PRIMA WIJNEN Rover Bel dan op No. 42 ADEK ëïT UNION J. VAN HAMERSVELD Ir. Rijwielen Fa .LU». HAMERSVELD VANAF f 1.35 PER FLESCH VRAAGT PRIJSCOURANT. koming in dc kotten, noodig voor het bouwen van 40 middenstandswoningen ingediend. Verzocht wordt bouwterrein in erf pacht te willen afstaan, gelegen aan den Hoogeweg en aan den Rander- broekerweg. De woningen van drieërlei typen sullen in de eerste plaats bestemd zijn voor personen met inkomen, varieeren- de tusschen f 2600 en f 3200 's jaars in verband waarmede voorgesteld is, de huren te bepalen op respectievelijk f 430, f 455, f 470 's jaars. De totale bouwkosten worden ge raamd op f 373140; de gevraagde te gemoetkoming in deze kosten bedraagt f 198.672. Gaat de Raad op de gedane aan vraag in, dan zou f 49.668 van deze kosten ten laste der gemeente komen, welk bedrag overeenkomt met eene jaarlijksche annuiteit van pl.m. f 3100. Aan erfpachtsrente zou zou de ge meente echter f 1800 terug ontvangen, zoodat de feitelijke uitgave f 1300 per jaar zou bedragen, welk bedrag, weder omgeslagen per woning, neerkomt op f 32, Maandag vergaderde de R. K. Vrouwenbond in het Patronaatsgebouw Elleboogsteeg. Deze vergadering waarin als spreker zou optreden de WelEerw. heer Wiegerinck, ten doel hebbende de vrouwen voorlichting te geven io het vrouwenkiesrecht was slecht bezocht. De Voorzitster, Mevr. Fortmann Tolboom opende de vergaderiog met den Christelgken groet en heette de aanwezigen welkom, waarna zij het woord verleende aan den Weleerw. spreker. Kapelaan Wiegerinck begon met te zeggen dat het voor enkele jaren nog als een grap beschouwd weid als men sprak van het vrouwenkiesrecht. De vrouw moest zich niet bemoeien met politiek, thans zijn die tijden veranderd. Nu in de nieuwe kieswet niet alleen het kies recht voor de vrouw is opgenomen maar 't recht zelfs tot een plicht geworden is, nu is de tijd aangebroken, dat de vrouw daadwerkelijk deel gaat nemen aaD het politiek leven. Het vrouwen-kiesrecht is nieuw. Wat nieuw is, moet geregeld worden, anders komt er warboeldaarom moet er van boven af leiding zijn en die vindt men in de kiesvereeniging. Het episcopaat heeft bevolen, dat alle Katholieke vrouwen zich aansluiten bij de Katho lieke Kiesvereeniging om daar de voor lichting te ontvangen, om de plicht, die de vrouw straks wordt opgelegd, naar behooren te vervullen. Z.Eerw. spoorde allen aan lid te worden van genoemde vereeniging. De minimum prijs van dit lidmaatschap bedraagt slechts een kwartje per jaar. De Kiesvereeniging Recht en Orde zal binnen korten tijd vergaderingen beleggen waarop alle Katholieke vrou wen aanwezig moeten zijn. De HoogEerw. Adviseur Deken Fock bedankte den Spreker voor zijne vlotte uiteenzetting en spoorde allen aan om ijverige propagandisten te zijn van de R. K. Kiesvereeniging, waarvan het Secretariaat is gevestigdLange- gracht 28. Hierna deelde de Voorzitster mede dat bi| het bestuur bericht was inge komen dat het nieuwe Orgaaa van den R. K. Vrouwenbond was afgedrukt en binnen enkete dagen ter kennismaking bij alle leden zal worden bezorgd. Spreekster hoopte dat velen, zoo dan niet allen zich als abontié zouden opgeven. Nadat al de aanwezigen zich als lid van de R.K. Kiesvereeniging hadden op gegeven werd de vergadering gesloten. Gemeentelijke Handelsavondschool. In tegenwoordigheid van den Wet houder