11. nan Hamersveld Jr. I I lllncblschnlriil Awitstiirt ITl Hoofdagent dor IT lAmstelbrouwerij] Amersfoort De Middenstandsvereenigingen «Han del en Nijverheid» en «De Hanze» deden aan de Commissie van Wetge ving der Gem. Amersfoort toekomen een rapport, waarin verwerkt zijn de gegevens verzameld in verband met de ingevoerde winkelsluiting. Uit een bijgevoegden staat blijkt dat vakvereenigingsgewijze het grootste ge deelte der neringdoenden tegen de sluiting is. alleen bij Zondagssluiting valt een meerderheid voor sluiting te corv- Individueel is de meerderheid echter tegen elke der vier sluitingstijden. De besturen formeerden uit de schillende vakvereenigingen, groepen die uit den aard van hun bedrijf bij elkander kunnen behooren. B$ deze groepen is A. omvattende het Bakkersbedrijf, tegen elke sluiting. B. Omvattende het Zuivelbedrijf te gen elke sluiting behoudens de Zon dagssluiting, waar slechts een kleine meerderheid vóór is. C. omvattende de klcedingbedrij' zijn vóór de sluitingen, behoudens de 7 uur sluiting. Waar uit bovenstaande groepeering blijkt dat twee Consump tie-groepen tegen sluiting zijn. hebben wij nog een vierde. D. omvattende alle Consumptiebo- drijven, geformeerd. Het blijkt dat deze groep tegen alle sluiting is. Brengt men de overblij' den van groep D. onder bij een groep dan kan men hieruit zien dat daar van een meerderheid voor Zondags sluiting is, doch voor de andere slui tingen geen meerderheid is te verkrijgen. In het gunstigste geval, de Zaterdag avondsluiting. zouden 64 winkeliers zich definitief vóór de sluitingsverorde ning verklaren. Gezien, de staat der stemming en de daarbij behoorende documenten, deelen de besturen als hun zienswijze mede: le. Dat de toestand voor den win kelier niet zoo rooskleurig is, dat hij een deel van zijn verkooptijd kan 2e. Dat over het algemeen ernstige bezwaren zijn ingebracht, met het oog op het Vreemdelingenverkeer. 3e. Dat onze besturen nieenen, dat de verordening niet, of althans moeilijk uitvoerbaar zal blijken te zijn, door ze meer kwaad dan goed zal stichten, omdat die winkelier, die het met de naleving der verordening niet zoo nauw neemt, daarvan zal profi- tceren ten koste van hem, die ze stipt tracht na te leven. 4e. Dat de vrijwel algemeene wensch der Amersfoortsche winkeliers is, dat de verordening zoo «pocdig mogelijk wordt ingetrokken. Zij verzoeken, ingevolge afspraak, met dit advies rekening te willen houden. Namens Handel en Nijverheid L. HOUBAER. Voorzitter. B. KRAMER, Secretaris. Namens De Hanze: A. C. BEYER, Voorzitter. L. J. HEMELS, Secretaris. Uit Basankusu in den Belgischen Congostaat, kwam het treurige bericht, dat de Weleerw. Hi.er G. Wantenaar die daar nog maar korten tijd als mis sionaris werkzaam is, ernstig ziek werd en van de laatste H. Sacram Stervenden is voorzien. Aan onze lezers, die zich ongetwijfeld nog goed herin neren. de blijmoedig gestelde reisbrie ven van dezen volijverigzn missionaris, in ons blad opgenomen, wordt een hartelijk gebed voor zijn volledig her stel verzocht. Geboren Francina, d. van A. Maas en P. Jansen. Cornells, Jongblad en B. J. A. Bakhuis. Willem, z. van H. J. Willemse en A A. H. Jansen. OverledenHendrikus Holland, 22 jr. ongehuwd. Op de markt. Appelen f20 a f28, peren f 18 a f30, zandaardappelen f5 li f6, hoendereieren f 17 -i f 17.75 per 100 St., grasboter f3.10 ii f3.40 per kilo, kippen f2.50 j f 3.25kuikens f0.75 h f 1.50piepkuikens f 1.50 f 1.75 oude eenden f 1 af 1.75 tamme konijnen f 1 «i f 3 duiven f 1.20 i f 1.60 per paar, magere varkens I 90-i f 140 zeugen 1180 ii fó00; biggen f 30 a f60. Aangevoerd waren ongeveer 20 heet. appelen 10 heet. peren 50 heet. zandaardappelen 35000 stuk» hoender- eieren 350 kilo graBboter50 magere varkens 200 biggen en 40 zeugen. Kaasmarkt. Aangevoerd 49 wagens bevattende 8300 KG. kaas. l'rijzcn f78 tot f85 per 50 K.G, Handel .lug. 