De R. K. Handel*., Kantoor- en Winkelbed. vergaderden onder leiding van den heer Po*thouwer. Er werden 3 nieuwe leden geïnstalleerd. Tot be stuurslid werd gekosen de heer Vial, Mej. Posthouwer en de heeren Groot en Bosboom ragen sich voor de con trole commissie aangewcren. Aange spoord werd lid te werden van de R. K. Kiesver. De aandacht der leden werd op gevestigd het plaatsingbureau bij den heer Meijer Weverssingel. Voor het overleden lid mej. Epskamp sullen drie H. Missen in de St. Ansfridus- Icerk worden opgedragen. Zaterdag werd een dochtertje van den heer P. aan de Kamppoort door een motor aangereden. Gelukkig had de berijder geringe vaart zoodat de kleine er met den schrik en eenige kleine verwondingen afkwam. Bijsonder vermelding verdient de loyale houding van den motorrijder die ofschoon geen schuld aan het ongeluk hebbende toch op echte wijze zijn leedwezen betuigde. Kiesvereeniging in de St, Henricus- Parochie. Het voorloopig Bestuur, welks Leden op verzoek van het Centraal Bestuur, zich bereid verklaarden, voor de op richting der Parochiale Afd. in St. Henricus, de voorbereidende werkzaam- heden te verrichten, is reeds zoo ver, dat Donderdag a.s. te 7 uur *s avonds de eerste vergadering kan worden ge houden. We vertrouwen, dat alle kies gerechtigden, zoo Vrouwen als Mannen, deze vergadering gaan bijwonen. Ons geheele Katholieke kiezerskorps moet mobiel gemaakt worden! Om welke reden zal de Weleerw. Kap. Wiegerinck. de spreker voor dien avond, wel duide lijk weten te maken. Wegens jaarlijksche schoonmaak is het kantoor der Brandstoffen-Commissie alsmede het Levensmiddelen Bureau, op Zaterdag 2v Mei a.s. gesloten. Kaasmarkt. Aangevoerd 18 wagens bevattende 1200 K.G. Kaas. Prijzen f58 tot f66 per 50 K.G. Handel vlug. Vrijdagmiddag manoeuvreerde een vliegtuig boven de stad, van waaruit biljetten werden verspreid houdende aansporing tot bezoek der tentoon stelling en fancy fair door de R. K. Onderofficierenver. «St. Martinus* in 't Patronaatsgebouw te houden, Een echt moderne, pakkende manier van reclame maken, waarmede veel succes werd bereikt. Zondagmiddag verzamelden zich de leden van het eere-comité, genoodig- den en bestuursleden in de zaal waar de heer Groote Wolthaar afdelings voorzitter allen verwelkomde. Inge komen was een schrijven van den Hoog- eerw. heer Deken Fock, die mededeelde tot zijn groot leedwezen verhinderd te zijn en met de beste wenschen voor het welslagen van hel feest, de hoop uitte dat de bond «St. Martinus» mocht groeien en bloeien in lengte van dagen. De Zeereerw. Heer Pastoor Hoorae- man achtte 't zich een" eer en genoegen een woord te knnnen spreken. Deze dag was een dag van dank baarheid voor de oprichting, en van waardeering voor het werk in 10 jaren verricht. Daok aan God, Die was dom gaf, waardoor de stek is gegroeid tot stam, die alle R. K. Onderofficieren in den lande met zijn loof kan over schaduwen. Het woord van Paus Leo XIII stelde den katholieken organisaties op katho lieken grondslag tot plicht. Te Amers foort werd de eerste R. K. Onderoffi ciersvereeniging in 't leven geroepen. Van deze plaatselijke vereeniging ging de vormiog uil van een landelijken bond, niet geslagen in de moeielyke jaren der mobilisatie en thans tot ver hoogd leven gestegen. Na deze pittige toespraak werden tentoonstelling en fancy fair geopend verklaard. De keurig, met goeden smaak ver- Dit h ftinsili Mtie-jirin. Men hoorde de deur der eetzaal openen. Een verwijderd gerucht van gezangen weerklonk in de kamer. Zij zijn beschonken, vervolgde de visscher, dat