De Eembode Tweede Blad. Amersfoort Volkeuniversiteit der gemeente Amertfoort. De Volksuniversiteit der gemeente Amersfoort publiceert het programma der cursussen te houden voor Kerstmis van dit jaar. Het zijn er zeven, 1. Dr. L. F. de Beaufort, te Amers foort 4 lessen Woensdag 15, 22, 20 Nov. en 6 December 1922, des avonds half 8 uur precies. Onderwerp»De afstamming van onze huisdieren» met lichtbeelden. 2. C. R. de Klerk, te Amsterdam 4 lessen Woensdag 11, 18, 25 Oct. en 1 November 1922 des avonds half 8 precies. Onderwerp: «Proza en Po6zie uit verschillende tijden cultuur historisch ingeleid, letterkundig toegelicht en daar na voorgedragen.» 3. H. Ch. G. van der Mandere, Secr. van der Ver. «Volkenbond en Vrede» te 's Gravenhage 4 lessen Donderdag 2, 9 en 16 Nov. 1922 en Maandag 27 Nov. 1922, des avonds 8 uur precies. Onderwerp: »De Volkenbond, zijn ver leden, heden en toekomst.» Ontwerpen voor den Volkenbond in vroeger eeuwen Cruce, Henri IV, Abbé de St. Pierre. Ontwikkeling der interstatelijke ge meenschap in de 19e eeuw. - Wil son's invloed op de tot standkoming van den Volkenbond Statuut, samen stelling en politieke werkzaamheden van den Volkenbond Het interna tionale Hof De technische en hu manitaire organisaties van den Volken bond De uitbreiding van zijn arbeid en van zijn beteekenis, 4. Dr. H. Martin, Leeraat M. O.; Oud-Directeur van h^j Friesch Museum, te Amersfoort 4 lessen Maandag 6, 20 Nov., 4 en 18 Dec. 1922, des avonds half 8 uur precies. Onderwerp: «De kunst der middeleeuwen,» met licht beelden. 5. G. A. Prins, Arts te Amersfoort 4 lessen Dinsdag 7, 14, 21 en 28 No vember 1922, des avonds half 8 uur precies. Onderwerp«Kinderziekten en Kinderverzorging.» b. Piet Tiggers, Toonkunstenaar'te Amersfoort 4 lessen Dinsdag 10, 17, 24 en 31 October 1922, des avonds half 8 precies. Onderwerp«Groote componisten» (Ludwig v. Beethoven, Richard Wagner, Hugo Wolf en Gus- tav Mahler) met lichtbeelden en piano toelichting. 7. P. Schut, Scheikundig Ingenieur, Leeraar Gymnasium 4 lessen Donder dag 23, 30 Nov,7 en 14 Dec. 1922 des avonds half 8 uur precies. Onder werp «Stoom en Electriciteit als kracht bronnen,» met proeven en lichtbeelden. Hoogstwaarschijnlijk wordt deze cursus na Nieuwjaar voortgezet. Voor iederen cursus worden hoog stens 40 personen (boven den leeftijd van 18 jaar) toegelaten. De duur der lessen is plm. één uur. Hierna volgt gelegenheid tot gedachtenwisseling. De cursussen zijn zoodanig, dat zij, die Lager Onderwijs genoten hebben, ze kunnen volgen. Het lesgeld bedraagt f 1.per cursus van 4 lessen totaal of meer naar vrije verkiezing en moet bij de inschrijving worden voldaan. Met het oog op den ernstigen finan- cicelen toestand der volksuniversiteit, wordt ieder verzocht te overwegen welk bedrag hij als lesgeld dient te betalen. De lessen worden gegeven in de achterzaal van het »Alg. Mil. Tehuis», Kortegracht 26. Inschrijving in het «Algem. Militair Tehuis op Dinsdag 3, Woensdag 4 Donderdag 5 October, 's avonds vai tot 9 Uur. Toegangskaarten worden vóór hel begin der cursussen toegezonden. Tuinbouwtentoonstelling. Tien jaar geleden, toen in vele streken des lands, de tuinbouw een voorname tak van bedrijf was geworden, toen honderden met tuinieren een flink be staan zich kor, den verzekeren, begon men in