Amersfortia J. H. ittmann 1.1. KASPERS I, K. Spaarbank LlWeslenbeig Advertentiën J.J. KASPERS L. J. Hemels Electro Technisch Bureau B. SCHOOLEMAN P. J. Landman P. Leenards In de Vischhal BRUINTJE F. H. Lomans F. W. VAN DEH WILDE Sigaren Kunsttanden-Gebitten G. van Kalieveen In de van ouds S. H. Massa Filiaal IJmuider Vischhandel Deurwaarder l.Kuijters publiek verkoopen, Emaille Artikelen A. W. Timmermans Zeldzame Aanbieding H. L. van ESVELD MEUBELEN Coöp. Melkcentrale Fabriek van prima melk en melkproducten DE EEMBODE „Hoor en Ontwikkeling thuis te lezen bepaald de chemische wetenschap niet gelukt, uit het door de aarde geleverde materiaal van organi sche, halforganische en anorgani sche stoffen, op zijn minst voor dieren geschikte voedermiddelen voort te brengen, zooiang zal de beschaafde wereld van den land bouw en zijn voortbrengselen afhankelijk zijn,« We zeggen, dat moge waarheid zijn als een koe, wanneer de arbeid tot die produktie, zoo geringe finantleele waardeering vindt In de maatschappij, dan zal 't weldra aan voldoende werk krachten ontbreken om in ons land ten minste de eigen bevol king van voedsel te kunnen voor- En wij komen tot 't besluit, dat de verbetering, de ontwikkeling der landbouwtechniek tot een hoogsten bloei, wel de bodem productie zeer heeft vermeerderd, maar aan de landbouwers niet in voldoende mate een beter bestaan heeft bezorgd. Ten slotte loopt daardoor ook de voldoende voortbrenging van voedingsmiddelen spaak. Er dient dus naar maatregelen uitgezien te worden, welke een duurzame zekerheid kunnen te voorschijn roepen, dat de bodem productie het land van voedsel voorziet en onze onafhankelijk heid waarborg verschaft. Amersfoort 3690 retraitanten, deelnemers aan de 68 retraiten die in dat tijdsverloop werden gehouden. Onder de retraitanten waren 1734 mannen en jongelingen en 1956 vrouwen en meisjes. Van de parochies, hier en in den omtrek, zijn de cijfers als volgt Achterveld 9, Amersfoort: St. Ansfridus 10, St. Franciscus Xav. 75, St. Henricus 8, O. L. Vrouw 54, Apeldoorn 24, Baarn 27, Barneveld 4, Blaricum 13, de Bilt I, Bunnik 31, Bussum 108, Co- then 10, Eemnes 12, Hamers veld 23, Harderwijk 1, HilversumSt. Clemens 6, O. L. Vrouw 32, H. Vitus 110, Hoogland 05, Hoog landerveen 4, Laren 5, Naarden 35, Nijkerk 2, Renswoude 4, Rij- senburg 2, Schalkwijk 34, Soest 9, Soesterberg 5, Utrecht 397, Werkhoven 18, Wijk bij Duur stede 26, Zeist 28. Godsdienstleer. Hat H.Sacramant das Huwelijks. Door dit Sacrament is het ver drag tot de natuurlijke levensge meenschap, welke aan het gezin ten grondslag ligt, tot de sacra- menteele waardigheid verheven. Het wezen des huwelijks be staat in de vrije, wel overdachte overeenkomst der verloofden, waarbij zij zich tot een onver deelde, onscheidbare levensge meenschap verplichten, Deze overeenkomst (het huwelijkscon tract) kan zooals elk ander con tract geldig en ongeldig zijn en omdat het huwelijkscontract van gedoopten een sacrament is, kan de Kerk, maar ook de Kerk alleen, de geldigheid afhankelijk maken van bepaalde voorwaarden, even als de Staat dit b.v. doet voor het testament. Een huwelijk, dat ongeldig is volgens de wetten der Kerk, is in het geheel geen huwelijk, maar zondige samen leving, ook al zou het