PRIMA WIJNEN J. VAN HAMERSVELD Ir. DE EEMBODE KATHOLIEK NIEUWSBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN DINSDAG 22 JUNI 1920. 34»te JAAROANO No. 24. KantoorLangegracht DE EEMBODE verschijnt Dinsdag- Vrijdagmiddag. ABONNEMENTEN kunnen elke weel gaan, doch opzegging van abonnement geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prijs per drie maanden f0.90 Buiten gemeente Amersfoort 10.95. Afzonderlijke nummers 10 et. ADVERTENTIÊN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adverteeren. AdvertentlCn moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 9 uur worden bezorgd. Een bepaalde plaats kan niet worden gegarandeerd. Wees voorzichtig in de keus van uw lectuur. Bij den mach tigen invloed, dien de lectuur uit oefent op de richting van ons denken en handelen, is hier voor at voorzichtigheid van het groot ste belang. Vertrouw niet op de vastheid van uw beginselen vele drup])els hollen den steen uit. Binnenland. Dinsdag 10 en Woensdag 11 Aug. wordt te 's Hertogenbosch het 3c Ned. Katholieke Congres tegen het Alcoho lisme gehouden. Vijf algemeene zittin gen zullen worden gehouden, waarin als sprekers optredende Zeereerw. zeergel. heer A. v. de Venne, directeur van Rolduc, over «Jeugd» een R. K. Arbeidersleider over «Loon en Arbeids duur» de heer J. Wintermans, lid der Tweede Kamer over «Alcoholvrij Ver- eenigingslevcn« Dr. J. ten Berge, wet houder te Utrecht, over «Gemeente en Drankbestrijding» terwijl Mgr. Dr. Alph. Ariëns de slotrede zal uitspreken. Aan het Congres wordt een anti- alcoholische tentoonstelling verbonden. Het Congres zal beginnen met een H. Mis, waaronder toespraak door den Weleerw. Pater Borromaeus de Greeve. Te Haarlem is een revolulionnair congres gehouden tegen de Anti-Revo lutie wet. «Het Volkv geeft er een ver slag van, waaraan we de volgende afschuwelijke passage ontleenen Amsterdam (schildersgezellen) gelooft dat Heemskerk levensmoe is (gelach). Er moet anders opgetreden worden, De stakingsactie was te slap. Toen spr. nog in Zwitserland werkte, heeft hij met zijn makkers ijverig voor de revolutionairen in Rusland gewerkt. Er werd toen in het geheim gewerkt. Wij hebben daar Christusbeeldjes gegoten, maar daarin zaten dynamielbommen (beweging). Ieder beeldje had daar in Rusland een reuze uitwerking (hilariteit), De voorzitter roept den spreker tot de orde. Wij zijn hier nu niet bijeen om over Rusland te spreken. Kolthek (S.P.): Als je de aciie zoo begint, vermoordt je haar bij voorbaat. De afgevaardigde van de Schilders gezellen voortgaande betoogt, dat deze actie hier juist moet worden ingevoe d. Er inoeteu ondergrondsche organisaties worden gesticht. (Luid applaus). En zulke lieden willen dan de mensch- heid gelukkig maken Boevenpak lijkt het wel Er werd medegedeeld dat te Nij megen de Roomsche uuivcrsitcit zal komen. Achteraf blijkt dit eeue voor barige inedcdceling ie zijn. Uit den Omtrek Baarn De voorstellen van B. en W. tot waai borging der aflossing van de geld- leeningen te sluiten door de respec tieve Woningbouwvereenigingen werden door den gemeenteraad na toelichting door den voorzitter, onveranderd goed gekeurd. Na afhandelin der agenda deelt de voorzitter mede, dat na het vaststellen der agenda is ingekomen het adv-;s der Gezondheidscommissie betreffende den bouw van 50 arbeiderswoningen en 2 winkelhuizen door de Bouwver- eeniging St. Jozef. Om den noodigen spoed te betrachten, vraagt spr. ol de Raad zich ei mee kan vetcemgen, dat voor deze Bouwvereeniging de subsidie zal worden aangevraagd. Zonder dis cussie wordt hiertoe besloten, 't Bleek echter later, dat de S. D. A. P.