M. VLEESCHHOUWER «OF IB MEUBELEN «OF 16 DE EEMBODE KATHOLIEK NIEUWSBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN VRIJDAG 20 AUG. 1920 34»»e JAARQANQ No. 41. Kantoon Laugecracht 38, Amersfoort DB EEMBOL E verschijnt Dinsdag- er Vrijdagmiddag. ABONNEMENTEN kunnen elke week In gaan, doch opzegging van abonnement moei Eeschleden voor den aanvang van een nieuw wartaal. Prijs per drie maanden f0.90 Bulten de gemeente Amersfoort (0.95. Afzonderlijke nummers 10 ct. ADVBRTBNTIBN ?5 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld ad verteeren. Advertentlün moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 0 uur worden bezorgd. Een bepaalde plaats kan niet worden gegarandeerd. De samenleving moet rusten op gerechtigheid en liefde. Binnenland Uit een enquete is gebleken, dat sedert Januari 1920 een uiterst belang rijke werkvernietiging in het drukkers- bedrijf is ingetreden. In de eerste maan den van dit jaar zijn ruim honderd periodieken meer verdwenen, dan er nieuwe zijn bijgekomen, terwijl een nog grocter aantal moest worden ingekrom pen. Ook het handelsdrukwerk is be langrijk verminderd. Toen de dochter van de wed. Kuy pers te Blittersw^k, terugkwam van de processie te Tienray, vond zij het ouderlijk huis gesloten. Het slot van de buitendeur werd geforceerd en bin nengekomen vond men in den kelder het lijk van de moeder. Zij was op vreeslijke wijze verminkt. Haar hals slagader was o.a. doorgesneden. Slechts een bedrag van f 60 werd vermist. De politie, die onmiddellijk gewaarschuwd werd, stelde een onderzoek in en arres teerde een 30 jarigen arbeider uit Blit- terswijk. Deze heeft hekend den moord gepleegd te hebben. Een koopman uit Amsterdam deed aangifte, dat hy een koffer met kant, welke bij per spoor uit Roermond naar Nijmegen verzond, vermist. De kant had een waarde van f1500. Een ander pak goed, tegelijkertijd afgezonden, kwam terecht. De gemeenteraad van Arnhem be sloot den gasprijs te bepalen op 16 cent voor hen die in geen hoogere dan de 15e belastingklasse zijn aangeslagen, en op 24 cent voor hen, die daarboven z§n aangeslagen. Ged. Staten van Gelderland hebben thans j aan den gemeenteraad verzocht om terug te komen op dit besluit en overeenkomstig het voorstel van B. en VV. een uniformen gasprijs van 18 ct. vast te stellen. De ex kroonprinses van Duitschland, die te Oldenzaal met enkele prinsen en gevolg is aangekomen is met den trein tot Driebergen doorgereisd en vandaar per auto naar Amerongen ge gaan, waar zij overnacht heeft, op het kasteel van graaf Bentir.ck. De secreta ris-generaal in algemeenen dienst, mr. Kan, heeft haar van Amerongen naar Wieringen begeleid, waar zij eenigen tijd bij haar echtgenoot zal vertoeven. Hagenbeek zal zijn wereldberoemde dierenpark te Stellingen, by Hamburg, moeten sluiten. De dierentuin is zoo goed als leeg. Hagenbeek verloor sedert het uitbreken van den oorlog 200 roof dieren, 74 leeuwen en 9 tijgers, 60 beeren, 200 apen, 7 chimpansees en 159 bavianen, alle robben, 14 olifanten, 120 herten, 28 kameelen, 10 zebra's, 65 antilopen, 68 struisvogels, 300 zwem vogels, 1000 schildpadden, 24 kroko dillen, 44 slangen en nog heel veel andere dieren. Aanvulling is dus drin gend noodzakelijk. Maar een aap, vroe ger te koop voor een twintig mark, kost nu duizenden. En zonder finan- cieele hulp zal Hagenbeek zijn dieren tuin moeten opgeven. Engelsche troepen hebben in Cork Ierland het Stadhuis