PRIMA WIJNEN 1. VAN HAMERSVELD ir. Giro en chequeverkeer met alle plaatsen van ons land M. Vleeschhouwer DE EEMBODE KATHOLIEK NIEUWSBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN KANTOOR LANGEGRACHT 28, AMERSFOORT VRIJDAG 26 MAART 1920 33* JAARGANG No. 103 DE EEMBODE verschijnt Dinsdags- en Vrijdagmiddag. ABONNEMENTEN kunnen elke weck in gaan, doch opzegging van abonnement moet feschicden voor den aanvang van een nieuw wartaal. Prijs per drie maanden f0.90 Buiten de gemeente Amersfoort 10.95. Afzonderlijke nummers 10 et. Stenografisch Raadsverslag der gemeente Amersfoort öén gulden per jaar. ADVERTENTIEN 25 cent per regel. Billijke in nijverheid bij geregeld tarieven voor handel ei adverteeren. Advertentie» mc Vrijdags vóór 9 u n des Wie rijkdom veracht is rijker dan hij die rijkdom bezit. Uaststelling der Kiezerslijst De niewe Kiezerslijsten zijn in verschillende gemeenten vastgesteld van 23 Maart tot en met 21 April a ter secretarie van elke gemeente voor een ieder ter inzage nedergelegd. Tegen betaling der kosten, zijn ze in afschrift verkrijgbaar. Tot en met 15 April a.s. is een ieder bevoegd bij het gemeentebestuur verbetering van de vastgestelde kiezerslijst te vragen, op grond dat hij zelf of een ander, i-> strijd met de wet, daarop voorkomt, niet voor komt, of niet behoorlijk voorkomt. Het verzoekschrift kan op ongeze geld papier worden gesteld. VANAF f 1.35 PER FLESCH VRAAGT PRIJSCOURANT. Binnenland Te Asten is een woonwagenbewoner aangehouden, die zich de laatste twee jaren aan meer dan 50 inbraken heeft schuldig gemaakt, o.a. op de distributie- bureaux te Someren, Liercp, Meijel, De aangehoudene heeft alles bekend, ook een diefstal van DO gouden ringen ge pleegd te Veghcl, De Prov. Staten van Overijssel be sloten voor den aanleg van het Twentc- Rijnkanaal een subsidie te verleenen van f 1.400.000 en f70.000 voor den zijtak HengeloBorne, zijnde het maxi mum bedrag, dat door den Minister werd gevraagd. Er zijn te Rotterdam ongeveer 200 werkwilligen aangekomen. Het aantal arbeiders bedraagt thans 800. In het geheel wordt op 17 booten gewerkt. Bij de halte Kcrklaan te Wcesp zijn Woensdagmorgen door een trein zekere H. L. uit Amsterdam beide beenen af gereden. De ongelukkige is reeds over- Naar wij vernemen bestaan er te Lent bij Nijmegen plannen tot oprich ting van een kostschool voor toekom stige boerinnen. Het «Weekbl. v. d. handel in Krui denierswaren" constateert, dat de sta king verschillende artikelen duurder maakt. Ook voor de meeste artikelen, leverbaar na de staking, worden mei het oog op de grsote Araag de prijzen hooger gehouden. Met het artikel kof fie is dit wel zeer- zeker 't gevalde prijzen van ruwe koffie, die direct lever baar is, zijn ongeveer 8 ct. per '/jK.G. hooger. Te Zaandam geraakte voor onge veer voor een jaar geleden een schip per twee bankbiljetten, een van f 200 en een van f300 kwijt, naar hij de te mogen aannemen, waren ze hem ontstolen. Thans is door hel onderzoek van de politie aan den dag gekomen, dat hij het geld verloren had en dat dit gevonden werd door vijf gehuwde vrouwen, rsrkstera aan de scholen, die te zamen het geld in Amsterdam ver- Nabij Terwir.sclen geraakte een 6-ja- rig kind van de familie K. al speelende onder een zwaar beladen kar. Het kindje werd onmiddclijk gedood. Te Ootmarsum is bij het omspitten van een tuin het fundament van een poorthoofd bloot gelegd, vermoedelijk behoorend