Geldersche CuÉtraeenpg 0 Boerenpetten Piano's - Orgels Firma R. van den Burg Nieuwe en gebruikte Orgels Hofberg, Mannborg, Worcester, Hörügel. LOUIS KLEIN J. J. SMIT, Informatiën Naamlooze Vennootschap Van der Graaf Co's B. v. d. H. Instituut voor Physische Therapie. Electro Motoren Ponne Co. H. L. van ESVELD MEUBELEN Het beste en van ouds bekende adres voor is Firma AARTS Nieweg en Van Harten Niets is voor ons waardeloos Gods besten Zegen. „Ze liegen als bidprentjes" mopperde onlangs boer Harmen in zich zeiven, terwijl hij zij- pijp opstak en zijne wan gen hol werden van het trekken. Over wie heb je 't nu, Harmen, vroeg ik, die ongemerkt achter hem liep en zijn woorden hoorde. O, mijnheer de meester, ik wist niet dat gij zoo vlak achter mij waart. Nu ja meestereen smak aan zijn smookjenu ja..een rookwolk echte Amersfoortsche ik zag, ziet ge al die opschriften hier op de huizen en hekken en toen dacht ik een beetje hardop allemaal leugens. Hier in de streek, moet men weten,1 heerscht de eigenaardige gewoonte om op bijna elk huis of hek een spreuk of woord te laten schilderen. Hoe heb ik het nu, Harmen, waagde ik te zeggen. Leg me dat eens uit en dan „liegen als bidprentjes" mag men dat zoo maar zeggen? Nu ja, zeide Harmen, dat laatste is gauw uitgelegd, gij, meester, weet toch ook wel dat alles wat op een bidprentje staat en op een overledene wordt toe gepast niet altijd door den beugel kan. Niet Harmen Waarachtig niet, hoe dikwijls leest men „hij was een braaf en godvree- zend man enz." maar dan moet ge die snuiters in hun jeugd gekend hebben zooals ik, die de tachtig al achter den rug heb. Hoor eens, Harmen, nu niet zoo diep denkend zijn, misschien zet de pastoor die tekst ook wel op uw bid prentje. Ho! zei Harmen. Wat ho Neen, mijnheer pastoor mag op het prentje van den ouden Harmen niets anders laten zetten dan; wie uwer der zonde is, werpe den eersten sl Nu ja, maar over wie hadt gij het daar juist toen ge riep: ze liegen O, ja, 't is waar ook, dat zou ik U zeggen, niet? Ik had het over die op schriften, ziet ge, en nog eens het zijn allemaal leugens Harmen blies op het vuur in zijn pijp dat zijn wangen bol en rood wer den, meer uit opwinding dan omdat het pijpje uitging. Kijk eens hier pff daar •bouwlustc pff en de vent, die hier woont heeft heelemaal geen lust in 't bouwen, hij is te lui om te werken. Is dat nu geen leugen Ktjk eens daar en Harmen wees met zijn pijp levendig naar een andere boerderij, daar staat «oudersvrucht*. Gelogen 1 Hij heeft georven van een suikeroom, maar dat wil hij niet weten. Maar de mooiste leugen staat daar op 't hek, ging Harmen voort. Ik las »het kan verkeeren». Waarom is dat een leugen vroeg ik. Wel het diDg kan niet verkceren, het hek gaat maar naar een kant open Ben je gek, Harmen, riep ik uit, dat is de bekende spreuk van Breeroo, die boer wil zeggen Hoor eens, riep Harmen met stem verheffing Breeroo ken ik niet en wat die mijnheer 0f boer voor verkeering heeft gehad, weet ik ook niet, alleen vind ik het gekheid om zoo iets voor Jan en alleman op zijn hek te laten zetten. Wat moeten die kinderen daar van denken Maar nu moet gij daar eens kijken, lachte Harmen. Ik keek naar het aangeduide huis en las «nooit gedacht». De grootste leugen die ooit gespro ken is, hoestte Harmen. Is dat ook al een leugen Harmen Wis en waarachtignee maar of hij «gedacht»; heeft die slimmerik. Ik ken hem immers te goed, hij is maar twee jaar jonger dan ik. Hij is in zijn tijd alle boerenjongens te glad af ge weesthij heeft er altijd aan gedacht om Aaltje te krijgen die hem als eenigste dochter de geheele boerderij heeft aangebracht. Harmen, je bent met al je jaren oud geworden maar toch nog jong van hart gebleven moest ik zeggen. Maar nu krijgen we iets dat geen leugen is en hier werd Harmen ernstig nu krijgen wij een opschrift dat waarheid spreekt, het is ook het eenigste in