J. VAN HAMERSVELD Jr. VANAF f 1.35 PER FLESCH VRAAGT PRIJSCOURANT. Bij het op 6 Maart gehouden men voor Pitman's Stenografie behaal den het diploma A; dedamesM. Arfman, A. Bizerman, E. van Esveld en dc heeren J. van Nes en P. Baayhet diploma B de dames W. Quesue Buchem en S. W. Zwart. Burgerlijke Stand: Geboren Klasina, d. v. H. Pauwen en Th. G. Snijders Johanna, v. Z. v. d. Berg en J. v. d. Schaal Aaitje Rijnberta, d. v. H. Zeedijk W. v. Daal Lucas, z. v. H. A. Vierdag en E. J. Helmerhorst VVillempje, d. v. G. v. Eeden ei Steehouwer. OverledenWillem Meerten Sikken, 21 jr., ongehuwd Hendrik Jan Schaik Avelingh, 73 jr., echtgen. G. M. Erenst Johanna Gouw, 21 jr., echtgen. v. F. v. Kommer Engel- bertus Hermanus Smitz, 69 jr., ongeh. Op' de markt Appelen f2 k f5. Peren f 2 i f 4.50 Zandaardappeleo f5 a f6 alles per H.L. Hoendereieren f 10.50 af 12.per 100 st. Hooiboter f3 a f3.20 per Kilo Kippen f 2 f 4.50. Kuikens f4 5 f6. Piepkuikens fl.50 k f2.50. Tamme konijnen f 2 4 f 4.50 alles per stuk Duiven f 1.80 a f2 per paar Magere Varkens f 60 a f 93. Zeugen f 150 k t 210. Biggen f 25 f 45. Drach tige zeugen f 180 f 325 alles per stuk. Aangevoerd waren ongeveer 250 heet. Appelen50 heet. Peren80 heet. Zandaardappelen80.000 stuks Hoendereieren; 25 kilo Hooiboter; 20 Magere Varkens; 60 Biggen; 13 Zeugen. Tijdens h et drukke marktverkeer had in de Langestraat een aanrijding plaats met een motorrijwiel van A. S., te Blaricum, waardoor 'n 7-jarig knaapje wonende Dievenwcg, kwam te vallen en een beenbreuk bekwam. Hij werd per brancard naar het ziekenhuis gebracht. De motorrijder treft geen schuld, doch heeft verklaard een gedeelte de verpleglngskosten te zullen goeden. Aan v. d. Wal en Woudenberg te Groot-Ammers is voor f85800 opge dragen het bouwen van een school voor L. O. te Amersfoort. De groote pluimveehoudersvereeni- ging V. P. N. wier naam door zekere gesties van eenige harer voorstanders en gangmakers tamelijk in opspraak kwam gaat uiteen. Haar ongeluk was dat personen die met kippenhouderij weinig mei maken hadden dan 's morgens een zacht eitje tikken, zich op den voor grond drongen en meerderen de orga nisatie gebruikten om er in velerlei opzicht beter van te worden. Iets wat niet weinigen in de oorlogsjaren pro baat gelukte. Een wel wat opgeschroefde beweging was de V. P. N. immer, doch onredelijk zou het zijn te beweren, dat ze ni> nuttigs heeft gepraesteerd. Voor de gemeente Amersfoort de zaak in liquidatie van belang verband met de pracht-terreinen door de Gemeente indertijd ter beschikking der Vereeniging gesteld ten behoeve van een centraal fokstation. Een instelling waarvan het nut schillend wordt beoordeeld. Groote faciliteiten verleenen dergelijke instellingen van zeer gering direct belang voor de gemeente is een luxe, die een gemeente in zorgen zich niet blijvend kan veroorlooven. Door W. v. Genderen, alhier, zijn bij het Gemeentebestuur plannen ingediend voor het boui van 90 middenstaodswoningen Rijks- en Gemeente-subsidie. De huurprijs zou bedragen voor type A 1470, type B f412 en voor type C f 390. Dat er voor deze woningen groote vraag bestaat, bewijst dat reeds 200 huurders zich daarvoor hebben aangemeld. Het is voor Amersfoort te wenschen dat ons Gemeentebestuur, 't welk zoo paraat tegenover het ningvraagstuk staat, ook dezen bouw ter zijde zal staan, want al is hiermede een stap in de goede richting gedaan, het vraagstuk is hiermede voor de middenstandswoniogeo niet opgelost. Onze