DE EEMBODE KATHOLIEK NIEUWSBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN DINSDAG 24 AUG. 1920 24st« JAARUANU No. 42. Kantoor i Langegracht 28, DE EEMBODE verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. ABONNEMENTEN kunnen elke week In gaan, doch opzegging van abonnement moet geschiede" voor den aanvang van een nieuw Prijs per drie maanden 10.90 Buiten de gemeente Amersfoort f0.95, Afzonderlijke nummers 10 ct. ADVERTBNTIËN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bl] geregeld plaats lean niet worden gegarandeerd. De kranke samenleving. Krank is de maatschappij. Dat is geen droomwoord van een somber dichter, 't Is helaas volle waarheid. De samenleving is ziek en lijdt aan vele kwalen. En vele cn velerlei dok ters geven het middel tot redding. De communistische en socialistische leiders hebben zoo pas weer vergaderd te Moskou en Géncve. Daar is 't kranke lichaam der Maatschappij weer onder zocht en de geneeswijze vastgesteld. De communist wil door oproerkreet en revolutie daad eerst den chaos bren gen in de zieke maatschappij, en dan na deze bedwelming wildweg het operatiemes hanteeren. 't Logge Rus land heeft 't eerst zoo'n geweldige be handeling mogen ondervinden, maar uit den bedwelmingsroes is helaas nog niet ontwaakt de nieuwe maatschappij van geluk en broederschap. Integendeel de revolutie-wonde is nog lang niet geheeld, 't communis tisch genezings-recept bleek alles be halve afdoende en heeft zelfs de oude kwalen verergerd. Maar de heelmeesters van Petrograd en Euda-Pest, van Moskou en Weenen werden rijk betaald en willen nu o zoo graag hun met goud en diamanten be taalde kwakzalverij voortzetten. Het socialisme bemoeit zich ook met de zieke. Zijn recept lijkt veel op dal van den communist, maar het geeft 't gevaarlijke diankje wat langzamer in, meer lepeltjes-gewijze, meer verzoet, meenend dat de maatschappij is als 'n kind, 'n arm ziek kind, dat van zoetig heden houdt. De communist beweert dan ook dal uit den chaos plots als bij tooverslag de vernieuwde en blijde en gezonde maatschappij zal ontstaan, terwijl de socialist toegeeft dat zijn methode eerst na jaren 't doel bereikt. Maar noch de tierende kwakzalver op de markt der groote maatschappij, noch de dokter, die vleit om de volksgunst, zullen de maatschappij ge nezing kunnen brengen. De socialistische leer mist ten eene- male den hechten grondslag der waar heid, en hoe zal ooit een dwalende leer de dwalende maatschappij den rechten weg wijzen We gelooven gaarne dat onder de socialistische voormannen edele nten- schen zijn, die inderdaad willen wat hun dichter Adama van Scheltema zegt: De kranke aarde in 't zonlicht lillen maar eerlijk zullen we eens moeten erkennen, dat dat blije zonnelicht niet te koop is voor geld, wat brood en spel. Zonlicht is er in 't leven van den geloovigen landman, die lange dagen zwoegt op den akker, en toch vr en tevreden zijn plicht doet. Zonlicht is er niet voor den rooden arbeider, die volop verdient met zijn "-uren-werk, maar wiens ziel verzuurd en verkankerd door baat voor al wat boven hem staat, gevolg van revo- lutionnaire propaganda. Daarom reeds kan de leer van 't socialisme nimmer aan de wereld 't groote geluk brengen, omdat het in 't arbeidersleven den godsdienst uitscha kelt, de eeuwige brun van zielevreugd. Maar ook op zuiver economisch ge bied blijkt het socialisme niet in staat verbetering te brengen. En dat schijnen de leiders in te zien, want hoe langer hoe grooter wordt hun afkeer om ver antwoordelijke posten te aanvaarden. Ze voelen zich sterker blijkbaar in hel slooperswerk, dan in de kunst van op bouwen. En mooie worn den zijn gauwer en gemakkelijker