H. NEFKENS, Varkensmarkt 5 Telef. 330 Geldersche Crediotvereeniging WAT wij wederom ontvangen hebben De orgineele KLOKSLOTEN thans a f 5. PPAFF" Naaimachines vanaf f80. Firma Gebr. Roskam J. van Vollenhoven Informatiën Naamlooze Vennootschap Van der Graaf &Co'sB.v. d. H. Het beste en van ouds bekende adres voor Boerenpetten is Firma AARTS Bernard J. v. Liemt Wiegen, Luiermanden Kinderledikanten Kinderwagens Bébé-Commodes enz. LOUIS KLEIN Witte geëmailleerde Fornuizen J. F. HAARSMA, Langestr. 125 Th. Steenaart-Uij^n Dames- en Kinderkleeding naar maat Piano's - Orgels Firma R. van den Burg Nieuwe en gebruikte Orgels Hofberg, Mannborg, Worcester, Hörügel. Electro Motoren Ponne Go. Op reis in Congo land. Doch ook als missie sal Leopoldville moeten onderdoen voor Kinshasa, waar in het begin van den oorlog eene prachtige steenen kerk werd voltooid, ruim en solied, een gothisch gebouw van omstreeks 45 M. lang bij 15 breed; waar men plannen maakt voor den aanbouw van eene flinke procure en een gastengebouw met 24 kamers voor doortrekkende missionarissen. In Leo daarentegen treft u vooral de sobere een.oud van de verschillen de gebouwen der missiestatie. De kerk is ruim misschien even lang als die van Kinshasa en netjes van binnen, maar in schuurstijl opgetrokken maakt zij geenszins den indruk van eene ka thedraal. 'n Paar keer hebben we er 's Zon dags achterin gestaan. Aardig te zien hoe ze bijna geheel gevuld werd met zwarte geloovigen, mannen en vrou wen, moeders met huilende kinderen op den rug, die kalmpjes neerhurkten op den frisschen tegelvloer, want banken staan er nietenkel eenige stoelen voorin voor de blanken en aan de kanten bij de biechtstoelenwe waren nauwelijks binnen of een paar negers kwamen er ons e" bieden. Na de' H. Mis en het Lof werden op zangerigeo en welluidenden toon en met de grootste orde eenige gemeenschappelijke gebeden verricht. Uit de kerk bleven, als overal, de menschen even buiten staan praten en fringen daarna langs verschillende we gen huiswaarts, vele vrouwen met hun knielbankje op het hoofd. Het Kerstfeest werd met grooten luister gevierd. Er was een mooi Kerstkribbetje geplaatst en de geheele kerk was smaakvol versierd met zwie rige palmbladeren, die men hier maar voor liet grijpen heeft. Er was geene Nachtmis; het schijnt dat de negers dan te veel herrie maken en buren gerucht veroorzaken. Maar om half 8 werd door den Bisschop eene Pontifi cale Hoogmis opgedragen, waarbjj het jongenskoor, onder bekwame leiding van een der kapelaans, eene driestem mige Mis uitvoerde, door den Directeur zelf gecomponeerd. Het jongeoskoor van Leopoldville. Toen we ze den eersten Zondag in het Lof hoorden stonden we gewoon weg verbluft. Hun nieuw-Gregoriaansch: ulsti sunt agni novellu was onverbe terlijk zacht en zuiver, krachtig uit- zwellend maar nooit schreeuwerig, zoo dat slechts weinig jongenskoren in Holland het hun zouden verbeteren. De Directeur heeft eer van zijn weik en de bereikte resultaten toonen, wat taai geduld ook hier