N. V. VROOM 6 DREESM ANN 0 0 FIRMA GEBR. HAMERS Gedurende onze OPRUIMING geven wy op al onze niet geëtaleerde arti» kelen een korting van H^T"" JPIF" COMBINATIE Langestraat hoek Zevenhuizen en Nieuwstraat uitkeering aan de gasfabriek komen te vervallen. Het zal een daad van practische politiek zijn. de belasting voor 1920 niet hooger op te voeren dan strikt noodzakelijk is. Wordt vervolgd. Maandag zal de Weleerw. Heer Beltman in «St. Jozef» een cursus hou- pen over «Liturgische gewaden». Wij sporen de katholieken aan deze cursus bij te wonen, opdat zij meer kennis kragen van de schoone liturgie hunner Kerk. Zaterdagmiddag 3 uur zal de heer Brouwer in het gebonw der Werklieden- vereeniging voor Besturen van het District Laren een lezing houden over •De Taak der Standsorganisatie. Ook belangstellenden hebben tot deze bij eenkomst toegang. —Zaterdagmorgen overleed onverwacht de heer A. M. Tromp van Holst, lid van de Provinciale Staten van Utrecht en oud-lid van den Raad der gemeente Amersfoort. De heer Tromp van Holst bereikte den leeftijd van 66 jaar. Zeer gefortuneerd en mild van natuur klopte men mrar zelden vergeefsch bij hem aan wanneer voor de een of andere zaak van filantrofie, ftoancieelen steun noodig was. Van verschillende corpo raties was hij bestuurslid, zonder noch tans een stuwende kracht te zijn. Inder tijd was hij als commandant der Amers- foortsche Schutterij zeer populair, In den Raad voegde hij zich bij dc vrijzinnig-democraten en stemde hij zon' der meer trouw volgens consigne. Zijn stoffelijk overschot werd heden middag op Westerveld bij Haarlem verbrand. Het tapverbod is eindelijk van kracht geworden door inwerkingtreden der verordening tot wijziging der verorde ning op de tapperijen enz. Daarin wordt o,m. bepaald. Het is verboden in een localiteit waarvoor vergunning is verleend tot verkoop van alcobolhoudenden drank, anderen dan sterken drank, alcohol houdende dranken te tappen, koopen of te verstrekken a. op Zaterdag na 's voorm. b. op Maandag vóór 's voorn c. op Zondagen en daarmee gelijk gestelde dagen, t.w.Nieuwjaarsdag, Paasch maandag, Hemelvaartsdag, Pink stermaandag, de beide Kerstdagen verjaardag van H. M. de Koningi de dagen waarop de loting voor de nationale militie geschiedt.- Opgevoerd werd photograaf-telefonist. lokaliteiten, afgekeurd voor een lagere De lachspieren werden gezet. Dat de tooneelisten den zal niemand betwisten. Nadat de voorz. allen dank had gebracht die hadden meegewerkt tot het welslagen van den avond werd met het »Room- sche Blijdschap- gesloten. Zeker zal dezen avond de kracht versterkt hebben. Lang tevoren was aangekondigd dat de centrale -Jonge Werkman een Propaganda 1-eestvergadering zot houden. We hadden dus reden eer flinke opkomst te verwachten. Iin daarin zijn we niet teleurgesteld. Ruim half acht opende voorzitter Lorijn met een woord van welkom. Hij memoreerde de algemeene H. Communie. De Zangver. »Cresendo« zong daarna Het verbond der Vriendschap» waar mede zij veel applaus oogstte evenals met de overige nummers. Rector de Groot het woord voerend wees