Groote Prijsvermindering ROSIER en BRANDT, Krommestraat 12. DE EEMBODE KATHOLIEK NIEUWSBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREREN DINSDAG 18 JAN. 1921 Md» JAARGANG No. 84. Kantoor i Laniagracbt 38, DB EBMBODB verschijnt Dlnsdag- Vrl|dagmlddag. ABONNEMENTEN kunnen elke week In gaan, doch opzegging van abonnement moet {eschleden voor den aanvang van een nieuw wartaal. Prijs per drie maanden (0.90 Bulten de gemeente ^Amersfoort 10.95. Afzonderlijke ADVERTENTIÊN 25 cenl per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adverteeren. AdvertentiSn moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 9 uur worden beztygd. Een be plaats kan niet worden gegarandeerd. Wat spreekt ge van halzen en stak kers I" „Een iegelijk heeft zijne gave van God", zegt de apostel. En even dwaas als het zou zijn indien Iemand die 170 pond weegt een ander wou min achten die slechts even 150 pond kan halen, even ongerijmd, onzinnig en schuldig is het, indien ik den taffen moed heb, om ook maar eenigszins minachtend neder te zien op de „kruk ken en brekebeenen", gelijk men ze dan noemt, d.w.z. op die eenvoudigen en kleinen naar geest of hart, wier rang niet verder reikt, wier greep God de Heere niet ruimer maakte, en die nu Binnenland Op 1 Januari werd het Bureau In- terneering van het Departement van Oorlog opgeheveo. Tot de zorgen van deze Afdeelingen behoorden niet alleen die voor de legeriDg, de voeding, de kleeding, de geneeskundige verpleging, kortom de zorgen van stoffelijken aard, maar gelet op de püchteo, welke onze neutraliteit ons oplegde, diende ook,voor de be waking der geïnterneerde buitenland- sche militairen afdoende gezorgd worden. Dat dit alles veel omvat heeft, moge blijken uit het feit, dat alleen over onze Zuidelijke grens meer dan 36,000 vreemde krijgslieden gekomen zijn. Naar gelang van de nationaliteit, v toe zij behoorden, werden zij vo< melijk in de Interneeringsdepots^ te Groningen, Gaasterland, Oldebroek, Harderwijk, Amersfoort, Zeist en Bergen (N.H.) ondergebracht. Een an dere, niet minder belangrijke taak van de Afdeeling Interneering was om zoo veel mogelijk te voorzien in de gees telijke behoeften, welke deze van hun gezin gescheiden mannen van verschil lende ontwikkeling, gemoedsstemming en leeftijd in hun noodgedwongen ledig heid gevoelden. Daarom werden allerwege cursussen van practischen en theoretischen aard geopend en gelegenheid gezocht, om de geïnterneerden onderwijs op het gebied van kunst of wetenschap te doen genieten, terwijl door de oprich ting van cantines, muzi< kgezelschappen en bibliotheken, door bevordering van sport en tooneelvoorstellingen getracht werd het leven in depóts te verzachten en aldus eene tevreden stemming onder de gr Interneerden te handhaven. Teneinde het onderhouden en ont wikkelen van de vakkennis te begun stigen, werd gelegei heid gezocht r m de geïnterneerde vreemde militaire in verschillende plaatsen van ons land in de nijverheid, landbouw, administratie, kortom op elk gebied, aan werk helpen, mits zulks niet geschiedde op zoodanige wijze, dat het loon van den Nederlaudschen werkman daardoor ge drukt werd, al welke zorgen de afdee ling interneering veel te doen gaf. Dat de vreemdelingen nog ren dige verdienste genoten hebben, kari blijken uit het feit, dat b.v. glsch cx-geïnteroeerden reeds drag van 7millioen gulden is uitbe taald geworden of bij de Belgische Nationale Bank voor hen werd betaal baar gesteld. Nog op andere wijze werd aan geïnterneerden de gelegen- heid gegeven om hup vakkennis te onderhouden. Zoo zijn onder leiding van de af deeling Interneering op verschillende plaatsen in ons land met van staats wege beschikbaar gestelde gelden, land- en tuinbouwbedrijven gesticht, welke meerendeels onder de voordee- 'waarden, waaronder zij opge richt waren, met winst uitgevoerd zijn geworden en waarvan de