DE EEMBODE KATHOLIEK NIEUWSBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN DINSDAG 17 AUG. 1920 34ste JAAROANQ No. 40. Kantoor: l.angcgmcht 28, Amerafoorl DB EEMBODB verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. ABONNEMENTEN kunnen elke■- n aanvang van een nieuw gaan, doch opzegging van abonnement moet {eschleden voor den a wartaal. Prijs per drie maanden f0.90 Buiten de gemeente Amersfoort 10.95. Afzonderlijke nummers 10 ct. ADVERTENTIEN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adverteeren. plaats kan niet worden gegarandeerd. Gemeenschapsgeest wordt ge vormd door onmiddfUijke deelname aan hel openbare leven. Hij home voort uit de liefde voor de ge meenschap, waarvan men lid is, en worde door deze tot vader landsliefde. Binnenland Bijzonder geslaagd is hel Sobrietas congres. De aanwezigheid van Mgr Diepen, die het sociale werk der drank bestrijding typeerde als een missiewerk en van aanvoerders als Minister Ruys en dr. Arlëns, heeft bezielend gewe kt. Uit Rome werd het volgend schrijven ontvangen »Z. H. de Paus heeft met voldoening vernomen, dat de leden van de fede ratie Sobrietas, in het 25e jubeljaar van haar bestaan in 's Hertogenbosch een congres zullen houden. Het is voldoende bekend, wat groote nadeelen uit het onmatig drinken te vreezen zijn voor geloof en zeden want het is een niet te blusschcn haard van zonde, een voortdurende oorzaak van twisten en ondergang van huisge zinnen, want altijd blijft waar, wat ge lezen wordt in het boek Ecclesiasticus de drankzuchtige werkman komt niet tot welvaart» en bij Isaias »Wee u die 's morgens opstaat om naar drank te jagen en te drinken tot aan den avond om u door wijn te verhitten.» Daarom prijst Z. H. terecht dit uw streven, vertrouwend dat dit middel des te krachtiger zal zijn, naar male het gezag en het voorbeeld der besten meer vermag. Ga dus voort, gelijk gij begonnen zijt, met toenemenden ijver er naar te streven, dat na de onmatigheid in alle rangen der burgers te hebben verdre ven, door de christelijke matigheid het algemeen welzijn meer en meer vorderd worde. Hiertoe sporen u aan niet alleen de bisschoppen, naar ook de Opperherder zelf. Z. H. smeekt van God voor u de noodige hulp af en als waarborg der hemelsche gaven en onderpand zijner vaderlijke welwillendheid, verleent Hij aan alle leden en vooral aan hen allen, die de vergadering zullen bijwonei volgaarne den Apostolischen zegen. De gemeenteraden onbevoegd i financieele zaken De gemeente-secretaris van Amers foort, de heer A. R. Vrenslra, wijst in een eerste artikel over het crediet der gemeenten op de noodzakelijkheid om te voorkomen dat de gemeenteraad tot maatregelen besluit, waaraan achteraf blijkt, dat de daaruit voortvloeiende kosten niet dan zeer bezwaarlijk kunnen worden gedekt, en nog erger, dat die maatregelen niet meer te niet kunnen worden gedaan. Een drietal maatregelen zijn noodig In de eerste plaats zal de verhouding tusschen raad en burgemeester en wet houders moeten worden gewijzigd. De raad kin en m4g niet meer het lichaam zijn, dat de volle bevoegdheid heeft ieder oogenblik en los van de begrooting maatregelen van financieelcn aard te nemen, die de begrooting en dus de financiën in de war kunnen sturen, de raad kan niet bij machte worden geacht de financiën te kennen en op elk tijdstip te overzien. Dat kan hij hoogstens dan, wanneer hij wordt ge roepen de begrooting te behandelen en deze aldus wordt samengesteld, dat zij een goed overzicht biedt. Daarom moet de begrooting een ander karakter krijgen, zij moet meer "bindend zijn voor een bepaalde periode, waarbinnen