'RIMA WIJNEN Z. D. H. Mgr. Henricus van de Watering VAN HAMERSVELD Ir. DE EEMBODE KATHOLIEK NIEUWSBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN Aartsbisschop van Utrecht. Vandaag is de Utrechtsche Kerkprovincie in blijde stemming. Haar leidsman en herder, onze beminde Aartsbisschop, viert heden zijn zilveren ambtsjubilé, en geestelijkheid en geloovigen, één in gevoelens van dankbare hulde en waardcering, bieden den Zilveren Jubilaris op zijn hoogen post, hunne heilwenschen aan. Den 26sten November van het jaar 1850 te Hoog land geboren, studeerde Henricus van de Wetering aan de Seminaria te Kuilenburg en Rijzenburg, waarna hij deD 15 Aug. 1874 de H. Priesterwijding ontving. Den 18 Januari 1875 volgde een aanstelling tot assistent te Zulfen, in welke parochie hij 30 Sept. van dat jaar als kapelaan werd benoemd. Den 31sten December 1881 benoemde de toenmalige Aartsbisschop van Utrecht hem tot zijn secretarts. Na deze verlrouwenspost nauwgezet ruim tien jaren te heb ben waargenomen, volgde den 3 Juni 1892 zijn be noeming tot pastoor der Parochie van St. Vitus te Hilversum. Toen later Mgr. Snickers op hoogen leeftijd gekomen door lichamelijke zwakte belet werd alle werkzaamheden aan zijn hoog ambt verbonden, te verrichten, wees hij den Pastoor van St. Vitus aan als zijn coadjutor, na benoe ming tot bisschop titulair van Gaza. Zulks geschiedde 8 Febr. 1895, waarna den 24 Mei de bisschopswijding plaats had in de St. Vituskerk te Hilversum. Korten tijd nadien overleed Mgr. Snickers en den 11 Juli 1895 volgde Mgr. H. van de Wetering hem op. Den 29 Juli werd de nieuwe Kerkvorst geïntroniseerd. Uit deze snelle promotie in den geestelijken staat, blijkt overtuigend welk een uitnemende kracht de toen malige geestelijke overheid in Mgr. Van de Wetering waardeerde. En nu, na een kwarteeuw den bisschopsstaf te hebben gevoerd, op den zetel van St. Willebrord, mag Mgr. op een welbesteed, vruchtbaar ambtsleven terugzien. Zonder in te gaan tegen een heilig beginsel van ge loof en tucht kan geen katholiek loochenen, dat de H. Geest de Bisschoppen heeft aangesteld om de Kerk te besturen. Evenmin kan hij de uitspraken veronachtzamen van Vaders en Kerkleeraars, die betoogen, dat zij die aan de Bisschoppen niet gehoorzamen, ernstig aan hun plicht te kort schieten. De verhouding alzoo, waarin wij. Katholieken tot onzen Bisschop staan, is die van volgelingen tot den Leidsman, van schapen tot den Herder. En gelukkig prijzen mogen wij de Katholieken van het Aartsdiocees, dat zij steeds zoo geheeler harte van deze waarheden doordrongen waren dat zij handel en wandel er naar richtten. Daardoor werd het pontificaat van Mgr. Van de Wetering eene vruchtbare rijk-gezegende periode in de geschiedenis onzer Kerkprovincie. Op zuiver geestelijk terrein waakte Mgr. onverpoosd en onverzwakt voor het ongerept bewaren van den kostbaren schat des Geloofs door zijne geloovigen. Hij was nu een kwarteeuw lang in waarheid een geestelijk leidsman, een herder die zorgzaam waakte over de hem toevertrouwde kudde in moeilijke jaren. Dan past 't hier ook te herinneren aan de sociale actie, die zich onder zijn leiding op Katholiek gebied ontplooide. Aan Leo XIII dankt de Christenheid de zendbrieven over het sociale vraagstukaan Mgr. Vau de Wetering dankt ons Aartsbisdom het, dat de woorden des Pausen werden verstaan en in toepassing gebracht. Merkwaardig is de ommekeer die onder Zijn herder lijk bestuur heeft plaats gegrepen. Alom zijn de Ka tholieken tot werkdadige saamhoorigheid gebracht, geleidelijk, stelselmatig, naar vast plan. In 't volle besef van allen te zijn kinderen van den zelfden Vader, die in den Hemel is, heeft men allen gezamenlijk leeren bidden en werken voor de dierbare Roomsche zaak, is men met liefde en toewijding, onder leiding van het geestelijk gezag, blijmoedig aan het werk gegaan, ter vermeerdering der zedelijke en stoffe