't Vieren van het eerste Lustrum der R. K. Burgerjongelingen vereeniging St. Aloysius is uitgesteld tot Zondag i 10 October a.s.; des avonds half zeven het Patronaatsgebouw aan het Zand. Programma's zijn 's avonds aan de zaal verkrijgbaar. Herinnerd wordt aan de vergade ring van het Plaatselijk Comité voor Kath. Sociale Actie te houden op a.s. Donderdag des avonds acht uur in het Patronaat aan de Elleboogsteeg. Namens de voorloopige Commissie werden uitnoodigingen verzonden voor het bijwonen van eene bijeenkomst op Donderdag 23 September a.s., de9 avonds 8 uur, in de bovenzaal van de K. Militairen-Vereeniging aan 't Zand, teneinde te geraken tot het op richten van eene R. K. Vereeniging voor Ontwikkeling en Ontspanning van Dames en Heeren. Maandag 4 October nemen de re petities van Toonkunst een aanvang. In studie zal worden genomen het atorium van Mendelssohn, «Paulus,» onder leiding van Petri. De uitvoering zal plaats hebben in Februari, terwijl den leden van Toon kunst op 10 December een solisten concert zal worden aangeboden. De nieuwe R. K. Artsenvereeniging telt reeds 230 leden. Het hoofdbestuur bestaat heeren dr. Jorissen, voorzitter M. van Balen, Amsterdam W. Bronk- horst, Apeldoorn W. B. Huddleston Slatar, Rotterdam P. E. G. Heijden, 's-Bosch J. H. H. Joosten, Helden (L.)L. H. van Romunde, Utrecht. Spoedig zal een algemeene verga dering worden bijeengeroepen tot vast stelling der statuten. Luitenant-Adjudant Trbo is benoemd tot Adjudant van den Commandant der IVe Divisie, ter vervanging van Luite- -Adjudant Van Voorst Evekink die overgeplaatst is bij het 3e Reg. Hu zaren, in verband met zijn plaatsing Hoogere Krijgsschool. Kapitein Ritsma wordt gedetacheerd bij het Algemeen DemobHisatiepark te Soesterberg. De bronzen gesp voor achttien jaren trouwen dienst wordt op 24 Septem ber toegekend aan den schrijver G. Wichman ten bureele der IV Divisie. Kapiteift van Seters wordt ontheven in zijne detacheering bij het Alge een Demobilisatiepark. Zondag hield dc afd. Amersfoort omstreken »St. Stephanus» van den R. K. Bond van Post-personcel haar driemaandelijksche vergadering. De Voorzitter memoreerde in 't kort, dat het Rijkspersoneel wederom staal in 't teeken van actie. Immer ij de toestand van het Rijkspersoneel, speciaal het postpersonccl is ellendig. Algehecle tekortkoming letterlijk in alles. Om daaraan een einde te krijgen ver zocht het Bondsbestuur de huidige Regeering een tegemoetkoming in de tegenwoordige levensomstandigheden, doch hieraan werd slechts ten dcele gehoor gegeven, door den kindertoeslag ten deele te veranderen. Verder weigert de Regeering te gaan, hetgeen voor hel postpersonccl beteekent algehcele in zinking. Het is te hopen, dat deze maat regel niet al te verstrekkende gevolgen zal hebben, dal het postpersoneel niet ten einde raad gebracht zal worden, dat de Kegeering spoedig en afdoende zal helpen, vóór dal dc gevolgen Regeeringsrckening zullen komen. De vergadering ging accoord nv gesprokene van den Voorzitter e.i gaf zijn meening te kennen in ei welke met algemeene stemmen werd aangenomen. De vergadering sprak er z'n teleur stelling over uit, dat de samenwerking was verbroken. Het vergaderverbod zal gehandhaafd worden, doch dan stellen zij daartegenover, dat de Regeering haar plicht kent