tot het voormalige Drosten- In de machincfahriek Willon, Feyenoord is een bankwerker aan hel stoeien geweest met zijn collega waar bij hij een stuk schrokstaat met een driehoekige punt in den schouder kreeg, met het gevolg, dat de slagader werd geraakt. De ongelukkige was op slag Het grootste werk bij de droog jing der Zuiderzee zal wezen het leggen van den afsluitdijk, voorname lijk het leggen van het laatste gedeelte Daarvoor zal noodig zijn ongeveer 16.000 M. gelijktijdig te leggen Wan neer men daarmede zou wachten tot de laatste 100 M., bestond het gevaar, dat het water met geweld een uitweg zocht en het gcheele plan zou mis lukken. Wanneer het gehecle plan is uitge voerd, zal er ongeveer 200.000 H.A. 19400 H.A. vruchtbaar land, :ijn drooggelegd en blijft er 145.000 H.A. water over, waarvan desnoods nog 45.000 H.A. kan worden ont gonnen. De Zuiderzee-provincie zal dan on geveer zoo groot zijn als de provincie Groningen. Het leggen van een spoorlijn den dijk zal een spoorreis van Amster dam naar Groningen bekorten van 205 K.M. op 143 K.M. Het zoutge halte van het ljsselmeer zal spoedig verminderen. De Zuiderzeevisscherij zal geheel verdwijnener zijn evenwel besluiten genomen om de visschers de schade vergoeden. De bruto-opbrengst der ischerij is jaarlijks 2 h 3 millioen gul- ndit bedrag zinkt in het niet bij het groote voordeel, dat bij droogi king opgebracht kan worden. In de oorlogsjaren was bovendien ge bleken hoe groot de behoefte is aan vruchtbaar land. Dc kosten der droog making werden geraamd op f 300 millioen. DUBBELE REDDING. Spoedig was er een goed maal toe bereid. Jozef plaatste zich tusschen de kinderen, en deze vonden spoedig groot behagen in den vroolijken man, die hun van zijne reizen zulke vreemde dingen verhaalde. De avond vloog voorbij. Jozef wendde zich eindelijk tot Philip «Mijn vrizndl gij zijt een gelukkig vader. Gij Icon op zee onmogelijk ve ongelukken, terwijl de beschermcngeli uwer lievelingen voor u baden.» Doch Pbilip drukte hem de handen zeide «Jozefmijn beschermengel waartgij.» juffrouw Emily, die de kinderen te bed had gebracht, plaatste zich daarop bij hen en zeide tot Jozef »Niet waar, edele heer, gij blijft bi ons en verlaat degenen niet, wl hebt gered? Gij moet met ons Ie1 sterven.» «Juffrouw», hernam Jozef, «ik heb eene moeder in nujn geboorteplaat deze verlangt naar mij en heeft mijl hulp noodig, welke zij zoo lang oi beren moest. Ik zou geen grootcr geluk kennen dan door u als ecu lid uwer edele familie beschouwd te worden, en met uwe vriendschap co die van mijn och zeer zwaar uitvallen. Er wor- eeds maatregelen tol hel in beslag n van dc vermogen» der hoogver raders genomen en daar deze heeren een groot deel van" hun vermogen in hun landgoederen belegd hebben, een artikel dat men niet in een Juweelen kistje of een effectentrommel meenemen kan, zullen zij de gevolgen van hun onberaden optreden niet ontgaan. In Duitschland woedt in alle deelen dc strijd om dc mocht tusschen regee- rlngsgetrouwen en communisten. De industriestreken van Rijnland en West- falen zijn geheel in,dr macht van het communistisch arbeidsleger dat welbe- wapend is en meer dan 60.000 man schappen telt. Er werd op diverse plaatsen bloedig gevochten. Honderden zijn gesneuveld. Te Berlijn werd r.en auto van de -elligheidspolitie, waarin zich 1 officier :n 20 manschappen bevonden aange vallen. Er werd met machinegeweren geschoten en uit