DOUGLAS PRIJSVERLAGING L. POSTMOUWER Hotel-Restaurant „Ter Horst" DE EEMBODE R. K. Nieuwsblad voor Amersfoort en Omstreken Vrijdag 10 Nov. 1922 No. 64 ZES EN DERTIGSTE JAARGANG Kantoon Langefracht 28, Amersfoort verschijnt Dinsdag- en ABONNEMENTEN kunnen elke week In gaan, doch opzegging van abonnement moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. PrQs per drie maanden f 1.00 Bulten de gemeente Amersfoort f 1.10. Afzonderde ""aDVERTENTIÊN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en n|verheld bij geregeld voor o uur woraen bezorgd. Een bep: plaats kan niet worden gegarandeerd. Welk een schoon doel, de ware zelf regeeringde orijheid der kinderen Gods! Maar wie heeft de eerzucht met ernst daarnaar te streven Gemengde Berichten In een beschouwing over de specu latie in Duitschieod, g; f Het Centrum dezer dagen een goede definitie van het begrip «verdienen». Verdienen en verdienen zijn twee. Men verdient geld door arbeid, geeste lijken of stcffelijken, door iets te beden ken ofte doen, wat de wereld verrijkt, verbetert, verhoogt. Maar men verdient iets anders, als men speelt en gokt met hetgeen door anderen werd voortgebracht. Wanneer enkel de zenuwachtige barometernaald bepaalt, wie moet betalen en wie mag ontvangen. En zoolang het besef niet is doorgedrongen, dat we hier te doen hebben met een onchristelijken Mam- mondienst, zullen de geneesheeren ver geefs al hun wetenschap en kunde be proeven. Tusschen Bunde en Weener, twee Oost-Friesche (Pruisische) plaatsen in de nabijheid van Nieuwe Schans werd kermis gevierd. De kinderen mochten zich laten draaien in een caroussel tegen 3 aatdappelen per rit en wie abonneerde voor een dag gaf een pond spek. Op deze wijze zamelde de ker- misman zijn winterprovisie in. Te Didam kwamen ten huize van den daglooner Wenting, drie Duitschers. Zij grepen de vrouw des huizes, die alleen thuis was, knevelden haarde i bonden haar een doek voor den mond. Een der onverlaten hield de ontstelde vrouw een revolver onder den neus en onder bedreiging met den dood werd werd zij genoodzaakt haar geld aan te wijzen. De mannen namen de contanten mede en namen de vlucht. De woning staat achteraf op de Beeksche heide. Te Zaandam wilde een juffrouw aan het postkantoor een postwissel betalen doch had verzuimd het formulier van een zegel te voorzien. Toen zij hieraan had voldaan en weer voor het loket kwam, moest zij ervaren, dat haar por- ter.ionnaie, met f85 aan geld, die zij even had laten liggen, verdwenen was. In het dorp Beesd in de Betuwe zijn naar schatting 8000 mud appels bevroren. De firmanten eener cargadoorsfirma te Rotterdam zijn gearresteerd. Het houdt verband met beweerde verduisteringen, waaronder een der voor- e deze zou zijn, dat zij een be drag van nagenoeg tien duizend pond sterling, haar overgemaakt door de Engelsche stoomvaartmaatschappij, die zij vertegenwoordigden en dat dienen moest voor betaling aan de gemeente voor de buur van loodsen en kadeter reinen, voor dit doel niet hebben afge dragen, doch ten eigen bate aangewend. Een werkman te Bocholt, die van zijn werk komend,zijn weekloon op tafel had gelegd, kwam, nadat bij even was weggeweest, tot de ontdekking, dat zijn zoontje het geld in de bran dende kachel had gestopt. Radeloos over dit verlies, nam hij in een eerste opwelling van drift het kind mee naar buiten en hakte het een bijl de twee handjes af. Op het gejammer van het kind, kwam de moeder, die in de keuken het tweede kindje waschte, buiten en schrok