van Onderwijs, den Voorzitter en den Secretaris der Commissie van Toezicht op het Handelsonderwijs en den Directeur van Onderwijs had Woensdagavond de uitreiking plaats van de diploma's aan hen, die ge slaagd zijn bij het van 3 tot 8 Mei gehouden eindexamen. Het diploma verkregeo W. Daams, J. Engelsman, J. W. van Hartskamp, E. Huisman, M. V. van der Laan, A. Luttik. J. C. van Mourik, W. Rik- sen, A. Schimmel, D. Schuwman, M. Sijbel, B. Terpstra en J. de Wilde. Eén candidsat werd afgewezen. Hebt U een Taxi of Auto noodig Amersfoort, Door aandeelhouders der N. V. Middenstands Credietbank werd de balans, verlies- en winstrekening, goed gekeurd. Het dividend weid gesteld op 6 pCt. Aan de beurt van aftreden waren de commissarissen, A. R. Veenstra, E. van Vollenhoven en H. Noorman, die werden herkozen. Het getal aandeelhouders bedroeg 327Geplaatst en gestort kapitaal Dec. 1919 f 135100 en f 67320. Credleten 1919f 829500 Rekening Couranthouders f 15351.000. Deposito's en Creditsaldo's f443.000. Men schrijft ons: In 't Patronaatsgebouw aan het Zand gaf Arti et Cbar'.cati een uitvoe ring ten bate der St. Vincentiusveree- niging. De opkomst hadden we beter verwacht. Zangeressen en zangers ver dienden, afgescheiden nog van 't goede doel, meer belangstelling dan hun dien avond gewerd. Onder des heeren Kroese's, talentvolle leiding werd Jos. Haydn's >Die Schöpfung» zeer goed weergegeven. Over het geheel genomen werd er goed gezongen, maar een vergelijking met de vorige uitvoering van hetzelfde toonwerk wees geen bizondere verbe tering aan. In enkele opzichten was de eerste uitvoering zelfs beter. De solisten voldeden niet bizonder, uitgezonderd mevr. Van Haselen, die als altijd haar taak loffelijk vervulde. Een bloemenhulde werd haar gebracht, v H. In ons vorig nummer wees de Weleerw. heer J. J. Brouwer op de beteekenis van 't feit dat R. K. Onder- officierenbond »St. Martinus« gaatjubi- leeren en vermeldde daarbij op welke wijze de commissie de feestelijkheden arrangeerde. Met de voorbereiding is men nu druk doende. Tentoonstelling en fancy-fair beloven wat fraais; dat waaiborgen de ijver en de goede smaak waarmede velen doende zijn om alles in de puntjes te verzorgen. Wij herhalen dan ook de opwekking tot onze geëerde lezeressen en lezersGaat zienen wekt an deren tot een bezoek op. Uit den Omtrek Baarn GeborenGerrit, z. van W. Koenen en A. Radstok Jan Frederik Wilhelm, z. van F. W. Beeke en A. J. Dijkman Gerrit, z. van W. Paler en R. Nieuwenhuis Teunis, z. van H. Stormbroek en J. v. Kooij Gerrit, z. van J. Kareis en O. v. Wagensveld. OndertrouwdA. G. Besier en J. Verhoeven G. de Haan en P. Rijkes J. G. Ruitenbeek en J, G. Fakkeldij R. Veenendaal en W. Djs. GetrouwdW. v. d. Hoven en J. M. Koelen, W. de Kruijf en J. Meerveld, T. Suurbier en H. W. Geurs Th. Musier en E. M. J. v, d. Hegden. Eemncs Getrouwd: G. A. J. Hilhorst en W. C. Lakeman. De heer J. Harmsen, kantoorhouder bij den post- en telegraafdienst alhier, herdacht j.l. Maandag zijn veertigjarig Staatsverband. Het scheelde maar heel weinig of de beruchte bocht te Buitendijk was weder de oorzaak geweest van een ernstig, motor-ongeluk, J. Vos uit Blari- cum, die per motorrijwiel met twee zijner kinderen de gevaarlijke draai passerke, nam de kromming te groot, zoodat de motor slipte en de kleinen van hun zitting werden