Rover AMERSFOORTSCH KEI VEEM Opslagplaats v. Goederen Afgifte van Ceelen. MOTORS. Fa.L. A.A. v.HAMERSVELD DE EEMBODE KATHOLIEK NIEUWSBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN VRIJDAG 30 JULI 1920 34»te JAAROANU No. 35. Kantoor: Lan*e2racht 28, Amerifoort «r?? EEMBODE verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. ABONNEMENTEN kunnen elke weel gaan, doch opzegging van abonnement kw t |Cn V0°f den aanvan8 vn" cen n'®uw Prijs per drie maanden 10.90 Bullen de gemeente Amersfoort f0.95. Afzonderlijke nummers 10 ct. AD VERTENTIÈN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld advcrtccren. Advertentifin moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 9 uur worden bezorgd. Een bepaalde plaats kan niet worden gegarandeerd. In loven en berispen openbaart zich de graad van 's menschen zelfbeheersching. Binnenland. Tijdens een hevig onweer is de bliksem geslagen iu de boerderij van Gerritsen te Veldhunten. Het huis is gedeeltelijk verbrand. Zeven varkens en veel hooi gingen verloren. Een plattelandsdokter, gelogeerd bij familie te Leiden, was er getuige van, dat twee fabrieksmeisjes in een choco- ladewinkel ieder voor zich voor f2.50 chocolade-rumbooncn kochten. Een der hem vergezellende dames zette blijk baar groote oogen op, wat door een der meisjes werd opgemerkt. Bij het verlaten van den winkel hoorde zij zich toevoegen Ja, kaïk maar, juf, froeger vratte jului die rommel eu nou wai, stik maar.c Door de Federatie der Diocesane R. K. Volks- en Werkliedenbonden in Nederland is gesticht eene instelling genaamd «Onze Reiskas». Zij heeft ten doel de leden der Standsorganisatie en hunne huisgenooten in de gelegenheid te stellen hunne kennis te vermeerderen en hun vrijen tijd op aangename wijze te besteden door het doen van uit stapjes en reizen onder leiding van de door de daartoe bevoegde besturen aangewezen personeD. •Onze Reiskas< tracht dit doel te bereiken door a. het organiseeren van reizen en uitstapjes of het geven van raad en voorlichting hieromtrent b. het samenwerken met vereenigingen of instellingen van gelijken aard of bureaux. Na aftrek van alle onkosten bedraagt het batig saldo der Haagsche Missie- week ongeveer f35.000, zegge vijf-en- deriig duizend gulden. Onlangs werd te Weijden bij Aken Aken 's nachts een vrouw van onge veer 80 jaren door drie bandieten over vallen en van haar geld beroofd. Toen het alleenwonende bestje hulp schreeuw de, poogde men haar te worgen. Met goeden buit sloegen de schurken op de vlucht. Twee van het drietal, Duitscheis, werden reeds door de Duitsche politie gearresteerdnummer drie een Hollan der werd te Kerkrade aangehouden overgebracht naar de gevangenis te Maastricht, H. M. de Koningin-Moeder liet Dinsdag een krans met oranjelint hech ten aan het monument van Christoffel Pollmaan, nabij het Paleis Soestdijk, Te Winschoten werden twee paar den met afgesneden hals dood in de weide gevonden. Van den dader(s) geeD spoor. Het kost moeite iemand iu staat te achten zoo zijne woede of haat te gen de eigenares te koelen op twee on schuldige beesten. Bij Halfweg heeft een ernstig tram ongeval plaats gehad. Drie paarden waren uit de weide op de trambaan gekomen en werden aangereden door een uit Amsterdam komenden trein met het gevolg, dat de motorwagen en de eerste aanhangwagen ontspoorden. De motorwagen kwam dwars over de beide sporen te staan met het voorbalkon over de Trekvaart. Een der paarden werd in stukken gereden, het tweede zoodanig verwond, dat het moest wor den afgemaakt. Het derde, een veulen werd in de Trekvaart geworpen, uit het nog gered is kunnen worden. Het kasteel van den graaf de Me- rode te Lanaeken is geheel afgebrand. Oorzaak schijnt onvoorzichtigheid van personeel bij vruchteninmaken. De gasfabriek van Werkendam, met de daarbij behoorende gashouder, ma chinerieën, buizennet, straatlantaarns en gasmeters is te Gorinchem publiek ver kocht. Deze gasfabriek heeft enkele ja ren stil gestaan, is nu aangekocht door de fiima J. H. van Schuppe, te Utrecht voor f24.070, en zal vermoedelijk ge sloopt worden. Te 's-Hage is door Z. D. H, Mgr. d. Wetering het „R. K. Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding" plechtig ingewijd. Den 29sten Sept. 1919 werd in de vergadering van het Episcopaat beslo ten te 's-Gravenhage een R. Cen traal Bureau voor Onderwijs en Op voeding te stichten en nog eer een jaar verloopen is, werd deze schitte rende instelling plechtig ingewijd en officieel geopend. Een instelling, welke getuigt van .rtvarendheid, initiatief, juist inzicht doorzicht niet alleen, maar daar naast en daarboven van de voortdu- - Je zorg van het Episcopaat voor de belangen, de zuiverheid en onge- 'eptheid van ons katholiek onderwijs. Het Episcopaat stelde een Com- issie van Beheer en van Toezicht voor het Bureau in, welke bestaat uit: A. Baron van Wijnbergen, Voor- J. G. Jansen, Kapelaan te Am sterdam, SecretarisMgr. J. M. van Oers, BredaDr. L. J. Sicking, Rector van het Lyceum voor meisjes te 's-Gra- venhage en Jonkvrouwe A. de van der Schueren te Nijmegen. Het Episcopaat benoemde Dr. Th. Verhoeven, Kapelaan te Zwolle, die indertijd aan de Katholieke Staatsuni versiteit te Freiburg tot doctor in de wijsbegeerte summa cum laude promo veerde op een zielkundige studie, ge titeld: „Levensbeschouwing en Zede lijke opvoeding", tot directeur. Naast den directeur zijn benoemd t chef van de afd. Middelbaar en Koloniaal onderwijs Mr. H. de Jong en als chef van de afd. Lager- ec Nijverheidsonderwijs Chr. L. Wesscling te Scheveningen. J> »De Standaard« is van meening, it er in het gemeentelijk monopolie n gevaar ligt. Een gemeentelijk personeel, schrijft het blad dat door zijn organisatie de macht krijgt over de voeding van de burgerij en haar door stakingen kan straffen met onthouding van lcvensbe- noodigdheden, wordt een groote be dreiging voor de gemeenschap, als terugdeinst voor, in zijn ge weten geen rem gevoelt tegen het ge bruik maken van die groote vreeselijke blijkbaar niet aanwezig. Een deel van het personeel durft zulks de revolutionaire vakbeweging past zulk middel nationaal en interna tionaal toe. Het laat zich denken, dat een vol komen revolutionair georganiseerd ge- meentepersoneel de macht heeft om heel de gemeenschap op deze wijze te terroriseeren. Hier is de macht van een wisselwachter, die, terwijl hij de hand slaat aan den wissel, zegt: ligt het in mijn macht om den a stormenden trein te laten verongeluk ken. Het plichtsgevoel, het luisteren .naar een aan goed beginsel gebondeD geweten, is het behoud van de passa giers van den trein. Maar als dat bij dien wisselwachter afwezig is, dan is hij inderdaad op 10'n moment cen machtig man. Zoo verkrijgt ook een revolutionaire organisatie een geweldige macht. En als wij nu zien, dat men openlijk mogelijk het gemeenteperso- neel aanraadt om cen macht van dit karakter te aanvaarden als gewettigd, dan spreekt het wel vanzelf, dat elk Overheidsbedrijf, dat onder de beheer- sching van zulk een organisatie komen zou, cen gedurige bedreiging van het leven wordt en dat, wie deze bedrei ging van het leven niet wenscht, zich afkeert van het Overheidsbedrijf en liever ziet, dat het zich niet uit breidt, doch eer dat hel nog wordt in geperkt. i In de exportslagerij van de