-fractie eenigszins was overrompeld, tenminste Posthuma wilde op het besluit teiug- komen, Nog werd als voorwaarde aan den te verleenen steun gesteld, de be paling, dafaan eenige opmerkingen de Gezondheidscommissie zal worden gehoor gegeven, hetwelk zeer zeker wel zal geschieden, aangezien deze weinig kosten zullen vragen. Bij d-: rondvraag wil Calmthout de loonen der gemeentewerklieden met f5 per week verho gen. Dit voorstel wordl geren voieerd naar de Commissie Publieke Werken. De heer G. van Metkestijn hoopt den lsten Juli e.k. den dag te her denken, waarop hij 26 jaren geleden als Gemeente-Secretaris alhier in diens Soest Geboren Gerrit, z. v. M. A. Kerk hof en A. Burgwal Pctronella Wil- helmina, d. v. W. C. Erkelens en W? J. Bosboom Johanna, d. v. H. Hooft en H. Kok Frederik Willem, Johan nes, z. v. F. W. J. Nilssoo en C. Ver- weij Jacoba Alida, d. v. A. Baars en C. M. v. Vliet Thomas, z. v. B. Verweij en A. Borst Pieter z, v. D. Dijkstra cn P. H. Westering Alde- gonda Margaretha d, v. J. G. A. Ba tenburg cn B. M. F. Stoffels Gerat- dus Adrianus, z. v. H. Dijkman en P. Schouten Reijer, z. v. P. Papenburg en A. Roethof. OndertrouwdP. Jansen en G. Ro- sendal P. Smit en E. Reep. Getrouwd J. Boeiscn cn M. v. d. Bremer L. v. d. Broek A. A. F. Kok J. J. M. Schellckens en D. Overleden Jakob J. H. Putman 55 j. echtg. v. E. M. v. d. Berg Al- bertus de Kruijf, 63 j. echtg. van M. Hilhorst. --Er had eeue bespreking plaats van de Commissie der Coop. Ver. van melk veehouders met de melkslijters om te komen tot eerie nadere regeling van mclkafname en melkvoorziening. Al de aanwezige slijters waren bereid hunne melk van de Coop, melkinrichting betrekken, alsook boter, kaas, karne melk en andere zuiverproducten. Den slijters werd toegezegd, dat zij de overmelk konden terugbezorgen en dat voor de kwaliteit der melk zou worden ingestaan, omdat zij gepasteuriseerd en daarna gekoeld zou worden, zoodat zij geheel gezuiverd en ongekookt vooralle gebruik goed zouzijn en blijven. Ook zou gemeentelijke melkkeuriug aange vraagd worden opdat de verbruikers zoo veel mogelijk melk van de [Coöperatie en hun slijter zouden betrekkin en niet van de zoogen. boerenslijters. De wijk- verdeeling werd ook besproken waarme de men spoedig gereed hoopte te komen. Di molenaar Smits werd eene aan zienlijke schade berokkend doordat een hem toebehoorend paard schrok en op hol sloeg, waarbij het in een sloot langs den weg terecht kwam en zich zeer ernstig aan den buik verwondde door den prikkeldraad die langs dea weg gespannen was. Het beest moest on- middelijk afgemaakt worden. Het spannen van prikkeldraad langs openbare wegen in deze gemeente le blij vend ernstig gevaar op. Men behoeft maar te struikelen en loopt dan de kans dat meu zijn gelaat of handen ernstig verwond of zijne klee deren scheurt. Het is onbegrijpelijk dol het spannen van prikkeldraad loegcla- wordt, want de gemeentelijke ver ordering verbiedt dit uitdrukkelijk. Hel dan ook aanbeveling verdienen, dat alle prikkeldraden langs de open bare wegen opgeruimd werden. Het Soester Fanfarekorps gaf zij-.i 1 wel met een geheel programma. De verschillende rs weiden keuiig gespeelden men kan hooren, dat er goede krachten on der de muzikanten ziticn. Ons fanfare korps maakt dan ook onder de bckwa- leiding van haar uitstekenden Di recteur den Heer H. Kok goede vorde- ngen. Utrecht Kaasmarkt. Aanvoer 155 wagens, wegende 34720 Kg. Eerste kwaliteit f/0.— f73 50. Tweede kwaliteit f 64.— 5 1'69.50. Zwaardere f 68.a f75. Handel vlug. Alhier is overleden W. Oosterbaan, musicus en leeraar der Muziekschool van Toonkunst. De overledene bereikte den leeftijd van 68 jaar. Ged. Staten boden ter behandeling aan de Prov. Stalen De begrooting van de inkomsten en uitgaven der provincie, waarbij he voorstel tot helling 'van 22 opcenten op de hoofdsom der grondbelasting Igebouwdc cn ongebouwde eigen dommen en op de hoofdsom der per- soneele belasting, alsmede 9 opcenten op de hoofdsom der vermogens- en inkomstenbelasting. Men wil van gemeentewege een terrein van ruim '3 H.A. aan den Krom men Rijn ter beschikking stelten van