DE EEMBODE KATHOLIEK NIEUWSBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN DINSDAG 28 JUNI 1921. 35ste JAARGANG No. 27. Lao(efracbt 28. DE EEMBODE verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. ABONNEMENTEN kunnen elke week In gaan, doch opregglng van abonnement moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prijs per drie maanden 11.00 Bultende gemeente Amersfoort 11.10. Afzonderlijke ADVERTËNTIÊN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adverteeren. AdvertentiCn moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur worden bezorgd. Een bepaalde plaats kan niet worden gegarandeerd. Op de zaken gepast, brengt goud in de kast. Binnenland. Provinciale Staten van Utrecht. Aan het hooldstuk «Inkomsten, der Begrooting 1922 ontleenen we dat de belastingen zullen opbrengen20 op centen op de hoofdsom der grondbe lasting voor de ongebouwde eigendom men f61955.33; 20 opcenten op de hoofdsom der grondbelasting voor de gebouwde eigendommen f 144.100.54; 20 opcenten op de hoofdsom der per- soneele belasting f233.958.84; 6 op centen op de hooidsom der vermogens belasting f57520.41; 6 opcenten op de hoofdsom der inkomstenbelasting f361.380.54. Totaal f858.9l5.64. Aan het hoofstuk «Uitgaven» is het volgende ontleend: De jaarwedden van de leden van Ged. Staten, den griffier en van alle andere in dienst der provincie zijnde ambtenaren en bedienden vergen een bedrag van f216 596. De uitgaven ten behoeve van het onderwijs vergen Subsidiën aan inrich tingen voor onderwijs f40.000, aan landbouwcursussen f4000, aan tuin- bouwcursussen f1700, aan cursussen in vee- en paardenkennis f500, aan cur sussen voor speciale vakken op bet gebied van land- en tuinbouw f200. Subsidie aan de Ned. Pomologische Ver. ten behoeve van een tuinbouw- proeftuin te Utrecht f1160. Subsidie aan de Tuinbouwvereen. «Amersfoort* te Amersfoort ten be hoeve van een proeftuin f250. Subsidie aan de afd. Zeist en Omstr. van de Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde, ten behoeve van een tuin- bouwproeftuin f 187.50. Subsidie aan de Utr. Hoveniersver. ten behoeve van een luinbouwproefluio f120. Totaal f48.117.50. Bijdragen in de kosten van verpleging van behoeftige krankzinnigen, zwak zinnigen en idioten f530.000. Subsidie aan de Ver. «het Ned. Gast huis voor behoeftige en minvermogende Ooglgdersx, gev. te Utrecht f2000. Subsidie aan de Prov. Utr. Ver. tot bestrijding der tuberculose f 2000. Bijdragen in de kosten van de pleging van armlastige tuberculose lijders f 10.000. Bijdragen in de kosten van uitzending en verpleging van kin deren in gezondheids- en Vacanlie- ltolooies f7500. Subsidiën ten behoeve der Drank bestrijding f700. Subsidie aan dc gemeente IJsselstein ten behoeve van de herstelling van den gemeentetoren i 2000. Bijdrage aan den A.N.W.B. Toeristen bond voor Nederland, in de kosten van oprichting en onderhoud van in de provincie'te plaatsen of geplaatste waar schuwingsborden en wegwijzers f 1000. Buitengewone uitgaven. Aflossing van tijdelijk opgenomen gelden f6.000.000. Credict toegestaan in verband met de verbetering van den waterstaatkundigen toestand in de Geld. vallei f963 000. Nadeelig saldo van den dienst 1921, ontstaan door het toegestaan crediet in verband met de verbetering van den waterstaatkundigen toestand in de Gel- dersche vallei en de kosten van buiten gewone herstelling van den weg van Utrecht naar Schalkwijk f597.000. Onvoorziene uitgaven f 187.093.51'/a. Men schrijft: Het gebeurt hoogst zelden, dat men iemand ontmoet, die nog nooit van zijn leven in een trein gezeten heeft, en dan hreft men er een medelijdenden glimlach voor over. In beschaafde kringen is het ook een zeldzaamheid iemand te spreken, die nog nooit in n auto gereden heeft. De tijd schijnt nu te komen, dat iemand, die nog niet gevlogen heeft ook tot de uitzonderingen bigint te behooren. Wie dagelijks op de vlieg