De pogingen, aangewend om Ede Ingedeeld te zien onder het gebied van de Kamer van Koophandel te Arnhem, hebben geen resultaat gehad. Op de eenmaal genomen beslissing, waarbij Ede bfl de Kamer van Koophandel te Amersfoort werd ingedeeld, kon niet worden teruggekomen. De seinhuiswachters Spierenburg en Uitzinger werden dezer dagen ge huldigd ter gelegenheid van hun 25 jarige ambtsvervulling. De staking en uitsluiting in het Kleedermakersbebrijf is ook hier ter stede merkbaar. Voor eenige maga zijnen werd gepost. Het was Woensdag 1.1. voor hel eerst dat de R. K. Drankweerver, vooi geheel Amersfoort het Kruisverbond »St. Franciscus-Xaverius in huishoude lijke vergadering bijeenkwam. Bij de opening nam de eerw. voorzitter de gelegenheid te baat om de leden meer enthousiast te maken voor de schoone zaak der Roomsche Drankbestrijding. Teveos deelde hij mede dat hij thans den tijd daar acht om af te treden en In 't vervolg de vereeniging als gees telijk adviseur bij te staan. De notulen der vorige vergaderingen werden goed gekeurd. De bestuursverkiezing bracht de heeren M. v. Groenestein, W. Pijpers Sr., Haarsma, L. J. Hemels (allen aftr.) en J. Laseur achter den groenen tafel terwijl de heer M. v Groenestein als voorzitter werd aangewezen. Ook werd een prop..club gesticht. Vele leden van de «Jonge Werk man hebben Zondagmiddag een be zoek gebracht aan St. Louis, door de gulle gastvrijheid van den Eerw. Overste daartoe in de gelegenheid gesteld. We konden nu eens waarnemen hoe reusach tig veel er noodig is om aan de dschen die aan een dergelijke inrichting worden gesteld te voldoen maar tevens hoe practisch en volledig aan alle voor waarden wordt voldaan. Het vestigde een goeden indruk op de leden. Een dankwoord aan de Eerw. Overste en Broeders die moeite noch kosten spaar den om dezen middag tot een zeer aangenamen en leerzamen te maken. Rap II speelde te Baarn voor de competitie tegen Velocitas II. Het Amersfoortsche team speelde een g den wedstrijd en was voortdurend de meerderheid. Rust kwam met 3- in het voordeel van Rap. Na rust ging het nog beter. De blauwwitten vinden toen nog 3 maal het doel terwijl Ve locitas slechts een doelpunt daartegen over kon stellen zoodat Rap met 6—3 overwinning «huistoe» ging. Bij de Nutsspaarbank werd in Maart belegd f 30579,57 en terugbetaald f6042,60. 34 nieuwe boekjes en 13 spaarbusjes werden uitgereikt1 boekje werd teruggenomen. Kaasmarkt. Aangevoerd 7 wagons bevattende 900 K.G. Kaas. Prijzen f76 tot f81 per K.G. Handel vlug. Geboren Pieter, z. v. P. Mejjer en C. van Eldert Rlnske Sipkje Wil- helmina, d. v. J. Haars en R. S. W. Heslinga Martha Hendrlka, d. v. A. van der Vuurst en H. Buis Maria Lamberdina Alberta d. v. G. M. Sol en A. P. Blom Elisabeth, d. v. P. Mulder en J. Buitenhuis Adrians Anthonia, d. v. G. Bos en J, R. van Diermen. OndertrouwdJ. van de Straat J. M. E. van Doorn W. J. Butselanr en B. Gillissen P. van Dam Veenendaal J. de Jonge en J. Snijders A. Jetks en J. A. van Doorn. GehuwdK. A. Groenhuijzen e: E. P. Teeuwissen W. Driebergen en A. A. J. van der Meiden P. W. Zwijnen en L. J. van den Bogert W. A. Werij en W. G. v. Leijechorst T. van Butsclaar en A. van Doorn. Overleden Johanna Brouwer. 77 jr. wedn. van M. Egberts. Agenda. DAGELIJKS. R. K. Openbare Leeszaal eu Biblio theek. Kosteloos toegankelijk vr personen boven 18 jaar. DINSDAG 5 April. 