Amersfoort zich af te vragen of hier in den omtrek niet evengoed de .'linbouw een bron van volkswel vaart kon worden, niet evenals elders horderden een middel van bestaan kon zijn. Kr was hier wat tuinbouw. Maar ver- slru d was 't bedrijf, hetwelk elders zoo mooi tot ontwikkeling en bloei kwam primitief de bediijfsmelhoden rn aan dat alles gcüvenredigd de resul taten. F.n toch was hier de bodem zeer wel geschikt voor den tuinbouw. De Tuinbouwvereeniging werd ge sticht. Zij bedoelde leiding en steun te geven aan allen en alles wat de be oefening van tuinbouw en fruitteelt hier op hooger peil kon brengen. We hebben toentertijd menig artikeltje in onze Eembode geschreven als steun voor de bemoeiingen der Tuinbouw vereeniging. Haar doel was nuttig en bereikbaar, en daarom ons zeer sym pathiek. En wanneer we in staat waren het doel der Vereeniging door publicatie ten nuttefvan onze talrijke plattelands lezers, te dienen, bleven we nooit achter. Later werd dat buiten ons toedoen anders. Men scheen de waarde eener 'publicatie voor direct bi| de zaak be trokkenen niet te tellenpropaganda langi dien weg te kunnen ontberen Althans: er bleef nagenoeg geen con tact over. De zaken gingen intusschen hun gang. Langzaam, uiterst langzaam kwam hier in den omtrek de tuinbouw tot eenige ontwikkeling. De proeftuin, een levende groeiende en bloeiende demonstratie voor Inten sieve tuinbouw, waai uit de heer Van Straalen, als goed leider en zakelijk beheerder, weet te halen wat er in zit, is wel het voornaamste wat de Tuin bouwvereeniging tot stand bracht. Later kwam de veiling tot stand als noodzakelijk instituut voor productie afzet. Maar dat we nu geheel tevreden moeten zijn over wat er werd bereik' mag' niet worden gevorderd. Amersfoort ontwikkelde zich in de afgeloopen tien jaren niet tot een eenigs- zins beduidend tuinbouw-centrum. 't Zijn nog maar de beginselen ervan wat er wordt vertoond. Moge de tentoonstelling die nu mor gen geopend wordt, als een voort stuwende kracht werken. Er wordt daar als 't ware aan- ichouwelijk onderwijs gegeven. Daar komen de menscheo die 't weten en doen samen met hen, die 't nog niet n, en 't veelal uit sleur niet goed doen. Daar kan worden geleerd en waargenomen wal men den bodem kan afdwingen bij intensieve, rationeele cul- Mogen velen die lessen ter harte Mogen zij, die hierals leiders een taak hebben, onbekrompen die taak opvatten en vervullen, contact zoeken met hun volk niet eenzijdig maar veelzijdig, door alle organen te benutten in het belang der zaak Want propaganda door publiciteit is et meer middelen, onmisbaar. De tuinbouw maakt nu een crisis door, zooals meer takken van bedrijf. Maar juist in dagen van malaise moet met onveillauwde geestkracht worden voorlgewerkt. Scherper nu opgelet, doel matiger nu gehandeld dat allean kan redding brengen. Er komen weer normal: tijden Jen dan, goed toegerust met kennis en ondervinding, kan men slagen. In en om de fabriek Necofa, aan de Nijverheidstraat over de spoorlijn is de expositie ingericht. Men zal er veel belangwekkends vinden. Daarom raden we een bezoek sterk 't Is een kwad: tijd voor den land bouw, en voor den tuinbouw nog kwader. Maar juist in kwade dageu moet de moed er in blijven, moet de belangstelling in allerlei nieuws op land- en tuinbouwgebied