gezegd dan mooie daden gedaan. Dit beginnen hun eigen volgelingen langzamerhand in te zien. Want on dank de grootspraak omtrent de zon nige toekomst der roode maatschappij en ondanks de malelooze kritiek op de burgerlijke samenleviog, verliest de groote partij heel wat leden in den laatsten tijd. Beide Internationales, vergaderd te Moskou en Géncve, zullen niet bij machte zijn de kranke maatschappij te genezen. Daar is nóg een Internationalede Roomsch Katholieke. En die heeft uit vrees voor concur rentie haar genczingsrecept nog nimmer gewijzigd gedurende de 20 eeuwen tn haar bestaan. Die alleen kan redding brengen, want haar leer is onfeilbaar en geldt voor alle eeuwen. »De aarde in 't zonlicht heffen* is ook haar doel, maar in tegen stelling met beide roode Iuternationales denkt zij op de eerste plaats aa licht der zonnen Zon. Binnenland. In zijn tweede artikel in de Econ, Stat. Berichten behandelt de heer astra, Gemeente-Secretaris van Amersfoort, de inrichting van een kre dietwezen voor de gemeenten. Dit zal aan twee behoeften moeten doenhet zal moeten voorzien in behoefte aan kasgeld en het zal de V3ste leenicgen moeten plaatsen. Het georganiseerd kredietwezen zal echter ook moeten dienen om toezicht publiek te herwinnen. De behartiging van een en ander wenscht schrijver toe te vertrouwen aan een afzonderlijk daarvoor in het leven geroepen bank, die geen andere taak mag hebben. De gemeenten zullen dan niet meer onafhankelijk van elkaar een beroep op de geldmarkt doen. De bank zal dc leeningen met de gemeenten zelve aangaan. Zij zal een naamlooze ven nootschap zijn. De gemeenten moeten zich verbinden, bij geen andere instel lingen geld op te nemen of leeningen aan te gaan, dan met haar goedvinden. De gemeenten krijgen een paar com missarisplaatsen, zoo ook de staat en de Ned. Batik elk één. De staat mach tigt de Bank, den gemeenten een V diet te verleenen, gelijk aan het ti voudige van de rijksuitkecring krachtens de wel van 1897, ondei de voorwaai den lo. dat de gemeenten hel rijk machtigen tot inhouding van de keering, zoo dc gemeenten haar ver plichtingen niet nakomen (de regeling dus zooals die ongeveer in de Woning wet voorkomt)2o. dat de gemeenten het krediet ontvangen door tusschen- komst van den postcheque- en girodienst en zij de verplichting op zich nemen, zooveel mogelijk alle betalingen en ontvangsten te laten loopen over dien dienst. Er zou dan een groote inkrim ping plaats vinden van de geldcirculatie en de gemeenten verkrijgen een groote rentebesparing. Op deze wijze ontstaat tevens een contr Ale op het oploopen van de vlottende schuld der gemeen ten, dus feitelijk 6p het doen van uit gaven, waarvoor te zijner tijd voor een goed deel zal moeten worden geleend. Aan de bank zou schr. het recht willed toekennen obligaties met langen en ook korten looptijd uit te geven. Hij zegt dan nog o. m. Ook hiervoor doe ik een beroep op den Staat, hierin bestaande, dat hij de instellingen als pensioenfondsen, spaar bank, enz. die ten aanzien van de be legging hunner gelden onder controle staan van den Staat, verbiedt recht streeks met de gemeenten leeningen aan te gaan, daarentegen machtigt, zoo noodig verplicht, een door de regee- liug of daarvoor aan te wijzen college le bepalen deel van dc daarvoor be schikbare middelen te beleggen in obli gaties van de Bank. Verder moet de Bank haar obligaties trachten te plaat bij het publiek. Ik denk mij hier handeling van de gewone bank, die overtollig geld uitgeeft en door op neming in haar behoeften voorziet, In het aanbeveling zal verdienen hieromtrent een regeling te treffen met dm geldhandel, zou nader kunnen worden overwogen. Wellicht zal het