stadgenoot Prof. F. Kenninck, van het Seminarie der Oud-Katholieke Gemeente te dezer stede, is gekozen tot bisschop van Utrecht, doch heeft de aanvaarding van het ambt iu beraad gehouden. Zaterdag had bij St. Louis op den Utrechtschen weg een auto-ongeval plaats. Een dame die een auto bestuurde week uit voor een bakkerswagen en reed in een padvinderstroep. De com mandant sloeg tegen den grond en een der padvinders raakte onder de auto. Van een ander padvinder werd het rijwiel vernield. Zondag kwam de „Jonge Werkman" „St Franc. Xav." bijeen onder leiding van den heer P. Lorijn, die aanspoorde krac5':2" propaganda te voeren en zooveel mogelijk lid te worden van de op te richten club. Velen gaven zich als lid op. Tot de op te richten Excursie-club traden zes leden toe. Een nieuw lid G. v. d. Ham, werd door den Eerw. Adviseur met een kort maar krachtig woord geïnstalleerd. Gelegenheid tot het betalen der contributie zal iedere week worden geboden en wel op terdagavond van halt acht tot 8 Bij de rondvraag werd door ee o.a, inlichtingen gevraagd inzake tributiebetaling aan de vakver. Deze vraag werd afdoende door den v behandeld. Inplaats van het gezellig samenzijn dat als regel na de vergadering volgt werd een bezoek gebracht aan de R.K. Openbare Leeszaal waar de leden on der leiding van den WelEerw. heer H. Broere werden rondgeleid. Wanneer zij thans naar de Leeszaal willen gaan weten zij er den weg, daar voor heeft Kap. Broere wel gezorgd, Vrijdag hield de Prop. Club Leo XIII een ledenvergadering. De biblio thecaris bracht 't jaarverslag uit. Er was weer flink gewerkt aan verspreiding van goede lectuur. Voor inning der gelden voor het Vaandelfonds der Werkliedenvereeniging zal iedere Za terdagavond van half 8 tot 8 uur zit ting worden gehouden. De bedoeling is, dat de propagandisten, ieder in zijn wijk door middel van een circulaire bij de leden der Werkliedenvereeniging en ook buitenstaanders gelden voor dit doel trachten in te zamelen. De mini mum-bijdrage is gesteld op |50 Het verslag van den kalenderverkoop werd uitgebracht. In 1919 waren ruim 300 kalenders verkocht, wat een winst opleverde van f 10.90. Met overgroote meerderheid werden als bestuursleden herkozen W. v. Koelen, C. van pelen, P. v. Kalieveen en G. de Wilde. Bij dc rondvraag bracht C. Tuithof, als tolk der propagandisten een woord van hulde aan Voorzitter W. v. Koelen, die door zijn onvermoeiden en s werkkracht de prop.-club Leo XIII op zoo'n hoog peil heeft weten te brengen, Kaasmarkt. Aangevoerd 6 wagens bevattende 1038 K.G. kaas. Prijzer f 54.tot f 61.per 50 K.G. Han del vlug. Uit den Omtrek Baarn Geboren Teuois, z. van T. Raven horst en E. Limper Wilhelmina Johanna, d. van G. Baars Straver Siebren Pieter, i Raadersma en A. J- Friesier Anna Klasina, d. van A. W. Smeink er M. van Buuren Johanna Sophli van G. Geleijns en W. P. v. d. Broek, Daniel Philip, z. van D. H. Ph. Ooievaar en B. E. Gagel Cornelia, J. van Luttervelt en Schwartz. Ondertrouwd A. J. L. Leji v. Lijst. Getrouwd W. v. Donselaar G. de Bie J. Wieringa en H. Geers A. Koops en E. v. d. Hoef. Beunder en M. Kruithoed. OverledenJannetje Meerding, echt gen. v. W. Schouten, 60 j. Barend Klandermans 1 wk. Catharine J. Blokker 8 j, Barneoeld Bij de opgravingen in de omgeving in het radiostation te Hoog-Buurloo een steen gevondeo van zeer groote afmetingen. De lengte bedraagt 2'/j M., terwijl de hoogte l'/j Meter is. Aan de regeering is bericht van deze vondst gedaan, waarop