overvallen, arin juist drie lersche rechtzittingen plaats hadden. De Engelschen namen de lersche rechters, te zamen 12 per- n, gevangen en sloten het stadhuis. Daarna wilden zij de gevangenen weg voeren. Zij werden echter door de lersche bevolking aangevallen en b schoten. Een menigte Ieren verscheni in auto's en begonnen met de Engel sche troepen een gevecht, dat aan beide zijden eenige dooden eischte. De auto mobielen der Engelschen werden ver woest, doch toen de versterkingen aan kwamen, moesten de Sinn Feiners terugtrekken. Het geheele graatschap is in opstand. De Sinn Feiners hebben den Engelschen bevelhebber laten we ten, dat zij alle kazernes en troepen depóts zullen verbranden, indien de gevangenen Zondag niet terug zijn. Het bestuur van de Engelsche La- bour-partij heeft besloten, alle vervoer munitie en troepen naar Polen in den strijd tegen Sovjet-Rusland zooveel ogelijk te beletten. Hierua is door het bestuur van de Internationale T ran sport ar beidersfede- ratie een oproep gepubliceerd, waarin de transportarbeiders van alle landen worden opgeroepen om geen militaire verzendingen tegen Sovjet-Rusland meer door te laten. Buitenland. Uit den Omtrek naar Baarn! Nog enkele dagen en de Roomsch georganiseerde arbeiders van het dis- Laren zullen hun wapenschouw houden en wel te Baarn, welke plaats oor op onze laatste disrictsverga- dering is aangewezen. Sinds dien tijd heeft het districtsbestuur niet stil ge :ten maar in overleg met de Afd. Baarn irgebreide maatregelen getrcffen om deze betooging zoo grootsch mogelijk doen worden. Bedriegen wij ons niet, en alles wijst op, dan zal deze dag Zondag a.s., n dag worden voor de Roomsche ar beidersbeweging van Gooi- en Kernland zooals er voorheen nog weinig zijn aan schouwd. In alle aldeelingen maakt men zich om in groote drommen naar Baarn te trekken. Uitgebreide propaganda heeft men gevoerd, (iels- en wandel tochten heeft men georganiseerd om al len in de gelegenheid te stellen op de hen gemakkelijkste wijze en in groote getale te kunnen medegaan. Niemand uwer durve dan ook de ver antwoording op zich nemen om thuis te blijj ven en deze middag zijn organisatie niet in Baarn vertegenwoordigd Ie heb ben niemand blijve weg en behoeft weg te blijven want de tijd van aan vang is juist zoo gesteld dat wij allen op tijd om 3 uur in de kerk aanwezig kunnen zijn, waar de meeting met Plechtig Lof zal geopend worden ons een kort woord van welkom wordt toegesproken door den Wel.Eerw. Heer J. B. de Grasff Adviseur der aid. Baarn. Direct na het Lof zuilen we in optocht met vaandels en banieren naar het mee ling-terrein optrekken. Baarn's inge zetenen kunnen kennis maken met de roomsche organisatie's uit Gooi- en Eem- land. Zorgt dat deze indrukwekkend zij door uw groote opkomst. Op het terrein zal het woord gevoerd worden door den Wcleerw. Pater Borrc is de Greeve O.F.M. en den Heer H. Brouwer voorzitter van den Diocesa an Bond, Roomsche arbeiders van Gooi- en Eemland aan U deze middag de daad, komt allen en brengt allen een onge organiseerde mede, want van U hangt het af, gij hebt het in handen of deze meeting slagen zal, en dit kan en dit moet. Komt dus, in groote getale met demonstreeren, opdat Baarn's schoone straten deze middag ëreunen onder den stap der Roomsche arbeiders, der Roomsche mannen en vrouwen. Komt met ons om te getuigen van zen trouw en gehechtheid aan onze Moeder de H. Kerk, van onze aanhan