Aanbesteed werd het verbeteren van militairen woningen. Inschrijvers B. C. van Dorth f42.55. G. C. Blan ken f42.900. G. Wegerif Apeldoorn (42.950. J. v.Datn Schoonhoven f43.700. T. v. Hoogevest f44.357. A. Oosters Zwijndrecht f 44 800. C. Boeschoten f45,344. J. Kok Zeist f45.500. W. v. Gent f46.149, K. Schilder Hilversum f46.975. Raming f47.800. Op de markt; appelen f10 a f 18. peren 112 ii f20. zandaardappelen f5 a fö per H.L.; hoendereieren f 13 a f 14.25 p. 100 St.; grasboter f3.20 f3,60 p. kg.; duiven f0.80 a f 1.40 p. paar; kippen f 1.75 5 f3.25, kuikens f3.50 a f5.50, piepkuikens f0.30 u fl.20. oude eenden fla f 1.50, tamme konijnen fl a f2.50. magere varkens f40 a f 75. zeugen drachtig f 110 a ISO. biggen (12 a f25. guste zeugen (100 a f140 per stuk. Aangevoerd waren ongeveer30 heet. appelen, 20 heet. peren, 80 heet. zand- aardappelen, 90000 st. hoendereieren, 200 kg. grasboter, oO magere varkens, 200 biggen en 30 zeugen, Kaasmarkt. Aangevoerd 73 wagens bevattende 18000 kg. Prijs f67 tot (67.50 per 50 kg. De Wethouder voor Onderwijs en Maatschappelijk Werk houdt Woens dag geen spreekuur. De Burgemeester neemt vacantie. De commissie voor de a.s. Win kelweek heelt bepaald A. Deelnemen kunnen lo. alle leden van Handel en Nij- verheid en de Hanre 2o. allen die hebben deelgenomen aan het garantiefonds der winkelweek, of hieraan nog zullen deelnemen, waar voor de gelegenheid tot 5 Augustus a.s. nog openstaat; B. De Etalages worden beoordeeld dooreen juiy bestaande uit 3 deskun dige personen, niet hier woonachtig. Deze beoordeeling zal plaats vinden op Donderdag 11 en zoo noodig op Vrijdag 12 Augustus; C. De Ktalagcs worden voor dc be- OOtdceling gerangschikt in drie groepen te welen de meest bijzondere of ty pische. en de meest doeltreffende of verkoop krachtige D- Voor iedere groep worden 5 prij zen beschikbaar gesteld Tevens wordt door het bestuur van Handel en Nij verheid eene extra prijs uitgeloofd, waarvan de toekenning zal wor den bepaald, door de uitspraak van het publick, hetwelk door de commissie in de gelegenheid tal worden gesteld zijn stem hierin te kunnen uitbrengen E. Buiten mededinging blijven de bestuursleden van Handel en Nijverheid benevens de leden van de commissie voor den Etalage-wedstrijd. E. De aangifte voor deelneming blijft opengesteld tot en met 5 Aug. e.k. by een der leden van de Commissie de hceten Alvers. I.uycx. Groenhuizen, van Kaalte. G. De Ktatages moeten gereed zijn, Woensdagmorgen 10 Augustus te 8 uur, terwijl dc Commissie het zeer op prijs zou stellen, indien de deelnemers hunne Etalages gedurende de winkel week tot des avonds tO'/j uur zouden willen verlichten. In den ouderdom van 83 jaar is overleden Mr. A. Stheeniar, oud- grifner bij het kantongerecht te Amers Cursus voorber. middelb. technisch onderwijs, verbonden aan de Ambachts school te Amersfoort. Van de voorbereidende klasse werden tol de le klasse bevorderd v. d. We tering. E. Huurdeman G. Alirends, G. v. d. l'ijpckamp, W, Zevenboom en A. Burgers. Van de lc naar de 2e klasse W. Koudijs, P. de Vries, II. J. Hubregtse, K. Tena, A. Snabel, W. Manxman, H. A. v. Nicuwkcrk en G. Mulder. Van dc 2c naar dc 3c klasseA. Jongsma en J. H. C. Teune. Het einddiploma is uitgereikt aan A. Brons, A. J. Ley er, H. Dijkstra, Th. van Hoogevest deze leerling slaagde v. h. toelatingsexamen der M. T. S, te Utrecht) A. Jaspers-Eock en C. W, v. Schooneveld. Uit den Omtrek Baarn Dr. A. J. A. Thomas herdacht den dag waarop hij zich 25 jaar geleden