N.V. Middenstands-Credietbank Credieten - Incasso's - Deposito's Bel dan op No. 42 DE EEMBODE R. K. Nieuwsblad voor Amersfoort en Omstreken Dinsdag 10 Oct. 1922 No. 55 ZES EN DERTIGSTE JAARGANG Kantoor i Lanfefracbt 28, Ataoriloort DB EEMBODE verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. ABONNEMENTEN kunnen elke week in gaan, doch opzegRlng van abonnement moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. PrQB per drie maanden 11.00 Buiten de gemeente Amersfoort 11.10. Afzonderlijke IR tarieven v< advcrtceren. AdvertentiCn r vóór 8 uur wor plaats kan niet worden gegarandeerd. De menschen bcoorcleelen het hart Jiaar de woorden; God be oordeelt de woorden naar het hart. Gemengde Berichten De verschillende schoolbesturen van de hoofdstad hebben zich onderling aaneengesloten tot een «Katholieken Schoolraad*. De Statuien zijn goedge keurd, zoodat nu zal kunnen begonnen worden met de nastreving van het doel, waarvoor de schoolbesturen zicb onder ling hebben vereenigd, n.l. lo. te be vorderen, dat voor alle R. K. kinderen voldoende gelegenheid zal zijn tot het ontvangen van voorbereidend, lager en uitgebreid lager onderwijs in daartoe doelmatig over de stad verspreide scholen2o. er naar te streven, dat op verschillende scholen van eenzelfde soort, zooveel mogelijk gewerkt worde volgens een gelijkvormig leerplan en met dezelfde leermiddelen 3o. te be vorderen alles wat in godsdienstig, wetenschappelijk en technisch opzicht strekken kan tot een vervolmaking van het R. K. onderwijs. Met de oprichting van deze hoogst nuttige instelling is voldaan aan een uitdrukkelijken wensch van den Bisschop van Haarlem, en wij twijfelen niet, of zij zal het juiste middel blijken, om bet al te eenzijdig volgen van eigen inzichten tegen te alle: aandacht te behouden meer algemeene belangen van het katholiek onderwijs. Blijkens een te Utrecht ontvangen telegram, heeft de regeering order ge geven de uitkeering van uitgetrokken kastrekkende werklooze sigarenmakers te doen eindigen, zulks in verband i de uitgebrok n siaking der sigarem kers, omdat thans door deze staking de werkgelegenheid in dat bedrijf is verruimd. Door onbekende oorzaak grenskantoor De Poppe een 50-tal kisten knalkurken ontploft, welke op een vrachtauto waren geladen. De chauffeur uit Oldenzaal werd 50 nieter ver weggeslingerd en was onmiddellijk dood. De commies Van Tilburg weid zwaar gewond en overleed kort daarna. Het douanekantoor is verwoest. Van de vrachtauto is alleen het onderstel behouden gebleven de rest werd splinterd. Ter ontnuchtering werd in het bureau van politie te Maastricht ingesloten eet 56 jarige man. Toen men hem op vrijt voeten wilde stellen, bleek, dat hij ten gevolge van overmatig gebruik sterken drank was overleden. Het zal bekend zijn, dat de regee- tipg hare pnblicatie's voor ziovt" ruimte toelaat beschikbaar stelt reclame. Zoo bevat de Staatscourant een „rubriek„Niet officleele adverten- daarmede bereikte resultaat is blijkbaar zeer gunstig te noemen en heeft ten gevolge gehad, dat verschil lende Departementen van Algemeen Bestuur eveneens probeeren de baten voor de schatkist op te voeren. De enveloppen van den Post-cheque en Girodienst trachten thans bet Neder- landsche volk er van te overtuigen, dat men door sparen kapitalist kan worden. Het Departement van Financiën zal Diet achterblijven en eerstdaags zullen onze aanslagbiljetten in de diverse be lastingen worden versierd met aanbie dingen van allerlei firma's. Men verwacht er een goed resultaat vaD. En niet zondej reden. Zou er wel een biljet zijn, dat aandachtiger bestu deerd wordt dan het belastingbiljet