Rover Giro en chequeverkeer met alle plaatsen van ons land Rijwielen ADEK en UNION Fa .L. A.A. v.HAMERSVELD DE EEMBODE KATHOLIEK NIEUWSBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN VRIJDAG 7 MEI 1920. 34sle JAAROANd No. II. KontoorLingcgricht 28, Amersfoort. DU EEMBODE verschijnt Dinsdag- cn Vrijdagmiddag. ABONNEMENTEN kunnen elke week In gaan, doch opzegging van abonnement moei Eeschicden voor (Ten aanvang van een nieuw wartaal. Prijs per drie maanden f0.90 Bulten de gemeente Amersfoort f0.95. Afzonderlijke nummers 10 ct. ADVBRTENTIBN 23 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adverteeren. AdvertentlCn moeten Dinsdag en Vrijdag vAór 9 uur worden bezorgd. Een bepaalde plaats kan niet worden gegarandeerd. Wie overwinnen wil, moet leeren verdragen. Binpenland Kanaalplannen. Naast de spoorwegverbindingen 't Gooi en de ontworpen dubbel spoor meltrambaan Baarn—Hilversum—Am sterdam, aldus de heer J. J. Geldof in de Gooi- en Eemlandervraagt^, de communicatie te water de aandaent. Er bestonden al geruimen tijd de kanaalplannen door de Geldcrsche Vallei n.l. AmsterdamAmersloort RijnWaal, waarvoor de tweede ge meente en de belanghebbende kringen in de Vallei een zeer krachtige propa ganda voerden en voeren. Door twee oorzaken (kleinere daargelaten) zijn die plannen, welke A'dam in directe ver binding met den hoofdwaterweg de Waal beoogen te brengen, een aan merkelijk eind op den weg ter verwe- zelijking gevorderd a. door de Droog- leggingsplannen der Zuiderzee. Daar door toch moest al een waterweg ge graven worden, om de Eem, die de natuurlijke monding door de Droog makerij III noordwaarts verliest, een uitwatering in Westelijke richting te geven. Deze Verlengde Eern« in het Lely-ontwerp van (ongeveer) Eembrugge tot Miiideibergen vlak benoorden Huizen en langs Naarden geprojec teerd, is een ringkanaal, dat juist een pand vormt in den grooten Scheep vaartweg, dien de »Geldersche-Vallel- Vereeniging» gedacht had. Zonder Zuiderzeedrooglegging had de Eem vanzelf de tegenwoordige bedding tot in lengte van dagen behouden. b. De aangenomen regeling der prov. Gelderland en Utrecht over de vetbe- terde afwatering der Geldersche Vallei en de Neder-Veluwe waardoor de Eem feitelijk een kanaal nu reeds wordt, immers deze rivier verliest door den sluisbouw bij Eembrugge, stichting van een stoomgemaal enz. hare vrije gemeenschap met 't buitenwater. Deze verbeterde waterlossing gaat gepaaid met een verruiming van de afvloeiings bedding Roode HaanAmersfoort cn, maakt men die verruiming in den vorm van normaliseering enz. dan is het derde vak in den nieuwen water weg feitelijk ook gereed.'Geen wonder, dal de trajecten MuiderbergEem brugge; de Eem; AmersfoortRoode Haan de kansen op het groote Mid delland-kanaal naar den Waal aanmer kelijk hebben doen stijgen. Ér komt dan door den Noordrdrand van het Gooi een cerste-rangs-w verbinding, belangrijker dan het Mer- wede-kanaal, waarop het voor Hilver sum en Bussum niet moeilijk moet zijn dansluitings(zij-)kanaal te dotn ontwerpen Van Amsterdam uitgaande, wordt allereerst de afsluitdijk van Schelling- woude gepasseerd, door een aldaar te bouwen schutsluis, die schepen het Noordzcekanaal op het peil vai Zuiderzee brengt. Het kanaaltracé volgt verder de diepe Zuiderzee-kust, in een nagenoeg rechte lijn, langs Muiden tot Huizen en loopt vervolgens Zuidwaarts buigend naar de Eem, die het, als scheep vaart-waterafvoer weg tot voorbij Amersfoort vervaagt. Aldaar wordt een tweede schutsluis gebouwd, die voert naar het tweede kanaalpand, dat in een rechte lijn tus- schen de bebouwde kommen van Scherpeuzee! en Renswoude door, cn Oostwaarts van de Emmikhuizerbcrg blijvend, in een nagenoeg Z.