V. Centrale Crediet- en Landbouwbank Bel dan op No. 42 J.J. VAN HAMERSVELD „EDMUND" „J. A. P."motor LJ.B.Posthouwer DE EEMBODE KATHOLIEK NIEUWSBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN VRIJDAG 29 JULI 1921. 35ste JAARGANG No. 36. Laocegracbt 28, Amersfoort DE EEMBODE verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. ABONNEMENTEN kunnen elke week In gaan, doch opiegglng van abonnement moet Ïeschleden voor den aanvang van een nieuw wartaal. Prijs per drie maanden 11.00 Buiten de gemeente Amersfoort f 1.10. Afzonderlijke advertceren. AdvertentiCn moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur worden bezorgd. Een bepaalde plaats kan niet worden gegarandeerd. De behoudzucht zelfheeft nooit iet/i behouden en menigmaal allee in gevaar gebracht. Dcsidtrius Grasmus cn de Hervorming. (Slot.) De onderstelliog lijkt me niet ge waagd, dat Luther, bij den aanvang van zijn optreden tegen de Kerk de geschriften van Erasmus niet kende, althans niet had gelezen Maar even min valt, dunkt me, te betwijfelen, dat de echo van diens wijsgeerige en letter kundige faam, door de muren der een zame kloostercel heen, zijn oor had bereikt. Het moest Luther bekend zijn, welk een geduchten stoot Erasmus aan de wederontluiking der Wetenschappen had gegeven. Een man als Erasmus voor zijn denkbeelden te winnen, kon den hervormer in den dop niet onver schillig zijn en de spreekwoordelijk ge worden ijdelbeid van den Rotterdam mer kennend, begon hij met volle stroomen den welriekenden balsem der vleitaal over diens gelauwerd hoofd uit te gieten. Bij het lezen van Luther's brief aan den geleerde, wordt men keer op keer in verzoeking gebracht, den briefschrij ver te houden voor een in den Staats dienst vergrijsden Secretaris, tweeling broeder naar den geest van Macchia- vclli, aan het hof van Lorepjo de Medicis te Florence. »Is het aiet droevig aldus luidt Luther's epistel dat wij met elkander in briefwisseling treden, zonder elkaar te kennen? Waar is een landstreek op aarde, die niet van Erasmus' naam ver vuld is? Wie heeft geen onderricht van hem genoten Wie, onder de beoefe naars der Letteren, erkent hem niet als zijn meester? Maar hoe, ik waag het U gemeenzaam toe te spreken, ik de onbekende, de arme, de verlatene, ver oordeeld onder drogredenaars te leven, en die zelfs de bekwaamheid mis, een glorie als de Uwe, naar eisch te be groeten Ware dit laatste niet het geval, ik zou U al lang geleden lastig geval len hebben met mijn brieven. Thans, nu ik door Capito vernomen heb, dat dank zij mijn grappen over de Afla ten, mijn naam ter uwer oor gekomen is, en dat mijn geschrift door U gelezen werd en Uw goedkeuring mocht weg dragen, blijft het mij toch steeds moei lijk, in mijn barbaarschen stijl recht te laten wedervar rn aan uw genie, Hoog geachte Erasmus, zie neder op een armen broeder, die onwetend als hij is, slechts een vergeten graf verdient in een uithoek der aarde, door den hemel cn het daglicht vergeleneen vergetel heid, naar welke ik siecds heb ge streefd, njaar die mij, ik weet niet waarom, ontgaat. Ben ik niet gedwon gen in al mijn ongelukkige onwetend heid te verschijnen voor hem, die de geleerdste van allen is? Maar mijn woordenvloed verveelt U en toch, ver geet niet, dat men bijwijlen krank met de kranken moet zijn«. Erasmus' houding tegen den Refor mator en diens leer, zal voor de Katho lieken geschiedvorscher in menig op zicht een raadselachtige, steeds een diep betreurenswaardige blijven. De oogen der geheele Katholieke wereld zijn bij het