Rover Giro en chequeverkeer met alle plaatsen van ons land M. VLEESCHHOUWER MOTORS. Fa .L. A. A. v.HAMERSVELD DE EEMBODE KATHOLIEK NIEUWSBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN VRIJDAG 18 JUNI 1920. 34»te JAAROANG No. 23. Kantoor t Langegracht 28, Amerifoort DE EEMBODE verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. ABONNEMENTBN kunnen elke week In gaan, doch opzegglnR van abonnement moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prijs per drie maanden f0.90 Bulten de gemeente Amersfoort 10.95. Afzonderlijke nummers 10 ct. ADVERTENTIÉN 25 cent per regel. Billijke voor handel en nijverheid bij geregeld advertceren. Advcrtentlfin moeten Dinsc vóór 9 uur worden bezorgd, plaats kan niet worden gegarandeerd. Vrijdag Binnenland. De behandeling van het a lutie-wetje in de Tweede Kamer gaat vrij rustig. Er wordt natuurlijk veel nadeele dezer veiligheidsmaatregel ge debiteerd, maar de zaak vorderde toch en de wet kwam er door, alle ge sputter socialisten ten spijt. Te Deventer zijn gedurende de „drooggelegde" kermisweek 23 perso nen verbaliseerd wegens openbare dron kenschap, tegeD 15 tijdens de kermis in 1919. De minister denkt zich na de reor ganisatie het schooltoezicht als volgt er komen 4 hoofdinspecteurs, 30 in specteurs en 66 schoolopzieners. Hel rijks-schooltoezicht op het be- waarschoolonderwijs wordt onder het gewone schooltoezicht gesteld; er ko men daarvoor 10 vrouwelijke school opzieners. De thans bestaande plaatse lijke commission van toezicht op het lager onderwijl zullen 1 Jan. 1921 wor den opgeheven. Wel blijveD er plaat selijke commissies beslaan, maar kleine raadgevende colleges, die B. W. en het Rijkstoezicht van advies kun nen dienen over plaatselijke aangele genheden. Er zullen ook onderwijzers in worden opgenomen. Desverkiezende kunnen de gemeenten ook nog plaatselijke inspectie instellen. Dirk Rietveld te Amsterdam, vol bracht de vorige week zijn 71ste red ding van iemand, die ln de gracht ge vallen was. Hij draagt een eere-titel van „Dirk de- waterdrinker." Tengevolge van de Maandag de fabriek van gecondenseerde melk »De Uithoorn* te Alkmaar uitgebroken staking, had men daar een groote hoe veelheid melk, die niet te verwerken was, zoodat men 10.000 liter in kanaal liet vloeien. De directeur e kantoorpersoneel zouden 4000 literi karnen, maar daar kwam niet vee terecht. Op de scheepswerf te Heusden is de 17 jarige P. H., smidsleerling, aanraking gekomen met een clectrische 220-voltleiding. De jongen middellijk dood. Het Tweede Congres van den R.-K. Centralen Raad van Bedrijven hetwelk zal worden gehouden op Maandag 21 en Dinsdag 22 Juni a.s. in het gebou' voor Kunsten en Wetenschappen t 's Gravenhage. Het zal worden bezocht door de ministers van binnenlandsche zaken, arbeid en waterstaat, verder ook door den deken van 's Gravenhage mgr. P. C. Wijteuburg en den burgemi van 's Gravenhage mr. J. A. N. Patijn. De opvarenden van den stoom- treiler Oceaan IV«, welke trei'n vermist beschouwd wordt waren getal. Onder Driebergen is op het terrein van Turco een vrij ernstige bosch heidebrand uitgebroken welke tot Zeist zichtbaar was. Een 50 tal mili tairen konden dadelijk het blusschingi werk aanvangen dat mede dank zij de nabijheid van een vijver, met gunstig resultaat werd ter hand genomen. Her haaldelijk brak de brand echrer hier en daar opnieuw uit, maar de kans op uitbreiding was gering. De brand was naar schatting over circa 50 H.A. ver breid. In den Haag vergaderde het inter nationaal Congres der Christelijke vak beweging. Te Enschede zijn valsche bankbil jetten van 25 gulden in omloop ge bracht en de rccheiche heeft aan de grens ettelijke valsche bankbiljetten in beslag genomen. Haar onderzoek in samenwerking met de Duitsche politie had tot resultaat, dat te Gronau in verband m:l ae uitgifte drie personen zijn gearesteerd. De hoofddader, een Nederlander, dien men meent op spoor tc zijn, vertoeft eveneens in Duitschland. De biljetten zijn in hoofdzaak van de echte te onderscheiden, doordien het watermerk ontbreekt en de cijfers afwijkingen vertoonen. Een moeder te Oudehaske (Fr.), had haar kindje van twee jaar in een loophekje voor de woning geplaatst, in het zonnetje. Het jongske was nu veilig geborgen en moeder ging aan haar huiswerk. Eenigen tijd daarna miste ze haar kleine en vond haar lijkje in een sloot. Het bleek, volgens het «Hbl.