tegenover haar ambtenaren. De Molic luidt: gunstig. De Raad nam de voorstellen van B. i W. niet aan, zoodat de 22 toon groepen hun zin kregen. Er zullen daardoor eenigszins vreemde verhou dingen ontstaan zoo zal een concierge aan een lagere school meer salaris hebben dan vele onderwijzers aan die school. Voor de politic-agenten wordt het salaris nu 1 1900— f 2300 per jaar, voor de werklieden bij je reini ging en de schoonmakers f 30f32.50 per week. Daar deze nieuwe regeling f 154.000, kost zal belastingverhooging noodzakelijk worden de factor wordt van 1,4 op 1.7 gebracht, waarbij dan misschien nog komt een suppletoire invordering van 0,1. Toen eenmaal was uitgemaakt dat de voorstellen van B. en W. niet werden aanvaard, had de groepsgewijze-be- handeling weinig belangwekkends. Enkele raadsleden hadden een favo riet liever in een hoogere loonklasse putten zich dan uit om 't gewicht i 't ambt te verheffen boven A. P., ar over 't geheel werd maar weinig gewijzigd. Alle raadsleden voelden echter dal de belasting onaangenaam zwaar gaat drukken op vele categorien o g«ij. Vandaar de ontkenning van enkelen, dat deze verhooging oorzaak dien bezwarenden drank. Goed ingezien is dit ook r geval. Sinds eenige jaren heeft de Raad onder de suggestie van nieuwe leiders die al maar praatten van de nieuwe behoeften der allengs zich meer en meer uitbreidende gemeente Amers foort, beduidende geldsommen ver werkt aan 't voor model-gemeente of proef-konijntje iungeeren is immer eenig risico verbonden. En boewei de leidende maDnen door harde noodzaak gedwon gen in den laatsten tijd wat meer op de dubbeltjes zijn gaan letten, de ge volgen van vroeger genomen beslissin gen blijven soms als 'n looden last drukken. De heer Holland die ook nog wel eens wat verstandigs zegt, vroeg„Be hoort belastinggeld niet tot de nuttige uitgaven Als je wat meer belasting moet betalen is dat zoo erg niet, wanneer de gemeente je daarvoor ook weer het noodigc teruggeeft." Vooral op 't laatste moet worden gelet. Er zijn honderden belastingbeta lers die daar zoo bitter weinig var merken. De 2e luitenant van Leeuwen, het 5e reg. infanterie, is werkzaam ge steld als leeraar aan de Cadettenschool te Alkmaar. Zuster Boogaerdt, cnquetrice der ver. tot bestrijding der T.B.C. alhier, is benoemd tot wijkverpleegster van het Groene Kruis te Zetten. Uit den Middenstand Onderstaand schrijven ontving ik het Ccntr. Hanzebureau: „Beleefd verzoek ik u mij te willen doen toekomen eenige namen vooraanstaande R, K. Drogisten ir plaats of omgeving, teneinde uit deze heeren te vormen een voorloopig co mité, wat ten doel heeft het oprichten van een Nationalen Bond. „Tevens verzoek ik u namen te wil len opgeven van vooraanstaande fieri in het organisatielevcn uit de U bekende R. K. Banketbakkers, hande laren in huishoudelijke artikelen, lood gieters en koperslagers, zaadhandelaten en zadclmakerpatroons." Aangenaam zou het mij zijn allen die zich hiervoor interesseeren zich aan mij bekend maakten opdat zoo veel mogelijk moeite en werk kan worden voorkomen. TH. H. J. NIEUWENDIJK, Bondspenningmeester. personeel »St. Petrus» in vergadering btjeen op Zondag 19 Sept. in de R. K. Werkliedenver. gehoord en gezien dc noodtoestanden onder hel P. T. T.-personeel gehoord de laatste berichten, dat de Regeering geen verdere maatregelen meer wenscht te nemen, dan alleen verbetering van dcu kindertoeslag schalen 2 en 3 Bezoldigingsbesluit spreekt hare diepe verontwaardiging er over uit, dat zij zeer slecht rijksambtenaren zorgt spreekt de stellige verwachting uit, dat de Kegeering spoedig algeheele afdoende maatregelen zal treffen, t< einde aan dien onhoudbaren toestand een einde te maken en staat niet voor de gevolgen, welke uit die half slachtige maatregelen kunnen voor spruiten en gaat over tot de orde van den dag. 