Centrale Crediet- en Landbouwbank Hotel-Restaurant „Ter Horst" BEZUINIGING DE EEMBODE R. K. Nieuwsblad voor Amersfoort en Omstreken Vrijdag 15 Sept 1922 - No. 48 ZES EN DERTIGSTE JAARGANG Kantoor i Langegracbt 18, U n!r EEMBODB verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. ABONNtJMBNTHN kunnen elke week In gaan, doch opzegging van abonnement moet kwartaal V°°r dCD aanvanK van een "'"uw Prijs per drie maanden H. 00 Bultende gemeente Amerstoort 11,10. Afzonderlijke ADVEKTENTtfilN 25 cent per regel. BlIIOke tarieven voor handel en n|vcrhe!d bij geregeld adverteeren. Advertcntlfin moeten Dinsdag en Vrfldag voor 8 uur worden bezorgd. Een bepaalde plaats kan niet wenden gegarandeerd. Binnenland Hel nieuwo Minis erie. Er verscheel een Koninklijk Besluit, waai bij met ingang van Maandag 18 dezer aan de leden van list Kabinet ontslag wordt verleend en het nieuwe Kabincl-Ruys de Beerenbrouck wordt benoemd. Het nieuwe Kabinet is samengesteld als volgt: Jlir. mr, Ch. Ruys de Beerenbrouck, Minister van Binne-landschc Zaken, tevens van Landbouw, Nijverheid en Handel ad interim Jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, Minister van Buitenlandsche Zaken mr. Th. Heemskerk, Minister van Justitie dr. J. Th. de Visser, Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen E, P. Westerveld, Minister v. Marine jhr. mr. D. H. De Geer, Minister v. Financiën J. J. C. van Dijk Minister v. Oorlog; G. J. van Swaay, Minister van Wa- mr. P. J. M. Aalberse, Minister van Arbeid S, de Graaf, Minister Koloniën. De nieuwbenoemde Minister van Ma rine E. P. Westerveld, is oud-zee-offi cier en was gedurende de laatste jaren directeur generaal der posterijen en te legrafie. De nieuwbenoemde Minister van Wa terstaat, Van Swaay, is hoogleeraar aan de Technische Hoogeschooi te Delft en sedert 1023 lid van de Eerste Kamer. Prof. G, J. van Swaay is een een voudig, nuchter en krachtig man als aichilect maakte hij vroeger het bouw plan voor de dorpskerk van Oud-Gastel. Het waren de omstandigheden, die dezen civiel ingenieur gemaakt hebben tot een hoogleeraar in de electro-tech- niek, de medestichter der electrotecli- nisclie Hoogeschooi. De Opvolgers. Vijf van de nieuw benoemde minis ters zijn tevens lid van de Tweede Kamer, n.l. Ruys de Beerenbrouck, De Visser, Heemskerk cn Van Dijk. Hoewel het geen vereischte is, dat zij na hun herbenoeming tot minister, als Kamerlid bedanken, is het toch een traditie geworden, dat beide functies niet vereenigd blijven, zoodat verwacht mag worden dan de vijf genoemde mi nisters binnenkort voor hun Kamerlid maatschap zullen bedanken. Opvolgers worden dan voor Ruys de Beerenbrouck, P. J. Rutten (R.K.); voor mr. Heemskerk Chr, van den Heuvel (A.Rlandbouwer te Haatlem- voor Van Dijk, Th. Heukels (A.R.) oud-onderwijzer, lid van den Rotter- dantsclten gemeenteraad voor jhr. De Geer, jhr, dr. J, W. Rutgers van Rozenburg (C H.), burge meester van Baarn voor dr. J. Th. de Visser, dr. H. J. Lovink (C.H.), oud-directeur generaal van het Departement van Landbouw, oud-directeur van Landbouw in Ned.