Bel dan op No. 42 Het publiek dat nog belang stelt In de redeneeringen, in- en uitvallen onaer vroede vaderen kan volledig zijn nieuws gierigheid bevredigen door het getypt relaas te gaan genieten in een der Openbare Leessalen, waar het voor ieder ter lezing ligt. Aan het verlangen naar openbaar heid is dus voldaan. Toch wordt in den Raad nog door 'n socialist aangedrongen op herstel van den ouden toestand. Die man is dus klaarblijkelijk niet van plan mede te helpen te bezuinigen waar het past. Want wat hjj vraagt, kost de gemeente f3150 per jaar méér dan nu het geval is. B. en W. rekenen het voor en de Raad tal er mede accoord dienen te gaan als het verlangen naar bezuinigen inderdaad gemeend is. Misschien zou 't nog goedkooper kunnen. Onder de breede schare knappe ambtenaren, waarin onze gemeente zich verheugt, zijn er natuurlijk die aan stenografie doed. Een paar dier heeren zou als dienst kunnen worden opge dragen van het gesprokene in de raads vergaderingen een verslag te maken. In de bureau* kan het verslag verme nigvuldigd worden. Zóé doende werd nog wel een duizend gulden bespaard. En deze oplossing ligt ook in de lijn van 't veel geprezen »eigen beheer». Voor het examen Duitsch l.o. slaag de onze stadgenoot A. C. T. Conijn. Een bewoner van het Stort deed aangifte van diefstal van 30 kuikens. Bij ministerieele beschikking is ont bonden de commissie, ingesteld om te onderzoeken of het aanbeveling ver dient rookwolken te verwekken, ten einde aardappelgewassen tegen nacht vorsten te beveiligen, onder dankbe tuiging, inzonderheid aan haren voor zitter, kapitein C. A. J. J. v. d. Linden, voor het door hem genomen initiatief. Men schrijft aan de Avondpost», dat in verband met mogelijke reorga nisatieplannen, voorloopig geen lui tenants tot kapitein zullen worden be noemd, ook al zijn er volgens de nog bestaande organisatie, vacatures in dien Ritmeesters kunnen niet worden aan gesteld, aangezien er nog verscheidene ritmeesters overcompleet zijn. Geboren Maria Cornelia, d. van G. C. Paschedag en T. Querforth Dirk, z. van D. Timmerman en G. van Leyenhorst Derk Jan, z. van D. W. Eppink en J. M. Bouwmeester Drik Gerardus, z. van D. v. d. Beek en G. Doornekamp Jan, z. van J. v. De venter en J. Tondeur Barbera Hen- drika, d. van A. Metske en H. van Slooten Gerardus Johannes, z. van J. Th. van Nes en B. Th. BruinemaD Antonius Theodoras Petrus Paulus, z. van A. J. Kouivers en A. van Boge- rijen Hendryntje, d. van E. v. d. Veer en G. Wolfswinkel Margarelha Johanna, d. van P. Oudendijk en M. J. Vernooy Maria Elisabeth, d. van H. J. Packbiers en M. C. v. 't End Willcmina Catrina, d. Hendrikus Cornelis, z. van W. Mostertman en W. C. Kraan en Everardus Johannes, i. van Th, J. Bakkenes en A. E. Boersen Hendrik Dirk, z. van H. J. Blue- mink en G. C. Fliek Engelina Adriana, d. van A. J. C. Mooy en J. B. Molenaar Johan George, z. van G. van Plateringen en G. MulIIer Jan Franciscus, z. van R. van Netten en E. Bruggeman. OndertrouwdS. Smid en A. Koch A. Veenendaal en E. P. Willemse H. van Barreveld en A. Pouwen A. H. Kaspers en E. J. van Wande len H. A. de Goede en M. C, A. de Winter W. Postma en H. J. van den Hengel. Getrouwd B. J. Willemars en B. M. Nefkens H. H. J. Bak en J. M. Nefkent J. J. Schuiling en H. Thien D. Zalm en T. van Veluw A. G. Dijkhuis en G. van Barneveld Schoonhoven en S. Brink H. Grootheest en J. C. M. Myiand