7 uur, Patronaat Zand, feestavond R. K. Gemengde Zaogvereeniging »Arti et Charilate». veel liefde voor Baarn had getoond, doch wel duren grond voor een kerkhof en voor bouwterrein aan de gemeente had verkocht. De voorzitter protes teerde tegen de treurige wijze, waarop Posthuma sprak over de Koningin- Moeder. De prijs van het gas werd van 17 op 16 cent per Meter verlaagd. Besloten werd tot verkoop van het Gebouw van het Levensmiddelenbureau voor f34.000 aan J. van Arkel. Het voorstel tot oprichting van een gemeentelijk slachthuis is aangenomen. Uit den Omtrek Jflcbteroeld In de op 31 Maart gehouden alge- meene vergadering der afdeeling Leus deo-Stoutenburg van het Groene Kruis is als bestuurslid voor Stoutenburg gekozen de Heer J. Veltman alhier. Baarn De Raad heeft de voorstellen be treffende toekenning van bindende kracht aan de besluiten der schoolvergadering van de voorbereidende school en be treffende de Balarieering van de onder wijzeressen dier school verworpen. Uit bet verslag Schoolkleeding bleek, dat 13577.55 was gebruikt. De socialist Posthuma bestreed het voorstel om den weg tusschen de Dom- laan en Juliannlaan den naam te geven van Regentesselaan, waarbij hij rr op wees, dat de Koningin-Moeder z.i. nooit Barnmld Op de markt: biggen f 18 h f36, jonge hanen f2 h f3, oude dito f2 h 13.50, jonge hennen f 4.50 k f6.50, oude kippen f3 h f4 per stuk. Eieren f8 it f9.50 per 100 st. Aanvoer 425.000 st. Geboren Willem, z. van E. Wern- sen en A. Buitnnhuis. Anna Johanm Jacoba, d. van J. C. v. Apeldoorn ei T. Oosten. Ondertrouwd: W. Jonker en A. A. E. Remmelts. A. v. Veenhuisen W. v. d. Brink. GetrouwdR. Boom en W. Bettink. B. v. d. Kaa en J. Vermeer. Overleden: Wilhelmina Wolfswinkel, 66 j., wed. van R. v. Roekei. Jaco bus Mulder, 85 j., wed. van A. Tim mer. Teunisje v. Meerveld, 61 j„ echtg. van G. Kamphorst. Blaricum Binnenkort zal de aanbesteding plaats hebben van den bouw van een R. K. Zusterhuis, met meisjesschool gensschool. Naar we vernemen en ander omstreeks Januari reed zijn. Ilijkerk GeborenFennetje, d. v. G. Wessel en M. v. d. Brink Gezina, d. v. B, v. d. Brink en M. v. Zoereo Geertje, d. v. E Plug en J v. Beek Heij- men, z. v. C. Top en G. v. Doorn E^ertje, d. v. W. Priem Mheen Willempje, d. v. J. v. Dus- schoten en W. Walet. OndertrouwdT. Kuit en G. Bos G. Schipper en E. de Joog A. Wil ms en E. v. Zoeren C. Worst en v. Werkhoven. GehuwdM. Vastenburg en G. v. d. Berg J. Guliker en H. Kieft I Looijen en H. v. Ramhorst. Overleden Lubbert v. d. Blankevoort 30 j., echtg. v. L. v. Mondfrans Mar- retje Krijn en. Op de markt: 9000 st. eie k f9.50. 21 Schrammen f50 k f60. 20 Biggen f 25 k f35. 156 Runderen f300 k f700. 4 Schapen f 15 a £25.93 Nuch tere Kalveren f 12 k f 18. Soest De vereenigiog van Amsterdamsch Gemeente-personeel «Zomers Buitem zal een vacantie-kolonie stichten te Soest. Er zullen 32 woningen worden ge bouwd, terwijl men verder een groot gebouw zal doen verrijzen met eetzaal, logeerkamers voor ongehuwden, enz. De bedoeling is, dat de woningen door gezinnen zullen woiden betrokken, die daar 1 week vacantie kunnen door brengen. Het plan bestaat verder om 's winters vacantie-kolonie open te stellen voor gemeente-personeel, dat om gezond heidsredenen rust noodig heeft, uitge- foort. De voorzitter deelde mede, dat uit het Rijkskieskriogbestuur en uit de propagandcclub «Dr. Schaepman» eene commissie is saamgr.steld om een poli- tiaken landdag te houden te Utrecht op den tweeden Pinksterdag. Deze dag zal worden begonnen met een H. Mis, daarna een groote vergadering, waarin twee sprekers en propagandarede zullen houden. Daarvoor zullen worden ge