij Pastoor Sandkuijl voor zijne schoone lezing dankte. Bij de rondvraag werd verzocht een ontwikkelingsclub op te richten. De R. K. Kleermakersvereeniging St. Martinus houdt Woensdagavond 8 uur haar ledenvergadering. De agenda bevatOpening. Notulen. Installatie. Verslag commissie. Verslag bondsver gadering. Ingekomen stukken. Mede- deeiing bestuur. Rondvraag. Sluiting. mede een sein te geven. Op het schip had men hen opge merkt, met eene verrukking die zich door geene woorden laat beschrijven, zagen de beide vrienden hoe eene boot van het schip afstiet en op hen aan kwam, zij naderde weldra het vlot. Jozef en Philip waren zoo zwak dat men hen in de boot moest dragen, de vreugde, zoowel als het doorgestane lijden, had hen bijna machteloos ge maakt, vol medelijden liet men hon een weinig vérsterkend vocht in den mond vloeien, 't geen hun zichtbaar verkwikte. Hunne menschlievende redders Spanjaarden. Jozef, vroeg zoodra bij zich eenigszins verkwikt had, naar den raam van het schip, waaraan zij hunne edding hadden te danken. •Het is de H. Maagd van Atocha, korvet van zijne Majesteit den Koning in Spanje.» Nu riep Jozef, diep bewogen beugd als had hij de H. Maagd zelve aanschouwd 'Philip! hebt gij het gehoord? de H. Maagd heeft ons grted.» Philip zonk verpletterd neder, met een onuitsprekelijken blik reikte hij zijn vriend de hand, want spreken kon bij niet van zwakte, en nog minder innerlijke ontroering. De boot had thans het schip bereikt, met de grootste voorzichtigheid werden de beide schipbreukelingen aan boord gebracht. De kapitein ontving hen daar met oprecht jnedeljjden, en bracht met den geneesheer en den geestelijke van het schip aanstonds alles in gereedheid, om hun alle mogelijke hulp toe te dienen. Men gaf hun schoone hemden en drooge kleederen, legde hen aan stonds in bedden, waar zacht voedsel, krachtige wijn en lang ontbeerde rust hen laafden en verkwikten. Des anderen daags gevoelde Jozef zich reeds zoo gesterkt, dat hij aan den waardigen kapitein eo den vromen priester zijn en Philip's treurig lot verhalen kon. Met verbaziog hoorde deze hem aan. »De wegen Gods zijn wonderbaar, zeide Don Pedro, de kapitein der kor vet, 'slechts een blinde kan die hier miskennen.» De kracht van het geloof en van het vertrouwen kan vloeden beteugelen en bergen verzetten. Heil u.' omdat gij op den Zaligmaker en de H. Moeder maagd hebt vertrouwd, zij laat niemand te gronde gaan, die vertrouwen stelt op haren Zoon en op bare voorspraak

De Eembode | 1920 | | pagina 1