zij niet dan in bijzondere gevallen wijziging kan ondergaan en dan nog slechts met in achtneming van bepaalde voorschriften. In de tweede plaats zal daarom de financieele administratie der gemeente huishouding naar een geheel ander be grip moeten worden opgetrokken. En in de derde plaats en dit houdt verband met de beide vorige punten zal het hooger toezicht anders moeten worden geregeld. Het is hier niet de plaats deze punten uit te werken. Mijn doel gaat thans in andere richting. Maar wie het crcdiet- vraagstuk wil behandelen, zal zich van deze en nog meer andere punten terdege rekenschap moeten geven. Want zal het credietvraagsluk kunnen worde.i ipgelost, duurzaam opgelo'st, dan moet ■ast staan, dat het beheer der gemeente- financiën zoo deugdelijk mogelijk is igericht. Thans zal leder ingewijde moeten erkennen, dat dit nog niet het geval is. Het is misschien te sterk uitgedrukt aar ik voel neiging om te zeggen het beheer is veronachtzaamd, omdat hei redmiddel belastingverhooging steeds bij de hand was.» De schrijver verdedigt voorts deze stelling Het moet wenschelijk worden ge acht, dat de autonomie van de ge- ten zoo weinig mogelijk wordt aangetast De gewijzigde omstandigheden als een gevolg van de methode, naar welke de gemeenteraden worden verkozen, als mede van de voortdurende uitbreiding de taak der gemeenten, maken het «chclijk zoo niet noodzakelijk, dat de uitoefening van die autonomie macht wordt gesteund door een deugdelijk financieel beheer met een financieele controle, naar een preventief stelsel De Staat is mede verantwoordelijk voor het budget van de gemeenten.» Op de vraag of het een algemeen belang is, dat de gemeenten worden geholpen, dan wel de zaak op haar beloop kan worden gelaten, antwoordt de hcej Vcenstra Wanneer de werkelijke oorzaak van de leeningsmocilijkhedcn is gelegen -in de houding, die sommige gemeente besturen aannemen, dan wordt het gevaar daarvan niet opgeheven, enkel door te weigeren de gemeenten aan geld te helpen. Dan kan het niet anders if een botsing moet komen, met als lindpunt den strijd om de autonomie Die strijd reeds n ir mijn meening lOgelijk worden voorkomen. Wam hij kan slechts twee gevolgen hebben de Autonomie blijft toegekend, m.v de Staat moet nu voor de noodi. leeningen zorg dragen, of de autonon wordt afgenomen en het zelfbestutn wordt ingevoerd. Wordt niet iDgr grepen, dit is mijn vaste overtuiging gevolgen acht ik fataal en in strijd mn het algemeen belang. Maar ook al zien we dit cindresul taat niet, dan toch zal dit moeten worden erkend 'Jrlret oogenblik tfSSi dat de gemeenten niet meer kunnen leenen dan zal de Staat moeten helpen op welke wijze dan ook. Dat kan niet anders.» In een volgend artikel zal Secretaris Veenstra trachten aan te geven, hoe hij zich die organisatie denkt en op welke beginselen die organisatie moet steunen. Naar wij vernemen bestaat er kans, dat in 1921 de thans zoo hoog opge- loopen spoor'.arieven worden verlaagd. De bond van R. K. Burgerjonge lingenvereenigingen in het aartsbisdom houdt eene algemeene vergadering Maandag 6 September te Zwolle. Op de agenda kom» o.m. voor bestuur* verkiezing wegens periodieke aftreding van den weleerw, heer J. Dopheide en den heer mr. Th. WUstenbcrg en be danken van den heer J. Verhoeven. Als spreker treedt op de weleerw. heer J. Hooyman, kapelaan te Almelo, met het onderwerp »Het Ideaal voor den R.K. Burgerjongeling». Vervolgens wordt eep gedachtenwisieling gehouden over het onderwerp: Onderling gezellig verkeer in onze Burgerjongelingen- vereenigingen. Te Ermelo kwam een motorrijder aldaar in botsing met een