levendig zijn, weet wel, dat een der voornaamste middelen om uit de crisis-ellenden te geraken is, verbetering van de cultures i veredelen der gewassen. Daarom is een bezoek aan de tuin bouwtentoonstelling sterk aan te raden. De beroeps-tuinders worden allen verwacht, maar met hen ork de breede zoom van belangstel lende niet vakmen- schen. Ook voor hen is de tentoon stelling leerzaam. Om goed op de hoogte te komen raadplege men een pro- gramma-buekje. Dat wijst in alles den ijdag speciaal verwachten we veel bezoek uit den omtrek. Dan wordt eeD fokveekeuring gehouden. Moge alles naar wensch gaan en beantwoorden aan de verwachting der mannen van 't initiatief. T. G. Het pand op de Varkensmarkt 9, waarin de firma van Liemt gevestigd was, werd aangekocht door het kleding magazijn «De Adelaar». Den laatsten dag dat de mogelijk heid daartoe bestond, hebben zoowel de H. IJ. S. M. als de Staat appel aan- geteekend tegen de uitspraak van de rechtbank te Amsterdam in alle proces sen, de H. IJ. S. M. aangedaan, wegens het spoorwegongeluk te Weesp. Deze zaken zullen dus voor het Ge richtshof alhier nader worden behandeld. Met het oog op de beperking der staatsuitgaven zal met een korting 10 pet. op de Leeszaalsubsidies kunnen worden volstaan. Hetisnoodig het totaalcijfer nog f 37.000 lager te stellen dan voor 1922. De kapitein van den Guneralen staf J. Kooiman iherfl tegen 1 Januari a.s. eervol ontslag uit den militairen dienst gevraagd. Aanbesteed wordt voor het Rijks opvoedingsgesticht de levering van Aardappelen (afzonderlijk op te geven Zand- of kleiaard ippeletRund- en Schenkelvleesch, Zoete- en Karnemelk, Stroop, Kogge- en Tarwebrood, Boek weit en gort, Stokvisch, Mosterd, Versch en gerookt Spek, Varkensvleesch (Mager, Aardappelen, Azijn, Zachte groene Zuep en Soda, gedurende hel 4de kwartaal 1922. Inscluijvingsbiljetten moeten in komen VÓÓI Woensdag 27 September a.s. des middags 12 uur. De aid. Amersfoort van de R.K. Onderofficiers-vereeniging St. Martinus nam de volgende motie aan «De afdeeling Amersfoort der R.K. onderofficiers-vereeniging St. Martinus In vergadering bijeen, gehoord de be sprekingen betreffende de tendentieuze persberichten in de nfet Chr. pers Inzake het georganiseerd overleg voof de ondert fficieren spreekt als haar ooi deel uit dat bedoelde berichten tot doel hebben de georganiseerden tegen hun leiders op te zetten protesteert tege dezen aanslag met de meeste kracht deelt mede dat het vertrouwen in haar hoofdbestuur ongeschikt blijften be sluit deie motie ter algemeene kennis te brengen en gaat over tot de orde van den Kaasmarkt 25 Sept. Aangevoerd 57 wagens bevattende 13100 Kilo. Prijs f42.- tot f47.50 per 50 Kilo. Handel vlug. - Te Utrecht werd Zondag een inter nationale voetbalwctstrijd gespeeld ten bate der Missie. Een elftal uit den U. R. K. V. B. speelde tegen een dito uit West-Duitsch- land van de «Deutsche Jugendkraft». Met 5—4 bleven de Hollanders over winnaar. De AlbatroB speler G. Leeuwenkamp was als links-back in dit elftal gt plaatst. Uit den Omtrek Baarn De politie heeft zekere H. van W. aangehouden, verdacht van diefstal ten huize van Jhr. Clifford, Vele waarde volle gouden voorwerpen, van diefstal afkomstig, zijn in beslag genomen in een Stadsbank van leening te Rotter dam, waar Van W. ze