Centrale Crediet- en Landbouwbank Bel dan op No. 42 Amersfoort. DE EEMBODE KATHOLIEK NIEUWSBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN VRIJDAG 9 DEC. 1921. 35ste JAARGANG No. 74. Kantoor Langegracl 28, Amersfoort ABONNEMENTEN kunnen elke week In gaan, doch opzegging van abonnement moei geschieden voor den aanvang van een nieuw Prijs per drie maanden 11.00 Bultende gemeente Amersfoort f 1.10. Afzonderlijke nummers 10 cl. AD VERTENTIEN 25 cent per regel. Billlike tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld AdvertentiSn i vóór 8 uur wor plaats kan niet worden gegarandeerd. Wie een vriend wil verkrijgen, moet hem verdienen. BtmttnUbegrootina Amersfoort. Het totaal der gewone ontvang» wordt op de begrooting geraamd op 1267.9313.74, uitgaven dito met een bedrag van 151.944.74 als sluitpost De door de gemeente te dragen tekorten worden voor 1922 geraamd als volgt: Gemeente reiniging 1134081.64 (model-inrichtii'p)ontsmetlingsdiensl (2500; de Fióbelschool (8089.33; de brandweer 11.663.14de handelsschool 19.504.50 (slecht gehuisvest)handels- avondcursus (3763.50; bouw- cn wonmg- toezicht en woning-bedrijf 1 15 670 77'/i Het Burgerlijk Armbestuur geniet uit de gemeentekas eene subsidie groot 77.463.78. Aau bezittingen liectl dat college slechts 15.900 2'/j N. W. Sch. Het college van Burgemeester en Wethouders plus secretaris en ont vanger kost in 1922 (29.850 salaris. De gemeenteraad kost aau presentie geld 1200, terwijl het secretarie-per soneel aan jaarwedden met meer dan (72,800 vordert -j- (4780 voor los personeel. De Commissaris van politie zal ge nieten 15800, de overige twee-en-zrslig p jlitic-dicnaren (14.4.300 samen. Hun kkeding en uitiusting vordert 10.000. Renten en aflossingen van gemeente- leeningen vergen in 1922 de (660.223.60. De hoofdelijke omslag of inkomsten belasting wordt geraamd op f985.000, de hondenbelasting op f 3000 en de belasting up de publieke vermakelijk hi den fl300J Van een nieuwe be lasting. getiteld zakelijke belasting op het bednjf verwacht meii f36 000 op brengst. Bij onderhoud van straten en wegen worden op de gemeentc-begrooting geiden uitgetrokken voor vernieuwing be straling Krommcstruai, Zuidsmgcl, Bcr- nulfusstraat, Schimmelpenninckstraat (krijgt tegel-voetpad). Voor verbetering van de Ulrechtsclu stiaat of Langestraat wordt f 50,000 geraamd. Voor vernieuwen der Eem straat van Sluisstraat tot Puntenburg f23.000. Verbetering van den Spoor wegovergang Leusderweg (7000. De gemeente veihuurt aan het Rijk een heerenhuis voor militaire bureaux aan de Langegracht cn int daarvoor (200, terwijl ze zelf (425 aan den eigenaar ais huursom moet betalen. Handels- en Nijverheids-onderwijs enz. vergt ook veel geld uit de ge meentekas. Zoo is b.v. uilgetrokken de Ambachtschool f 28,500, voor de avondschool 5220 en voor de Huishoudschool f13890. Voor de Hoogere Burgerschool be taalt dc gemeente aan het Rijk 5000. De Handelsschool kost aan de ge meente na aftrek van alle baten f 19504.50 i de Handels-avondschool f3762.50. Het stedelijk gymnasium vordert aan Jaarwedden f55.259. De jaarwedden van den concierge bedraagt f 1850 de weikvrouwen kosten f400. Voor brandstoffen is f 1000 ge raamd. Het aanschaffen en onderhouden schoolbehoeften en leermiddelen vergt f4175. Hoofdstuk Vil van de uitgaven der Gemeente-bcgrooting dienst 1922 veigt heel wat meer van de gemeente- financiün dan voorheen. De onderwijswet De Visset legt aan de gemeente diverse verphchiingcn up die financieel nog al drukken. Maar het beginsel der gelijkstelling een rechtvaardig beginsel is, zullen ook dc offers worden gebracht of beverde