het Kijk, voor de vestiging van gebouwen en aanleg van sportvelden ten behoeve van het aldaar te stichten Rijks Cen traal Instituut voor lichamelijke opvoe ding. De gemeente zal tot een maxi mum van 2 ton bijdragen in de bouw kosten en zij verbiodt zich naar het terrein toegangswegrn te maken uit de stad, zoomede een tramverbinding. Amersfoort Gisterenavond was de gemeenteraad wederom bijeen ter behandeling o.a. van Vaststelling van den factor voor de inl koinster.belasling, dienst 1920. Vocrste- Commissie van Wetgeving inzake Win kelsluiting. Verordening, houdende be palingen ter bestrijding van de heling. Verordering tot voorkoming, wering en beteugeling van mazelen en andere besmettelijke ziekten. Voorstel tot het treffen van een dading met van den Bremer e.a. te Soest. Aanleggen wegen bij den woningbouw van St. Ansfridus. Afwijzend advies op het door de Open bare Leeszaal eis Bibliotheek" gezon den verzoek te bevorderen, dat het ge meentesubsidie woide verhoogd. Woensdag 30 Juni a.s., ten drie ure in het voormalig werkhuis aan den Westsingel, gelegenheid tot kostelooze inenting. We vestigen er vooits de aan dacht op, dat bij de aanmelding hel vertoonen van een geboortebewijs of trouwboekje gewenscht is. Voor zoover thans is na te gaan, zal voor den dienst 1919 door de ge meente gerekend moeten worden op de volgende tekorten Gasfabriek f200.000. Waterleiding f 14.000. Electriciteit f2500. Levensmiddelenbedrijf f 120.000. Toeslag kolen gasfabriek f 102.000. Huishoudelijke dienst f250.000. Het totaal tekort is dus f 688.500. Geboren :^Maria Catharina, d. van H. v. Hamersveld en A. Schoonderbeck, Teunisje, d. van Pb. Kraak en A. Rommers. Herman Jan, z. van G. Kappenberg en H. Kruit. Hendnk, z. van H. Broekhuizen en A. R. v. Proosdy. Willempje, z. van W. Buis en M. Mynten. Nelly, d. van J. Stomphorst en H. v. d. Brink. Theodorus Hermaous Jacobus, z. van J. de Vos en J. Kroes. Johanna, d, van H. P. v. Oosten en H. Ch. de Jager. Genit, z. van J. v. d. Kuilen en G. v. d. Horst. Jannetje, z. van J. v. Ginkel en H. v. d. Hoek. Elisabeth, d. van J. v. d. Steeg en H. Bailcn. - Franciscus, z. van A. Selm en C. Berendse. Gerrigje, d. van J. Lafeber en M. F. Elsenaar. Adriana Sophia, d. van R. A. Verhaar en A. d. Schaft. Willem Constanti- z. van B. F. C. Baesjou en D. Piepers. Gcrardus Theodorus, z. van S. G. Kortbeek en A. J. M. Nefkens. l'auiina Jo«epha, d. van G. Hage- beuk en G. Koops Anna, d. van Ch. v. Velzen en M. C, Gossc. Margje, d. van G. J. Peper en A. J. de Graaf. Elisabeth, d. van J. Cb. de Bruin en C. Kraaij. Willem Hendiik, z. van J. Willcmsen en J. W. Kerkkamp. OndeitrouwdE. Beitler en H. G. Broekhuizen. J. M. v. d. Veer en A. S. v. Keulen. P. A. Scharwach- ter en K. Groenevelt. J. v. Koot en J. A. To masse. G. Kuipers en H. Leijenhorst. J. v. d. Brmk en H. J. v. Wageningen. K. ,M. v. Achter- bergh en A. H. v. Kleef. H. Flos en A. C. Flos. Gehuwd -. W. H. Ch. Nieuwland en A. M. G. Otte. D. P. Hameis e i P. J. W, M. Uilliel. P. K. Pouuiga en J. A. G, Sloksoede. A. Lede boer en S. G. de Groot. G. B. F. Pik en J. v. d. Visch. Overleden Jannetje Kijudcrs, OS j echtg. van J. Veenemlaal. Ljuisu C. Kok, 52 j„ echtg. van A. M. Koning. Willem J. Hasselbach, 51 j., echtg. van A. M. H. C. C. L. J. Middelacr. Cornelia H. Kraaikamp, 4 m. Op de markt Zandaardappelon f4.a _f 5. Hoendereie-cu t 11.50 a f 13.Gras- boter f2.40 a f2.70. Kippen f2.a f3.50. Piepkuikens f40.