had beleend. - Vrijdagmiddag is het 4-jarig zoontje in den heer J. van D. bij het eten in pindas in een nootje gestikt. hel Burgerlijk Armbestuur alhier. De prijs van het brood is alhier met 2 cent verlaagd, zoodat de prijs melkbrood thans 28 ct. bedraagt. tot SI Donderdagavond te 7 uur werd door den Bisschop van Noorwegen en Spits bergen Mgr. Dr. Olav Smit In de pa rochiekerk v. d. H.H. Petrus en Paulus alhier een pontificaal lof gecelebreerd. Onder het lof hield Mgr. Smit eene predicatle, waarin h$ o.a. de mlssle- toestanden In Noorwegen schetste. Hierna werd eene collecte gehouden ten doel hebbende het missiewerk in Noorwegen te kunnen uitbreiden, welke collecte opbracht de somma van circa 568.00. Wederom heeft het Katholieke Soest getoond iets over te hebben voor de uitbreiding van het Katholicisme/ook in andere landen. Ten politiebureele alhier is een valschen rijksdaalder gedeponeerd, welke van lood bleek te zijn vervaardigd. Overigens had Hij een trillende gelijke- in gewonen rijksdaalder. Utrecht De electrische tramlijn Utrecht—Zeist bracht In 1910 aan ontvangsten op f 107,682 en in 1921 f393.005, bij on- heveer hetzelfde tarief. Dit beteekent echter geen winst, daar de exploitatie kosten in die mate lijn gestegen, dat de inkomsten en uilgaven elkaar zoo ongeveer dekken. De directie is nu bezig den halfuur- dienst te verandiren in een kwartier- dienst. Dan zal echter noodig zijn, dat op de geheele lijn dubbel spoor zal komen te liggen, zooala reeds in 't ge deelte UtrechtDe Blldt. Uiteraard staan hiermede eenige ont eigeningen in verband. Ook zou van van wege het Departement van Oorlog geen bezwaar meer worden gemaakt tegen een doortrekking van de lijn vlak bij Utrecht dwars door het fort aan de Bfltstraat heen. Kaasmarkt. Aanvoer: 112 wagens, wegende 29232 Kg. Eerste kwaliteit f41.50 a 144. Tweede kwaliteit f39 a f 41. Rijksmerk f42 h f47. Handel vlug. Geboren Maria Suzanna, d. v. W. Sohl en S. H. Dop Dirk Cornells, J. de Vos en H. Vonk Louis, G. Taalman en J. Ravenhorst Hendrik Adriarus, z. v. A. van Lam- balgen en P. M. van Helmond! Adriaan Jacobus, z. v. P. A. J. Hols en A. van Luttervelt Everarda. d.v. C. Th. Mooij en H, L. Sion. Getrouwd Mj. H. P. J. M. Loeft en E. M. H. Gilisen E. M. van Vuren i Z. Uijthoven W. Th. Verhoeven Overleden Elisabeth van der Heide, Blaricum GetrouwdH. L. Mathijsen en T. H. F. Heijenbrock. OverledenJacob Heerschop, 73 j. Louise Henriëtte Smit, wed, van G. J. Diephuizen, 76 j. ecmtus Geboren Anthony Johannes, z.v. G. Ruizendaal en C. Rozenberg. fioogland Donderdagavond sloegen de paarden in den landbouwer v.d. Hoef boerderij De Brink bij het afrijden der Coelhoster- laan op hol. In volle vaart zijnde kon de voerman het voertuig met kromme dissel niet meer besturen en sprOng van de wagen waarbij hij de wielen over de beenen kreeg, evenwel zonder veel letsel te bekomen. De paarden holden voort telkens een deel van de wagen achter zich ver liezende. Ter hoogte van den ouden weg rende ieder langs een kant van een boom en liepen zoodoende vast, Een der dieren baseerde zich daarbij aan het prikkel draad. Het een en ander liep gelukkig nog al vrij goed af. Geboren Margaretlta Johanna, d.v. J Pentermen en G. van de Hoef, OndertrouwdC. P. Schut en M. Tolboom. OverledenJohanna Alijda Eggen- kamp 15 j, Cornelia Hamersveld 60 j. wed, v. G. Kpskamp. Bijkerk Geboren Anlje, d. v. S. v. Mecr- veld en J. v. Davelaar. Cornelia, d. v. C. Worst «n A. v. Werkhoven. Hendrik Jan, z. v. A.