lijke welvaart. En zagen we dan door het geheele Aartsdiocees slichten de huizen waarin wordt gewerkt aan 't maat schappelijk welvaren volgens Roomsche principen, daarboven verhieven zich nieuwe kerken, nieuwe scholen, patronaten en bibliotheken, waarin het eerst- noodige werd verzorgd en bevorderdeen waarlijk godsdienstig leven, kennis van godsdienst en zedeleer. Waar zóó, onder door God's genade beleidvolle, sterke leiding wordt geleefd en gewerkt, mag de toe komst niet donker worden ingezien. Passend is 't nu te eeren en te huldigen onzen Aartsbisschop, die zich een kwarteeuw lang een zorg zaam herder voor ons allen toonde, die ons voorging (in bidden en werken. Per viam crusis gaudens. Geve dan de algoede God, dat de hooge Jubilaris nog jaren lang zijne kudde met krachtige hand moge leiden. Binnenland. In den Gelderschen Achterhoek 'ordt de varkenshandel meer coöpe ratief door de landbouwers ter hand genomen. De landbouwers nteenen op deze wijze hooger prijzen dan bij de kooplui te bekomen. De vorige week verzonden varkens werden met 70 nt per half K.G. reeds bij een gewicht boven de 100 K.G. betaald. Intusschen zoeken de kooplui de con currentie en betaalden deze week ook weer 75 zelfs 80 cent per half K.G. De jonge varkens blijven duur en wordt nog altfld f 32 f40 per stuk betaald. Bij een lievig onweer boven Tiel omgeving, is te Ophemert de blik- n in den kerktoren geslagen. Op de ste verdieping, waar het uurwerk is geplaatst, werd een zware eiken balk verbrijzeld, doch geen brand of verdere schade veroorzaakt. Te Zuilichem sloeg de bliksem op den telegraafdraad en vernielde het ge heele telefoontoestel aan het hulppost kantoor aldaar. Ook werd bij een der aangeslotenen het toestel uiteengeslagen. Te Poederooijen is 'n landbouwers- 'oning door den bliksem getroffen en i asch gelegd. De inboedel is grooten- deels gered. De woning was echter laag verzekerd. Te Wierden is een woning door den bliksem getroffen en afgebrand. Te Bennekom sloeg de bliksem in 'n arbeiderswoning. De arbeider werd aan den voet getroffen, een zoon be wusteloos tegen den grond' geslagen. Hij was aan het hoofd en een beenen geraakt. De vrouw werd bord uit de handen geslagen doch zij bleef ongedeerd. Terzelfder lijd schijnt die slag brand hebben veroorzaakt op den zolder tn een onmiddellijk daaiaan grenzende woning, het vuur werd terstond ge- bluscht. In de huiskamer werd een schilderij vernield en de muren be schadigd de bewoners bleven onge- De bliksem ging rakelings langs een kind dat haar zusje zat te wiegen, geen der twee bekwam letsel. Te 's Gravenhage is een knaapji toen het op een in beweging zijnde tramrijtuig wilde springen onder een wagen geraakt, overreden en kort daar na overleden. Over den wildstand in Gelderland en Utrecht en de schade den landbouw door een teveelberokkend, het vol- gendfGelderland herbergt heel wal wild, schadelijk gedierte en schadelijke vogels. De Achterhoek is een pracht- landschap daarvoor. De konijnenschade overtreft alles. Enkele culturen, b.v. die van bruine boonen, maken de ko nijnen onmogelijk. In enkele streken staat de konijnenstand den intensieven landbouw in den weg. Geweldig is vaak de konijnenschade. Op de Veluwe klaagt men over herten en wilde kens. Beneden Rijn en Lek veel minder wildkonijnen komen bijna i (klei), slechts in 't Oosten op de zand gronden. Het ergst zijn in de bouw- streken de kraaien en de musschen de treden vaak op in troepen van honderden, de laatste in zwermen van duizenden. Aan een geregelde bestrij ding wordt weinig gedaan. Slechts te Deil is een musschenfonds, dat 2'/j cl. :r musch betaalt. De toestanden in Utrecht zijn zeer verschillend; waar akkers liggen tus- schen bosschen en houtwallen, veel wild. Het is in de zandstreken hier als overal elders op 't zand. Er zijn 20 duiventillen met een totale bevolking van ongeveer 1735 paren duiven, 's Winters worden ze op de tillen ge voerd. 