J. Jansen en J. Wels J. M. Schou ten en M. Kniyswyk. OverledenGerarda Maria Meskes, oud 22 jaar ongehuwd Pieter Bou- dewijn Heiligers, oud 2 maanden - Martinus Wouterus van den Bedum, oud 3 maanden Pieter van Leer- sum, oud 66 jaar echtg. van 1. D. S. Lokebosch Geertruida van Eist, oud 72 jaar weduwe van J. Renes Gerrit van den HoofT oud 7 maanden. Bij de Tweede Kamer is ingekomen 'n wetsontwerp tot verklaring van het algemeen nut der onteigening van eigendommen, noodig voor den bouw van arbeiderswoningen te Amersfoort. Dinsdagavond vergaderden de den R. K. en den Chr. Bond van Winkel- en Magazijnbedienden ter be spreking van de actie, door deze Bonden gezamenlijk ontplooid om te verkrijgen de doorvoering van eene voor deze categorien van werknemers, vastge stelde loonregeling. De heer Hinterding. Hoofdbestuurder uit Amsterdam, gaf een uiteenzetting van den stand der actie, van welke patroons antwoorden waren binnen ge komen cn in hoeverre bevredigende resultaten mochten worden geboekt. Geconstateerd werd dat van de firma's Succursale Compagnie Lyonaise, Gebr's Sanders, R. K. Coöp. «Helpt Elkander», M. A. Rnmsclaar, Gebrs. Hamers en R. Levy geen antwoord ontvangen. De vergadering nam is van deze mededeelingen, sprak haar leedwezen uit dat zoovele patroons in deze geen blijk geven van het noodige gemeenschapsgevoel voor hun per soneel en gaf den wensch te kennen 'erder te ageeren. Men verzocht het BoDdsbestuur de actie voort te zetten en nogmaals in verbinding te treden et de firma's. Na aangemoedigd te hebben meer dere leden voor de organisatie te winnen opdat een steeds krachtiger actie ge voerd kan worden, sloot de voorzitter de heerfLorijn, de vergadering. De IJmuider Vischhandel brengt in verschillende stadswijken vischverkoop- kiosken in exploitatie. Zoo wil men de visch meer en meer als goedkoop volksvoedsel ingang doen vinden. De heer Th. P. A. Klaassen is be noemd tot commissaris van den Bond van Ned. Danionderwijxers. Hebt U een Taxi of Auto noodig Amersfoort. Uil den Omtrek standigheden voor eigen gebruik genoeg kunnen verbouwen, zitten thans reeds zonder. GeborenGijsberlus, z. v. E. v. Ijken en S. F. Könemaan. Roogland Geboren Hendrikus Jordanus, z. van W. Renkers en H. Brouwer. Getrouwd G. Sluijs en H. Hoefsloot. Ceusdtn GeborenKlarus, z. van K. Ver- steegh en J. Weigraven. Gijsbertha Gerarda, z. van G, Monsma en G. J. Gelder. OndertrouwdE. Boersen en A. Boersen. G. Gijsbertsc en J. v. d. Bunt. Stoutcnburg Geboren Frans, z. van A. Lokhorst i H. H. v. d. Brink. - Wijnand, z. in R. Brons en M. Veldhuizen. Ovnrleden Evertje v. d. Veen, 16 d. Baarn De Welcerw. Heer Hasselbach hield onze parochiekerk eene predicatie met opwekking tot steun voor den bouw der nieuwe parochiekerk in de Enschedesche arbeiderswijk Patmos. De opbrengst der collecte was f985. Zondag 22 Augs. a.s. zal in het Oranjepark te Baarn een openlucht meeting worden gehouden, welke zal worden geopend met een plechtig Lof 3 uur, in de parochiekerk te Baarn, waarander een toespraak van den WelEerw. heer J. B. de Graaff, adviseur der afd. Baarn. Na het Lof optocht naar het meelings- rrein. Als sprekers zullen optreden de WelEerw. Pater Borromaeus de Greeve O. F. M., met het onderwerp»De strijd onzer dagen op godsdienstig- tedelijk terrein», en de heer H. Brouwer, voorzitter van den Diocesanen Bond, het onderwerp«De strijd onzer dagen op maatschappelijk terrein». Het R.K.Zangkoor «Cantate Domino< 1 aan het welslagen der meeting zijn medewerking verleenen. Barneveld Door de politie is nabij de Holl. Spoor alhier, aangehouden een land- looper vroeger verpleegde van de J. P. A.