aanbeveling verdienen deze hierin te kennen, te kennen, teneinde een vrucht bare samenwerking beslist mogelijk te laken. Ten slotte acht schr. een tweeledige directie van de bank noodigeen voor de baukzaken en een voor het toezicht op de gemeenten,. Een schipper van Mains is met een lading bazalt, op sleeptoi Lemmer, tusschen Urk en die plaats, door stormweer overvallen. Zijn vaar tuig is gezonken. De schipper, diens i zes kindereo, het jongste dagen,zijn met eigen sleep behouden le Lemmer aangekomen. gesloten en vervolgens een kast leeg gehaald. Zij ontvreemden een porte feuille, inhoudende f1200, 7 gevulde kinderspaarpotten, 1 gouden broche, gouden en zilveren ringen, zilveren dameshorloge, een doublé halsketting met collier, twee portemonnaies, twee geldbeursjes en twee paar dames- en kinderoorbellen. Geen der huisgenooten heeft iets van het nachtelijk gebeuren bemerkt. Te Winterswijk heeft de douane een wagon, bestemd voor Amsterdam en komende uit Duitscbland, aangehouden, zij bevond dat de inhoud bestond uit 200 zoogenaamde >uurwerken< welke bleken te zijn patronen. Te Eist (Utr.) is men met het plukken i het tabakszand goed geëindigd. Het gewas is prachtig. Te Rhenen is de laatste tabak (ge- ss 1019) opgekocht door Frowein en Co., te Arnhem, tegen den prijs van f43 per 100 pond. Te Enkhuizen zijn binnen gebracht de iizeren zeilkast Adriana van Dord- :t grint van Duitschland vooi Harlingen, en de zeilaak «Jenny», met grint van Duijschland voor Terschelling. Beide schepen hadden op zee de groote mast over boord gezeild. De vijlenkapper V., uit de Stolk- straat te Rotterdam, heeft in de fabriek te Hillegersberg, een steen van 2600 kilogram tegen het hoofd gekregen. Hij was op slag dood. De man laat een vrouw met acht kinderen na. Te Assen is gevankelijk binnenge bracht de arbeider Rink A„ uit Weer- dingerveerr, verdacht van diefstal van f 1000 uil dc woning van den veenbaas Kniggc tï" Weerdinge Ten huize van landbouwer Verkade, te Schiedam is een brutale diefstal ge pleegd. Terwijl het uit 11 personen be staande gezin lag te slapen, hebben inbrekers zich toegang verschaft tot de slaapkamer, de deuren van de bedstede L. S. Bij deze hebben wij de eer U mede te deelen dat door mij ondergeteckende is heropend de van ouds bekende KOKSZAAK EN BANKETBAKKERIJ voorheen firma R. de Haas Langestraat 87, Tel. no. 50, Amersfoort. Aanbevelend, j y^ Wzn_ Buitenland De Polen weren zich dapper drijven de Russen op verschillende punten met kracht terug. Een gelukkige omkeer is er, ten gunste der Polen, in de krijgsbedrijven gekomen. In de Telegraaf neemt de dagboek schrijver er een loopje mee. Hij schreef Uit de beste bron verneem ik, dat op ons departement van Oorlog te Den Haag het volgende draadlooze telegram van den Poolschen opperbe velhebber is ontvangen Kabinet. Vertrouwelijk. Te velde, 20 Aug. '20. Beste Pop I Hij is reusachtig Het ging belabberd met ons. Wat wij deden, het mislukte. Als ik dacht, dat wij de Rooden ver pletterd hadden, 9tonden er weer tien duizend andere voor ons, soms zelfs achter ons. Het zijn precies een zeker levend gedierte, waarvan Weygandzegt: «quand il n'y a plus, il y a encore», Wij peinsdea ons suf, wat de reden toch kon zijn, dat wij zoo slecht op schoten. Wij stonden aan den rand van den afgrond. Ik wierp er schichtigen blik in en wat zag ik op den bodem er van liggen Gij raadt het reeds 1 De tweehonderd duizend Nederlandsche uniformen, die gij zoo welwillend waart ons tegen een be hoorlijken prijs hij was wat hoog, onder ons gezegd te verkoopen. Mijn hart zwol. Ik begreep het thans. Onze Poolsche uniform maakte geen indruk op den vijandIk moest mijn leger de Hollandsche