't Laatste bedrijf. Donderdag zou de Raad in laatste stantie beschikken over de salaris- regeling der gemeentedienaren. En bij stemming werd uitgemaakt, dat niet de voorstellen van B. en W„ maar die der betrokken commissie zouden gel den. Het college van B. en W. leed dus een échec. De meeningen waren verdeeld. Aan onzen kant waren vóór- tegenstemmers. 't Ging er maar om bij de vroede vaderen het zwaarste woog. Voor het personeel in gemeentedienst was de vergadering alzoo bijzonder Uit den Omtrek Baarn Wie op een mooien herfstdag een fietstochtje naar Baarn doet, zuime vooral niet een kijkje te m in de Dahlia-kweekcrij van den heer P. Majoor (Paes-Eliaslaan, vlak bij den Tol naar de Kern). Daar vindt men op een verbazend groote uitgestrektheid een ongekende weelde aan Dahlia's, die in alle kleuren en vormen ons in verbazing brengen. Geen wonder dat de Hortulanus van de Utrechtsche Hoogeschool, de heer Budde, met bij zondei en lof van deze kweekerij ge waagde. En wat wel het meest te be wonderen valt, is, dat de heer Majoor na allerlei en jarenlange proeven zelf al die pracht van bloemen gewonnen heeftinderdaad een succes om trotsch op te zijn. Ieder bezoeker welkom Het bestuur van den Volksbond tegen Drankmisbruik opent in de vol gende maand een cursus in lichte hout bewerking voor jongens en een cursus in raffiawerk en rictvlechten voor meis jes. Het bestuur van dc Nieuwe Baarn- sche Schoolvercenigiug heeft voor deze cursussen welwillend het werklokaal der school beschikbaar gesteld. GeborenGeurtje, d. van W. G. Bos en H. Geurtsen Henricus Louis, J. Messing en A. J. Ferdi- nandus Jacoba Hendrlka, d, van J. Vlsée en J. K. Ligtermoet Alberta Maria, d. van J. v. d. Brink en A. M. Flentge Jan Jacobus, z. van A. A, Matthijsen en H. Willemse Johann Hermann, z. van J. G. de Vries en L. J. E. Hofmann Charlotta Hendrika Magdalena, d. v. A. Ph. M. Noordijk en M. P. Francois Willem, z. van C. W. Kademaker en A. P. Brans Johanna, d. van J. Cluwen en Chr, L. M. Wuiving. Ondertrouwd: J. P. Lusclien en F. Schipper H. A. v. Moorst en A. Biestiaar W. v. d. Hoek en J. M. de Groot J. v. Kaalte en E. Bleijcr- veld H. Barendregt en B. Westen- W. Bax en S. J. v. Hagen P. "Brandenburg en J Eoon W. A. d. Heiden en C. E. Dekker. GetrouwdG. G. Meerman en C. S Jans S. W. A. M. de Groot en J W. A. Hofstee. Overleden Anna Helena Geertsema, wed. v. H. Kroon, 96 j. Guurtje Kalf, wed. v. P. Woudt, 75 j. Jen- netje v. Duijn, 69 j. Eemnes Het Volksfeest is hier goed geslaagd. was bijna geen huisje waar men niet vlag uitgestoken of versiering aan gebracht had. Hier en daar waren ecre- poorten opgericht. '9 Morgens stelde zich de stoet, bestaande uit 41 versierde sjeezen, 12 losse paarden en 80 ver sierde fietsen bij het gemeentehuis op, ter keuring door de commissie. Ver sierde sjeezenle W. Groenestein en mej. A. Stalenhoef, 2e A. v. der Wurff mej. W. v. der Wurff, 3e H. Post mej. H. Hilhorst en 4e Hartog te Baarn en mej. J. Harskamp. Versierde losse paardenle J. Eek Wzn. en 2i B. Groenestein. Versierde fietsen: li Ijken, 2e mej. v. d. Ham ei 3e mej. M. Rebel. Tegen negen uur zette de optocht zich in beweging, om den burgemeester echtgcnoote aan de grens der gemeente te verwelkomen. De burge rvrouw zaten in hun auto langzaam met den stoet naar het dorp mede. In de raadzaal werden eenige hartelijke