begin van Luther's opstand en nog lang daarna, op hem gericht als op den man, wien weten schap, vernuft en stgi in hun volle maat ten dienste staan, om het pleit de Moederkerk tegen de nieuwe leer, met schitterend gevolg op zich te "^Vrienden en geestverwanten bezwoeren hem als om strijd den kamp tegen de hydra der Dwaling aan te binden, «Gij deelt in de schuld, zoo roept de edele kampioen voor de verdrukte rechten der Kerk, hertog George Saksen, hem toe, wanneer Luther s leer onaangevochten blijft en allengskens overal in Duitschland binnendringt. Hel faalde u tot heden aan moed. Op Eras mus! God zal u bijslaan Sadoletus, bisschop van Carpentras en vertrouweling van Paus Leo X, schildert voor het oog van dco in loome rust verzonken Bataaf, in schrille kleuren, de jammeren, die de alles om ver werpen 'e leerstellingen van den Her ier over- de Christenheid uitstorten lindigt met de geestdriftige aan sporing: «Moed gevat Erasmus! Kom ons te hulp tegen de machten der duisternis, waarin de Kerk dreigt ten onder te gaan 1. De humanist Bembo wijst hem bij voorbaat op de dankbaarheid van een opgetogen nageslacht en voorspelt hem de oosterfelijkheid in de geschiedrollen der komende eeuwen. Maar een gezagvoller stem zal den erdediger der Theologies, met zacht verwijl in de ooren klinken. den jare 1522, na de regeering den kunstlievenden telg uit het geslacht de Medicis, Paus Leo X, zetelt op Sint Petrus' stoel, de Nederlander Adriaan Floriszoon van Utrecht, een' de leermeester van keizer Karei V, kardinaal en bisschop van Toledo, regent van Spanje, thans Paus Adriaan naar ook, de strenge asceet, wars pracht en praal, de vriend en ter der armen, ongelukkigen en misdeelden, de leniger hunner nooden. Het jaar zal zijn kringloop nauwelijks hebben voleind, of het liefdevol hart dien Vader der Christenheid breekt van droefenis qwer de rampen, welke, orkaan gelijk, op de aan zijn zor- toevertrouwde Kerk zijn losgebro ken, en die zijn Apostolische ijver niet vermocht te keeren. De Paus herinnert zich Erasmus, den tudiegenoot aan Leuven's Alma Mater. Hij roept in zijn geheugen de gelukkige dagen wakker, in vertrouwelijke ge sprekken over de nooden der Kerk en de middelen tot leniging en genezing, et hem doorleefd. Voorwaar, een heerlijke brief is het, dien de verwende geleerde van zijn pauselijken vriend mag ontvangen. Zult gij nog langer aarzelen, Eras- s, U te meten met den vleeschelijken mensch, die de vrede der Kerk ver stoort en zoo veel zielen in 't verderf Rijs op, omgord U en snel de Gods te hulp. Begraaf de talenten U door den Heer geschonken. Bedenk, dat het U gegeven is te redden door Lutber aan 't verderf wordt prijsgegeven. Wanneer gij meent, deze laak beter in Rome te kunnen vol kom dan tot mij, gezond van lichaam en met vreugde in het hart. De schatten onzer boekerijen wachten U vol verlangen. Mijn persoonlijken omgang en dien van alle geleerden in Rome zij U toegezegd,. Arme Erasmus Door zich blind te staren op de gebreken, ondeugden en uitspattingen van balsturige kinderen, bleef zijn geestesoog gesloten voor de hemelsche schoonheid, afstralend van het lijdend, maar ongerept aanscbiju der Heilige Moeder, ook in beproevin gen en druk. Christus' vlekkelooze Bruid, en de door ingehouden smart bewogen stem van diens Plaatsbekle der, vond nauwelijks weerklank in zijn ontzenuwde ziel, onvatbaar voor dien manoelijken, ontembaren moed, alleen in het onwrikbaar Geloof zijn onuitroeibaren wortel schiet 1 Eindelijk, als Erasmus, van alle kan- n gedrongen, zich