velden van Schiphol en Waalhaven aanwezig is, vanwaar de vliegtuigen naar Londen, Bremen en Hamburg, Brussel en Parijs vertrekken, beseft hoe geleidelijk het vliegtuig als verkeers middel het veld veroverd heeft. Vroeger was het gaan vliegen een msatie, een prikkeling, toen kon de an, die vertellen kon te hebben ge vlogen nog op een soort bewondering van zijn medeburgers aanspraak maken. Dit schijnt nu uit te zijn, het vliegen is de gewoonste zaak der wereld ge worden. Vooral het nieuwe geslacht ichijnt het vliegtuig al heel nuchter Onlangs ging een nurse met twee kindertjes van 3 en 4 jaar naar Parijs om ma te bezoeken, die er onverhoopt langer had moeten blijven en naar haar kinderen verlangde. De kleine kleutertjt stapten in het vliegtuig, zooals zij anders de auto gestapt zouden zijn. De had een wollen schaapje op wielen bij zich en de ander een spoortreintje en in het lange gangpad van de Goliath, 2000 meter hoog, hebben de kleintjes schaapje en trein lustig gespeeld, hebben ze heen en weer gerend en het zelfs den bestuurder een beetje lastig gemaakt. En toen zij terug moes ten hebben zij gewacht tot er weer een Goliath ging, omdat de kinderen in de andere vliegtuigen geen ruimte genoeg hadden om oaderweg te spelen. Een dezer dagen kwam op Schiphol m zeer bejaard echtpaar (bekende Amsterdammets) om naar Parijs te vliegen. Zij telden samen meer dan Het rustig, deftig Hollandsch echtpaar, degelijk gekleed, afgemeten in hunne bewegingen. Zij vroegen niet, zooals nen nog een paar maanden geleden iltijd hoorde, of het gauw ging, of het koud was, of je duizelig werd, of je kans had om naar beneden te vallen. Neen, voor hen was het luchtverkeer lieuwe verkeersmiddel, zooals het indertijd de auto was geweest en toen en kwartiertje vliegens, het toestel ,t teiugkeereo, ten einde een klein mankement te herstellen, werd de be jaarde heer een beetje ongeduldig en vroeg kort aangebonden, .-indelijk eens naar Parijs kon ver- Ieder vliegt nu. Priesters in hun ambtsgewaad zijo mede geweest. Doc- i, die in een consult naar het bui tenland geroepen werden, zijo met hut, strumententasch ingestapt. Langzaam, maar zeker schijnt het besef, dat vliegen geen halsbrekende tderneming is, veld te winnen. Er zijn menschen, die men elke week sn een bepaalde lijn ziet gebruik aken, menschen, die er niet aan zou den denken, om ,op den rand van een balcon te gaan zitten Of door drukke straten te gaan fletsen en die bleek hun neus zouden worden als hun chauffeur er eens een gangetje van een 60 K.M. in ging zetten. Maar tegen het vliegen, duizend meter hoog, met een snelheid van 130 K.M. zien ze niet op. Het is deze verandering van men- it van het publiek, die zeer merk waardig is en een teeken van onzen tijd. Bij de laatste booigras verkoopingen langs den GeldeTscben Waal en Rijn bleken de prijzen zeer tc dalen. Mei- besteedde thans per 1ÜG0 pond f 30 booigras van goede kwaliteiten. De verpachting van standplaatsen de in October te Nijmegen te houden kermis heeft f 43,200 opgebracht (het vorige f35,088). Bovendien zal 20pCt. van de entreegelden der ver makelijkheden, als stedelijke belasting, 'n de gemeentekas vloeien, hetgeen wel ip eenzelfde bedrag te ramen valt. ien kermis is dus wel een belangrijke rerlichling voor de belasting-betalers. In de raadsvergadering te Sint Maartensdijk op Tholen heeft de voor zitter medegedeeld, dat de ter Bccretarie aanwezige schilderijen bezichtigd werden door Hofstede dc Groot, die ze kunst werken van groote waarde acht. Op advies heeft het college van B. i W. zich in verbinding gesteld met den kunstschilder van Wijngaarden uit den Haag. De totale waarde der 15 aanwezige schilderstukken k.-»n wordeo geraamd op ongeveer f 90,000. Eenigen tijd geleden werd door Rottcrdamsche Bankinstelling een post pakket naar Lekkerkerk gezonden, in houdende f4500.