's Zomers leven ze van den boer. Op het kasteel Amerongen wordt een groote til gehouden, vanwaar de duiven zich ver in den omtrek verspreiden. De toestand in deze provincie is zeer or gunstig. Door de Commissie van rapporteui is op de Lager Onderwijswet een amci dement voorgesteld van belang voc Patronaten. Tot dusverre toch werd wel vaak door de Patronaten herhaling! onderwijs gegeven, doch formeel werd het ten name van een schoolbestuui gesteld, ter voldoening aan lijke voorschriften. Voortaan zullen de Patronaten dat onderwijs thans volgonderwijs genoemd zelf kunnen ter hand nemen en daarvoor subsidi ontvangen. Dat te Gorinchem de woningnood h.og gestegen is blijkt uit het feit, dat daar door een gezin van vier personen (waarvan 2 kinderen) een voormalig I duivenhok als woning is betrokken, i Het hok is boven een oud pakhuis en bestaat uit twee kleine ruimten, die Bij een hevig onweder dat boven Wageningen woedde is 'n 19-jarige arbeider in de weide door den bliksem gedood. De tuinzaal achter het hotel Moderne werd getroffen en totaal ver nield. Bovendien werden in totaal 8 koeien in de weide gedood- De 22-jarige J. Legemate is, terwijl hij zich van 't land onder Zierikzee huis waarts begaf, door den bliksem dood geslagen. KantoorLangegracht DE EEMBODE verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. ABONNEMENTEN kunnen elke week in gaan, doch opzegging van abonnement moet leschieden voor den aanvang van een nieuw iwartaal. Prijs pér drie maanden 10.90 Bulten de gemeente Amersfoort «055. Afzonderlijke 10 cf Buitenland. Men verneemt uit Beyroetb, dat de rooftochten van Turksche benden langs het geheele kustgebied voortduren. Er zijn veertien dorpen, bewoond door Christenen, geplunderd en verbrand. De onveiligheid in deze streken is zeer groot. Reizigers, die tot de Entente in betrekking staan, worden zoodra zij zich buiten de steden begeven, door de Turksche roovers afgemaakt. )e socialisten keuren het besluit het ministerie-Millerand, om een vervolging tegen de Centrale vakver- eeniging in te stellen, goed. Ze ver klaren allen, dat het onmogelijk is een onverantwoordelijke macht te laten be staan in den staat, welke de openbare macht tracht te overheerschen en con- stateeren verder, dat het er heelemaal gaat, het bestaande recht vereenigiug te wijzigen of te beperken. De regeering heeft door een vervolging te gelasten, een gebaar van sociale verdediging gemaakt, dat door de ge beurtenissen werd voorgeschreven, dat sinds lang verwacht werd en door alle ware arbeiders, die willen, dat het va derland zich kan herstellen door den arbeid, in orde en in eensgezindheid zal worden begrepen en goedgekeurd. Er zijn in Ierland bij Dublin op drie plaatsen politic-barakken in brand gestoken. Een man, die voorbijkwam, werd door de aanvallers doodgeschoten. Benden hebben de belastingkantoren bestormd en de papieren verbrand. BI Cork werd het huis van een bekent burger 's nachts aangevallen, werd van zijn hed gehaald en zijn lichaam is met teer ingesmeerd. De berichten die uit verschillende plaatsen van Ierland omtrent ongeregeldheden worden ontvangen, wijzen op een alge meen plan van stelselmatige vernieling. Bij een bijbelmaatschappij te Chicago welke de veroordeelden in de tucht huizen geregeld van bijbels voorziet, zijn door inbrekers 123CXX) bijbels ge stolen geworden, zoodat de Maatschappij voorloopig haar goed werk mo adverteeren. Advertentie» moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 9 uur worden bekorgd. Een bepaalde plaats kan niet worden gegarandeerd. Niet wdt voor werk wij doen, bepaalt onze waarde, maar hoe wij hel doen. VANAF f 1.35 PER FLESCH VRAAGT PRIJSCOURANT. Amersfoort OOSTENRIJKSCHE KINDEREN. Men raadt ons aan, de pleegou ders van Oostenrljksche kinderen, die 25 Mei a.s. van hier vertrekken vermoedelijk 27 Mei 's middags in Weenen zullen