PRIMA WIJIEN J. VAN HAMERSVELD Jr. DE EEMBODE KATHOLIEK NIEUWSBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN DINSDAG I JUNI 1920. 34»te JAARQANQ No. 18. Kantoor: Langafracht 28. Amersfoort. DE EEMBODE verschijnt Dinsdag- t in een nieuw ABONNEMENTEN kunnen elke gaan, doch opzegging van abonnement geschieden voor den a kwartaal. Prijs per drie maanden f0.90 Buiten de gemeente Amersfoort (095. Afzonderlijke nummers 10 ct. ADVERTENTIËN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid b(j geregeld adv.erteeren. AdvertentlCn moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 9 uur worden bezorgd. Een bepaalde plaats kan niet worden gegarandeerd. Geld, genot en eer, zijn morgen vaak niet meer: ze duren opzijn langst tot aan het kerkhof. heeft zal de mensch niet scheiden" wil men de echtscheiding al makkelijker maken. Wij echter wij torsen dien last tot aan 't graf, dooh anderen we pen hem af en nemen een nieuwen op met de bekende gevolgen hoe makkelijker echtscheidingen, hoe meer ongelukkige huwelijken, echtbreuk enz. Roomeche proceasifin mogen er niet gehouden worden, dan op een afge legen en afgesloten hoekje, niet door Heeren straten, waar wel de roode ■an van Troelstra in massa-optochteo wordt rondgedragen. Ossendorp eisoht de politieke, staat kundige neutraliteit in de school d.w.z. een zelfde respect bij de jeugd voor Troelstra en Wijnkoop als voor onze Koninginde communist Ravenstein wil de christelijke deugden verboden en eischt het kind op voor den Aansluiten. Bij de christelijke en katholieke fiac- ties waren geen principieele bezwaren tegen het vrouwenkiesrecht zoodat het er met vlag en wimpel doorging. Kiesrecht is hier kiesplicht tevens. De Evenredige Vertegenwoordiging was ingevoerd en voor de goede werking daarvan moet gezorgd worden dat allen ook weikelijk naar de stembus gingen. De stemplicht beteekent dat de vrouw eventueel ter stembus uitge- noodigd er op den bepaalden dag naar toe gaat en den bovensten candi- daat der Roomsche lijst zwart maakt. Een en ander op straffe van anders il aanraking te komen met den kanton rechter. Uit hoofde van ziekte of an dere gewichtige reden kunt ge u bij den Burgemeester verschoonen maar als geldige reden komen groote wasch, schoonmaak e. d. niet in aanmerking I Nu zou men desnoods de boete voor over kunnen hebben, doch v ons Roomschen is er nog zoo iets moreele stemplicht. De wereld staat op d'r kop. God beware ons voor den rooden heilstaat waar roof, moord hongersnood en allerlei ellende orde van den dag zijn. In Rusland heerschtte vroeger een almachtige Czaar, maar de wreedste alleenheer- scber daar, was nog een lam bij de huidige bloedhonden der revolutie. Vroeger werden de wetten daar te lande (liet altijd rechtvaardig toegepast, thans zijn er echter heel geen meer. In de woningen der armen er ook wel gebrek en kommer doch nu sterven er uit alle volkslagen duizenden den hongerdood. Wie zich aan een ander spiegelt, spiegelt zich zacht. Hier hebben we ook verblinde volksmenners. Een Troelstra wou hier in November 1918 de revolutie. Achter de Regeering stonden onze kamerleden d. w. z. de mannen door óns gekozen. Dat was de kracht Ruys c.s. en hoe meer zulke vertrou wensmannen er worden afgevaardigd, hoe sterker elke regeering staan zal tegen volksmisleiders. Begrijpt ge nu waarom stemrecht nog meer stemplicht is Elke stem helpt medestrijders bezorgen aan de Regeering, terwijl iedere stem die ge haar onthoudt onze armee verzwakt. Van één stem zelfs kan 't afhangen of de Ruysen blijven regeeren dan wel Troelstra's roodste terreur komt. Over- In strijd met het steunen die vijandig staat tegenover het bederf; de missies hebben terecht uwe