c^zb ffirt.UMIprfe» Wenscht U een werkelijk transport rijwiel, speciaal hiervoor ingericht, wendt U dan tot de Fa. L. A. A. v. Hamersveld Utrechtschestr. 25 Bel dan op No. 42 Amersfoort. WE.ES HAAR Hl ET BAMG, L L RIJWItLfABRIEK llg^-- DEDEH 5VA ART.— R. K. Huisvestingscomité Amersfoort. Zooals is aangekondigd, vertrekt Dinsdag wederom een transport Oostenrljksche kinderen i Weenen. De kinderen die dien dag naar hun land terugreizen moeten uiter lijk kwart over twaalf aan het Station zijn. Ia de parochie van den H. Henficus kwamen Donderdagavond vele belang stellenden bijeen om over te gaan tot de stichting van een parochiale afdee- ling der R. K. Kiesvereeniging „Recht en Orde". De Weleer w. heer Kap. Wiegerinck hield een rede, waarin het nut de ver- eeniging van alle R. K. Kiesgerechtig den duidelijk werd uiteengezet. Tot voorzitter der parochiale afdee- ling werd benoemd de heer J. F. van Buytenen, terwijl verder tot bestuurs leden werden gekozen de dames Van den Boom en Oudejans en de heeren W. van Koelen en C. van Drie. Burgemeester en Wethouders bren gen ter kennis, dat op Woensdag den 26 Mei a.s. ten drie ure, in het v malig Werkhuis aan den Westsingel gelegenheid zal worden gegeven tot kostelooze inenting. Zij vestigen er de aandacht op dat bij de aanmelding het vertoonen van een geboorte bewijs of trouwboekje ge- wenscht is. Dinsdag kwam de gemeenteraad wederom bijeen. Vijf leden waren wezig. Als gewoonlijk volgde na opening de mededeeling van ingekomen stukken, welke ofwel voor kennisgeving werden aangenomen ofwel om advies naa en W. gingen om te worden gelegd bij de vele stukken die reeds eerder dien weg opgingen. Het voorstel om zonder aanbesteding 12 woningen tc laten bouwen door aannemer, die volgens oordeel der autoriteiten daarvoor in de gunstige gelegenheid is, werd aangenomen, De straten in het nijverheidskwartier zullen provincie-namen krijgen. Met de arbeidsbeurs-kwestie werd weer eenigen tijd vol gepraat. Wethouder Jorissen betoogde, de redelijkheid van de conclusie vai en W. De gezonde redeneering van I W. in hun verklaring over den woning bouw was niet naar Hoflands zin. Mi deugdelijke argumenten tegen kon hij niet aanvoeren. Allerlei wenschen en onuitvoerbare plannen debiteerde hij, maar waar de harde werkelijkheid rekening ge houden moet worden, had zijn gepraat weinig practische waarde. B. en W. streven naar het bereik bare op het gebied der volkshuis vesting. Hoflands plannenmakerij be looft een debacle, een ontwrichting, B. en W. vonden in Mr. van Traa een geschoold pleiter voor hun stand punt. Hofland had gewezen op een paar zeer hooge inkomstencijfers voor belastingheffing, maar Mr. van Traa merkte op: Als je die wil grijpen, wordt de andere 99'/, pCt. doodgedrukt, want het Rijk eischl verband. Laten wij even stoppen, Mr. Stadig en Noordman willen de vereenigingen wier plannen reeds ver gevorderd zijn niet in den steek laten. Hofland wil niet berusten omdat de maatschappij is vastgeloopen Voor 't groot-kapitalisme op de knieën vallen, daar doe ik niet aan meek De heer Rekké wil 'l geld halen waar 't zit. Hij acht de toestand onhoudbaar, al heeft een Berg-bewoncr er niet veel Hebt U een Taxi of Auto noodig? last van. Mr. van Traa laat zich door dezen socialistischen rim-ram niet uit het veld slaan en bleef op zakelijke gronden aantoouen, dat 't beter is vlug af maken wat onderhauden