«. latje van het loophekje los gegaan was en het kind er uitgekropen het treurige gevolg. Een winkelier te Loosduinen ver kocht aan een paar handelaars een paard voor rond twee duizend, Toen een der koopers al vast met het paard wegging trok de ander met den heer O naar diens woning om te be talen. Onder gezelligen kout werd een geruimen tijd doorgebracht, toen einde lijk afgerekend zou worden. Maar nu bleek, de achtergeblevene geen geld bij zich te hebben, zijn maat had de portefeuille. De heer O. be merkte nu bedrogen te zijn. Hij liet z.g. koopman wel arresteeren, daarmee heeft hij zijn paard niet terug, daar dc eerste koopman ook de quitantie mee heeft genomen. Te Roosendaal brak plots brand in den stal van Koopmans, tegen- r de St. Corneliskerk. Toen men den brand opmerkte, sloegen de vlam- en reeds boven het dak uit. De zich in den stal bevindende paarden. 2 dekhengsten en een klepper, die een enorme waarde vertegenwoor digden een hengst had ongeveer een waarde van f 38000.zijn in de vlammen omgekomen. De oorzaak wordt gezocht in het spelen met vuur van een drie jarig kind. Niets was verzekerd. We lazen in »Het Volk* nog 't 'olgende karakteristiek ingezonden stuk ran Mien Lansen over de gezegende »Wie zijn vijand slaan wil, slaat zich niet zelf in 't gezicht, maar nog laffer en dwazer is het, in dit geval lijn eigen kinderen te slaan. Zichzelf slaat de arbeidersklasse in 't gelaat, door de burgerlijke pers te laten ver schijnen, en »je« propagandamiddel »Het Volk« stop te zetten. Onze armste kinderen worden fel geslagen, door hel hun toekomende voedsel te onthouden. Is er écu kapitalist ge weest, voor wien kellncrs en diénst- Dinsdag weigerden het diner maken Maar de Kindervoe ding lag volkomen stil en menig kind heeft dien middag geen eten gehad. Waar moeder uit werken was tuurlijk hier niet op rekende, deur gesloten. Is er grooter dwaasheid denkbaar, dan staking in dit bedrijt Hebben dc arbeiders dit niet gevoeld Hebbeo de besturen der vakvereeni- gingen dit vergeten Buitenland. Dezer dagen is in de Notre Dame Parijs met groote plechtigheid een der kapellen die der H. Kinds heid bijgezet het stoffelijk overschot een jeugdigen Chineeschen marte laar, den gelukzaligen Paul Tchen, die in 1861, na een langdurige en pijnlijke gevangenschap met nog twee andere bekeerde Chineezen onthoofd werden wegens zijn standvastig belijden den Katholieken godsdienst en wijlen Paus Pius X in 1909 zalig werd verklaard. Z. E. Kardinaal Amette, tal van Bisschoppen en geestelijken, nen en trouwen van allen stand en leeftijd, benevens vele te Parijs deerende Chineezen en meer dan 2000 kinderen namen aan de plechtigheid deel. De zalige Paul Tchen is de e martelaar geweest hij was tt in de laatste jaren .zijner voorbereiding tot het H. Priesterschap van Werk der H. Kindsheid, hetwelk, i men weet, aalmoezen verzamelt vrijkooping en christelijke opvoeding van de kleine Chineesche heidenen, die door hunne ouders worden vei laten. Medegedeeld is. dat Duitschlar bijna 24000 zware kanonnen heeft u geleverd en 37000 mitrailleuses. H bezat bij den wapenstilstand 18000 vliegmachines en 16 luchtschepen, van een deel reeds vernietigd. ben bepaald: a. dat de opening der jachtbedrijven, vermeld onder (het schieten van water wild, het vangen van waterwild met slagnetten en het vangen een eendvo gels in een eendenkooi of daarmede gelijkstaand toestel) voor deze provincie zal plaats hebben op Donderdag 15 Juli e.k, b. dat de opeuing der jacht op klein wild voor dit jaar is vastgesteld op Zaterdag 28 Augustus e.k. met uitzon deripg van de jacht op hazen en fa- iauten, waarvan de opening zal plaats hebben op Vrijdag 1 October e.k. c. dat dc lange jacht alleen des Dins dags en des Vujdags van