DE EEMBODE KATHOLIEK NIEUWSBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN DINSDAG 5 JULI 1921. 35ste JAARGANG No. 29. Kantoor: Langegracht 28. Amerrtoort DB EEMBODB verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. ABONNEMENTEN kunnen elke week In gaan, doch opzegging van abonnement moei (escbleden voor den aanvang van een nieuw wartaal. Prijs per drie maanden f 1.00 Bultende gemeente Amerstoort t '..10. Afzonderlijke ADYERTBNTlfiN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adverteeren. :l worden gegarandeerd. Waarmee men zondigt, daor wordt men mee gestraft. De dood van Koning Richard 1TI. De geschiedenis van Engeland, bocJ in de 15de eeuw het schouwspel aan van bijna onafgebroken bloedige twis ten, bekend onder den naam van den oorlog der twee Rozen, die de helli van het tegenwoordige rijk (Schotlapd wa» toen nog een afzonderlijk, van Engeland onafhankelijk koninkrijk}, in vuur en vlam zette. De zoo op elkander naijverige ge slachten Vork en Lancaster, bestreden elkaar met lelie verbittering, waarbij van weerszijden, geen middel tot zegt- pralen onbeproefd bleef. De inzet van dien strijd was de Kroon van Engeland. j Eduard IV, de oudste zoon van Ri chard Plantagenet, hertog van York, o besteeg in 1471, na den dood van terden, riep de bedelaar koning Hendrik VI, den troon. de maan vandaag twee maal wisselt, Als een schandvlek in de rij der zooals de maan aan den hemel heden roemrijke Plantagenets, het geslachtmorgen gewisseld heeft, dan zal Richard waaruit het huis Vork sproot, mag veilig: kroon en leven verliezen,* genoemd worden Richard, hertog van De blinde zinspeelde als in voor- Glocesler, jongste broeder van koningI zegging op den beraamden afval van Eduard. Thomas Percy, graaf van Northumber- In geestesgaven en moed zijn bro& ;and, op wiens wapenschild een halve ders Eduard en George gelijk, stond b$maan prijkte, in lichaamsbouw en schoonheid vanDe Koning, in gedachten verzonken, gelaatstrekken ver bg beiden ten achter, luisterde niet naar de profetie, en toen Klein van gestalte, krom van rug, den Ulja met staal ompantserd linkerbeen linkerschouder veel hooger gesteld dan liegen de leuning der brug bonsde, her den rechter, met een stuursch, afstootend bouten, door zes gespierde vuisten ge richt, de hardnekkig gesloten deur. Krakend scheurde paneel op paneel en een regen van splinters en stof vloog op tegen de deurposten, totdat de wederspannige in honderd en meer stukken geveld lag. De Koning stapte nu, bij het spookachtig schijnsel van twee harsflambouwen door de open ruimte, waar de huiseigenaar, io gram schap toegeschoten, bij het plotseling aanschouwen van zijn heer en meester, om erbarming smeekend, handewringend hem te voet viel. Richard stiet met een vloek den smeekeling het met ijzer beslagen schoeisel in de lende, beval hem op te staan en zijn koning voor te lichten naar het beste slaapvertrek. Na een korten, koortsachtigcn Btuimer, verontrust door de schimmen der in den Tower verstikte kinderen van zijn broeder Eduard, die in droomgezichten rondom zijn legerstede waarden, richtte de vorst zich bij het aanlichten van den ochtend op, schoot het blinkend, 'itte Roos van zijn geslacht geciseleerde harnas over het mismaakte lichaam, gespte het breede, tweesnijdend slagzwaard om de heupen, besteeg zijn grauwen stiijdhengst en stelde zich aan de spits zijner 13000 man van allerlei wapenen, een keuibende, terwijl hel bleeke morgenlicht de edelgesteenten der om den helm gewonden konings kroon van Engeland doorfonkclde. Het leger zette zich, de Koning om geven door zijn ridderschap voorop, Id beweging. Toen Richard over de brug van Leicester reed, strekte een blindt bedelaar, de gore hand tot hem uit om een aalmoes. Deze werd hem toege worpen en toeu de omstanders den gevreesden naam van den gever fluis- Wanneer elfjke catastrofe, die op 11 Oct. 1634 is voorgevallen. Door een vloed golf werden lot» 1779 huizen,Jzesklok ketorens en 30 