-O. rich ting naar Veenendaal loopt. Het kanaal buigt zich verder bij Veenendaal een weinig meer Zuid- ts, om vervolgens meer Oost waarts gaande, bij den mond van de Wageningsche haven den Nerler-Rijn te bereiken (verder naar Doodewaatd op den Waal). Het eerste pand zal, op genoemde ijze aangelegd, in open gemeenschap liggen met de Zuiderzee, later met de afgesloten zee en tenslotte met het peil van het Yselmeer. Het zal de ringvaart van den toekomstigen Zuid- Oostelijken Zuiderzeepolder vormen en zoowei scheepvaart- en afwaterings kanaal zijn. Op den (vasten) oever van 't kanaal .n de Zuid-zijde van Muiderberg Huizen en Zuidwaarts naar Amersfoort gedacht een breed weg-traject voor snelverkeer. In verschillende kringen beschouwt en het kanaal in de naaste toekomst als komende en in verband daarmee wijst men op het volgende le. In Veenendaal zij" complexen grond waardoor het profiel van den waterweg noodwendig moet komen, aangekocht door zakenlui (terreinen zonder bestemming aan het Griftkanaal of Grebbe). Ie. Eenige firmanten vaD een jute- buillaken-industrie met flink wat O. W. uit leveranties aan Duitschland kochten pl.m. 4 maanden geleden voor pl.m. 76.000 gld. gronden in het rayon WoudenbergScherpenzee! en tegen de Linicdijken. 3e. Een groot-kweeker uit Bussum werd voor een paar weken eigenaar een perceel 78000 gld. over de geheele lengte gelegen langs de Luntersche beek en in exploitatie komend voor modern ingericht tuinder- kweekerij-bedrijf. Deze Luntersche beek valt voor d&t vak .juist in het pand AmersfoortWageningen. Dit alles is niet toevallig. Als een behoorlijke afwatering middels een breede kanaal bedding door de Vallei tot stand is gekomen, leent deze land streek zich uitstekend voor kweekers- doeleinden en het verkeer te water is daarvoor doeltreffend. Amersfoort Nog eens: 'n Cursus in R. K. Kerkzang. Meenden we over den eersten avond in dezen Cursus een meer uitvoerig verslag te moeten geven, om ook in kring nog nut te kunnen stich- :r het behandelde op de drie volgende avonden, waar meer de tech niek van den zang hoofdschotel kunnen we gevoegelijk korter zijn. Klaar cn duidelijk zette de eminente Zoon van St. Franciscus ons uiteen, op welke wijze 'n zanger de slem behoort te beheerschen en te gebruiken, hoe de zoo gewenschte en doelmatige »Voix mixte» kan worden ontwikkeld, Hoe meesterlijk wist de Doctor dit heterogene gezelschap van Directeuren, Organisten, Tenor- en Baszangers ii die weinige dagen te brengen tot eei zacht-zuiver bidden van Onze Vader en Wees Gegroet, ja hen een kwartier rn langer nog 't Gregoriaansch te doen recileeren, zonder ook maar even te Een welgemeend applaus kon op 't eind van eiken avord den Zeereerw. Spreker overtuigen van den bijval der gansche vergadering, zoo waar 't ging rer uitspraak als over ritme. Moeilijk valt ons te zeggen, waar het glanspunt van heel den cursus lag: in de magistrale iuleidingsrede of in de artistieke vertolking van enkele mis gezangen aan het slot. Om een gemeen plaats te gebruiken: die vertolking was ieder onzer eea openbaring. Ais ooit het Frarische spreekwoord geldt, dat de afwezigen ongelijk hebben, dan wel Ongelijk hebben zij, die na zooiets gehooid te hebben, nog het Gregori aansch maar met mooi vinden, ja niet mooi genoeg voor onze Kerken. Ongelijk allen, die er niet de minste moeite voor willen doen om tot betere inzichten in