noode opmaakt n den strijd des Geloofs tegen de Reformatie aan te binden, dan weet klinkt eente laat, door Duitschland' gouwen. Het gift der nieuwe leer is in d hoofden en harten van tienduizenden doorgedrongen, en de Hervormer zelf, prat op zijn zegepraal, poseert met hooghartige ironie tegenover den ge leerde, om wiens gunst hij weleer bedelde, In waarheid, de bekeering en latere, lang uitgestelde strijd tegen Luther tn onzen eens zoo gevierden land genoot, weldra gevolgd door zijn ster ven te Bazel, vermochten het vele kwaad door zijn dubbelzinnige en wankel moedige houding in den kamp tegen de Hervormers gesticht, niet meer te vergoeden. Zijn bekeering Het geestelijk testa ment van den wijsgeer, kort voor zijn verscheiden met eigen hand geschreven, schenkt ons de troostvolle zekerheid, dat hij, van wiens werken men zeide »in eenige punten veroordeeld, in velt verdacht, in alles behoedzaam te lezen«. als geloovig en berouwvol kind, schoot en aan het hart zijner Roomsche Moeder, den bangen doodstrijd hi volstreden. Haarlem. JOS. P. H. HAMERS. redenaar Malhcsius (editie Dr. Buchwald), of uit een der andere bronnen over derc materie ilic ik raadpleegde, is mij gebleken, dat vóór den openlijken opstand van den hervormer tegen de H. Kerk, Erasmus' geschriften door n geler. Binnenland De Haagsche correspondent van »De Tijde schreef over de reparatie van het Kabinet het volgende De regeering in haar geheel gaat niet vrij uit. Zij heeft in 1918 uitgezien naar een sterken Minister van Financiën, loch zij heeft den sterken man, den heer Trip, niet gewild, toen hij zij i eischen stelde. Inpiaats van deze den heer De Vries vragende wist zij, dat, als hij bleef, wie hij was, zijn minister schap op niets moest uitloopcn. Zij is, hem kennend en hem eerend, feite lijk schuldiger dan hij en zij heeft in haar geheel dan ook den duren plicht de fout in het verleden, die op haar in haar geheel rust, in het vierde jaar goed te maken. Men vertelt in den Haag, dat de begrooliog, zooals zij oorspronkelijk is ingediend, sloot .met een tekort van ruim honderd millioen gulden. De Regeering zal dit tekort hebben weg te werken.» Luitenant-generaal Burger, gouver neur der Residentie, commandant van het veldleger, is met ingang van 1 Augustus e.k. eervol ontslagen uit den militairen dienst. Hij is bevorderd tot commandeur in de Orde van den Neder- landschen Leeuw. Nu jhr. mr. D. J. de Geer de porte feuille van Financiën op zich neemt, zal hij aftreden, als lid der Tweede Kamer. Zijn eerste plaatsvervanger, de heer B. J. Gerretson, heeft reeds zitting als opvolger van den heer mr, A. F. de Savornin Lohman, zoodat inplaats van den heer De Geer tot lid van de Tweede Kamer zal worden gekozen J. Ankerman (c. h.). Thans woeden weer veenbranden in Drente: te Bargercompascum, buurt van Orazijedorp, Nieuw- Weer- dinge en aan tfe grens van Emmen Odoorn. Te Aalten is een man, terwijl hij reeds te bed lag, door zijn zwager met een bijl de hersenpan verbrijzeld. Te Overleek is, doordat jongens lucifers speelden, brand ontslaan :en hooiklamp. Het vuur sloeg door den harden wind over op de woni i korten tijd lag de boerderij asch en werd de boerderij daar vlak door het vuur aangetast. Ook deze ging in vlammen op. De over liggende boerderij, eveneens kom van hel dorp, ging getjeel den grond, zoodat drie gezinnen i paar uur dakloos waren. Een juffrouw in de- Tollenstraat te Rotterdam heeft bij de politie aangifte gedaan, dat haar bovenburen de afvoer- van den W. C. hadden afgesneden e leiding naar