lirma Lion en Co. te Boxmeer stiet een half dol geworden stier de groote leiding van de inrichting van kokend water stuk. Onmiddellijk werd een groot deel der exportslagerij onder kokend water gezet, en kwamen er zeven stieren in den heetcn stroom te staan. De arme De V., onderbaas der kanaalwerkers tusschen Tilburg en Dieszen aange vallen en van f 4500 beroofd. Met eeu revolver op de borst werd De V. tot afgifte gedwongen. Inbraak. Te Hathmen is bij den rijwielhandelaar P. J. van Milligcn in gebroken. Ontvreemd werd een motor fiets, een damesfiets talrijke binnen- en buitenbanden, fietslantaarns en lederen taschjes, een en ander van vrij groote waarde. Verschenen is het Jaarboek van de K. Vakbeweging. Hel Jaarverslag draagt als motto het woord van pater Palau S.J. «Ontwikkel persoonlijkheid tot hoogste volle digheid meen nooit dit reeds bereikt te hebben overtref u zeiven iederen dag. Aibeid hieraan met inspanning en volharding, dan zult gij weldra «kracht* worden. Het ledental bei'eiktc de respectabele hoogte van 149,0501de aangesloten Vakbonden namen toe in innerlijke krachtde financieele grondslag was bleef goed, dank het onverbiddelijk vasthouden aan een flinke contributie betaling, waardoor onze vakbeweging van den aanvang Bf het bewijs heeft geleverd van goed financieel inzicht en beleidhet financieel beheer is goed verzorgd en kan den toets van 'i meest ernstig onderzoek doorstaan de velschillende instellingen beantwoorden meer aan het gestelde doel, bijzonder treft ditmaal de aan dacht de goed overzicht gevende kaart i het Sanatorium >Berg- en Boschc Apeldoorn dat door den Minister i Arbeid is geopend. Omdat melk, boter en kaas, vóór den oorlog laag in prijs en steeds in groote hoeveelheden verkrijgbaar waren, is bij het publiek de meening vastge zet, dat deze artikelen min of meer minderwaardig zijn en dat ze daarom laag genoteerd werden, Deze meening is geheel onjuist. De oorlog heeft ook 't platteland in economische beroering gebracht en tegelijk sterk ingewerkt op het geestes leven van de boeren. Daarom is de boerenstand van 1930 niet meer die in vóór 1914. Het leven is ook voor den boer over de heelc linie duurdei gewordendie duurte tracht hij nu evenals ieder een te verhalen op een ander, op den consument. Daarom, zoolang de algcmccue duurte blijft heerscben, moet de boer, uit zelfbehoud, wel trachten :ijn productieprijzen op te voeren. 't Buitenland spreekt bij de piijibe- paling oak nog een hartig woordje mee. In 1915 is minister Posthuma begon- :n met ingrijpen iD het zuivelbedtijf, et ten gunste van den boer, maar ten gerieve van 't publiek. Ook de huidige minister weel te werken met de klem- schroeven. Voor een paar dagen be sliste hij, dat behalve de reeds uitge geven consenten, er tot October geen nieuwe voor kaasuitvoer verstrekt wor den, en als in die maand blijkt, dat i geen voldoende voorraad voor 't bin nenland is, dan gaat er ook na Octo ber niets uit. Natuurlijk dalen de kaasprijzen nu tot t 15 millioen kg. zijn gekocht, die mochten worden uitgevoerd. Maar met die kaasprijzen gaat ook de consump- tiemelk naar beneden, want als er weinig of niet-loonend gekaasd wordt, wordt de melk aangeboden voor de consump tie. Het groote aanbod doet de melk prijzen dan dalen. Zoo hangen de kaas prijzen en de melkprijs wel degelijk van elkaar af. Het ligt voor de hand, dat het sluiten van de grenzen voor kaasuitvoer, door de zuivelboercn niet in dank wordt aan genomen, want dit beperkt hun inkomen. Nu moet men evenweltoegeven.dat de Minister toch moeilijk alles maar op zijn beloop kan laten. Er moet toch hier voldoende melk, boter en