is, dan al maar door nieuwe plannen scheppen met weinig of geen kans op uitvoering. Wethouder Jorisseu is van oordeel, dat in deze kwestie alleen practische overwegingen waarde hebben. Het is roekeloos meer werk te scheppen als de uitvoerders ontbreken. En wat Hof lands belastiog-helfing betreftiemand met een ton inkomen valt ook in de wet zulks is misschien vervelend voor een idealist maar 't is niet anders. Hofland deed ditmaal erg raar. Door zetten tegen deri Haag in, adviseert hij met een paar krachttermen over kapi talisme, uitbuiting enz. enz. Mr. Stadig vroeg nuchter aan Hof land c.s. vanwaar komen de moeilijk heden en nooden in 'i bouwbedrijf? De heer Noorman constateert d loonen voor villa- of woningbouw wi nig verschillen. Er is veel tegenwerking i onwil't schiet niet op. De Voorz. merkt op, dat B. en W. reeds jaren bezig zijn met woningbouw. nu onmacht door tekort aan arbeidskrachten. Het voorstel vau B. en W, afschaffen van partiëelc aanbestedingen voor schilderwerken werd aangem De heer Kraan voorziet minderwaar dig werk, als men cén groep zoo uitsluit. De heer Overeem beweert dat veel wordt gek-ioeid I De heer Kraan weet zeer goed dat soms in 't schildersvak wordt geknoeid, maar beier werk wordt geleverd, als men niet het mes op de keel zet. Bij herstemming wordt het voorstel van B. en W. om te besluiten aan den Minister te berichten, dat het wensche- lijk wordt geacht voor Amersfoort eigen Keuringsdienst te behouden 10—4 stemmen aangenomen. Het voorstel van B. en W. om uitgifte van een Stenografisch verslag van de vergaderingen van den Raad te beëindigen wordt aanvaard. Bij de Rondvraag deelt HofUnd mede, dat de S. D. A. P.-fraciie het belasting voorstel intrekt. St. Martinus. Zooals reeds gemeld werd d--n zich de leden van den R. K. Onder- officierenbond met hunne dames plechtige hoogmis met generale H. Communie aan een gezameolijk ontbijt. Dat aan tafel een zeer prettige stem ming hecrscluc en dat het w der afdeeling door de oud strijders werd herdacht behoeft geen vermelding. Aan tafel sprak de Zeereerw. heer Aalmoeze nier ook een pittig woordje. Hij huldigde de dames, vele leden danken hun lidmaatschap aan haar invloed. Aan Mgr. den Aartsbisschop werd een telegram van hulde gezonden. Ook Rector Hooglugt en de heer Hellevoorl werden herdacht als zijnde met voorzitter van 't Walderveen de grondleggers van den bond. Tijdens de verloting die 's middag! plaats had en waarvan de uitslag elders in dit nummer wordt gepubliceerd, kwam de hoofdaalmoezenier Kolonel Evers door een kort bezoek blijk vat belangstelling geven. Deze gewaagdt met veel waardeering van het werken van den Bond en herdacht speciaal den Bondsadviscur Kap. Brouwer, die ijverig de belangen dezer organisatie behartigde. Een envelloppe met inhoud voor het ondersteuningsfonds offrecidc de hoofd- aalmoezenier als een tastbaar bewijs van sympathie. 