en is er één drukwerk met grooler oplaag Onder de gegadigden is ook een kledingmagazijner zijn moeilijkhe den gerezen. De firma wenscht n.l. den 'olgenden tekst te bezigen Dc Staat kleedt U uit. Wij kleeden U aan. Wat is een Roman? Het Duitsche weekblad Jugend geeft de volgende definitie: duitsche roman is een boek, twee menscben in bet eerste hoofdstuk elkaar willen hebbeD. Zij krijgen elkaar niet voor het laatste. Een Fransche roman is een boek, aarin twee menschen elkaar dadelijk het eerste hoofdstuk krijgen en van het tweede tot het laatste hoofdstuk willen zij elkaar niet meer hebben. Een Amerikaansche roman is boek, waarin twee menschen elkaar in hoofdstuk willen hebben, zij krijgen elkaar dadelijk en zoo blijft het tot het einde. Een Russische roman echter boek waarin twee menschen elkaar noch willen hebben, noch krijgen en hiermede wordeu 150 treurig gestemde bladrijden gevuld, In de openingsrede der Staten- Generaal werd wijziging der Huurwetten aangekondigd. De voornaamste wijzi ging, welke wordt voorgesteld, komt hierop neer, dat de verhuurder zonder lusschenkomst der Huurcommissie den huurder een huurprijs zal mogen overeenkomen, welke gaat tot 50 pCt. boven den normalen huurprijs van 1 Januari 1916 voor arbeiderswoningen /an 37j pet. boven de:i huurprijs 1 Januari 1918 voor middenstands woningen. Toen de Grieken den strijd tegen Turken in Klein Azie hadden verloren, moestea zij de belangrijke havenstad Smyrna prijs geven. De Turken hebben er ouder gewoonte vreeselijk huis ge houden en tengevolge daarvan is ook zeer talrijke Hollandsshe kolonie, eeuwenoude nederzetting van Hol- landsche kooplui totaal verwoest. Aan het hartverscheurende verhaal icr de groote ramp is het volgende ontleend «O. de Jongh en vrouw vermoord, baron W. Heemstra gevankelijk weg gevoerd. De landhuizen van de familie v. Eichstoiff in de stad e.v.a. geheel of gedeeltelijk verwoest «De stad was een zee vau vlammen die somlijds hoog in de lucht opstegen. Hier en daar lagen brandbare stiffen: petroleum, benzine enz. en als het vuur die bereikte hoorde men doffe ont pit ffingen. Een munlt'e-depót, dat de Grieken zeker wegens tijdsgebrek had den laten liggen, vloog met een dave renden knal in de lucht, en nog lang weerklonken de ontploffingen van kleine en groote munitie, zoodat het een for meel bombardement geleek. Smyrna hel, en men begreep dat duizenden menschen daar ontkwamen. Hoewel de Deucalion twee kilometer van de kaden af lag, hoorden wij nu en dan duidelijk het gillen en schreeuwen van de in doodsangst opgedreven menschenmassa. Het was gruwelijk. Allerergste wai het geraas van een geregelde fusillade die op de bevolkiog gericht scheen te worden I En een icherpe tegenstelling met dit tooneel /an verwoesting, angst en lijden christelijke wijken van de stad, vormden de Turksche wijken, op de omringende hoogten gelegen, die verlicht w: rustig en kalm, Het mooiste deel van de stad ging vlammen op. Eerst de cinr kcffiehuizen, de clubs, dan het Russische consulaatsgebouw en het Fransche. Onder de groote particuliere woningen die verwoest werden behoorden de huizen vaD de NederlaDdsche familiSn Eischstoiff en Van Lennep. En het was niet alleen het natuurlijke element :iju verwoestend werk deed behulp van kijkers konden wij de brand stichters aan hun noodlottigen arbeid Den geheelen nacht bleven de sloepen van de vreemde schepen heen en weer varen om de vluchtelingen in veiligheid te brengen maar het aantal was te groot. Er speelden zich hart verscheurende tooneelen af zoodra er een boot den wal bereikte j vrou- wierpen hun kinderen in het vaar tuig mannen zwommen het