Bel dan op No. 42 p. st. Guste zeugen f 200 I f 350 p. st. Aangevoerd waren ongeveer 25 heet. Appelen 40 heet. Peren 80 heet. Zand- aardappelen 50.000 st. Hoendereieren 400 K.G. Grasboter; 40 Magere Var kens; 120 Biggen; 30 Zeugen. De heer Haars, hoofdcommies ter secretarie heeft de benoeming tot se cretaris van den Bond van gemeente ambtenaren aangenomen. Een vierjarig kindje dat in de Wa- likersteeg hevige brandwonden opliep, overleed aan de gevolgen. Kaasmarkt. Aangevoerd 40 wagens bevattende 9500 K.G. Kaas. Prezen f74 tot f81 per 50 K.G. Handel vlug. Hoe deze ongeveer 600 man zich in Utrecht bi) den ook hier heerschendei hulzennood, woningen zal moeten be zorgen, is een raadsel. Voor verreweg de raeesten zal er weinig anders op zitten, dan eiken ochtend vroeg uit Amsterdam te komen en 's avonds terug te keeren. Kaasmarkt. Aanvoer106 wagens, wegende 25546 K.g, 1ste kwal. f78 k f81.50. 2e kwal. f74 A f76.50. Rijks- merk f78 f83. Handel vlug. Landbouw. (Jii den Omtrek Baarn Geboren Pieter, z. van G. Ederveen en J. Fukker. Cornelia Gijsbertba, d.van G. A. Schothorst en M. E, Rensink. Madeion Sophie Elisabeth, d. van A. v. d. Honert en G. S. Surie. Wilhelmina Theodora, d. van J. F. Weusthof en M. F. Groenee. Hen drik, z. van H. Dijkslag en H. de Rooij. Berend, z. van E. Geuchies en A. Sijberden. Getroud F. J. Wijnbergh en A. Pool. W. v. d. Biezenbos en H. v. d. Hoef. Overleden: Gerrit Pater, echtg. van A. Dop, 55 j. Ctmttcs Geboren Jannes, z. van A. Elsinga en W. Blom. Carcn Ondertrouwd J. A. M. Kuijer M. J. Awick. J. H. Otto GetrouwdM. Remeeus en 1 v. d. Steen. Overleden Gijsbertha Schoonhoven, 6 w. Petrus Carnelis Smit, 6 Ctusdtn Burgemeesters en Wethouders zullen op Donderdag 19 Augustus ure ten Gemeentehuize in het openbaar aanbesteden het verbouwen van twee kamers in het Gemeentehuis tot Raad zaal. Inlichtingen bij den Gemeente- opzichter Pothoven. nijktrk Een huzaar uit Amersfoort had het ongeluk bij de halte Sligtenhorst te vallen, doordat zijn paard uitgleed op de rails. De huzaar had een bloedende hoofdwond bekomen en werd bewuste loos opgenomen. Op de te Harderwijk gehouden Landbouwtentoonstelling verwierf de hengst „Reclame" van S. Waaijenberg op Beulenkamp, den 2en prijs, en op het concours-bippique een bestuursprijs. Voorts behaalde Waaijenberg met zijn merrie Ford II een bestuursprijs, een span, en een 2en prijs met het schoon ste rijpaard. H. Bos, gemeente-architect, is be noemd tot directeur der gemeentewer ken te Huizen en heeft die benonming aangenomen. Op de markt: 39000 st. eieren f 14.50 a f 15. 5 Schrammen f60 a f85. 18 Biggen f35 A f45. 114 Run deren f350 a f700. 10 Schapen f 40 A f 60. 9 Nuchtere kalveren f 20 a f 35. Utrecht Met snelle schreden nadert het nieuwe administratiegebouw der Ned. Spoorwegen te Utrecht zijn voltooiing. Waar ook elders in den lande gestaakt mocht worden, hier is dit niet het ge val geweest. Met koortsachtigen ijver is er gewerkt. Op 1 Mei 1918 werd de schutting opgetrokken, 26 Novem- 1918 werd de eerste steen gelegd en precies een jaar later, 26 November 1919, begon men aan het binnenwerk. De oppervlakte van het bouwwerk, - waarin 20 millioen steenen liggen vast geklonken tu8schen kalk en spoorrails, beslaat bijna een hectare; de diepte bedraagt 80, de frontbrcedte 100 M. De toren die het gebouw kroont heeft een hoogte van 56 M. Het ligt in de