-Stichting te Achterveld, die zich had schuldig gemaakt aan oplichting. Door middel van een valschen bon had hij n.l. voorgevende uit naam van directeur dier stichting te komen G. W. Woerd alhier een paar schoe nen gehaald met het doel zich die toe te eigenen, terwijl hij verder nog in het bezit was van een eveneens valschen bon, goed voor 20 el katoen, te halen ,,'t Anker". Io verband met den lageren rogge- prijs, is de prijs van het roggebrood alhier verlaagd en gebracht van fl.70 op fl.24 per brood. GeborenGerrit, z. v. T. v. Voort- huizen en H. v. Ravenhorst Dirkje, d. v. D. Nijhof en B. Mostert Oedi. lia Eathilda, d. v. M. v. Maanen en O. M. Harthoom Johanna, d. v. J. Mos terd en E. v. 't Land Willem, R. Pater cn N. Bakkenes Heintje en Dirk tweeling van H. F. Hardon J. Keveleam Dirkje, d. v. G. W. v. d. Woerd en D. Roskam Geertje, d. v. H. v. Steenbeek en A. v. d. Brink. Gehuwd: L. Vogelesang cn E. v. d. Roekelt F. v. Hussel en W. van d. Haar. Op de marktBoter f 2.80 k f2.90. Eieren f14 i. f 15. Biggen f25 k (49. Vette Varkens f0.75 a f0,85 Schram men f0.65 f 1.20. Zeugen f180 a f300. Kaas f0.72 k f0.78. Ede Een 85-jarige hier logeerende dame liet zich per automobiel naar de Carley1 vliegschool brengen en vroeg tot aller verwondering een vliegtochtje te mogen medemaken. Volgaarne werd aan haar verzoek voldaan en met behulp van bij het toe stel geplaatste trappen klom het oudji in het toestel. Weinige oogenblikken later zweefde zij boven Ede in luchtruim. Eemnes Het c t steun aan Hongariji heeft f264.50 bijeengebracht. De ziekte onder de aardappr is dit jaar, erger dan ooit te vo..~. Hoofdzakelijk wijten de landbouwers dit aan den grooten regenval juist in den tijd dat de knol begon te rijpen. Vele menschen, die onder normale om Binnenland Heden, Vrijdag 13 Augustus, her denken wij den dag waarop een eeuw geleden Jozef Alberdingk Thijm het levenslicht aanschouwde. Alberdingk Thijm was een Amster dammer, die eerst in den handel ging, r zich door zelfstudie ontwikkelde een leider van het toenmalig veel verdrukking levende Roomsche volk. Hij wist zijn Roomsche tijd- en landgenooten op te voeren tot hoogere beschaving, hij wekte hun Katholiek bewustzijn en werkte onverpoosd voor hun emancipatie. Roomsche schoonheid uit vroeger dagen toonde hij zijl landgenooten in een tijd van verval er zijn geestdriftig strijden voor de Room sche idealen en Roomsche rechten wekte allerwege velen tot het besef wat zij aan hun naam als Katholiek verschuldigdwaren. Hg was een kunstcriticus veelzijdig als maar weinigen en daarkij een loovig kind zijner kerk. En desondanks nu bij zijn eeuwgetij algemeenc waatdeering, van Roomsch en on-Roomsch. Dat hij het Roomsche zocht in den kunstzin der middeleeuwen, de ontzaglijke kerkelijke architectuur, dat hij zijne liefde wijdde aan den Roomsch-geworden Vondel, dat hin derde niemandintegendeel, het werd medegevoeld door menschen van breed inzicht. Onverzettelijk en strijdvaardig, het de verdediging van zijn meening en beginsel betrof, was hij immer de gentleman, die zich zelf beheerscht en s kalme voornaamheid, ten spijt alle temperament zich ook tegen- de hevigste aanvallen