maakt onze taak minder moeilijk. Maar daar zijn zij in den gang. Vaarwel, meester, voegde er de ge trouwe dienaar bij, zich op de knieën werpende, terwijl hg de hand van den grijsaard wilde kussen. Gij, onze redder, op de knieën, riep de markiet uit. Omhels mij, vriend. janekin wierp zich in de armen van den grijsaard. Maar stilte 1 daar zijn ze, zeide hij, een grooteB traan wegvegende, die langs zijne gebruinde wangen vloeide. Iedereen had zijne plaats hernomen op het oogenblik, waarin Rignard met Romgoet en Prichon, de twee perso nen, gekozen- om dien nacht te waken, binnentraden. De visscher stond voor bet venster, de markies zag in het vuur om den blik zijner vervolgers te ont gaan. De gravin doorliep met Raoul, aan hare zijde gezeten, een boek met platen; niets verried uitwendig het groote plan, waarvan hun leven afhing. De kommi»«aris der republiek, die ins gelijks in beschonken toeriaad verkeerd*-, wierp een tevreden blik op dezen on- tchuldigen groep. sierde saai werd daarna voor het publiek opengesteld. We mogen het gerust zeggen, daar- vaft is ruim gebruik gemaakt. Er heerschte een gezellige drukte. Geen oogenblik hebben de dames die belast waren met de exploitatie der diverse attracties, reden tot klagen ge had over »slapte«. De kas van het fonds der T. B. C.-lijders en hunne gezinnen waarvoor de voordeelige baten worden aangewend, is er wel bij ge varen. Ook Maandag was er druk bezoek maar vooral 's avonds was de trek bisouder sterk. Allen offerden voldaan en welgemoed voor het schoone doel. Dinsdagmorgen werd in de parochie kerk aan 't Zand eene plechtige H. Mis opgedragen, waaronder de Bondsadvi- seur, de Weleerw. Heer Kapelaan J. J. Brouwer eene doorwrochte l'eestpredi- catie hield. Eene generale H. Communie vereenigde vele leden met hunne dames aan de Tafel des Heeren. Na afloop der Kerkelijke plechtig heden was er gezamenlijk ontbijt. In den middag werd de verloting van Kunstvoorwerpen gehouden, en van avond zal in het Patronaatsgebouw een feestvergadering de festiviteiten waar dig besluiten. Morgen is er algemeene bondsver gadering. Uit den Omtrek Jlmtronaen De ex-keiter is naar Doorn vertrok ken. Er had een groot diner plaats op het kasteel. Graaf Bentink beeft een marmeren keizersbuste ontvangen. An deren ontvingen een portret van den keizer in uniform. Barntveld Geboren Gerrit, z. v. C. v. de Kamp en G. Zoonen Hendrik, z. van M. Geuitsen en W. v. de Beek Jan, s. v. M. v. 't Land en J. Boekhout Dirkje Johanna, d. v. D. v. Dam en G. v. d. Biink Gijsbert, s. van W. Schoonbeek en G. Buurman Johan nes Amoldus Maria z. v. A. J. Thann- hauser en M. A. Vreeswijk. OndertrouwdP. Mulder en G. Mos- tert J. C. Beemsterboer en C. W. Mijnbeek. GehuwdH. v. Hierden met S. Berk hof P. Noorlander en R. J. v. Omrae J. Brom en J. Kuijt M. Smits en C. Klaassen G. v. de Kraats en T. Kuiter J. v. d. Berg en J. Rijken. Overleden: Gerrit Goorbuis, 93 j-, wedn. v. J. Toonen Barta Rosendal 9 m. Gerrit Kamphuis, 95 j„ wedn. v. M. Bouwman Albertha v, Heil, 31 j., echtg. v. A. v. Winkoop. Io een vergadering van eierhande- laren, hebben alle aanwezigen zich tegen de van regeeringswege in uitzicht ge stelde contróle op den., eierbandel verklaard. Op de markt: boter f2.30af2.40; eieren f9.75 il fll.20; biggen f30 A f45; vette varkens f0.70 f0.80 schrammen f65 f90; zeugen f160 A f260. Eemnes In den gemeenteraad werd behan deld de salarisregeling der verschillende ambtenaren. Volgens rapport bedraagt het salaris van den burgemeester f 2460, van den secretaris f I960 en van den ontvanger