geslo'::i zijn op het stadhuis en door den Staat als geldig worden erkend. In sommige omstandigheden is echter een huwelijk ongeoorloofd, maar toch geldig: wie zulk een huwelijk sluit, zondigt daarmede zwaar, maar is en blijft wettig gehuwd. De omstandigheden, die een huwelijk ongeldig of ongeoorloofd maken, heeten huwelijkfbeletselen. De voornaamste beletsels, die een huwelijk ongeldig maken, zijn: 1. De huwelijksband: een reeds bestaand huwelijk maakt het sluiten van een ander huwelijk ongeldig. 2. Bloedverwantschap tot in den derden graad der zijlinie. (Volgens het nieuwe Kerkelijk Recht, dat met Pinksteren 1918 van kracht is geworden.) 2. Aanverwantschap of zwager schap. Zij is een soort van ver wantschap, die ontstaat tusschen een persoon en de bloedverwan ten van een ander persoon, waar mede hij geldig getrouwd is. Aan verwantschap maakt een huwelijk in rechte linie altgd ongeldig; in de zijlinie evenwel slechts in den Isten en 2dcn graad. Tusschen de bloedverwanten van den man en de bloedverwanten van de vrouw onderling bestaat er geen aanverwantschaper is derhalve niets tegen, dat twee broeders met twee zusters trouwen. 4. De plechtige gelofte van eeuwige zuiverheid en de Heilige Wijding van sub diaken, diaken of priester. 5. Geestelijke verwantschap. Zij bestaat tusscheo dengene, die ge doopt heeft of de doopborgen van den ecnen kant en den doopeling van den anderen kant. Voor de doopborgen ontstaat de geeste lijke verwantschap niet uit de, in geval van nooddoop, later toe gepaste ceremoniën. 6. Niet-christelijke godsdienst: ongeldig nl. Is het huwelijk tus- Hchen een katholiek gedoopte en een ongedoopte. Wordt vervolgd. Kerknieuws. De Hoogeerw. Pater A. N. Broeken. Provinciaal van de Eerw. Paters Missionarissen van het H. Hart van Jezus te Tilburg, ont ving uit Rome bericht van rijn benoeming tot Generaal Overste der Congregatie. 8t. Alfonsus Retraltenhuls Amersfoort Van 1 Augustus 1919 tot met 31 Juli 1920 toefden in hel Sl Alfonsus Retraitcohuis te Retraiten In het St. Alfonsushuis te Amersfoort. De Retraite bestaat in gebed, gewetensonderzoek en beschou wing der eeuwige waarheden in :n bepaalde volgorde. Velen trekken zich jaarlijks tot' ontspanning eenigen lijd uit hun zaken terug nog redelijker is het, enkele dagen de aardsche beslom meringen te ontvlue' ten, om door een Retraite de overtuiging te ver levendigen, dat het leven slechts een voorbereiding is voor de eeuwigheid. Doe uw voordeel met deze groote weldaad, zoo nie< jaarlijks, dan toch op enkele belangrijke tijdstippen van uw leven en vooral, wanneer gij in een stemming ver keert, waarin gij niet zoudt wec- schen te sterven. 710 Sept. Meisjes v. d. ge wonen stand, verg. f 5.50. 1114 Sept. Leden der St. Al- fonsus-vereeniging uit Utrecht nderen, verg. f 5.50. 1619 Sept. Heeren Vincen- tianen, verg. f8, 2124 Sept. Gehuwde Dames middenstand, verg. f 6. 2730 Sept. Dames. 25 Oct. Spoor- en Tramw.- person. St. Kafaël, verg. f5.50. 69 Oct. Ongehuwde Dames middenstand, verg. f8. 11—14 Oct. Vrouwen en meis jes, verg. f5.50. 15—18 Oct. 2124 Oct. Retraitantcn-ver- eeniging v. ledeo en oud-leden van het Wapen der Kon. Maré chaussee, verg. f5.50. 