's Avonds werden de feestelijkheden in een giootc vergadering van leden en genoodigden besloten. Daar sprak de aalmoezenier Uijtcwaal uit Ede de vergaderden pakkend toi Daar werd door verschillenden uiting gegeven aan hunne gevoelens sympathie voor den Roomschen Bond en zijn leiders. Daar werd ook de voorzitter gehul digd als een kampioen voor de prin- cipieele Roornsche organisatie en hem ils blijk van waardeering een boeken kast aangeboden, terwijl zijne echtge- noole met bloemen werd gehuldigd, En 't is vooral deze huldiging die ons weldadig aandeed. Men beseft het veelal niet genoeg, wat het zeggen wi' 'n slapende massa wakker te schudden voor een ideaal waarvan velen in koude onverschilligheid het schoone niet ken nen en 'waardeeren. Wat een kracht en ijver, wat een overtuiging er moet hui zen in den mensch, die tegen veel mis kenning in, alle tegenkanting ten spijt volhoudt en volhardt in zijn streven uaar organisaties waarin de Roornsche beginselen en niet het bottf materia lisme zullen domineeren. En dat jaren lang en onder vaak drukkende omstan digheden. Dat het voortreffelijke dit streven nu eens in 't publiek werd erkend en gewaardeerd, zij een schoone voldoening voor dezen Bondsvoorzitter. Ook voor den Zeereerw. heer Rector Hooglugt, die indertijd meehielp hei stekje te plaaten en liet verzorgde en behoedde voor allerlei onspoed en voor den Weleerw. heer Kap. Brouwer, die het bestuur nu reeds eenige jaren krachtig steunt bij het streven naa ideaalalle Katholieke Onderofficieren vereenigd in »St. Martinus., leverde deze feestviering overtuigend: bewijzen van waardeering van hun moei; De heeren die dit alles zoo voor treffelijk organiseerden, verdienen aller dank. Laten ze zich maar permanent v klaren voor het nu komende kopei feest. Uit den Omtrek Utrecht Waardig en toch geestdriftig heeft het Katholiek Utrecht het zilveren bis- schopsfeest gevierd. Maandagmiddag reed een auto het Bisschoppelijk paleis te Utrecht. Daarin waren gezeten de drie pastoors van Hilversum, die iri deze auto hel geschenk van de Hilversumsche katho lieken aan den Aartsbisschop kwamen aanbieden. In deze auto reed Mgr. van de We tering Dinsdagmorgen naar de Kathe draal, waar Hij werd ingehaald door het Metropolilaan Kapittel. Zegenend schreed de Kerkvorst door het kerk gebouw. Onmiddellijk ving de Pontificale Hoogmis aan, door den Aartsbisschop zeiven opgedragen. Assistentie verleen, den daarbij Mgr. dr. Schaepman presbyter assistens, Mgr. B. de W Vicaris-Generaal, eerste troondiaken, kanunnik G. Starink als tweede troon diaken, Mgr. J. A. S. van Schaik als diaken en kanunnik j. Jansen als sub diaken. De secretarissen Smeets en Scholte op Reimcr, assisteerden als eerste en tweede ceremoniarius, terwijl als acolythen fungeerden .eenige theolo ganten van het Seminarie «Rijzenburg- Onder de aanwezigen werden tal autoriteiten opgemerkt. Dien middag werd de receptie ge opend door de ontvangst van het Me tropolian kapittel. Voorts alle pastoors en kapelaans van Utrecht en de v schillende kerkbesturen uit Utrecht vele plaatsen van het Amtsbisdom dan vele ordesgeestelijken en nolabsien, afgevaardigden van bonden en v □igingen enz. Voor het einde der receptie kwamen ook de Katholieke ministers Ruysch, Aalberse en Kcinig hun opwachting Gedurende de receptie werd geen enkele toespraak gehouden. Z. D. H. maakte hierop een uitzondering voor het zangkoor der kathedrale kerk, welks twee leden, M. C. v. d. Kamp i Wilbrink, 50 jaren van dit koor lid zijn, en na een korte toespraak van Z.D.H. de mededeeling ontvingen, dat het den Paus behaagd heeft hun te verleenen het Eerekruis Pro Ecclesia et Pontifice. Toen volgde een feesl-diner inet honderd gasten, waaronder dc Kanun niken en Dekens van het Aartsbisdom n andere hooggeplaatste gees telijke en wereldlijke autoriteiten. In den avond was in Tivoli een feest-conccrt, hetwelk door