stoffelijke opbrengst in de dagen van voedsel schaarste ten goede kwam voeding van de op zoo ongewenschte wijze met vele duizenden vermeerde bevolking van oos land. Het batig saldo van deze bedrij' vermeerderd met de winst' verkregen uit de cantines, die voor de geïnter neerden in de verschillende depóts en groepen waren opgericht, heeft onze regrering, welke de risico, di: aan dit beheer verbonden was, ten volle droeg, echter niet willen behouden, noch bier- uit voordeelen willen toekennen aan Nederlandsche militairen, welke in eenig opzicht aan die bedrijven of caotines zijn verbonden geweest, doch heeft dit geld een nobele schenking uitgemaakt aan die natiën welker land- genooten aan de vorming van het ver kregen voordeel hadden medegewerkt. Alzoo is oolangs b.v. aan de Belgi sche regeering, van welk land, de ge ïnterneerden alhier het talrijkst verte genwoordigd waren, de som van f 185.000 aangeboden, welk geld daar lande zeker een nuttige bestemming rrkrijgen zal. Wat nu de geïnterneerde paarden, icrtuigen, kanonnen, geweren, muni- in, vliegtuigen enz. enz. betreft, ook hierop moest orde gesteld worden. Behalve het Duitsche materieel hebben al die strijdmiddelen ons land verlaten. Tenslotte zij nog melding gemaakt, dat door de zorg der afdeeling interneering, een nauwkeurige ar.nteekening en ver antwoording geschiedde van de belang rijke uitgavon, wilke de interneering der vreemde krijgslieden ons land heeft opgelegd. Moge de dag niet verre zijn, dat deze millioenen door debetrokken regeering in onze staatskas zullen worden teruggestort. In de Eerste Kamer wees me zonderling beleid der Regeering inzake den aankoop van vliegtuigen. De 100 vliegtuigen toch, waarvoor laatstelijk is gecontracteerd komen het Rijk op f42,000 gulden per stuk te staaB, ter wijl dezelfde machines bij advertentie in de couranten zijn aangeboden vóór 2000 gulden per stuk. Er wordt gemeld, dat door den hoofdingenieur der H. S. M. te Am sterdam, 20 zware goederentrein-loco motieven zijn besteld, waarvan bij af levering der machines blijkt, dat deze achinesniet over de bruggen mogen," wegens te zware asbelasting. Indien men dit van te voren had nage gaan en deze machines besteld met 4 gekoppelde assen in plaats met 3, dan hadden ze de bruggen wel kunnen pas seeren. Men kan ze nu alleen op baan vakken zonder bruggen gebruiken, hoe wel ze daar weer niet aan bet doel zullen beantwoorden, aangezien ze ongeschikt zijn voor moderne goede rentreinen van 1500 ton. Ieder dezer machines kost ongeveer f78.000. De brandweer werd gewaarschuwd voor een brand op het Kastanjcplein te Amsterdam. Het vuur, dat ontstaan op de derde verdieping, was gauw gebluscht. In de alcoof vondl de brand weer echter twee meisjes, vijf en zes jaar oud. Vermoedelijk hadden zij met lucifers gespeeld, en is daarbij het bedde- goed io brand geraakt. Voorzichtig' is de droeve tijding- van de dood harer beide kinderen aan de moeder, die tijdens 'den brand afwezig i, meegedeeld. Een boerenhofstede bij Amsterdam werd verkocht voor f460 301 terwijl deze verleden jaar werd opgehouden voor 1594,000. Het „Hbld" deelt nog mede dat de gemeente Amsterdam de koopster is. Buitenland. In Ierland deden de fersche rebellen i aanval in Donegal. Een afdeeling Sinn Feiners deden een aanslag op een trein, welke troepen vervoerde. De tl tin ontspoorde, doordat er groote keien op de rails waren gelegddaarna werd een heviggeweervuurgeopend op de troepen. Bij het vallen wan den nacht werd de stad Dublin in opschuddiag gebracht door zware ontploffingen. Deze werden veroorzaakt door vier bommen, welke geworpen werden naaT een militaire auto, welke potitlemannen vervoerde. Ook revolverschoten gingen af. Na de bommen geworpen.te hebben ging de troep op de vlucht onder het vuur van de politie. Twaalf bommen, een aantal revolvers en een hoeveelheid ammunitie werden