AMERSFOORTSCH KEIVEEM Opslagplaats v. Goederen Afgifte van Ceelen. Bel dan op No. 42 DE EEMBODE KATHOLIEK NIEUWSBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN VRIJDAG 16 DEC. 1921. 35ste JAARGANG No. 76. KantoorLangecracht 28, Amersfoort DB EEMBODE verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. ABONNEMENTEN kunnen elke week In gaan, doch opzegging van abonnement moei geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prijs per drie maanden 11.00 Bultende gemeente Amersfoort 11.10. Afzonderlijke nummers 10 ct. ADVBRTENTIBN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adverteeren. Advertentlün moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur worden bezorgd. Een bepaalde plaats kan niet worden gegarandeerd. In het Katholicisme vindt men alle tegenstellingen en wanklanken opgelost in een harmonieuze een heid van geloof en wetenschap denken en voelen, natuur en ge nade. Binnenland Onze Candidaat8telllng. Nadat men op 17 September j.l. te Utrecht was overeengekomen uiterlijk 15 December de voorloopige groslijsten bij den Bondssecretaris in te zenden, opdat daarmede bij de samenstelling van het Politiek Advies zoude kunnen worden rekening gehouden, is men alom aan het werk getogen teneinde de voorloopige candidaatstelling tijdig te doen plaats hebber. De wijze, waarop zulks hier en daar geschiedde, het geen daarbij in enkele deelen des lands plaats vond, strekte nu juist niet tot verhooging van het aanzien der katho lieke Staatspartij. Had het anders ge kund? Had veel kunnen worden voor komen door van den beginne af straffe leiding te geven van boven af? Wij meenen over voldoende gegevens te beschikken om te durven zeggen neen. Het stelsel der Evenredige Vertegen woordiging heelt ontegenzeggelijk naast de voor ook grocte nadeelenhet levert tal van moeilijkheden op. waar mede alle partijen te kampen hebben, en die zich in eene zoo groote, uit ver schillende deelen samengestelde partij, als de katholieke, in zeer sterke mate doen gevoelen. Ten einde, niettegen staande, al die moeilijkheden, toch de eenheid te bewaren, was het eisch van beleid, niet aanstonds tal van bindende maatregelen in te voeren, doch die ge leidelijk aan te brengen, en sommige pas dan voor te stellen, nadat het kiezerskorps zelf zou hebben leeren inzien, dat ze noodig waren. Zóó is reeds heel wat meer bereikt, dan opper vlakkige beoordeelaars wellicht ver moeden, eu zal, naar we vertrouwen, de thans opgedane ervaring onze ge organiseerde kiezers straks na de ver kiezingen er gemakkelijk toe brengen voorstellen te aanvaarden, die dan, naar ons oordeel, zullen moeten worden Had nu reeds, gelijk sommigen wil den, het Bondsbestuur ingegrepen, de uitwerking zou naar onze vaste mee- oing, niet goed zija geweest. Of niet de kring- en plaatselijke be sturen meer leiding hadden kunnen ge ven Wij zijn niet in staat nu reeds die vraag te beantwoorden. Vast staat alleen dit de ons toe gezonden brieven en couranten in den laatsten tijd bewijzen het afdoende dat meu zeer hoopt, dat sommige za ken zich in de toekomst niet zullen herhalen. Het feit, dat onlangs een der meest vooraanstaande personen onzer coalitiegenooten tot ons kwam, en zijn ongerustheid uitte over de wijze, waar op, te oordeelen naar courantenberich ten, hier en daar met sommige zittende 7 Em episode uil bil jtir 1812. Juan y Medio hield het vaatje op zijde en" nu bleek dat het gevuld was met een aantal gouden en zilveren kel ken, ciboriën en reli>|uiekassen, som migen met dir manten rijk voorzien hij boog zich en stak zijne hand uit om een der relkjuiekassen van naderbij te beschouwen by het licht. Steek daar