1. VAN HAMERSVELD Jr. AMERSFOORTSCH KEIVEEM Opslagplaats v. Goederen Afgifte van Ceelen. DE EEMBODE KATHOLIEK NIEUWSBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN TWEEDE BLAD VRIJDAG 21 MEI 1920. No. J5. der gcheele Kuk, de Vader en Leer- aar van alle Christenen, en hem is in den patroon van den H. Petrus door onzen Heer Jezus Christus alle macht gegeven de Kerk te hoeden, te leiden en te regeeren.» VANAF f !.35 PER FLESCH VRAAGT PRIJSCOURANT. Godsdienst en Kerk. De Paus. De opperste macht in dit geestelijk rijk, het Primaatschap, belcyifde en schonk Christus aan den Prins der Apos telen, Simon-Petrus. Vóór zijn dood sprak Hij tot hem de beroemde woorden: «Gij zijt Petrus (d.i. Steenrots) en op deze steenrots zal ik Mijne Kerk bouwen en de poorten der hel zullen haar nier overweldigen. En aan u zal Ik de sleutelen van het rijk der hemelen geven. En al wat gij zult binden op aarde, zal ook in den hemel gebonden zijn en al wal gij zult ontbinden op aarde, zal ook ontbonden zijn in den hemel« (Matth. 16, 18 en 19), Indien wij nu b.v. bedenken, dat de sleutels in de H. Schrift nog veel meer dan in onze taal het zinnebeeld zijn van dc opperheerschappij, en dat met het rijk der hemelen hier ceciiais elders in het Evangelie van Mattheus het rijk van Christus op dórde wordt bedoeld, hoe kon Christus dan duide lijker aan Petrus het oppergezag in zijn Kerk beloven Na zijn verrijzenis en vóór zijn hemel vaart vervulde Christus deze belofte, toen Hij op even plechtige wijze tot 'driemaal toe tót Petrus sprak: «Weid mijne lammeren Weid mijne lamme ren Weid mijne schapen (Jo. 2l( 15 v.v,). Er is immers geen duidelijker beeldspraak mogelijk dan deze, waar door Petrus tot herder over de geheele kudde vau Christus werd aangesteld. Petrus moest natuurlijk in deze macht, in dit primaatschap, een opvolger hebben, evengoed als de Apostelen opvolgers hadden in hun zending om tc prediken co de zonden te vergeven. Wij vinden dan ook reeds in dc eerste eeuwen der Kerk den bisschop Rome, den Paus, als opvolger Petrus aan hel hoofd der geheele Kerk. In den H. Victor, die in .'.92 den Stoel van Pctius beklom, zijn «alle factoren van het Pausdom reeds bijeen», zoo getuigt een bekend Proteslantsch ge leerde en Harnack, de meest beroemde niet-kalholieke kenner van die ce eeuwen, beschouwt het optreden dezen bisschop van Rome als dat een echten primaat. En met dalzelfde gezag treedt reeds de H. Clemtns Romanus op in zijn brief aan dc Corin thiërs nog \óór het jaar 100. Terecht beroept zich dan ook de ulgemeenc Kerkvergadering van Florence (1438) op de oude leer der Keik en op de geschiedenis, als zij veiklaart«De Roomsche bisschop (de Paus) bezit den vooirang over de gcheele aaidjr, hij Is de opvolger van Petrus, den vorst der Apostelen, de ware Plaats vervanger van Christus, het Hoofd 3—6 Juni. Mannen en jongelingen, verg. 15.50. 8—11 Juni. Vrouwen en meisjes, verg. f5.50. 1215 Juni. Mariavereeniging uit Arnhem en omstreken, verg. f5.50. 1720 Juni. Vrouwen uit Enschede i a. pl,, verg. f 5 50, 2225 Juni. Gehuwde Dames mid denstand, verg. f8. 26—29 Juni. Heeren Vincentianen, verg. f 8. 3—6 Juli, 811 Juli. Meisjes uit Enschede, verg. f5.50. 1316 Juli. Ongehuwde Dames mid denstand, verg. f8. 1821 Juli. Burgerjongelingen-ver. 2225 Juli. Burgcijongelingen-ver. 2629 Juli. Heeren Onderwijzer». 31 Juli3 Aug. Dames Onderwijze- 58 Aug. Heeren Onderwijzers. 1013 Aug. Dames Onderwijze- 1417 Aug. Heeren middenstand, verg. f8. 