liefde en uw hart, maar door de Icies- steunt ge een Regee-ing die niets wil dan 't goud der schatkist beschik- lar stellen voor de kerstenlog van Wanneer dus binnenkort in de stads- parochies en elders vergaderingen wor den gehouden om te geraken tot de or ganisatie van alle kiezers, vrouwen en :n, in parochiale afdeelingen, beseffe men het belang der zaak. Allen moeten dan trouw ter vergade ring komen of zich althans opgeven lid. Zulks is van gfoot belang, zooair bier werd aangetoond. Een en ander overwegende, zal elke Katholieke vrouw wel duidelijk zijn het groote belang van aansluiting bij de R.K. Kiesvereeniging, waardoor bevor derd wordt dat géén stem voor ons door onkunde of misverstand verloren gaat. Eendrachtige samenwerking is er noodig, door allen lid te worden en samen te vergaderen. In zoo'n kiesver, kunnen er candidaten voorgesteld, be sproken en gekozen worden, 'l Gevaar is bij afzijdig houden niet denkbeeldig dat ge, uw eigen hoofdje volgend, niet 'olgens de lijst stemt de kiesver. en inze eenheid gevaar zouden gaan loopen Principieele voorlichting is noodig. Ook voor de vrouwen zelf, zijnde bare positie geleidelijk verbazend gewijzigd. In allerhande richtingen zijn ze 't open bare leven binnengekomen, zoo dat het ondoenlijk lijkt te beslissen over haar der baar. Ook door 't stemrecht telt ge vol, dames. Toont dat ge dat op prijs stelt, vereenigt U in de Roomsche Kiesvereeniging. Want geen onge schoolde soldaten kunnen we gebruiken en ge zijt nu, met verlof, nog onge- driide recrutcn, die in de kiesvereeni- ging geleerd moeten worden het stem buswapen goed te gebruiken. e kiezeressen tellen vooi honderd, zei Pater v. Ginneken terecht. Op mogelijke vragen en bezwaren s staat het niet gek 't is toch nieuwigheid, 'k ben niet graag voc voel niet voor vergaderen en dan nog met de mannen samen moge dienen, dat oen gekke, grillige mode bij de dames op .weinig verzet stuit, dat ook deze nieuwigheid wel gauw went, dat men in mode-aangelegen- heden de primeur niet vreest en blij kens uw lidmaatschap van M. V. tegen vergaderen als zoodanig ernstig kunt opzien, terwijl mannei wier snor of tabaksrook ge anders ook niet schrikt, toch heusch wel geen be letsel voor u zullen zijn I Ieder lid worde propagandiste bij familieleden en kennissen. Ook hier ruimte en volop werk voor wat m in andere vereenigingen zelatrices pleegt te noemen. Ook dit werk schoon, misschien schooner dan n nige andere goede zaak. Door de Mariavereeniging helpt ge de drankbestrijding, hier stelt ge tegenover het geestelijk delirium v anarchisme en socialisme door 't lid maatschap van de Voortplanting des Geloofs werkt ge mee aan de bekee ring der heidenen door de Kath. Kiesver. wordt de slagboom wegge nomen tegen de geloofsvoortplanting in eigen land niet minder nuttig dan de kindsheid werkt de roomsche kies- door de rechtsche regeering te Amersfoort Binnenland De vereeniging van Dagblad-Direc teuren heeft een vergadering gehouden, uitsluitend belegd in verband met den voor het courantenbedrijf zoo ernstigen toestand door de ongekende stijging van de papierprijzen ontstaan. Op de vergadering werd aangetoond, dat voor velen alleen de papierkosten van hun blad belangrijk meer, soms het dubbele, van den netto-verkoopprijs bedragen. Zonder hel nemen van zeer ernstige maatregelen is, zoo werd betoogd, de ondergang van vele couranten volstrekt Naar „De School met den Bijbel" bericht, zal de Minister van Onderwijs het toelatingsexamen H. B. S. en gymn. het Fransch als toelatingseisch voor het eerst in het jaar 1921 laten vervallen. R. K. Huisvestingscomité (afd. Oostenrijk.) Vermoedelijk vertrekt 15 of 17 Juni i. weet een kindertrein naar