geworpen. Aan het kalme rijden is het te danken, dat de duorijdets er wonderwel met den den schrik zijn afgekomen. Door den kerkeraad werd de diaconie- boerderij bij inschrijving voor zes jaar gegund aan Van Schie te Veur voor een jaarlijksche pachtsom van f 1127. Tot dusverre was zij in huur bij C. v. Bruchcm, die per jaar f 1200 betaalde voor dezelfde boederij benevens nog 20 dammaat polderland. Alzoo zal het inkomen der diaconie voor de volgende jaren bijna de pachtsom van die 20 dammaat in den polder meer gaan bedragen. Door Notaris van Ditzhuijzen werd geveild de boerenhofstede van W. van Oosterum te Eemnes-Binnen met wei en bouwland en boschgrond, groot 11.62 20 H.A. Het perceel werd voorloopig opge houden voor f 24000. llijkork De gemeenteraad benoemde tot con troleur der gemeente-belastingen J. S. de Boer, directeur van Levensmiddelen- bed. 1 stem had Koster, adj.-controleur bij de belastingen te Amersfoort. De Boer stond no. 3 op de voordracht. Over een voorstel om de verorde ning op de winkelsluiting te wijzigen, dat deze 1 uur later plaats heeft, dus om 9 uur staakten de stemmen. Een voorstel om het tapverbod te wijzigen, zoodat dat niet van toepassing is op den Zaterdag is aangenomen met 7 tegen 5 stemmen. GeborenEvertje, d, v. B. D --kker en E. v. Bloemendaal Johannes, z E. v. Roolselaar en A. Buitenhuis Berend en Barend, z*. v. S. Klok en D. Broekhuizen Gijsbcrtha, d. v. C. Schuur en P. v. Beek Muin, z. v. J. v. Veer huizen cn W. v. d. Horst. OndertrouwdH. Stokvis en J. Bij- vank J. v. d. Kemp en W. v. Essen G. v. Doornik en E. v. d. Bunt de alleroudste en beate Engelache machines. eerste klas Hollandsche Rijwielen, uiterst stabiel en lichtloopend Uit voorraad leverbaar. Utr. straat 25 - Amersfoort G. Vis en A. Loosenoord. GehuwdW. v. Rootselaar en H. Luig-es A. Brouwer en J. Knevel L. v. d. Brink eo T. v. d. Akker P. Mulder en K. v. Koot W. v. Korlaar en D. v. Drie J. Petersen en N. Verhoog P. H. Overgooren M. H. Laarhoven. Op de markt: 42000 st. eieren f10 h f 11.50. 18 Schrammen fóO 5 f90. 21 Biggen f40 4 f50. 124 Runderen f300 a f700 65 Nuchtere Kalveren f 13 k f25. Utrecht In tegenwoordigheid van veel be langstellenden, had de plechtigheid plaats van de eerste steenlegging van de nieuwe parochiekerk, toegewijd aan O.L. Vr. van Goeden Raad; Pastoor is pater F. X. P. Duijnstee. Tot curatoren van het te stichten R. K. Lyceum zijn benoemd jbr. mr. Bosch van Oud-Amelisweerd, lid der Eerste Kamer, mr. dr. Kooien en mr. A. baron van Wijnbergen, leden der Tweede Kamer, prof. dr. Jos. Schrijnen en dr. Tb. Strengen. Zeist Gedeputeerde Staten hebben bezwaar gemaakt tegen het vaststellen van pre sentiegeld voor de raadsleden tot een bedrag van f7.50 per zitting. Ingezonden. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) In uw geacht blad »de Ecmbode* van 30 Maart j.l. welke ik heden ont ving schrijft u in een stuk, getiteld landbouw .Zelfs waar die aanbiedingen worden gedaan door volkomen betrouwbare personen of maatschappijen is het dringend geboden om onze Nederl. landbouwers ernstig te waarschuwen niet daarop in te gaan, willen zij niet althans meerendeels bedrogen uitkomen of althans veel otsnoodige schade lijden. Nu zoude ik in alle bescheidenheid gaarne willen vragen wie zijn volko men betrouwbare personen, wat zijn volkomen betrouwbare maatschappijen; die