de geheele buurt. Ge bedoelt dat mooie huisje daar met dat Engelsch tuintje er voor en dien grooten warmoestt.in er naast? Juist, lees maar eens wat op die paaltjes staat waaraan het hagelwitte hekje hangt. »Door Gods zegcn« las ik. Dat is nu eens waarachtige waar heid zei Harmen plechtig, zijn pijpje uitkloppend. Ik heb zijn ouders gekend, zooging Harmen voort, armer menschen waren er niet in de gemeente, maar braver ook niet, en ze hadden maar eventjes n kinderen. Piet, die hier woont, was de oudste en om een centje te helpen verdienen had zijn vader hem in een tuin gedaan in het naaste dorp. De jongen moest na gedaan werk altijd een uur loopen naar huis en als hij thuis kwam dan begon hij voor zijn moeder, die altijd ziekelijk was, het huiswerk te doenhij heeft zelfs kou sen stoppen, wasschen enz. gedaan tol 's avonds elf uur en dan 's morgens om zes uur weer naar den tuin. Hij is lang ongetrouwd gebleven, want hij moest sparen, zei hij altijd, om zijn ouders een onbezorgden ouden dag te geven. Ik heb zijn vader zien sterven, ik vergeet het' nooit. Piet zat bij zijn bed en hield zijn hand vast en toen zei de oude man: Piet, zei hij,jongen gij zult nooit broodsgebrek hebben want het is onmogelijk dat een kind, dat zoo goed is geweest voor zijn ouders, niet door God gezegend wordt. Dit waren zijn laatste woorden. Ik vergeet ze nooit. De oude Harmen was diep ernstig geworden en ik ookbeiden liepen wij zwijgend verder. Maar Harmen was nog niet uitge praat. Na een wijle vervolgde hij waarlijk de jongen is gezegend door Onzen Lieven Heerniet dat hij zich rijk heeft gewerkt want, meester, zich rijk »werken« kan niemand, ook gij niet al staat gij nog dertig jaren voor klas en al krijgt gij ook elk jaar hooging van salaris. De oude keek guitig naar mijn kale overjas, dat zag ik wel. Ik haastte mij Harmens woorden met een krachtig «natuurlijk' te beamen. Maar zoo ging Harmen door - ik weet niet hoe, en Piet zelf geloof ik, weet het ook niet maar Piet is een gezeten tuinder, alles gelukt den kerel. Al wat hij aanpakt gaat best en Piet heeft dan ook niet voor niets op zijn hekje gezet «door Gods zegen.» Ik zei laatst tegen den l'astoor en nu werd Harmen weer luimig mijn heer Pastoor, als ik dood ben dan moet U I'iet den tuinman kerkmeester maken, dat is een llinke vent, want, kijk ziet ge, onze pastoor dat wist ik wel heeft altijd een oogje op dien boer van «het kan verkeeren» maar ziet ge, ik meen maat dat deze geen verstand genoeg heeft en dit moet een kerkmeester toch hebben, wat gij meester Alweer een natuurlijk van mijn kant. O zoo, dat wilde ik maar zeggen, ziet ge, maar als de boer van «het kan verkeeien» iets over de kerk te zeggen krijgt, vrees ik, dat het ook daar wel eens verkeeren kon en dat de boel den verkeerden kant opging. Ik was thuis, Harmen moest nog een eindje verder. Ik kon niet nalaten den ouden bij de hand te vatten en te zeggen: Harmen ik heb dit klein eindje loopens veel van u geleerd, ik zal niet vergeten dat het waarheid is, dat niet alle opschriften, die als uithangborden worden gebruikt, te vertrouwen zijn maar zeker zal ik niet vergeten en dit zal ik ook de kinderen van mijn school inprenten „Het kind, dat zijne ouders eert Is voorspoed en geluk verscheerd." Smakelijk eten meester, zei Harntnn. Gods besten zegen, Harmen. S. V. Nog enkele Pfaff Naaimachines en Corona Schrijfmachines uit voorraad leverbaar.H.Nefkens, Amersfoort Telephoon 330 en 210 A. Arnhemschestr. 8, Amersfoort, Tel. 199 in huurkoop verkrijgbaar tegen billijke conditie's. Catalogi worden op aanvrage verstrekt. - 5 jaren garantie Piano's Vleugels Muziek Utrechtschestraat 44 Prachtige moderne Eikenh. Piano f 550.