— a fl.50. Tamme konijnen f 1.a f 2.50. Dui ven fl.50 a f 1.80 p. paar. Magere varkens f 80.a f 170.Drachtige Zeugen f200 a 400. Biggen 1'30.a f50. Zeugen f180 a f200. Aangevoerd waren ongeveer 15 H.L. Zandaardapoelen, 60000 Hoendereieren, 200 kilo Grasboter, 30 Magere varkens, 150 Biggen en 40 Zeugen. Rapport levensmiddelen-commissie. Over Kruidenierswaren. De bestu deering van het duurtevraagstuk op het gebied van koloniale- of kruideniers waren is wel de moeilijkste taak der Commissie geweest. Goede organisatie, n.l. wanneer niet elke winkelier op eigen gelegenheid zou ontvangen en verzenden, zou kun nen voeren tot bezuiniging zooals het nu geschiedt moet dit van invloed zijn op den kostprijs van vele artikelen. Voor Amersfoort (en voor onze woonplaats nïet alleen) is er nog een andeic factor van beteekenis, die van invloed is op den kostprijs, n.l. de aparte dienst, die vele kruideniers heb ben ingericht van het „hooren" en „bezorgen" aan huis der waren. Hiervoor zijn noodig goed vertrouw bare bedienden, die evenredig aan hun arbeidsprestatie goed moeten worden beloond. Zeer zeker mag men de kosten dezer „dienst" gerust op 5 pCt. van den prijs der waren stellen. In zeer kleine, beperkte ruimten zon der eenige opslagplaats voor het be waren der goederen worden soms allerlei consumptie-artikelen verkocht. Brandstoffen en vuurmakers, aardap pelen en groenten, waschartikelen, chloor, petroleum, gedroogde visch, chocolade, kruideniers- en grutterswaren, koffie en thee, worden soms op zeer onoordeelkundige wijze samen bewaard, verhandeld en mishandeld. Dat door mishandelingen, bederf der waren, dit laatste ook al veroorzaakt door gebrek aan warenkennis, inkoop van reeds gedeeltelijk ondeugdelijk, tweedchandsch goed en te lange be waring door kleinen omzet, de risico wordt verhoogd en de kostprijs om hoog moet gaan, is zeer begrijpelijk omdat tezelfder tijd iu dergelijke zaken, dikwijls gedreven door vrouw of kin deren, terwijl de man andere bezigheden buitenshuis heeft, nog al eens „op de pof' wordt gekocht, waarvan de risico wederom zwaar op de verkoopprijzen moet diukken, kan men in dergelijke winkeltjes nauwelijks van „zaken doen" spreken, van koopmanschap is hier geen sprakezulke zaken houden in 't geheel geen rekening met de markt- scliommeling der prijzen. Een van Gemeentewege ingestelde voorlichtingsdienst voor deze „winke liers" is zeer gewenscht en zou zeer zeker tot prijsverlaging kunnen mede werken. De aanvoer van buiten zoowel als van uit de centrale opslagplaatsen (de zeehavens en Groningen) geschiedt voor Amersfoort door 7 groothande laren waarvan de plaats door twee ge makkelijk zou zijn waar te nemen. De eveneens ordelooze wijze van koopen door de winkeliers is mede oorzaak, dat noch van eene uniforme prijszetting, noch van eene gelijke winstmarge sprake kan zijn. Het dis tributiesysteem der winkeliers, zooals dit nu geschiedt vordert ook te veel aibeid en is daardoor duur. Het boven vermelde „hooren" en „bezorgen" der waren heeft tengevolge dat elke win kelier zich door de geheele stad moet bewegen. Waar er sprake is van een mono polistisch karakter der grootbedrijven, wordt er in sommige gevallen een veel te hooge winstmarge vootgeschreven, zooals bij Margarine- en slaolie-fabiie- ken. Het groot-kapitalisme, dat zich op het ktem-distribuliebedrijf heeft ge worpen, schijnt dit euvel slechts ge deeltelijk te kunnen ondervangen. De betrekkelijk geringe omzet van de filialen dezer groote bedrijven wijst niet heen naar eerf sterke concurrentie en is in elk geval niet in staat, den invloed der vaste prijszetting u.tgaande van de fabrikanten, legen te gaau. De concentratie der productie, bijv. bij de zeepfabrikanten, koffiebranders, lijilpellers, margarinefabrikantcn enr. leidt int opheffing der vrije mededin ging. Hier is zeker een der oorzaken te vinden van de duurte. Ten slotte herhaalt de Commissie hieronder de conclusies, tot welke zij gekomen is, d.w.z. de maatregelen die moeten worden genomen, om de duurte van levensmiddelen te bestrijden A. Vanwege de Gemeente wordt bij de regeering aangedrongen, dat groote bedrijven die tengevolge hunner kapitaalkracht de productie beheerschen, onder rijkscontrole worden gesteld, om te voorkomen, dat deze bedrijven ab normale winsten maken. B. Ten opzichte van het distributie bedrijf binnen de Gemeente wotdt prijzen raad ingesteld, bestaande VANAF f 1.35 PER FLESCH VRAAST PRIJSCOURANT. leden van den Raad (of van het Ge meentebestuur), consumenten en dit- tribuanten. De taak van deze prijzen- ZOU moeten zijn Voorstellen te doen de kleinhan delaren tot organisatie te brengen zoo wel bij hun in- als verkoop. 