windmolens weggespoeld, ;bij meer dan 6200 menschenlevens verloren gingen. Te Lith overleefden slechts 16 personen de ramp. De thans gevonden beenderen zijn afkomstig van menscben en dieren, die destijds den dood vonden. Op de Groest te Hilversum is 69-jarige juffrouw bij het oversteken van den weg door een auto overreden. In deerniswaardigeo toestand werd zij naar de R. K. Ziekenverpleging vervoerd, vaar een gebroken been en arm cn 'erder zware inwendige kneuzingen vtrden geconstateerd. Een metselaar uit Herkenbosch, die binnenkort wou gaan trouwen, kwam bij het bouwen van een huis in aan- rakiog met een electrischen draad. De igelukkige werd op slag gedood. Te Amsterdam wil men de Ooster gasfabriek aan de Linneaeusstraat, op heffen. D-ze beeft een terreinwaardc l'/j millioen, terwijl er een netto bedrag van f723.3000.per jaar door kan worden bespaard. Uit de lijst van signalementen, voor komende in het Algemeen Politieblad welke op 1 Januari 1Q21 nog niet wa- ingetrokken of vervallen blijkt, dat tim 47000 personen staan gesigna leerd of zoek zijn, die nog mets met de justitie hebben te vereffeneD. Het vorig jaar bedroeg dit aantal 39000. lij overvloed van tijd, i werk. Steunt oub in om onthouding maakt u sterk. uiterlijk, paaide hij aan een wraakzuch tig en afgunstig gemoed, een gesloten cn achterdochtig karakter. Hij was een volleerd huichelaar, nederig in zijn manieren, hoovaardig van hartein schijn vertrouwelijk met wie bij inwendig haatte, Het hij nooit na, hen te kussen, die hij van plan was te verderven of te doodco. Het leven van vriend noch vijand spaarde hij, wanneer dit in de lijn lag van zijn eerzuchtige plannen. Zoo versloeg hij met eigen hand den Tower zijn koning Hendrik VI, beschuldigde valschelijk zijn broeder George, hertog van Clarence, van on trouw, die daarop iu een vat malvezij- wijn werd verdronken en gaf in koelen bloede last tot het ombrengen zijner neven Eduard en Richard, de jonge kinderen van zijn overleden broeder, den koning. Daarop besteeg de moordenaar onder den naam van Richard 111, den Iroon van Engeland. Echter, niet lang en onbetwist zou hij daarop zetelen. Hendrik Tudor, achterkleinzoon van hertog Jan van Gent, die als de stam vader van het huis Lancaster wordt be schouwd, zeilde in 1485 naar Engeland over en versloeg io een kort gevecht, gesteund door het verraad van twee Engelsche rijksgrooteo, lofd Stanley en den graaf van Northumberland, zijn tegenstander koning Richstd, die met de kroon, het leven op liet slagveld van Bosworlh verloor. Op 20 Augustus 1485, van een stikdonkeren nacl Richard met talrijk gevol; lompe, zware deur der «Blauwe Everzwijn* te L In zijn vormlooze, maai rustte het somber gebour de bedelaar: «nog dezen nacht :al zijn hoofd tegen de borstwering deze brug stooten." Richard van York, in wiens trraakzucht gloeiend oog het brandend ongeduld lichtte om zijn tegenstander slag te leveren, drukte de scherpe spoor o de flank van zijn hoogen draver lerdween achter de boomen van bet wazige pracht voor hem opdoemend woud. (Slot volgt). Haarlem. JOS. P. H. HAMERS. roerloos op tan den in gang der stad. Geen lichl aal gluurde door de smalle, met dril «nte spijlen versterkte vensters. De si en vuist van reusachtigen hellebal er bewoog driftig den ijzeren kloppc en de bon kende slagen dreunden lafgcbroken door in de nachtelijke st nen in de herberg wektenl geen sleepende, haastige van een slaapdronken hos|l door het met plavuizen I huis. Toen klonk een kort mdon van den koning, D meiden om beurten, drie Maar bin- j geen echo voetstappen i, schuurden ivel uit den inde ijzeren Binnenland. Met de veehouderij begint het te lukkelen. Half Juni begonnen de vee- piijzen te zakken, zoowel hel slachtvee als het gebruiksvee. De kaas, die zich zoo lang handhaaide, begint ook te kantelen. Vooral de volvette Goudsche wordt zwakker. Naar verhouding vi de waarde van onzen gulden staat de boter ook zwak. En de groote hoeveel heid