Rover M. Vleeschhouwer Rijwielen ADEK ëiT UNION Fa. L. A. A.v. HAMERSVELD DE EEMBODE KATHOLIEK NIEUWSBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN VRIJDAG 2 APRIL 1920. 33*te JAARQANQ N». I. Kontoorl.angegracht 28, Amersfoort. DB EEMBODE verschijnt Dinsdag- Vrijdagmiddag. ABONNEMENTEN kunnen elke week in gaan, doch opzegging van abonnement moet Ieschieden voor den aanvang van een nieuw wartaal. Prijs per drie maanden f0.90 Buiten de gemeente Amerstoort f0.95. Afzonderlijke nummers 10 ct. Stenografisch Raadsverslag der gemeente Amersfoort voor geabonneerden f 1.25 per jaar. ADVERTENTIËN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld advertccren. Advcrtentilin moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 9 uur worden bezorgd. Door le groot vertrouwen der ouders gaan vele kinderen ver loren. Pascbcn. Eeuw'ge Vorst der hemelingen, Schepper aller dingen, Zoon, Die van alle eeuwigheid, Eén met God den Vader zijt, Die eens in de scheppingsdagen Uwe beelt'nis hebt geslagen Op den mensch, uit aard' geteeld, Door de ziel uw evenbeeld. Die toen Satans list en logen Heel het menschdom had bedrogen, Mensch werd om ons te hergeven 't Kindschap Gods en 't eeuwig leven. Die, eens uit de Maagd geboren, Thans uit 't graf weer wordt geboren, En ook ons, in 't graf vergaan, Uit den doodc op doet staan. Die Uw kudde steeds blijft weiden En van alle vlek bevrijden, Door Uw liefde 't Doopsel gaf, 't Zielebad cn 't zondengraf. Die aan 't kruishout opgehangen Onze plaats daar hebt vervangen En volledig in Uw bloed Onze schuld hebt uitgeboet. Moogt Gij, Jezus, eens verrezen, Eeuwig onze Paaschvreugd wezen, En die door U 't leven vonden Hoeden voor den dood der zonde. God den Vader, zij de glorie En den Zoon om zijn victorie En den Geest, die troost cn leidt, lil der Eeuwen eeuwigheid. Amen. E. V„ pr. Vgl, Brev. Rom. „Rex sempiterne coelitum.' Uit den Omtrek Baarn In de raadsvergadering staakten de stemmen (6 tegen 6) over een voorstel van 3 raadsleden om de vergaderingen van den raad weer over dag te houden. Een request van de bondsafdeeling van onderwijzers inhoudende verzoek om zoo spoedig mogelijk over te gaan tot den bouw van woningen speciaal be stemd voor gemeenteambtenaren werd aangehouden. Een request van de Vrijz Dem. Kiesvereen. «Algemeen Belang» inzake de stichting van een gemeente lijk Badhuis werd in handen gesteld van B. en W. voor praeadvies. Over het voorstel van het raadslid Van Dregt lot vaststelling van eene verorderdering waarbij het schenken van alcoholhou dende dranken verboden is in inrich tingen waarvoor vergunning of verlof is verleend, vanaf des Zaterdagsmiddag! 12 uur tot 's Maandagsmorgens 9 uui staakten de stemmen (6 tegen 6). Met algemecne stemmen werden B. en W. gemachtigd om in voorkomende ge vallen de loonen van bepaalde groepen van arbeiders tijdelijk te wijzigen ii verband met de loonen, die in hc particulier bedrijf worden gegeven. Aan het Bestuur der Vereeniging tot Zieken verzorging werd voor 1920 eene sub sidie verleend van f8500. Maandagavond is de rangeerder v. d. B. op het Stationsemplacement der N. C. S. te Baarn tusscheu de buffers bekneld geraakt en onmiddellijk gedood. Uitkerk Geb.: Jan, z. v. J. v. d. Mlieen