gevonden in een kinderspeel- in in een van de parken. Gewapende en gemaskerde mannen brachten bij Thurston een auto tol i, waarin bedienden van een bank i. Zij verdwenen met 1200 pond sterling. Een polilie-inspecteur werd vermoord, toen hij een huis bezocht te Granard. Het huis werd later in brand gestoken. In Engelsch-Indifi tobt de Brit m de inlanders. Er is oproer en verzet vele districten. De politie staat mach teloos tegenover de oproerige beweging. En zijn gebouwen in brand gestoken. De troepen zijn opgeroepen. Allahabad, waar 't het ergst is, ligt het noord-westen van Vóór-Indifi en is de hoofdstad van een dichtbevolkte landbouwstreek. Volgens de Engelsche bladen is de oproerige beweging onder de landbouwende bevolking in het noorden van Voor-Iodie het gevolg van politieke agitaties. In Engeland be schouwt men de toestand als ernstig. De Vereenigde Staten, wier ontzag lijke vluotplannen de hoop hebben doen verdwijnen, dat na den krankzinnigen wereldoorlog aan de steeds meer opge dreven bewapening der volkeren, die de landen op den duur ruïneert, einde lijk een eind zou komen, trekken nu ineen* een pacifistisch jasje aan. Zij willen gaan ontwapenen, maar het be richt klinkt hoopvoller dan het verdient, want de ontwapening betreft alleen bet leger. Harding, de aanstaande president, voorstander van vermindering, n.l. 150 000 man, dat is zoo iets van het vierde gedeelte van het Belgische leger. Maar over de vloot wordt niet gesproken. Wie meenen mocht, dat Amerika, it met zijn ontzaglijke machtsmiddelen de wereldpolitiek beheerschen kan, thans hel goede voorbeeld van ont wapening heeft gegeven, nu het zijn legeT wil verminderen, loopt alle kans zich blij te maken met een doode musch. Want Amcrika's vlootpiogram zal de andere groote zeemogendheden Japan en Engeland, ook weer tot nieuwe krachtsinspanning drijven en evenals vóór 1914 blijft de noodlottige wedijver in bewapening bestaan. Wegens vergevorderd seizoen worden alle voorradige Kachel en Waschfornuizen, Veevoederketel tegen VEEL VERMIN DERDE PRIJZEN OPGERUIMD. Amersfoort Onze stadgenoot, de heer P. v. d. Eijnden, vérificateur der gemeente- finaDCiên, is in gelijk ambt benoemd te Maastricht en heeft deze benoeming aanvaard. Geboren Johannes Lambertus, z. v. M. v. Loveren en A. v. de Nautena Teuntje Antonia, d. v. W. v. de Klas- horst en A. Groot. Overleden Johanna G. Heiligers, 27 jaar, echtg. v. H. W. L. Petrick Jannetje v. de Hee, 67 j., wed. v r. Diermen. Marktberichthoendereieren f 10 f 13 p. 100 st.hooiboter f3.30 a f3.50 p. kg.; duiven fl.70 h f2 per paar; kippen f2 4 f4, kuikens f4 a f5.50, piepkuikens f 1.20 4 f2.50, oude eenden f 1.50 a f2.50, wilde konden fl.30 A f 1.50, tamme konijnen f2 i f4,50, magere va'kens f60 h f90, zeugen f150 A f220, biggen f20 A f36. p. st. Aangevoerd waren ongeveer 90.000 hoendereieren, 300 kg. hooiboter, 12 magere varkens, 100 biggen, 30 zeugen. Een beeld van de werkloosheid geeft de gemeentelijke arbeidsbeurs de volgende aanbieding van werkzoe kenden 2 ateliernaaisters, 3 confectie- naaisters, 1 constructiebankwerker, 1 bankwerkershulp, 1 behanger-stoffeer der, 2 boekdrukkers, 2 broodbakkers, 2 costuumnaaisters, 93 grondwetkers, 1 gasfitter, 9 borstelmakers, 2 chauf feurs, 2 dekophslers, 1 buffetjuffrouw, 1 expeditieknecht, 5 mann. kantoor bedienden, 2 vrouw, kantoorbedienden, 2 kleermakers, 4 letterzetters, 1 lood gieter, 4 loopknechts, 72 losse arbeiders, 1 machinist-bankwerker, 1 meubelm. leerling, 1 motorhersteller, 3Jlompen- sorteerders, 1 electromonteur, 2 ciga- rillomaaksters, 2 metselaars, 12 men- belmakers, 2 hulpmonteurs, 56 opper lieden, 2 rijwielherstellers, 1 huisschil der, 7 schoenmakers, 64 sigarenmakers, 10 sigarensorteerders, 1 slager, 10 straatmakers, 1 halfw. metselaar, 2 straatm. handt,, 2 meubelbeitsers, I scheerster (textiel), 2 plakkers, 5 strip jongens, 2 tabakswerkers, 17 timmer lieden, 1 voerman, 1 werkvrouwen, 1 winkeljuffrouwen, 1 halfw. timmerman, 2 ieerl. timmerlieden, 1 schoeosnijdcr, 2 schoenzwikkers, 1 ujfpftalaeri 1 mach. schoenmaker, 1 smid-vuurwerker, 3 wevers, 1 beeldhouwer, 1 leeri. beeld houwer. De gemeeoteraad is bijeengeroepen tegen Donderdag 20 Jan., des avonds uur. De agenda vermeldt: Ingekomen stukken« mededeelingen. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot vaststelling der begrooting dienst 1921. De opmerkingen door enkele leden de afdeelingen van den Raad over de gemecotcbegrooting gedebiteerd, "den door B. en W. beantwoord: Zuinigheid is hoogst gewensebt, om den druk der belasting niet hooger te maken dan tengevolge der lijdsomstan- "gheden reeds is geschiedt." Nsar hunne overtuiging geschiedt de administratie aan de afdeeling bevolking zeer correcte wijze. Zooals reeds is medegedeeld, zal de gedachte hulp voor den gemeente- 3 het a cretarie-verband komen te staan, m.a.w. bij zal niet tot een der afdeelingen be- hooren, doch zelfstandig moeten werken io overleg met den secretaris. Dat thans minder hulp voor den secretaris noodig is, dan in den Distributietijd kan niet worden toegegeven. Immers het werk voor de distributie ging bijna geheel buiten de secretarie om. De hulp was al eerder weoschelijk geoordeeld, maar werd telkens uitgesteld met het oog op de tijdsomstandigheden. Het Gemeente belang laat iotusscheo verder uitstel niet meet toedaarvoor worden de werkzaamheden te omvangrijk. Het ligt de bedoeling van B. en W. een per- in in den rang van Hoofdcommies aan den secretaris toe te voegen. Dat volgens zeggen* aan de Cen trale Boekhouding krachten overcom pleet zijn, kan niet worden toegegeven. De post voor doorloopend bedeelden door het Burg. Armbestuur lijkt ons voldoende, omdat verwacht mag wor den, dat de uitgaven zullen kunnen verminderen, op grond van de betere contróle. Het komt B. en W. niet gewenscht voor de post van f 1000 voor huwelijks voltrekking terug te nemen. Het is juist, dat voor de volkstelling onderwijzers tot tellers zijn benoemd, zulks in overeenstemming met van hooger hand ontvangen wenken. Aangaande de opheffing van den rang van de nachtwakers kan binnen korten tijd een voorstel verwacht worden. Een plan tot verbetering van den Parallelweg is in voorbereiding. HARRY SHARPE 16 Ben's oogen glinsterden. Hij vergat al de pijp in zijn knie. »'t Is heel wat, wat je me daar ver teld hebt, en als het goede gevolgen heeft, waaraan ik niet twijfel, dan zul je er voor betaald worden. Heb je een flauw idéé wat het doel van hun tocht is? Hebben ze zich nooit iets laten ontvallen?* Nan bedacht zich een oogenblik. Zij hebben zoo iets gezegd van voorzichtig zijn ten opzichte van D. Of nu D. een persoon of een zaak is, dat weet ik niet, en meer heb ik ook niet kunnen ontdekken.* Ben vloog overeind »D. beteekent Dol'yl* schreeuwde hij, uitgelaten van vreugde. «Ik moet ze achterna, ik moet ze niet uit het oog verliezen, ik zal Dolly vinden 1 Dat is zoo klaar als een klontje! Hoera! I* Ben holde naar het venster, maar zag niets meer van zijn vrr volgers. »Ze hebben het opgegeven I* riep hij uit, »Nou moet ik wegik kan hier niet langer weikeloos blijven. Ik most naar huis terug gaan en een vriend van me zien op te duiken en dan ga Ik er op uit en ik vind Dolly I Maar neen, als Ik eerst naar huis ga, dan raak ik de Carkins kwijt, ze komen me te ver vooruitik moet ze dicht op de hielen blijven.* De jeugdige spion had op dit oogrn blik haast meer verschillende plannen gedachten dan hij verwerken kon «Het is gevaarlijk voor je om de Carkins te-achtervolgen,* zei Nan. «Het zal gevaarlijker voor de Carkins zijn om mij achter zich te hebben,* antwoordde Ben. «Maar ik kan nu niet langer blijven kletsen. Wil je me eens wijzen hoe ik beneden moet komen Hola I ik geloof dat je vriendin daar aantocht is, ik zal het raam dus aar uitgaan, dat is de kortste weg.