melk, die er thans is, maakt ook den huidigen melkprijs wankel. De reldproductle van alle landbouwpro ducten is sterk toegenomen, niet 't minst ook in de landen, waar de productie- voorwaarden het gunstigst zijn. De concurrentie, die daaruit voortvloeit, dwingt tot prijsdaling. Maar als dan de levensmiddelen goedkooper worden, kunnen ook de loonen naar omlaag gaan, de belastingen naar beneden, irdt het heele leven goedkooper, bil lijker. Dat de landbouw de eerste duwen krijgt', hebben we reeds vroeger aan getoond, maar daarop volgt na langer of korter tijd herstel. Dc geheele wereld Jrust op de landbouwproductie, op de voedselvoorziening. Nu de landbouw zooveel voorlbteogt, kan het leven billijker worden. Dat is de lichtzijde, Hoewel in den eersten tijd, vóór het maatschappelijk leven weer normaler is geworden, onze boeren en tuinders in het donker bljjven zitten. Haide noodzakelijkheid, mand iets kan veranderen. Bij het bebouwen van een stuk pas ingepolderd land zijn in de onmiddel- lijke nabijheid van de haven van Mor- *um, op NordstraDd schedels en been- Ütien van menschen en dieren ontdekt, Vinder dakpannen, ouderwetsche ge- p«kken stcenen en stukken verkoold f°Ut. Deze voorwerpen, ongetwijfeld af- |omsllg van het oude kerkdorp Llth genoemd eiland, herinneren wat beters worden en gaan studeereD. Dan komen ze aan de beurt. Examens, diploma's. Geen neiging of lust om moeder in iets te helpen. Nog een jaartje en het haar wordt «opgestoken*. Jo en Truus en Betsy zijn gereed voor de lang begeerde betrekking op kantoor. Werkpakje wil Lady Astor. 'l Is wat moois. Alsof men als meisje op kan toor is alleen om te werken. Vraag eens, of de directeuren, de oudere en jongere chefs ze daar eigenlijk wel voor In dienst nemen I Maar niet gewanhoopt. Zouden er geen duizenden Nederlandsche jonge meisjes zijn, die tot inkeer willen ko men en de schande uitwisschen van haar geslacht, als er een razzia zou -noeten plaats hebben op onze kanto ren, bureaux, banken en ateliers. Het leven is toch waarachtig geen bal. Dat kunnen de lokalen der armbesturen en dat kunnen de gasthuizen gptuigen, waar meestal van al die ballades de laatste hoofdstukken worden geschreven. Uit den Omtrek i minder :n strijd A.D.C. Op schoolgebied zal te Biaricum weldra .een geheel anderen toestand de raad verleende reeds een bedrag van f98.000 voor een R. K. jongens- en meisjesschool. Met den bouw van het Zustcihuis is reeds een vang gemaakt. Na het vertrek der R. K. leerlingen blijven op de gemeente school 15 A 18 Herv. leerlingen over. Gezien de vormiag eenet Herv. School- vereeniging, waarvan ds. Röder als opgetreden, zal de stichting een Chr. school slechts een kwestii tijd zijn en wordt de Openb, school ontvolkt. Er komen dan 4 leerkrachten op wachtgeld. De relletjes in de hoofdsteden ook Amersfoort deed mede aanleiding van den hongerenden dienst weigeraar Groenendaal, doen weer eeni hoe tuk een deel des volks is'1 0[ herrie en lawaai. Al kan men zich in denken, dat dienstplichtigen zeggen «ik wil mijn evenmensch niet dooden ja, al kan men eeibied gevoelen voo het openlijk maDifesteeren van een der gelijke overtuiging, toch blijft het van wege de principieelc dienstweigeraars ontoelaatbare overdrijving, wi zij, in het belang der gemeenschap, geene taak willen verrichten, die met den militairen dienst in betrekking staat. Er is, bij voorbeeld, voor een ieder ge legenheid om dienst te nemen bij het verplegend personeel. Wanneer zij zich nu werkelijk op het zeer humane stand punt stellen, zouden de dienstweigeraars moeten zeggen, dat zij gaarne de ge legenheid zullen aangrijpen om, wanneer zij niet aan den krijgsdienst willen deel- althans zullen helpen om de eventueel geslagen wonden te verbin den. Nu is de dienstweigeraar-honger staker Groenendaal zelfs voor dit hu werk blijkbaar niet te vinden, en noest het toch voor een ieder duidelijk zijn, meent De Tijd, hoe dwaas het is een martelaarskroon te willen vlechten