toespraken gewisseld. Mevrouw Rutgers van Rozenburg deelde de prijzen uit. Op liet terrein in Buitendijk had inmiddels liet ringrijden te paard cn met versierde sjeezen een aanvang genomen. Ringsteken te paard le C. Stalenhoef Jzn. en 3e G. Rozen burg. Ringsteken met versierde sjeezen le H. Post en mej, H. Hilhorst en 2e Bon en mej. B. Hilhorst. De kinderspelen hadden honderden menschen naar de Kerkstraat gelokt. In den wedloop met hindernissen ver wierf C. van Isselt den eersten prijs. Des avonds gaf het muziekkorps menig vroolijk wijsje ten beste. Overal hoorde men dansen cu zingen. Om negen uur hadden in de Kerkstraat zich nage noeg alle genieentenaren en velen omliggende plaatsen verzameld, or zien bij het tonnetje steken. Geen v klank werd karwcilje dnt onze honderdmannen krijgen op te knappen. Bij de Staatsbegrooting zal worden voorgesteld den tijdelijke., gezantscl.aps- posl bij bet Vaticaan 0111 te zetten in een definitieven. Wie zich herinneit, hoe Minister Lort van der Linden destijds reeds wees op liet groot landsbelang, betrokken bij een vertegenwoordiging bij den H. Moei, iets wat blijkbaar door de Mogendheden meer en meer wordt ingezien, zal zich, over dit voorstel slechts kunnen ver heugen, Iemand had een vrouwelijke be diende op kantoor tegen een salaris van f400 per jaar. Volgens de Aibeuls- wet moest een zegel van 50 cent per week voor haar geplakt worden. De firma meende echter te kunnen vol- staan met 40 cent en werd deswege voor den Raad van Arbeid te verant woording geroepen. Ze heriep zich er op, dat de bediende wel f400 per jaar verdiende, doch maandelijks werd slechts f33.33 of per jaar f399.96 uitbetaald. Dit bedrag was nog niet onderhevig een zegel van 50 cent, waarvoor een salaris van f400 in aanmer king komt. De Raad van Arbeid nam met deze verdediging genoegen. De lirma had door 4 cent salaris per jaar minder 52 maal 10 cent bespaard. Een Amsterdammer is na eenige n van honger, koude en alle moge lijke wederwaardigheden, behouden niet vrouw en kinderen uit Rusland te Terij- oki (Finland) aangekomen. Uit een schrijven blijkt dat hij daar 9 Septem ber aankwam en is ingekwartierd op een villa aan den oever van de zee. Hij is daar met zes Hollanders cn 15 Denen cn voelt zich na de gele den ontberingen in Petersburg als in een paradijs op aarde. Namens dc Hollandsclie regeering wordt hij daar uitstekend gevoed. Op liet oogenblik dat hij Petersburg verliet (9 Sept.) kostte het brood aldaar 600 roebel per pond, boter R 7000, suiker R 6000, vlecscli R 2000, melk ontroomd en met water gemengd R 500, aard appelen R 300 per pond, een ci R 300, schoenen R 60.000, een pak 150,000. Naar in kringen der K. K. vakbe weging verwacht wordt, zal dit jaar het ledental van den R. K. Bouwvakarbei dersbond stijgen tot 30.000. Earen Geboren: Agnes Celcilia, d. van A. B. Raateland en T. C. Kuhlmann. Getrouwd: L. A. Post en W. M. Zwanikkcn. Utrecht Kaasmarkt. Aanvoer 122 wagens, wegende 22936 K.G. Eerste kwaliteit f83 a f85, 2c kwaliteit f 78 f82.50, Rijksmerk f 86 a f 92. Handel vlug. Utrecht's eerste klasse en grootste hótel, het welbekende aan het Jans kerkhof. gelegen «des Pays Bas« is Vrijdag in de veiling geweest. Het werd ingezet op een bedrag van f 268000.