te Baarn als arts vestigde. Na zijn pro motie op 29 Juni 1883 te Utrecht, vestigde hij zich te Renkum. daarna te Baarn. alwaar hij zich in een drukke practijk verheugt. De heer Thomas is sedert vele jaren Wethouder van On derwijs, bekleedt verschillende functies op medisch en maatschappelijk gebied o.m. voorzitter van de Gezondheids- Commissie en van de Ver. tot bestrij ding der Tuberculose, Barntpeld GeborenPeter, z. v. E. v. Hussel en W. v. d. Haar Jacob, z. v. M. v. d. Brock en M. Schimmel Teunis. z. v. E. v. d. Klok en H. v. Beek Heintje, d. v. G. Gijsbertse en J. .v. d. Bunt Nico laas, z. v. A. v Delen en W. v. Middendorp Cecilia, d. v. W. Verhoef en G. v. d, Tweel. OndertrouwdW. Schaap en W. v. d, Hengel W. Willigenburg en H. v. Uffelen J. v. Wieringen en W. Witziers J. Dirkmaat en G. J. Dekker. Gehuwd: G. Schuit en G. v. d. Pol A. v. d. Hof en F. Bunt. OverledenAnthonie v. Grootheest, 7 weken. Volgens telling waren in deze ge meente aanwezig 1073 paarden, 8665 stuks hoornvee, 474 schapen en 126924 kippen en kuikens. Bij den landbouwer Westerlaak te Giind, is een in de weide loopende koe door den bliksem getroffen en gedood, De geveilde hofstede »De Nieuwe EshoU is aangekocht door E. A. Leh- mann te Amsterdam voor f30,070. Bijkerk GeborenAngenieta, d. v. D. Xijhof en B. Mostert Gerritje, d. v. G. v. Kenselaar (overleden) en P. v. Essen Kutger, z. v. W. Kiaaij en M. Bouw Geertruida, d. v. J. v. Dijkhuizen en G. Uit den Bosch Willem, z. v. D. v, d. Akker en G. Hols. OndertrouwdH. v. d. Kamp en R. v. Meerveld P. v. d. Pol en G. v, d. Pol. Op de markt: 30000 st. eieren f 14 ,i f 14.50, 11 schrammen f40 li f50, 26 biggen 115.i f25, 59 runderen f 350 .1 f500. 4 schapen f25 ;i f40 en 20 nuchtere kalveren f 12 f25. Ccmnes De oude regelingscommissie heeft besloten een kinder- en volksfeest te organiseeren op Dinsdag 30 en Woerts- dag 31 Augustus a.s. De commissie hoopt milde bijdragen der ingezetenen. Keeds sedert eenigen tijd wordt een kalktoods op hel landgoed der «Rozen kruisers Broederschap- onder Eemnes- Binnen door meerdere leden der orde bewoond. Earcn Geboren Engelina Maria, d. v. N. A. Majoor en W. J. Dijkman - Wil lem Gysbcrtus, z. v. W. v. Veenendaal en H. J. v. Beek Maria, d. v. J. d. Leeuw en M. de Groot. OndertrouwdA. J. M. Schuurmans C. M. v. d. Wissel. GehuwdH. Dijkhuis en C. Schaap Overleden Hendrik v. d. Berg, 62 j., wedn. v. KI. Willard Cornelis d. Graaf 7 maanden. Soest In den gemeenteraad staakte de stemmen over het subsidiceren van een tiliaal der Openbare Leeszaal en Biblio theek te Amersfoort. B. en W. adviseerden gunstig maar wezen op het recht, dat andere instel lingen met gelijk doel voor hunne men- schen kunnen doen gelden. Voorts werd besloten tegemoet te komen aan het adres van eenige be woners van Soesterberg om het Sta tion Soesterberg te herdoopen in Sta tion Soestduinen en eenige lanen in Soesterberg te noemen De Beaufortlaan, Van Duijnenlaan en Van Lijndenlaan. Utrecht Kaasmarkt: Aanvoer 152 wagens, wegens 28t,3ö Kg. Eerste kwaliteit f 04 1168 50. Tweede kwaliteit f59 .i f63.50. Kijksmerk f65 f73. Handel vlug. Het Centraal Museum der gemeente Utrecht is officieel geopend, in tegen woordigheid van een talrijk en uitge lezen publiek. Het Centraal Museum is gevestigd in het gerestaureerde St. Agnesklooster bij het Xicolaiskcrkhof, gedeeltelijk mei nieuwen bouw. Het gebouw, dat in den loop der eeuwen herhaaldelijk van be stemming is veranderd. Hel was o.a. tal van jaren kazerne der vestmgartil