uw hand niet naar uit, ze zou verdorren als stroo, riep Medio Juan, nog bleek van verslagenheid uit. Ze openden nu het tweede vaatje en dit was eveneens gevuld met gewade keiksieradtn, door de Eranschen uit de kathedralen en de kapellen gestolen. Juan y Medio ging op de toonbank zitten, zonder een woord te zeggen, terwijl Medio Juan steun zocht tegen een hoopje steenkolen, zuchtende en jammerende. katholieke Kamerleden wordt omge sprongen, onder bijvoeging: dal hel ook anderen niet onverschillig is, hoe de Kamer, in 't bijzonder de talrijkste groep, die der Katholieken, is samen gesteld, is in dit verband ook niet zonder beteekenis. Zijn er dus in de toekomst o getwij feld maatregelen te nemen, ten einde sommige thans voorgevallene, zaken te voorkomen, reeds nu bestaat de gele genheid om, mocht de katholieke party bij de voorloopige candidaatstelling iets van haar prestige hebben ingeboet, zulks by de definitieve te hcrstelLn. Over eenige weken toch zal plaats hebben de vergadering tof vaststelling voor het Politiek Advies, voor de eerste maal thans op te maken, overeenkomstig in 'l nieuwe Binds- reglement neergeschreven, do 't dc geor ganiseerde kiezets dus zelf gewilde re- gelen. Nadal derhalve aloin in den lan de mrl de meest mogeiyke vrijheid men over de personen, die men voor de Kamer geschikt oordeelt, zich heelt kunnen uitspreken en die naar voren heeft kunnen brengen, zal die verga dering, samengesteld uit rxpresselijk daartoe door de kiezers aangewezen al gevaardigden, na alles te hebben over wogen, als haar oordeel uitspreken, hoe zij meent, dat in het belang der katholieke partij de lysten het best worden sameogesteld. Of die vergadering openbaar zal zijn De aard der te behandelen zaken laat zulks duideiyk niet toe. Wel echter ligt het in ons voornemen de vergadering toch vonr gansch de katholieke pers toegankciyk tc stellen, en ten einde daarmede wederom een biyk van wel verdiend vertrouwen en waardeering aan de pers te geven, en wgl we het van groot belang achten, dat onze pers. zonder daarvan verslag te doen, toch op de h rogte is, van hetgeen ter ver gadering is voorgevallen. En dan Ja, dan zal dat advies aan het oordeel der kiezers worden onder worpen. En dan hopen en vertrouwen we, dat allen, die over invloed beschik ken, dien zullen aanwenden om ons kiezerskorps van de beteekenis en van de waarde van een zóó wel voorbereid advies te overtuigen. Geschiedt dat, dan kan het wel niet anders, of onze kiezers zullen gemak kelijk het antwoord vinden op de vraag, hoe zij zich ten opzichte van het advies hebben te gedragen, willen zy werke lijk behartigen het waar belang der katholieke partij. En dan zal ten slotte onze candidaatstcllirg weer goed terecht komen, geiyk de laatste j «ren reeds ver schillende zaken in de katholieke partij ten slotte zeer goed terecht gekomen zijn, waarover te voren velen met be zorgdheid het hoofd meenden te moe ten schudden. A. VAN WIJNBERGEN. Gemengde Berichten Djor de Vereen. Staten, Engeland, Japan en Frat krijk is een viervoudig vergelijk getroffzn over de bewapening ter zee, en de ijuaestles der Stille Zuidzee. Japan stemt toe in de vtootveihou- ding, die van Ainertkaansche zijde is voorgesteld. Daarentegen laten de Vereen. Staten sommige vcrsterkingsplannen in de Zuidzee vallen. Het verdrag beperkt de mogelijkheid - van oorlog in liet Verre Oosten ten gevolge van botsende belangen door verplichtingen tot beraad over even- tueele geschilpunten aan de betrokken partyen op te leggen. Dat de beper king van de bewapening thans volgen kan ligt voor de hand. De Tempswijst er op, dat hel verdrag een dubbele verdienste heeft Het