niet ver loochent. Hij had een afkeer van het grove en banalehij beminde de schoonheid, ook in de wijze van strijdvoeren. Want veel strijd heeft hij gevoerd. Roomsch-zijn was in z'n dagen syno niem met achterlijk-zijn en bekrompen. De Katholieken werden geduld, meer Men weerde ze in het openbare leven, bij de magistratuur en in 's lands bestuur. Tegen al die achterstelling heeft hij gestreden met moed en volharding. Daarom verdient zijn gedachtenis eere gehouden te worden onder oi Thijm was in z'n tijd ook nog ee candidaat voor de toenmalige Tweede Kamer der Staten-Generaal. Eo 't was een Roomsch Kiescomitc te Amersfoort dat hem stelde en voor zijn verkiezing ijverde. Wijlen mr. S. Lipmann, de vermaarde jurist, een be keerling, schreef toen nog een aanbe velende verkiezingscirculaire voor hem. Maar 't gelukte niet. Trouwen», buiten de Kamer deed Thym voor zijn geloofsgenooten r dan hij als politicus in de Kamer vermogen. Bij de opening van het Roomsche drankweercongres te 's Bosch heette de voorzitter. J. M. A. Zoetmulder uit Heerlen, de honderden welkom en wees er in zijn openingswoord Op, dat de Roomsche drankweer geen congres had belegd, om parade te maken, doch om een goed gevormd leger aao te voeren. Spr. gaf een overzicht van de toe name van het drankmisbruik in om land, waartegen wij stelling moeten Hij wees er op, dat van overheids wege in onzen tijd de drankbestrijding wordt gesteund. In den breede schetste hij hoe drank- beitrijdiog deugden kweekt cn enorm veel bijdraagt tot den wederopbouw der maatschappij. Eeo nieuw wetsontwerp tot heffing eener weeldebelasting heeft het Mini sterie van Financién ter kennisneming rondgezonden. Een zware druk voor handel en ojj verheid door deze belasting wordt 'et gevreesd. De Minister schat de opbrengst dezer belasting op f24,000,000 'sjaars. Woensdagmiddag arriveerde te 's Bosch uit Scandinavië Mgr. A. F. Diepen, Bisschop van 's Hertogenbosch. Aan het station werd Z. D. H. verwel- kamd door den vicaris-generaal en de secretarissen van het Bisdom. Voor de rechtbank te Breda stonden terecht de gezusters A. en M. Th. dienst- boden bij notaris S., te Tilburg, te wiens nadeele zij in den tijd van twee jaar rca f6500 stalen. De boekhoudster van het kantoor, die den sleutel van de brandkast be waarde, légde deze, als zij tusschen 12 en 2 uur naar huis ging, in laadje, dat ze echter niet afsloot. Nadat een der meisjes een viertal maanden in dienst was, ontdekte zij den sleutel en stal een gulden. Toen :ij daaromtrent niets hoorde, steeds grooter bedragen weg. Op haar aanraden kwam haar zuster in denzelfden dienst, waarna de meisjes gezamenlijk zich van geld uit de brand kast voorzagen. Op een dag in Juli ontvreemdden zij liefst f 500 ineens, welke brutaliteit tol de ontdekking leidde. De meisjes hebben het gestolen geld deels aan weeldeartikelen verspild en de rest in haar koffers geborgen. Zij wisten niet eens hoeveel zij gestolen hadden. Tegen het meisje, die het eerst be gonnen was, requireerde het O. M. één jaar en drie maanden gevangenis straf en tegen haar zuster tien maanden. De twee kellners die de vorige weck te Rotterdam gearresteerd zijn wegens het lichten van brievenbussen, hebben bekend onlangs bij een firma in de Wijnstraat het bewijs van een aange- teekenden brief gestolen te hebben. Deze brief bevatte een chèque van f5000, welke zij daarop bij een bank geïnd hadden. Voor verschillende hotels in ons land waren de oorlogsjaren een gouden doch thans begint de terugslag. De exploitatiekosten zijn enorm stegen (een hotel te Den Haag bruikte in den vorigen winter alleen brandstof f34000), terwijl het bezoek aan de groote hotels thans zeer af neemt. Vandaar dat, naar «Het Vad.