de vensters gevuurd, terwijl handgranaten werden geworpen, Eu zoo gaat het nu hier dan daar Hoe het verloop der zaak zal zijn is nog moeilijk te bepalen. Er komt een overvloed van mcdedeclingcn cn be richten, maar 't is al even vaag en te genstrijdig. Gevaar voor Holland be aat niet. Mogelijk dat enkele benden over de grens komen, maar deze kunnen spoedig alwapendworden omdatmen onzerzijds gewaarschuwd. Het leger der opstan delingen zal eer richting nemen Noord en Zuidfraarts cn grooterc stukken Duitsch grondgebiedfgaan bezetten, ten zij de Berhjnsche regeering hen klein krijgt. Ook is een sterke troepenmacht saamgetrokken in het door Engelschen en Amerikanen bezette gebied. Buitenland Uit den Omtrek Jlcbtcrveld Maandagavond had van den land- bouwwintercursus alhier de openbare eindles plaats. We hadden het genoe gen eenige belangstellende toehoorders op te merken, terwijl de commissie van Toezicht en de Boerenbond vertegen woordigd waren door den lieer K. J. Visser. Voor den heer Rijkslandbouw- consulcnt^waren aanwezig de heeren Marrena en Pleifl'er. Door deze heeren door den leider van den cursus i° aan de deelnemers verschillende vragen gesteld over de in den alge loopen winter behandelde leerstof. D< antwoorden waren van dien aard, dat alle deelnemers bevorderd werden tot het tweede cursusjaar. hoogland Gelegenheid tot kostelooze in- en hcrinentiog wordt gegeven op Maan dag 29 en Dinsdag 6 April telkens des v.m. van 9—11 uur in een der localen van het gemeentehuis. De suikerkaaiten voor de 3e periode worden uitgereikt Dinsdag 30 Maart COMMANDITAIRE BANKVEREENIGING H. L. A. DULLAERT Co. Amersfoort - Soest - Utrecht - Steenbergen - Noordbroek HOF 46 MEUBELEN i het levcnsmiddelenbureau v 9-12 en n.m. 13 u li des Tegen de aanstokers der al-duitsclie revolutie, die aanleiding gaf tot de nu heerschende beweging in Duitschland is een strafvervolging ingesteld, Dr. Kapp, de drie-daagsche Kanselier, is niet te vinden. Maar al weet hij aan de gevangenis te ontkomen, zijn straf Soest Donderdag, 18 Maart j.l. waren wij uitgenoodigd in de Rembrandtzaal alhier de opening der tentoonstelling van teekeningen, door de leerlingen in den afgeloopen cursus vervaardigd, bij te Omstreeks 8 uur opende de Voorz. heer Philip vereerd, hier gelukkige dagen te kunnen slijten,» «Het zou zonde zijn,» antwoordde Emily treurig, «u van de vervulling van zulk een heiligen plicht te weerhouden, doch wij bidden u, schenk half jaar.» •Juffrouw I slechts acht dagen zijn iij vergundhet schip dat mij nan Hamburg zal voeren ligt reeds in di haven.» Maar al te 9nel vervlogen voor mijn heer Philip en zijne edele vrouw deze weinige dagenmet diepe aandoening nam jozef afscheid van deze beminnens waardige familie. Philip vergezelde zijnen vriend tot Londen aldaar hielden lij zich eenige dagen op, tot dat het ichip vol geladen was. Toe zekeren dag langs Hayinarlcet gingen, volgde hen een groot, deftig gekleed man, die hen, vooral Jozcl, scherp oogenschouw nam. Op den hoek ee straat trad hij hun vlak in den weg. «Mijne heeren», sprak hij beleefd, «vergeef mij mijne vrijpostigheid, zoo ik mij niet geheel en al bedrieg dan heb ik u reeds te Havanna gezien «Voor drie maanden bevonden wi ons daar,» antwoordde Philip. Gij mijnheer», vervolgde de vrecm I deling, zich tot Jozef wendende, »hcbt Zeereerw. Heer Vossenanr, de bij eenkomst, die door een 150-tal belang stellenden, ouder» en leerlingen