f785. De heer Stoutenburg zegt, dat Ged. Stalen de lakens wei deelen, maar de burgerij moet het geld opbrengen. Spr. misgunt niemand een goed salaris, maar hij is bang, dat de boel spaak loopt. Eemnes kan zooveel niet opbrengen en hij zou gaarne zien, dat Eemnes werd vereenigd met Baarn. De voorzitter houdt een pleidooi voor de salarisverboogingen. De tijden zijn duur en het gaat niet aan om maar te zeggen we hebben het nietde arbei der is zijn loon waard. Voorts zou spr. Het is wel, zeide hij in zich zei ven, nog één nacht van hongersnood voor de twee aristokraten van het kabinet, en ik laat ze naar Nantes vervoeren. Vervolgens scheidden die menschen, wier hart door zulke tegenstrijdige ge voelens beroerd werden. Toen bet elf uur op de kerK te Con- guet sloeg, stond Janekin met voor zichtigheid op en naderde het venster. De lucht was met wolken bedekt, maar de wind bleef gunstig. Het was, ol men in bet woud stamelende klanken hoorde, en de bewogen golven uitten kreten, alsof schipbreukelingen in gevaar waren. De markies sliep, in weerwil van het gevaar, gerust. In de kamer der repu- bliekeinen hoorde men de ademhaling van twee manner. Romgoet doet zijn plicht, dacht Janekin, ik zal den mijnen doen. Hij trok een paar pistolen onder het bed van mijnheer de Tréseguidy uit,; en verliet op zijne blooie voeten de kamerhij ging de gravin en h?ren zoon waarschuwen zich gereed te hou den, opende de kleine deur van het kasteel en baande altoo den weg ter ontvluchting. Ten half twaalf wekte hij den mar kies. verbrak het zegel van de deur van het kabinet en deed er de twee gevangen uitkomen. een vereeniging van kleine gemeenten tot een groote zeer toejuichen. Het zal voortaan verboden zijn om met motorrijtuigen en automobielen met een sneller gang te rijden dan 15 K.M. per uur van de grens van Baarn tot den Molenweg. Op voorstel van den burgemeester is 135 disponibel voor prijzen ten dien ste van een schietwedstrijd te houden door de Burgerwacht. Een schrijven der bewoners van den Binnendijk was ontvangen waarin ge klaagd wordt over de last, welke men ondervindt van paarden en hitten van woonwagens bewoners. Na eenige dis cussie wordt den voorzilter opgedragen zich in verbinding te stellen met den burgemeester van Laren, teneinde mid delen te beramen om voor béide ge meenten een terrein voor woonwagens aan te wijzen. Er werd een vergadering gehouden van den melkveehoudersbond. Ruim 40 waren aanwezig, waaronder drie direc teuren van boterfabrieken uit den om trek, n.l. van Bunschoten, Nijkerk en Hilversum. Nadat de voorzitter het «foei der bijeenkomst, n.l. de oprichting eener coöperatieve boterfabriek voor Laren, Blaricum, Huizen en Eemnes, had toe gelicht, trad als spreker op de directeur van een Noord-Hollandsche fabriek, die de vergadering mededeeliog doet van eene door hem gedane vinding,jom de melk zoodanig te bewerken, dat zij kan worden dienstbaar gemaakt voor ver zending naar het buitenland, zelfs naar de tropen. De fabriek zou door de boeren moeten worden daargesteld, terwijl de benoo- digde installation voor de bereiding naar het nieuwe systeem voor rekening van den heer Buurma komen, die dan als directeur zal optreden. Spr. stelt den veehouders een prijs van 20 cent per liter melk in uitzicht. Hoe breedvoerig ook uiteengezet, maakte de vergadering zich weinig il lusies van de plannen. Besloten werd een commissie te benoemen om nadere informaties in te winnen. Geboren Gijsbertus Joannes, z. van A. de Bruin en J. M. Luijf. Getrouwd: C. Ruizendaalen G. Ro zenberg. f)oo0land