H. Hoonhorst Eibcrt, z. v. E. Wind- houwer en A. v. Pulten Gerritje, d. v. M. Knevel en G. Knevel Antje d. v. B. Brandsma en G. J. Wiering! Aalt, z". v. J. v. d. Hengel en A Doornekamp Rikje, d. v. J. Dijk huizen en W. Haverkamp Jacobus, z. v. H. v. d. Hoek en J. A. Bast. Ondertr,Gerrit Jacobus v. d. Brink en Reintje v. Rootselaar Crist Veen en Niesje v. Rootselaar Jochem r. Ruler en Gerritje v. d. Laak. Overl.Doortje Blool, 1 j. Drie landloopers ontvreemdden ten nadeele van Nihom drie broeken, die op de stoep vojr den winkel gedateerd waren. Doordat de diefstal direct ont dekt werd, kon de eigenaar de dieven achternaloopen en weer in liet bezit komen van de broeken. hooglanderveen Met leedwezen nam men hier kennis van de benoeming van den Weleerw. heer Mulder tot kapelaan van Uithuizen. Als eerste kapelaan onzer nieuwe parochie laat hij de meest aangename herinneringen aan zijn ijver en min zaamheid achter. Als opvolger heeten wij den Wel- :rw. heer B. J. Plegt hartelijk welkom. Spakenburg Er trokken weer een veertigtal man- in naar de Amsterdamsche haven, zoodat nu al ruim 100 Spakenburgers daar werkzaam zijn. Niet alleen losse werklieden, maar zelfs schippers gaan met hun knechts, omdat ze daar meer kunnen verdienen dan met de visscherij. Utrecht Op de paardenma-kt waren 1550 paarden en veulens aangevoerd. De prijzen beliepen voorWeelde- paarden f600—f800; werkpaarden f400 f550; oude paarden f200—f450; 1-jarige veulens f300f600; jonge veulens f I00-f250; hitten fl50-f500. Soest De gemeenteraad nam in behandeling het voorstel herziening der verordening op de inkomstenbelasting, De Commis sie inzake herziening der vcrordering had voorgesteld, geen progressieve be lasting in te voeren. De voorzitter deelde mede dat liet bedrag van 700 gld voor levensonderhoud, niet gehandhaafd zou kunnen worden, tengevolge waarvan B. en W. voorstellen net bedrag voor levensonderhoud te bepalen op f 600 en de kinderaftrek vaststellen op f 100. Het voorstel wordt aangenomen. Zon der di&ussie wordt besloten aan het Gesticht Mariënburgh, een jaarlijksche subsidie te verleenen van f750. Door >f van wege den patient zal f 1 per dag ioor voeding, moeten worden betaald, n het geval deze naar de beoordeeling ran B. en W. daartoe in staat wordt geacht. De Heer Schulman wordt niet stemmen voor, 4 tegen lot makelaar benoemd. Besloten werd aan de Bouw- vcreeniging Patrimonium een voorschot ui| de gemeente' kas, benoodigd voor den bouw van 6 arbeiderwoningen te verleenen. Aangenomen wordt het ver zoek van de Vereeniging voor Natio- Onderwijs te Soest, van gemeente wege over te gaan tot hel bouwen van een school voor meer uitgebreid lager onderwijs met het doel deze aan adres- sanle te verhuren. Besselsen kon dit sen, daar destijds zijn voorstel tol het bouwen van 'n tweede openbare lagere school, waar groote behoefte aan is .wegens gebrek aan dc noodige gelden ter zijde werd gelegd. Enden dijk acht het wenschelijk dat met het bouwen van een dergelijk instituut, thans een aanvang wordt ge maakt, daar als de wet van kracht is geworden men met het plan gereed is. De laad machtigt het college van B. W. tot het oproepen van solicitanten ir de betrekking van architect in