wielrijder, met het gevolg, dat hij tegen een boom opreed. Met ernstige hoofd wonden is hij in bewusteloozen toestand naar zijn woning vervoerd. Het motor rijwiel was geheel vernield. Een inwoner van Bussum is in den trein naar Amsterdam een portefeuille, inhoudende f 235,ontrold. M. L. en S. L., te Rotterdam waren met een roeiboot gaan visschen. Sedert L. S. Bij deze hebben wij de eer U mede te deden dat door mij ondergeteekende is heropend de van ouds bekende KOKSZAAK EN%BANKETBAKKERIJ voorheen firma R. de Haas Langestraat 87, Tel. no. 50. Amersfoort. Aanton, l Vonk> Wzn waarvan een botsing ontstond. I-'eld werd zwaar gewond naar het Zieken huis te Muiden overgebracht, waar bj overleed. Voor de betrekking van penning meester van het pas nieuw gevormde Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier, op een jaarwedde van f 4500 - 6000, hebben zich ruim 4G sollicitanten aangeboden. Naar wordt medegedeeld, bestaat het voornemen, om in de Amsterdamsche parochies, waar ze thans nog niet zqn. Armbesturen op te richten. Elke paro chie heeft dan eigen armbestuur met eigen armverzorging. Een Centraal be stuur beheert fondsen en eigendommen. Bij Kerkrade schoot bij een huise- lijken twist een jongeling zijn ouderen broeder dood. De moordenaar werd gearresteerd, doch weer op vrije voe ten gelaten. Onweer. Tijdens een hevig on weer werden 2 arbeiders, 19 en 20 jaar oud, die van hun werk huiswaarts keerden, op den weg bij Eschweder door den bliksem gedood. Burg. en Weth. van Leeuwarden lubben den Raad ter vaststelling aan geboden, het ontweip van een veror dening, waarbij op Zondagen en chris telijke feestdagen het verkoopen van sterken drank strafbaar wordt gesteld. Nu is het lijk van den eersten bij Ouderkerk a. d. IJssel, opgehaald. Hoezeer de prijzen der huizen ge stegen zijn, mag blijken uit het vol gende Onlangs heeft de Bank van Zuid-Amerika het perceel Heerengracbt 438 (bij de Lcidschestraai) gekocht voor drie ton, ten einde daarin haar kantoren te vestigen. Aardig is hierbij te vermelden, dat hetzelfde huis in 1895 voor f 48.000 in veiling is opgehouden. Te NVijk-bij-Duurstede bedroeg, vol gens het »Hbld.» de totale opbrengst der boomvruchtverkoopingen f 9025 (vorig jaar f 282,895) en te Cothen f 5135 (v. j. f 170,250). Op den weg van Laren naar Mui den heeft een motorongeluk plaats gehad, Feld uit Amsterdam kwam zijn motor fiets uit Laren, toen uil richting van Muiden een boerenwagen kwam aaniijden. Waarschijnlijk door de duisternis misleid, weken beide voer tuigen denzelfden kant uit, tengevolge Amersfoort De Kerkbode der Ned. Herv. Ge meente te dezer stede meldt het vol gende naar aanleiding van de door de kerkvoogden der Ned. Hcrv. Gemeente gestelde vraag „Wat nu betreffende het belangrijke tekort. „Een oud-Amersfooiter, thans buiten de gemeente woonachtig, maar verder onbekend wil blijven, heeft die vraag, gelijk aan de Gemeente reeds werd meegedeeld, beantwoord met een gift van duizend gulden." Blijkens advertcntlen in dit blad heeft de heer J. Vonk heropend de goed befaamde kokszaak en banket bakkerij van de vroegere firma R. de Haas. De vakkundige leiding van den wen eigenaar zal deze bekende zaak stellig tot nieuwen bloei voi Geboren Hendrik en Peter Aoto- nlus, zns van H. Mossing en W. G. Kammeijcr. Cornells, s. van J. Hooft en J. M. Delforterie. Johan, z. van J. v. d. Brink en J. G. W. Keems. Overleden Geertruida v. d. Heuvel, 52 j., echtg. van J. Meijer. Agatha H. de Ruiter, 4 j, - De Commissaris der Koningin beeft in H. Visser, Arts, alhier, vroeger te Leuaden, eervol ontslag verleend ala Hd der Gezondheids-commissie voor Baam c.a. Aan ^de AmersfoorUche Processie naar Kevelacr zullen ruim tweehonderd personen deelnemen. Op den te Harderwqk gehouden korpswedslrijd sal werd de 3e prijs toe gekend aan de Rijschool Amersfoort, vertegenwoordigd door de opperwacht meester Veen, v. Tilburg en Pienk. De 5e ptgs viel aan de Ve Inf. Brig. Amersfoort, vertegenwoordigd door den adj. onderoff. Katerberg, t.m.i. De Vries. 