De gemeentelijke voorjaarsschouw op de wege en waterlossingen zal ge houden worden op 26 Mei a.s. ftoeoelaken Een gezin, bestaande uit 8 per sonen, is uit zijn woning gezet rn we gens woningnood voorloopig in het ar- restantenlokaal en bergplaats voor brandstoffen ondergebracht. De Boerenleenbank «Hoevelaken en Omstreken», vergaderde in hotel Kolf schoten. De inlagen in de spaarbank bedroegen 31 Dec. 1919 f 73862.49 terugbetaalde gelden f 19148.95. Door de bank is aan voorschotten en hypo theken een bedrag verstrekt van f 42650, terwijl f 5400 door de voorschotnemers is terugbetaald. Het zuiver batig saldo bedroeg op 31 Dec. jl. f 42.99. De commissie van onderzoek had de boeken in orde bevonden, "fct lid van den Raad van Toezicht, werd gekozen van Wijk. nijkerk Op de markt39000 st. eieren f 10 h f 11. 23 Schrammen f80 f 100. 9 Biggen f40 4 f50. 111 Runderen f300 h f700. 8 Schapen f40 a f55. 57 Nuchtere Kalveren f 12 h (24. Het bouwen van 34 arbeiderswo ningen voor Patrimonium is gegund aan Kuit en Klaver, voor f199.400; schil derwerk aan J. Wassinkloodgieters- werk aan v, d. Kamp en Boterenbrood. Soest Ten nadeele van den laodbouwer v. d. Br. is een koe uit de weide ge stolen. De politie spoorde den dader op. Romgoet sliep echter niet voort durend. Vertrekt nu, vertrekt spoedig, zonder eene sekonde te verwijlen. Ik zou mijn leven geven om u vleugels te verschaffen. De heeren de Tréseguidy ontmoetten de gravin en Raoul aan den drempel der deur. Ofschoon de jonge lieden, door den honger uitgeput, zich nauwe lijks konden staande houden, zoo liep de gansche familie echter zoo spoedig mogelijk naar den zeekant. Janekin zag ze als schaduwen voor het kasteel en achter de rotsen van Benaguet ver dwijnen. Nu komt het er op aan, tijd te winnen, zeide hij bij zich zeivenwan neer zij vier of vijf uren ver zijn, zijn zij gered. Hij opende zachtkens de deur van de kamer der republikeinen: Romgoet zat overeind in de houding van iemand, die luistert. Ofschoon half beschonken, was hij er in geslaagd op zijne hoede te zijn, en hij had gerucht gehoord. Romgoet I fluisterde Janekin met eene zachte stem, terwijl hij zich als een spook naast het bed plaatste, dat deze man met zijn medegezel deelde. Romgoet verwonderd, zag Janekin b^ het schijnsel der maan, die thans uit de wolken te voorschijn tradhij wilde Rigoard roepen, toen hij den De lunchroom Maison Man aan de Burgemeester Groothestraat is geopend. Onze indruk is, dat ons dorp hiermede een inrichting rijker geworden is waar aan werkelijk behoefte bestaat. Alles is er ingericht om den bezoekers een gezellig zitje te geven. In den middag brak brand uit bij den Heer Groenesteyn aan de Wieksloot Aan blusschen viel niet meer te den ken ook het nabij gelegen huls van den Heer v. Es vatte reeds vuur Door het kranige optreden van den Heer Beuzel concierge op het gemeentehuis werd dit perceel behouden anders was misschien het woonhuis van den Heer Meerveld ook nog een prooi der vlam men geworden. iltrtcbt Zondag 30 Mei zal in alle kerken een H. Mis worden opgedragen voor het geestelijk en tijdelijk welzijn van katholiek Utrecht. Des middags te 3 uur wordt een optocht gehouden. Langs een grooten omweg wordt door de R. K. Vereenigingen door de stad naar een nader te bepalen terrein getrokken, waar een zestal sprekers het woord zullen voeren. De Bond van R. K. Kiesvereni gingen in den Rijkskieskring Utrecht houdt eene Algemeene Vergadering op Zaterdag 22 Mei des voormiddags te 9 uur, in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, alhier. De ageada vermeldt 1. Opening. Notulen. Mededeelingen van het Bestuur. 