vermag. Onder de kerkgangers in de Hoog mis telde ik ook een twintigtal blan ken. Er zijn onder hen eenige voor beeldige Katholieken haast de meeste blanken hier echter laten zich, helaas aan de kerk niet veel gelegen liggen. Toch moet gezegd, dat zij over het algemeen zeer hoffelijk zijn tegenover de missionarissenbijna zonder zondering zullen zij ons groeten neer wij hen in het dorp ontmo de zwarte soldaten salueeren heel sier lijk en zwarte schildwachten presen teeren het geweer. Ook de Fransche ambtenaren aan de overzijde der rivier, van wie men dit niet zoo licht zou verwachten, schijnen de missionarissen houden, zooals eenige confraters, die dezer dagen een bezoek brachten aan Brazzaville, getuigden. Eenige weken geleden hadden wij daarvan nog een ander ongezocht bewijs. De Gouverneur van Fransch Congo bracht een offici eel bezoek aan Leopoldville. Bij zijne landing werd hij met saluutschoten be groet en alle autoriteiten van Leo stonden aan de kade om hem te ont vangen. Twee onzer en twee Paters Capucijnen, waren even te voren aan de kade gekomen om uitgeleide te doen aan Mgr. Grison, Bisschop van Stanleyfalls, die zoo juist met eene andere boot vertrokken was. We ble ven nog wat staan om deze nieuwe plechtigheid af te kijken, doch hielden natuurlijk wat achterbaks, daar wij ci uiets mede te maken hadden. Nadat hij de officieele welkomstgroeten in ontvangst genomen en de eerewacht geïnspecteerd had, kreeg de FranBche Gouverneur ons echter in het oog en kwam recht op ons af om ons de hand te drukken. 't Was 11 December toen we hier aankwamen. Nu schrijven we cember en.... we zijn nog altijd In Leopoldville. Bijna drie weken lang reeds zitten we te zuchten en te kla gen en met klimmend ongeduld uit te zien naar eene boot, welke ons verder zal brengen de Congo-stroo Basankusu, het einddoel va Voor ik uit het vaderland vertrok werd mij nogal eens gevraagd: Hoe lang duurt het voor ge op I stemming zljt? En dan antwoordde ik altijd volgens m'u beste wetenn Week of zeven. Maar als ik dan aan het uitrekenen ging: 19 dagen op zee, 2 dagen sporen en 11 dagen stroom- op, dan leek het me wel wat ruim gerekend. Maar nu begin ik te begrij pen, dat de praktijk wel eens verschilt de theorie. Die 19 dagen op zee er 25 gewordendie 2- dagen bleven twee dagen sporen, maBr wer den ingeleid door 5 dagen WBchten in Matadien nu moeten we weer 23 dagen geduld oefenen in Leo voor we het volgende stuk reis kunnen onder nemen in Coquilhatville moeten we opnieuw overstappen en minstens n paar dagen wachten, zoodat het mins- ns half Januari zal worden voor we Basankusu aanlanden en de geheele reis niet zeven maar bijna tien weken duurt, ofschoon 19 dagen zeereis plus 2 dagen sporen plus 11 dagen stroom- nog geen vijf weken is I Gelukkig want gedeelde smart is halve smart zijn wij niet de eenige slachtoffers ook de vier Paters Capu cijnen en de twee Paters van den H. Geest, die met or- van Europa geko men -ijn. zitten oog hier te wachten op dczel.de boot ais wij. Wordt vervolgd. Koekfabriek Barneveld. Allerwege bekend om haar prima kwaliteiten Sucade-, Honing-, Ontbijt- en Gemberkoek. Alleenverkoop voor Amersfoort en Omstreken, uitsluitend voor Wederverkoopers, bij Afd. Koloniale Waren - Amersfoort. van allerlei aard en op elk gebied worden discreet ingewonnen en verstrekt door de AMSTERDAM. Opgericht 1876. Langestraat 95, h. Nieuwstraat, Amersfoort ARNHEM - OPGERICHT 1866 Amersfoort, Utrechtschestraat Telef. 