zake kerkzang te komen. Na voordracht van de Communio, sarin de genezen blinde zoo roerend vertelt van het wonder, aan hem ge wrocht, volgde een oogenbhk van be wonderende stilte, om ineens over te slaan tot de meest spontane bijvals betuigingen. Wie zoo den Gregoriaanschen zang weet te vertolken als Pater Dr. Caec. Huygens wekt door zijn woorden alleen reeds op tot ijverige studie en pogaa t beter. We zeggen het enkele Cursisten vol mondig na»Zoo hadden we nog gaarne eenige uren blijven luisteren* en voegen er aan toeMochten het zoo ook eens hooren al die Zangers en ook Mede- gcloovigen, die door bun schamperen spot en onbevoegde, afkeurende critiek vaak aan goedwilligen den lust tot grondige studie benemen. v. B. Daar moet het heen. Een verrassing van de meest be moedigende soort mogen we gerust noemen, wat Zondag i.l. 's avonds te half-acht in 't Gerardus-Majella Patro- a.d. Borstraat ten beste werd ge geven. Er is voor de parochianen van Henricus zoo zelden gelegenheid zich eens in eigCD omgeving een avondje te amuseeren, dat we elke poging in die richting reeds daaiom toejuichen. Doch de jonge tooneelver- eeniging die hier de menschen ruim uren prettig bezighield met de icter ,.Het lokkende Ongeluk" van Niele en de klucht Fotograaf-Telefonist van W. Metz, (als toegift volgde nog Sergeant en Recruut, 't oude thema), die tooneelvereeniging is een onderafd. van de nog zoo kort bestaande „Jonge Werkman." We weten allen, hoe de verkorting in arbeidsduur den arbeider, den jongen arbeider vooral, ten ver- derve wordt, zoo hij niet leert z'n vrije op gepaste wijze nuttig door te COMMANDITAIRE B ANKVEREENIGING H. L. A. DULLAERT Co. Amersfoort - Soest - Utrecht - Steenbergen - Noordbroek suden we onze jongens bijeen door ontwikkelingscursussen en nuttige ontspanning, zooaU ook een tooneel- club biedt. Naar anti-godsdienstige en revolutionaire propagandisten hebben dan geen tijd te luisteren en behoefte i Bioscoop- en theaterbezoek ken- ze niet. Hulde de Commissie der Werklieden ver. onder wier leiding de „Jonge Werkman" staathulde vooral ook den kranigen Regisseur (beschei- denbeidshalve geen namen) die in zoo korten tijd deze beginnelingen tot zulk vlot spel wist te brengen. Hulde der spelers zelf, die ons zoo hoopvol de toekomst tegemoet doen zien. De bemerking, die we ons nog zouden veroorloven, dezemoge een grooter aantal volwassenen in 't ver volg door hun opkomst het nuttig maatschappelijk werk van den „Jongen Werkman" steunen, z'n leden ter aan moediging, der St. Henricus-Parochie bloei. J. P. Voor de beschermelingen der pa rochiale patronaten zal in de kerk van O. L. Vrouw Hemelvaart aan de Langegracht een drie-daagsche geeste lijke oefening worden gehouden, die Hemelvaartsdag besloten wordt. Voor de te stichten vier parochiale afdeelingen der R. K. Kiesvereeniging Recht en Orde hebben zich voorloo- pige besturen gevormd, die in eigen kring een samenkomst van kiesgerech tigden zuliei bijeenroepen om tot een hechte en sterke organisatie te komen. Uit elk der vier parochiale afdeelingen wordt de Voorzitter en nog een wille keurig gekozen bestuurslid aangewezen om zitting te nemen in den Centralen Bestuursraad, die de hoofdleiding houdt. Het Kruisverbond „St. Franc. Xav. hield een ledenvergadering onder leiding den WelEerw. heer Broere. De de orde zijnde bestuursverkiezing werd tot later verschoven daar niemand der niet talrijk opgekomen en een functie wenschte te aanvaarden. Een nieuw lid werd geïnstalleerd. Ook hadden zich een tweetal aspirantleden opgegeven. Middelen