haar bed hadden gevoerd, waardoor dit geheel dorven. ARNHEM TWELLO SOEST - UTRECHT STEENBERGEN Rentevergoeding voor Deposito's Direct opvorderbaar 2'/i pet. Met 10 dagen opzegging 3 pet. Een maand vaat 4 pet. Drie meenden opzegging 4'/j pet. Een jaar opzegging 5 pet N'°.c, dagen geleden is te Etten boerderij afgebrand. Een dag daarna ontvingen, volgens de »N. R. Ct.o, drie landbouwers van den eige- dezer boerderij een brief, waarin gezegd wordt dat zij, wilden zij hun huis niet zien afbranden, ieder f 500 aangewezen plaats deponeeren. De politie werd gewaar schuwd en thans is in verband hier mede aangehouden en naar Breda ge transporteerd een man, die de vorige week uit de gevangenis te Rotterdam, r bij 14 maanden wegens diefstal van had doorgebracht, ontslagen was Na veel gewurm is het ministerie r compleet geraakt. Het krachtiger geworden door verwijdering departementshoofd, die de taak hebbend, niet de groot ste klacht kon ontwikkelen. Minister De Vries is als r financiën vervangen door Jhr. mr, D. J. de Geer, lid van de Tweede Kamer thans burgemeester van Arnhem. Lu generaal Pop gaat heen als van Oorlog, zijn plaats zal worden genomen door J. J. C. van Dijk, direct in de topografische inrichting. De Geer is, naar men weet christelijk hislorisch, terwijl Van Dijk behoort anti-revolutionnaire partij. De nieuwe ministers staan bekend s zeer bekwame mannen Hun wacht veel en moeilijk werk. Amersfoort verdeeling is vastgesteld De Burgemeester is in het bijzonder belast met de voorbereiding der werk zaamheden betreffende Politie, Brand weer, Groodbedrijfcn Wetgeving en is in den regel voor het publiek ten Gemeen tehuize te spreken des Woensdags en Zaterdags van iedere week van des voormiddags 10 tot 12 uur. De Wethouder N. Veis Heyn is in het bijzonder belast met de voorbereiding der werkzaamheden betreffende Gasfa briek, Waterleiding, Electriciteilsbedrijf, Openbare Reiniging en Ontsmetting en is omtrent die zaken in den regel voor het publiek te spreken ten kaotore van de Bedrijven (Gasfabriek) des Dinsdags van iedere week van des voormiddags 11 tot 12 uur. De Wethouder J. W. Jorissen is in het bijzonder belast met de voorberei ding der werkzaamheden betreffende Maatschappelijk Werk en Onderwijs en is omtrent die zaken in den regel voor het publiek te sprekea ten Gemeente huize des Woensdags van iedere week s namiddags om 2 uur. De Wethouder C. Ruitenberg is "in het bijzonder belast met de voorberei ding der werkzaamheden betreffende Openbare werken. Bouw en Wonin- toezicht en Woningbedrijf en is omtrent die zaken in den regel voor het publiek spreken in het gebouw Achter Da- vidshof No. 2 des Vrijdags van iedere week" des voor middags van 10,30 tot 11.30. De Wethouder J. Hofland, benoemd i de Raadsvergadering van 19 Juli 1.1., in het bijzonder belast met voorbt-- :iding der werkzaamheden betreffende Financiën, en is omtrent die zaken in den regel voor het publiek te spreken Gemeentehuize des Woensdags van iedere week des voormiddags van 9,30 tot 10.30 uur. Benoemd tot ridder in de Oranje Nassau-orde mej. A. A. Bruning (zuster Almunda), directrice van hel jonge dames pensionaat Mariënburg te Bussum, van de Congregatie der Eerw. Zusters van O. L. Vrouw alhier. Avondvak- en Vakteekenschool te Amersfoort verbonden aan de Am bachtsschool. Voor den cursus 192122 hebben :h aangemeld voor de le klasse 83 leerlingen voor de 2e klasse 40 leer lingen voor de 3e klasse 15 leerlingen voor de 4e klasse 26 leerlingen voor de 5e klasse 15 leerlingenvoor enkele lessen 5 leerlingen afdeeling schoen makersvakgroep 8 leerlingen afdeeling typografen vakgroep 30 leerlingen totaal 222 leerlingen. Aan het toelatings-examen der le klasse moesten zich 70 leerlingen onder werpen. 