aanko men, te verzoeken, de ouders der kinderen tijdig hiervan kennis te geven. De Zeereerw. heer J. Berendsen, rector van het Moederhuis der Con gregatie van O. L. Vrouw is voi i de H.H.Sacramenten der StervendeD. De Directeur van het Levensmid delenbureau maakt bekend, dat de tcbroodkaarten voor de 35e Broodkaar- periode als volgt door den Minis ter van Landbouw, Nijverheid en Han del zijn geldig verklaard 137e tijdvak geldig van 19 tot met 27 Mei zwarte cijfers 138e tijdvak geldig van 28 Mei tot en met 5 Juni bruine cijfers 139e tijdvak geldig van 6 tot en r 14 Juni groene cijfers 140e tijdvak geldig van 15 tot met 23 Juni roode cijfers. Deze kaarten hebben een groenen ondergrond. Onderhandsche aanbesteding 12 t gen Soesterkwartier. Geven van straat namen Berg Noord. Soesterkwartier. Advies op de motie Noordewier c. inzake het aannemen van werklieden vi aanbestede werken over de schijf van de Arbeidsbeurs. Uiteenzetting standpunt wooingbouw. Afschaffen van partiëele aanbestedingen schilderwerk. Herstem ming over het voorstel om te beslui ten aan den Minister tc berichten, dat bet wenschelijk wordt geacht een eigen Keuringsdienst te behouden. Voor- DINSDAG 18 MEI 1920. 34ste JAARGANG No. 14. m de uitgifte van een Stenogra fisch verslag van de vergaderingen van dan Raad te beëindigen. Op de markt: Zandaardappelen f4 4 f5 per H.L. Hoendereieren f10 a fll per 100 st. Grasboter f 2.50 f 2.70 per K.G. Kippen f 2 a f 5.50 p. st. Piepkuikens f0.70 k f2 p. st. Oude eenden f 1.75 k f 2.50 p. st. Tamme konijnen f 1 k f2.50 p. st. Duiven f 1.50 k f2 p. p. Magere varkens f 100 k f 140 p. st. Zeugen drachtige f 250 k f 450 p. st. Biggen f 30 k f 65 p. st. Zeugen f200 k f300 p. st. Aangevoerd waren ongeveer 20 heet. Zandaardappelen 100.000 st. Hoender- eieren 250 kilo Grasboter30 Magere Varkens200 Biggen en 40 Zeugen. Burgerlijke Stand: GeborenGenitdina, d. v. G. J. K. Nagelvoort en J. J. Struik Petrus ohannes, z. v. Th. J. v. de Linden en i. J. Laken Breunis, z. v. J. A. v. Doornik en J. Jansen Een buiten huwelijk geboren kind v. h. mannelijk geslacht Willem, z. v. J. G. Vink en J. J. Polman Gerrit, z. v. R. Versteeg en J. Chr. Swankhuizen Gerritje, d. v. J. Verhoef en G. v. Vliet Willemioa, d. v. J. v. de Bunt en M. Buter Hermanus, z. v. H. Wansink C. M. v. Andel Theodorus Fran- :us, z. v. J. J. Middegaal en M. E. Verhoeven Evert, z. v. H. v. Schoten G. Hagebeuk Klaas, z. v. A. v. de Kooy en K. v. d. Essenburg Hendrik Albertus, z. v. J. A. Rienders L. v. Dijk Anne Willem Adrianus, v. A. Sloesarwey en A. Vaartjes ohannes Maria, d. v. J. Hermsen en 5. Vonk Hermanus, z. v. B. W. Lammers en C. MorTe. Maria, d. v. v. Gastel en C. J. J. de Lang. OndertrouwdWillem de Beste en Dirkje J. A. Boks Gerardus C.Pasche- daz en Tonia Querforth Daniël J. Rekké en Catrina Th. Dietiker Alber- de Vries en Sophia Ruitenbeek Jan v. Deventer en Jacoba Tondeur jan Kuilers en Aaltje Chr. Berendse Willem v. de Bunt en Clasina N. Jens. GehuwdLubertus Wesseling en Berdina Koeslag Johannes G. v. Hoeijen en Gerarda Rijn Herman M, Peters en Dorothea A. de Jong Jan N. A. Kochhim en Tonia B. J. Holmer Arie P. Dekker en Jantje H. Offereins Johannes Moors en Wilhemina v. d. Ham Sybrandus de Jager en HeDdrina J. Gerritsen Jan Ruitenbeek en Hendrika v. d. Hoek Hendrik Adam en Wilhelmina Blom Roelof Wayenberg en Barta Mijnteo -anciscus J.v. Diest en Maria Gijtenbeek. OverledenMargaretha Epskamp, oud 18 jr., ongeh. Ger.iiv v. Surksurn, ond 77 jr., wedn. v. H. v. Polen Anlonius v. Kommer, oud 29 jr., ongeh. Battha Jansen, oud 82 jr., wed. v. H. Korlaar Steven Korlaar, oud 45 jr., ongeb. Jannetje v. der Horst, oud 63 jr., echtg. v. H". Buitenhuis Cornells G. de Jeger, oud 61 jr., echtg. v. M. de Wit Hendrikus J. Wester voorde, oud 47 jr., echtg. v. C. Amse Herman A. de Groot, oud 56 jr., echtg. v. E. C. M. v. Coevorden.

De Eembode | 1920 | | pagina 1