—. Dit geld is daar mmer aangekomen. Dezer dagen vonden 5 jongens, die op den Rolledijk onder Hillegersberg n het spelen waren, f2000.welkr den grond verstopt waren. De f2000 bleken uit het postpakket afkomstig zijn. Als een bewijs hoe treurig het op oogenbhk met de stoom visscherij gesteld is, kan blijken da' te IJmuiden op gerechtelijk bevel twee stoomlreiler werden verkocht, die tezamen f 12150, dus f6000 per stuk opbrachten. Voor twee jaar en nog korter terug is een stoomtreiler f120.000 waard. Ingevolge de van 2 tot 21 Juoi ge houden examen aan de Amslerdamsche Huishoudschool, Zandpad bij het Von delpark te Amsterdam, is het Leerares- diploma voor Koken uitgereikt aan mej. E. Strengers, Amsterdammej. A. C. Speekman, Arnhem mej. J. M. Klik, Heemstede. Voor Huishoudkunde mej. Th. G. E. Schenck, Hameis- veld bij Amersfoortmej. A. W. Schucking Kool, Utrecht, voor Wasch- behandeling aan: mej. A. W. Schuckink Kool, Utrecht; mej. M. A. Rademaker, Amsterdam. Buifenland. Tijdens den grooten oorlog is tot het oneindige herhaald, dat dit nu de laatste oorlog was geweest, dat de merischheid meer dan genoeg had van deze barbaarsche verschrikkingen en dat in alle landen een steeds sterker wordende drang naar ontwapening en naar een algemeenen wereldvrede ont stond. Tot dusver echter is .deze voor spelling helaas niet in vervulling ge gaan. Op eet algemeenen wereldvrede KSinog allerminst en toen de groote oorlog voorbij was, kwam niet de vraag aan de orde: «hoe Zullen we het spoedigst ontwapenmaar integendeel«hoe zullen we ons in de toekomst het best ten strijde toerusten De wedstrijd duurt Dog voort. In Japan de Vereenigde Staten wordt met koortsachtigen ijver gewerkt aan de ver sterking van de obrlogsvloot en Enge land wil daarbij niet achterblijven. Het beeft eerst den kat eens uit den boom gekeken, in welke richting die vioolbouw moest geschieden. De bewering, die kort na den oorlog werd vernomen, dat de lessen van den slag van Jutland en andere belangrijke oorlogsgebeur tenissen hadden geleerd, dat de groote zware oorlogsschep :n hadden afgedaan dat voortaan de duikboot en het lich- e oorlogsmateriaal Engelaods heer schappij ter zee zouden moeten hand haven, heeft men laten varen en het ichijnt nu, dat Engeland, na lang te hebben geaarzeld wat het doen zou, thans besloten heeft het voorbeeld van Amerika en Japan te volgen en over te gaan tot den bouw van groote oorlogs schepen, die de moderne slagschepen hedeD nog aanmerkelijk in grootte zullen overtreffen. Men gaat in Engeland tot den bouw van vier «Super- Hoodso, nog grooter dus dan het slag- ichip »Hood«, dat in den oorlog we d gebouwd en het geweldigste oorlogs schip is dat Engeland ooit heeft gehad. Deze vier schepen zullen een water erplaatsing hebben van 55 000 ton. Hoewel de admiraliteit de grootste ge heimzinnigheid in acht neemt omtrent haar plaunen, is toch al zooveel uit gelekt dat men nu weet te vertellen, de nieuwe schepen sneller zullen loopen dan de grootste schepen, welke thans in Amerika en Japan in aanbouw zijn. De prijs van zoo'n «Super-Koodi iu circa 250 millioen zijn. Hoe weinig lijkt dit op ontwapening Arme belastingbetalers De Raad van den Volkenbond heeft de Aalandseilanden aan Finland toege- vezen, doch bepaalt, dat ze militair icutraal moeten zijn. Zweden prostes- De droogte houdt aan in Engeland, dreigt een ramp te worden voor de landbouwers. De oogst lijdt ont zaglijk en is hier en daar zeker reeds mislukt. De R 38, het grootste luchtschip wereld, vloog voor 't eerst. De proeftocht gaf in alle opzichten 'oldoenirig. Er zaten 48 personen daaronder de bemanning. Het lucht vaartuig kan 5000 mijlen vliegen. Het is geheel gemaakt volgens een Brltsch ontwerp later zal 't worden overgedra- i aan Amerika om over den Oce- i te vliegen. In het Belgisch kamp van Beverloo heeft een soldaat zijn kapitein bajonet wegens brutale behandeling doodgestoken; een luitenant, dier er getuige van was heeft