personen en maatschappijen heb ben er immers belang bij dat er men- scben komen op hun land of op het land van maatschappijen waarvan zij een premie krijgen voor het verkoopen. Een landbouwer die werkelijk naar Amerika wil komen kan nooit beter doen dan bier bij een landbouwer informec- ren die hij zelf in Holland gekend heeft en ga dan de geheel aangewezen weg op die in dat artikel zoo duidelijk aangegeven is. Vroeger eeuwen en jaren en thans in Italië nog wel, geloof ik, werden de menschen wanneer zij soms in de groote bosschen kwamen door roo- vers uitgeschud. Nu betalen soms de menschen voor het gemak van die zoogenaamde be trouwbare personen op het schip of voor zij de wildernis gezien hebben hun land dat zij in een hun vreemd werelddeel gekocht hebben. Komen zij daar, dan hebben ze geen gevaar meer van uitgeschud te worden en die hun bedrogen hebben, soms ter goeder trouw, rooken er fijne sigaren vao. Daar ik zelf niets geen verstand van landbouw heb, kan ik er niet meer van zeggen maar ik ken Hollandsche boeren genoeg die er het hoofd niet boven water hielden en maar net als ik werkman geworden zijn. Wil u bij gelegenheid van «leze paar regels ge bruik maken, bij voorbaat mijne op rechten dank UEd. dw. TH. VAN ESVELD, Kimberly Wise box 17 U.S.A. Nationals Bond tegen Revolutie. Ondergeteekenden hebben alhier een voorloopig comité gevormd voor dr afdeeiing Amersfoort van de Nationale Bond tegen Revolutie. Deze Bond is op 14 April te 's Gra ver hsge geconstitueerd, na een rond schrijven van een voorloopig comité al daar aan alle vrienden van orde, iust en veiligheid in Nederland. Aan dit rondschrijven, aan verschil lende dagbladen ter bekendmaking toe gezonden. is het volgende ontleend. Deze Bond zal krachtig front maken nu het nog tijd is, tegen elke revolutio naire actie onder welken naam en wel ke leuze ook. Hij zal de Regeering onvoorwaarde lijk steunen in het uitoefenen van Haar Gezag, ook om zoo noodig naast de bestaande vrijheid tot staken, eveneens de vrijheid tot arbeiden, te verzekeren en voortaan een terreur var. stakers te voorkomen of te beletten hg zal bij voldoende uitbreiding en fioantieele capaciteit, door populaire geschriften de massa naar waarheid in lichten omtrent het doel en de gevol gen van hel communisme en Bolsje wisme, zooals Rusland dit op den hul digen dag leert. De Nationale Bond tegen Revolutie vereenige daarom allen die het Wettig Gezag willen steunen en daardoor Orde Rust en Veiligheid binnen onze grenl- zen wenschen gehandhaafd te zien, ar- len mannen en vrouwen zonder ondee scheid van rang of stand, van politiek- of van godsdienstige gezinde. De Bond zal zijn hoofdzetel hebben te 's Gravenhageoverat in Nederland zal hij afdeelingen trachten te stichten. Wij vragen alle personen, vereeni- gingen en organisaties die hiermede in stemmen en de door ons voorgestelde afdeeiing van den Bond willen steunen hun naam met adres te zenden bij voorkeur aan eerst ondergeteekende, uiterlijk 22 Mei 1920 ten einde ge meenschappelijk overleg en handelen mogelijk te maken. J. A. Snoek kapitein 5e Reg. Inf. Hendrik van Viandenslraat 16. Mevr. van Lelyveld van der Wijck. Dr. B. Keulen conrector gymnasium. L. C. Beijnen, oud ritmeester. A. E. Blok, smid. S. B. Boas in effecten en assu rantiën. T, J. O. Baron van Harden- broek tot Anmerstol. D. G. Heinemaa