antwoord terug kwam, dat er niets aan de geving mocht worden 'eranderd, een nader onderzoek zóu worden gesteld. De hoofdbestanddeelen bestaan leldspaat, glimmer en magnesium. Hoogland. De verloting ten bate van het R.K. Ziekenfonds is vastgesteld op Vrijdag 19 Maart na het lof. De trekking zal plaats hebben door een paar leden uit de jeugdorganisatie. Het publiek heeft vrije toegang. De beschikbare prijzen welke voor dat doel zijn bijeengebracht zijn op Zondag 14 dezer in >Concordia« na de Hoogmis en 's namiddags n bezichtigen. Een vrij goede opkomst, w.r kele genoodigde werkgevers en leden den R. K. Boerenbond, had de jonge van de Landarbeiders en Tuinders- bond bij hare vergadering in »Concor- Als spreker trad op een Hoofd bestuurslid de Heer Vader die op duidelijke wjjze uiteenzette het nood zakelijke der vakorganisaties, en dat deze katholiek moet zijnopdat deze vruchtbaar zal werken, is noodig een goede verstandhouding tusschen werk gevers- en arbeidersverecniging. De rechten en verplichtingen welke beide hebben werd nader door hem toegelicht. Wijzende op het groote re volutiegevaar, welk dreigt, zeide hij dat deze ayeen bezworen kan worden door goedwerkende vakorganisaties. De voorzitter sprak de hoop uit dat deze avond tot vrucht moge hebben vooruitgang der vereeniging, doch :en blijvend goede samenwerking tusschen werkgevers en werknemers e n kapelaan de Wit voor het eers geestelijk adviseur fungeerende zeide dat dit ook zijn hartewensch is en a| zijn krachten daarvoor gaarne zal af staan waarna met de christelijke groet de vergadering werd gesloten. Het Kruisverbond vergaderde Zon dag in »Concordia«. De voorzitter opende met gebed en heette de leden welkom, dankend voor trouwe opkomst. De installatie van een nieuw lid gaf den Zecreerw. Adviseur aanleiding tot het uitspreken van den wensch, dat hij een trouw lid zou zijn, door be halve zich te onthouden, ook nog tief te zijn door propaganda voor Drankbestrijdingsidec, daar dit vooral de kracht van onze vereeniging uitmaakt. Hierna had de jaarlijksche verloting plaats. De getrouwe bezoe kers van de vergaderingen werden allen de gelukkige bezitters van een prijs. De bibliothecaris bracht nu zijn jaarverslag uit en de controlecommis sie voor de afdeeling financiën klaarde alles in orde te hebben be- Eemnes Een moo bouwer P. werd door gedopd. De gevallen zeer onder het dag toe. Ook spitshond van den land- a Klooster te Binnendijk, :en auto overreden n achttal omliggende plaatsen is deze besmettelijke ziekte geconstateerd. Den consumenten wordt aangeraden de melk goed te koken. Getrouwd Pieter Beunder en Maria Kruithoed. Zondag is de kapitale boerenhofstede van B. K. te Eemnes-binnen door brand verwoest. Het vuur greep zoo snel zich heen, dat de bedlegerige vrouw zich slechts met moeite kon redden. Eenige koeien en eenige varkens kwa men in de vlammen om. Ook groote partij haver, rogge en s ging verloren. Bijkerk Op de markt 33000 st. eieren f 10.50 a f 11.50. 14 schrammen f60 a f70. 10 biggen f30 a 40. 66 runderen f275 a 525. 3 schapen f 25 a f50. 88 nuchtere kal veren f10 a f23. 10 kippen f3.50 a f5. 