den soldaat met :ijn revolver neergeschoten. Edmond de Rotschild heeft aan de FranBche academie van wetenschappen gift van 10 millioen francs geschon ken, met de bedoeling daarvoor de la boratoria uit te breiden en eveneens het personeel daarvan, teneinde op grooter schaal wetenschappelijke onder zoekingen te kunnen volbrengen. In den brief, die de schenking vergezelde, zeide hij, dat zijn bedoeling is de we tenschap te dienen, - Rust is in Ierland nog ver te zoeken. Een militaire trein die van Belfast ram met een afdeeling huzaren en hoDderd paarden, die dienst hadden ge daan bij het koninklijk bezoek en deel hadden uitgemaakt van het koninklijk escorte, is tusschen Belfast en Dublin ontspoord door het springeo van een bom, die Sinn Feiners daar hadden ge legd. Het achtergedeelte van den trein, dat uit paardeawagens bestond ont spoorde en sloeg van den spoordijk af daarbij werden drie militairen gedood ongeveer tien gewond, terwijl er van de paarden zestig of zeventig werden gedood, of zwaar gewond dat ze moesten worden afgemaakt. Bovendien is ook te Dublin weer eens n aanslag gepleegd op twee onge wapende politiemannen, die in een van de drukste straten van de stad door een troepje Sinn Feiners werden vermoord De geest van verdraagzaamheid is ig ver te zoeken. Amersfoort De Gemeenteraad vergadert heden Dinsdag 28 Juni 1921, 's avonds half 8. De agenda luidt als volgt 1. Ingekomen stukken en mededee- lingen. 2. Onderzoek geloofsbrieven Mej. E. Middelburg. 3. Benoeming leeraar Natuur- en Scheikunde aan het Gymnasium. 4. Verleenen ziekteverlof onderwij zend personeel. 5. Voorstel aan Mej. J. G. v. Maanen eervol ontslag te verleenen als onder- ijzeres aan School A no. 5. 6. Voorstel inzake het gebouw aan de Miereveldstraat, hetwelk voor school gebouw is bestemd. 7. Voorstel wijziging verordening re geling lager onderwijs. 8. Voorstel naar aanleiding van een verzoek van bet bestuur der R.K. Jon gensschool inzake bouw van school. 9. Voorstel inzake bouw school aan Vondellaan. 10. Opheffing cursus tot opleiding Hoofdonderwijzer(es). 11. Aankoop strook grond, hoek Korte Bergstraat en Snouckaertlaan. 12. Aankoop grond aan het Plantsoen Noord van de stichting de Armen «de Poth*. 13. Overname strook grond Lageweg >n Amersfortia. 14. Verkoop grond Barchman Wuy- tierslaan, hoek Heinsiuslaan, groot 758 voor f4 per M2. aan J. Doorneveld L, Klein. 15. Intrekking van de Raadsbesluiten ,n 27 Januari 1920 en 18 Juni 1920 tot verkoop van perceelen bouwterrein aan de heeren Van Es, Snoek en Schwing. 16. Intrekking Raadsbesluit inzake overdracht onderhoudskosten van de ONTDEKT. «Was het toevai dat u die twee ont moette?* vroeg nu de andere belang stellend. «Neen, ik wist zeer zeker dat na de publicatie van het bericht, hij wel op de een andere manier iets zou laten of merken Ik wachtte op de plek waar ik hem moest ODtmoeten om hem daarna te volgen, 't Gebeurde zooals ik gedacht had. Hij ging naar het station en wachtte op den laatsten trein van Harwich... Ik stond in 't donker bij hei station en zag den schipper uit den trein komen en samen verlieten ze het pc..ca... de rest weet je. Ik heb de vaatjes gezien en ze wor den uu de in de «Goodwill* geladen Om vier uur kom ik met den schip persknecht hier, die voeren wij dronken en jij neemt 'm mee op stap Ik ga dan naar de «Goodwill* en jij zorgt dat je onmiddellijk met hem de kroeg verlaat en dat je hem op een gunstig oogenblik loort, doch )in geen geval iater dan half twaalf, daar de «Good will* om elf uur de rivier afzakt. Zoo dra je hem kwijt bent ga je naar Fo- rest-Road, waar onze chauffeur met een auto op je wacht, die je naai Seawanddock brengt, waar onze motor boot gereed ligt en je vaart full speed de roode lantaarn op den boeg Grays en als je mij niet ontmo hebt dan keer je langzaam terug. Als ik je in zicht krijg, schiet ik een vuurpijl af en je hebt niet anders doen dan je licht te dooven en «Goodwiil« (e volgen, tot dat je drie stooten cp den misthoorn hoortDat is het tecken, dat ik je hulp noodig heb Dus begrepen "aHeb u nog al hoop dat u de er waarop het oud gestolen wordt ook ontdekt?