Mgr. werd bijgewoond en een schoone gelegenheid officieele huldiging bood. Daar waren o.m. tegenwoordig de commissaris der Koningin in Utrecht met den griffier; voorts wethouder dr. J. van Leeuwen en wethouders Kett- litz, Van Dijk en De Waal Malefijt, de plaatselijken commandant, generaal- majoor Van der Voorst Maarschalk, en :n groot aantal geestelijken. Onder het spelen van koraalmuziek trad Mgr. Van- de Wetering gekleed in vol ornaat, de zaal binnen, gevolgd door de leden van het Kapittel. De iwczigen stonden op en deden een luid applaus hooren. Onmiddellijk nadat de Aartsbisschop had plaats genomen tusschen de aan wezige autoriteiten, ving het orchest aan. Medewerking aan dezen avond ver leenden o.m. het Utrechtsch Stedelijk Orchest, een 300 zangers en zangeres sen en vijf solisten. D: voorzitter van het huldigings comité mr. Schreden sprak Mgr. toe en vertolkte aller gevoelen* van hulde eerbied, Onder daverend applaus, door de aanwezigen aan den Aartsbisschop ge bracht, las mr. Schretlen een telegram ioor van H. M. de Koningin, luidende ils volgt „Dankbaar herdenkend, wat U.DH. roor de Katholieken van Nederland, mor ons land is geweest, ontvange U, bij Uwen jubeldag onze oprechte ge- lukwenschcn. Moge het U gegeven zijn, "w Herdersambt nog vele jaren te trvullen. WILHELMINA." Met een kort woord dankte Mgr. tor de hulde hem gebracht. „Wanneer ik de belangen der Ka tholieken heb bevorderd, dan heb ik gedaan dan wat ntijn plicht Alle dank en lof is aan God." Mgr. bracht voorts dank aan de priesters van het Aartsdiocees, die hem steeds zoo trouw ter zijde stonden cn zoovele voortreffelijke leeken, die i verleenden. Aan die samenwer king van geestelijken en leeken heb ik het te danken zeide Mgr. wat ik heb kunnen doen. Woensdag weid Mgr. gehuldigd door de Uirechtsche Roornsche schooljeugd. B. I. till Inmhri Hooglisd. Woensdag, Vrijdag, Zaterdag quatertemper dagen, geb vast en onthoudingsdagen. Parochiekerk van St. Franc. Xav. 't Zand. ZONDAG Pinksteren. Half 7, en 8 uur H. Mis. Kwart over negen H. Mis en Half elf Plechtige Hoogmis. 12 en 2 uur Catechismus. 3 uur Vesper. 6 uur Plechtig Lof MAANDAG. Missen als op Zondag. 3 uur Vespers. DINSDAG. Donderdag 7 uur Meilof. WOENSDAG Quaterterdag geboden vasten- en onthoudingsdag. VRIJDAG Q latertemp. dag; geb. Vasten- en Onthoudingsdag. ZATERDAG. Quatertemperdaggeb. vasten- en O-uhoudingsilag. Van 39 uur Bicchthooren. 7 uur Mei Lof. DAGELIJKS de Heilige Missen acht, en negen uur. Parochiekerk van St. Henrietta aan de Borstraat. ZONDAG Hoogfeest van Pinksteren. H. Missen te 5 uur en 7 uur. 10 uur Hoogmis. 4 uur Vespers met Rozenhoedje. Na de Vesper gelegenheid om te biechten tot 8 uur. Geen Congr. der H. Familie. MAANDAG 2e Pinksterdag dag van devotie. H.H. Missen als op Zondag. 4 uur Lol mei Rozenhoedje. DINSDAG Donderdag en Vrijdag 7 uur Meilof. ZATERDAG 4 uur voorbereiding voor de H. Biecht voor de kinderen, daarna biechlhootcn tot 9 uur. jks de H.H. Missen om 7 In verband met Maandag 2e Pink- iterdag zat levering van eiere Dinsdag 25 Mei ptaats hebben. HET BESTUUR Buitenland. Joselito een der beroemdste Spaan- sche stierenvechters, bijgi naamd nhaantje», is te Talavcra b een groote corrida gedood. Hij hat reeds vijf stieren den genadestoot ge- gegeven, toen een zesde langs den rooden mantel heen stormde hem op de horens nam en hem den buik openreet.... Joselito was 25 