deze gemeente op een aanvang-salaris f2500. Aangenomen' wordt het voorstel tot het ruilen van grond te Soester- berg met J. \V. Niemijer te Rotterdam en het op dien grond bouwen politiewoning. Mogelijk wordt arrestantenlocaal bij gebouwd. Aan de Woningbouwvereniging St. Joseph werd verleend een voorschot voor den bouw van het eerste Complex woningen te Soesterberg groot f 23,000. De Heer Hilhorst heeft met veront waardiging de afbrekende gesprekken over de R. K. bouwvereeniging aange hoord en zegt dat het bouwen van 100 pCt. is verhoogd. Er zijn 2 opzichters die naar behooren hun werk verrichten. Tot leden der Commissie voor de werkloosheidverzekering worden be noemd. Voorzitter Mr. E. B. G. van der Horst. Secretaris H. Bossert. Lid werk gever: D. Lam, P. J. Rademaker, E. Spijker, P. Swager. Lid werknemersJ. Brons, V. S. ten Haaf, W. v. Eek, G. Tammer. Afwijzend wordt beschikt op het adres der Middenstandsvereenigin- gen te Soest verzoekende om e>^ bij drage in de reiskosten te verleenen aan ouders wier kinderen in buitengemeenten M.U.L.O genieten. Goedkeuring gehecht het perceel van wijlen Topte verkoopen voor f20.000 aanA. J. Pon tier te Rotterdam, mits de gemeente j het recht van voorrang verleent in den rkoop van een aangrenzend perceel Vastgesteld werd vervolgens besluit t aankoop grond van losinger te Baarn. ter verbreeding Wieksloterweg en van G. de Lange c. s. ter verbree ding van deq Juliana weg, Westerengen Schoolstraat. £emnes Er vertrokken een twintigtal grond werkers uit deze gemeente en Naarden per botter van «de sluis* naar Am sterdam, om aldaar de werkzaamheden der stakende havenarbeiders over te De melkprijs is ook hier aaumer- kelijk verlaagd en gebracht op 15 cent per liter afgehaald aan de boerderij en "6 cent bij thuisbezorging. Men ver lacht nog meerdere daling. Amersfoort De gebouwen der groenteveiling werden in gebruik genomen. Het geheel is gelegen aan den hoek dar Eemstraat, en beslaat een opper vlakte van 3500 vierkante meter, tegen- Polak Frutal Works en door een straat gescheiden van de fabriek van Huygen. Schuifdeuren geven toegang tot bet 'eilingslokaal, dat ruimte biedt voor een dertigtal roltafels, elk van twee «verdiepingen*, waarop de aangevoerde producten worden voorgereden, naar den veilingmeester, die op een podium zal afslaan. Vóór hem zijn banken ge plaatst, die behalve een lessenaar, ook bergplaats voor notitieboekje der koopers bevatten. Van uit het veilingslokaal komt men het kantoortje, zoo gerieflijk moge lijk ingericht. Behalve behoorlijk ingerichte W.C's er ook een telefooncel. De manden- loods is practisch ingericht, maar wat Rondom het gebouw ligt voldoende grond voor uitbreiding. Het veilings- ein is door een hek afgesloten. Door notaris Knoppers werden ge- Woonhuis Teut 28, uit de hand ver kocht. 2 woonhuizen Achter Oude Weeshuis, J. H. Donath f1000. 2 woonhuizen St. Agathastr. 24-26, pgehouden f1740. 1 woonhuis H. v. Bemmelstraat 101, B. Zwaaf f1240. Idem, no. 102, opgehouden f 1200. 2 perceelen bouwterrein Verhoeven- •aat, N. Heyligers f1710. 18 Woonhuizen, Verhoevenstr. 81 71, opgeohuden f27400. 