na als het De zoo bloeiende Nederlandsche kolonie te Smyrna is door de ramp ontzaglijk zwaar getroffen. Haar ge bouwen en de overblijfselen van een roemrijke traditie zijn, voor zooveel men kan nagaan, volkomen vernield de leden der kolonie zelf uiteengesiagr- en geruïneerd. De advocaat-geDeraal bij het ge rechtshof te Arnhem, requireerde tegen Martinus Emmer, wegens den moord te Houtdorp, twaalf jaar gevangenisstraf aftrek van de preventieve hechtenis. Gedurende het rrq-iisitor zat beklaagde Emmer voortdurend te lachen en bij het uitspreken van deD eisch vertrok hij geen spier. Mevrouw Pothuis-Smit heeft Amsterdamschen Raad geïnterpelleerd den broodoorlog. Wethouder de Miranda las een verklaring van burge en wethouders voorzij zullen eiken bakker, die in zijn prijsbepaling belemmerd wordt, met alle middelen hulp komen, ook door de leverantie ,n bloem. De boycot zal dus wel mislukken en vermoedelijk worden op geheven. De Miranda had een onderzoek laten houden naar de bedrijfsresultaten van bakker Houtman en de gemeentelijke ,nt is tot de conclusie gekomen dat de betrokkenen nog winst maakt icn centen per brood. In naaistersateliers en hoedenmodis- terijen mag van 9 Oct. tot en met 25 Nov. 1922 door arbeiders van 16 jaar n ouder 9','z uur per dag en 51','j per eek geweikt worden. voor Amersfoort en Omstreken AMERSFOORT. Lange Gracht no. 4 - Telefoon no. 304 Depositorente van 3'/, - 5% Amersfoort De Zeereerw. Pater J. Vola C.ss.R. Amsterdam voorheen directeur van het St, Alfonsus Retraitenhuis te dezer stede, vierde onder veel belangstelling ujn zilveren priesterfeest. Bij de Ooster Stoomtram is met ingang van 8 October een gewijzigde dienstregeling in werking getreden. Het Quatuor Poulet, hetwelk geën gageerd was voor een Kamermuziek avond van het Fransche Muziekfeest te Amsterdam, heeft een schitterend succes behaald, zoodat de bladen der hoofdstad vol zijn van de hoogste lof. Het Quatuor Poulet zal bier ter stede optreden op een der Abonnement concerten van het Concertbureau Hans Augustin. Ook de Remonstrantscheen Doopi gezinde Kerken besloten tot het gebruik maken van hun recht,'om op de openbare lagere scholen godsdienstonderwijs te ge ven, zoodat |er vier lokalen van de zes beschikbaar moeten zijn op elke school Waar de overige leerlingen, dus zij, die de catechisatie Diet bijwonen, dan moeten blijven, wordt een moeilijk op- losb.ar probleem. Worden 'evenwel de godsdienstlessen op verschillende uren in één lokaal gegeven, dan missen de klassen vier uren lager onderwijs, welk aantal uren uitgebreid kan worden zoo ver als er kerkgenootschappen zijn, die om een uur vragen voor hun gods dienstonderwijs. Het is de bedoeling der directie de Ned. Spoorwegen, dat van het werk- plaalspetsoneel, waarvan de looneo reeds met 10 pet. zijn verlaagd, ook nog S'/j pet. zal worden gekorl pensioen. Naar wij vernemen zal de afvloeiing van hel personeel bij de militaire mu ziekkorpsen op 1 Jan. 1923 baar beslag moeten hebben. Bij Kon. besluit is herbenoemd tot kantonrechter-plaatsvervanger kanton Amersfoort Mr. J. K. Hi de Beaufort. Overzicht van de werkzaamheden der arbeidsbeurs gedurende de maand September 1922. Afdeeling voor man nen aanvragen van werkgevers 108 aanbiedingen van werkzoekenden 662 aantal plaatsingen 85 (over de maand September van het vorige jaar waren deze cijfers resp. 86, 436 en 48. Af deeling voor vrouweD aanvragen werkgevers. 16 aanbiedingen van werk zoekenden 49aantal plaatsingen 13 t maand September van het vorige jaar waren deze cijfers resp. 28 Hebt II een Taxi of auto noodig Amersfoort, 46 en 13. Een persoon die zich schuldig had gemaakt aan verduistering van geld is aangehouden en ter beschikking van de Justitie te Utrecht gesteld. 