— Benoemd tot hoofdcommissaris van politie te 's-Gravenhage F. van 't Sant, thans hoofdcommissaris van politic te Utrecht. Binnenland. Buitenland De ontwapening van Duitschland sdliiet goed op. Onder toezicht van de geallieerde commissie zijn reeds meer dan 27000 kanonnen onbruikbaar get maakt. De vernietiging van hetgeschu, gaat in het tempo van 1000 per weck- zoodat dc 5800 kanonnen, die volgens liet Vredesverdrag nu nog onbruikbaar gemaakt moeten worden, in een week of zes van de baan zullen zijn. Een van de eerste groote sociaal- politieke voorsteilen, die den Duitsclicn Rijksdag in zijn eerstkomende z-tting zullen worden voorgelegd, zal een wetsontwerp zijn betreffende dc invoe ring van den achturen arbeidsdag, De Engelsclie regeering heeft liet noodig geacht een verklaring te publi- ceeren, waarin definitief wordt afgere kend rnct een vertegenwoordiger van Bolsjewiek Rusland, waarmede zij lan gen tijd onderhandelde cn die oprcer zaaide. Zijn betuigingen van onschuld worden gelogenstraft en de rcgcerings- verklaring zegt ronduit, dat Kamencf zoo hert de Kus, zelf betrokken is ge weest bij den verkoop der Russische juweelen in Engeland en bij het over dragen van de opbrengst dier juweelen aan den zoon van den uitgever der «Daily Herald.» Door aldus tc hande len heeft Kamencf zijn uitdrukkelijk gedane belofte geschonden, welke de Engelsclie regeering bij zijn toelating in het land van hem had gct'isclit. nl. dat hij zich gedurende zijn verblijf in Engeland van alle propaganda zou onthouden. Dc onthullingen van dc Britsclie regeering, doen opnieuw den onbe- trouwbaren aard der Sovjet-leiders ken- nen en 't bewijst dat men met dergelijke lieden geen internationale betrekkingen kan onderhouden. Spoediger dan men verwacht had zit Frank ijk midden in zijn presidents- Crisis. Reeds heeft president Deselianel aan Millerand, die hem bezocht, mede gedeeld, dat hij wegens den minder gunstigen toestand van zijn gezondheid zgn hoog ambt wil neerleggen cn de premier stelde den Minlsteraad daarvan kennis, die vervolgens, in overleg 1 de voorzitters van Senaat cn Kamer den datum zal vaststellen voor de bjjeenroeping van dc vcrecnigde -itting. Sinds Paul Declinnel 's nachts uit zijn slaapwagen werd gewerkt is 't met hem niet pluis. Staten Generaal. De zitting der Staten-Generaal is Zaterdag gesloten. Een ooggetuige be schreef die ceremonie als volgt «Het eenige moment in het jaar dat er in de vergaderzaal van de Tweede Kamer «deftig» wordt gedaan. De Voorzitter van dc Eerste bestijgt in gala den zetel, legt zijn hoed me pluim naast zich op lafal en wacht... wacht. Het eenige wat hij doet is... wachten. Dan loopen er wat leden rond ook in gala. Zij zijn de commissie die straks benoemd wordt om den Minister in en uit te geleiden. De uniformen steken zeer af bij het sjofele laken van de banken en de tafels en het lijkt alsof er een paar rijke ooms op visite zijn bij familie die aan lager wal is. Dan eindelijk klokslag drie uur komt de Minister. Ook in gala en met speciale uitdrukking op het gelaat. Heusch dan wordt het heel even, heel deftig, 't Duurt heel kort. De Minister leest zijn rede, 't zijn slechts enkele zinnenhij bedankt de heeren voor hun ijver en afgeloopen het. De Minister gaat heen. De Voorzitter blijft alleen achter, al eer.... wachten tot de commissie terug 1 Is. Dan sluit hij de vercenigdc gadering. De sluiting is voltrokken.» Beleefd 1 Met meer statie cn onder veel meer het volgende. P aaUlnK voor belangstelling had Dinsdagmiddag de •••--' opening der nieuwe zitting door dc Koningin plaats. Daarna begint hel parlementaire leven :er en de Staatsbegrooting is 'I eerste Inatzondtn. (Bullen verantwoordelijkheid der Redact! M. de R. In de Maasbode van Vrijdagmorgen l»s Ik een bericht omtrent de I rrecht- sche Hanzebank. Ik geloof dat hetgeen Is f, lr«„° volkomEfl j'1'*! (uitgenomen liet woord: lasteren.

De Eembode | 1920 | | pagina 2