7 leerlingen kwamen niet op, zoodat :t examen is afgenomen aan 63 can- didaten, waarvan 41 slaagden. cursus voor opleiding in den R. K. Kerkzang, gesticht door hel be- n het zangkoor der parochie O. L, Vrouw Hemelvaart, liep dezer dagen ten einde. De cursisten mochten het genoegen smaken als aspirantleden van genoemd zangkoor te worden toegelaten. Den leider van dezen curs heer A. C. Beijer, werd door de leer lingen als souvenir een dirigeerstok aangeboden, waarbij was gevoegd een schrijven van waardeering en dankbaar heid voor zijn goede zorgen. Moge 't bestuur in dezen geest blijven voortgaan, om zoo koorzangers kweeken, bezield met den waren geest voor den R. K. Kerkzang. De Minister van Oorlog heeft een bijzondere tevredenheidsbetuiging ge richt tot de troepen van het garnizoen te Amersfoort en omgeving, welke hebben deelgenomen aan het tegengaan van de bosch- en heidebranden eken dier stad. Hebt U een Taxi of Auto noodig Amersfoort, Zaterdags na 1.00 uur worden geen bestellingen meer aan huis bezorgd. Hoofdagent „Amstel"-Bieren. met en VEEREND FRAME slechts f 990.-. Utrechtschestraat 25 Tel. 81 Amersfoort. Burgemeester en Wethouders bren gen ter kennis, dat de volgende werk- Het is krachtens de politieverorde ning hier ter stede voortaan verboden aan kinderen beneden den leeftijd 16 jaren galanteriën, m facturen, huishoudelijke artikelen, bloe men, snuisterijen, papier, potlooden, lucifers, zeep, garen, chocolade, vruch ten ot andere kleine koopwaren, hetzij op of aan de straten of wegen, hetzj aan de huizen te koop aan tc bieden of daarmede te venten, behoudens ver gunning van B. en W. afgegeven. Mede het, behoudens vergunning van B. W. verboden, bij het te koop aan bieden of het venten van kleine koop- in het voorgaande lid' bedoeld, kinderen beneden den leeftijd van 16 jaren mede te voe-en. De R. K. Middenstandsvereeniging „De Hanze" deelde aan de leden het volgende mede „Daar het bestuur na onderling over leg met de Vereeniging Handel en Nijverheid heeft besloten deel te nemen aan de Winkelweek en Etalagewedstrijd, acht 't bestuur zich verplicht, dit ter kennis te brengen van de leden en allen te verzoeken eenparig deel te nemen n bovengenoemde plannen. «Gevormd is een Garantiefonds waar- e een ieder naar draagkracht en be- :ven kan bijdragen, »Het bestuur rekent op aller mede werking daar deze Winkelweek veel publiek naar de Gemeente zal trekken, ook in verband met de verdere feeste lijkheden, welke bij die gelegenheid, n.l. het 20-jarig bestaan van Handel en Nijverheid, zullen worden georgani seerd. 't Kan niet anders of deze plan- zullen ten goede komen van de Amersfoortsche winkeliers. Het belooft schitterend te worden als allen maar medewerken in't belang in den middenstand. «Dinsdagavond 2 Augustus, 's avonds uur, Ledenvergadering. Patronaats gebouw Elleboogsteeg. Aller opkomst zeer gewenscht». Men meldt ons: In de maand Augustus a.s. zal de Eerw. frater M. Thomas de zes jaren van zijn Directeurschap alhier hebben voleind. Z.Eerw. gaat alsdan over naar de St. Jozef-kweekschool te Utrecht. Opvolger als Directeur der Eerw. Fraters zal zijn de Eerw. frater Wil helmus. Jubileumvlucht Amersf. Postduiven* veteeniging ,,De Luchtpost". Ter viering heeft genoemde vereeni ging voor haar leden en aspirantleden

De Eembode | 1921 | | pagina 1