jaar oud en heelt sinds 1912 toen hij voor het een" trad 1430 stieren gedood. Wij onze noordelijke begrippen zouden het dus bijna billijk kunnen vinden dat eindelijk een der stomme dieren zijn lotgenooten heeft gewroken. De gevallen Matador laat eei tuin van ongeveer 4 millioen gulden na, Te Madrid was de aandrang het publiek, dat het lijk wilde zoo groot, dat een sterke politiemacht noodig was om de menigte op een afstand te houden. Honderden kransen en duizenden telegrammen betuigden de deelneming zijner vereerders, Kerknieuws Z. D. H Mgr. A. F. Diepen. Op bevel van Z. H. Benedictus XV is aan Z. D. H. Mgr. A. F. Die pen, Bisschop van 's-Hertogen- bosch opgedragen, zich als „Apos- licus Visitator" te begeven n Denemarken, Zweden en Noori gen. Deze visitaiiereis heeft tot' doel, voorstellen tc doen over le treffen maatregelen tot toenemen de bloei van het katholiek geloof in die landen. Aartsbisdom Utrecht. Z, D. H. de Aartsbisschop Utrecht heeft den WelEerw. heer G. B. M. Vos de Wael op zoek, eervol ontslag verleend als Kapelaan te Vase en Mander, Kerkelijke Diensten Amersfoort. Parochiekerk 0. L. Vr. Hemelvaart Langegracht. ZONDAG. H.H. Missen 7 uur en half 9. Half 11 de Hoogmis. Geen Catechismus. 3 uur Vespers. 6 uur Plechtig lof waarna de lofzang te Deum. MAANDAG. Missen als op .Zondag. 6 uur Mei-oefening en Lof. DINSDAG 9 uur H. Mis uitsluitend voor de leden van het genootschap van de H. Kindsheid. WOENSDAG 7 uur Mei-oefening en Lof. VRIJDAG 7 uur Mei-oefening en Lof. Dagelijks de Heilige Missen 8 en 9 uur, behalve Maandag. Te 7 uur wordt de H. Comm., uitgereikt. Dagelijks en 8 u Za- N.B. Woensdag. Vrijdag en terdag Quatertemper geboden ten- en outhoudingsdagen. Parochiekerk van St. Ansfridus aan de Vondellaan. ZONDAG. Hoogfeest van Pinksteren. Veertig uren gebed. Half 8 wordt de H. Communie uitgereikt en het Allerh. ter aanbidding uitgesteld. 8 uur H, Mis. 10 uur de Hoogmis. Om 2 uur aanbidding door alle katechismus kinderen. 6 uur Lof met predikatie. Biechthooren van 3 tot half 6 en na hei Lof. MAANDAG. 2e Pinksterdag, dag van devotie. Half 8 wordt de H. Communie uitgereikt en het Allerh ter aanbidding uitgesteld. 8 uur H. Mis. 10 uur de Hoogmis. Van 46 uur biechthooren. 6 uur Lof met predikatie. DINSDAG. 7 uur uitstelling van het Allerh. Half 8 H. Mis. Half 10 de Hoogmis. 7 uur plechtig Lof met predi katie, processie cn Te Deum, tot sluiting van hel 40 uren WOENSDAG, Vrijdag 60 Zater dag quatertemper, d.i. geboden Vasten- cn onthouding. ZATERDAG. Van 5—8 uur Biechthooren. DAGELIJKS de H. Mis om half 8. De Catechismus op de gewone Na Dinsdag iederen avond om half 8 Meimaand-oefening. hoogland. Parochie St. Martinus. ZONDAG. Half 8 H. Mis. Half 9 H. Mis. Elf uur de Hoogmis. 7 uur Lof met preek. MAANDAG. 7 uur uitstelling. Half 8 en half 9 H.H. Missen. Elf uur de Hoogmis. 7 uur Lof met preek DINSDAG 7 uur uitstelling. Half 8 en half 9 H.H. Missen. Half elt dc Hoogmis. 7 uur lof met preek. WOENSDAG, Vrijdag en Zater- dag geboden Vasten cn Onthou dingsdagen. 3e Pinksteidag van 9 lot halt )1 en van half 12 tot 12 uur en 5 tot 7 inning van de banken» pacht in Concordia. DAGELIJKS de H.H. Missen om half 8 en kwart over 8. hooglanderveen. Parochie St. Jozef. ZATERDAG Vigilie van Pinksteren geboden Vasten en Oiithoudingsdag. Om 8 uur gezongen, H. Mis. 's Avonds om 8 uur Lof met Preek.

De Eembode | 1920 | | pagina 2