- lod Da Mark. Over de dalende Mark schreef de llnanciecle specialiteit Tekel in de Gooi en Eemlaoder het volgende Ik geloof niet, dat er in de naaste toekomst noch ook in een ver-ver- wtjderde er aan te denken valt, dat de mark weer hersteld zal kunnen worden. Naar mijne meening hoeft er evenmin gedacht te worden aan een zoodanig herstel, dat men na aankoop op de prijzen van na het sluiten van den vrede nog een groot bedrag er aan zou kun nen verdienen. Dat is maar gelukkig ook. Want liet zou ontzettend zijn als het Duitsche volk uitgeplunderd zcu worden door een bende grijpvogels, die het er op aanleggen met een beetje getd een veimogen binnen te halen. Dezulken die er intijds rp rekenden om hun maiken van de hand te doen, toen ze nog iets waard waren, hebben gord gedaan. Doch verloren hebben allen die maiken hebben gekocht op hoop van zegen, eu ik zeg er bij dat liet hun eigen schuld is geweest dat zij zooveel hebben verloren, ver het toch van te voren kon gezien den, hoe het zou looperi, toen eenmaal de noteering zoo laag gevallen was, dat er eigenlijk niets meer van was "vergebleveu. Wie dobbelt op het ongeluk van anderen, dat is in dit geval op het ongeluk van een heel volk, dien komt hei toe dal hem het deksel op de neus valt. Het einde van de lange rede is der halve, dat ik niemendal verwacht van de mark. Er zal een nieuwe munt komen Duitsclilr.nd en als die er is, zal voor de oude mark een termijn van inwisse ling gesteld windin, waarin men het oude papier zal ku-'nen aai.brengen bij de Duitsche rijksb.v k tegen idem zou- in nieuwe rijksmunt, at is voor de talrijke houders va» marken bij ons te lande een troosteloos vooruitzicht, doelt ik vermag hel niet anders in te zien. Nu zal alleen nog bedacht moeten worden hoe men het in elkaar zal zetten eu als dat klaar is. spat de bon uiteen. Gemengde Berichten Op een klacht over het niet meer rntvangen van een blad in de vierde bestelling, antwoordde het postkantoor te UtrechtVNu het donker is, als de bestellers bij u (Tuinwijk) komen om te bestellen, is, wegens de abnormale toestand van de bestrating, de laatste bestelling in uw straat en aangrenzende straten «opgeheven». Vrijdagavond meldde zich een on geveer 40 jarig persoon te Leiden bij de politie aan met de mededeeling, dat hij ten nadeele van iemand uit Den Haag een bedrag van f300 had ver- duisteid. Toen hij het bedrag onder 'ch had gcttoelde hij gewetenswroe gingen Icon liet niet lat:gei uithouden, Tot lid van den Raad van Maastiicht benoemd in plaats van wijlen dr. De Rijk een ovenwerker. Dit nieuwe ïaads- lid kan lezen noch schrijven. Het provinciaal ekctriciteitsbcdiijf wijst op een drietal ongevallen niet doodelijken alloop, in den laa; sten tijd voorgekomen door aanraking van een dia*d van een laagspanningsnet. Het eerste werd veroorzaakt, doordat iemand •n de duisternis in aanraking kwam met een door den storm losgeraaklen draad een laagspanningsnet en liet tweede doordat iemand in aanraking kwam een gebroken telefoondraad, welke het laagspanningsnet was geval len. Het derde vond zijn oorzaak hierin, een opperman bij hel beklimmen :en ladder in aanraking kwam met jstroomvoerende draad van het laagspanningsnet. Ia verband met de zich steeds uit breidende toepassing van electrisch arbeidsvermogen voor verlichting en krachtdoelcicden en het daardoor ook toenemende gevaar wordt de aandacht gevestigd op de wenschelijkheid van het nemen van voorzorgsmaatregelen, bestaande in liet verspreiden van juiste denkbeelden omtrent het weren van het gevaar, dat door het publiek nog te weinig wordt beseft. Bij aanbesteding voor de overkap ping van het vierde naar het zesde perron van het Centraal