49 en 135. Gestort Kapitaal f 10.000.000 Reserven f 4.400.000 Deposito-rente een maand opzegging 3 pCt. drie maanden opzegging 3'/2 pCt. een jaar opzegging 4 pCt. Haarlem Amersfoort Speciale afdeeling in Varkensmarkt 9 - Telefoon tijdelijk No. 273 Piano's Vleugels Muziek Utrechtschestraat 44 Prachtige moderne EiKenh. Piano f550.- Firma Wed. W. SMIT, KimpBrbinninpeort 3, (uitsluit. Het Soliedste en Goedkoopste Adres voor alle Soorten Goud, Zilver en Uurwerken. Voorhanden een Prachtige en ËgS i 2 levens zeer Ruime Sortee- KfeS n ring Cantelie Goud, alsook ws g Sloten, Kruizen, parures, colliers, r brochen, bellen, knopjes, 2 Ketting per El, Kappen Boeken, Naalden, Spelden, Bloed E I Koralen, alsmede Gouden Trouw-, Fantasie-en Zegelringen, "j i Zilveren Beugels, Gemonteerd Kristal, Rozenkranzen, Servet- i banden, Lepeltjes, Schepjes, Armbanden, Flacons, Horloges in Goud, Zilver en Nickel, Kettingen, Horloge-armbanden j Pendules, Regulateurs, Wekkers met en onder muziek, Fantasie klokjes, Barometers, Enz. Enz Je adres voor de Boerenstand. Speciaal adres voor Massieve Verlovings- en Trouwringen. Reparatie van Goud, Zilver en uurwerken worden billijk, spoedig én vakkundig uitgevoerd. Inkoop van oud Goud en Zilver. Waschinachines, gegalvaniseerde en houten, in alle maten en prijzen. :- Wringmachines en Mangels -: Pieter Bothlaan 26, Amersfoort Arnhemschestr. 8, Amersfoort, Tel. 199 in huurkoop verkrijgbaar tegen billijke conditie's. Catalogi worden op aanvrage verstrekt. - 5 jaren garantie. Electro-Tech niscb Bureau en Machine fabriek Biedt aan voor levering uil voorraad en zeer korte levertijd c.a 100 stuks Draai- en Gelijkstroom machines van 0,5 tot 95 P.K. Levering aan directe gebruikers (zoo noodig met montage.) Gevestigd. Johanna Flos, R.K., van Zoeterwoude naar Veldstraat 14. Engelina Philippo, N.H., van Amsterdam rfaar Beekenst.laan 23. Reintje Wagt, N.H., van Hilversum naar Eemstr. 28. Marguerite Lequarrc, R.K., van België naar K. Wilh.str. 15. Catharina Wolkswinkel, N.H., v. Heerhugowaard n. F. Halsstr. 12. d. Hooff, 49, N.H., van Putten naar Arnh.weg 156. R. Ruiffrok, 98, N.H., van Naarden naar Westerstr. 105, kapper. Maria v. d. Water, N.H., van Hilversum naar Dorrest.st. 23. N. de Gooyer, 98, R.K., van Nijkerk naar Kruiskamp 70, arbeider. W. Wijk, 93, R.C., van Haarlem naar Utr.weg 46, onderwijzer. Clasiha Jens, N.H., van Haarlem naar Utr.str. 20. Paulina Bolken, D.G., van Amsterdam naar B. Wuyt.laan 16. Alijda Dulmus, N.H., van Soest naar Soesterweg 264. Auke Posthumus, 03, N.H., van Leeuwarden naar Huygensl. 