lertc), had verschrikkelijk geleden, doch dank zij de restauratie is het in zijn vroegere glorie hersteld en is het weer een der fraaie bouwwerken van de oude Bisschopstad geworden. In het Museum zijn ondergebracht I hei Utrcchtsch Stedelijk museum, het Aartsbisschoppelijk museum en het museutn van het Provinciaal Utrechtsch Genootschap van Kunsten en Weten schappen, terwijl in het Stedelijk mu seum zich ook bevonden een aantal oude schilderijen van het Genootschap -Kunstliefde- en verscheidene voor werpen van het Museum voor Kunst nijverheid. Het museum telt 40 grooie en kleine zalen, waarvan er 6, waaronder de prachtige St, Agneskapel, bezet zijn door het Aartsbisschoppelijk museum, een door het Provinciaal Utr. Genoot schap en de overige door het Stedelijk Het Aartsbisschoppelijk Museum omvat een kerncollectie kerkgewaden en beelden, gotische kroonlampen en voorwerpen van edelsmeedkunst, por tretten van Jan van Scorel en zijne school en een fraaie collectie Fiansche beeldjes uit de 14: eeuw en het Stedelijk museum beeldhouwwerk, sar- cophagen, schilderijen, serviezen, gevel- stcenen. afgietsels van de Domklok ken, enz. Binnenland. Bij Tilburg heeft zich een ergerlijk tooneel afgespeeld. Kenije dronken boeren per fiets bevonden zich op weg. Een hunner wierp in zijn brooddron kenheid zijn rijwiel voor een auto uit Waalwyk. De chauffeur stopte om on gelukken te voorkomen en een der in zittende dames stapte uit om het rij wiel te verwijderen. Intusschen nader derde een auto uit Tilburg en een der dronken boeren ga( de dame een duw, zoodat zij onder deze auto terecht kwam. Zwaar gewond werd dame opgenomen. Het Ned, Verbond van Vakver- eenigingen gaf in 1918 aan uitkecrin- gen bij stakingen uit f112.525. in 1919 werd voor herzelfde doel uitgegeven. f827.876 en in 1920 12,678.210. Door de Eerste Kamer is het wets voorstel-Ketelaar c.s., tot betaling uit de staatskas van een vergoeding aan gepensioneerden en op wachtgeld ge stelde ambtenaren enz., dat door de Tweede Kamer aangenomen was, met 16 tegen 14 stemmen verworpen. De kapitale boerderij de Platz by Nijmegen is geheel afgebrand. In een uur tijds lag de groote uitgebreide boerdrij, waar veertig koeien gestald stonden in de ascb. Er gingen meer dan 100 000 pond hooi en groote hoe veelheden erwten, haver rogge enz. verloren. Een stamboekstier kwam in de vlammen om. In het dorpje Keer nabij Maastricht, zijn twee kapitale boerenwoningen tot den grond afgebrand. Het grootste deel der meubelen, eenig vee en de geheele oogs'. werd een prooi der vlammen. Wegens gebrek aan water kon niets worden gebiucht. Dringende bede om spoedige hulp voor het R. K. Mi litaire tehuis te Harskamp. Allen, die hun naam hebben vermeld op de postwissel voor Harskamp krij gen volgende week een bewijs voor ontvangst. Toch hebben de dagbladen veel meer abone's dan ik postwissels heb ontvangen. Verwijst elkaar naar mijn stukje gij vooral oud-militairen en ouders, die reeds L'w gave hebt gegeven. Herstellen valt'altijd tegen. Helpt dus met vereende kracht, maar vooral spoedig. A. GOWTHORPE, Pastoor Barneveld. Boven verschillende streken woedden zware onweders. Daardoor kwam de lang verbeide regen eenige verfrissching brengen. Hel hemelvuur heeft tal van ongelukken veroorzaakt. Zoo sloeg de bliksem tn de boerderij staande te Kechteren, trof den man en de vrouw van het gezin, die beiden gedood wer den. Ook het oudste zoontje van veer tien jaar werd geraakt, doch kon zich nog uit het brandende perceel