gemeenschap b-tale nu wat ze vroegei naliet, en slechts eenzijdig financieel verzorgde. vinden dan uilgetrokken als goeding aan bijzondere schoolbestureji lor boventallige onderwijzer» f "06". De kuiten van de instandhouding der bijzondere scholen, op de gemeente voortaan diukkend, worden geraamd op (54.295. Deze post is verdeeld nis -'gt onderhoud (7945; «choolin ubelen f 50UÜ schoolbehoeften et» leermiddelen f11800; verlichting en verwarming, schoonmaak f 29.550. De vergoediug voor terreinen en gc bouwen wordt geraamd op een bedrag van totaal f 23373.11. Daarvan geldt o.m. voor de scholen aan de Schimmclp.str. f5771.931/»; voor de Jongensschool aan de Breede- straat f 1335.14. voor de Meisjesschool aan de Muurhuizen f4000; Meisjes school aan de Borstraat f 2000. Het Pensionaat St. Lous trekt l 6000. De totale kosten voor het lager onder wijs beloopen (501.8o8.32. De jaarwedden der openbare onder wijzers besommen totaal (331.000. De commissie van toezicht op hel lager onderwijs kost 50 's jaars, terwijl de commissie voor schoolverzuim 400 vordert. Voor schoolbibliotheken is geraamd f 450. Ken bedrag waarmede niets wordt bereikt, overwegende de talrijke scholen. Gemengde Berichten Ken Parijsche correspondent gaf onlangs cenige staaltjes van de levens omstandigheden der Pransche iotellec- De doktoren, schreef hij. kunnen pas tegeu hun 40ste levensjaar eenigs- bchoorlijk in hun onderhoud voor- Met de advocaten is het al slecht gesteld. I-i de journalistiek krijgen de redacteurs zelden meer dan 660 fr. per maand, terwijl hun gespecialiseerde arbeiders minstens 1000 fr. verdienen. De litteratuur is het stiefmoeder lijks! bedeeld. De beeldende kunstenaars zijn tot sterven gedoemd, zoolang de kunsthandel zich niet tegen een honger loon over hun scheppingen ontfermt. De loonen der ambtenaren zijn welis- verhoogd, maar nog niet z* bureaujongen verdient mee 5 Een episode uit bel jm 1812. De regen had opgehouden; de wind daarentegen blies feller dan ooit joeg hier en daar de dikke wolken een, zoodat er enkele sterren aan de blauwe lucht zichtbaar werden. Medio Juan had zijn berekening zoo goed ge maakt, dat hij "juist het eerste versje uitgezongen had, toen de stoet aan den Salado, een ondiep riviertje, kwam, waar men, te paard zittende, gemakkelijk kon doorrijden zonder natte voeten te krijgen, terwijl ook de soldaten met hun hooge laarzen er door stapten als door een Medio Juan hiel het tweede versje van zijn Andalusisch liedje aan, sneed tegelijk het laatste koord doorzijn makker trok op hetzelfde oogenblik hard aan den teugel die verbonden was een der voorpooten van den ezel. in het water viel. Medio Juan, die op den ezel gezeten was, staakte zijn ge- zaog en bromde en schelde nu op zijn makker, die de beesten niet wist te leiden en hem een nat pak bezorgd had. Terwijl de ezel struikelde, gleden de kruitvaatj :s in het water, zonder dal iemand liet hoorde; wegens hun zwaarte werden ze niet door den stroom mede- gesleept. De ezel, die eenige schoppen ontving, stond spoedig op de poolen, en met des te meer gemak, naar het beest zijn zwaren laat kwijt Dit alles was zoo snel in zijn werk gegaan, dat de militairen er eenvoudig een klein ongeval in zagen en om het aanhoudend pruttelen van den steen- kolenkooper, wiens mantel een nat ge regend zeil geleek, hartelijk lachten, Dat een der ezels den kostbaren last, dien zij op zijnen rug gebonden hadden, verloren had, bemerkten zij niet, omdat zij geen vermoeden hadden dat de beide gidsen, bewaakt door een detachement gewapenden, zoo iets zouden durven Een klein half uur maicheerde de optocht nog voort, toen zij een smalle allee bereikten, aan weerszijden hoogen heg van cactus en aloö be wassen, hier en daar zoo breed opge schoten dat er een prieel gevormd werd de laan heen. Medio Juan ver zekerde aan de officieren dat deze dreef hen weder op den heirweg bracht, op uur afstands van de stad Xeres, de Franschen een rechtereen concierge meer dan een conservatoriumleeraareen veger méér dan een professor, waardoor de nederige rang, dien Lenin aan het in tellect toekende, op onvoorziene wijze in het conservatieve Westen wordt be waarheid!