> Vicrhoven en S. Leeuwerke. Greta Andrea, d. v. A. v. Koot en G. Kuis, Geertje, d. v. G. Plug en G. v. Kssen. Hendrik, z. v. G. Kraaij en v. d. Bosch. Ondertrouwd G. v. Veluw en J. v. d. Ham. D. Klok en H. de Groot. GetrouwdJ. v, d. Nautena en J. Pijpers. Overleden Theodora C. Trihof. 69J Maria E. F. Kerk kamp, 81 j., tcblg. van H. Krafl. Cartn Geboren Margaretlta Cornelia, d. v, G. W. Majoor en A. Distelblom Koelolje Wilhelmina. d. v. J. v. delo en J. Leppers Antonius Jaco bus Johannes, ,z. v, G. Willenborg en M. Ebbelaar Margaretlta Odtlta Jo hanna, d. v. W. Brouwer cn J. Kok. Ondertrouwd: J. W. Kooyinans en G. M. C. Graauwmans, GehuwdJ. W. Jansen en A. E. L. v. d. Linden en G. Mol. Overleden Jacobus Mahulcte, 36 j. Gemengde Berichten K*rK«lltk« Diensten (Nadruk vwtindno Infavela* t* •nldurawst.) Amersfoort. Paroohlaknrk 0. L. Vr. Hemelvaart Langegreeht. ZONDAG DONDERDAG. r Lof. ZATERDAG. Van 4—9 uur biechthooren. DAGELIJKS de H.H. Minnen ten 7. 8 en 9 uur. Paroohlekerk van St. Fraeo. Xas- 't Zand. ZATERDAG r Lof. Van 3tot 9uur biechthooren. DAGELIJKS de H. Misten ten 7, 8 en 9 uur. Paroohlekerk van 8t. Henrleee aan de Boratraat. DINSDAG avoods Half zeven plechtig Lol et predikatie, processie en »Te Deunt l.audamus« tot sluiting van het Veertigurengebed, ZATERDAG. Vier uur voorbereiding voor de H. Biecht voor de kinderen, daarna biechthooren tot 9 uur. DAGELIJKS de H.H. Mlaeen om 7 en 8 uur. Parochiekerk van St. Ansftidue aan da Vondellaan. ZATERDAG. Half-8 Lof met Rozenhoedje, DAGELIJKS de H. Mis om half 8. Booflland. Parochie St. Martinne. ZATERDAG. ir Lof met preek tot opening de Missie. Deze week de H. Mitsen om half 8 en kwart over 8. De burgemeester van Epe ontving bericht van het Departement van Oorlog, dat de Minister verdere geluldsproeven door middel van ontploffing, verboden heeft. Gelijk bekend is, hebben de Ministrs Ruys de Beerenbrouck, Heemskerk, Van Dijk, De Geer en de Visser voor hun lidmaatschap drr Kamer bedankt. Zij hebben dit bekleed van midden Juli tol dr opening van het nieuwe zittings jaar. Dat is in dit geval een parlemen tair jaar, zoodat deze heeren alleen reeds voor dit feit recht hebben op pensioen als Kamerlid, Een aantal Zeeuwsche boeren heb ben voor gezamenlijke rekening een schuit met aardappelen naar Den Haag gezonden, teneinde deze te brengen van den producent dadelijk aan den consument, in verband met de huns Inziens te groote winsten, die de tus- sclienhandel maakt. Het is de bedoe ling deze wijze van handelen voort te zetten. Een 100-tal wagons worden ook nog verwacht. Het bericht van de verloving van den ex-keizer met prinses Hermine von Karolatii-Beuthen, geboren prinses Rcuss oudere linie, werd door den zaakgelas tigde van de familie Hohenzollern be vestigd. De verloving zou eerst einde Oefober worden bekend gemaakt. Door een on bescheidenheid echter hebben Ameri- kaansclte correspondenten er te vroeg kennis van gekregen en het bericht 'erspreid. Prinses Hermine houdt thans verblijf bij haar tante, de ex groot-hertogin Louise van Baden. ex-keizer kent de prinses reeds sedert lang en zij heeft kort