redden. De twee andere kinderen, een jongetje van 4 jaar en een kindje van 11 maan den kwamen jammerlyk in de vlammen om. Te Zeddam sloeg de bliksem in een boerderij. De boer en zijn vier zoons werden door den bliksem getrof fen. De boerderij brandde af. In Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht staken de kemehuisbedien- den. De «aannemers' hebben verschil lende wensehen, over de vervulling waarvan men het niet kon eens wor den. Enkele groote zaken weiden ge- De Koningin en prinses Juliaantje ondernemen Woensdag een vacantie- reis naar Noorwegen. In Limburg gist het onder de mijn werkers. De mijnwerkers op de Domi nate Mijn te Kerkrade staken bijna alle, zoodat het geheele bedrijf vrijwil stil lig;. Van de ochtendploeg, 1500 man sterk, verschenen slechts twintig op het appel. De stemming is rustig. In den oproep tot staking is gezegd, dat alle middelen om tot een vredelievende op lossing van het loorffcnr llict te komen, zijn uitgeput. Ook dc 1600 ongeorgani seerde arbeiders, die mee staken, zullen door h:t stakingsbureau worden onder- Ook de middag- en nachtploegen van de Dominale Mijn, samen sterk onge veer 1250 man. zijn niet opgekomen. De staking omvat nu vrijwel het ge heele personeel. Te Deventer is de algemcene ver gadering gehouden van den Marrabond ,n het Aartsbisdom Utrecht. Op 1 Jan. j.l. telde de Mariabond 14277 leden, van wie 3020 geheelont- houdsters. Dit beteekenl een teruggang van 1327 leden, van wie niet minder dan 468 geheelonthocdsters. Ook bij de St. Annavereeniging was geen aan winst te constateeren. Haar aantal be droeg op 1 Jan. j.l. 114 met 10694 ge zinnen en 31307 kinderen, wat een ver lies is van 2 vereenigingen, 409 gezinnen en 3223 kinderen. De Studieclub mag zich verheugen in een periode ven groei en bloei. De jongeling K., die den veehouder Vriezioga te Eestrum vermoorde heeft heeft thans bekend ook de dader te zjjn' van den diefstal van 2000 gulden voor ruim een jaar bij denzelfdeo veehouder gepleegd. Buitenland Te Leuven is een nieuwe Univer- siteits-bibliotheek gesticht, voornamelijk met hulp uit Amerika. By inwijding werd veel vertoon ge maakt, en Kardinaal Mercier had weer gelegenheid nog eens op het misdadige der door de Duitschers gepleegdver nielingen te wyzen. Gedurende de laatste zes maanden zijn door Duitschland aan BelgiE gele verd 8067 paarden, 5857 ossen, 13538 schapen, 19000 hoenders. 180 ton zaden, 690 ton graan en 100.000 ton mest stoffen. Nog moeten geleverd worden 16.000 paarden, 148.300 ossen, 13.000 schapen en 247.000 hoenders. De berichten over den hongersnood in Rusland houden aan. De «Daily Express: ontving bericht, dat dertig millioen rnenschen uit dc Rus sische hongersnoodgewesten, na zich al geruimen tijd tc hebben gevoed met katten, honden en ratten, hun woon steden hebben verlaten en nu ten einde raad een wanhopige poging doen om streken te bereiken waar geen hongers nood heerscht. Deze algemeene uittocht gaat in drie richtingen, een naar Siberië, een tweede naar Zuid-Rusland en den Kaukasus en een derde naar Moskou. Al het vee, dat de uitgehongerde scharen op hun weg vinden, wordt geslacht en verslonden cn alle graan voorraden worden verbruikt. Spoor treinen worden tegengehouden cn ge plunderd. zoodat de geheele treinen loop ontredderd is. Soldaten zijn te hulp geroepen om de steden te beschermen tegen den stroom van uitgehongerde vluchtelingen en op verschillende plaat sen zijn al gevechten geleverd tusschen troepen en door den honger wanhopig