1 Met een concert van Amersfoorts Mannenkoor werd de nieuwe leergang der volksuniversiteit der gemeente Amersfoort in tegenwoordigheid van den Burgemeester en velegenoodigden geopend, Het Mannenkoor kweet zich onder leiding van directeur Tiggers voortreffe lijk vau zijn taak. Dr. Miedema sprak een inleidend oord. - De in en om Amersfoort wél-bekende rma Ramselaar heeft in de Kromme* straat tegenover hare bestaande maga zijnen op den hoek van de Peperstraat onder leiding van onzen stadgenoot, a heer Architect Herman Kroes, een '.uw winkelpand doen optrekken, waar de afdeeling Bedden enz. meer spe ciaal zal worden verzorgd. Het nieuwe winkelpand verfraait de Krommestraat op dien vroeger minder ooglijken hoek zeer zeker. En 't getuigt tevens van den ondernemingsgeest der firma, die voort durend op expansie zint. De Amersfoortsche ljsvereeniging hield een jaarvergadering, waarin werd medegedeeld, dat 'n regeling is getroffen met de pachters van het terrein der ijs- vereeniging, waardoor in de toekomst prijsopdrijving is uitgesloten. De af sluiting zal verbeterd worden, zoodat alleen gerechtigde bezoekers op deze banen kuanen rijden. De ÜDancieele positie der vereenigiég -; verbeterd, maar een zuinig beheer bC noodzakelijk. Op 31 Aug. j I. telde de vereeniging 776 leden. De verkiezing van twee bestuursleden id tot resultaat, dat M. Gerritsen werd herkozen. Tegenover den heer Jansen waren de heeren Bierman en Beenakker candidaat Na herstemming werd H. Beenakker gekozen, Marktbericht. Appelen f2.50 A f6 per hectoliterPeren f 3 A f 7 per hectoliterZandaardappelen f 2 a f 2.50 per hectoliterHoeodcreieren f 12 a f 13.70 per 100 stuks; Grasboterf2.50 a f 2.70 per kilo Kippen f 1.50 A f 1.90 10 UIT HET VERLEDEN. Nu, dat wilde ik wel, waut om gulle waarheid te zeggen, ik was r «Heer Vel-over-been* al bitter wei ingenomen. Dt-ch wat gebeurde? Op zekeren dag zou er een groote optoch' plaats hebben, en heel de stad wa feestgewaad. Onverwachts kwam er een neef Lieschen binnen, en vroeg axn zijne Moei of de Christen minstreel nog hier was. De vrouw had geene redenen oir het te verzwijgen, en zeide natuurlijk: ja, bij is hier nog!» «Dan moet hij terstond mede, zal hem laten ontvluchten. Men Is er achter gekomen, dat hier een Christen in huis is. «Hoor eens, hoe weinig ik nu ophad met «Heer Vel-over-been vond liet toch verstandiger om dan te blijven, en daarom zeide ik, dat ik, niemand, en allerminst mijiclven, gevaar wilde brengen. Het perkament van Heer Ogier gaf ik daar in bewaring, en ziende, dat de toeloop in de buur waar de Joden woonden, steeds toe nam, ontvluchtte ik met den neef door het achterhuis, en des avonds had ik Mainz al ver achter tr.ij liggen. Ik hoorde spoedig, dat Graaf Willem tot Roomsch Koning verkozen was, en het er vooi houdende, dat er in Holland nu vooi eenen Troubadour wel wat te verdienen u zijn, sloot ik mij aan bij het gevolg in Bisschop Otto, en kwam dus Utrecht,* «Eu daar liet gij u inpakken door dezen schelm vrorg Derk, op Oil wij /.end. Hij meende mij in te pakken, omdat ik de kunst versta om den onnoozele uit te hangenmaar ik pakte hem in. Geloof me, we kuoneo goede zaken met hem maken. Hij moet ons volger, door dik en dun, doen wat wij willen, :n laten wat wij hem verbieden. Maai !ÏU we weten, wie Ottertje is, kunnen we wel opstaan en onzen weg v« volgen. Het is toch wel wat kil oin eenen Octobcr-naclit buiten te zilti keuvelen.