bedoeling, het betrek ken dezer administratieve centrale zoo veel mogelijk te bespoedigen, zoodat het niet buitengesloten schijnt, dat althans een deel van het personeel er reeds zal worden ondergebracht, terwijl er nog gewerkt wordt. Het personeel te Amsterdam, dat, op de nominatie staat naar Utrecht te worden overgeplaatst volgt den loop der zaken met belangstelling. Een dreigend gevaar. De veestapel wordt met een tweede ramp bedreigd. Of we nog niet noeg hebben aan de tongblaar, mond- en klauwzeer, dat sedert voorjaar 1919 ongestoord, ongehinderd den veestapel blijft teisteren, dagelijks duizenden, tienduizenden guldens kost, wat te zamen reeds vele millioenen bedraagt. Maar dit is nog niet 't ergste; onze veestapel wordt verzwakt, de ge zondheid, 't weerstandsvermogen, wordt beduidend minder. Het vee loopt achteruit. En aan de Belgische grenzen spoedig vermoedelijk aan de Duitsche staat een nieuwe vijand gereed de veepest onzen verzwakten stapel aan te vallen. Laten we niet vleien met de hoop, dat de geeringsmaatregelen de ziekte buiten onze grenzen zullen weten te houden. Het grensverkeer is niet afdoende te regelen, al moet elke poging daartoe worden toegejuicht en gesteund. De smetstof, de verwekker van de vee pest is nog onbekend, maar wel weten we, dat alle vloeibare, slijmerige vaste stollen, die 't aangetaste dier verlaten, bij leven of dood, de be smetting kunnen overbrengen. Precies als bij de tongblaar. En juist daarom is de kans, dat we vrij zullen blijven, zoo uiterst gering. Als de mensch de smetstof niet transporteert, zullen wel licht de vogels, de insecten en andere dieren 't doen. Ook is verplaatsing door den wind misschien niet geheel uitgesloten. Zijn we tot aiweer gereed Staat de boerenstand als één man gereed, dei lieuwen vijand het hoofd te bieden oo vraagt de landbouwredacteur vai Het N. v. d. Dag.<- En deze bekwame deskundige ant woordt dan Het mocht wat! Men zie de toogblaar-epidemie, die nu al ander half jaar woedt. En nog is van geen ernstige bestrijding sprake. Onderling jammeren de boeren wat, maar ner gens komt 't tot een krachtige wils uiting om er een einde aan te maken. De regeering moet dus gaan in grijpen. En dan niet al te zacht, want et zachtheid krijgt men niets gedaan. Het laten doorzieken is fataal uit gekomen, wat te voorzien was en waarop den minister gewezen is door den wetcnschappelijken geneeskundigi dienst, vóór tot opheffing der bestrijdings- beperkingsmaatregelen werd over gegaan. 't Heeft niet mogen baten. De huidige tongblaar-epidemie is gevoelige les voor de regeering en boeren. De boeren dragen de schade en de regeering de schande, geluisterd wetenschap. In de week van 18 tot 25 Juli heerschte de tongblaar nog in 331 gameenten en waren aangetast 1936 veebeslagen, verspreid over alle pro vinciën. Nederland bevat 1121 dus bijna het derde deel v land is nog aangetast, ij zoo'n stand van zaken valt handen met geld kosten, maar 't moet :n gebeuren. In discussie komt dan de vraag of men niet zal moeten overgaan tot verplichte veeverzekering. Het gaat toch ook niet aan dat de nalatigheid en onverschilligheid van den veehouder wordt verhaald op de belastingbetalers. Ook zal wel worden voorgeschreven een verzorgings- of verplegingsmethode. Het is thans vaak schande hoe som migen hun ziek vee behandeteo. Een koe met tongblaar is een patiënt, een zieke,- die