32. Teuerstein, 76, Ev.L., van Duitschland naar F. Halsstr. 23. Hendrika Velders, R.K., van Duitschland naar B.Wuijt.l. 53. Wilhelmina Wildenborg, R.K., van Haaksbergen, idem. Maria Buursen, R.K., van Hengelo, idem, dienstb. Johanna Heyman, R.K., van Lisse, idem. Johanna Petersen, R.K., van Stoutenburg, idem. Maria G. Thien, R.K., van Bussum naar Zuidsingel 38. Maria Leembruggen, N.H., van Amsterdam naar Emmalaan 4. R, Radder, 96, N.H., van Waddinxveen naar Woest.weg 78. J. Vinke, 01, R.K., van Winschoten naar Langestr. 46, winkelb. D. Wagenaar, 01, Ev.L., van den Haag naar G.Doustr. 12, smid. Lamberta Dieltjes, R.C., den Haag naar Berkenweg 11, dienstb. Adriana Loois, N.H., van Hilversum naar Huygenslaan 25, dienstb. Jhr. W. Gevaerts, 90, N.H., van den Haag naar Langestr. 115. B. Ordelman, 01, N.H., van Arnhem naar Kamp 32, arbeider. Anna v. Dijk, N.H.. van Kampen naar F.v.Blankenheimstr. 20. L. Bongers, 68, R.K., jjan Nijmegen naar Coninckstr. 115, arbeider. F. Rhijnis, 92, N.H., ^Tn Nijkerk naar Stat. str. 3a Eppolina Meirink, N.H., van Zeist naar Laan 1914 11, dienstbode Hendrika Snapper, Ger., van Nijkerk naar Kamp 43 A. Visez, 92, R.K., van België naar K. Wilh. str. 7 ingenieur W. Meijer, 73, D.G., van Hembrug naar H. v. Viandenstr. 13 M. Schlenker, 73, Ev.L.. van Mannheim naar P. Bothlaan 52 n Hoevelaken naar Muurh. 105. bakker Londen naar Snouckaertlaan 6 Ede naar Schimmelp.str. 37 Utrecht naar Utr.str. 10, dienstbode n Arnhem naar Heiligenb.weg 4 -- Utrecht naar H. v. Viandenstr. 27 P. Schiedges, 60, N.H., v. Soest n. Schimmelp.str. 38, kunstschilder E. v. d. Bogaert, 89, R.K., van Amsterdam naar Utr.weg 120 Wed. F. Wynia, Ger., van Soest naar Westsingel 39a P. Schmidt, 96, van Baarn naar Bloemend, str. 4, adj. comm. Ph. Smolders, 66, R.K., van Hilversum naar Regent.l, 37, expedit. in Hellendoorn naar Rembr.str. 29 Zeist naar Veldstr. 2 den Haag naar Arnh.weg 36, kleerm. Zeist naar Pr. Julianaplein 4 Maria v. Nieuwenhuizen, N.H., van Rotterdam naar KruiskamD 89 W. v. Lier, 94, R K„ van Zalt Bommel naar P. Pijpersstraat 45 H. Engelscman, 98, N.I., van Rotterdam naar H. v. Viandenstr. 24 B. v. d. Geest 98 van België naar St. Agathastr. 12, arbeider ri V', u i m u Woudenberg naar Berkstr. 4 rijwielherat. Christina Haremaker, N.H., van Alkmaar naar Miereveldstr. 51 J. Hamers, 86, R.K., van Haarlem naar Nieuwest., 12 winkelbed' Gees.ena Voerman ten Have, N.H., v. Winschoten n. J. v. Olden.l. 6 Jantje Uil, N.H.. van idem naar idem, dienstbode Gerarda Kraaijvanger, R.K., van Bemmel naar B. Wvyt.l. 55 Johanna Gelsing, R.K., van Nijmegen naar idem, dienstbode Geertruida v. Gemert, R.K„ van Alphen a. d. Rijn van idem Maria v. Amerongen R.K., van idem naar idem Ooosten, 00, Ger„ va Rona Matthews, Ev.L., van Johanna v. Noort, Ger., van Jannelje v. Zijtveld, N.H., vi Hendrika v. d. Burgt, R.K., Clasina v. Egdom, N.H.; C. Geijtenbeek, 09, R.K,, Johanna Vahstal, N.H., va Th. Hassing, 96, N.H., va Johanna Busquet, N.H.,

De Eembode | 1920 | | pagina 4