7 tamme konijnen f250 a f3.50. Bij de aanbesteding van den bouw van 34 woningen voor de afdeeling „Patrimonium" is ingeschreven als volgt: Temmink, Enschede f268750; Lammerts, Enschede f 265500 Kuit en Klaver, f 264000Hannincb, Usselo f262900; H. v. Ommen, Rhe- nen f255748. De laagste inschrijving is nog f 30.000 boven de raming. Geboren: Elbertje, d. van C. Top en G. v. Doorn, Wouter, z. van J. v. d. Kamp en L. Hooijer. Woutera, d. van J. Brons en G. v. d. Akker. Jan, z. van M. v. d. Bosch en B. Bank. Peetje, d. van H. v. d. Bunt M. Jansen. OndertrouwdE. v. Dasselaar v. Panhuis. Gehuwd J. M. Kuipers en H. Mots- Overleden Hendrikje Eersen, 58 j. wed. F. Rademaker. Earen GeborenGerarda, d, v. L. Mol ei W. C. v. d. Meij. Ondertrouwd: A. Schram en E. Angel. Overleden Pieter Veltkamp, wedn. J. Emmink, 73 j. Wilhelmus G, Peters, echtgen. v. M. E. J. F. v. Wezen beek, 63 j. Socst«rb«rg De voortdurende ongelukken bij 't vliegen trekken de aandacht. Een des kundige schreef in een der groote bladen er het volgende over i ons namelijk gebleken, dat, volgens mannen van dc practijk (wij bedoelen in het bijzonder oorlogs vliegers) aan ons vliegonderwijs en aan de inrichting van onze vliegkampen allerlei fouten kleven. Onze vliegautori- wilden echter daarvan nooit hooren en men heeft een vlieger, die uit oorlogsdienst kwam en een tijd marinevliegdienst was, het leven vrij wel onmogelijk gemaakt.< Soest De katholieke gemeente is een heer lijke inrichting rijker geworden. Het bestuur van de R. K. Ziekenverpleging der Eerw. Zusters Augustinesscn van Delft is door aankoop in het bezit ge komen van wel het schoonste landgoed Soestdijk, het bekende Nieuwe hoek. Gelegen onmiddellijk aan den grooten straatweg van Soestdijk naar Baarn, dit e patiënten, die rust en ligging de frissche boschlucht behoeven. Het gebouw met zijn bijzonderen bouwtrant zijn heerlijke waterpartijen met kun- aangelegde tuinen en bo9cb is een j de rustigste en tevens van de meest bekoorlijke plekjes uit geheel den omtrek. Utrecht ontraden den tramdienst op Zondag aanmerkelijk in te krimpen nadeel per jaar vao ongeveer f40.000 zou beteekenen. Alhier is een Commissie voor Be roepskeuze samengesteld, waarin zit ting hebben de directeur van het pa tronaat, een geneesheer, een hoofd der school, een deskundige op het t< van arbeidsbemiddeling en een kundige op vakgebied. De R. K. ouders kunnen er dus zeker van zijn, dat zij op behoorlijke wijze zullen worden voorgelicht bij de beantwoording de moeilijke vragen „Wat moet mijn zoon worden of „Heeft mijn zoon dc noodige geestelijke of lichamelijke eigenschappen om het door hem ge kozen beroep behoorlijk te kunnen uitoefenen Binnenland. Geruimen tijd werden reeds ni dan daar valsche suikerkaarten in slag genomen. Thans heeft mei lang zoeken den drukker kunnen op sporen. 't Is een Amsterdammer, die ook vroeger reeds zich met het vervaardigen van valsche distributiekaarten enz, ledig hield, Van de valsche suikerkaarten wi er reeds duizenden in omloop gebracht. Tot dusver heeft de politie 33.000 beslag genomeu, waarvan een groot aantal tegelijk te Den Haag. Een bewoner van de residentie had op een dag voor f 11.000 21.000 suiker kaarten gekocht met de bedoeling di bij kleine hoeveelheden in den har.dcl 's Avonds werd hij aan zijn woning opgebeld door iemand, die zijn niet noemde en alleen maar zei spijkers, die gij vandaag gekocht hebt, zijn verroest, en dus onbinikbaar. De ander begreep onmiddellijk, dat die geheimzinnige mededeeling betrek king had op de suikerkaarten. Hij onder wierp ze aan een nauwkeurig onderzoek en zag toen al spoedig, dat ze v Om aangenaamheden te voorkernen, besloot hij de kaarten te verbranden. Met handen vol gooide hij ze i kachel en 't gevolg was eer nenbrandje, dat dc man om begrijpe lijke redenen zelf ging blusschen. Dc