2124 Aug. Handelsreizigers, verg. f8.—. 2730 Aug. Ongch. Dames midden stand, verg. f8. Beleefd verzoek zich aan te melden bij de Directie van het Retraitenhuis. 'ij hoorden hen in onze talen spreken de groote werken Gods. EVANGELIE rolgens den H. Joannes XIV, 2d—31. In dien tijd sprak Jesus tot zijne leer lingen Zoo iemand Mij liefheeft, hij zal mijn woord onderhouden en mijn Vader zal hem liefhebben, en Wij zullen tot hem komen en ons verblijf bij hem nemen. Die Mij niet liefheeft, onderhoudt mijne woorden niet. En het woord, dat gij gehoord hebt, is het mijne, maar des Vaders, die Mij gezonden heeft. Dit heb Ik tot u gesproken, ter wijt Ik bij i! verbleef. Doch de Trooster, de Heilige Geest, dien de Vader in mijnen naam zenden zal, Hij zal u alles leeren en u alles indachtig maken, wat Ik u gezegd heb. Vrede laat Iku, mijnen vrede geef Ik u niet gelijk de :reld dien geeft, geef Ik hem aan u. it uw hart niet verontrust worde noch vreeze Gij hebt gehoord, dat Ik u gezegd heb Ik ga heen, en Ik kom u. Indien gij Mij liefhadt, zoudt gij zeker verblijden, omdat Ik tot den Vader gawant de Vader is grooter dan Ik. En nu heb Ik het u gezegd, het geschiedt, opdat gij, als het geschied is, getooven moogt. Ik zal niet veel meer met u spreken, 'ant de vorst dezer wereld komt, doch hij heeft niets aan Mij. Maar, op dat de wereld erkenne, dat Ik den Vader liefheb en zóó doe als dc Va der Mij bevolen heeft. £pi$tel en Evangelie PINKSTEREN. LES uit de Handelingen der apostelen; II, 1—11. Toen de dagen vanjhet Pinksterfeest irvuld werden, waien al de leerlingen zamen in dezelfde plaats. En eens klaps ontstond er uit den hemel een geluid als van ecn«opkomenden hevi- gen wind, en het vervulde het ge heele huis, waar zij gezeten waren. En verschenen hun verdeelde tongen van vuur, en op ieder van hen te het zich neder. En allen werden vuld met den Heiligen Geest, t begonnen te spreken in verschillende talen, naar dat de Heilige Geest hun lit te spreken. i er waren te Jeruzalem verblijf houdende Joden, godsdienstige mannen uit alle volken, die onder den hemel zijn. Als nu dit geluid ontstaan was, kwam de menigte samen en zij wer den in hun gemoed ontsteld, omdat iedereen hen in zijne eigene taal hoorde spreken. En allen stonden verbaasden verwonderden zich, zeggende Zie, zijn uiet deze allen, die spreken, Galileers? Hoe hoorden wij dan ieder onze laai, waarin wij geboren zijn Parlhen Mcdiërs en Elaiuieleu en inwoners Mesopotamia, Judca en Kappadocië, van Pont us en Az van Piliygië Pampbylië, van Egypte en de gewes ten van Libye en Cyrene, en die uit Rome gekomen zijn, Joden zoowi ''roselieien, Kretenzen en Arabieren. Binnenland. Zeer treurig is het aan den Lang* dijk gesteld met het werk. Velen, die anders druk op de tuinbouwakkers ar beidden, loopen langs de straat, daar de bouwers door slechte uitkomsten in het tuinbouwbedrijf de middelen misse bciders in dienst te nemen. De commissicinzakc de verdeelt ng de 60 millioen oorlogswinstbelas- ting onder de daarvoor in aanmerking komende gemeenten, heeft haar rap port den Minister aangeboden. Toen onlangs een transport Russen uit ons land naar Rusland werd terug gevoerd, is Wijnkoop in „De Tribune" opgewonden uitgevaren tegen onze Re geering, die niet voldoende welwillend heid en beleefdheid jegens die rrfenschen in acht zou hebben genomen. Van wel ke brutaliteit dit standje is geweest, be seft men eerst ten voll; als men nu hoort verhalen van de vervolgingen, aan