« meldt, twee van de eerste grootste ho tels in Den Haag ernstig over likwi- datie denken, Tegen den winter zullen door de regeering krachtige maatregelen worden genomen tegen mond- en klauwzeer. Durto ligl «o leerrijke »i»g,™8™g oor maatregelen in onzen tijd. Nu blijft het altijd moeilijk de juiste grens der besmetting te volgen omdat de eerste gevallen meestal geheim worden gehouden. Godsdienst en Kerk. gorrtspondentie v. d. H. te Amersfoort. Op uwe vragen meenen we 't best te antwoorden, door af te drukken het schrijven door het Doorluchtig Episco paat indertijd tot de Katholieken van Nederland gericht over het onderwijs. Daarin is vrijwel alles vervat wat L weten wilt. In een volgend nummer het begin. REDACTIE. Landbouw. Veepest In België. Naar aanleiding van het voorkomen van veepest in België waartegen onze Regeering bereids krachtige maat regelen genomen heeft meldt men, dat het voorkomen der ziekte geen ver wondering wekt. Het bandeloos wereld verkeer is gevaarlijk voor onze grooten veestapel. Ouderen van dagen zullen zich her inneren, met welke forsche hand de regeering destijds den strijd aanbond tegen de ziekte, die heel onzen vee stapel en daarmede een groot gedeelte van ons nationaal verinogen dreigde te vernietigen. Personen, niet het minst veehouders, die den runderpest-tijd hebben meege maakt, raken dun gezaaid. Daarom zal het ongetwijfeld zijn nut hebben onze veehouders intijds op de hoogte te stellen omtrent de verschijnselen, be strijding enz., van deze vreemde ziekte. De benamingen dezer ziekte zijn, zeer uiteenloopend, temzer omdat hel ziektebeeld zeer dikwijls wisselvallig, uiteenloopcnd is. In ons land sprak men destijds hoofdzakelijk vanvee pest, runderpestniet zelden wordt evenwel runderpest en de besmettelijke longziekte verward. Prof. Sziill beschrijft de ziekte en haar verschijnselen terloops, als volgt De runderpest vormt een acute, met koorts verloopende, besmettelijke ziekte, die bij voorkeur eigen is aan het rund vee evenwel ook geiten, schapen cn andere herkauwers zijn er gevoelig Alleen door besmetting worden de dieren ziek. een besmetting die slechts éénmaal vat heeft op de dieren ge durende heel hun leven. Het wederzijdsch grens-, personcn- i veeverkeer speelt een groote rol. Epistel en Evangelie TWAALFDE ZONDAG NA PINKSTEREN LES uit den tweeden brief van den H. apostel Paulus aan de Koriothiër»UI, Broeders I Zoodanig een vertrouwen hebben wij door Christus bij God. Niet als waren wij uit ons zeiven ge noegzaam om iets te denken als uit zeivenmaar onze genoegzaamheid „it God, die ons ook bekwame be dienaars gemaakt heeft van een Nieuw Testament, niet door de letter maar door den Geest; de letter immers doodt, maar de Geest maakt levend. Indien de bediening des doods, met letters steenen gegrift, in heerlijkheid ge weest is, zoodat Israel's zonen het ge- van Mozes niet konden aanschou- wegens de heerlijkheid zijns aan gezicht», welke te niet gaat, hoe zal niet veel meer de bediening des Geestes in heerlijkheid zijn. Want indien de be diening der vcroordeeling heerlijkheid