blaast «de dreigende oorhgswol- Welk een ongeluk, stamelde hg. Drie paaezels verloren! Twee lange reizeo vergeefsch en koortsig geworden door dat ongeval in die akelige rivier. Geen oogenblik kwam het in de ge- dachteD van deze ruwe woekeraars en sluikhandelaars op om zich iets toe te eigenen van den rijken schat, die aan de Kerk behoorde. Zoojgroot was in dien tijd in Spanje de eerbied voor heilige zaken, dat zelfs de groo'ste booswicht geen gewijde vaten zoude gestolen hebben. Het woord heiligschen nis had zulk een invloed op deze twee ruwe lieden, dat zij, ondanks de schade die zij geleden hadden, ondanks hun teleurgestelde verwachtingen, zich zelfs geen enkele der gewijde voorwerpen durfden toeeigenen, Juan y Medio schopte driftig lege i de stijlen van de toonbank, uitroepende Wat zullen we nu beginnen? ken» weg en scherkt dc betrokken en ook de andere mogendheden positieve voordeden. Het vei hoogt de veiligheid van «het prachtige Nederlandsche ko- liniale rijkin dien oceaan. De 22-jarige Hendrik Harms, uit Noordlarcn was zijr. broer behulpzaam by het maken van een put, waarvoor hij de steetien uit eer: ouden put haalde. Toen hg ongevee 25 voet beneden den beganen grond was en de zywan- den allen steun misten, begon de bo vengrond plotseling los te breken en in de dieple te va -n, Harms levend begravend. Er weid dirtct hard gewerkt ot aarde te verwijderen, doch toen Tnen den ongelukkige bereikt had. was hij Het jaar 19-0 -s een echt staki-igs- jsar geweest. Wel vas het aantal sta kingen met zoo groot al* ia 1919, n.l. 456 legen 622 eu wel wa» o.-k het aantal stakers minder, n.l. 47000 leg n 55900. maar hel aantal verloren ar beidsdagen was nooit goo grout als in d.t jaar. Het cyfer bejrep 1.720.000 te gen 1.006.000 in 1919. Dit enorme verlies aan arbeidsdagen is hoofdzake- lijk veroorzaakt door de stakingen in het transportbedrgf te Amsterdam en Rotterdam. Door uitsluitiogen gingen bovendien voor 19.400 man nog 615 000 arbeidsdagen verloren, meest m bouwvakken, in totaal dus 2.335000 beidsdagen. Het verlies aan loon, het verlies aan producten wordt met op gegeven. Maar als men écn dag op f5 stelt, dan nadert men al het cijfer van 12 millioen gu'.den. Van de 456 stakingen werden door de stakers nog geen 16 pCt gewonnen 35 pCt. werden verloren en bg 44 pCt. had een schikking plaats. De rest is blijkbaar vcrloopen of het resultaat is niet bekend geworden, De achate soi rale week door de K. 5. A. georganiseerd, is in eer: der bovenzalen van Hotel «De l'Kurope» te Utrecht geopend. Er was geen feesie- Igk cachet gegeven aan deze plechtig heid, zooals vroeger wel geschiedde. Er was ook geen overweldigende toe loop van bezoekers. De burgemeester van Hilvei nam afscheid van den Raad en zeide Levendig zijn mij in de laatste weken weder voer dcu geest gekomen de den, eens door nu wijlen den vroegeren gemeentesecretaris tot mij gesproken Wie een vooraanstaande plaats in den dieDsl der gemeente Hilversum inneemt, wordt vroeger of later door haar uit gezogen als een vlieg door een spin.» Naar mijne ervaring ligt in die woorden, al mogen zy, uitgesproken in een ge- drukteo gemoedstoestand, wat sterk ge kleurd zijn. een kern van waarheid; ik voor mij heb tegenwoordig hel gevoel, dat ik maar juist bij itjds uit het van de spin ben losgeraakt om te komen, dal een goede reputatie, gegrond op een langen en eervollen arbeid dienst der gemeenschap, hier door dom gekanker en schampere kritiek langzaam maar zeker werd uiteengerafeld.» Maandag zal de nieuwe R. K. Kerk aan de Brinklaan te Bussum in gebruik worden genomen, en pastoor v. Schaik als zoodanig worden geïnstalleerd. Dr. Fred. van Eeden hield een lezing voor de afd. Maassluis en Omstr. den Ned. Protestantenbond over Lichtstad». 