2. Verslag van de Commissie tot na zien van de rekening en verantwoording van den Penningmeester. 3. Verkiezing van één lid in het Bestuur van den Bond voor Utrecht I, ter aanvulling van de vacature, ontstaan door het vertrek van den heer J. L. Oudshoorn naa* Zeist. 4. Behandeling van de Agenda voor de Vergadering van den «Algemeenen Bond van R. K. Rijkskieskringorgani- saties in Nederland» op 29 Mei a.s., waarop o.a. voorkomt: «Behandeling van het Defensie-rapport». 5. Rondvraag. Sluiting. De aangesloten K:esvereenigingen worden dringend aangespoord, zoo spoedig mogelijk een ledenvergadering te houden, en daarop vooral het de fensie-rapport te behandelen. Kaasmarkt. Aanvoer 54 wagens, wegende 9936 Kg. Eerste kwaliteit f62.50 a f65.—. Tweede kwaliteit f58.a f62. Rijksmerk f64.— i f66.—. Handel vlug. Zeist Er werden gearresteerd een viertal mannen en twee vrouwen, die een Duitschcr van 4000 Mark hadden be roofd. De Duitscher, als metselaar werkzaam bij den bouw van een villa, werd, door een tweetal «kameraden», die waren te weten gekomen, dat hi; veel geld bij zich droeg meegetroond naar een perceel in een steeg, waar de flesch op royale wijze rondging tot de Duitscher beneveld was en hem tot een totaal vao 4000 Mark afhandig werd gemaakt. Werd eenige dagen geleden reeds een drietal personen aangehouden, die schuldig bleken aaa een reeks van diefstallen en inbraken, thans zijn nog aangehouden een kleermaker, diens zoon en een 20-jarige jongen, die ook bij deze diefstallen betrokken zijn ge bleken. Tenslotte werd op den Amersfoort- schen straatweg een drietal gewezen Amsterdamsche kellners gearresteerd, die verschillende Utrechtsche winkeliers oplichten, door telefonisch van uit Huis ter Heide voor goede adressen bestel lingen te doen en dan onderweg van den bode het bestelde wisten in ont vangst te nemen. kouden loop van een pistool op zijn voorhoofd voelde. Indien gij u beweegt, fluisterde hem de visscher in het oor, indien gij een woord zegt of een gebaar maakt, zijt gij een man des doods. De dronkaard, door schrik verstijfd,j viel op zijn bed neder, en verroerde zich tot des morgens niet meer. De eerste morgenstralen verlichtten den voorgevel van Ploiierneck, toen Rig nard wakker werd. Hebt gij de wacht voor mij waar genomen, Prichon zeide hij geeuwende en zich de oogen wrijvende. Janekin oordeelde thans het oogen blik gekomen om te vluchten. Hij liep naar de deur, snelde naar den stal, sprong op het paard, dat hij reeds gezadeld had en wierp zich in 't bosch. Rignard werd door eene vreeselijke woede aangegrepen, toen hij het kabinet en de kamers ledig vond. Hij liet uit Locmaria eene afdeeling gendarmerie komen en liet gedurende drie dagen het woud, met de verwoedheid eens tijgers, doorsnuffelen. Maar zijne pogin gen waren vruchteloos, want de sloep van Pieter naderde toen de reddende haven van Plymouth en de heldhaftige Janekin had het hoofdkwartie van het Vendeesche leger beréikt. EINDE. Binnenland Twee Hilversumsche gemeente werklieden zouden aan de Nassaulaan, een zinkput schoonmaken, loen een in de put afdaalde, raakte hij bewus teloos door opstijgende dampen. Een der werklieden daalde af met een reddingsgordel maar hij geraakte even- eens bewusteloos en werd oogenblik- kelijk opgehaald. Een arbeider, by het ongeval aanwezig, bood zich aan om af te dalen, mits hem een doek met eau de cologne om mond en neus werd gebonden. Het gelukte hem beide mannen naar boven te brengen. De eerste bleek