zullen worden beraamd om de afd. te doen vertegenwoordigen op het R. K. Drankweercongres. Na de behandeling in de afdeelin gen van het advies op bet voorstel Noordewier c.s. inzake het weder opnemen van de bepaling in de be stekken van door de Gemeente aanbe stede of nog aan te besteden werken, dat de aannemers hunne werkkrachten zullen moeten betrekken door tusschen- de alleroudste en beste Engelsche machines. eerste klas Hollandsche Rijwielen, uiterst stabiel en lichtloopend Uit voorraad leverbaar. Utr. straat 25 - Amersfoort komst van de Arbeidsbeurs deelen B. W. mede dat hun standpunt in deze, gezien hetgeen daarbij naar voren werd gebracht, geen wijziging heeft ondergaan. He' hoofdmotief, n.l. als zou de aannemer verplicht zijn de arbeids krachten tegen het minimum loon aan emen, is niet juist, die eisch is ïer gesteld en kon ook niet ge steld worden. De aannemer beriep zich er op aan de hand van de bestaande bepalingen, dat de beurs hem op een gegeven oogenblik niet die krachten kon leveren die hij wenschte en daarmee liep de vlotte afwerking van den bouw van woningen in gevaar. Zoodra de bepaling dan ook was opgeheven bleek de -aannemer wel de door hem ge wenschte arbeidskrachten te kunnen krijgen in hoeverre hij op dat moment meer oon heeft gegeven valt buiten deze kwestie, wij hadden slechts te beoordeelen of hij niet beneden het minimum-loon ging en dienaangaande kwamen ons geen klachten ter oore. Zij zijn het eens met verschillende sprekers, dat het gebruik maken van de Arbeidsbeurs dient te worden be vorderd, doch dit moet nier gaan ten van de goede en vlotte uitvoe ring van werken die door de Gemeente worden tot stand gebracht. Hij wilde niet tot den volgenden dag wachten, om de vertrekken onder de hoede der republiek te stellen, die, zoo als hij vermoedde, verdachte pa pieren moesten bevatten. Hij had aan de bewoners van Ploüirneck twee kamers ter beschikking gelatendie van den markies, door de gravin be woond, en die, waar de tooneelen waien voorgevallen, die wij veihaald hebben. Hij had in de kleine aangren zende kamer een ledikant voor zich doen opslaan. Wat het duistere kabi net betreft, waar de heeren de Tiése- guidy zich in verscholen hadden, hij had het gelijk de andere kamers van het kasteel verzegeld. Beneden had men de eetzaal en de keuken voor de dienstboden en voor de gerechtsdiena ren van Rignard ter beschikking gesteld, die er zijne twee maunen heen zond. De eerste stralen van den dageraad, die door de gothische vensters kasteel drongen, beschenen e derling indrukwekkend toonecl. Door de vermoeienissen van den nacht uit geput, afgemarteld door het innerlijk zielelijden, had mijnheer deTréseguidy zich op het bed geworpen, waarop de gravin den nacht had doorgebracht. Zijn sohoon wit hoofd rustte op zijn rechterarm. Zijn gelaat droeg de sporen eener diepe droefheid, en in de on rustige beweging zijner oogledeD, kon men den angst des harten bespeuren, die zelfs in den slaap naar buiten kzaam was. De kommissaris dei republiek, zijne werkzaamheden ge ëindigd hebbende, en ziende dat de dag reeds aanbrak, had zich niet zijne kamer willen begevenmisschien had hij het plan den slaap van mijn heer de Tréseguidy te bespieden, cn loops eenige woorden op te van gen, die somtijds in den droom ont snappen. Hij had zich in een leuning stoel bij het vuur nedergezet, en was ingeslapen. Men zag onder zijn zwart ruw hoofdhaar zijne bleeke en slechte gelaatstrekken. Zijne twee lange ontvleeschde handen klemden zich zijne beenen vast, als of zij eene