* Tusschen Weesperkarspel en Ab coude kwam een motorfiets in botsing een automobiel. De motorrijder op slag dood. De persoon, die op de duo zat, werd ernstig gewond. Uit Ter-Apel wordt gemeld, dat aldaar de vorige week 3920 weikloozc veenarbeiders werden ingeschreven. Ook in Odoorn is men nu genoodzaakt, eveneens de steunregeling in te voeren Sedert eenige dagen zijn daar 800 veenarbeiders ingeschreven. Te Utrecht zijn twee personen gehouden, die getracht hebben valsche Ncderl. bankbdj-ttrn van zestig gulden uit te geven. De in beslag genomen biljetten dragen de serielcltcrs O. X. en resp. de nummers 03173 en 08184. Een begrafenisstoet te Sumnict, bij Chicago, werd, op weg naar het kerk hof, bij bet passecren van een spoor weg, door een txpresstrein overreden. Alle 10 deelnemers aan den stoet werden op slag gedood, Naar wij van de Vcluwe zit men dsar zoo goed als zonder water tengevolge van de droogte en de vorst. Ia Ede wordt het watergebrek erg ge voeld, cn In Lunteren is het zóó erg. dat het w»ter langs de huizen wordt verkocht. Volgens gegevens uit bolschewis- tische bron zouden de communisten Unds het begin hunner heerschappij Rusland gedood hebben28 aartsbis schoppen cn bisschoppen, 1215 pries ters, 6576 professoren en onderwijzers. 8100 doctoren en ziekenverp'egers, 51.600 officieren, 260,000 soldaten, 10 500 gendarmen en politieofficieren, 48,500 politieagenten, 122,930 grond bezitters, 355,250 intellectueelen en 815,100 boeren. 3ij Heer .en is een Duitsche cauffeur den bok van zijn vrachtauto ge vallen. De wielen gingen hem borst zoodal hij na eenige zweek. De man laat een kinderen na. De Nijmeegsche Belastingambtenaren hielden aan den Amsterdamschen schil der X. H. die zich schuldig had ge maakt aan onttrekking van goederen, welke door de kommiezen iu beslag genomen. Sigaren, klecren, rijwiel enz. had hij aan het beslag trokken, en hij weigerde de bergplaats te wijzen. De Nijmeegsche recherche heeft aangehouden de 17-jarige werkster G. B. M., die zich schuldig maakte aan diefstallen van allerlei goederen in haar werkhuizen. Zij had ongeveer wel twee huwelijksuitzetten gestolen cn boven dien nog bijna 1000 gulden. De heer Weilkamp is Kamerlid er de heer Weitkamp is boer. En bij heeft zoo zijn aparteo kijk op de dingen. Ook op de socialisatie. Dat heeft hij in een rede te Almelo met een voor beeld duidelijk gemaakt. Wij hadden, zei hij, op onze boer derij een varkendat was er »arg an toe*. En «heilig* als ons varken was Wij moesten er 's nachts bij waken. Mijn zoon en ik, wij gingen dan 's AMERSFOORT ARNHEM - GOUDA - NIJMEGEN SOEST STEENBERGEN - TILBURG - TWELLO - UTRECHT Effecten - Coupons - Prolongatie Deposito - Vreemd Geld. vijf nachts zitten bij dst beest. Maar het duurde niet lang, of mijn zoon werd lui. Jong, zeg ik, gao ie maor in 't i liggen, ik zal wel wakker blie- Een poosje daarna zegt mijn zoon isVaodcr, zeg-ie, vader, wi-j wel geleuven, as ons varken gesocialiseerd >s, dan gingen we allebei nao bedde Zie, dat was nu een mooi voorbeeld ie men te denken heeft over sociali satie. De prikkel vao het