geworden menschenmenigten. In de Vogezen is een geweldige boschbrand uitgebroken, die zich uit breidt over den heelen bergrug tot aan den Hartmansweilerkopf. De heele streek is één groote vlammenzee, die de Kynvlakte 's nachts verlicht alsof hel dag is. In het tijdens den oorlog met handgranaten bezaaide terrein heb ben onafgebroken ontploffiogen plaats. De brandweer is volkomen machteloos. Ter gelegenheid van de 7-jarige herdenking van het uitbreken van den oorlog is Zondag in den Tiergarten te Berlijn een groote demonstralie ge houden door de meerder heidssocialisten, onafhankelijken, enz., onder de leus: «Nooit meer oorlog'. Aan de demon stratie namen omstreeks 70.000 perso nen deel. Er werd door 30 redenaars het woord gevoerd. Incidenten deden Uit Moskou is bericht ontvangen, dat zes millioen rnenschen uit het Wolga- gebied naar Moskou zijn getrokken. Den 20en Juli bereikten zy Tharbow, waar zy door de afsluiting der militaire posten braken, de winkels en magazy- nen plunderden, de paarden van brand weer en cavahrie vingen, slachtten en het vleescli onmiddellijk opaten. De Tsjecho-Slowaaksche regeering zet een groote hulpactie op louw. Men hoopt een groot aantal Russische vluch telingen werk te kunnen geven by het binnenhalen van den oogst. Een Zweedsche fabrieksdirecteur heeft zich bereid verklaard 5000 Russische kinderen volkomen van kleeren te Staatssecretaris Geheimraad Trim- born, voorzitter der centrumsfractie in den Rijksdag en van de Duitscbe cen- rrumpartij. is in den ouderdom van 66 jaar overleden. - De zich in Berlijn bevindende Rus sische gedelegeerde Gorki verklaarde, dat de massa vlucht uit het Wolgage- bicd reeds 6 millioen rnenschen omvat. De honger heerscht in 18 gouverne menten van Europeesch Rusland in het geheel wordt door 20 millioen rnen schen honger geleden. Een in Engeland reeds lang beken den en beproefden drank voor den dorst, verkrijgt men door é6n eetlepel havermeel met 1 'j3 L. water te koken. Zes millioen gevulde hulzen en slag hoedjes ontploften op het eiland Wusterau in het Plauermeer. Vanwege de autoriteiten voor ontwaping worden er hier eiken dag achthonderd duizend hulzen en slaghoedjes afgeleverd en ver nietigd. Een arbeider werd bij de ont ploffing gedood, drie arbeiders gewond. De ontploffing veroorzaakte verder een boschbrand. Wij spreken van vrijheid, en smeden zelfs onze boeien Wie moet niet er kennen, dat hij bijna dagciyks meer verbruikt, zich het leven gemakkelijker inricht dan noodig is Hoe echter zullen wij tot onafhankeiykheid geraken, als wy niet eens den moed hebben ons van die kleinigheden los te maken.1 Godsdienstleer. Over de beetentming van der. menech. I. In de eerste helft der vierde eeuw vyn onze tijdrekening leefde te Poitiers een jongeling met name Hilarius. Zijn hooge stand en rijkdom veroorloofden hem, alle genoegens en vermaken der wereld te genieten doch hy gevoelde zich bij dat alles niet gelukkig. Hy was nog heidfcn en had het geluk niet, den waren God te kennen. Onophoudeiyk echter hoorde hij in zijn binnenste de stem zijner rede, welke hem deze vraag stelde Hilarius, wat is het doel van uw bestaan op aardewat zal uw lot zyn na dit leven Zijn heldere en schandere geest zocht, met vurigen en on verpoosden ijver, de oplossing van dat gewichtig vraagstuk, en onder de leiding der goddelijke ge nade leerde hij den christeiyken gods dienst kennen. Een schitterend licht ging nu voor zynen geest op; hy om helsde het geloof en beijverde zich uit alle