op de enorme vlucht der Roomsche Arbeiders organisaties. Ook de jeugdorganisatie zijn groot in omvang. Dc patronaten etc. tellen duizenden leden. Er werd een leemte gevoeld tusschen patronaat Werkl.ver. De «Jonge Werkman* is een tusschenschakel voor beide organi saties. In de »Jonge Werkman* kan en moet men zorg aan de Jongelui besteden. Hier vrij en op eigen krach ten moeten zij gevormd worden tot echte katholieken en flinke staatsburgers, tot steunpilaren der organisaties. Uit de »Jonge Werkman» moeten de toe komstige leiders gekweekt worden, Grootsch en belangrijk is de taak dei J. W,. Spr. vroeg den steun en mede werking van allen die daartoe mee kunnen werken. De Voorz. dankte Spr. voor zijn kern achtige rede. die aandachtig werd aan hoord. Na de pauze was de Tooneelver. •Oefening baart Kunst* aan het woord. Marktbericht, Appelen f 15 a f 25. Peren f 18 a f 15. Zandaardappelen f 5,50 a f 6.50. Hoendereieren f 21 a f 25. Grasboter f3.40 a f 3.80. Kippen f 1.50 f3. Kuikens f4 a f 6. Piepkuikens a f 1.50. Oude eenden f 1.20 a f 1.75. Hazen f2.50 a f 4. Wilde konijnen fl fl.25. Tamme konijnen f 1.50 a 4. liven f 1.40 a f 1.80 p. p. Magere varkens f40 a f70. Zeugen fl.60 f250. Biggen f25 a 145. Aangevoerd waren ongeveer 70 heet. Appelen 30 heet. Peren80 heet. Zandaardappelen 8000 Hoendereieren 250 oilo Grasboter 40 Magere varkens. 200 Biggen c" 20 Zeugen. Kaasmarkt. Aangevoerd 38 wagens bevattende 7500 K.G. Kaas. Prijzen f 79'tot f 83 per 50 K.G. Handel tamelijk. De Administrateur van bet le Reg. Huzaren zal Vrijdag 5 November 12 uur op liet voorplein van de Cavalerie- kazerne publiek verkoopenvermoe delijk 35 op reform gestelde rijkspaar- den van het le Reg. Huzaren. Dc paarden worden een uur voor den verkoop ter bezichtiging gesteld. De R. K. Vereeniging „Geloof en Wetenschap" vergaderde WoeDsdag 27 October in de R. K. Leeszaal, N'a opening en notulenlezing gaf de Weleerw. heer Broere, adviseur van Geloof en Wetenschap eene inleiding over de taak der Vereeniging en werd de vorming van onderafdeelingen be sproken. Het .programma 192Ö1921 werd medegedeeld. Als nieuwe leden traden toe de dames J. Baerken, Langestraat 70A. Maas, Van Meche- lenstraat 22 en J. Oudejans, Punten- burgerlaan 30, »Rapiditas leed Zondag l.l. weer een nederlaag. Het wilde weer niet vlotten. Geen wondei trouwens „Rap." moest met 10 man w.o. nog 2 invallers naar de hoofdstad waar „Wilskracht" geen pardon gaf. Wanneer speelt „Rap." weer eens volledig? Onze gemeenteraad heeft een drukke week achter den rug. Dinsdag eene vergadering bij afwe zigheid van Wethouder Jorissen, waar de voorzitter allereerst gepaste hulde bracht aan wijlen wethouder Van Har denbrock. Het lid Oostervcen betuigde 's Raads instemming met de woorden van den voorzitter. Medegedeeld werd de goedkeuring door Ged. Staten van diverse eerder genomen raadsbesluiten, terwijl aantal adressen met verzoeken nas college van B. en W. gingen om advies. Daaronder was een adres van de slichting »St. Ansfridus* om een i schot van f 988.000.alsmede jaarlijksche bijdrage in de exploitatie