kaas voor 't publiek zijn, en als alles vrij kon worden uitgevoerd, zou 't hier toeh wel eens bijzonder schraal kunnen worden en dat is voor de binncnland- schc rust toch niet gewcnscht. Feitelijk is de veehouderij het eenig bedrijf, dat door den minister zoo aan den ketting wordt gelegd, maar dal brengt nu eenmaal de aard van 't vak mee; daaraan is niets te veranderen. Er moet hier voldoende voorraad zijn, en de prijzen voor 't binnenlaud moeten zoo wezen, dat ook de aibeider zich behoorlijk kan voeden en ook de mid denstander, die allengs in ongunstiger positie raakt dan de werkman. Als de minister nu maar zorgt «Jat de koe blijft geven», d.w.z. dat de prijzen nog zoo wat loonend zijr moet de boer zich daarbij maar leggen en dat zal hij ook wel doen. En nu is de huidige minister lang zoo kwaad niet voor de boeren. Maar daarom loopt niet alles van een leien dakje. De strubbeling b.v. met den uit voer van de nieuwe aardappelen is niet de schuld van den minister, maar van de tuindersorganisaties zelf. Als zij tij dig met elkaar in overleg waren ge lreden en niet op 't oogenblik, dat de aardappelen gerooid worden NIEUWSTRAAT 10 - ST00VESTRAAT 8 AMERSFOORT Administratie Korte Gracht 19 den minister een behoorlijke, uitvoer bare regeling hadden voorgelegd, dan had hij daaraan uitvoering gegeven. We willen maar zeggen, dat men niet alles op den minister moet laten aankomen. Als de organisaties met elkaar overleggen en dan naast haar eigenbelang het algemeen belang in 't oog houden, dan moet men wel tot overeenstemming kunnen komen. De zuivelboer heeft evenveel recht als ieder ander op een normaal bestaan dat moet het publiek hem ook gun- schreef Van Tuinen in 't N.v.d.D. Overdreven eischen heeft de zoetboer gesteldtrouwens hij heeft niets mm andeeren, want de melkprijs wordt feitelijk vastgesteld op de wereld markt voor boter en kaas. Maar er zou hier te lande wat meer eenheid onder de zuivelbereiders kun- komen, waarvan zoowel producent als consument kan profiteered Te Lintelo is de vrouw van den landbouwer W. aldaar in een beerput getaakt en tengevolge daarvan eenige oogenblikken later overleden. In een cartonfabriek geraakte de Winschoter arbeider Smid tusschen de tandwielen. Hij was onmiddellijk dood. De gemeenteraad van Zoutelande heeft het besluit genomen dat alle her bergen des Zondags van 's morgens tot 's middags 5 uur gesloten blijven, en niet alleen die her bergen, maar ook alle aanhoorigheden daarvan. Men mag nu in Zoutelande op Zondag geen glas melk drinken of een kop chocolade, geen fosco en geen limonade, zelfs geen fiets ter berging 1 Adek en Union Rijwielen. Eerste klas Reparatie-inrichting Filiaal: Utrechtschestraaf 25. Naar het Hbl. verneemt, wil de Regeering bevorderen, dat (bij losmaking van den financieelen band tusschen Staat en Kerk), aan de Ned. Herv. Ge meenten wordt uitgekeerd, het, een rentevoet van 5 pCt. gekapitali seerde bedrag, van het totaal aan in komsten, dat zij over 1919 de Staatskas genoten hebben. Iu antwoord op een in de stukken gedane vraag, deelt de Minister van Biimcnlandsche Zaken mede, dat het bedrag, voor de Belgische vluchtelingen door Nederland uitgegeven, bedraagt ongeveer 33 millioen gulden. het besef komen, dat ze hiermede hun eigen ondergang bewerken. Een half jaar staking in de bouwvakken en de woningkwestie wordt voor de ar beiders zelf een ramp. Let wel, ik wil op verre na niet het recht van staken betwistendoch door middel van staking het socialisme veroveren, tegen de demo- kratie en tegen den wil van de meerder heid der bevolking in, dat is onmogelijk," Arbeiders, leest tweemaal boven staande woorden, geschreven door een lid der partij, die de grootste propa gandist van het stakingssysteem is. De e houding van de christelijke organi- s maakt de terroristische staking onmogelijk, de ervaring leerde, dat willekeurige stakingen den ondergang der arbeiders zelve bewerkeneen half staking in de bouwvakken zou den woningnood voor de arbeiders een ramp doen worden. Dat schrijft J. H. Schaper in «Het Volk.