elke week zal mogen worden uitgeoefend jagen ui ongemaaid te veld staand Icoren, peulvruchten en klaverzaad, wel ke nog m 1920 moeten worden geoogst, verboden is, cvenols het jagen in ta bakstanden, zoolang het z.j^ bestgoed et is geoogst; d. dat dn jacht op reebokken zal zijn geopend van 1 Oct. 1920 tot 1 Dcc, d. a. v.; dat de jacht op reegeiten zal zijn geopend van 15 November e.k. tot 1 December d. a. v. ca dat de jacht op reekalven niet zal worden geopend. Baam Geboren Reintje Trijntje, d. van G. v. d. Kamp en M. v. Klooster. Wiebe, z. van G. C. J. Theule eu A. H. Dop. Wijnanda, d. van D. v. d. Vuurst en C. M. van Zetten. Johannes Marie, z. van W. v. d. Berg en M. v. Kesteren. OndertrouwdA. Webber en C. Schipper. P. v. d. Dcijssel en J. C. v. d. Hoogen. J. v. Ommen en C. J. v. Dregt. GehuwdA. G. Besier en J. Ver hoeven. E. v. d. Biezenbos en H. v. Slooten. Overleden Teunis Ravenhorst, 3 m. Hendrina de Boer, 35 j„ wed. van G. Lodder. Willem F. Donath, 59 j., echtg. van W. E. de Lang. Alhier is op 59-jarigen leeftijd over leden W. F. Donath, directeur der Electrische Centrale. In het Lyceum alhier wordt gedu rende enkele dagen een tentoonstelling gehouden van de techniek der grafische kunst. De expositie, die zeer interes sant is, laat voorbeelden zien van de behandeling dsr ets, gravure, lithogra phic, houtsnede en de voor illustratie reproductie gebruikt worden de raster- en lijncliché's, zoomede den driekleurendruk. Gemnes tweede uitkeering uit de op brengst der oorlogswinstbelasling onze gemeente f2270 is. Doordat een van Lareu komend wielrijder nabij de gevaarlijke bocht Buitendijk plotseling van richting v< anderde, kwam hij in aanrijding met van den tegenovergestelde kant om di draai komende automobiel Alleen het rijwiel werd vernield. GeborenJan Willem, z. v. J. Vcr- woert en R. de Ruiter. Bijkerk Geboren Cornells, z. v. A. Niebeek i J. Peer Bartha, d. v. K. v. Beek hoven en E. v. d. Brink Gcrrit, C. v. Wijnen en G. v. d. Wal Rijk, z. v. G. Hooijer en A. Vedder Aaltjen, d. v. D. J. Braakman W. ten Have Teunisje, d. v. Ruitenbeek en H. v. Hierden. Ondeitrouwd: T. Ruitenbeek en M. Nijhof H. Schaap en J. M. v. d. Poll. GehuwdJ. v. d. Visch en G. Luig- jes G. de Jong en A. Schipper. J. Roethoef en W. v. Dijk J. Hui gen W. v. Winterswijk D. Boteren- brood en A. Demmer. Oveileden: Arendinav. \Yincoop4j. COMMANDITAIRE BANKVEREEN1GIN.G H. L. A. DULLAERT Co. Amersfoort - Soest - Utrecht - Steenbergen - Noordbroek HOF 16 MEUBELEN AMERSFOORT OP DE MONSTERKAMERS AAN DE PAPENHOFSTEDE STAAN COMPLETE AMEUBLEMENTEN TER BEZICHTIGINO. Amersfoort - De kleur der Wittebrondskaarten i voor het 141e tijdvak paars 142; umnje 143c 144c Uit den Omtrek lacht. Gedeputeerde Staten van Utrecht heb- Deze kaarten hebben een paars, ondergrond. Het uurwerk aan den O. L. Vrouwe toren wor t vermoedelijk met ingang van 21 Juni eenige dagen stilgezet Wegens groote schoonmaak der uur- Het Jaarfeest van het P Gerardus Majella d:r St. Henricus- parochie wordt gehouden op Zondag 20 Juni. Aanvang 's precies. Men meldt, dat de melkveehouders- eenige melkslijters in de gelegen heid heeft gesteld de melk voor 12 cent te verkoopen, ten einde de groote melkinrichtingen te dwingen, den door de melkveehoudersbond gevraagden prijs te betalen, waardoor de melkprijs '3 cent zou worden. De Amersf. Bestuurdersbond vestig- de aandacht van het gemeente bestuur op de melk-kwestle. De vergadering der melkveehouders die de vorige week werd gehouden en werd gedecreteerd dat de prijs weer hooger moest worden, deed zien hoe er strijd is tusschen boeren, slijters en inrichtingen met het publiek als slachtoffer. Er werden daar adviezen gegeven e in strijd zijn met onze Christelijke beginselen. Melk, dat is kostbaar voedsel voor zieken en zwakken in de sloot laten loopen wanneer niet wordt verkregen wal gevraagd wordt, is niet toelaatbaar. In de gezinnen is een cent meer of minder per liter in deze dure tijden :r stellig van belang, en het is dus strijd met de waarheid wanneer in o'n vergadering wordt gezegd, het publiek