eigenbelang wordt er door weggenomen. dynamielfabriek te Saarlouis zware ontploffing r petroleuinrcservoir plaats. Een aantal lichtgewonden konden zich zelf uit de puirhoopen redden. In de brandende fabriek mnelcn zich nog ongeveer 50 personen bevinden. Daar gerekend moet worden met het gevaar van nieuwe oritp' ffingen kunnen de reddingsman nen de plaats van bet ongeluk niet naderen. Een gedeelte van 't naburige bosch staat in brand. Ia den omtrek zijn de vensterruiten tot op grooten afstand gesprongeo. Een tuinbouwblad meldt het vol gende Een koopman kocht op de veiling te A. een kool en stopte er een briefje in van den volgenden inhoud Deze koa! heeft mij op de veiling 12 ct. gekost. Hij of zij, die deze kool voor consumptie heeft gekocht, gelieve mij te berichten, wat hf of zij er voor heeft betaald.* De man ontving éven later bericht, dat dc koopster er 55 ct. voor be taald had. In de kolenmijn onder Hoensbroek, zijn 2 mijnwerkers, door een instorting opgesloten. Deze gebeurde in een der hoofdschachten, afdeeling Z. ter diepte van 410 M, Beiden leefden gisteren nog en riepen om hulp. De schacht is vermoedelijk o zeer groote lengte ingestort en ct aan te denke.n zijn de breuk vrij krijgen. Men is bezig langs een anderen weg ior de kolenlaag een weg te boren. De kunstluchtleiding is intact gebleven, zoodat de gebroeders wel van lucht worden voorzien. Water en voed sel ontbreken hun intusschen. Hebt U een Taxi of Auto noodig gi fluisterde woorden. Medio Juan zijnen stok en zich aan de distels doornen weinig storende, sloeg hij daar mede aanhoudend tegen de heg. Hij bleef steeds aan de linketkant, alsof hij aan die zijde der laan iels zocht. Men was verplicht als ganzen achter elkaar te loopen en de militairen volg den bet geklingel der bellen, die aan het getuig der pakezels hingen. Juan y Medio liep ook aan den linkerzijde, pal langs de heg. en zijn makker steeds op de hielen. Eensklaps verdwenen beide Juans, als waren zij in een afgrond ver slonden. Medio Juan had met zijn stok een poortje, dat zich in den heg bevond en toegang gaf tot een wijngaard, ga- vonden. Op hetzelfde oogenblik ont snapte hij langs dien uitweg en zij' makker volgde hem aanstonds. Weger-s de duisternis werd hun afwezigheid niet opgemerkt en de militairen schreden, zonder gidsen voort. Zij bevonden zich iwens op den rechten weg en hadden geen gidsen meer noodig. Doch zij geweten hebben, dat de beide vaatjes met goud in de rivier lagen en de twee smokkelaars nu terugkeerden naar die plaats. Soult verder te trekken. I Uiterst gevaarlijk was alsnog dc: toe- Bij het ingaan der enge allee wissel- stand der beide gidsendit begrepen zij den de beide gidsen wederom eenige ook wel. Zij waren mannen des doods, Schoolgeld- Op de vragen van den heer Gillissen, betreffende de krachtens gemeentelijke verordening verschuldigde schoolgelden, antwoorddde minister de Visser, dat de omstandigheid, dat het bestuur eener bijzondere school er de voorkeur aan geeft de ir.cassecring van de verschul digde schoolgelden aan het gemeente bestuur over te laten, naar zijne mee ning geen verandering brengt in de iprakelijkheid van het schoolbestuur volge artikel 89, 11e lid, der La- ger-ooderwijswet 1920, voor de vol doening dier gelden. Laatstgenoemde bepaling is algemeen geredigeerd geldt onafhankelijk van de wijze waarop en door wie de schoolgelden zullen worden geïnd. Jacht. In de provincie Utrecht zal de jacht op klein wild met uitzondering van de jacht op houtsnippen gesloten worden op Zaterdag 31 December e.k.de jacht op houtsnippen zal gesloten worden op 31 Januari 1922 en de jacht op wa