2. Een voorlichtingsdienst voor (kleinere) kruideniers te organlseeren. 3. Voorstellen aan den Gemeente raad te doen, om verspilling van ar beidskracht en kapitaal tegen te gaan. 4. Deze prijzenraad (of eene andere door den Raad benoemde commissie) heeft de bevoegdheid, zich te overtuigen, of er buitensporige bedrijfswinsten worden gemaakt. 5. Voorstellen te doen aan den Raad tot billijke prijszetting der eerste leveasbehoefte. Over de groenten- en fruit voorziening Evenals in elke Gemeente worden ook in Amersfoort eerste en mindere kwa liteiten groenten, vruchten en aardap pelen verkocht. Wat de groenten betreft, komt het veel voor, dat hetgeen van elders wordt aangevoerd van minder goede kwaliteit is. Zeer veel van deze groenten toch worden door groothan delaars naar grossiers alhier gezonden te worden geveild, dit zijn dan nog al eens overgebleven groenten van de groote veilingen en wat daar overblijft is niet het beste. Een betrekkelijk nog gering gedeelte der groenten is afkomstig van de kweekers te Amersfoort en omgeving en wordt aangevoerd ter fruit- en groen- tenveiiing alhier (gemiddeld voor pLm. f 100.000.per jaar). Het aantal kleinhandelaren in deze gemeente is zeer groot, gedurende de distributie waren aan het L. B. bekend 98 groentenhandelareD, op 1000 inwo ners derhalve 3.1. Behalve deze handelaren is er nog een groot aantal gelegenheidshande laren. Let men er daarbij tevens nog op dat vooral in de buitenwijken der gemeente veel inwoners zelf groenten verbouwen en ook ter markt uit de omgeving wordt aangevoerd dan is met zekerheid te verklaren, dat, economisch te kunnen werken het aantal groentenhandelaren veelte groot is. Bij de beroepshandelaren laat de behandeling der groenten in 't algemeen niet zoo tc wenschen over al kan ook gerust gezegd worden dat iD de wijze van opslaan in minder goede berg plaatsen, ja soms direct op straat en bet gebruik van goed schoolgehouden karren verbetering wenschelijk en mo gelijk is. Het groot aantal handelaren maakt, dat de distributie niet economisch ge schiedt, in één straat komen op den zelfden dag meerdere kooplieden, velen met paard en kar hun waren aanbieden, hier wordt, het behoeft geen nauw keurig onderzoek, enorm veel arbeids kracht vermorst, veel tijd verspild. Wil men de onbillijkheden waartoe een onjuiste marktprijsbepaling aanlei ding geven weg nemen, dan dient cn aan de veiling cn aan de markt een bekwaam man liefst onafhankelijk ambtenaar de prijzen op te nemen en zijn opgaven als officieele noteering te worden bekend gemaakt. De bijzondere moeilijkheid bij groen ten en fruit om juiste prijzen in het algemeen aan te geveo geeft ons aan leiding in overweging te geven, dat er eene vaste commissie worde benoemd, die prijsregelend optreedt door bekend te maken de prijzen die redelijkerwijs op bepaalde tijden van het jaar voor verschillende artikelen aan de consu menten kunnen worden gevraagd. Deze commissie zou kunnen bestaan uit 2 groentenbandelaars, 2 consumen ten, een grossier en een lid van het gemeentebestuur. (Slot). Men wil in deze provincie Utrecht een R. K. Landbouwwinterscöool stich ten. Zou Amersfoort niet een geschikte plaats voor vestiging zijn Alhier arriveerde de Duitsche prins Joachim, jangste zoon van Keizer Wil helm. Na zich een oogenblik te hebben opgehouden in Hotel Monopole, vertrok dc prins per auto naar Doorn. Na een dnedaagsche staking heb ben de gezellen van den kleermaker patroon Ruitenberg den arbeid hervat.

De Eembode | 1920 | | pagina 1