is, veel meer is de bediening der ge rechtigheid overvloedig in heerlijkheid. EVANGELIE volgens den H. Lucas; X, 233/ In dien tijd sprak Jezus tot zijne leer lingen Zalig de oogen, die zien wat gij ziet I Want lk zeg u, dat vele pro feten en koningen verlangd hebben te zien wat gij ziet, en zij hebben het niet gezienen te hooren wat gij hoort, en zij hebben het niet gehoord. En zie, zeker wetgeleerde stond op n Hem op de proef te stellen en zeideMeestermet wat te doen zal ik het eeuwig leven bezitten En Hij sprak tot hem Wat staat er in de wet geschreven Hoe leest gij Hij ant woordde en zeideGij zult de» Heer uwen God liefhebben uit geheel uw hart en uit geheel uwe ziel en uit al uwe krachten en uit geheel uw verstand en uwen naaste als u zeiven. En Hij sprak tot hem Gij hebt goed geant woord doe dit en gij zult leven. Doch hij, zich zeiven willende rechtvaardigen, zeide tot Jezus: In wie is mijn naaste Jezus nu nam het noord op en sprak Zeker mensch ging van Jeruzalem af naar Jericho en viel under roovers, die hem ook uitschudden en wonden toe brachten en heengingen, terwijl zij hem halfdood lieten liggen. Het gebeurde nu dat een priester denzelfden weg afkwam en, hem gezien hebbende, voor bijging. Ook een Leviet, toen hij nabij de plaats was en hem zag, ging even eens voorbij. Dou" zeker reizend Sa maritaan kwam nabij hem, en hem ziende werd hij door medelijden bewo gen. En toetredend, verbond hij zijne wonden en goot er olie en wijn in, en legde hem op zijn lastdier en voerde hem naar eene herberg en droeg zorg voor hem. En des anderen daags nam hij twee tienlingen en gaf ze den waard, zeggendeZorg voor hem I en wat gij verder moogt te kosten leggen, zal ik u bij mijne wederkomst teruggeven. Wie van deze drie was, dunkt u, de naaste van hem, die onder de roovers geval len was 'f En hij zefde: Die barmhar tigheid aan hem gedaan heeft. En Je zus sprak tot hem Ga en doe gij even- Broederschap 0. L. Vr. Kevelaer. De Broederschap van O. L. Vrouw van Kevelaer voor Amersfoort en om liggende parochiën in Eemland en de Veluwe verdient ten volle de belang stelling der geloovigen. Door den oorlog was het van 1913 .ot nu niet wel mogelijk het genade oord Kevelaer te bezoeken. Maar nu de bezwaren minder groot zijn, zullen stellig velen hun hartewensch«naar Kevelaer» in vervulling doe» gaan. De eerste bedevaart vanuit Amers foort naar het bevoorrecht genadeoord Kevelaer dateert van 1750. Het doel dezer Broederschap is a. God te verheerlijken door de vereering Zijner gezegende Moeder vooral als Troosteres der Bedrukten, en b. Maria's voorspraak bij haren goddelijker! Zoon in te roepen, teneinde Gods genaden en zegeningen deelach tig te worden, cn inzonderheid hulp cn troost in de beproevingen des levens 'e ontvangen. De leden der Broederschap trachten dit doel te bereiken door het storten gebeden, liet geven van aalmoezen het verrichten van andere goede werken- door er zich op toe te Ma,ia in hare daogd,,,. in hare kurschheid, ieder in zijnen staat na te volgen- door het onderhol den der voorschriften van hel H. Evan gelie en van de Geboden der Kerk - door liet deelnemen aan de jaar- Igksche Bedevaart naar Maria's Heilig- dom te Kevelaer. 6 Om lid dezer ifiocderschap te z»n. wordt vereischt; a. Dat men zich hebbe aangegeven -Ml een d-r Broedcrrneesters van de 1 arochie, waartoe men behoort, opdat

De Eembode | 1920 | | pagina 2