2e luit. Viersen. Een kind van R. uit de Waliker- steeg, had 't ongeluk de waachketel om te stooten, welke op een driehoek stond. De kleine was overdekt met het heete zeepsop en waschgoed en werd deerlijk gebrand naar het St Elisabeths- gasthuis gebracht In deselfde straat trok eea kind de heete soeppot om. Dit kon na hulp in het Gasthuis bekomen te hebben weer ar buis. Voor het examen Engelach slaagde ize stadgenoot M. Luijendljk. De Propaganda Club Leo XÜI richtte aan de Leden Her K. K. Werklieden- vereemging de volgende circulaire Zooals gij allen weet wordt er a.s. Zondag 22 Aug. te Baam een Districts meeting gehouden, waar als sprekers zullen optreden de Zeereerw. Pater Borromacus de Greeve en H. Brouwer, Bondsvoorzitter. De Prop. Club Leo XIII beeft het plan opgevat daarheen een wandeltocht orgamseeren met ontplooide banieren. Zooveel mogelijk moet daaraan door de Leden der Standsorganisatie worden deelgenomen. ■WIJ doen daarom een beroep op U om bfl deze gelegenheid nu ook eens te toonen dat men als R.K. Organi satieman naar bniten durft. Wij rekenen op een groote deel- ime. Hoog de Koomsche Standsorganisatie der Werklieden. Zondag 22 Aug., 12 uur, opstellen de Lieve Vrouwestraat. De om liggende gemeenten zijn tot deelname uitgenoodigd.» - Op de markt Zandaardappclen f 10 4 f 20 p. H.L. Hoendereiercn f 15 f20 p. 100 st. Grasboter f3.10 A f3.40 p. K.G. Kippen f 1.50 4 f 3. p. st. Kuikens f 2.50 A f 4.50 p. st. Piepkuikens f0.40 4 fl.50 p. st. Oude eenden f 1 4 f 1.50 p. st. Tamme konijnen f0.75 4 f2.50 p. st. - Duiven f 1.50 4 f 2 p. p. Magere varkens f80 4 f120 p. st. Zeugen drachtige f250 4 f 400 p. st. Biggen f30 4 f50 Aan de Ganges. 19) Slapen kon hij echter niet. Te mid dernacht blBfte I'unthy driemaal. •Iemand nadert,» mompelde Kam- mamoerri. Punthy bemerkt het. Nog driemaal liet de hond een zacht gebrom hooren, cn wierp zich tandenknarsend tegen de deur. Ook de tijger was onrustig en knorde. Kam- mamoerri, gewapend met een koppel pistolen, keek voortdurend door hei venster, maar zag niets, Een oogenblik kreeg hij 't in zijn hoofd, een pistool af te vuren, maar de vrees, dat hij' hierdoor Tremal-Naik zou wekken, die zich ongetwijfeld naar buiten zoi spoed hebben, weerhield hem. Hoe zonderling« mompelde hij be vend van schrik. Verschillende uren hield hij nog de wacht, maar overmand door vermoeidheid en slaap, dommelde hij in. Noch hond, noch tijger gaven gedurende de rest van den nacht tec- kenen van onrust. Bij het eerste morgenkrieken ijlde de Maharat naar buiten. Hij was er zeker van, iets nieuws te ontdekken. En kelijk, eenige schreden van de hut ver wijderd, stak een dolk in den grond, waaraan een klein blaadje papier be vestigd was. -O riep hij uit, iemand heeft het gewaagd tot hier door te dringen. Voorzichtig naderde hij beide v werpen, trok den dolk uit den grond en sloeg een blik op 't blaadje papier. De geheimzinnige slang met het vrou wenhoofd, en daaronder eenige schriit- teckens zag hij, doch hij kon het schrift ontcijferen. «Daar steekt een ge- achter, dat de meester zal op lossen mompelde de Maharat en ijlde naar zijn meester, die met zijn hoofd in de handen voor een venster zat, en naar liet zuiden