rest van de kaarten werd in den tuin begraven, 't Blusschen van den brand schijnt nogal onhandig te zijn gebeurd, tenminste;het meubilair in de kamei werd beschadigd. De vrouw des hui zes was hierover zoo verbolgen zij haren echtgenoot allerlei mindei vriendelijke woorden naar het hoofd wierp en hem o.a. ook verweet, dat h voor die waardeloozc papieren zoi geld had besteed. Dit kwam de politie ter oore, en bij- de huiszoeking die daarop werd ge daan, zij vele duizenden kaarten den tuin opdelven. Bij den molenaar D. te Heerjr dam kwamen Zaterdagavond 3 perso nen, ieder met geladen revolvei werd vastgebonden en f 14000 effecten gestolen. Eeu Rotterdammer, zekere H. is als vermoedelijke dader gearresteerdtwee andere zijn voortvluchtig. Het Róomschc Eerste Kamerlid F. H. van Wichen is overleden. Van W chcn vertegenwoordigde vroeger de Haarlemmermeer in de Tweede Kam en ging door voor een landbouwspe- Buitenland In een hótel te Berlijn zaten gewe zen Pruisische officieren te „pimpelen" Ze zongen vaderlandsche liederen zochten ruzie met Fransche officieren. Zulks gelukte perfect. Er werd geslagen met flcsschen en stoelen en het einde was dat eenige ruziemakers in arrest werden gesteld, daaronder bevond zich prins Joachim van Pruisen. Te Weencn is een niet lijke epidemie uitgebroken, de hersen- griep genaamd. In Amerika worden hevige sneeuw- waargenomt - en verwacht. De toestand in Ierland blijft ten zeerste gespannen. Het eerste vliegtuig met dames- artikelen beladen is van Folkestone Nederland vertrokken, Frankrijk behoudt nog900Duitschc krijgsgevangenen In Albanië is onrust en oproer gevolge van de wrijving tusschen Serviërs en Italianen. Vrijdag kwam bericht, dat tugal revolutie was uitgebroken. Uit latere tijding bleek 't een spoor- zeldzaam gunstige gelegenheicjj jwegstaking te zijn, die thans reeds j,i;:-^weder geëindigd is. Hel kabinet heeft zijn ontslag genomen en een inmiddels nieuw gekozen kabinet maakte door gedeeltelijke inwilliging van de cischen een spoedig einde aan de staking. Turkije wordt geheel machteloos gemaakt Constantinopel is door Engel- sche troepen bezet. De Sultan behoudt slechts een schijn van gezag. Landbouw. Nederland op 1 Februari j.l. de voor raad boter 5,400,000 K.G. Hiervan is verplichte opleg 2,000,000 K.G. en In beslag genomen 700 K.G., zoodat voor rekening der verkoop combinaties blij» 2,700,000- K.G., waarde 7.5 mihoen gulden. Dc voorraad kaas bedroeg 30 Augus tus j.l. 23.000,000 K.G., waarvan 40 pCt. moest worden bewaard, terwijl 60 pCt. in vier tempo's ten uitvoer zou worden vrijgegeven. Bij den voor raad is echter gekomen de wlnterpro- ductie, zoodat op 1 Februari de voor raad in totaal was 25,600.000 K.G., waarde 40 millioen gulden. Wat de melk betreft, op 1 Februari was in voorraad 8 millioen K.G. gecondenseerde melk en 4 millioen K.G. melkpoeder in voorraad, waarde 12 millioen gulden. Waarde van alle zuivelproducten op Februari hier te lande 60 millioen gulden. Kerknieuws. - Zondag werden, in tegenwoordigheid van den H. Vader, de dekreten voor gelezen der Zaligverklaring van tien religieuzen Ursulincn in 1794 ter dood gebracht en van Mathias Mouzamba en Karei Luanga met twintig gezellen ge dood in het Apostolisch Vicariaat van Oeganda in 1883. Ter dier gelegenheid hield de H. Vader cene redevoering, waarin bizon der deverdiensten der Afrikaanschen, werden geschetst. De H. Vader sprak het vertrouwen uit, dat, gelijk altoos, het bloed der Afrikaanschi martelaren, een