kosten van f19870.23 voor den bouw 116 arbeiderswoningen en 2 winkel huizen. Het nieuwe lid, L. van Wijngaarden, nam zitting. Tot directeur der bedrijven (gas, water en electriciteit) werd benoemd directeur van Rhijn uit Hoorn. H. J. Radstake werd benoemd tot hoofd-inspectcur van bouw- en woning toezicht. Vervolgens benoemde de Raad eenigc gymnasium-leeraren en onderwijzers. Amersfoort dat vroeger probeerde reclame te maken met ondcrwijs-gelc- genheden, is nu blijkbaar niet bij machte school. Voor f7000 gaat men probeeren de school aan dc Beekstraat met gas te verwarmen. De overeenkomst met de Nutsspaarbank kreeg haar beslag. Eindelijk kwam ook het rapport den gemeentelijken woningbouw sprake. De heer Kroes leidde de be sprekingen in en was van oordeel dat duidelijk gebleken is hoe weosclielijk in te besteden en zich te bedienen gunstig bekend staande aannemers. Slechte resultaten zijn meestal het ge volg van minder goede aannemers. Eigenbouw door de gemeente, loopt op duur-bouwen uit en geeft evenmin waarborgen voor solieden bouw, Spr. Dam het op voor de goede nemers, die trouw hun verplichtingen nakomen. Onbetrouwbare elementen dat gilde moet men weren. De heer Stadig onderstreepte li betoog van den heer Kroes, De heer Overeem is voor eigen be heer door de gemeente. Waar de heer Kroes wees op goed en tijdig afgeli verde werken als Reinigingsdienst e scholenbouw, wijst hij op den arbeiders- oningbouw, waarover veel klachten. Het lid Ruitenberg gaat accoord met den heer Kroes. bij den woningbouw ondeug delijk materiaal is gebruikt, moet vol gens den heer Kroes aan de gemeente worden geweten, die niet goed inkocht. De gemeente heeft zich destijds aan :n zaak gewaagd waarmede ze zich et meer moet bemoeien. Het lid Noordewier stuurt op eigeD beheer aan. Er zit verandering in de lucht meent hij. Hij wil de bouwvak arbeiders interesseeren bij den woning- Wethouder Vels-Heijn gaf vervolgens inlichtingen over beweerde onregel matigheden met afgifte en verkoop van hout en steenen. Er zijn abuizen ge maakt, maar er is ook veel gefanta seerd met be'trekking tot het gemeente- materiaal. Diverse terreinen voor villabcuw werden verkocht. Vervolgens werden eenige voorstel- n van minder belaDg afgewerkt waarna de Dinsdagavond vergadering werd be- jten met een rondvraag. Hier was Polder van de partij n vraag over de in een onbedacht oogenblik geaccepteerde verordening op de winkelsluiting, die practiscli niet te passen is. Er worden adviezen 1 ingewonnen. N'oordewier had klachten ove levering van schoolbehoeften. Raadsheer Leinweber sputtert een weigering van verlof voor bloemetjes-verkoop-dag, terwijl de heer Kroes, die Vrijdag rtiet aanwezig kan zijn nog mededeelt, dat hij enkele wer ken nood-gedwongen, uithoofde den oorlogstoestand, in eigeD beheer uit- Vrijdagavond een vergadering als voortzetting van die van Dinsdag. Hoofdzaak was hier de behandeling de voorstellen betreffende de financiën Algemeen was de Raad van oordcel dat een raadsbesluit eenmaal genomen- ook uitgevoerd moest worden. Een be knibbeling der aanvaarde salarisrege