danig van hetgeen zij zag, dat zij door een beroerte werd getroffen en dood bleef. Tenslotte moest de man nog dekken, dat het kind, dat door de moeder in de keuken was achtergelaten, intusschen in de waschtobbe was ver dronken. Zes personen maakten een uitstapje per auto in de omgeving van Berlijo. Des nachts keerde men met groo'e snelheid terug. De hoed woei den chauffeur van het hoofd. Hij greep doch verloor daardoor de machi Je auto, die is sloot reed en over den kop sloeg. Twee personen bleven dood liggen, de vier anderen kregen niet doodelijke verwondingen. Een bewoner van een villa te Hit- sum had ter bewaking van huis en hoi een bloedhond aangeschaft. Hij legde zich zeer gerust te slapen. Toch is er deo eersten nacht reeds iel3 ge stolen, nl.de bloedhond I Van de lagere scholen te Londen zijn 550 ondernijzeis in staking gegaan, omdat zij 10 pet. loonsverlaging zouden krijgen, l'l.m. 10.000 kinderen hebben daardoor gedwongen vacantie. Tot nu toe zijn 63 lijken te voor schijn gebracht uit de Reilly-kolenmijn. Noord-Amerika. Later werden 33 overledenen naar boven gebracht. Men gelooft niet, dat er nog meer overledenen zijn. In dit geval zijn 86 personen omgekomen. De de mijn opgesloten arbeiders hebben inhopige pogingen io hel werk ge steld om te ontkomen aan de verstik kende gassen. W. van Amsterdam, die een wakend oog io 't zeil houden over waar 't betreft de prijzen, die in de gemeente voor de eerste levensbehoeften worden gevraagd, hebben nagegaan hoe de toestand op het gebied der brandstoffen- voorziening thans is. Uit verzamelde prijscouranten is|hun, gebleken, dat zeer zeker van een piijsafspraak onder de belangrijkste handelaren te Amsterdam kan worden gesproken, ten einde aan de afnemers een hoogere prijs te kunnen vragen, dan bij handhaving v in de vrije loncurrentie mogelijk zou zijn. In verband hLrmee hebben B. en W. 'oorgesteld om, indien de noodzake lijkheid daartoe blijkt, huisbrandstoffen aan te koopen, ten einde deze aan de ingezetenen tegen den kostenden prijs verstrekken, met het doel prijsregelend op te treden. De loonsverlaging in de textiel industrie gaat 4 December in. Wegens mond- en klauwzeer worden de rundveemarkten in Zuid Holland gesloten. De verliezen bij Teis en Co's Handel Mij, vorderen afschrijving van het ge wone aandeelenkapitaal. Io Turkije heerscht groote verwarring. Bij Tsjanak rukt de Turksche gen darmerie op naar de Britsche linies. Te Konstantinopel is door de ge beurtenissen een handels- en fioancieele In de Fransche Kamer heeft Poir,caré verklaard, dat de bezetting van Rijnland eerst wordt opgeheven, als Duitschland zijn verplichtingen heeft vervuld. In veiband met het onderzoek, dat de regeering instelt naar den omvang van den nood, waarin de tuinbouw ver keert, heeft de provinciale commissie uit de veilingen in NoordHolland nagegaan den totalen omzet in deze provincie gedurende de maanden Juni tot en met September 1921 en dezelfde maanden van 1922. Daaruit bleek dat in die 4 maanden over 1921 in totaal f14 878 623 en in 1922 slechts f3.496 371.63 was omgezet. Het ver schil is wel groot, vooral daar de be bouwde oppervakte over 1922 nog is uitgebreid. Naar aanleiding van de in hechtenis neming van den advocaat Mr. Q. te Maastricht, wordt nader gemeld Ge noemde advocaat was curator in het faillissement coöperatie «Limburgia». Hij ging zelf failliet en werd vervangen door Mr. Ch. Vrijeus. Hij had, curator zijode, een 100-tal leden van die coöpe ratie in rechten