* vroeg Dubois, alias Schelviscb. Jongen, daar heb ik nog niet gedacht. Ik zet eerst den eenen schaak- maat, zonder dat hij het een seconde te vroeg bemerkt...* «Is 'l Dawson fluisterde Dubois, op triomfantelijk vragenden toon. Leccque stond op en glimlachte. «Nu tot ziens Schelviscb Doet het je goed een bekende in den vreemde te zien De als Hollandscbe schipper v momde detective verliet de heiberg kuierde naar basin III, Dc knecht was bezig de vaatjes van den walkant in bet ruim van de «Good will* tc rollen en de kapitein stond op het dek't Was een kleine in. gedrongen figuur, met een boezeroen aan en om zijn hals een roode doek geknoopt. Lccoque deed alsof hij geen belang -in de «GoodwilU stelde, liep door, blêef daarna op een afstand staa en wachtte tot het laden gereed wa Een uur had hij gewacht toen hi ruim gesloten werd en na een kwartii verliet de knecht het schip. Hij keek links en rechts, alsof hij iemand zocht Lecoque floot en de knecht wenkte met een kort aringebaai, tot hij hem zag en liep hem tegemoet. Samen gingen zij naar «The White Hel was ongeveer kwart voor elven toen Lectque weer bij basin Ulkwam. De «Goodwill* lag tot vertrek ge reed, in de mast de groene lant.v.rn en de motor rommelde. Op het d<k liep de schipper met groote passt heen en weer. «Heila*, riep Lecoque, «ligt hier de «Goodwill*. «Je knecht George... zit ken in de «White Swan.« De schipper vloekte een reeks ver- wenscbingen uit en keek den pseudo- teeman uitdagend aan. «Windt ie maar niet op man... Ik hoorde dat je om elf uur moest vertrek ken en als kameraad waarschuw ik je.« «Ben jij vrij... Ik geef je drie pond vrije teiugtocht.« zcide de schippi eensklaps veel kalmer. >'t Spijt me maar ik ga morgen na Huil, ik lig daar met de «Gesiena.* «Dat is jammer... Is hij erg dron ken... Kan hij nog varen...* «Nou dat gaat wel, hij is er in slecht gezelschap, zc laten hem niet gaan. 't Beste is, dat jij zelf heen gaat om «Ik kan niet van boorden ik moet vertrekkenmorgenochtend moet ik buitengaats zijn Er komt nog zoo'n mist ook opzeilen, .Wit ik even hier blijven'* Dc man van de «Goodwill-, dacht even na en nep toen uit, terwijl hij op den wal sprong: «'l Is goed, ma, is nog al sterk.* Hard loopende verdween de schip per in den steeds dikker wordenden nevelHij was niet meer te zien alleen zijn verwijderde passen warer nog tc hooren. Vlug maakte Lecoqut de tros los en sprong aan boord, duwde de boot van den walzette dc motor aan en voer naar het midden van de Theems, steeds toeterende op zijn misthoorn. In het midden van het water was het door den mist even duister als in de safe. Hij hoorde het water tegen de boot klotsen, maar zag het niet Overal werden geluiden gehoord, sire nes floten lang gerekt, misthoorns klon ken rondom. Soms zag hij eet groote mailsteamer, als een reusachtig, sil houet, met de patrijspoorten als twee rijen van vurige oogen voorbijglijden Niet lang duurde het of door de mist drong het krachtige roode licht van de motorboot. Lecoque blies driemaal op den misthoorn en een korten tijd later lag de motorboot langszij. De «GoodwilU ging nu gesleept door de motorboot naar de India Docks, waar de haven der rivierpolitie was, en waar men om twee uur in den nacht aankwam. De chef der Londensche politie was op hét terrein aanwezig, toen de tjalk werd binnengesleept. Lecoque had de politie van zijn voornemen op de hoogte gebracht, en daar het geval van de Pearson dc politiewereld in spanning hield, wilde de chef der Londensche recherche het openen vaa een der va ten bijwonen, waarbij nog kwam dat hij in stilte hoopte, dat Lecoque zich vergist had. Wordt vervolgd.

De Eembode | 1921 | | pagina 1