29 Oct,1 Nov. Mannen jongelingen, verg. f5.50. Beleefd verzoek zich aan melden bij de Directie van het Retraitenhuis. Kertulijlu Diensten Amersfoort. Parochiekerk 0. L- Vr. Hemelvaart Lanflegracht. WOENSDAG. ir H. Mis voor het welslagei der processie. DONDERDAG. Avonds 7 uur Lof. DINSDAG en WOENSDAG de H, Mis te 8 uur de overige dagen 7, 8 en 9 uur. Parochiekerk van St. Franc. Xav •t Zand. ZATERDAG, ir Lof. Van 3'/j—9 uur Biechthooren. DAGELIJKS de Heilige Missen zeven, acht, en negen uur. Parochiekerk van St. Henricus aan de Boretrast. DINSDAG Half 8 Lof ter cere v. d. H. ZATERDAG 4 uur voorbereiding voor de H. Biecht voor de kinderen, daarna biechthooren tot 9 uur. Dagelijks de H.H. Missen or en 8 uur. Parochiekerk van St. Ansfrldut aan de Vontlellaan. ZATERDAG. Avonds half 8 Lof. Van 58 uur Biechthooren. DAGELIJKS de H. Mis om half 8. Hoogland. Parochie St. Martlnue. DAGELIJKS de H.H. Missen o half 8 en kwart over 8. fiooflland«roe«n. Parochie St. Jozef. IN DE WEEK H. Missen kwart voor acht en kwart over acht. nifkerk. Parochiekerk H. Catharina. WOENSDAG. Half 8 gezongen jaargetijde voor den Zeereerw. Heer Pastoor Wil- lemsen. ZATERDAG 7 uur Lol met Rozenhoedje. IN DE WEEK de H. Mis nm half acht. OEVRAAOD wordt Een net R K. Meisje Geboren Cornells ZOON van J. J. v. d. Veer A. B. M. v. d. Veer-v. d. Pavert 22 Aug. 1920. Krommestraat 46. SCHILDER- EN BEHANGER Siliid nik x Sillijkt prijiin Nieuwstraat 7a Amersfoort Getrouwd R. C. M. EMICH A. M. KUIPER die, mede namens de wedozijdsehe familie, hun dank betuigen voor de vele bewijzen van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. Amersfoort. 24 Augustus 1920. itn issislenl-bsekhGUilirlster] ■tl piiklijk in «in kttsin(slii) Schriftelijke aanmelding. tEMEEHTELIKE ARBEIDSBEURS chter Davidsho! No. 2 Amersfoort. Bij bovengeaoemden Dienst kan ge plaatst worden een tijdelijk adjunct-Commies 2e klasse Salaris I 1450.- f 1950.- per jaar. Salaris-herziening in voorbereiding. Sollicitaties in te zenden voor September e.k. bij de Directrice der Arbeidsbeurs. Timmerman en Aannemer Kamp 50, Telephoon no. 4-49 Uitvoering van 8lle Timmer en Metselwerken. Smalle Pad 12, Amersfoort Helllgenhergweg 5 - Amersfoort HUIS. U DECOfUUIESCUIlOER BEHANGER liifirroDiistrnt 21 - («instort beveelt zich beleefd aan als Aanspreker en aannemer van van Krankeledenstraat 20 is dagelijks versch verkrijgbaar Zee- en Riviervisch tegen scherp concurecrcnde prijzen. lederen dag versch gepelde Qarnalen en gerookte Paling. Wordt zonder verhooging van prijs aan huis bezorgd. 48 Hol M Telef. 356 Amersfoort. llnlu lichniscli luim 1 licit- h liuMinrlitlatii Moderne Bliksembeveiliging Vruchtensiropen Van de Firma Stokhuijsen VERKRIJGBAAR BIJ Stoovestraat 12-Telefoon 29 verkrijgbaar voor f 3.50, f 4.— f 5.— en f 6.— per IOO stuks Piikl MUit. Niamt proil. J. Veldhuizen, Zogatr. 16 Amersfoort. P. v. d. Burg, heiligenberg- weg 7 Amersfoort. Dagelijks te spreken. Vullingen Pijnloos trekken Vrijdags van 9—3 uur door f aodarts. Weverssingel 20 Lood- en Zinkwerk Aanleg van Gas- en Waterleiding Reparatie-inrichting bekende Slijterij in Gedistil leerd, Wijnen, Likeuren en alcoholvrije dranken, zijn nc steeds verkrijgbaar Boerenjongens en alsmede fijne Schillen-Brandewijn. Aanbevelend, Teleph. 292, Havik 41 Utrechtschestr. 