- Horlogemaker-Goudsmid - Krommcstraat 12 Ruime keuze HORLOGES, PENDULES, KLOKKEN, REGULA TEURS, WEKKERS, en BAROMETERS. Prachtige sorteering GOUDEN- en ZILVEREN WERKEN, als: Gouden Zegel-, Fantasie- en Verlovingsringen, Brosjes, Knopjes, Colliers, Armbanden, Scapu lier-Medailles, Horloge-Kettingen, Cantilie-kruizen, Sloten, Bellen, Kettingen, enz. VAKKUNDIGE REPARATIE-INRICHTING voot alle soorten Uurwerken, Goud en Zilver, ook Cantilie-Goud. Zeer sollede, billijk en onder garantie. N.B. Hoogste waarde voor oud Goud en Zilver. Kapitaal en Reserven f8,100,000.—. Kantoor AMERSFOORT, Kortegracht 3 (naast het Postkantoor). CREDIETEN, COUPONS. DEPOSITO'S, EFFECTEN. De •aodaaht wordt geveitlgd op de afgifte van Blnnenlandaehe Credletbrlavaa, waardoor In ruim 90 plaataen In Nederland gelden franco kunnen worden opgenomen. van allerlei aard en op elk gebied worden discreet ingewonnen en verstrekt door de AMSTERDAM. ARNHEM OPGERICHT IS66 Kantoor Amersfoort, Utrechtschestraat Telef. 49 en 135. Kapitaal en Reserves f 18.622.000 Verricht alle bankzaken OPGERICHT 18 (i 62 KANTOREN AMERSFOORT, Vlasakkcrwcg 40 - BAARN. Telefoon 177 Technlsch-DIrecteur JACQ. DEKKER. Spreekuur te AMERSFOORT Maandag, Woensdag en Vrijdag van 2 tot 4 uur, Voor minder vermogenden van 1'/2—2 uur. BEHANDELING van Zenuw-zwakte en andere Zeiiuwsloornissen. zooals slapeloos heid, Hartpijncn, Nerveuze hartkloppingen Nerveuze consti patie, Chronische hoofdpijnen, Zenuw pijnen (ischias en andere ncuralgiCn) Verlammingen nu hersenberoerte, kinder paralyse, kneuzingen enz. Behandeling in overleg met huisarts of specialist Firma Wed. W. SMIT, hmptibiitntnpiorlIiirIniI. Het Soliedste en Goedkoopste Adres voor alle Soorten Goud, Zilver en Uurwerken. Voorhanden een Prachtige en tevens zeer Ruime Sortce- ri n g Cantelie Goud, alsook Sloten, Kruizen, parures, coillers, brochen, bellen, knopjes, g: Ketting per El, Kappen Boeken, Naalden, Spelden, Bloed uj Koralen, alsmede Gouden Trouw-, Fantasie-en Zegelringen, 1 g Zilveren Beugels, Gemonteerd Kristal, Rozenkranzen, Servet- gj banden, Lepeltjes, Schepjes, Armbanden, Flacons, Horloges ac in Goud, Zilver en Nickel, Kettingen, Horloge-armbanden a. Pendules, Regulateurs, Wekkers met en zonder muziek, j SS Fantasie klokjes, Barometers, Enz. Enz Je adres voor de Boerenstand. Speciaal adres voor Massieve Verlovings-en Trouwringen. Reparatie van Goud, Zilver en uurwerken worden billijk, spoedig én vakkundig uitgevoerd. Inkoop van oud Goud en Zilver. Firma Telef. no. 196 Amersfoort biedl aan voor levering uit voorraad e Electro-Tech nisch Bureau en Machine fabriek korte levertijd c. 100 stuks Draai- en Gelijkstroom machines van 0,5 tot 95 P.K. Levering aan directe gebruikers (zoo noodig met montage). Langestraat 135-137 - Muurhuizen 84 AMERSFOORT HEUBELHAKER - STOKFEERDER1J - WINKELIER Handel in diverse aoorten Stoelen, Spiegels, Schilderijen, Sponsen, Zeemleder, Huishoudelijke Artikelen en/,., Friesch Houtsnijwerk, IJoldoot's Eau de Cologne en Zeepen. Inrichting tot maken en reparcercn van Antieke Meubelen, enz. In en Verkoop van 2o handsmeubelen Speciale inrichting voor het maken van Ljjsten en Kncadreoren van Plaatwerken Opgericht 1876. Langestraat 95, h. Nieuwstraat, Amersfoort. ELECTRO TECHNISCH BUREAU LANGESTRAAT 105, LANGH BEKKSTRAAT 2 Telefoon 462 - AMKRSFOORT - Telefoon 317 Plannen en begrootingen gratis. Alle uit voeringen worden onder garantie geleverd Wij kunnen alles voor onze armen gebruiken. Wilt U een goed werk doen geeft ons dan uw afge dragen klceding. Geeft ons Uw oude meubels welke bij U misschien in den weg slaan. Wij en onze armen zullen er U dankbaar voor zijn. Gaarne zijn wij bereid de goederen bij U af te halen. Zendt slechts een boodschap bij een der onderstaande adressen der Magazijn-Commissie: H. Nicuwendijk, Hoogl. weg 8. F. J. Wlllcnborg, Kampstr. 18. r S' Laiigestr, 5. B. Brom. Langestraat 27. C. 1. A. M. Gicscn, Utrecht- II. J. B. Lensing, Blocmcndal- schcstraat 43. schestraat 55. A. F. La Porie, Utr. weg 77. G. L. Conljn, Ulrechlschew.

De Eembode | 1920 | | pagina 4