geleden eenige weken op Doorn gelogeerd en gedurende dien tijd moet de keizer haar hebben leeren waardreren. De bruiloft zal in November worden gevierd. De primes is sinds verleden jaar duwe en moeder van vier kinderen. Bij wijze van wetenschappelijke proef neming voor geluidsbepaling worden in de legerplaats Oldcbroek groote massa's ontplofbare stoffen tot explosle gebracht. Deze proefnemingen diz onder leiding van prof. Van Everdingen geschieden, worden genomen op verzoek van de internationale commissie voor de be studeering van het geluid. Hoewel deze proeven geen militaire doeleinden beoogen, levm de artillerie daarbij haar hulp. De ontplofbare stoffen zijn afkomstig van Duitsche, Belgische, K geWchc en Fransche mijnen, welke 'ijdens en na den oorlog aan onze kust zijn aangespoeld cn door de Ailillerle werden gedemonteerd. Deze spring- •li.(Ten, welke tot zelfontleding kunnen overgian, en dan gevaar opleveien door ongewilde explosie, moeten worden op geruimd. Men kan ze daartoe op een schuit laden en die in zee doen zinken men kan ze daaitoe op een zchuit laden en die In zee doen zinken het ook doen door ze opzettelijk tot explosie te brengen onder het nen van alle mogelijke voorzorgen en veiligingamaatregelen tegen schade B<50fllandtrü««n. Parochie St. Jozef. WOENSDAG 9 uur gezongen huwelijkeml*. ZATERDAG - 's avonds opening van de H. Missie. In de week de H. Mie om 8'/4 niikerk. Parochiekerk H. Catharine. ZATERDAG 37 Biechthooren. de week de H, Mis om half 8. De Retraite beitaat in gebed, gewetensonderzoek en beschou wing der eeuwige waarheden in n bepaalde volgorde. Velen trekken zich jaarlijks tot ontspanning eenigen tijd uit hun zaken terug nog redelijker li het, enkele dagen de aardsche beslom meringen te ontvluchten, om door een Retraite de overtuiging te ver levendigen, dat het leven slechte een voorbereiding Is voor de eeuwigheid. Doe uw voordeel met deze pootc weldaad, zoo nlei jaarlijks, ian toch op enkele belangrijke tijdstippen van uw leven en vooral wanneer gij in een stemming ver keert, waarin gij niet zou wen- schen te sterven. 21—24 Sept. Leden »ao St. ('hristoffel (Handelsreizigers) verg. f 10.—. I >2528 Sept. Gehuwde Dames Middenstand, verg. f 10. 28 Sept.— 1 Oct. Leden van St. Martinus (onderofficieren) verg. f8. 3—6 Oct. Hoofdbestuurders d. R.K. Vakorg. verg. f 10. 6--9 Oct. Ongehuwde Dames Middenstand verg. f 10. 10—14 Oct. Dames. verg. f 15. 14—17 Oct. l'atronaatsjongens n Utrecht, verg. f 5.50. 18-21 Oct. Leden v. 3t. Rafafl (Spoor- en tramwegmannen), verg. f 5.50. 21—24 Oct. Kerkkoorsangers, verg. f6.50. 25—28 Oct. Gehuwde vrouwen, trg. f 5.50. 29 Oct.—1 Nov. Heeren midden standers, verg. f 10. 4—7 Nov, Koninklijke Mare chaussee, verg. f5.50. 11—14 Nov. Mannen en jonge lingen, verg. f5.50. 18—21 Nov. Ongehuwde dames middenstand, verg. f 10.—. 24 - 27 Nov. Leden v. d, A. B. T. R. in Overijscl, verg. f 5.50. 28 Nov.1 Dec. Meisjes, verg. f5 50. 2-5 Dcc. Leden v. d. A. B. T. B. in Gelderland, verg. f5.50, 8—11 Dec. Leden v. d. A. B. T. B„ verg. i 5.50. 15—18 Dcc. Meisjes burger stand, verg. f8,—. 23—26 Dec. Mannen en jonge* Hogen, verg. f5,50. 30 Dec.—2 Jan. Mannen en jongelingen, verg. f5,50. Beleefd verzoek zich aan te melden bi) de Directie van het Ketraitenhuis.

De Eembode | 1922 | | pagina 5