14 woonhuizen Bisschopsweg: No. 31, L. Lablans f1900. No. 29, G. v. d. Horst f1740. No. 27, G. Kraan f1560. No. 25, W. Entrop f 1740. No. 23 en 21, H. Niezen f3270. No. 19 en 17, E. Leydekker f3400. No. 15 en 13, H. Bast f3600. No. 11. L. Brandsen f1630. No. 9, R. v. Beek f1660. No. 7 en 5, J. Heyliger f3460. Woonhuis Teut 26 uit de hand ve kocht. De Raad benoemde tot leeraar aardrijkskunde en geschiedenis a: de Handelsschool J. Dingboom, Amsterdam. in Ginkel is benoemd tot con cierge aan de Rijks H. B. S. te Oost- burg. De agent van politie G. van Laar heeft zijne benoeming te de Bilt aan vaard. Dé militaire politie bracht een zwervend ringen-koopmao uit Amster dam aan het politiebureau, omdat veel militairen dupe weiden van diens rin- genverkoop. Koperen Dingen wist hij in schemeravond voor f 2.50 en meer van de hand te zetten. Hier tegen leek niets te doen, maar men ontdekte, dat onze koopman nog 4 dagen gevan genis te goed had. Ter zake openbaren dronkenschap werd G. v. D. wonende Hellestraat bekeurd. De Rechtbank deed o.a. de vol gende uitspraken E. M. v. B., 31 jaar, is werkman te Amersfoort, diefstal van een rijwiel ten nadeele van H. T., 9 maanden gevan genisstraf. G. J. M„ 12 jaar, M. V., 15 jaar, sigarenmaker, W. G., 10 jaar, no. 1 en 3 scholier, allen te Amersfoort, diefstal van Eau de Cologne en poeder ten nadeele van C. D., allen ter be schikking der regeering gesteld. N.V. Centrale Crediet- en Landbouwbank AMERSFOORT, Kcrtegr. 6, Tal. Int-363 UTRECHT, Tel. Interc. 460. SOEST, Van Waedestr. 206, Tel. Int. 6 SCHERPENZEEL, Tel- Interc. 6. Telegramadres „Credo". Vtistiilhn op gemikkiliiki intiiiiiltn cridiites nn in linM Safe Deposit. HOF 46 MEUBELEN Bezoekt de magazijnen aan de Papenhofateeg. De electrische installatie van Hotel Birkhoven is opgedragen aan het J£lec- techn. Bur. Nieweg en v. Harten >r f1200. Naast zijn zaak, met goede renommé, van heeren-modeartikclen. installeerde de heer Chr. Giezen in de Utrechtsche it, in het doelmatig verbouwde pand, r vroeger cafe Neuf was gevestigd, afdeeling in dames- en baby-arti kelen, die er keurig en wel voorzien uitziet. In den vervolge zal iDplaats van éénmaal per week, éénmaal per maand in het voormalig werkhuis aan dan Westsin^el gelegenheid gegeven worden tot kostelooze inenting en herinenting. Dit zal geschieden den laatsten Woensdag van elke meand, alzoo voor het eerst op 28 April a.s. des namid dags drie ure. De aandacht wordt erop gevestigd, dat bij de aanmelding het vertoonen een geboortebewijs of trovwboekje gewenscht is. De R. K. Bouwvereeniging „St. Bo- nifacius" houdt hare jaarvergadering op Woensdag 14 April a.s., des avonds half acht in het Patronaatsgebouw aai] de Borstraat. Aan de Prins Frederiklaan ver brandde een partij riet nabij een in aanbouw zijnde villa. De schade be loopt f1400 en wordt niet door ver zekering gedekt. De heer P. Graaff, Westerstraat 51, neemt voorlaan het secretariaat van den christelijken Besturenbond waar. De directeur vao het levensmiddelen bureau maakt bekend, dat de brood kaart 133e tijdvak zwart gekleurde cijfers, 134e rood, 185e blauw en 136e bruin gekleurde cijfers heeft op eenen paarsen ondergrond. Zondag geen vergadering Jonge Werkman" v. d. Parochie St. Franc. Xaverius. Deze vergadering wordt nu gehouden Woensdag 7 April het Patronaat, 's