kelijkheid jegens ons Vorstenhuis, van onzen trouw aan onze Regeering. het Wettige Gezag, opdat men er van over tuigd mag worden dat hier in Gooi- en Eemland de grootste massa arbeiders niet gediend is van vergissingen en uit- hongetingskuren of van welk revolutio- gcwoel ook, maar steeds pal zal i en strijden voor God en Kerk, Vorstin en Land. Bijkerk GeborenComelis Laurentius, z. E. v. d. Beek en A. L. v. Daat- selaar Maria, d. van R. Jonker en H. Blankeslijn Geertruida, d. van J. Walet en J. v. d. Kieft. Getrouwd G. Wouters en E. v. d. Bosch. Overleden Jan Ruitenbeek, 1 jaar. Hoogland Zondag 22 Augustus a.s. wordt te Baarn een openluchtinceting gphouden door de R. K. Werkliedenvereenigingen uit 't district Laren. Als sprekers zul len optreden Pater Borromacus de Greeve en de heer H. Brouwer, Bonds- Baarn, 17 Aug. 1920 C, W. V. Baarn Nadat door de Ver. tot bevordering in de oprichting van een R K. M.U.L.O.-scbool de voorbereidende werkzaamheden zijn verricht, is door het R. K. Kerkbestuur besIotCD, om zoo spoedig mogelijk met den bouw eener school voor U.L.O. ('t geen gelijk staat met 't vroegere ALU L.O.) aan te van gen. Een architect is reeds opdracht gegeven, tot het maken van een ont werp. Het Kerkbestuur hoopt nog dit jiar met den bouw te kunnen aan- De Vereeniging heeft thans haar taak volbracht en is, onder dankzegging ontbonden. Uit de leden is evenwel commissie benoemd, die hel Kerk bestuur zal adviseeren. Deze commis- bestaat uit J. A. M. Sterneburg, H. Leemrijse en Jac. Kieft. Barnmld In September zal het 25-jarig bestaan der Landkolonie van het Leger des Heils feestelijk worden herdacht. Zondag zjjn uit het opvoedingsdorp De Glindhorst» een drietal jo.igcns gevlucht, medenemende een hun niet toebehoorend spaarpotje, benevens eenige tamme konijnen. L. S. Bij deze hebben wij de eer U mede te deelen dat door mij ondergeteekende is heropend de van ouds bekende KOKSZAAK EN BANKETBAKKERIJ voorheen firma R. de Haas Langestraat 87, Tel. no. 50, Amersfoort. Aanbevelend, J y^ yy^ (MONSTERKAMERS PAPENHOFSTEDE ONOEEVENAARD OROOTE KEUZE - BILLIJKE PRUZEN De R.K. Werkliedenvereeniging »St. Josephs heeft besloten een fietstocht organiseeren en genoemden Zondag i kwart over iéo by het Gemeente huis bijeen te komen, om daarna door den polder Daar Baarn te rijden en .n de meeting deel te Demeo. Wij behoeven zeker de leden der afd. Hoogland niet aan te sporen deel n deze meeting. Komt als voor het slagen van deze meeting. Eemnes Onder leiding van het bestuur der MariavereenigiDg werd het jaarlgksch feest gevierd der St. Annavereenigiog. Ongeveer 80 jongeds en meisjes waren daartoe Da het Lof byeengekomen. De kinderen werden naar hartelust op chocolade en koekjes getracteerd, terwijl de heer Koekoek, uit Laren, de kleinen komieke voordrachten eeDige uren aangenaam wist bezig te houden. De Eerw. Moeder Antonine, overste het klooster der Zusters Francis- i. alhier, werd Donderdag plot seling zoodanig ongesteld, dat zij in de St. Gerardus-Majellastichting te Bussum moest worden opgenomen. Soest Begunstigd door mooi zomerweer is het Oranjefeest buitengewoon geslaagd, 's Morgens werd 't ingeluid doer de klokken van den gemeentetoren. Om half 9 was er op 2 punten van de gemeente muziek. Daarna deed de muziek van de genie een tocht door de gemeente om de stemming er in te brengen. Iotusschen verzamelden zich de deelnemers aan het corso in de Kerkebuart, waar ze werden opgesteld en beoordeeld door de jury. De stoet bestond uit 2 muziekcorpsen, versierde auto's, versierde 2-wielige wagens, versierde- en reclame-fietsen en groepen. Er waren ruim 150 nummers, waaronder zeeT fraai. Om half 12 defileerde de •toet voor het paleis. Hare Majesteit betuigde hare groote voldoening. 