staarde, Meester» zcidc Maharat. Wat wilt ge vroeg de Indiër. Laat uw gedachten voor een oogen blik rusten. Hier valt een geheim te ontsluieren*. Tremal-Naik wendde zich levendig om. Op het gezicht van den vreesdij- ken dolk, dien Kammamoerii hem toopde, werd hij bleek. Wat is dat f» vroeg hij rillend. Wie gnf u dit wapen «Ik vond hem voor de deur I Lees de/en brief, mees.cr U Tremal-Naik rukte hem het papier heftig uit de bevende vingers en wierp er een nieuwsgierigen blik op. Hij Ins •Tremal-Naik De geheimzinnige godin, die over geheel Indië heerscht, zendt u den dolk. Een kleine wonde in de huid, veroor zaakt met zijn in zwaar vergif gedoopte punt. is voldoende, om u in het graf te doen dalen. Tremal Naik, gij moet van de aarde 'erdwijnen de godin wil het. Slechts tot dezen prijs kunt gij verhinderen, dat de bliksem haar treft, die verooi decld werd. Hiden avond, bij zonsoi dergang, verwacht Mantschadi uw lijk. Gedurende het lezen was alle kleur van Tremal-Naik'* gelaat gewrken. Wat riep hij. Mijn leven - Mijl leven, om den bliksemstraal af te wen den van haar, die veroordeeld werd. Wat beduidt die bedreiging f Ik sterven Ik I* Meestermompelde Kammam die over geheel zijn lichaam beefde, ons dreigt groot gevaar, ik voel liet. Vrees niets, Kammamoerri,» zi Tremal-Naik. De ellendelingen wilden ons slechts schrik aanjagen. Hij hield plotseling op. Een vr lijke gedachte vloog door zijn hoofd. Nogmaals las hij den brief. Een vree- selijke schrik stond op zijn gelaat te lezen. Een bliksemstraal is op het punt haar te treffen die veroordeeld werd 1 Kammamoerri I» Meester I» Een vrouw werd veroordeeld - s het Wie? meester, wie?» Zij hebben haar in hun handen Maar wie dan?» Ada! riep de Ind'fir». Meester, het is onmogelijk dat zij hanr dooden» zei de Maharat. En als 't eens waar was En als die onmcnschen haar eens doodden Vrreselljk I Tremail Naik had een geweer val den wand genomen en wilde juist gaan, toen Kammamoerri hem tegenhield. Waar gaat gij heen, meester» vroeg de Maharat. Naar Raimangal, om haar te redden, voor dat zij mij dooden Maar weet ge dan niet, dat daar ginder de dood grijnst? Weet gij niet, dat er wellicht duitend personen op Raimangal zijn, die uw bloed begeeren Gij vergist u, gij zult juist haar dooden in plaats van haar te redden. Want zoodra gij verschijnt, zullen zij haar dooden. Blijf kalm, meester, <n hoor mij aan I Laat het aan mij over en wil komen alles te weten, wie weet, misschien hebben die lieden u slechts vrees willen aanjagen.» Tremal-Naik keek hem getroffen aan. Misschien bad hj gelijk. Ie» uur is nog niet gekomen om tiaar dat verwcnschte eiland te gaan. Ook gij zijt nog niet krachtig genoeg hen te bestrijden,» ging de Maharat rt. >Zij willen uw lijk, schrijven zij. Nu goed, iij zullen het hebben, maar een lijk, dat nog ademt en grflpt naar de keel van hem, die den armen Aghoer vermoordde. Laat dat aan mij over, meester. De Maharat's zijn slim, gij weet het.» Wat bedoelt ge?» vroeg Tremal- Naik, meer en meer gerust gesteld. k meen, dat wij een mentch noodig hebben, die alles vertelt, wat wij wen- scheu te weten. Als het noodig is, gaan wij morgen naar Raimangal.» Een mensch hebben wij noodig?» Ja, meester, en die mensch tal Msntschadl fijn. Hoor mij opn.eikzaam aan. Heden avond bij zonsondergang zal ik u In den Dschoengel dragen, en gij stelt u aan als of ge dood z^t. Ik en Dsrma verschuilen ons eenige schreden van u verwflderd in het bosch, opdat u geen ongeluk overkomt. Komt nu de schurk, die Aghoer vermoordde, dan werpen wij ons op hem en nemen hem gevangen. Wordt vervolgd.

De Eembode | 1920 | | pagina 1