aantrekken. En waarachtig, Pop I Het was of de duivel ms ge varen was. Zoodra bad niet Pool een van uw uniformjassen of van een slordigen, almaar re- tireerenden soldaat was hij omgetooverd en onversaagden, niets ontzienden held. Nauw stormde het eerste in uw uniform gehulde detachement op de Rooden af, of ik zag ze krijtwit wor den. Er ontstond verwarring in hun gelederen en onder de kreet«De Hol landsche Landweer Wij zijn verloren gingen zij aan de baal. Zij loopen nog. Als ze maar blijven loopen. Wij dan ken dit resultaat aan den onovcrwin- lijken Hollandschen geest, die zelfs tot in de pantalons uwer soldaten huist, en indien gij nog een paar honderd duizend groen-grijze kapotjassen te :~sen hebt tegen civielen prijs, stuur dan ommegaand 1 Een handdruk Van held tot held, Steeds (get.) onleesbaar. Te Abbadia y Salvator (Italio) heb ben Italiaansche Bolsjewiki, na afloop eener meeting, een aanval gedaan op de processie, die daar gehouden werd op O. L. Vr. Hemelvaartdag. Er wer den zeven personen gedood, onder wie een religieuse en verscheidene gewond, onder wie een priester. In een ander plaatsje bij Cremona werden de deel nemers aan de c.int-Rochus-processie aangevallen met dolken cn revolvers en trachtten de roovers zich meester te maken van de relieken. Ook daar werden tal van personen gewond. Het Fransche «Journal Officiële geeft een overzicht van de geboorte- en .sterftecijfers van 1919 over de de partementen die niet door den vijand bezet geweest zijn. Hoewel de cijfers gunstiger zijn dan in het vorige jaar, overtreffen de sterftegevallen toch nog met 217.181 de geboorten-aangiften. Amersfoort In de vergadering der Kamer van Koophandel kwam in behandeling een Missive der Maatschappij Fles en Co. te Amsterdam, met steunvrage voor 'n adres aan den Minister tot afschaffing van den hal ven cent. De daling der geldswaarde ontneemt aan dit muntstuk alle practisch nut. Daarentegen veroorzaakt het veel ad ministratief werk, is de oorzaak van vergissingen, Afschaffing zou tevens boexeninriebting en 't werk van reken machines vereenvoudigen, in andere lan den komt zulk een klein muntstuk niet Bij deze Missive was een schrijven van prof. Volmer. Deze acht afschaffen van den halven cent schadelijk voor den kleinhandel maar wenscht in den Aan de Ganges. 21) »Wie is die godin, die zooveel offers verlangt!» «Ik zwijg.» «Een slecht begin, Mantschadi. Ge dwingt mij u te folteren.» «Mantschadi is sterk.» «Spreken we van iets anders. Er ligt mij veel aan gelegen, te weten hoeveel personen op Raimangal zijn.» «Dat weet ik zelf niet, wel dat cr ve len zijn, die allen Soeydana, ons opper hoofd, gehoorzamen.» «Mantschadi, kent ge de tempeljonk- «En wie kent haar niet?» «Goed, spreek mij van AdaCorisanth.» Een gruwelijke grimlach speelde om Manlschadi's mond. «Spreken van Ada Corisanth riep hij grinr.ekcnd. «Nooit. Kammamoerri kwam tusschen beide. «Meester,» sprak hij, «laat dit over aan mij, gij zult zien, dat dc kerel spreekt. Het vuur deugt voor hem niet. Ik zal het ijzer beproeven.» «Wat bedoelt ge?» «Dat zult ge dadelijk zien, meester I» De Maharat ging naar het andere ver trek en keerde terug met een duim schroef eeu vreeselijk folterinstrument. «Gij zult nu zien, hoe ik er mee te werk ga cn ik zweer u, dat niemand een gelijke licfkoozing doorslaat, zonder ge sproken le hebben, Hij greep den rech tervoet van den gevangene vast, en duwde den grooten teen tusschen de «Pas op, Mantschadi, ik begin.De schroef boorde in het vleesch. De Mi harat beschouwde den gemartelde, wicn voorhoofd met koud zweet bedekt wai «Zal ik verder gaan?» vroeg hij. Mantschadi beefde. Hall waanziuni van pijn, brulde hij als