aangesproken tot vol- stortiog van hun aandeel, in zijn kwaliteit m procureur. Q. had Mr. Vrijens gevraagd hem als procureur die zaak te laten behandelen, wat hem toegestaan werd. De Recht bank had die 100 vorderingen toege wezen. Hij (als procureur) had die men- schen geëxecuteerd, die in zijn handen betaald hadden f39000. In plaats dit geld af te drageji, heeft hij Bit ver speeld in Spa en Parijs. Het geheele bedrag, dat hij verduisterd heeft be draagt f55000. Hij heeft zich zelf aan gegeven Amersfoort Oaze vroegere stadgenoot, de Wel- eerw. heer A. Th. G. Hamers, kapelaan der St. Ludger-par. in deElinkwijk bij Utrecht, is door Mgr. den Aartsbisschop belast met de voorbereiding tot oprich ting eener oieuwe parochie te Biltboven. De nieuwe parochiekerk zal worden gesticht op een terrein eenige minuten gaans verwijderd van het station Bilt- hoven, gelegen ter zijde van den spoor weg, ongeveer ter plaatse waar vroeger 't Biltsche meertje zich bevond, Burgemeester en Wethouders van Amersfoort brengen ter openbare kennis dat de Wethouder J. W. Jorissen belast zal zijn met de voorbereiding der werk zaamheden betreffende den Keurings dienst van vee en vleescb en daarvoor den regel voor het publiek te spreken zal zijn ten Gemeentehuize des Woens dags van iedere week om 2 uur. De R. K. Onderofficiersband <St. Martinus», Afdeeling Amersfoort, ver zond een uitnoodiging voor de feeste lijkheden ter viering van het 12'/,-jarig bestaan der afdeeling op 12 Nov. Het programma geeft aanl: des mor- MOTOR RIJWIELEN 2»/, P.K. 2 versn. voetpl. f725 - 2s/« P.K. 3 v. kickst. frictie 1850 6P.K. f1340 - Zijspan f525. 3Va P K. Toermodel f1195, 4 P.K. 3 v. Kickst., Frictie f 1050, zijspan f 470. Alle modellen compleet mei Terryzadel en Duo f60.- hooger. (Jtrechtschestraat 25, Tel. 81 Amersfoort. Amersfoort, Utrechtscheweg 2 Bondshotel A. N. W. B. Telefoon No. 22 Uitstekende gelegenheid voor Lunch en Diner - Prima Keuken. gens onder de H, Mis van 8 uur, alge- nc H. Communie voor de leden den bond met hunne huisgenooten. (H.H. Onderofficieren worden verzocht zooveel mogelijk in uniform aanwezig te zijn, ook des avonds bij de feest vergadering). Des avonds 7 uur precies feestver- gadering in het Patronaatsgebouw aan 't Zand waaronder Causerie met licht beelden over Rome te houden door den Zeereerw. Heer Padberg, Aalmoezenier in de 2e Militaire afdeeling. Verder muziek en zang. Door den Directeur van Openbare Werken werd aan Burg. en Weth. mede gedeeld, dat de restauratie van den O. L. Vr. toren méér zal kosten dan het oorspronkelijk geraamde bedrag. De spits en haar draagvlak verkeerden zeer slechten toestand, welke eerst tijdens het breekwerk aan bet licht kwam. Dientengevolge was er op 1 Januari 1922 van het toegesfane crediet van f 258.000 in totaal reeds veiwerkt f 236 738 855. Het resteerende bedrag f21.000 is thans geheel verwerkt, ter wijl de onderstaande werkzaamheden nog moeten plaats hebben Restauratie carillon en pij- rs en het maken van een euwen klokkenstoel f 16000 Atbreken binnen- en bui tensteiger 3.500 Restauratie Muurwerk in de klankbordnissen 15.000 Omkleeden van de brug- ijzers in een drietal vensters et koper 2.500 Restauratie balustrade gaanderij 1.700 Salaris opzichter, huur hijsch- en ander hulpmate- 10.000 Totaal der kosten i 48.7000 Van den Minister is de toezegging ontvangen, rijkssubsidie aan te vragen :en bedrag van 50pet. van de som, mee de raming vaa f 270.000 mocht worden overschreden. Volgens B. en W verdient het