* Nan volgde hem en opende nu het venster. «Pas op, hoor de Carkins zijn :vaarliik,< fluisterde zij. «Ik zal mijn beide oogen goed open mijn mond gesloten houdendat is de berie manier om voi r* cht'g te zijn,* twonrdde hij. Voorzichtig liet hij zich langs eenig latwerk naar beneden glijden, klauterde toen over een er vlak bijzijnden muur kwam terecht In hetzelfde strijdperk waar bij Lon Carkins had overwonnen. De plaats was verlaten en het huis scheen eveneens ledig. Ben keek v zichtig door een raam, toen nog door tweede, eindelijk gelukte het hem en open te schuiven en zoo kwam hij weder in de woning. Spoedig was ij overtuigd dat Lon en de horrelvoet afwezig waren, misschien wel bezig met hem op te sporen. Hij dacht aan den landlooper en overlegde waar die wel gebleven zou zijnop dit oogenblik herinnerde zijn maag hem, dat hij ver- bazenden honger had. Hij vond de pro visiekast en maakte kennis met Nan's kookkunst. Toen zijn honger gestild was, ging hij voor het raam staan, wat op straat uitzag, en daar bemerkte hij Lon Carkins zijn vader, die op het huis afkwamen. •Ik zal me hier verbergen tot ze weg zijn en ze dan dadelijk achter 'olgeneen jachthond achler een paar ■ossen zat er niets bij zijn,* was Ben's overpeinzing, terwijl hij haastig naar een geschikten schuilhoek omzag. HOOFDSTUK X. De schaduw. De vroege schemering ging in duister- s over en van uit de kast waarin Ben zich had verscholen, hoorde hij duidelijk hoe de Carkins bezig waren met toe bereidselen voor hunnen nachtelijken tocht te maken. Toch had hij er nog achter kunnen komen, hoe zij Brooklyn zouden gaan, toen hij duide lijk het geratel van een oud huurr^tuig vernam, dat voor de deur stil hield. «Dat is zeker hun equipage, daar wil ik 'n cent om verwedden,* zei Ben tot zichzelven. «Hoe zal ik ze nu volgen? Ik wil ze niet uit het oog verliezen, inste niet lang achtereen.* De groote diepe kast, waarin hij zich bevond, ontving licht door een zeer klein raampje, waar hij zich, toen hij het beproefde, ju;st do erheen kon werken. De afstand van daar tot den grond was echter te hoog om naar beneden te kunnen springen. Op goed geluk af klauterde hij op het dak en daar onder vond hij dat de brutalen de halve wereld uen, want al spoedig bemerkte hij bl'ksemafleider. Zich daarlangs te laten glijden was voor een jongen als i slechts een kleinigheid. Het groót- gevaar was, dat men hem van uit of ander venster in het oog zou krijgeo maar gelukkig bevonden zich aan dien kant geen enkel raam, dat Ben behouden op den grond landde. Het huurrijtuig stond nog steeds te wachten, en Ben hield zich zoo veel hij kon in de schaduw van het huis. Juist op dat oogenblik sprong de koetsier van den bok om iets L~° tuig in orde te maken. Het rijtuig was een gewone gesloten vigilante, met een portier aan weerszijden, en terwijl de koetsier al zijn aandacht bij de paarden bepaalde, gleed Ben als een schaduw langs het rijtuig naar dat portier het welk van het huis af stond. Op hetzelfde oogenblik hoorde hij de smmen van Carkins en zijn zoon aan de deur. Zij zouden dus dadelijk in stappen, er was geen oogenblik te ver liezen, en wat hij ook waagde, hij zou geen tijd meer hebben om zich terug trekken. Ben wist dat de meeste rlj- tuigen een soort van bergplaats onder de banken hebben, waarin een jongen van zijn grootte zich gemakkelijk sou kunnea verschuilen. Als er zich echter dit rijtuig niet zulk een bergplaats bevond, dan was hij gevangen, want hij wist dat hg geen tijd zou hebben om er weer ongezien uit te springen. Er was geen tijd tot beraad. Hij opende het portier en tastte in de duisternis haastig naar de verlangde schuilplaats. Hg vond wat hij zocht, ofschoon de kist of ruimte hall gevuld was met allerlei riemen en ander paardentnig.

De Eembode | 1921 | | pagina 1