Koopman. Ds. K. den Hollander her vormd predikant. B. Ike groothandelaar. B. Kerkhof spoorwegbeamte. Mejuffr. H. M. W. Leinweber. B. Ros, voorz. v. verschillende organisaties. Mevr. San ders- Huidekooper. Joh. Schut, firma Klaas Baving. H. W. Stenfert, winke lier. C. Strop administrateur „Veldwijk". Mr. A. van Traa, directeur Geldersche Credietvereeniging. Mr. Dr. M. Tijde- man advocaat proccureur. C. Wijker oud-Kathcliek pastoor. B. Clip, HnwituB Hniulrnd. Onderlings Paardsnverzekering. De inspecteur is voornemens de Af deeiing te bezoeken om bij de Her schatting der paardeD tegenwoordig te zijn. Deze is bepaald op Maandag den 17 Mei a.s. des namiddags ten 5 ure. Binnenland Te 's-Hertogenbosch was eea 12- jarig meisje op bet emplacement der Staatsspoorwegen aan het sintels zoe ken. Doordat vermoedelijk onder de sintels nog vuur smeulde, sloeg er een vlam uit, die het kind greep. Ze werd zoo deerlijk met brandwooden overdekt, dat ze spoedig overleed. Ia het oosten der provincie Utrecht hebben nachtvorsten groote schade aan de te veld staande gewassen toege bracht. Te Bussum is, terwijl de bewoners sliepen, ingebroken in een villa. Ver schillende voorwerpen van zilver, tot een waarde van pl.m. f 1000 en 2 rij wielen werden gestolen. Te Wljchen sprong een molenaars knecht van een veewagen, toen het paard op hol sloeg. Hij kwam onder de boeven van het hollende dier en is aan de bekomen verwondingen over leden. De man was gehuwd en vader van 7 kinderen. Dat de Hilversumsche Katholieken ter gelegenheid van het zilveren Bis schopsjubileum van Mgr. H. v. d. We tering in huldebetoon niet achter zou den blijven was te denken. Zij hebben dan ook een groot bedrag in geld bij eengebracht, waarvoor ccn prachtige automobiel is aangekocht, welke dezer dagen als jubelgave van Hilversum's Katholieken aan Mgr. v. d. Wetering zal worden aangeboden. De automobiel is 'n Opel, met electr. verlichting, 25 P.K, Nabij St. Jansteen zijn 2 personen door de bliksem gedood. In de Coöp. Zuivelfabriek te Aalten is ingebroken. Uit een gesloten brand kast werd f 14000 gestolen. De Tweede Kamer heelt bepaald, dat er in een gemeente een openbare school moet komen, zoodra de ouders van tenminste 12 leerlingen dit ver langen, en dat de openbare school daar waar ze eenmaal is, moet blijven, zoo lang ze nog tenminste acht leerlingen heeft. Bepaald werd voorts, dat er aan elke lagere school (of in een gemeente waar meer scholen zijn, aan elke groep van geljjksoorlige scholen) een ouder commissie moet worden ingesteld met adviseerende bevoegdheid. Buitenland. De zeeliedenstaking in Denemarken zal derwijze worden uitgebreid, dat geen enkel schip meer zal kunnen ge- ost of geladen worden. Te Weenen hebben groote betoo gingen plaats gehad tegen de duurte. In Finland trachten de sociaal-demo craten de regeering ten val te bren gen, om onmiddellijk vrede met Rus land te sluiten. Sowjet-Rusland heeft de onafhanke lijkheid van Lilhauen erkend. In Klein-Azië krijgen de Turksche nationalisten de overhand. De Engelsche regeering begint in te zien, dat hare positie in Ierland on houdbaar wordt. Z. H. de Paus heeft opnieuw 10000 lire ter beschikking gesteld der nood lijdenden in Tsjecho-Slovakije. In Elzas-Lotliaringen zijn alle Duit- sche bladen verboden. Godsdienstleer. Da Hallige Kerk. Heeft God zelf werkelijk