voor iemand, die door misleidende propaganda to gelijke uiting wordt gebracht. Te Johannesga is de vlam braadpan geslagen en brand ontstaan de boerderij van J. Blokzijl, die ge heel vernield werd. Twee runderen geit kwamen om. Niets was - Het besluit der Spoorwegdirecties iet betrekking tot het vrouwelijk di personeel wordt in de bladen d-uk be sproken en zelfs door vrouwer-cour gebillijkt. Maar ook de oorzaken w opgespoord en De Tijd meent di vonden te hebben in de opvocdi Het begint met tegenzin in hulsaibeid, afkeer van een heiboender of schuur- lap, schrik voor kinderluren cd keuken damp, vrees voor groene zeep en soda. Wordt daaraan toegegeven, dan is de weg opeD. Men moet «hooger op- aast op kantoor of atelier. Veel ge makkelijker, veel «fesoendelijker* een meisje van onzen komaf I Mama heeft het nu eenmaal niet verder ge bracht dan tot eerzaam huismoeder, die haar vak verstaat. Dochters Baarn In den gemeenteraad is het nieuw benoemde lid, mevi. Nelly de Smit de Heer geïnstalleerd. Over de plannen veibetering der Laanstraat, de druk- winkelstraat, door opruiming van alle stoepen, hekken en heesters voor de huilen en het aanbrengen van een doorloopend trottoir aan beide zijden, -erd breedvoerig van gedachten ge- isseld en medegedeeld, dat de meer derheid der eigenaars van de betrokken perceelen niet genegen was den grond 'oorwaardelijk aan de gemeente af staan. De Raad besloot daarna de k te latei rusten, zoodat de Laan- lat onveranderd blijft. Het gemeentebestuur heeft het ver bouwen van de gemeente-gasfabriek en het bouwen van kamerovens bij onder- handsche aanbesteding opgedragen aan de firma H. Buigemeister Jr., te Heerlen voor de soul van f230.000. e«mn«s Een knaapje, dat op zijn rijwiel den Laarderweg passeerde, werd door een paar woonwagenbewoonsters ge dwongen zijn fiets eenigen tijd in bruik leen af te staan om de dames gelegen heid te geven zich in de edele rijwiel- sport te bekwamen. Op straffe van een pak slaag moest de jongen nog instruc teur spelen op den koop toe. Het spelletje werd eerst gestaakt, toen de ivond diep gevallen was. Geboren Gerardus Antonius, z. van J. Hilhorst en G. Koppen. Caren Getrouwd J. de Vries en E. Smit. Geboren Hermanus Johannes, z. van Mulder en E. Roest. Auke, z. van L Boelsma en J. Witte. Gerardus Adrianus, z. van A. v. d. Water d. Veer. Georgis, z. van .eeuw en E. M. V. Zanoli. Eeusdcn Burgemeester en Wethouders zullen Donderdag 7 Juli openbaar aanbesteden het instratcn van straatstcenen aange voerd langs de openbare gemeente wegen met bijkomende werken. Bestek en voorwaarden ziju bij den Gem, Op zichter Pothoven Azn. te Leusbroek krijgbaar. Soest St. Petrus- en Paulusdag kenmerkte ich dit jaar voor onze parochie door ene bijzondere plechtigheid. Draagt dit feest voor de parochie reeds een bij zonder karakter als patroonsfeest, de plechtige wijding van het vaandel der Aartsbroederschap der H. Familie de plechtige opdracht der nieuwe leden gaf daaraan verhoogd cachet. De avond- oefening, den feestdag vooraf, en de dag zelf werden geleid door Pater Hamers uit Amsterdam, die den leden hulde bracht voor hunne offervaardigheid hen aanspoorde steeds trouw te zijn lan hun vaandel door immer trouw ■ijl aan hun geloof en zich daarvo vmmcr te schamen. Onder de vroeg- ■nis naderden alle leden tot de H. Tafel :n toen onder de avondoefening 29 nieuwe leden hunne plechtige opdracht gedaan hadden, het vaandel plechtig door den Directeur der H, Familie, den WelEerw. Heer Kapelaan Schaepi gewijd en den nieuwen leden door Zijn Eerw. de medaille omgehangen was kon hij pret groote voldoening zeggen, dat de H. Familie meer dan 200 leden telde. Terecht mocht Pater Hamers de Parochie en in het bijzonder den Zeer Eerw. Pastoor en den Directeur der H. Familie gelukwenscben met het keur korps, dat thans In de Parochie gevormd was. Het was dan ook een verheffend schouwspel al die mannen en jonge Ungen één in geloof e hun insigne bijeen te zien