een tijger. «Spreek op of ik ga door.» zcide Maharat. «Neen niet doorgaan ik zeg alles.» «Ik wist wel, dat ge spreken zoudt, «Haast u wat, als ge met wilt, dat ik aari den anderen voet opnieuw begin. Waar is de jonkvrouw der heil g. pagode «In de onderaardsche gangen mom pelde Mantschadi met half verslikt-; stem. «Zweer bij uw godheid, dat ge ons niet bedriegt,* lk zweei het bij Kali.» «Vooruit dan. Welk gevaar dreigt haar Biecht alles op.» «Zij hadden het mij bevolen. Allgij honden.» «Vocruit, vlugger, of ik draai weer •-•Een vonnis zal over haar voltrok ken worden. Kali heeft haar ter dood veroordeeld. «Vooruit I Vooruitriep Tremal-Naik in dc hoogste spanning. «Zij zulien mij niet weerzien. Zij zul len raden welk lot mij getrclïen heeft zij zullen dus weten dat gij nog leeft. Welnu, een van beiden moet sterven. Ada is in handen zij zal sterver. «VreeselijkMaar ik z\l haar redden. Ken ironische glimlach pl mide de lippen van den gemartelde. «Dc Thoegs zijn machtig* stotterde hij. «Treinal Naik zil sterker rijn. Lach zooveel ge wilt, Mantschadi. la weet, dat de heilige banaan naar de ordei aardsche gangen leidt, 'i Is goed, dal ik dit weel.» Ik heb te veel gesproken. Ge kunt mij dooden, ik sterf immers toch reeds maar meer zal ik niet zeggen,» «Zal ik opnieuw beginnen vroeg Kammamoerri. «Ik weel, wat ik te doen heb,» ze Tremal-Naik. «Ik breek op!» «Dezen nacht nog -Hebt ge 't niet gehoord? Morgei kon het te laat zijn.» «De nacht is donker en stormachtig. -Des te beter, dan ik daar landen zonder gezien Ie worden. «Meester, naar Raimangal gaan, heet den dood in de a men loopen.» Dezen nacht zullen mij niet eens de bliksem des hemels tegenhouden. Dar mal» De tijger, die zich in trek bevond, sprong knorrend op plaalsste zich naast zijn meester. »N dc boot, trouw beest, en bereid u op een gevecht voor. Gij Kamiiiamoerr' blijft hier. Mantschadi is nog riet dood. Snel wapende hij zich mei geweer, p stolen en mes, voorzag zich van een vo doende hoeveelheid kruit en kogels e ging opgewonden de hut uit. «De nacht is niet gunstig.» zei hij, terwijl hij den hemel beschouwde, «maar mets zal mij tegenhouden. Okon ik op tijd komen, om haar te redden. Arme Ada,» Plotseliug wceiklonk een schot. «Wat is dal?» vroeg Tremal-Naik verrast. Hij keek naar de hut etl ontdekte Kamma moerri, die naar hem toeliep. Hij tot de tanden gewapend en droeg de roeispanen op zijn schouder. «Wat is er gebeurd?» vroeg de slan genjager. «Kammamoerri heeft Aghoergewro ken, antwoordde de Maharat. «Met'n pistoolschot doodde ik Mantschadihij hinderde onsnu kan ik u ten minste volgen.» Kammamoerri, weet 'ge, dat wij misschien nooit meerterugkeeren Weet dat ons op Raimangal de dood wacht «Ik weet 't meester. Welaan dan, mijn dappere Maharat, volg mijPuntby zal onze hut bewakeu.» Zooals de Maharat voorspeld had, was de nacht zeer stormachtig. Enorme wolkenmassa's stapelden zich aan den hemel opde wind huilde door de Suuderbands en knakte de groote bam boestengels. Die welke aan den oever der rivier stonden, werden door wind en gollslag losgeslagen en meegevoerd. Van tijd tot tijd scheurde een bliksem straal de duisternis van elkaar, gevolgd door een donderend gekraak. Het re gende nog niet, maar het kon niet l»ng meer duren, of de sluizen des hemels zouden het aardrijk overstroomen. De beide Indters cn de tijger bereikten spoedig deu oever der mangal, die zeer gezwollen was en duizenden bamboe- planten meevoerde. In het riet verbor gen, wachtten zij een tijdje, totdat de bliksem den tegenovergestelden oever verlichtte, en stegen, toen, zeker er van, dat zij niet gezien werden iu het bootje. Wordt verve lgd.

De Eembode | 1920 | | pagina 1