Weenen. Oostenrijksche kinderen uit Amers foort en Omstreken, die met dien trein willen vertrekken moeten hiervan vóór bondag 6 Juni kennis geven Jorissen. Het 2de transport kinderen voor Amersfoort en Omstreken kan in de laat- helft van Juni of begin Juli worden verwacht. Zij die nog een Oostenrijksch kind willen huisvesten moeten hiervan zoo spoedig mogelijk kennis geven aan het Comité. Het bestuur der parochiale kiesver eeniging »St. Henricus* (Soesterweg- kwartier) is samengesteld als volgt P. van Buitenen, voorzitter; W. v. Coelen, secretaris, Stellingwerfstraat 12; Mej. J. Oudejans. 2e secretares, Punten- burgerlaan 30; C. van Drie, Penning meester, BirktMevr. v. d. Boom, alg- functionarisse, Tuinstraat. Zij, die zich willen aansluiten bij de K. Kiesvereeniging zullen aan boven genoemde adressen gaarne worden ge noteerd. VANAF f 1.35 PER FLESCH VRAAGT PRIJSCOURANT. De bliksem is ingeslagen in de an L. H. te Heesch. Het huis brandde geheel af. Te Schijndel is een huis ten gevolge in het inslaan van den bliksem, een prooi der vlammen geworden. Ook de inboedel ging verloren. Te Babberich liep een zevenjarig zoontje van een arbeider ais gewoonlijk langs den weg een koe te hoeden. Het knaapje had het koetouw lichaam gebonden toen onverwacht het anders kalme dier op.den loop ging. Over wegen jen heggen, door slooten en greppels liep het rund in v vaart verder, het arme knaapje zich sleurend. Toen na een lange jacht eindelijk het kind bevrijd werd, was het overdekt met wonden. Men vreest zijn leven. Te Veenendaal is brand uitgebro- j in de boerderij, bewoond door H. D. Het geheele perceel, dat slechts laag verzekerd was, werd een prooi der vlammen. Van den inboedel werd nagenoeg niets gered. In het Woolderbroek, onder Delden, werden twee paarden die v ploeg gespanen waren, door den blik sem getroffen en gedood. De bestuur der van den ploeg bleef gelukkig c gedeerd. De landbouwer Nieuwenhuis kw> brik van de Leidsche markt gereden. Op de brik die de eigenaar zelf bestuurde zaten zeven personen. Even voorbij de Spanjaardsbrug schrikte het jonge paard, het sprong op z$ en reed met wagen en al in den Rijn. Drie personen sprongen nog intijds in het rijtuig, 4 geraakten Van het viertal drenkelingen werden 'ee levenloos opgehaald. Ook het paard verdronk. - Door notaris Knoppers werd geveild Heerenhuis met erf en tuin (Muur huizen no. 7) opgehouden f7900.- Blok van drie woonhuizen (Joh. Diest- :aat 9-7-5), H. Niesen f9740. Vier terreinen aan de geprojecteerde raat in het verlengde van de St. Ans- fridusstraat. Een perceel F. Volmer f2300.en 3 perceelen J. Meijers f5140.— Tien woningen met schuurtjes en tuin (Flierbeekstraat 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 9 en 10) R. v. Beeie f11340.— Vier woonhuizen met grond (Woes- teijgerweg 127, 129, 131 en 133) de '27 en 129 aan B. Zwaaf voor 2600.nr. 131 aan Ph. M. Putman f1300.— en 133 aan H. Zwaaf voor f 1280. Twee woonhuizen (Leusderweg 206 en 208) werden uit de hand verkocht. De heer Van Weezei Errens, leer- aan Gymnasium en Hoogerburger- school is benoemd in de commissie, belast met het examineeren van hen, akte van bekwaamheid ver langen voor het handteekenen, De R. K. Werkliedenvereeniging »St, Jozef» houdt eene Ledenverga dering op Vrijdag 4 Juni, des avonds half acht. De agenda vermeldt o.m. Behandeling agenda Centrale Raads- ergadering. Burgerlijke Stand GeborenBernard, z. van M. J. Bruyel en S. M. A. Blanken Hu- bertus Adrianus, z. van H. A. Pothoven J. H. Costermans Wouter Jo hannes Samuel, z. van W. van der Meuten en H. J. de Groot Gerar- dus Antonius, z. van R. A. van der Linden en R. van Doorn Hendrik, z. H. Timmerman en N. Blyerveld Gijsbertus, z. van J. Veenendaal en Brandsen Everardus Albartus, z. t H. W. Arler en G. v. Hoeven Johan, z. van A. Hendriks en J. M. in der Griend. Overleden Johanna Margaretha van uinen, oud 8 weken Jan van 't Hof, oud 69 jaar ongehuwd. Op de markt Zandaardappelen f4.a f 5.per hectoliter. Hoendereieren f 11.a 12.50 per 100 stuks. Grasboter f 2.50 k f 2.70 per Kilo. Kippen f 2.a f 3.50 Piepkuikens f 0.60 k i 1.75 Tamme Konijnen f 1.