40 Tel. 93 Amersfoort Hoofdkantoor IJmuiden, Filialen door het geheele land. lederen dag versche aanvoer van alle soorten levende zeevisch tegen marktprijzen. De Vischkiosken zijn geopend Soesterweg-overweg bij het Oude Station Donderdags) 7„ In Vrijdags7'--10 uurv-m- •12Va uur v.m. Julianaplein Donderdags) IfW Vrijdags) Bloemendal Woensdags 7'/z—10 uur v.m. Donderdags 2—5 uur n.m. 293 is het Telefoonnummer van de Eerste Amerstoortsche Begrafenisonderneming JOH. REINBOUD NIEUWSTRAAT 18 AMERSFOORT Billijke vaste tarieven. P. BIGOT, Ver.dumseslsr te Bussum It Amsrsltirt wegens opheffing van het bedrijf inCilt 't Boomjji Diiliginbirgiitrig It («insluit op faMig IS liiistii t.s. 's morgens Ie 10", uur Een groote partij nieuwe Bestaande git Circa 1000 Emmers, Broodtrommels, Etendragers, Gieters, Geldbakjes, Koffiekannen, Koffiekrulkjcs, Lepels en Vorken 5000 mooie Pannen Waschstellen, Nachtspiegels, 8000 Schalen, Vergieten, Vleeschschalen, Waschbakjes, Waschbordcn, Zand-, Zeep- en Sodabakjes, Koppen en Scholels en wat verder verkocht zal worden. Bezichtiging Woensdag van 10-5. Schilder en Decorateur Isngtgnclit intrttoil Door bijzondere omstandighe- den ben ik in 't bezit van cene aanzienlijke Collectie Juweelen, waaronder diamanten van het zuiverste water, bestaande uit Broches, Knoppen, .Bellen, Me daillons, Kruizen, Dasspelden, Fronlkttoopen, Ringen enz. Alles in goud geze'. Benevens zilveren Rozcnkr.inzen, scapuliermedail les, cenige gouden Heeren- en Dameskettingen en een marmeren pendule met Coupes. Genoemde artikelen zullen ais extra koopje ver beneden de thans geldende prijzen worden uitverkocht. Overigens alles in keuze tegen scherp conctirreerende prijzen voorradig ol kan spoedig gele verd worden door J. VAN WESSUM, Goudsmid, Krommestraat 20. Langestraat 135-137 - Muurhuizen 84 AMERSFOORT MEUBELMAKER - STOFFEERDERIJ - WINKELIER Handel in diverse soorten Stoelen, Spiegels, Schilderijen, Sponsen, Zeemleder, Huishoudeljjke Artikelen enz., Frieach Houtsnijwerk, Boldoot's Eau de Cologne en Zeepen. Inrichting tot maken en repareeren van Antieke Meubelen, eDz. In en Verkoop van 2e handsmeubelen Speciale inrichting voor het maken van Ljjsten en Encadreeren van Plaatwerken Telefoon No. 262 Voor het plaatsen van uwe adver tentiën in alle couranten volgens uwe opgave houden wij ons beleefd aanbevolen s Abonnementen op alle couranten en tijdschriften wor den door ons aangenomen ooK le veren wij alle studie- en leesboeKen Langegr. 28, Amersfoort Steeds voorradig: Lichtdruk 1 Teek en- en papier. Transparant 1 Kantoorboekhandel Langestraat 4 - Tel. 398. Behangerij Stoffeerderij Verhuizingen Kampstraat 30 Amersfoort Amersfoortsche RENTE 3.6 °lo Geringste inlage 10 cent. ZIT0A6EN 's ZONDAGS van 12-1 uur. 's WOENSDAGS van 7—7*/. «»r- In de Joageataohool, Brsodsatraat i.|k. 1.8. i. f. Roeien Utrechtschestr. 3. op elk gebied, kunt Ge voor U teil' deelachtig worden en Ontspanning is voor U doeltreffend te bereiken, wanneer Ge gebruik maakt van de R. K. Openbare Lees zaal en Bibliotheek, aan de Nieuwstraat no. 20, eene inrichting, die kosteloos toegankelijk is voor alle personen boven 18 jaar, en waar aan hen, die lid worden tegen beta ling van slechts f 1. per jaar, boeken wor den uitgereikt om

De Eembode | 1920 | | pagina 3