Station te Amsterdam, waren ingekomen 24 billetten. Hoogste was Walhberg te Weetien voor f 1.157,684 en laagste Louis Eilers te Hannover voor f468,640.80. De Weikspooi had irge- schreven voor 1714.000. oor den onderbouw en de inrich ting der perrons waren ingekomen 6 billetten. Laagste inschrijver firma Bol len te Utrecht voor f241,600. Te Enschede is, terwijl de bewoners afwezig waren ingebroken ten huize den heer P. Schcffers Klots. Ver worden een schilderij van Rub- bens, ter waarde van f20000, voor stellende hel hoofd van Johannes de Dooper (afmeting 2.40 bij 1.30 M.) een afstandsmeter van f1500; een sterrenkijker van f 250f 680 aan con- 'en en 41 gouden 20 markstukken. Voor een paar dagen vertrok de cteur van het Post- en Telegraaf ;oor te Kollunt van zijn standplaats. Door de administratie is thans in zijn een tekort ODtdi.kt van 24000 gld. Lcn te Apeldoorn door zekere W, uit Deventer, van een kerkhof ge stolen grafkrans heeft, naar bij het po- li'ieonderzoek bleek, voor een zonder ling doel moeten dienen. W. schonk de bloemenvan den krans aan z'n meisje, terwijl hij blufte, den krans te Nijmegen te hebben gekregen bij zijn overwinning in een bokswedstrijd. En het meisje vroeg, waarom toch de krans zwart-wilte linten waren gehecht, trachtte hij haar wijs Ie maken, dat dit de Belgische kleuren waren en dat de door hem overwonnen tegen stander een bekende Belgische bokser Vroeger heeft W. al eens een bloemenbeker van een kerkhof gestolen gelracht een meisje te doen geloo- i, dat het een piijs was, in een wed- stiijd gewonnen. Een postbeambte te Maassluis, op wien reeds siuds lang verdenking ru is betrapt op ontvreemding van geldswaardig uitziend poststuk, dat pres in de bus geworpen, is, om hem op de proef te stellen. Amersfoort Agenda voor de openbare ver gadering van den Raad der gemcentr Amersfoort, op Maandag 18 September des middags Om zeven uur. 1. Ingekomen stukken en mede- deelingen. 2. Loting voor de verdeeling van den Raad in twee afdtelingen. 3. Al wijzend advies van B. en W. op het verzoek van M. J. de Vries, handelsagent, om aangesteld te worden als makelaar in machmeriëen, metalen 4. Voorstel van B. en W. tot het vcrieenen van eervol ontslag aan Mevr. Meinesz van Santen, als tijdelijk lecr- ares in macliineschrijven aan de Handels dagschool. 5. Verleent n van ziekteverlof aan onderwijzend personeel. 6. Voorstel van B. en W. in verband met het verzoek van Ged. Staten tot intrekking van de Verordening inzake uitbetaling van een toelage aan nage laten betrekkingen van overleden onder wijzers. 7. Voorstel van B. en W. om eenigc lokalen der school in liet Soesterkwar- tier in bruikleen te geven aan het Be stuur der Vereeniging voor Chr. Nat. Schoolonderwijs. 8. Voorstel van B. en W. om onder dankbetuiging té aanvaarden de schen king van een saikophaag aan de ge- ceutc door J. Bolk, Notaris, alhier. 9. Voorstel van B. en W. tot aan koop van een hooiberg bij de Conincks- 10. Voorstel van B. en W. tot ver koop vau een perceel bouwterrein groot 967 M' aan de Barchm3n Wuytierslaan lor f 5400.aan C. L. Coster qq. 11. Voorstel van B. en W. tot ver koop van een perceel bouwterrein groot 550 Ml aan de westzijde van de Hein- siuslaan voor f2900.— aan C. W. Berg. 12. Voorstel van B. en W. tot ver koop van een perceel bouwterrein groot 625 M- aan de oostzijde van de Van Hogendorplaan voor f3300.