dein ons land teruggekeerde Ne landers blootgesteld waren in het land land van Trolzky en Lenin. Met honger snood bedreigd, werden zij van hun laatste bezit beroofd door de geestver wanten van David Wijnkoop. Dc algcmcene vergadering van Ons Belang vcrceniging van onderofficieren is te Breda gehouden. Dc penning meester deelde mede dat het voordeelig saldo f7464,li1/, is berekend cn de be- grooting voor 1920 op f 50.000 gesteld. Het Algemeen Millitair Weekblad sluit met een uaJcelig saldo van f6284.14'/2. hetgeen ten laste der vcrceniging komt. De hoofdbestuursleden Wijk, Schtijscr, Brandwijk, te Kolslé cn Blokker wer den herkozen. Naar aanleiding van klachten ovei schoenprijzen, heeft de Haagschc Ver- bruikersraad een onderzoek ingesteld NIEUWSTRAAT 10 ST00VESTRAAT 8 AMERSFOORT Administratie Korte Gracht 19 dat tot de volgende conlusie heeft lo. de grondstoffen en materialen zijn na 1920 met 3 .i 400 pet. gestegen 2o. de productie op de fabrieken is ingekrompen op 2/3 van 1914; 3o. de loonen in 1914 aan werkne mers betaald varieerden van f8.50 tot f9.50 bij een 65-urige werkweek en thans voor een 4^-urige werkweek van tot f30. Hei leid in uurloon geeft :en verhooging van 250 pet. meer dan vroeger; 4o. de prijzen der schoenen moesten lar evenredigheid der hoogere produc tiekosten stijgen. Na onderzoek is gebleken, dat de burger, cn volksscheenwinkeliers een be hoorlijke winstmarge maken, welke men als geoorloofd kan aannemen en 20 pet. van de inkoopsprijzen niet te boven gaat. Or.der Groenlo is bij een landbou wer een bruiloft gehouden, waarbij on geveer 800 gasten genoodigd waren, en waar voor dezen maaltijd o.a. twee koeien, drie pinken en drie schapen waren geslacht I Te Scheveningen is op 78-jarigen leeftijd overleden Ph. Heynen schrijver van de bekende Fransche leesboekjees uitgegeven onder den naam Dubois. Amersfoort Iets over Waterleidingtarieven. De wijze, waarop het waterverbruik moet worden berekend, is altijd een moeilijk vraagstuk geweest. Het metersysteem wint meer en meer aanhangers, omdat het toch logisch is, dat de verbruiker betaalt naar de ge meten hoeveelheid verbruikt water. Maar van ouds bestaat het abonne mentstarief, waarbij de verbruiker be taalt volgens een maatstaf, die in vele steden is gebaseerd op de huurwaarde van het perceel, in andere op de op pervlakte der kamers, vermeerderd met toeslagen voor baden, closets, rijtuigen, paarden, enz. Het is duidelijk, dat dit tarief veie onbillijkheden aanleiding moet geven, daar de huurwaarde van perceel of de grootte der kamere tuurlijk niet de eenige factor is, die het waterverbruik bepaalt. Zoo zal het groot verschil uitmaken, of een woning wordt bewoond door een gezin van 2 of van 10 personen, of in een peiceel behalve water jvoor het gezin, ook water noodig is voor een coiffeurssalon, slagerij, apotheek of andeie zaak. Het abonnementstarief heeft er toe bijgedragen om het publiek er toe te krijgen op gemakkelijke voorwaarden aansluitihg op de waterleiding over gaan en heeft dus goed gewerkt ter bereiking van meer hygiënische toe standen, maar het heeft een groot be- dat langzamerhand er toe zal leiden, dat het overal zal worden ver- vangen door het eenvoudige metertarief. Het publiek let er n.l. niet voldoende op of de kranen lekken, closets door- loopen enz. met het gevolg, dat de Waterleiding jaarlijks groote hoeveel heden water moet oppompen, die niet worden betaald en nutteloos in de rioleering verloren gaan. Toen de