op stal moet worden verpleegd en niet aan haar lot over gelaten in de wel. Allerlei bepalingen en verplichtingen omtrent de behande ling met serum zullen vermoedelijk ook worden voorgeschreven. Het serum houdt vooral jonge dieren, die zoo gauw sterven, in leven, terwijl bij oudere dieren de tongblaar dan een zachter, lichter verloop heeft. Er zal dus krachtig worden ingegrepen. Een voorproefje daarvan zullen krijgen te zien, als de eerste gevallen van de veepest worden waargenomen. Dan gaat onverbiddelijk het mes er in. •Dat was ook de methode toen in 1865 de runderpest, uit Engeland geïmpor teerd, onzen veestapel aanviel. Her haaldelijk moest toen met behulp der gewapende macht krachtig worden op getreden. Het nazoeken der boerderijen door militairen onder minister Posthuma naar achtergehouden broodkoren, wi kinderwerk vergeleken bij 't optredi der militairen in 1865. Hevig hebben heel wat boeren zich toen verzet tegen 't afmaken van hun vee, maar 't hielp niets't eenige, dat bereikt werd dat menig veehouder »de doos» draaide wegens «verzet tegen de wet telijke macht.« Zoo'n vaart zal het nu niet loopen, hoewel er op het platteland hier daar buurten zijn, waar men nog r veel begrip heeft vao «algemeen i lange, en waar men op gespannen vi leeft met de gezondheidsleer, en wantrouwend staat tegenover sanitaire regeeringsbemoeiingen. Vrij blijven van de runderpest zullen we wel niet, meent de landbouwkun dige, want de smokkelhandel, was Belgen en onze grensbewoners deel nemen, zal wel zorgen, dat spoedig de eerste gevallen geconstateerd worden. groot. Maar straks als de staltijd komt, zal er worden ingegrepen, moet dat wel. Natuurlijk zullen de maatregelen heel wat krasser worden dan ze ooit geweest zijn. De ervaring heeft geleerd, bij de bestrijding van het mond- klauwzeer niet al te veel op de medewerking van de boeren moet ge rekend worden. De goeden niet te na gesproken, wil de boer wel mede werken, als het hem geen last en moeite veroorzaakt en als het hem kost. In de practijk komt dit hierop neer, dat de boer geheel niet medewerkt, meent de schrijv :n veehouder de tongblaar bij zijn vee constateert, en hij marktrijpe koeien of varkens heeft, dan gaat hij niet naar den burgemeester orn aan gifte van de tongblaar te doen, want dan kan hij met zijn koeien en varkens neer naar de markt, doch hij gaat markten en dan naar den burge meester. De verkochte dieren oogen- schijnlijk nog gezond, kunnen de tong blaar al «onder de leden hebben en ziek worden bij de nieuwe eigenaars, wier vcebeslagen dan besmet worden. Zoo verspreidt dc eenc boer dan de ziekte bij andere veehouders. Dit is nu maar één geval, doch vele andere voorbeelden uit de practijk zijn aan te halen, waai uit zou blijken, dat persoonlijk nadeel den boer weei houdt krachtig mede te weiken tot bestrijding van de tongblaar. Dat persoonlijk nadeel zal dus moeten worden uitgeschakeld, hetzij door finan- cieele vergoedingen van regeerings- wege, hetzij door onderlinge fondsen of verzekeringen. Natuurlijk zal dit alles Binnenland. Te Franeker is in beschonken toe stand een 26-jarige ongehuwd) i turfwagen gevallen en dood opgenomen. Te Deventer is ingebroken kazerue, n.l. in de keuken der infanterie. Door inkliinming verschafte men zich toegang. Terwijl de militaire politie deze zaak onderzocht, heeft de dief een bezoek gebracht aan de keuken