't Vorig jaBr, toen hij terzelfde plaatse optrad en hem de schriftelijke vraag ge steld werd »wal er waar was van het gerucht als zou lig overhellen naar het Roomsch-Katholicisme», noemde hij een vraag naar zijn persoonlijk godsdienstige Wel, zeide zyn vennoot, laat ons naar den pastoor der parochie gaan, dan kan hij dat alles meenemen. Maar ziet ge dan niet in, hernam Juan y Medio, dat op die wijze 't be kend wordt hoe wij er aan gekomen zijn en wg misschien in ha: dcu dei politie zullen vallen. Hy sprong driftig van de toonbank af, en wist geen raad. Kom, kom, kameraad, ge b.-g-ijpi er wter niets vanhet is nog noon iemand kwalijk genomen als hij iels den rechten eigenaar terug bezorgt. Morgen gaan wij naar den pastoor en dan doen wij maar wat hij zegt. Zoo gezegd, zoo gedaan. De pastoor verwittigde den bisschop der dioceze van het gebeurde en twee dagen later had deze de gouden ca zilveren schat ten in bewaring genomen. Aan de beide Juans werd eene som pi NIEUWSTR. 10 ST00VESTR. 8 AMERSFOORT Administratie Korte Gracht 8 inzichten onbescheiden en liet de vraag verder onbeantwoord. Thans verklaarde bij tot de persoon Igke overtuiging te zgn gekomen, dal de bestaande R iomscli Katholieke Kerk de hoogste, d.i. de geestelijke leiding zal dienen ie vormen in rijk der menschc- lijke grootheid en verbroedering, door hem gc>y-nboliseerd in zgn 'Lichtstad»; Rome zal de hernieuwing der 'Chheid uitgaan en de practische leiding in het rijk zijner idealen zal zich geheel alharikclijk dienen te voelen van het gcestehjk middelpuntde Roomsche Kerk. Ziehier de rekeni-gen afgerond in millioenen guldens ide dollar op 2.50 gerekend) die Europa nog [aan Noord Ameiika moet voldoen. VooropEngeland 10416 dan Frankrijk 8380 Italië 4120 België 40 Rusland 500 Polen 330 Tsjecho-Slo» akye 245 Servië 130. En verder nop 10 audcre Europecsche Stalen «or; een slordig millard, samen 25 miliar j, 355 milliocn gulden. Hierbij is nog iet gerekend op non millard achterstallige rente en 5 ntiiuard door particuliere-, te vorderen. Want de fc.oote beer betreft alleen staatsschuld. Alles samen de kleinigheid van 38 maal duizend maal duizend insal duizend gulden. Thomas O'Connor, bijgenaamd »de bofferd», een onvrywillige bewoner van een groot gebouw met getraliede ra in Illinois, heeft zoowaar weten weg te komen uit de schaduw van de galg, waaraan hij morgen zou worden opge hangen wegens moord op een politie agent. Met nog twee vrienden had hy de wacht weten te overrompelen door twee man bewusteloos te slaan en de twee anderen met de wapens, die hun juist het vluchten hadden moeten ter- hinderen, in bedwang te houden. Voor zij buiten kwamen, werden nog zes benakers bewusteloos geslagen en out- wapend, Toen het alarmsignaal werd gegeven, zag men ze nog juist over den laatsten muur klimmen en op straat1 springen. Natuurlijk bofte O'Connor weerer stond juist een auto buiten, i wee revolvers overtuigden den ver baasden neger-chauffeur van de wen- schelijkheid om vooral hard te rijden. Het ging zoo hard dat de neger tegen een lantaarnpaal aanreed misschien wel opzettelijk en de auto vernielde. Doch dit tegen de lamp loopen van het geboeltc gold slechts in letter lijken en niet in hguuriyken zin. D= drie bandieten sprongen namelijk in een andere auto, waarvan de chauffeur voor een aansporing tot snelheid, door mid del vau op zijn hoofd gelichte revol vers, al even gevoelig bleek te zijn. Met een gruwelijke vaart stoof de wagen door de drukke straten, om eveu buiten de stad voor bet laatst tc worden gezien. Is