een zichtbare Kerk, d.w.z. een menschelijkc overheid op geestelijk gebied, voor de geloovigen ingesteld Ja, deze Kerk bestaat immers nog, wij zien haar; het is de Kerk, die Katholiek heet, omdat zij de geheele aarde omvat, en tevenB Roomsch genoemd wordt, omdat zij haar zichtbaar opperhoofd heeft in de stad, waar Petrus de laatste jaren zijns levens leerde en werkte, waar de steen rots staat, waarop Christus zijne Kerk heeft gebouwd en die deze Kerk in alle tijden moet dragen. Deze Kerk is de eerbiedwekkende boom, die, zooals de geschiedenis getuigt, door Christus is geplant. De geschiedkundigen wijzen u in Iedere eeuw nauwkeurig de ver groeide wondplekkeu aan, van waar de thans dorre of verdorrende takken der verschillende dwaalleeringen afvielen. In deze Kerk komt alle eenheid en sterkte van het ééne fundament, dat Christus legde, terwijl buiten die Kerk de grootste verdeeldheid heerscht. Dat is een bewijs, dat Christus de geloo vigen niet alleen door de Inwendige werking des H. Geestes, maar tevens door een zichtbaar, onfeilbaar leerambt in het ééne ware geloof bijeen wilde houden. Dit alles vinden wij bevestigd in de H. Schrift. Daar lezen wij, dat Christus zijn macht aan de Apostelen gaf en hen uitzond om overal te prediken, te doopen en de gedoopten te besturen. En na den dood van Christus zien wij, hoe de Apostelen ouderlingen tot bis schop wijden en hen overal tot be stuurders der Christengemeenten aan- Epistel en Evangelie ZESDE ZONDAG NA PASCHEN. LES uit den eersten brief van den H. apostel Petrus; IV, 711. Zeer geliefden! Weest bedachtzaam en waakt in de gebedeo. Maar vóór alles: hebt wederzijds bestendige liefde voor elkander, want de liefde bedekt eene menigte van zonden. Weest jegens elkander gastvrij zonder morren. Staat elkander ten dienste, een ieder naar de gave, die hij ontving, als goede uitdee- lers van Gods menigerlei genade. Spreekt iemand, als woorden Godsoefent ie mand eene bediening uit, als uit eene kracht welke God verleentopdat in alles God verheerlijk worden door Jezus Christus onzen Heer. EVANGELIE volgens den H. Joannes; XV, 26—XVI, 4. In dien dien tijd sprak Jezvs tot zij ne leerlingen Ais de Trooster, dien Ik van den Vader zenden zal, den Geest der waarheid, die van den Vader voor komt, zal gekomen zijn, zal Hij getui- nis van Mi) geven. En gij zult getuige nis geven, omdat gij van den beginen met Mij zijt. Deze dingen heb Ik u gezegd, opdat gij niet geërgerd wordt. Zij zullen u uit de Synagogen bannenja, het uur komt, dat al wie u doodt, meencn zal Gode dienst te doen. En dit zullen zij u aandoen, omdat zij noch den Vader nog Mij kennen. Doch Ik heb u dit gezegd, opdat, als hst uur ervan ge komen is, gij gedenken moogt, dat Ik het u gezegd heb. Kerkelijke Diensten Amersfoort. Parochiekerk 0. L. Vr. Hemelvaart Langegracht- ZONDAG. H.H. Missen 7 uur en half 9. Half 11 de Hoogmis. Geen Catechismus. 3 uur Vespers. Half 5 Congregatie der H. Familie. Half zes Patronaat. MAANDAG. 7 uur Mei-oefening en Lof. DINSDAG 8 uur gezongen Sr. Antonius-mis WOENSDAG 7 uur Mei-oefening en Lof. VRIJDAG 7 uur Mei-oefening en Lof. ZATERDAG Vigilie geboden Vasten en Ont- houdingsdag. Dagelijks de Heilige Missen 7, 8 en 9 uur. Parochiekerk van 8t. Franc. Xav. 't Zand. ZONDAG Half 7, en 8 uur H. Mi». Kwart over negen H. Mis cn

De Eembode | 1920 | | pagina 2