— aan Mr. van 't Eind. 13. Vctkoop bouwterrein v. Lcnnep- laan groot 542 M3 aan N. Heyligers voor f3300, 14. Veikoop bouwterrein groot 2086 M3 aan den Randenbroekerweg aan E. J. Ruitenberg qq voor f 5300. 15. Verkoop tuingrond groot 107 en 109 M' aan de Prinses Julianalaan resp. aan d: Heeren dc Gelder en Dumoot. 16. Vetliuur van den tuin met koepel nabij de Bloemendalsche poort aan den Heer J. Haars voor f30.per jaar. 17. Verhuur van een perceel tuin grond aan dc Prinses Julianalaan. IS. Ia gebiuik geving van terreinen labij de gruenicnveiling aan de Tuin- bouvvvereeniging, tc Amersfoort. 19. Voorstel van 11. en W. aan hel Bestuur der St. Gregorius-stichtlng te Utrecht vergunning te verleeueu tol het; plaatsen van 'n stortkokcr op gemeente grond voor het perceel Weversingel 7. 20 Afwijzend advies van B. cn W. op het verzoek vau T. v. d. Pol om kwijtschelding van boete wegens te late oplevering van straatweik. 21. Intrekking vau hel besluit inzake volstcrting van aandeden en aankoop nieuwe aaudeelen der N.V. Bank voor Nederlandsche gemeenten en tot het nemen van een nieuw besluit waarbij een en ander wordt geregeld. 22. Aangaan van een geldleening groot f 175,000.ten behoeve van schoolbouw en de volstorting van aan deden der N.V. Bank voor Nederland sche Gemeenten. 23. Voorstel van B. en W. otn een subsidie van f 100.toe te staan voor door de Tuinbouwvereen, «Amersfoort* te houden tentoonstellingen. 24. Voorstel van B. en W. om aan het bestuur der R. K. Begraafplaats te vergoeden de schade ad f48 50 verooi- zaakt door het omwaaien van een boom. 25. Afwijzend advies van B. en W. op een adres van de Alg. Ned. Ver eeniging «Het Groene Ktuis* te Utrecht AMERSFOORT ARNHEM GOUDA - NIJMEGEN SOEST STEENBERGEN - TILBURG TWELL0 - UTRECHT Effecten - Coupons - Prolongatie Deposito - Vreemd Geld. Amersfoort, Utrechtscheweg 2 Bondshote! A. N. W. B. Telefoon No. 22 Uitstekende gelegenheid voor Lunch en Diner - Prima Keuken. heteekent rijdt Posthouwer's rijwielen Wij leveren een prima ENGELSCH rijwiel voorzien van de besle onderdeden tegen f125 i buitenl binnenbanden L. POSTHOUWER, Uirechischestraat 25 - Tel. 81 - Amersfoort iioudeDde verzoek om een jaarlijksche subsidie van minstens f 25. 27. Voorstel van B. en W. aan den gasmeester W. F. Buhrman een ver goeding van buitengewone werkzaam heden te verieenen groot f 200, 27. Gunstig advies van B. en W. op het verzoek van het Bestuur der Woningbouwvereen. «Goed Wonen« om een voorschot en bijdrage voor het bouwen van 98 woningen in het Soester- kwartier. I. Voorstel van B. en W. tot vast stelling van de Instructie voor den Directeur van den Keuringsdienst van vee en Vleesch, den Keurmeester en den Ambtenaar, die belast is met de herkeuring. 29. Vaststelling verordening op den Keuringsdienst van vee en vleesch. 30. Wijziging van de verordening op de heffing van rechten voor dien sten door de ontsmettingsdienst be- 31. Inzenden opgave lor de voorziening in van hei college van zetters. 32. Vaststelling Kohier der Zake lijke belasting op het bedrijf over 1922. 