terwild met uitzondering van watersnip pen op hetzelfde tijdstip. Na 31 Janu ari 1922 zal het kooien niet meer wor den uitgeoefend, terwijl de kooieenden opgesloten of gehokt moeten zijn tot 1 Mei. De jacht op watersnippen zal worden gesloten op Zaterdag 3 April 1922, terwijl het weispel van kwartelen met steekgaren of vliegnet zal mogen worden uitgeoefend van 19 April t«-t en met 19 Juni 1922, Binnenland Amersfoort Tweede Kamer. De 2de Kamerleden verhoogden ht eigen tractement tot f5000 'sjaars t rgden meteen voor pensioen enz. enz. Ca deze bezuinigings-manoeuvere werd de behandeling der Grondwetherziening voortgezet. Eer8ts Kamer. Prov. Staten van Gelderland kozen tot lid van de eerste Kamer Jonkheer J. Beelaarts van Blokland. 1 Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht is Dinsdag 6 December geslaagd bij het Doctoraal-examen Rechtsweten schap, onze stadgenoot, de heer J. C. Houbaer. Onze stadgenooten J. G. de Jager Jr. en G. C. van Doorn slaagden te 's-Gra- venhage voor het vakexamen in de posterijen. Op den Leusderweg zijn twee paar den gespannen voor een disselwagen op hol geslagen. Bij het inslaan van een zijweg helde dc wagen zoo over, dat de bestuurder eraf vloog en met de beide voeten onder den wagen terecht kwam. Bij onderzoek bleek, dat zijn beenen vrij ernstig gekneusd waren, als hun vlucht spoedig ontdekt werd. Hun adem inhoudende, bleven zij een tien minuten lang bewegingloos staan, Juan y Medio zijn oud geweer omklemd houdende, Medio Juan zich verschuilend achter de breede schouders van zijn compagnon. Eindelijk stierf het geluid der voetstappen en het getingel der schelletjes in de verte weg. Het geheele detachement was bijna aan bet einde der laan, zonder dat de afwezigheid der gidsen bespeurd werd. Er was nu geen seconde te veiliezen. Medio Juan riep uit«En nu geloopcn wat wij kunnen, als wij niet door de Franschen willen doodgeschoten worden.* Beiden snelden den wijngaard door, zonder zelfs achter om te zien. Buiten adem kwamen zij aan den oever van het riviertje. D: gouddorst deed hen hun vermoeidheid vergeten en dadelijk zochten zij naar de beide vaatjes, die op den bodem waren blijven liggen. Met moeite want ze waren zeer zwaar rolden zij ze tegen de glooiing op naar een half vergane hut niet ver daar vandaan, een tijdelijke verblijfplaats van wild- stroopers en smokkelaars. Zij verborgen de beide vaatjes in een holte, die zij meermalen gebruikt hadden om er vut aan te leggen. Na eenig overleg keerde Medio Jua de stad terug, om zich te verge- :u of alle Franschen uit Sanlucar vertrokken waren en zoo ja, alsdan den volgenden nacht terug te keeren om met den ezel, dien zij nog op stal hadden, dzn schat op te halen, waarbij Juan y Medio zoolang de wacht zoude houden. Toen de dwerg wilde heengaan, greep reus hem bij den arm en riep: «Barranga, al-, ik zien kan, dat ge dien tusschentijd bij dc mand met geld geweest zijt, in ons pakhuis, dan loopt het niet goed met u af. He, hernam de audere, wat hebt ge toch altijd kwade vermoedens! Wees maar niet bang, oude jongen! Gij zit daar immers bij iwee tonnen gouds, en die laat ik gerust aan u over. In het en ziet men immers op geen tuifje. Juan y Medio nam zijn geweer bij :n voet en posteerde zich bij den in- raakkolk, waarin de beide vaaijes goud verstopt waren. Hij hoorde in de verte zijnen makker het volksdeuntje zingen, dat in zwang was gekomen zoodra de eerste Franschen waren vertrokken: De Franschen kwamen over land, De Franschen kwamen over zee, De Franschen namen niets mee dan zand, Gelukkig voor SpanjaHoezee I (Wordt vervolgd.)

De Eembode | 1921 | | pagina 1