overleden, hij laat drie kinderen na. De Tweede Kamer ueeft het voor stel van minister De Visser, handen arbeid als verplicht leervak voor de lagere school op te nemen, verworpen. Pater dr. Ligtenberg van de Orde der Franciscanen is benoemd tot buitengewoon hoogleeraar in de ge schiedenis der Kerkelijke kunst aan de Rijks-Universiteit te Utrecht. In den Haag werd gehouden de Bondsdag der Roomsche Spoorweg mannen. In een groote stoet trokken de afgevaardigden door de straten. Ruim honderd vaandels werden in den optocht gedragen. De leerfabriek der firma Pessers te Tilburg is bijna geheel afgebrand. Een voorraad van 60.000 huiden, 600 liter traan, veel verfstoffen en alle machine- riën zijn door dezen brand vernield. De wasscherij en de machinekamer werden behouden. De vermoedelijke oorzaak is broeiing. Alles was verze kerd, Getracht wordt het personeel van ongeveer 70 man, spoedig den arbeid te doen hervatten. Er is brand ontstaan in het achter ste gedeelte van de boerenplaats van A. Banken, te Leuwen (nabij Tiel). Aangewakkerd door den wind, greep het vuur «nel om zich heen. Weldra stond het geheele huis Jn vlam en al was de brandweer er vlug bij, zij kon niet voorkomen, dat het vuur op na burige boerenplaatsen oversloeg. Vier huizen werden vernield, tenge volge waarvan 7 gezinnen dakloos Zondagmiddag had te Groningen een vliegongeval plaats. De Fransche aviateur Litton zou opstijgen met een passagier. De machine verhief zich echter niet van den grond en het scheelde weinig of zij was in het publiek terecht gekomen. Litton manoevreerde, tengevolge waarvan het toestel met den passagier io een sloot terecht kwam. Het onderstel van de machine werd verbrijzeld. De passagier, mej. Nanninga, brak een been op twee plaatsen. De te Amsterdam uit Rusland aan gekomen Nederlanders warco er treurig aan toe. Afschuwelijk is de behande ling die ze in Rusland hebben onder gaan. Hunne ervaringen in dat roode land van beloften zijn van dien aard, dat ze 't daar een hel noemden. De nieuwe salarisregeling voor de Utrechtsche gemeentewerklieden kost per jaar méér dan nu ruim een mil- lioen gulden. Buitenland In tegenwoordigheid van vijftig Kar dinalen bonderden Aartsbisschoppen'en Bisschoppen, Gezanten van vreemde mogendheden en een ontzaglijke me- oigte, heeft Z. H. Paus de heiligver klaring uitgesproken van de Z. Jeanne d'Arc, die op aanklacht van hekserij den 30 Mei 1434 te Rouaan levend werd verbrand. Sir William Robertson, die uit d: handen van den Engelschen Koning den veldmaarschalkstaf ontving, is de eerste van alle soldaten in het Engelsche le ger, die den veldmaarschalkstaf in den ransel heeten te hebben, die het ook werkelijk tot veldmaarschalk heeft ge bracht. Hij werd in 1859 geboren nam vrijwillig dienst in 1878 en diende 10 jaar als gemeen soldaat. In 1888 werd hij onderluitenant, toen hij reeds 29 jaar oud was, en daarna zijn zijn pro moties elkaar snel opgevolgd. Gedurende den oorlog werd hij tot luitenant-gene raal bevorderd en thans heeft hij den hoogsten rang bereikt. In Duitschland wordt de toestand allengs beter. De woelingen en op roeren in het industriegebied zijn grod- tendeels bedwongen en nu komen de menschen meer tot het besef dat alleen flink werken en zuinig leven uit komst kan geven uit den nood. De verkiezingen van den Rijksdag worden voorbereid: Erzberger, de gesmade Centrum-man is weer Candidaat. In een vergadering waar hij sprak bezigde men een handgranaat als tegen argument. De ontploffing wondde velen, maar Erzberger bleef ongedeerd.

De Eembode | 1920 | | pagina 2