33. Afschrijvingen Inkomstenbelas ting '21'22. De Tuinbouwtentoonstelling Met genoegen kan het bestuur be richten, dat de voorbereidingen voor de tentoonstelling reeds fl.nk zijn ge vorderd het aantal inzendingen over treft de verwachtingen. Onk voor het terrein buiten zijn ver scheidene inschrijvingen van allerlei aard ingekomen, zoodat wij kunnen vertrouwen, dat het geheel een aardig effect zal geven, en bij gunstig weder ize tentoonstelling wel zal slagen. Op den fokveedag, welke op Vrijdag 29 September zal worden gehouden, zal eene kerncollectie van vee uit de omliggende gemeenten worden bijeen gebracht, Voorts zullen verschillende demon- raties worden gehouden met Werk tuigen cn .verder ook op het gebied der Pluimveehouderij. Aan allen die door het beschikbaar stellen van medailles of door schen kingen, dan wel door het deelnemen aan het waarborgfonds de tentoonstel ling hebben gesteund, zal tijdig een toegangskaart worden gezonden, voor zoover zij niet reeds in eenigc functie doorloopcnde kaarten worden voor- Alte leden van deTuinb' ging «Amersfoort* en van de Fruit-en Groeiitenveiling voor Amersfoort en Omstreken hebben op vertoon van hun lidmaatschapskaart voor 1922 persoon lijk viije toegang op één zelf te kiezen dag gedurende de tentoonstelling. De opening der tentoonstelling ge schiedt op Woensdag 27 September Overigens is zij tot en met 30 Sep tember dagelijks geopend van 10 uur v.m. lot 6 uur n.m. Met dank aan allen die door deel te nemen aan het waarborgfonds, of door het schenken van giften of medailles, aan het tot stand komen der tentoon stelling hebben medegewerkt, kunnen wij mededeelen, dat voor f1500 aan het waarborgtonds is deelgenomen en reeds meer dan dertig medailles of geldelijke bedragen daarvoor zijn be schikbaar gesteld. Gaarne zou het bestuur de inzenders, die ondanks de;zeer ongunstige tijdsom standigheden voor de tuinderij in haar geheelen omvang toch op onze ten toonstelling uitkomen, ruim willen be- Woensdag had in denie gevestigd in «Het Valkje* de eerste speciale kindervoorstelling plaats, die wekelijks zat worden herhaald. Een met veel zorg en voor de jeugd bizonder aantrekkelijk en leerzaam pro gramma werd tot aller tevredenheid afgewerkt. De organisatie en leiding der voor stellingen is blijkbaar in goede handen. Al wat sluitend is, wordt zorgvuldig geweerd. Als aangename afwisseling, wordt tusschen de verschillende nummers voor treffelijk gemusiceerd, meer bizonder in de avondvoorstellingen. optreden op het Abonnements-Concert van het Concertbureau Hans Augustin ie Amsterdam Zaterdag 4 November in Amicitia. De Ontvanger de: Registratie en Domeinen te Amersfoort zal bij in schrijving, contant veikoopen 140 gebruikte twee-persoons schoolbanken, aanwezig in de oude Hoogere Burger school en het Werkhuis aldaar, waar van de nommers 1—132 gedeeltelijk van hout en gedeeltelijk van ijzer en de nommers 133140 geheel van hout. Biljetten in te zenden vóór of op Woensdag 17 Sept. a.s. te zijnen kau- tore, Plantsoen 8. Aanbesteding aardappelen voor het garnizoen Amersfoort op Maandag 2 October 1922 ten 12 uur middag in het militair magazijn van levensmiddelen, Infanteriekazerne. Level ingstijd vak 1 November 1922 tot 31 Mei 1923, Vermoedelijk benoodigd 330.000 K.G, Door het breken van een ladder stortte een schilder in de Lieve Vrouwe- straat ter aarde. Met een schedelbreuk en hersenschud ding werd de ongelukkige opgenomen. In het Ziekenhuis is hij aan de ge volgen overleden. Van een brik, komende van de Utrechtsche weg, liep, een achterwiel af, met het gevolg dat de wagen om. sloeg. De inzittenden bekwamen ge|ui<. kig geen letsel. Het rijtuig was n0gaj beschadigd,

De Eembode | 1922 | | pagina 1