* «Ik ga met hem geeue schrede ver der, zeide Derk. «ik ook niet,* sprak Geert. «Ik wei,* liet Wolfaard zichhooren. Ottertje heelt gemeene streken uiige voerd, maar ons boekje is ook schoon, mannen! We hebben alle wel wat op ons geweten, dat we liever zwijgen. We blijven bij hem en troui ook. We zullen hem zelfs in het bijzijn anderen altijd als onzen meerdere beschouwen, maar hem steeds oog houden. Berichten zal hij aan Heer Ogier ook sturen, en goede ook, maa: loon deelcn we samen. En als hij ons in stilte ontloopt,' meende Geert. Gij vergeel Maiuz, goede Geert 1 Gij moet wat verstandig leeren denken, de Wolfaard. «Komaan, we vervol- n onzen weg. Waarheen, Meester Ötto?* Katwijk,* antwoordde deze, die voorloopig zich in de zaak schikte. Later zou hij wel zien, wat hem te doen stond. «Naar Katwijk en dan langs het strand naar Noordwijk. Volgt mij, ik ga u vooi I* Weldra was het viertal nu bij Kat rijk op het strand en vervolgde langs het effen strand den weg naar Noordwijk. Graaf Willem II van Holland, Zee land en West Friesland, verkoren lot Roomsch Koning, was niet zoo spoedig de man, dien hij wel had willen zijn. Hoe ook gesteund door zijne machtige bloedverwanten en ook eenige Duitsche Kerkvorsten, den Koning van Bohemen en den Paus, vond de jonge Koning in Duitschland zelf eenen machtigen tegen stand, want de meeste Duitsche Vorsten bleven Keizer Frederik en Koning Koen- raad getrouw. Dertig jaar reeds bad zcr Frederik den scepter gevoerd, daar hij een zeer schrander en ge leerd man was, zoo was hij doorkneed in alle staatkundige zaken. Hij wist door allerlei berekende handelingen de Vor sten aan zich te verbinden. Hij wist, wat hij om dezen te winnen doen, en om dien aan zich te vei binden, laten moest. Dat alles wist de onervaren jonge Graaf van Holland niet. Het is dus geen wonder, dal hel iunemen van Akcu het eerste doel was van den stiijd tegen de Hohenstaufen, Vader en Zoon. Al dadelijk was Koning Willem in de groote moeielijkheid van geldgebrek ge wikkeld, en om hieraan zoo goed moge- ijk een einde te maken, vetleende hij aan vele steden in zijne Graafschappen aanzienlijke voorrechten, en toen de voordeelen hieraan voor hem verbonden instaat bleken te zijn geldgebrek op te heffen, verpandde hij Nijmegen en 't heele Rijk van Nijmegen, die rechtstreeks tot Duitschland behoor den en dus onder den Keizer stonden, aan Graaf Otto van Gelre. En thans verzamelde hij zich een machtig leger en begon Aken te belegeren. Om deze stad, die eeoe zeer talrijke bezetting had, en bovendien zeer sterk was, in te nemen, was zijn leger niet gruot genoeg. Insluiting der stad was dus vooreerst hel eenige wat er te doen was, doch daar men in Aken aanvan kelijk goed voorzien was van krijgs- en mondvoorraad, zagen de Akenaars de insluiting rustig aan. Tegen liet einde van den zomer van het jaar 1248 kwam echter van alle kanten hulp opdagen. Stormloopen en de verdedigers dwingen zich te onderwerpen was het eenige middel, naar het scheen, en hiertoe zou dan ook wel binnenkort besloten moeten worden. Zoo stondeD dc zaken toen op eenen dag in het laatst van September een troepje van vier reizende speellieden het uitgestrekte kamp der belegeraars naderde. Het waren onze vier bekenden Otto, Wolfaard, Derk en Geert, die van bunnen langen tocht in West-Friesland, Utrecht, Gelre, Holland, Zeeland Vlaan deren, Henegouwen en Brabant eindelijk weer te voorschijn kwamen. Ze zagen er niet naar uit dat die tocht hun be langrijke voordeelen had aangebracht, want hunne bonte kleeding was bijna tot op den naad versleten. Het was echter slechts schijn, want de armoe dige plunje diende alleen om hen tegen plundering te vrijwaren. I (WoidtJ vervolgd.) f

De Eembode | 1922 | | pagina 1