tingen werd dan ook afgewezen, Waar de Raad beloften beeft gedaan> meent de heer Kroes, is hij ook ver plicht al datgene te doen om die be loften te volbrengen. Spr. betreurt dat dc Raad het voorstel heeft aangenomen, daar de inkomsten voor dc uitgaven 'et zijn. Maar dat neemt niet weg, iu het voorstel aangenomen is, dit worden gehandhaafd. De toestand de gemeente is zeker niet roos kleurig. Noodgedwongen moet het be- lastingcijfer worden verhoogd. goede schoolhuisvesting te zorgen. Er werd vervolgens met cijfers ge- In het Gasthuis en in het Valkje wor-1 werkt dat het eeD lust was. En het eind den geïmproviseerde schoollokalen in was dat de belofte zal worden ingelost, gebruik genomen. Hel gymnasium is maar de pensioenbijdrage niet zal wor- slecht gehuisvest en de Handelsschool den gerestitueerd. sinds jaar en dag ondergebracht inj Hofland vooral sloofde zich uit om toch maar aannemelijk te maken dat hij en zijn fractie alles hadden voorzien en men slechts hun raad had te volgen om niet in financieele ongelegenheid te komen. Mr. Stadig stelde de houding v Hofland c.s. in 't ware licht. Het rapport over den woningboi gaf nog lange redeneeringen over eigen bouw, aanbesteding, nieuwe bedrijfs vormen enz. Discussies die feitelijk weinig of geen practisch nut opleveren. Wèl blijkt zonneklaar dat de woning bouw aan den Woestijgerweg beduidend kost dan noodig is ter oorzake van onvoldoend toezicht en slechte voorbereiding. Geboren Mina Johanna, d. van J. B. Wevers en E. v. Heteren. Jan- tinus, z. van J. v. Dijkhuizen en J. J, Lunshof. Brunette Johanna, d. van Ch. Christ en M. v. Veen. Wilhelm, A. Smit en J. Hugo, Tonia, J. Knoppers en A. v. d. Peut. Lamberta Maria, d. van W. F. Kolk en L. M. Lambrechts. Cor nelia Christina Wilhelmina Susanna, d. van W. Bouwman en G. v. Essen. Wilhelmina Maria, d. van J. Wagem 1. H. C. Aben. Alberlus Jacobus Marie, d. van H. J. Poort J. Adelaar. Martijna, d. van Ph. H, Gouw en W. Ekkel. Alida, d. i J. H. J. Boensma en A. Spaink. Calharina, d. van T. v. Leuveren C. Visser. Hermiiia. d. van G. Kra- i H. Eek. Johannes Maarten, J. P. Boender cn A. v. Boeijen. Timotheus Theodorus, z. van J. Krijnen en A. Spijker. Ondertrouwd: A. Kraan en J, Kraaij- kamp G. Kamperman en J. C. v. Amerongen. J. C. J. Koks en H. Heijlen. J. Malestijn en J. v. d. Brink. J. A. Adelaar en M. A. S. Helmich. J. Baarda en W. J. v. Ginkel. C. R. v. Drie en A. d. Ouden. Gehuwd G. J. Muller en M. J. Vonk. - J. Postma en G. H. v. d. Vlasakker. v. d. Graaf en E. C. J. v. d. Vlas- Overledcn Maria v. Nieuwenhuizen, j., echtg. van L. v. Brakel, Su- una Maria v. Leeuwen, 28 j., echtg. ,n G. v. Kampen. Autonius Jaco bus Govers, 8 m. Cornelia Anna Baronnesse van Heeckeren v. Brand- senburg, 66 j., echtg. van F. Kortes. Johannes Bernardus Hermanus Lank- heet, 4 m. Anthonie Jansen, 25 j„ echtg. van N. Kooij, Gijsbertus v. d. Brink, 3 j. Petronella Busselaar, wed, van W. Lieman. Uit den Omtrek Barntveld Op de markt: Boter f3.50 a f3.60 Eieren f22 f25 Biggen f20 a f43 Vetic varkens f0.75 a f0.85 Schrammen f60 a f120 Zeugen f 100 a