's Namiddag was er van 2 tot 4 uur ringsteken per fiets en van 4 tot 6 uur ringiijden. Duizenden toeschouwers waren op het terrein aanwezig. Om 7 uur concert in Kerkebuurt en om 8 uur tegenover het Raadhuis. De goede stemming bleef er den geheclen dag gehandhaafd. Des avonds was een groot gedeelte van Soest verlicht. Vooral de verlich ting in de tuinen leverde op vele plaatsen een fantastischen aanblik. Des middags onder het tingryden en des avonds by de verlichting deed Hare Majesteit een wandelrit door de gemeente. Amersfoort Dat de Vischhandcl in de Kiosken gedurende de laatste drie dagen 2000 pond visch verkocht beteekent, dat zijn bestaan alle recht heeft. Door de Amersf. Bakkerspatroons werd een vergadering gehouden geleid door voorzitter van Zalingen, waar de commissie, belast met een onderzoek naar de wenschelijkheid en mogeiykheid eener S(amen) W(erkende) B(akkery). haar rapport uitbracht. De commissie leden Koning, v. Gelder, v. Ommeren en van Ooik hebben verschillende S.W. B. bezocht, o.a. te Zutphen, waar reeds zeven jaar een S.W.B. met succes ge dreven werd en een tweede S.W.B. in roorbereiding is. In Zwolle is een omvangrijker bedrijf net 25 deelnemers. Ook hier is men tevreden over de resultaten. Inlichtingen uit Tilburg en Asseir versterkten de commissie in de overtuiging, dat samen werking wenscheiyk is. Zoo kwam de commissie tot de con- Aan de Ganges. »lk neem het op my, er voor te zorgen, dat hy ons de plaats verraadt, waar het meisje verbolgen is; en hij zal on» ook het getal der vijanden Tremal-Naik greep de hand van den Maharat vast en drukte haar krachtig. •Zult gy blijven vroeg Kamma- moerri blijdr. •Ja, ik blijf.» zei Tremal-Naik. «Mor gen echter, al is het Blleen, ga ik naar Raimangal. Ik voel het, Ada dreigt gevaar.* Alleen niet,» zei Kammamoeri. »Ik en Darma gaan mee. Nu stilte en de oogen openheden avond is Mant- schadi ons l« Kammamoerri verliet zyn meester en begaf zich naar de rivier, om de noodige wapenen in de boot te laden. De dag verstreek zonder dat er iets gebeurde. Tegen zeven uur daalde de zon naar den westelijken horizon. Dat was het oogenblik om te handelen. Meester,zei de Maharat, verge noegd de handen wry vend, verliezen we geen minuut.» Juist op 't zelfde oogenblik klonk de rainsinga. »De schurk nadert,» zei Kammamoerri. .Moed meester! Ik draag u in den Dscjioengel. Geen woord, maar ook niet de geringste beweging, als ge u verraden wilt. Zoodra de moordc- zich vertoont, zal Darma hem neerslaan.» Hij greep zyn meester vast, nam hem op zyn rug en gir.g wanke lend met hem naar den Dschoengel, De zon ging bloedrood onder, toen hij Tremal-Naik in het riet neerlegde. •Meester, beweeg u nu niet, zoodra de tyger zich op Mantschadi stort, staat ge op en houdt den ellendeling den mond dicht. Misschien zijn er nog meer Indiërs in den omtrek.» Laat dat maar aan mij over,» lis pelde Tremal-Naik, >alles zal goed gaan.» Kammamoeri verwijderde zich met ge bogen hoofd, als een bedroefd mensch. Toen hij de hut bereikte, weerklonk een tweede gefluit. Mantschadi is nog v- r zei hy bij zichzelven. -Alles gaat