vraagd de Kamerleden dr. Deckers en Henri Hermans. In de middagvergade ring zal het woord worden gevoerd door mevr. BronsveldVitringa. Seist J. A. Voamaer, herdacht, dat hij 50 jaren als notaris te Zeist werkzaam In den gemeenteraad werd besloten, op aandrang van den Minister, tot wijzi ging, ten nadeele van de gemeente, der met de P. E. U. M. gesloten stroom- leverings-overeenkomst. Gunstig werd ontvangen een voorstel, om een belang rijk offer te brengen tot instandhouding van de openbare leeszaal en bibliotheek, door de helft der stichtingskosten vo een nieuw gebouw tegen 6 pCt. en te lossen in 40 jaar, beschikbaar stellen, en de subsidie van f 2000 verboogen tot f 7000. Na breedvoerige beschouwingen werd besloten, noodig f94.000 beschikbaar te stellen voor den bouw van een Geref, U. L. O. School, al werd de meening geuit, dat de scholenbouw voor de gemeente een financiéele ramp kan worden. Over wogen Zol worden, het teeken- en na- tuurkunde-onderwijs van twee scholen te combineeren in dezelfde lokalen. Nagegaan zal worden, of de gemeente lighallen kan aanschaffen, zonder dat de provinciale subsidie voor de ver eeniging tot bestriding van tuberclose verloren gaat. Een verzoek om onderzoek inzake ernstige tekortkomingen van de brand weer, welke zouden zijn gebleken bij den brand van de zilverfabriek, werd afgewezen. Tenslotte werd besloten, den gasprijs ten tweeden male me cent per kub. M. te verlagen en 1 te stellen op 16 ct. per kub. M. zonderd echter tuberculoselijders. Utrecht Kaasmarkt Aanvoer 1 wagen wegende 228 Kg. Rijksmerk f78. Handel traag. De R. K. Jcugdcentrale heeft gekocht het perceel Nieuwe Gracht 56 om daar te vestigen een R. K. Nijverheidsschool voor meisjes (Huishoud- en Industrie school). De koopsom bedraagt f 80.000. Wanneer alles een normaal verloop heeft zal reeds in dezen nazomer de school kunnen aanvangen met een dag en avondschool voor onderwijs voor meisjes van alle standeo. Later zal de school worden uitge breid tot eene Centrale niet alleen voor de gemeente maar ook voor de pro vincie Utrecht. De Raad heeft besloten Ulrcchtsch Stedelijk Orkest f 58.000 subsidie toe te staan voor éi0 jaar, op voorwaarde dat de concertei Tivoli zullen worden gegeven en Mengelbergconcerten onder de te geven uitvoeringen begrepen zullen zijl Onder voorzitterschap ven Mr. D. Schrictlcn vergaderde de propsganda- club Dr. Schaepman. Aanwezig waren de afdeelingen Utrecht, Driebergen, Kijsenburg, Zeist, Breukelen, IJselstein, Ouderijn, Wijk bij Duurstede, Abcoude 1 Houten. Uit de jaarverslagen bleek, dat de Rijkskie-ikriug 19 propagandaclubs beslaan en dat in kas is f94.91 Besloten werd het bestuur uit breiden van 9 tot 11 leden. Voor de stad Utrecht werden gekozen G. Bruna mevr. Hallebrek van Montfoort en •j. Visser. Voor het platteland werden Eekozen mej. Fischer te Baarn, en J. Oudshoorn te Zeist, A. Peek te IJselstein en W. Roodestein te Amers In het naburige De Bilt heeft door verbreking de offerbus gelicht in de R. K. kerk. De electriscbe tram UtrechtZeist heeft de retourbiljetten afgeschaft het geen gelijk staat met een tariefver- hooging. Behalve de reeds meegedeelde breiding der markten te Zeist zal nog, ingaande Donderdag 7 April a.s., Donderdabs van 7 uur v.m, tot 2 n.m. een veemarkt worden gehouden. De politie is op 't spoor gekomen van een paar militairen, een sergeant en een korporaal, die uit het kamp van de Luchtvaartafdeeling te Soesterberg tal van goederen hadden ontvreemd bij een inwoner van Zeist hadden