bezocht alle aanwezigen, in het bij zonder den Burgemeester, de Wethou ders cn leden van den Gemeenteraad, hartelijk welkom te heeten. Spreker hield een gloedvolle rede, sarin o.a. uitkwam de groei der schoolhet leerlingenaantal had een tot nu toe ongekende hoogte bereikt. ZijnEerw. mocht tot zijn genoegen constateeren, dat het schoolbezoek in het algemeen zeer bevredigend ge noemd kon worden, terwijl hij namens het gcheele bestuur aan de leeraren zijn welgcmeenden dank uitsprak "oor de resultaten, die in dezen cursus wa ren bereikt. Afzonderlijk bracht Spreker dank aan den directeuT, den heer Bruins, voor al hetgeen door hem het belang van het onderwijs is stand gebracht, hierbij dc hoop uit sprekende, dal de door hem gekoes terde wensch, het bezit van een eigen schoolgebouw, naar den eisch inge richt en voorzien van de noodige leer middelen, spoedig in vervulling mocht gaan. Vervolgens richt Spreker zich tot de leerlingen, hen opwekkende zoo gt trouw mogelijk de lessen te volger met lust en ijver te werken om het onderwijs zoo vruchtbaar mogelijk te doen zijn, Hierna verleende de Voorzitter het woord aan den Secretaris om uit te brengen over den afgeloopen Hieruit stippen wij aan, dat de cur sus met ,64 leerlingen aanving, als 25 timmerlieden, 7 metselaars, 9 sme den, 6 schilders, 2 meubelmakers, 8 tuinlieden en 7 diversen. Het schoolbezoek gaf reden tot te vredenheid. In het algemeen kan ge- tegd worden, dat vorderingen, gedrag n vlijt der leerlingen aan de gestelde 'crwachtingen hebben voldaan. Aan dc leerlingen A. Luiben, N. Recourt, M. Boeren cn W Sukkel, die zich hebben onderscheiden door vlijt en gedrag kon een prijs uitgereikt worden. De tentoonstelling was een succes. Bij het binnenkomen viel reeds op. it ze op eenvoudige doch smaakvolle wijze was iagericht. De vakverdeellng gevormd door zwarte banden, met grijzen grond, waarop de teekeningen los van elkaar waren aangebracht, was 'nderdaad gelukkig gekozen. De op- ichriften met duidelijke letter» vormden tevens een geschikte verziering. Het viel ons op, dat het handtec- kenwerk in de le klasse blijk gaf van nieuwen geest. Een groote ver scheidenheid in de motieven met op verdienstelijke wijze uitgevoerde vullin- in arceering met gekleurd potlood den ons, dat de leerlingen met lust gewerkt hebben, terwijl de leeraar zich blijkbaar veel moeite getroost heeft den leerlingen deze metbode eigen te maken. Vetder gaande kwa men wij bij het werk der schilders en tuinlieden. Ook hier bleek vooruitgang te beapeuren. Verder zagen wij nog teekenwerk van den meubelmaker, even verdien stelijk uitgevoerd, enz. enz. Resumecrende, zouden wij willen zeggenwij hebben een aangename» indruk van deze tentoonstelling ge kregen. Laat ouders en voogden de door het Bestuur gesproken woorden ter harte nemen en ,waardeeren, dat hunne zonen en pupillen in de gele genheid zijn op zoo gemakkelijke wijze in de plaats hunner inwoning van dit onderwijs te kunnen protiteeren. H. Lodder, Veldweg alhier, is door den raad van arbeid te Amersfoort benoemd tot correspondent te Soest. Amersfoort levensgevaar een meisje gered, het eenig kind van Don Rodrigo Saldez, gouverneur van Portorico Dat is zoo, maar waartoe die vraag?