best.» Hy trad de hut binnen, wapende zich met een pistool en een groot mes, en ging weer sluipend naar den Dschoengel terug. Darma volgde. Op ongeveer tien passen afstand van Tremal-Naik ver borg hij zich in 't riet. Een derde ge fluit weerklonk, maar nu zeer dicht bij Mooi,» mompelde Kammamoeri, ter wijl hij zijn pistool gereed hield. «De diendeling is niet ver meer.» Hij keek ar zyn meester. Deze scheen dood zijn. Hij lag op zijn zijde, het hoofd verbo gen onder een arm. Een jakhals u hy zelfs misleid hebben. Plotseling vloog een prachtige pauw op, Kammamoeri legde zijn hand op den rug van den tijger, die de lucht opsnoof. «Beweeg je niet, Darma.» fluisterde hy. Ken tweede pauw vloog krijschend op. Als een slang kroop Mantschadi naderbij, zonder het minste geluid tc maken. Kammamoerri zag, hoe tegenover hem het bamboe zich bewoog, en hoe daarna twee handen te voorschijn Kwamen en eindelijk een geel hoofd, 't Was Mantschadi. de moordenaar van den arnirn Aghoer. Hy beschouwde Tremal-Naik nitt een mig valschen blik en brak toen in schaterlach uit. De slangcnjager bewoog zich niet. Met den lasso in de hand sloop nu de Indiër naar het ver- ide lijk. Tartna, pak aan l« riep Kamma- rri, terwyi hy opsproDg. De tijger deed een sprong van vijftien schreden viel als een bliksemstraal op den moordenaar, die ter aarde stoi Tremal-Naik wierp zich op hem verdoofde hem met een feilen slag. De Indiër gaf geen tecken van leven Zoo is 't goed!» zei Kammamoeri, die toegesneld was. »Nu zullen wij hem het spreken leeren. Levend komt hy niet uit onze handen, dat zweer ik, meesterAghoer zal gewroken worden!» Spreek niet zoo luid, Kammamoeri mompelde Tremai-Naik die den tijger verwijderde, wyi hg den gevangene ver scheuren wilde. Meent ge, dat nog andere Indiërs de nabyheid zijn Dat is best mogelgk. De hemel wordt duister, een orkaan dreigt los te barsten. Loten we hem in de hut dragen.» Kammamoerri pakte Mantschadi by tijrz beenen, Tremal-Naik greep de irmen, en zoo droegen zij den ge hangene in de hut, waarna zij de deur stevig grendelden. TIENDE HOOFDSTUK. De hoofdzaak was gedaan, 't Ging Or nu maar om, den gevangene tot spreken te dwingen. Dit was lang niet gemakkeiyk, want de Indiërs zyn hard nekkiger en volhardender dan de rood huiden van Amerika. De beide slangen jagers hadden echter middelen, die de tong van een stomme zouden los ge maakt hebben. De gevangene, die geboeid op den vloer in het midden der hut lag, begon teekenen van leven te geven. De borst ging onstuimig op en neer, by bewoog de ledematen, schudde zjch en opende eindelqk de oogen, die hij richtte op den slangenjager, die zich over hem gebogen had. Nu eens drukte zyn aan gezicht diepe verbazing uit. dan weer verachting, schrik en woede. Zyne vingers bewogen zich krampachtig. Een hoonlach krulde zijne lippen, en twee rijen scherpe tanden werden zichtbaar. Waar ben ik?» vroeg hg met doffe Trcinal-Naik naderde hem. «Herkent ge my donderde het hem tegen. Herkent ge my Als ik my niet vergis, xyt gy de persoon, die ik vermoorden moest,» zei hg. «Domkop, die ik was, me too te laten vangen.» Bekent ge niet, dat de valstrik goed gespannen was •Ik loochen het niet. Ik moest het afwachten.» •Pas echter op, Mantschadi, dat ge de waarheid spreekt. Zoo niet, dan Iaat ik u duizend pijnen lijden Mantschadi is sterk.» •Ik wil eens zien of ge dit later ook zegt. (Wordt vervolgd.)

De Eembode | 1920 | | pagina 1