steenkolen of de drijfolie nog goedkoop waren kon dit eenigzins worden toegelaten zonder de exploita tie in gevaar te brengen. In de toekomst kan dat niet meer en iedere waterleiding, die op dit gebied niet tijdig de bakens verzet, zal daarvan de nadeelige gevol gen ondervinden. Het is te hopen, dat degenen, die i nog met alle geweld het abonne mentstarief willen behouden, zulten gaan inzien, dat het algemeen belang slechts gebaat kan worden door het betrekken in water over een meter. En hun eigen belang behoeft daarbij absoluut niet in de knel te komen, want de metertarieven der Amersfoortsche Gemeente waterleiding zijn zoo gesteld, dat men een flink kwantum per jaar kan afnemen zonder zich te bekrimpen in het gebruik van baden, closets, het besproeien van tuinen enz. en toch nog minder betalen dan volgens een z.g. goedkoop abonnementstarief. De eenige verplichting, die men zich daarbij dient op te leggen is (en het zal toch iedereen duidelijk zijn, dat dat een algemeen belang is) erop te letten, dat niet water wordt gemorst, dat geen kranen lekken of closets doorloopen. Het zou te ver voeren bepaalde ge vallen te behandelen, maar het is wel gebleken uit de sterke vermeerdering van het waterverbruik per aangesloten verbruiker, dat het abonnementstarief aanleiding heeft gegeven tot onmoge lijke toestanden. Hel zal dan ook een voldoening, zijn als de sterke verhooging der abonnements tarieven van groote verbruikers er toe zal leiden, dat het metertarief langzaam maar zeker zal kunnen woiden ingevoerd. Bij besluit van den Minister van Fi nanciën is de 424ste Staatsloterij vast gesteld, welke aanvangt 29 Juli en ein digt 15 Oct. 1920. De verkoop van de loten vangt aan 30 Juni 1920. Bij Kon. Besluit is tot lid van den jeugdraad benoemd H. Th. Cox direc teur der Holl. Stoomboot Mij., alhier. MEDAILLES. Met zware én behaarde hand greep de osseiikooper den koperen deurknop vast, De gelagkamer van het wijnhuis langs den grooten departemeriiswcg was dien avond leeg; en de waard met zijn zonen, twee volwassen kerels, hielden zich onledig met hel spoelen van schcn in den achterwinkel. Niemand in huis?,., galmde de stem van den koopman ondervragend. Kijk Kijk Ha, ben jij het Kouf- inanVerduiveld heet gewest daag, hé Nou dat beloof ik je Ik heb lec- lijlt wat slof moeteu slikken vandaag. Had men even zooveel gouden willcmpjes, hé? En wal zal'Ir je schen ken absint, cognac, een bittertje, dera, rluim Och bahGeef me maar een om me de luchtpijp een beetje schoon te maken! En terwijl de herbergier hem zijn borreltje inschenkt, laat Koufman zich op een stoel neervallen, haalt een groo ten geruilen zakdoek uit zijn langen 'blauwen kiel, zet zijn stok tusschen de knieën, droogt zijn voorhoofd af, blaast als de ossen, die hij zoo juist verkocht heeft: - Stol... Nou hoor, oferstofV bij hoopen. Maar d'r was toch ook nog wat goeds op de markt. Vier dui zend gulden op zakvier bankjes van duizend I Hij had Neversche beesten verkocht, ga eens even na, niet twee honderd gulden winst op ieder koppel n. Waren alle dagen maar zoo, dar hij zijn schaapjes gauw op hei drooge hebben daar kun je Op aan Dus..