ovi geslagen. Van alles was van hun gading, een karrevracht goederen werd i slag genomen. Buitenland. Over de mijnwerkersstaking geland komt weinig nieuws. Di koolvelden liggen verlaten en alleen aan de pompen wordt gewerkt, doch niet overal. Reeds zijn in een enkel district een zestal mijnen onder water geloopen. Men denke daarover niet gering. Laat ons hopen dat de mijn werkers ontsteld worden door de ver woestende gevolgen en de mijnen hun eigen arbeidsterrein tegen ver dere schade en vernieling zullen be veiligen. Nog altijd vertoeft ex-Koning Karei te Steinamanger. Waarom gaat hij niet terug i Kan hij niet of wil brj niet Volgens de jongste berichten heeft bij keelontsteking gekiegen en ligt hij koorts te bed. Uit andere tele grammen krijgt men den indruk dat deze ziekte niet anders dan wendsel is om bet verblijf van den voormaligen koning op Hongaarsch grondgebied te rekken. Het schijnt dat de omgeviog van den Keizer, inzonder heid generaal Léhar en diens vrienden, zich tegen het vertrek van Karei van Habsburg verzetten en dit verzet willen volhouden tot Frankrijk en Engeland den ex Keizer met geweld wegsleepen. Een tooneeleffect dat zeker op de beet- bloedige Hongaren indruk zou maken en waarbij Karei van Habsburg de rol van martelaar zou moeten spelen, In- tusschen heeft admiraal Horthy voor heetcre vuren gestaan en hij zal ook de officieren-muiterij te Steinamanger wel den kop indrukkrn. De Nationale Vergadering staat als een man achter hem. De opvolger van generaal Léhar, een regeeringsgetrouw officier, moet reeds te Steinamanger aaogekomen zijn. In den Amerikaanschen staat Texas, zijn 33 personen gedood bij een botsing tusschen een goederen lar zich toe te halen en met zijn bult verdwijnen. - Een brand maakte 15000 menschen dakloos en verwoestte 3000 huizen te Manilla. De Fransche staatsschuld, die vóór den oorlog 25 milliard bedroeg, is ge stegen tot 302 duizend millioen francs De Franschen, die, als de Duitscher t betalen mocht, niet den dag van morgen halen zullen, verzetten 't leed doornóg meer uit te gaan dan voorheen. De belasting op de publieke vermakelijk heden te Parijs heeft alleen over Febr. ruim 2 millioen francs méér opgebracht dan de raming. De Parijzenaar danst.... al is het ook op een vulkaan. De groote Londensche dagbladen, die enkele jaren geleden fortuinen waard waren, verliezen door de duurte van het papier, thans fortuinen hun exploitatie. En dat is niet alleen met Engelsche bladen het geval. 1 Mei moet Duitschland 12 duizend millioen goudmark hebben betaald daarvan moest de eerste termijn reeds zijn gestort. Maar Duitschland zegt: We hebben Onmacht of onwil Frankrijk zal wel 't laatste veronder stellen, 't Gevolg zal zijn: uitbreiding der bezetting en verscherping der andere strafmaatregelen. Frankrijk vooral komt er bedenkelijk voor te staan als de Duitsche goud marken niet komen. Duitschland moet betalen, anders zijn we geruïneerd, heeft de rapporteur in de Fransche Kamer gezegd en er aan toegevoegd, dat men verplicht was dit onomwonden Fransche volk duidelijk te maken. De bedoeling van die openhartigheid is natuurlijk het volk voor te bereiden op de mogelijkheid van vérgaande dwang maatregelen als inbeslagneming van openbaar en particulier Duitsch eigen dom, waarop men reeds eerder zin- Over den treurigen toestand in Rus land komen weinig berichten binnen. Men kan wel veilig aannemen, dat de burgeroorlog steeds verder om heengrijpt en grooter afmetingen neemt naar gelang de hongersnood