prooi wilden grijpen. Van lijd tol tijd maakte zich eene trillende beweging van zijne leden meester, en deed hem op zijn stoel sidderen. Ondervond die mn den slaap de kwellingen, die hij dag zijne slachtoffers deed verduren God legt misschien deze ongekende marteling aan de moordenaars op. Maar hetgeen inderdaad schoon en dichterlijk op die schilderij was, Janekin, die zich met de twee helpei van Rignard niet verwijderd had, Jam kin had geen oogenblik aan den slaap toegegeven. Hij lag op den grond uit gestrekt met het hoofd tegen de deur van het kabinet. Op het minste gerucht zag hij oplettend naar het gelaat Rignard, waarop het licht van een c blijfsel der kaars viel hij bespiedde de minste beweging zijner oogleden, en was gereed mijnheer de Tréseguidy, door welk teeken dan ook, als het ei op aankwam, te waarschuwen. Het ge beurde ook, dat de twee broeders, tegen de verschrikkelijke vermoe geworsteld te hebben, insliepen. Het gerucht hunner ademhaling, dat van oogenblik tot oogenblik luider werd, deed zich weldra hooren. Het is onbe schrijflijk te zeggen wat toen de visscher leed. Hij wilde de rust jonge lieden niet onderbreken, hij dat zij in drie dagen en nachten geen rust gehad hadden, en dat die rust heilzame balsem voor hun lichaam v maar hij begreep ook, dat Rignard kon ontwaken en zijne slachtoffers zou ont dekken. De man was vol angst, en bleef onafgewend het gelaat van den repubiiekein gadeslaan. Toeo de adem haling der twee broeders de stilte var den nacht onderbrak, voelde bij zijt edel hart 3tilstaan toen Rignard beweging in zijn leuningstoel deed, voelde hij zijne haren te bergen riji en het bloed in zijne aders stollen. Die nacht was verschrikkelijk voor allen hij was afgrijselijk voor Janekin. De repubiiekein werd zeer laat wak ker. Toen hij de oogen opende, waren de heer Tréseguidy en Janekin reeds op en de gevangenen gewaarschuwd. Die dag liep spoedig ten einde, maar tegen den avond, op het oogenblik dat Rignard afwezig was, zeiden de jonge lieden, dat zij van honger en dorst i omkwamen. Die tijding ontstelde trouwen dienaarnoch hij Doch de markies hadden aan dit nieuwe vaar gedacht. De opeenstapeling gebeurtenissen hadden zoodanig hunne aandacht afgeleid, dat dit eenvoudig denkbeeld niet bij hen opgekomen was. Wat zullen wij doen zeide de geheele familie. De markies zeide het eerst zijne meeniog. Indien wij eene opening i deur maakten icide hij. Zou het niet mogelijk zijn het zegel te verbreken en het er vervol gens weder op te maken f zeide me vrouw de Tréseguidy, Indien eenige pistoolschoten die moordenaars konden verlossen 1 bromde Janekin. Maar geen dier drie uitwegen was uitvoerbaar. Het eerste middel bood groote moeilijkheid aan, het tweede was gevaarlijk, en het derde te hevig en streed tegen de voorzichtigheid. Wij zulleD tot morgen wachten, zeiden de jonge lieden, maar morgen moeten wij noodzakelijk levensmiddelen hebben. Eene wolk van droefheid zetelde op het gelaat der familie, toen de repu biiekein binnentrad. Burger zeide hij tot den markies, een schijnheiligen lach, morgen vertrek ik naar Brest, waar mij staats zaken wachten. Ik zal eenige mijner lieden als zegelbewaarders te Floüer- neck achterlaten. Gij zult zorg voor hen dragen, niet waar Maandag tal ik wederkeeren. En gij zult het nest ledig vinden, en de vogels zullen gevlogen zijn, dacht de visscher. Toen het nacht geworden was, ver wijderde zich Rignard naar het aan grenzend kabinetde markies begaf zich in de kamer ter ruste. Wordt vervolgd.

De Eembode | 1920 | | pagina 1