avonds half acht. Allen present - GeborenLuberta Aleida, d. van T. de Boer en H. van Nieuwenhuizen Cornelis, z. van W. v. Schoonhorst en J. Wijnen Antonie Arnoldus, z. van A. v. d. Beek en C. J. Bolderink Jacob, z. vau H. van Ijken en E. v. Drie Gerhard Arend Jan, z. van A. B. Diekerhof en G. J. Horsting Petronella Geertruida, d. van C. L. Scheerder en E. v. Eykelenburg Jouke, z. v. J. Faber en G. Kuyk Theodora, d. van E. Hooft en T. G. Pot Johanna Margaretha, d. van G. v. Duinen en J. J. v. d. Pol Everarda Antonia Hendrika, d. van H. v. Koelen en A. C. de Kruyf Mar- grletha Alyda, d. van A. Mulder en H. Brom Wouterina Antonia, d. van T. Helsloot en H. F. J. H. Jan sen Johannes Bartholomeus Willem Simon, z. van F. C. v, Gijen en A. M. Harsveld Hendrik, z. van J. H. Wels en A. D. Cannoo Jacoba, Maria, d. v. T. Hoekstra en M. A. H. van der Strigt. OndertrouwdAnthonie J. Aalderink en Johanna Winkelman Johannes J. Mtddegaal en Maria E. Verhoeven Marinus van Bloemendal en Geer truida G. Korstens Willem Priem en Catrina Verhoef Marius M. Vreux en Johanna A. van Egdom. OverledenReinier F. v. Doorn, 19 de alleroudste en beste Engelsche machines. eerste klas Hollandsche Rijwielen, uiterst stabiel en lichtloopend Uit voorraad leverbaar. Utr. straat 25 - Amersfoort ongeh. Johannes v. Putten, 5 weken Hendrik v. d. Eshof, 82 jr., echtg. v. H. Bliekendaal Arie Fon- tijn, 67 jr., echtg. v. C. W. Mulder Willem Pik, 20 jr., ongeh. Gerard Rijndorp, 20 jr., ongeh. Maria E. Ottenhof, 71 jr., wed. v. H. Hartman Stefania Traa, 26 jr., echtg. v. J. A. Wijntjes Willem de Vries, 6 mnd. Hendrika Brinkman, 35 jr., echtg. v. K. Hulleman Hendrik Hulleman, 19 mnd. Brand Ravesloot, 60 jr„ echtg. van W. Rozeboom Hendrica M. Boonekamp, 28 j., ongeh. Woensdag hield de R. K. Werklie- dtmvereeniging »St. Jozef* hare maan- delijksche vergadering. Er werden 18 nieuwe leden geïnstalleerd. In het bij zonder werd een woord van welkom toegeroepen aan de leden van Post- en Telegraaf, die zich als afdeeling bij de Standsorganisatie hebben aangesloten. Hierna had Bestuursverkiezing plaats, noodig geworden door het bedanken van J. de Wit. In ziin plaats werd ge kozen W. v. d. Heiden. De voorzitter bracht dank aan de Wit voor zijn werk zaamheden in het belang der stands organisatie verricht. Als Voorzitter werd met overgt oote meerderheid herkozen S. Kraan. De flnancieele commissie bracht nu een gunstig verslag uit over de boeken van de penningmeesters der Werklie- denvereeniging. Medegedeeld werd, dat op 25 April hel beschermfeest van de H. Jozef zal gevierd worden. Een rege lingscommissie is daarvoor benoemd, bestaande uit de heeren J. Jagers, J. Tuilhof en J. van Wandelen. De voorzitter spoorde aan den strijd der stakende Transportarbeiders flink te steunen. Hun strijd is ook onzen strijd, zeide hij. Aan de orde was nu contributiever- hooging. Het Bestuur had het voorstel, door eenige leden op de vorige ver gadering ingediend, in de bestuursver gadering behandeld en overgenomen. Na eenige discussie werd dit voorstel met overgroote meerderheid aangeno men. Met ingang van Juli zal de con tributie der Standsorganisatie dus 10 cent per week bedragen. De werklie-

De Eembode | 1920 | | pagina 1