toeneemt, welke tot de nieuwen oogst duurt. Alleen in groote sleden oefenen de bolsjewisten nog hun volle gezag uit. Dat het deze niet voor den wind gaat, blijkt wel uit de vele tegemoet komingen aan de wenschen der be volking. Dezer dagen is zelfs de vrije handel toegestaan. De boeren mogen hun koren dus weder verkoopi hoeven het niet meer voor papieren roebels, waarvan honderd een Hol), cent waard zijn, aan de regeering af te staan. Door het doen van concessies zullen Lenin en zijne bende nog pogen de bevolking te bevredigen. Wij echter, dat het reeds te laat is. Hunne misdaden zijn te groot, dan dat zij ooit nog in de oogen der Russische arbeiders genade zouden vinden. De «almachtige dollar» heeft bij de laatste verkiezingen in de Vereenigde Staten wederom een zeer belangrijke, doch tevens een gevaarlijke rol ge speeld, want indien zulks ii komst moet voortduren en grootere afmetingen zal gaan aannemen, zijn de gevolgen er van niet te overzien. De nieuwsbladen deelden mede, dat de van president Harding aan de Repu- blikeinsche partij de enorme som van tien millioen gekost heeft, en dat de Democratische partij meer d millioen dollars voor haar candidaat opbracht. Zulke cijfers spreken, want daaruit blijkt, dat niet het ambt den geschikten man zoekt, doch de man het ambt. Te Myslawitz wierp een Pool met handgranaten om de bevolking in op gewondenheid en schrik te brengen hij trof echter een voorbijrijdende auto. Op iniatief der Engelsche commissie werd de misdadiger binnen 24 uren na kort geding doodgeschoten. Te Loozdorp is Ingebroken bij een landbouwer. Vermist wordt ongeveer f 3000 nan goud en zilver en f 1000 geld, benevens een fiets eo eenige kleedingstukken. De inbrekers waren brutaal, aldus verhaalt het »Hbl.« Binnenland n perso- Zaterdag kwam te Innsbiück op het stationspostkantoor een man een aan- geteekenden brief afgeven. Hij maakte gebruik gedurende een oogeoblik afwe zigheid van den ambtenaar om den inhoud van de kas, ten bedrage van 2.936.000 kronen, met een wandelstok Naar aanleiding van de heffing van gemeentelijke inkomstenbelasting door het Rijk (naar men weet, zal zulks, dit jaar te beginnen, te Amsterdam gebeuren) heeft de minister den ge meentebesturen geadviseerd, geen be lasting te heffen beneden de grens, waarop de Rijkshrffing begint, derhalve beneden een zuiver inkomen van f800. De opbrengst der belasting van la gere inkomens zal niet opwegen tegen de zeer groote kosten door het Rijk te maken bij de opsporing van die be- lastingenplichtigen. De minister acht het wenschelijk, dat gemeentebesturen er naar zu'len streven zuivere inkomens van minder dan f800 buiten de belasting te doen blijven. Het ledental van het Socialistisch Ned. Verbond van Vakvereenigingen het jaar 1920 met 34.165 leden achteruit gegaan. Op 1 Jan. j.l, bedroeg het aantal, met de adspirant-leden 225.357, de sleutels der zilverkast uit de slaap kamer weg te nemen. Te Niebert (Gron.) Is een ongehuwde arbeider bij het springen van een stoom tram in een vuile sloot gevallen en daarin gestikt. Reeds eenige malen is door het Gemeentebestuur van Amsterdam, In overleg met de coöperatieve- en een groot aantal particuliere bakkerijen, Amerikaansche bloem gekocht en hier aangevoerd, met het doel door geza- menlijken, goedkooperen aankoop van deze grondstof voor brood, de verla ging van den broodprijs te bevorderen. Deze pogingen mogen als volkomen geslaagd worden beschouwd. De prijs van het brood, die in Januari nog 33 cent bedroeg, is thans