het in de Russische communisten- hel al moeilijk om te leven, hel is ook niet makkelijk om behoorlijk begraven uitgekeerd, die hen ruimschoots scha deloos stelde voor het verlies hunner ezels en de vermoeienissen die zij ver duurd hadden. En welk sooit lieden zijn deze twee, had de bisschop aan den pastoor gevraagd. Het zyn twee personen, luide het antwoord, die steenkool verknopen als ruwe lieden, smokkelaars en woekeraars bekend staan. De prelaat vouwde, vol verwondering, zijne handen en riep uitGedankt zij God en gezegend is het land waar zelfs zulke lieden de heilige zaken eerl digen Zoo lang deze gevoelens by volk heerschen, behoeven wij niet vreesd te zijn dal de revolutie, die Ft kiijk heeft geteisterd, in ons geliefd vaderland zal zegevieren. EINDE. Hebt U een Taxi of Auto noodig Amersfoort, te worden. De heerlijke Sovjet heeft nameiyk besloten, or.i de begrafenissen weer te laten betalen. Wie in een parti culiere woning sterft, mag er 365.000 roebels voor opdokken, en de 'in een hospitaal overledenen »maar« 250.000, Te - Bussum is ingebroken in het kar.toor van Jnngeneel, houthandel. De inbrekers schenen het op de brandkast gemunt te hebben. Een vry groot be drag aan geld is ontvreemd. Amersfoort Burgemeester en Wethouders .b- ben bg den Raad ingediend een collectie nieuwe b-lastiogoniwcpen, waaronder ecu ^»-'ii.x>i6e;tluci7iiig, die -je R. K. Ouders, met bescheiden inkomen, voor- deeliger is dau de tot nu geldende tai even. -- Bij invoering der legcrplanncn gaat de Amsterdamsche infanterie naar Harderwijk in garnizoen. Het infanterie-garnizoen van Den Helder wordt in Amersfoort gelegerd. Ia He »St. Jozef» kwamen Dinsdag avond bestuursleden van de Parochie Ki'svereenigingen bijeen met de R. K. R<-.ds'cdcn. Naar aanleiding van de ingediende geniientebegrooting voor 1922 weiden tal van vragen gesteld en beantwoord. De vergadering was belegd krachtens een besluit, genomen door de bestuurders der R. K. Kiesvereeni- ging. 't Was voor 't eerst dal de R.K. Raadsfractie compleet met de Kiesver- eenigingsbesluurders samen kwam. Het ligt in 't voornemen van de Regeering te eischen, dït de huurop- brengstjvan met Rijksvoorschotten ge bouwde arbeiderswoningen in het ver volg ten minste zal moeten bedragen zeventig procent van de exploitatie kosten. De R. K. Kiesvereen. te Nijmegen vergaderde voor de KamercaDdidateu op de groslijst. De belangstelling was zoo gering, dat op een hoofdvergaderiog en drie bg. vergaderingen nog geen 350 stemmen werden uitgebracht. Zoo ziet men nu, dal niet enkel in Amersfoort dc belangstelling voor en in de politiek kwijnt. Commissarissen van den straatweg langs de Zuiderzee van den Doornheg bg Amersfoort tot het Katerveer te Zwolle, adverteeren,' dat de Coupons van de Eerste NegOtiatie van gemelden straatweg, vervallen 1 Januari 1922, gelijk ook de elf stuks uitgelote Obli- gatiëil van dezelfde NegOtiatie rijnde No. 03, 132. 133, 247. 279, 350, 305, 366, 369, 390. 393 zullen worden be taald ten kantore van Jolles «N Co. te Amsterdam op de gewone dagen en uren van betaling en zullen bij de uit gelote Obligatien de nog onvervallcr Coupons tevens moeten worden over- gclegd. - Kolonel W. L. F. C. ridder van Rappard, commandant van het Regt. Grenadiers en Jagers, wordt 1 Februari e.k. commandant der IVe divisie tc Amersfoort, ter vervanging van gener.- majoor Forbes Wels, die overgeplaatst wordt naar 's Gravenhage. Het carillon van O. L. Vr. Toren brengt by heel uur ten gehoorc «Vertrouwen» van C. Molan uit Sions liederen. Met half uur: «Haar Kleinkind». Melodie, woorden en guitaar-bege- leiding, van Manna de Wijs.

De Eembode | 1921 | | pagina 1