en uit volle borst de liederen der H. Familie te hooren zingen. Dat de H. Familie zich ook in de belangstelling der geloovigeo mag verheugen, bewees wel hun groot getal, dat bij de plechtigheid, die door verschillende Geestelijken uit den om- trek bijgewoond werd, aanwezig was. De Directeur, die zich zooveel moeite voor de H. Familie getroost, mag voor zeker met voldoening op de welge slaagde plechtigheid terugsien. De Heer T. Zwarts, Majoor-agent van politie alhier vierde dezer dagen rijn koperen jubilé als gemeeote-ambte- naar. In den voormiddag werd de jubi laris door Burgemeeste' en Wethouders bij monde van den Wetb, Endendijk wegens ongesteldheid van den Burge- :sler, gecomplimenteerd in tegen- udigheid van bet politiecorps en de ambtenaren ten gemeentehuize. Wethouder Endendijk overhandigde een enveloppe) met inhoud, van bet politie- corps ontving hij een leuningstoel, ter 'ijl hij van andere zijden talrijke blijken an belangstelling mocht ontvangen. Amersfoort Ter herinnering. Spoediger dan wij verwacht hebben, hij heengegaan, de stille werker, de alles opc-ffeieode aan het doel: roomsch onderwijs voor het roomsche kind. Zorg ontbering heeft hij gedragen, alles bate van het roomsche onderwijs, imer op den voorgrond tredende, was hij altijd bereid, als het gold het ■oomsche leven, zijn beste krachten te geven. Met recht kan van hem gezegd worden, hij stond de ouders bij in de zware taak, de opvoeding der kinderen. Steeds trachtte hij, door zelf het voor beeld tc geven, anderen tot navolging te sporen. Overtuigd als hij was, net de school de taak der opvoe ding niet was afgeloopen, gaf bij zijn krachten aan het patronaatswezen, de -erdcre vorming van den jongeling tot nan. Nog eenigen tijd over hebbende was het wederom hij, die, toen de R. K. Werkliedenvereenlging pogingen in het werk stelde een cursus voor volwassenen org&aiseereo, zich disponibel stelde de zware taak op zich nam, de meer ouderen datgene eigen te maken wat zij waren te kort gekomen of vergeten. Nooit zullen wij, vriend.Kisner, uwe offervaardigheid vergeten. Wij zullen trachten deze te vergoeden door onze zwakke gebeden ofschoon wij overtuigd tijn, dat wij eerder de uwe dan gij de >nze noodig zult hebben. Het is echter het eenige middel ter afdoeniDg van onze schuld aan U, dat wij onze gebeden zullen doen opgaan tot God, dat Hij U geve dc Eeuwige Rust in Vrede. De Prop.-club Leo XIII De burgemeester van Amersfoort heeft terecht de vertooning der Had- je-me-maar-fitm verboden, met het mo tief, dat de zaak-Dc Gelder te tragisch or amusement te dienen, Geslaagd voor het diploma Boek houden van de Ver. van Leeraren in Handelswetenschappen onze stad genoot de Heer J. Kraan, leerling van den Heer K. A. Grocnhuijsen, leeraar Boekhouden alhier. Op de markt: Zandaardappelen 11 A f 14 hoendereieren f 11.50 A f 12.80; grasboter f2.40 A f 2.70 kippen f 1.50 a f4.00; kuikens f2.50 A f4.00; piep kuikens f 0 30 Af 1.25 oude eenden f 1.50 A f2.50; tamme konijnen f 1.25 A f2.50; duiven f 0.80 A f 1.50 p. paar magere varkens f30 A f60; drachtige zeugen f 110 A f 160 biggen f 14 A f28; guste zeugen f90 A f150. Aan gevoerd waren ongeveer 30 heet. zand aardappelen 100.000 hoendercieren 50 magere varkens 200 biggen en 30 De maatschappij Zandbergen gaf haar Jaarverslag over 1920. Vele ge- staan geregeld met de instel ling in verbinding om een behoorlijke opvoeding te verzekeren aan hun wee- zen, die geen plaats kunnen vinden io weeshuizen, De verpleegkosten zijn ge stegen tot f 1.25 per kind per dag, on gerekend de rente der kapitalen. De normale som voor opname gevraagd, is thans f400 per jaar. Het Tuindorp «Zandwijk*, huisvesting van tijdelijk verpleegden, werd met twee woningen uitgebreid. Het Tehuis (doorgangshuls) is te klein. Het gevolg 18, dat er gevallen van opname moeten afgewezen worden. Het bouwen van een tweede tehuis is noodzakelijk. Het totaal der verpleegden bedroeg 412.

De Eembode | 1921 | | pagina 1