teruggebracht tot 25 cent. In de omgeving van Am sterdam wordt vrij algemeen de prijs van f0.30—f0.32 gehandhaafd. De laatste koop, die het mogelijk maakte den brood prijs met 3 cent te doen verlagen, heeft geenerlel nadeel voor de Gemeente gehad. Thans hebben weder besprekingen plaats gevonden met belanghebbenden, waarvan het resultaat is, dat op dezelfde basis met den aankoop vau Amerikaan sche bloem zal worden doorgegaan. De prijs van het brood zal, na ont vangst van de bloem, verlaagd worden tot 24 cent. Dit is nog slechts ander half maal de prijs welke in 1914 gel dende was. Met ingang van 1 April is het hui zenverhuurders toegestaan zonder toe stemming der huurcommissie, de huur te verhoogen tot een bedrag van 20 pet. boven den huurprijs van 1 Januari 1916 van alle woningen, die op 1 Januari 1916 verhuurd waren tegen hoogstens f9 per week. De huur mag verhoogd worden met 10 pet. boven de huurprijs van 1 Janu ari 1918 voor alle woningen, die op 1 Januari 1916 verhuurd waren voor een huurprijs van meer dan f9 per De huurprijs van nieuwe woningen, dat zijn woningen, die na 1 Januari 1916 zijn gebouwd, mogen niet zonder toestemming der huurcommissie ver hoogd worden met 20 pet. of 10 pet. van den eersten huurprijs; evenmin mag eenige verhoogingberekend worden. Niet alleen het bedingen van een hoogeren huurprijs is voortaan strafbaar, maar ook het aannemen van eenig voordeel boven dien geoorloofden huur prijs is strafbaar en wel met hoogstens éée maand hechtenis of hoogstens f 1000 boete. Het aannemen van slculelgeld dus is verboden. Buiten de bemoeiing van de huur commissie vallen voortaan dienstwo ningen van Rijk of gemeentewoningen van vereenigingen, stichtingen of ven nootschappen, die werkzaam zijn in het belang der Volkshuisvesting en als zoodanig zijn toegelaten woningen van woningbouwverenigingen, die gebouwd zijn met steun van rijk en gemeente en de huurprijs onder toezicht der ge meente vastgesteld, woningen, die ver huurd worden met bouw- of weiland, kweekerijen, teelgrond en dergelijke; woningen, waarvoor de bouwvergunning is verleend na 31 December 1919. De huurcommissie blijft bevoegdheid houden tot het vernietigen van huur- opzegging en ter verlenging der huur overeenkomsten. Wie dus een huurop- zegging krijgt, kan zich nog altijd tot de huurcommissie wenden. Hij denke er om, dat dit binnen acht dagen moet gebeuren. Bovendien mag de huurcommissie voortaan zelf aan die huizen verhureu, die niet op ernstige wijze verhuurd worden. Laat een huiseigenaar dus zijn huis langen tijd onbewoond staan, b.v. om het voordeelig te kunnen verkoopen, dan mag de huurcommissie zelf in de trhuring van xoo'n woning voorzien. Ten slotte valt onder de bemoeiing de huurcommissie ook alle onderhuur, zoodat ook een gemeubileerde of ge stoffeerde woning of gedeelte van een woning onderworpen is aan de bepa lingen der huurcommissie- of huuraan- zeggingswet. In de Veenstreken der gemeente Emmen zijn thans militairen gedeta cheerd ter voorkomen van mogelijke ongeregelheden. Optochten en betoo gingen worden steeds gehouden, alles onder het oog van de politie. Een groote optocht langs ter Apel gaande, met het oogmerk naar Oostwedde en verder te trekken, werd aan de grens van Oostwedde door militairen ont bonden, waarna ieder naar huis toe ging- Eén penning gespaard, Is er twee vergaard. Geen tijd Zonder strijd. Kleine zaken Doen soms aan groote geraken. Het puntje van een vlugge pen Is 't felste wapen dal ik ken.

De Eembode | 1921 | | pagina 2