heeft er in 't geheel geen bezwaar tegen. Mr. D. J. van Schaatdenburg, die jarenlang de redactie van het Amers- foortsch Dagblad waarnam, vestigde zich in Zwitserland en heeft dienten gevolge de redactie van zijn blad neer gelegd. De heer Van Schaatdenburg maakte zich voor de Vrijzinnig democratische party hier verdienstelijk door hare be ginselen in zijn blad te propagecren en heeft er zoo toe mede gewerkt, dat die partij, na eerst door den promotor Rijkens, als zaakgelastigde van wijien David Gerritsen, tot meer leven te zijn gewekt, bard vooruitging en in den Raad een toonaangevende fractie werd. Het werk van Mr. Van Schaardenburg demonstreerde perfect den invloed der Pers, ook in hare kleinere organen, Want zonder een orgaan ware de Vrijzinnig-Democratische partij hier 'mmer een groep van eenige beteeke- s geworden. Dat zijn partij zich niet kon hand haven in haar sterkte, ligt aan haar beginsel. De groeiende socialistische partij be let elke liberale groep zich te wortelen in de breede volkslagen en een partij die niet woiteit in het volk, maar haar leden alleen recruteert onder de intel- lectueeleu en hen die als zoodanig posccreo, kan liet niet hniden. Dit is hier bewezen. Mr. Van Schaardcnbuig stempelde het Dagblad met zijn persoonlijkheid. 11 den aanvang van zijn journalis tieke loopbaan was hij slcik besmet met anti-Katholieke hij verzuimde nooit blijken. Ouder suggestie van den hier vestigden vinmgen anti-clericalen ds. Lagers, liet hij zich meermalen leiden lot geschrijf dat in ouze kringen aanstoot gaf en ons vaak dwong tot scherp verweer. De erfzonde van het liberalisme tellectueele hoogmoed, geringschattend neerzien op menschen die niet de libe rale opvatting huldigen, drukte hem zwaar, eu beinvloedde zijn polemieken vooral in verkiezingsdagen zeer sterk. In de latere jaren werd 't een weinig Adek en Union Rijwielen. Eerste klas Reparatie-inrichting. Filiaal: Utrechtschestraat 25. beter, en won zijn talent in bezadigheid. De vooruitgang van Amersfoort wil lende bevorderen, steunde hij elk plan dat ten Raadhuize werd geopperd, vaak zonder zich voldoende rekenschap te geven van de logische gevolgen, en ook deze materie waren wij nog wel eens genoopt onze meening tegenover de zijne te stellen. En per slot van rekening schijnt Helvetia hem toch sterker bekoord te hebben dan onze goede woonstede Amersfoort, wier eigenschappen hij, misplaatst, sterk overdreven en wat opgeschroefd, lof zong. T. G. Hedenavond 7 uur vergadert de gemeenteraad. Aan de orde is o.m. Wijziging, Verordening regelende het aantal en de verdeeling der werkzaam heden tusschen de ambtenaren Burger lijken Stand en tot benoeming van 3 ambtenaren uitsluitend belast met het voltrekken van huwelijken. Benoeming onderwijzer M. U, L. O. klassen school C. Voorstel om aan Mej. M. van Les- n eervol ontslag te verleenen als hoofd van school A. Verdere regeling van het gemeente lijk voorbereidend onderwijs. Vaststelling salarisregeling personeel school voorbereidend onderwijs. Voorstel om aan H. M. de Konin gin te verzoeken, de jaarwedden van twee onderwijzeressen aan de R. K. Meisjesschool-aan de Faulus Borstraat op een hooger bedrag te bepaleD. Voorstel tot het toekennen van een bijdrage aan een tweetal bijzondere scholen ingevolge de wet op het lager onderwijs. Crediet van f 1200, voor het aan schaffen van toestellen voor het gym- nastiek-onderwijs aan de meisjes-leer lingen van het gymnasium. Regeling bezoldiging Directeur en leeraren Gem. Hoofdaktecursus. Weder inhuren van het Valkje voor ooderwijs-doeleinden. Voorstel inzake uitbetaling van eeu gratificatie over het tijdvak van 1 Januari t.m. October 1919 aan C. J. van Dorth. Verkoop bouwterrein A. A. Schwing. Verkoop strook grond Daam Focke- malaan aan J. Cramer. Verkoop van een aan de Huijgeds- laan gelegen strook grond aan Teding van Berkhout. Voorstel tot het treffen van een dading met van den Bremer e.a. te Soest. Overneming van strooken grond ter verbetering van den Leusderweg. Wijziging der Verordening op de

De Eembode | 1920 | | pagina 1