der cavalerie in dezelfde kazerne. Beide keeren zijn levensmiddelen o.a. kazen en verduurzaamd vleesch gestolen. Een varensgezel te Zandvoort, die bij een vechtpartij tusschen politie burgers in de sabel is geloopen, i de gevolgen overleden. Bp het katholiek Esperanto-Congres dc eerste katholieke internationale gesticht, welke als doel heeft de op lossing van internationale conflicten langs vredelievenden weg, beperking der bewapening en internationale sociale wetgeving, gegrondvest op christelijk) aastenlicfdc. Alle groote katholieke organisaties zijn uitgcnoodigd toe te treden. Het Esperanto zal als interna tionale taal gebruikt worden. De hoofd zetel is voorloopig in Graz (Oostenrijk). In de Langstraat worden bij de ver pachtingen van de naweiden uiterst lage prijzen besteed. Perceelcn onder Was pik, die verleden jaar f 120 per H.A. deden, brengen nu f 17 en minder op. Een 26-jarige juffrouw te Enkhuizen, had het ongeluk bij het spelen met kinderen in den tuin, te vallen over een uin aanwezige voetenschraper. Een klein wondje ontstond, wat later zoo verergerde, dat de juffrouw spoedig overleed aan bloedvergiftiging. Officieel wordt medegedeeld, dat in voldoende hoeveelheid be schikbaar is tot den nieuwen oogst. Prijsveihooging is niet te wachten. Te Heerenveen heeft het zwaar ge onweerd, vergezeld van plasregens. Te Oude Schoot werden 2 paarden, te Katwijk en Oude-haske koeien dood geslagen. De behandeling van spaarbankzaken an de postkantoren belangrijk ver- roudigd. Voor ingenomen spaar- bankboekjos voor rentebijschrijving of vernieuwing worden geen ontvangbe- ijzen meer afgegeven tenzij op uit drukkelijk verlangen van den inlegger. Boekjes met spaarbankzegels ter 'aarde van f 1 kunnen direct tegen geld worden ingewisseld. De in te plakken strookjes voor iedere inlage ■orden vervangen door een stempel- Amsterdam zou 750 woningen bou wen. Hel terrein - over het IJ was gereed gemaakt en aan verschil, lende woningvereenigingen ultgegeven- opdat die met den bouw zouden kun- sionarissen Hebt U een Taxi of Auto noodig Amersfoort. nen aanvangen. Maar spoedig bleek, dat de grond nog veel te week was, de opgestapelde materialen begonnen zelfs te zakken, ja op een andere plaats was de opge spoten bouwgrond nog zoo onvast.dat een man er in weg zakte. De fundeering, voor zoover reeds aangelegd, begon te verzakken, liet metselwerk scheurde. In een nacht werd een rij palen 13 c.M. omgezet en werden spijkers uit het hout ge scheurd. Men denkt er nu over betonfundee- ringen te maken, 't geen echter per huis f 1000 extra of totaal f 750.000 zal kosten. Een ander terrein ii beschikbaar. Buitenland. Ook In Zwitserland woedt het mond en klauwzeer hevig onder het vee Op de matten (weiden) graast geen enkel rund. Zij zijn alle opgesloten ii stallen, die er tusschen haakjes niet frisch uitzien en een scherp trast vormen met een Hollandschen veestal. Maar de zuivere, bacteriënvriji lucht is weer de oorzaak, dat een vuile stal er minder kwaad doet. Ook heeft men er gebroken met het afmaaksy- Rusland brengt Polen den genade slag toe, wanneer niet spoedig hulp opdaagt. Frankrijk wil wel, maar geland aarzelt en Duitschlaod is strikt neutraal. Duitschland benut de uit den band gesprongen Russische krachten on eigen positie ten opzichte van de Ge allieerden te verbeteren, Men behoeft niet met sommige Fransche