-je hebt? Vier bankjes... ...Van duizend? Van duizend. En je bent niet bang voor va avond ondenveg. Bang... en die knuppel dane daarbij, zie je, heb ik ook nog m'n gt loof, hier... kijlt maar ceti- liever! Alsdan opent de koopman zijn II; nellen hemd, ontbloot zijn behaarde borst en trekt een koordje te voorschijn, zwart geworden door het zweelen, en daaraan twee zwarte medailles, welke hij met ceibitd kust: Zie jc hier die twee medailles? een van den H. Benedicliis, patroon der reizigers, en een van den H. An- tonius, beschermer der armen; twee machtige heiligen hoor, die nooit iemand in den steek laten, aUmcn ze aanroept. Met die twee waag ik het, midden in den nacht, om twasif uur, door't don kerste bosch te gaan, al zat het ook vol spokenik ontspring altijd nog heelhuids den dans Doch dan valt ue herbergier In onbedaarlijk lachen uit: Is het nu toch mogelijk, dat verstandige kerel zooals hij, die zegge twee honderd gulden wint op een kop pel ossen, cr toe komt om aan zulke onnoozelhcucri te geiooven, goed een onbeschaafde. Ja, zie je, 't is zoo m'n geloof, Best mogelijk Je hebt toch ook wel het uwi Ik, neen huor! ik geloof nerger I)an geloof je, dat je geen gelooi hebt't komt toch altijd op 'i z< neer. En de ossenkoopman suijkt zijn borstelige knevels recht, en sluipt mei een zichtbaar welbehagen zijn borrel tje: Hé, zoo'n opknappertje, ik was suf van de warmte. Maar herneemt de herbergier, die aati zijn gedachte vasthoudt, je gelooft dus, dat je twee medailleljes Ja, maar!... zeg eens. vrind, je wilt zeker een beeije gekscheren, i dan daarover niet, hoor! want dat kan ik niet erg goed velen, inoet je w De herbergier onderdrukt een grijns en van gesprek veranderend Nog een glaasje, Koufman? Nou, ëémje kan er nog wel bij. Wat een slof... hemelsche goedheid, it een stof! Een kwartier daarna teekinde dc ondergaande zon een spookachtig lange schaduw op den veldweg't was Kouliuan, die rustig voortwaudelde op den weg, die naar B. ieidt. De frissche avondwind blies door zijn langen blauwen kiel, en 'l scheen, of hij hem deed wapperen als een afscheids- ict naar den eitideloozen gezicht- der. Gedurende eenige stonden kijkt de lieiboigier hein na; dan. alsof hem plots icis te binnen valt, fluit hij z'n twee jongens, die aan komen loopen, gedwee als honden, tciwijl zij hun di uipende handen aan hun zwarten voor schoot afdrogen. Zien jullie dien kerel daarginder op den weg? Welnu, dat is Koufman, de ossenkoopman uit E., ziet g'm goed? En de groote kerels rekken hunne halzen, als twee jachthonden, welken men een spoor te ruiken geeft. Die domkop daar, zoo gaat de vader voort, heeft vier duizend gulden op zak! Heb je 't gehoord! vier dui zend... en hij gaat er grootsch op ik weet niet, ter wille van wat medailles. Zoo je nu geen luierikken en lomperds bent, neem je hier schuins het voetpad tusschen de haver; je komt dan aan 't bosch, sluipt stilletjes voorbij het huis van den boschwachter, en dan wacht je Koufman af te U. Hoogstwaarschijn lijk zal hij daar maar een half uur na jullie aankomen. Je knapt hem daar dan eventjes op, versla je, niet zoo zuinigen binnen twee uur zijn de vier duizend guldenBegrepen Dat... dat is mogelijk, grinnikte de oudste. Te onnoozel om er van te spre ken, bevestigde de jongste, en zij gin gen naar binnen om gereedschap te halen voor dc karwei. Neemt de bijl, meende de vader. Maar de kinderen uitten hunne voor keur. De jongste had eens aan den spoorweg zoo'n ijzeren staaf gestolen, met dubbele bouten, die dienen om de wagons vaster te koppelen Wat mij betreft, ik verkies dat speeltuig daar! Dc oudste stond al geheel gereed. En jij? vroeg de vader. Ik En voor alle antwoord haalde de kerel een dolkmes te voor schijn met een afgrijselijk lemmet. Wordt vervolgd.

De Eembode | 1920 | | pagina 5