krachten, om het einddoel van zyn bestaan, dat hy thans kende, le be reiken. Hij leidde een deugdzaam en heilig leven, en wordt nu door de Kerk vereerd onder den naam vanHeilige Hilarius, Bisschop en Kerkleeraar. If. Voor ieder mensch is zeker deze vraag van het hoogde belangwaartoe ben ik op aarde geplaatstwat is myne bestemming, wat moet ik doen, om het einddoel van myn bestaan te bereiken Hij, die deze kennis niet bezit, leeft als in een duisteren doolhof, waarin hij ronddwaalt zonder den weg of den uit- gang te kennenhij is gelijk aan een zeevaarder, die zijn schip aan wind en golven toevertrouwt, zonder te weten waar bij zal aanlanden. Alle andere wetenschap, zonder deze eerste en noodzakelijkste, is slechts ijdelheid en dwaasheid. 111. Aangaande 's rnenschen bestem ming kunnen wij een tweevoudige, zeer gewichtige vraag stellen lo. Eindigt het bestaan van den mensch met dit leveu, of volgt er voor hem hierna een ander en beter leven, waartoe hij bestemd ism.a.w. wat is zijne eindbestemming 1 2o. Waarom is de mensch op deze aarde, wat is hy verplicht hier te doen met één woordwat is zyne bestem ming op aarde? Hier spreken wy alleen van 's rnen schen bestemming, in zoover wy die door ons verstand kunnen kennen. De rede dan leert ons, als antwoord op de eerste vraag, dat de mensch ge schapen is, niet slechts om eenige jaren op aarde door te brengen en hier zyn geluk te zoeken, maar dat hij bestemd is voor een hooger geluk in een ander leven, hetwelk nimmer eindigen zal, en tot eeuwige verheerlijking van God. (Wordt vervolgd.) Ingezonden. (Buiten verantwoordelijkheid der Redaclie.) M. Met innig leedwezen vernam ik de verkiezing van een socialist tot „wet"- houder. Niet om den persoon Genosse Holland is beter dan zyn beginsel, maar om het feit, dat een leider van 'n party die in doel en wezen revolu tionair is en zulks herhaaldelijk openlijk erkent en belijdt tot zoodanig ambt wordt geroepen. Hoe moet in dit ver band worden beoordeeld de agitatie der orde-lievende partijen tegen de revolutie. Was die noodig of was 't loos alarm Meenen de Raadsleden die aan deze benoeming meewerkten, dat zij daar door het algemeen belang dienden Holland is een gematigd man en „lang de kwaadste niet", zooals de volksmond zegt. Maar nog eens zulks is niet hoofd zaak, Hofland is socialist. Hoofdzaak is handhaving van 't principe. Mede werken aan de keuze van een socialisten-wethouder lijkt mij verzwak kend voor het principieel voelen onzer kiezers, die orde en gezag willen hoog houden. Schreef onze Dr. Schaepman in zijn Chronica 1901 niet terecht: ,,Ik word allerminst bezield door socialistenvrees, maar juist daarom wil ik open, harden stryd. „Nulla coojunctio"iedere toenadering onzerzijds is een naderen tot den afgrond." Geiden die woorden thans niet meer? Wie geeft my opheldering in deze duistere zakeD JAN DE KIEZER. Amersfoort, Juli 1921. Dc meest volledige inlichtingen zul len zonder twyfel worden verstrekt, wanneer dienaangaande vragen worden gesteld in een vergadering der R. K. Kiesvereenigingd.ldr zyn de tot spreken bevoegden aanwezig of te be reiken. Redactie. 'n Zekere «Maria» heeft my de eer bewezen, m'n artikelen over «opvoe- ding« grondig te beschouwen en haar opmerkingen daarover gegeven in een vorig Eembode-nummer. Gaarne zou 'k de lezers door 't aan gaan van 'n vriendschappelijk tweege vecht-met-de-pen in de gelegenheid stellen 'n dieper kijk in dit onderwerp te geven, ware 't niet, dat »Maria« zoo

De Eembode | 1921 | | pagina 2