politici, beducht te zijn voor een Dulfscli- Russisch bondgenootschap, want daar toe loopen de staten te zeer uiteen. Frankrijk ondervindt nu de nadcelige gevolgen van zijn overdreven eisclien te Spa, toen het Duitschland machte loos maakte en onnoodig griefde. De Ententeslaten zien met ontzet ting, dat het zoogenaamde vredeswerk, het werk van Versailles, aan het war kelen is. De Entente had Polen losgi laten op Rusland, had het rusteloos aangezet tot den oorlog met de Sovjets. De Bolsjewisten namen den handschoen op en sloegen met onverwachte slagen op het misleide Polen, zoodat dit Rijk op het punt staat ineen te storten. Drie groote en zware gevolgen vloeien d. uit voort. Eerstens wordt de gcheele Oostelijke politiek van Europa c hoop gereild. Ten tweede wordt het bolsjewistische gevaar voor Europa e» Azië acuut. En ten derde komt de on miskenbare mogelijkheid van een samen gaan van Duitschland en Rusland in 'l gezicht. Beide landen worden als paria's behandeld. Beide zijn één in den haat tegen Versailles. En beide vormen macht. De Entente zit in zak en asch. De grondfout van hun werk komt te i. Het zwakste punt van hun in el kaar geflansd Europeesch statensysteem blootgelegd. In Spa verklaarde Foch, dat de positie van Polen niet in gevaar Polen is in gevaar. Is hulp moge lijk? Het ziet er niet naar uit, of de Entente directe militaire hulp kan brengen. Bij Warschau is ten veldslag aan den gang tusschen P.ilen en Russen. Ook als vervoermiddel van vrij •e lasten kon het vliegtuig betce- kenis krijgen. In Engeland althans heeft i goed geslaagde proeven genomen een verbeterd soort vliegtuigen, doordat zij motoren ter steikte van 900 P.K. bezitten, een last van 4000 K.G. van Londen naar Parijs kunnen t nieuwe vliegtuig biedt kans om het vrachtvervoer door de lucht commercieel mogelijk te maken. Godsdienst en Kerk. Aartsbisdom Utrecht. Z. D. H. dc Aartsbisschop van Utrecht heeft Dinsdag 10 Augustus 1.1. (feest dag van den H. Laurentius) in de Kapel van het Groot-Seminarie «Kijseiiburg. te Driebergen toegediend dc tonsuur de volgende heeren theologanten voornoemd Seminarie: J. G. A, Benthem, L. A. Heinink, A. II. c! lanmaat, J. H. L. de Jong, J. de lone H. M. de Jong. R. G. Lomnjtrse' J. P. H. Paumen, J. W. Th. Poodt, A. C. Ramselaar, F. A. Smit, W. A. Smulders, B. Veltman. B. Cl. H. Wam! doiff, Iv. A. van der Weide en aan frater Ambrosius Schwelgman vuti de orde der Dominicanen, en frater J. D de Congregatie der Mis! n de H. Familie; de H. WHdlne van het Subdiaconaat aan de tainde Eerw Fraters Missionarissen kfiHHartvsn Jezus: Gregorius Me". WiHibrordus Hendriks, Cornelius de Bruijn. Gul.elmus Ar». Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht lat aan de volgende Eerw. heeren tn het Groot-Seminarie «Rijsenburg* Driebergen oir van den f. 11. B- J- L- J™ Beigli, A. Bouwineeste', C. B. W. v»n Bo.td. r. C. J. A. v.1 o._ 1 Lf8H8'BAL.».»I'" W. LM»., W. j. Miltenburg, W. Mulder. J. A. Nieuwenhuis, N. W. vsn Oot rum A van Soest, A. B. J. M. Verholt, C. M. Voorbij, j. M. Waterkamp, A. W. van Weerdenburg; aan de volgende Eerw. kraters Dominicanen Eusebius Oorsprong, Werenfridus Meijer Frt- derikus Bak, Radboud Jansen, heonar- dus Bartel, Walfridus Ludwig, Bernul- fus Schipper, Lebuinus 1 olenaaren in den Eerw. Frater Aegldius Distel, ln de orde der Augustijnen de H. Wijding van het Diaconaat aan de volgende