« Buitenland Het te Petrograd verschijnende blad „Krasnaya Gazeta" deelt mede dat ge durende de maand Juni 217 stakingen uitbraken in de genationaliseerde Rus sische fabrieken. Twintig van deze sta kingen gingen gepaard met geweldda den. Alleen maar door de bedreiging de arbeiders in concentratie-kampen dwangarbeid te doen verrichten, kon hieraan een einde worden gemaakt. De opperste industrieele raad acht de stakingen zóó ernstig, dat hij heeft be- sloten, „politiek geschoolde kameraden" Te B.ed, ontdekte de sclllldw.cht ltd„,r ,,brtck «rkpl„„ ».n de kmnrae w Jt HdyllM. D, „beid,,, „rpUeh, brand in het gebouw, dienende voor stallen, terwijl op de bovenverdieping dertig onderofficieren slapen. Drie spui ten cn de reddingsbrigade waren on middellijk ter plaatse. Dejmiiitai re braudspuit was in orde, de onderoffi cieren konden nog het brandende ge bouw in allerijl verlaten, de niecstcn achterlating van hun spulletjes. De zestig paarden zijn onmiddellijk los gesneden, zoodat er geen enkel ver brandde. Het wapenmagazijn kon met veel moeite behouden worden. Het gebouw, vijftig meter lang 10 meter breed is nagenoeg geheel uitgebrand. De schade aan paardentuig is belangrijk, hoewel nog geen som geschat kan worden. De staking het machtsmiddel der S. D. A. P. blijkt op den duur niet onbeperkt. De heer Schaper schrijft daarover Men zal zeggen, dat de aibeiders door staken het kapitalistisch regime onmogelijk kunnen maken. Dat zij met dit middel het den kapitalisten lastig kunnen maken, slaat vast. MaarjlB nog de groote meerderheid op de hand van het burgerlijk systeem, dan zal de bourgeoisie met behulp van «christelijke" hulptroepen en andere noodhulpen deze taktiek zeer kunnen tegenwerken. Doch bovenal heeft de ervariug voldoende geleerd, met name in Duitschland, dat willekeurige of poli tieke stakingen zich zóó ten nadeele der arbeidersklasse zelve kunnen keeren, dat de arbeiders van links en rechts worden lezingen bij te wonen over de voordeelen van het sovjet-systeem. Zouden de arbeiders nog lezingen >odig hebben, om zich over het sow- jet regiem een oordeel te kunnen vor men? Te Mariënthal bij Straatsburg, had i auto, wegens een defect, plotseling te stoppen. Onderwijl de chauffeur er op uit toog om een reparateur, ver meesterden de inwoners den inhoud der i, zijnde 58 H.L. alcoholische dran ken. Drie dagen lang hebben ze zich hieraan bedronken. Op 's Pausen naamfeest St. Ja cobus, 25 Juli ontving de H. Vader telegrammen vau gelukwenschen van nagenoeg alle staatshoofden leden der paueelijke hofhouding ea van het «corps diplomatique* kwamen hunne handtee- kening zetten in de daartoe in de pau selijke vertrekken neergelegde registers. Z. H. ontving het H. College, het be stuur van den St. Pieterskring, dat bloemen aanbood, nismede een depu tatie der stad Santa Margarita di Liguria, welke deputatie een schilderij aanbood, de Heilige voorstellend in gebed. Bij de H. Mis, door den Paus op gedragen in zijn particuliere kapel, waren o.a. aanwezig de commandant, de officieren en al de militairen der pauselijke gendarmerie. Volgens ge woonte gaf het muziekkorps der Pala- tijnsche wacht en der gendarmen een concert op het Damassusplein.

De Eembode | 1920 | | pagina 1