f250. Dooaland Het bestuur der Hooglandsche Burger wacht maakt bekend, dat aan de leden gelegenheid wordt gegeven te oefenen in het schieten eiken Woensdagavond van half 7 tot half 9 in het gebouw Concordia aan den Langenoord, te be ginnen op Woensdag 3 November a.s. Vrijdagmiddag kwam de gemeente raad in openbare vergadering bijeen. Na opening met gebed werden de notulen voorgelezen en goedgekeurd. Mededeeling werd gedaan van eenige ingekomen stukken, waarna de ge in eentebegrooting voor 1921 werd vast gesteld. De leden hadden vooraf ge legenheid gehad deze te bestudeeren. Tot leden der commissie voor onder zoek der reclames tegen aaoslageo in de plaatselijke inkomstenbelasting wer den gekozen de heeren C. Smink, W. Renkers en D. Reinders. Na wijziging der begrooting 1920 werd de vergadering besloten. Donderdagavond 7 uur zal de R. K. LandarbeidersvereeDiging in Concordia een vergadering houden waar een hoofd bestuurslid uit Haarlem nis spreker zal optreden. Deze propagandaavond is voor ieder toegankelijk. Onder het vee van den landbouwet d. Hoven, aan den Ham, heefr zich een geval van miltvuur voorgedaan het cadaver is vernietigd en verdere iodige ontsmettingsmaatregelen zijn Ccusden Geboren: Aleijda, d. van G. Wes- terlaak en J. v. d. Hoven. Gijsbertha d. van G. Kletter en H, Lokhorst. Ondertrouwd A. de Kruijff en C, W. Budding. J. W. Goor en H. v. d. Bunt. Sloutenburg Overleden Hermanus Lodijk, 80 j. echtg. van W. v. d. Veen. Wille- mijntje v. d. Veen, 75 j., wed. van H. Lodijk. Utrecht Kaasmarkt. Aanvoer: 104 wagens wdgende 20696 Kg. Eerste kwaliteit f83 50 a f87. Tweede kwaliteid f 78 ikf 83. Rijksnierk f 84 ik f 89. Handel vlug. Geboren Johanna d. v. H. Morren en A. Clement Brandina, d. P. Klarenbeek en G. v. de Goor Heimen, z. v. D. v. Essen en J. v. Heuvel Gerritje, d. v. L. v. Veen en H. Rustenhoven Hendrika, d. G. D. Rijken en W. Berkhof Twee levenlooze kinderen v. J, J. Verbrugh en J. Heijveld. Ondertrouwd: A. v. Wilgenburg en E. Zevenbergen D. v. Hell en N. Druijff A. Loojjen cn A. W. Mulder. Getrouwd: H. Rijke en J. Zeven bergen J. Verbeek en E. v. Midden dorp H. v. de Koot en A. K. Zand bergen. Overleden: Gijsbcrlje Soetendal, 51 geh. met G. v. Hoef Klaasje v. Veldhuizen, 81 jr., wed. v. R. Broekhuis, Baarn De 7 pet. leening der gemeente Baarn, groot f 1.100.000, 19 ongeveer driemaal volteekend. Kerkelijke Diensten Amersfoort. Parochiekerk 0. L. Vr. Hemelvaart Langegraoht. DONDERDAG. 's avonds 7 uur lof. VRIJDAG. Kwart voor 8 gezongen H. Mis. 7 uur Lof. Dagelijks de H.H. Missen 8 en 9.uur Parochiekerk van 8t. Franc. Xav. 't Zand. VRIJDAG, lBte Vrijdag der maand. Kwart voor 8 gezongen H. Mis. 7 uur lof ter cere v. h. H. Hart. ZATERDAG. 7 uur Lof. Van 3'/j tot 9 uur biechthooren. Dagelijks de H.H. Missen 7 8 en 9 uur. Parochiekerk van 8» Anafrldui aan de Vondellaan. DONDERDAG 6—8 biechthooren wegens den len Vrijdag. VRIJDAG. Eerste Vrijdag. Half-8 H. Mis voor de levenden en overledene leden der Sacra- ment-vereen. met zang der zeln- tricen. s Avonds 7 uur Lof ter eere van

De Eembode | 1920 | | pagina 2