Eerw. Fraters Missio narissen van liet H. Hart van Jezus Gregorius Mees, Wilhbrordus Hendriks, Cornelius de Bruijn, Gulielmus Arts; de H. Wijding van het Priesterschap aan de volgende Eerw. heeren van het Groot-Seminarie «Kijsenburg. te Drie- H. J. G. Blomesath, P. P. A. M. Braam, W. H. M. Burgers, J. G. A. Geelen, C. Gribna, C. Jaartsveld, H. E. Kuijer, 'l'h. A. Nieuwstadt, J. B. Slos- :r, S. Tli. Visser. D. van Wijk aan de Eerw. heeren Norbertijnen uit de Abdij van Berne: I. Dubbelman en P. Verluiden; en aan de Eerw. Fraters DominicanenAndreas Grol en Bonifacius Teppema. Zondag herdacht de Zeereerw. lieer R. van den Hengel, pastoor der pa rochie van den H. Vitus te Hilversum zijn zilveren Priesterfeest. Op verzoek van den jubilaris werd vooral aan dc kerkelijke viering alle luister gegeven. Dc jubileerende herder droeg de plech tige Hoogmis op met de kapelaans Oostveen en Hamers als diaken en subdiaken, alsmede prof. Van Koever den, uit Culemborg, als cercmoniarius. De liturgische gezangen werden in het priesterkoor verzorgd door een zestal Eerw. Fraters van de St. Ludgerus- kwcckschool. Het zangkoor zong de Diievuldigheidsmis van Hub. Cuyprrs. 's Middags werd de feestvierende herder aan de pastorie gehuldigd door den heer P. J. Dam, loco-burgemeester, en mr. P. J. Reijmer, die tevens de feestgave der parochianen aanbood namens het comité. Ingevolge den wensch van den jubilaris zal het bedrag worden bestemd voor muurschilderingen der doopkapel. Gedurende het plechtig Lof sprak de feestvierende pastoor een kort woord van dank voor dit medeleven van dc geloovigen, als uiting van geloof, en belofte voor de toekomst. Barneveld'e eerste Priester. Vroolijk wapperde heden de driekleur met den Pauselijken wimpel van huis tot huis. In feest gewaad toog de geheele parochie kerkwaarts, om daar te ontvangen hun mcdeparochiaan, den Wel- eerw. heer Theodorus Antonius Nieuwst,ad, die sinds de jaren van het bestaan der parochie, de eerste was, dien God tot het H. Priesterschap had uitverkoren. Wat eer hun geschiedde, toonden de parochianen te begrijpen. Hoe fijn gevoeld immers was het ge schenk, dat de parochianen hun eersten Priester aanboden. Vrijwil- lig besloten zij de groote kosten te dragen, die zulk eene artistieke en rijke versiering vraagt. Zoo toch werd eenc dankbate hulde gebracht aan dien God. Die heden voor liet eeist zou nederdalen op het machtwoord van een der hunnen. Waar God spreekt door den mond van den Psalmist: „Looft Hein naar den overvloed Zijner grootheid," daar hadden zij getracht dien overvloed zou nabij mogelijk te komen, Hoe kon het ook anders. Waar de artistieke leiding was toevertrouwd aan den heer D. B. Nreuwstad. die onder zijne medewerkers mannen had, als de bloemist Kortbeek en de schilder Guldie, .laar kon alleen eene versiering tot stand komen, het keurig golhieke kerkje waardig. In zulk eene feestelijke omge ving viel het den pan cluanen gemakkelijk den Neomist bij het binnentreden der kerk op gevoel volle wijze toe te zingen. Gij eerf'c- StCr' voor Beneveld De Neomif werd bij het H. Misoffer geassisteerd door den pastoor der parochie als Presby ter ass,stens, door den Wel Eerw. heer W. Burgers als Diaken en den Eerw. heer F. Cos.j,lsen Subdiaken, beiden va» bet Semi- Kijsenburg. Als ceremo- unriue ruiigeerde dc WrlK-rw Engelen, kapelaan vnu

De Eembode | 1920 | | pagina 2