rijken oogst zou opbrengen voor het Katholiek Geloof in het Vicariaat Oeganda en wenschte de Witte Paters met hun missiewerk geluk, het welk reeds de martelaarskroon droeg. Kaas en boter. Volgens mededeeling van de Friesche Maatschappij van landbouw bedroeg in Een Hmersfoortscbe Revolutie. Door T. Pluim, III. De burgerij smeedde het ijzer nu het heet was; het vorderde 'van de nieuwe Magistraat verschillende voorrechten, waarvan haar „eenige" werden toege staan. Maar hoe hard mep ook Ja 1 en Neen I geroepen had, het bleek, dat velen niet met de revolutie instemden, zoodat een utlbarsting van een onzali- geri burgert wist niet onmogelijk scheen. Daarom besloten de Staten van Utrecht tusschenbeide te komen, vooral bij het toeneinen der onrust in de stad. Op 21 Juli 1703 besloten zij dan ookdat de oude stadsregenten nog altijd in hun ambt gehandhaafd bleven, terwijl allen, die met de revolutie fels hadden uit te staan, volkomen kwijtschelding en vergiffenis zouden ontvanzen. Den volgenden dag vertrok ken twee afgevaardigden met dit besluit der Staten naar Amersfoort. Doch het scheen reeds uitgelekt, want beide per sonen werden tegengehouden, evenals twee dagen later (24 Juli) nogmaals geschiedde, toen de burgerij met heur korporaals voor 't Stadhuis in de wa penen stond den afgevaardigden uit Utrecht den toegang belette. Dit alles was het werk van P. v. Houten, R. Saab en W, Techman. Hierop ontstond geweldige onrust in de stad. Zes leden van de (oude) Magistraat werden 'P den 28 Juli, en later nog twee op 19 en 30 Juli, uit hun huizen met hun bed gehaald en naar 't stadhuis over gebracht waar zij gevangen werden ge houden, terwijl zes burgers van bloote sabels op schildwacht voor Je deur stonden. Ook andere Regeeringsleden werden gezocht, zoodat zij genoodzaakt waren over den wal te ontvluchten, ter wijl op sommige plaatsen de ruiten in geworpen, meubelen vernield en ver scheidene burgers mishandeld werden. Hierop boden de Gedeputeerde Sta rt van Utrecht, bevreesd voor nog erger dingen, driemaal amnestie (ver giffenis) aanalles zou vergeven en vergeten zijn, mits natuurlijk dc oude Regcering weer erkend werd. De derde maal hadden de afgevaardigden der Ge deputeerden een or.deihoud aan 't Zwarte Bergje (buiten de stad) met de vertegenwoordigers der Burgerij. Doch deze wilden opgestookt door van Hou- i en Saab van geen toegeven hooren. 1 hans was 't geduld der Staten uit. Zij besloten krachtdadig op te treden •i de militaire macht ter hulp te roepen, let eerst, den 3 Aug., kwam een Re nner» Fransche Dragonders in de stad (men had toen huurtroepen), den 5dcn verscheen de Garde uit Den Haag, den een Regiment voetvolk uit Hessen 700 man, benevens nog een regi- t uit Oost Friesland. Al deze man- ichappen werden bij de burgers inge kwartierd sommigen kregen 8 :i 12 personen in huis. Bovendien kwamen dien dag met het Veerschip uit Am sterdam nog zes kanonnen aan, die vóór 't stadhuis opgesteld werden want dc Staten waren vastbesloten, toen nog- laals hun voorstel tot minnelijke schik king en toekenning van algemeen par don door de nieuwe Regecring verwor pen was, krachtig op te treden en de opstand te onderdrukken, teneinde een bloedbad te voorkomen. Daarom was ook daags te voren, den 7dcn Aug., namens de Staten onder klokgelui aan de Burgers gelast, al hun wapens op t stadhuis in te leveren, elk geweer met een briefje waarop de naam van den eigenaar. (Wordt vervolgd).

De Eembode | 1920 | | pagina 2