« Don Rodrigo laat u door mij groe ten, hij heeft gehoord dat gij te Londen zoudt komen, hij weet ook dat gij een oude moeder hebt, en hij wenscht aa hare verpleging als een tweede zoo deel te nemen, daarom verzoekt hij deze kleine gave niet te versmaden. Bij deze woorden drukte hij hem een kleine brieventasch in de hand cn fluis terde hem zacht in het oor Ik ben Theresia's broeder en dank u voor hare redding, zij denkt dikwijl! aan u cn dc kleine Inigo moet dage lijks voor u bidden.» Jozef wilde antwoorden, doch dc Spanjaard verwijderde zich i beleefde buiging, en was In een naburig huls verdwenen, zonder dat hunne blik ken hem hadden kunnen volgen. Zonderling,» sprak Jozef cn opende de brieventaschmet verbazing vond hij daar wissels in ten bedrage van f200.000, benevens een briefje waarin don Rodrigo hem nog eenmaal dankte. «Neemt dit,» zoo eindigde de Span jaard zijn schrijven, «neem dit aan, niet als eene belooning voor uwe daad, die slechts door eene hemelsche zaligheid B. en W. hebben de wiakeliersor- atics verzocht hun leden te raad plegen over dc wenschelijkhetd om voortaan Zaterdags.vnnda In plaat» van half elf om half 10 te sluiten. Plannen voor den bouw van een iw gymnasium zijn in voorbereiding. De Rapiditianeo worden herinnerd de vcrgnderlng op Vrijdag 2 April in het Patronaatsgebouw aan het Zand. Aller opkomst wordt verzocht. Zondag 28 Mrt. gaat Kapiditas I naar Zwolle om R. K. Z. V, re bekampen de kampioenswedstrijden. door uw eigeo bewustzijn kan be loond worden, maar als een kapitaal, dat u de verzorging van uwe moeder gemakkelijk zal maken, want ik eer uwe moeder als de mijne, en noem haar gelukkig, want zij heeft u tot een waardigen zoon groot gebracht, God zegene u en uwe moeder.» Jozef en Philip werden door de dank baarheid van den Spanjaard innig ge troffen. Don Rodrigo bezit een edel hart,» zeide mijnheer Philip, «het zou hem verdriet aandoen indien gij zijn geschenk versmaadde!. •Ik wil dit ook nlet,« hernam Jozef. doch ik acht de uitdrukking van zijn hartelijk gevoel hooger dan dit geschenk, nochtans zeg ik hem ook daarvoor dank, want het bevrijdt mij van alle zorgen zoo lang al» ik leef, en ver leent mij de middelen om ook aan anderen wel le doen. God loone den edelen gever I» Eindelijk kwam het uur van afscheid, met mannelijke standvastigheid verdroe gen onze vrienden de smart der bittere scheiding. •Jozef, hoe veel ik u te danken heb dat weel God alleen, slechts Hij kan uw belooner zijn,« sprak Philip mfct vochtige oogen, «God zij met u, heilige Maagd, die ons zoo dikwijls be schermd heeft, geleide u zoo lang gij leeft. •Philip, inden God het wit, zullen wij elkander wederziengroet voor mij uwe vrouw en kinderen, en blijf altijd indachtig aan den eed, die gij in de kerk te Havana gezworen hebt.» Jozef vond op het schip, dat hem naar Hamburg zou brengen, een goed kapitein en een vroolijk gezelschap zijn hart haakte met ongeduldig ver langen nnAr zijne geboorteplaatshij telde de dagen cn uren, kwam ook gelukkig te Hamburg aan, rustte daar een dag, en reed vervolgen» met een rijtuig naar hui». Tegen den avond van den vijfden dag kwam hij in de nabij heid zijner geboorteplaats. Hier vernam hij met onuitsprekelijke vreugde dat zijne moeder nog leefde en steeds met een vurig verlangen en een vast ver trouwen op zijne terugkomst wachtte. Jozef naderde het dorp weldra kon hij de huizen duidelijk onderscheiden allen riepen hem nu een» treurige dan weder blijde herinneringen in het ge heugen hij zag de kerk, de school, de pastorie en nog iels verder op het hui» zijner moeder. (Wordt v rolgd.)

De Eembode | 1920 | | pagina 1