— k f 2.50 per stuk Duiven f 1.50 k f 1.80 per paar. Magere Varkens f 100 f 150 Drach tige Zeugen f 250 a 400 Biggen f 30 k f 60 Zeugen f 180 f 250 per stuk. Aangevoerd waren ongeveer 10 heet Zandaardappelen f 90,000 stuks Hoen dereieren 250 kilo Grasboter30 Ma gere Varkens200 Biggen 40 Zeugen. De afdeeling Amersfoort van den R. K. Bond v. Spoorwegpersoneel hield een Ledenvergadering. De Vooratter spreek zijn leedwezen uit over de op komst der vergadering, hoopt toch dat dit in het vervolg beter mag worden. De Voorzitter bedankte de leden voor den schitterende opkomst op den Bondsdag gehouden in den Haag, en doet een verzoek om den vakafd. ver gaderingen en vergadering Raad van Algevaardigden, ook in groote ge- talen te bezoeken. Nog wordt dank gebracht aan leden die onze overleden Bondsbroeder Westervoorde naar zijn laatste rustplaats hebben gebracht, ook er een dankbetuiging ingekomen de Weduwe. Toen kwam ter tafel punt 3, Verslag Conferentie met de Directie. De uitslag was treurig, en werd verslag voorgelezen v. h. Hoofd bestuur. Het Bestuur stelde voor aan igadering om een motie aan het Hoofdbestuur te zenden: »De afd. Amersfoort in vergadering bijeen op Donderdag 27 Mei j.l. be treurt dén uitslag van de op 26 Mei j.l. gehouden conferentie spreekt haar vertrouwen uit in de leiding v. h. Hoofd bestuur en vertrouwt dat alsnog al het mogelijke in het werk zal worden ge steld om te verkrijgen datgene wat billijk is.» Dit werd door de vergadering goed gekeurd. Ook was er een verzoek ingekomen in Oostentijk, voor steun van den Oostenrijksche Spoorwegkinderen, en de Voorzitter hoopte dat deze Steunlijsteo prachtig volteekend mogen wordeD.Hier- na Installatie van 7 nieuwe leden, de Heeren Wolf, v. Zetten, Termaten, Moors, Dijkslag, v. Doorn, v. d. Riet. De Voorzitter bracht zijn hulde aan den propagandaclub voor het stoere werken, en in een sciioone rede gelukwenscht met hun lidmaatschap, het toetreden van telkens zoovele nieuwe leden, is zeker wel een bewijs dat meer moed komt om toch lid te worden van de Roomsche Vereeniging, daarom steeds voorwaarts. Alles herstellen in Christus. Hij hoopt dat zij trouwe leden van St. Ratadl mogen zijn en blijven. Punt 4, Verkiezing afgev. en plaalsverv. v. d. v. A. werden gekozen v. 't Erven De Adviseur behandelde nog twee vragen die waren ingekomen op gods dienstig terrein. De Voorzitter sluit den rgadering met Chr. groet. MEDAILLES. 4) De herbergier moest voorover buk ken en eenige stonden nadenken Graaf nog dieper, gromt hij, op z'n minst nog een halven meter... Wringt g'em niet dadelijk den „strot" dicht. Als je klaar bent. En de drie kerels vervolgen stilzwij gend hun werk. Vijf minuten later houdt de herber gier op Waar heb je de ijzeren staaf gezet? vraagt hij aan een der jongens. Achter Ie deur... Waarom? Ik ben van gedachte veranderd ik zal hem de hersens inslaan in plaats van hem te wurgen den oude 1 En hij gaat de herberg binnen de ijzeren staaf te zoekenhij zoekt eenige stonden, doch komt dan den tuin weer inhij heeft nie nen vinden 1 Maar dan gaat een der jongens met hem mee, en na 'n minuut komen beide weer terug. De herbergier heeft nu ker den staaf, maar hij wil zich eerst i eens verzekeren of de kuil gereed 't Is goed, fluistert, hij: ik hem warm en wel naar beneden smij- stopt hem gauw den kuil in vóór dat hij stijf isdat gaat zoo gemakke lijker dan gauw de aarde en den mest erop en dan op een drafje naar binnen, hoorD'r hoeft maar iemand langs te komen om het in de gaten te krijgen Dus, alles is klaar? Alles is klaar, duisterden de twee Nu is het mijn beurt De ossenkoopman, pal tegen den uur gedrukt, hoorde, hoe de herber gier zijn schoenen, uitdeedde eerste trede der trap kraakte zachljeshij kwam naar boven Allebei door dikke duisternis omgeven, hielden de twee mannen hun adem in om elkanders tegenwoordigheid niet te verraden Op de overloop gekomen stond de herbergier even stil, alsof hij op het laatste oogenblik nog weifeldedan opende hij met alle behoedzaamheid de deur, en zachtjes op de teenen voort sluipend, naderde hg het bed. Maar vóór bij nog twee stappen ge daan had, kwam de zware flesch spuit water door een hopeloozen arm, waan zinnig van angst gezwaaid, met een plof op zgn hersens terechteen keer twee keerals een bijl, die slag op slag neerhakt op den eik, die niet val len wil. Eindeigk toch buigt de herbergier de knie£n, zwaait zijn twee verwrongen dan rolt hij, zoo lang hij is,' diepen reutel op den vloer dood. Ben je klaar? fluisterde der jongens beneden, die den verschrik- kelgken knodslag gehoord had. Voor alle antwoord rukt de koopman den herbergier kiel en jas van 't lijf trekt ze zelf vlug aan, hangt het lijk zijn bemodderden en gescheurden blau wen kiel om, wikkelt het kapotte en bebloedde hoofd in een laken, en werpt dan het lijk van den vader, geheel omwonden naar beneden naar zgn kinderen Hg hoort hoe ze hem gejaagd naar den kuil sleuren. Dan smgten zij, in alle haast, zonder (e kijken de aarde er op, en stampen het bij eiken schopvol goed Maar de oogenblikken zijn geteldde flesch is kapot en gansch vol bloed, op goed geluk af grgpt hij degzeren staaf; zonder den kostbaren hoed te ver geten, waarin de bankbriefjes rusten, daalt hij den trap af, gaat door de leege gelagkamer, en vlucht den weg op, in zoo'n opgewonden toestand, dat hij geen wonden meer gevoelt. Twee uren daarna stapten vier gen darmen af voor de herberg van den wijnkoopman, en achter hen volgde de ossenkoopman in een rjtuig door boer bestuurd. De twee kerels zaten in een hoek opgewonden te praten over I dwijnen huns vaders, die nu zeker dol. zinnig in het veld ronddoolde, zakken vol bankbriefjes. De komst der gendarmen nagelde hen aan den grond maar als zj achter de breede steken het nog altgd bloe dende en gezwollen schaduwbeeld van Koufman gewaar werden, dien zij dood en begraven waanden, alsdan staarden zij elkander aan, als in een spookdroom verzonken, en naar een opheldering zoekende. Waar is je vader, vraagt plotse ling de brigadier aan den oudste Ik weet het niet! Je weet het niet? Welnu, ik zal En recht naar den tuin gaande: Neemt een riek allebei, roept de brigadier, en haalt daar dien mest weg Gansch het dorp was achter de po litie toegestroomd, en midden onder al- gemeene onsteltenis ontgroeven de zo- :n hun vader. Zg hadden hem vertrappeld, het ge laat stuk geschopt in hun haast om de aarde er vast in te stampenen toen het reeds gaDsch verslijfde lijk op het tuinzand neerlei, overschreed de opgaande zon den gezichteiuder, en bestraalde heel de vlakte. 't Was alsoi zich Gods rechtvaardig heid bg voorbaat ontegensprekeigk schitterend openbaarde; en de ossen koopman sloeg groot een kruisteeken God vergeve u daarginds, lispelde hg, zooals ik u reeds vergeven heb Dan wendde hg zich tot de twee zonen Jongens, ik raad je aan allebei :n medaille te dragenik gciccf t'at je het terdege noodig zult hebben. EINDE.

De Eembode | 1920 | | pagina 1