aanbeveling, tegelijk me de restauratie eenige wtrkzaamheden t< doen plaats hebben buiten de eigenlijk! Wil men het speelwerk geheel com pleet hebben en daa.bij het veel arbeids loon vergende opwinden met bandkracht van de notentrommel doen ophouden, dan zal moeten worden overgegaan tot de aanschaffing en plaatsing van een electromotor Jmet automatische afsluiter voor het mechanisch opwinden van het speelwerk. De kosten worden geraamd op f550. Verder zal de speeltrommcl moeten worden uitgebreid tot 70 hamerlichters met de noodige hamers, draden enz. waa-van de kosten worden geraamd op f6000. In verband hiermede stellen B. en W. voor het crediet voor de restauratie van den O.L.-Vrouwe toren ad f258.000 te verhoogen met f67.250 en alzoo vast te stellen op f325.250, waarvan ten laste der gemeente f 105.900 en teo laste van het Rijk f 159.350. Ter voldoening aan de Gemeentewet hebben B. en W. den Raad aangeboden de Rekening der Inkomsten en Uitgaven van de Gemeente Amersfoort, voor den dienst van 1921. Blijkans_d£,uitkonist bedraagt bet totaal der gewone ontvangsten f2,67.932,71. Het totaal der gewone nitgaven be draagt f 2 834.459.55s, waaronder het na- deeligsaldo van den gewonen dienstmaet worden vastgesteld op 1136.526.84s. Zij meenen te mogen opmerken, dat tegenover het nadeclig saldo van f 136.526.84s op de gewone huishouding der gemeente een nog invorderbare achterstand van f116 551,42s valt te boeken, waarvan f93.753.81 op rekening van den Hoofdelijken Omslag is te stellen. Dientengevolge kan het nadeelig saldo van den gewonen dienst der gemeente huishouding voor zoover dit uit de ge meenterekening kan blijken, gesteld wor den op f136.526 84s f 115.551.42s f 20 975 42. Evenwel z>l dit nadeelig saldo der gemeentehuishouding nog verhoogd moeten worden met onafgehaalde rente en afl jss ng rente over 1921 f 1052.50 rente over vorige jaren f456.25, f 1508.75; afirssing over 1921 f7000; aflossing over vorige jaren f9000, f16000, f17508 75. Bovendien zullen nog moeten worden gedekt de in een bij gevoegd rapport va i Verificateur vermelde verliezen op ge meente-bedrijven tot een bedrag van f 164.205.53, zoodat het werkelijk na deelig saldo moet wordee gesteld op f 202.689.70. Aangezien van dit bedrag bij de vaststelling van de gemeente- begrooting voor het dienstjaar 1922 op UIT HET VERLEDEN. 19 Teen evenwel de aanval begon, was hij naar beneden gesprongen, en met een: «Verrader, Vos van Berkenheim, geef u overl» was hij Heer Ogier ge naderd. Heer Ogier was eigenlijk een lafaard, doch nu gaf de vree' hem moed en kracht, en weldra lag Derk ontzield op den grond. «Verrader», schreeuwde nu Geert, en besprong hem van achter. Fel was de worsteling tusschen deze twee, doch toen Geert over eenen wortel sttuikelde en viel, nam Heer Ogier de gelegenheid waar en doorstak ook dezen aanvaller. Daar zag hij enkele roovers vluchten hij begreep wat er gebeurd was. Als een gejaagde haas snelde hij naar zijne tent, besteeg zijn ongezadeld paard, en ontvlood met de snelheid van den wind. Toen de henker kwam, om ook den verradei in handen van Koning Willem te leveren, was Heer Ogier reeds mei zijn paard in den Rijn en bezig, om al zwemmend den anderen oever te be reiken. De roovers hadden zich moedig ge dragen, en honderden waren in eeDigc minuten gesneuveld. Gevangen-geven, hiervan wilden ze niets wetenze namen óf de vlucht, óf ze streden tot ze dood erbij neervielen. Slechts één gevangene was er, en wel de aanvoerder der heele bende. Voor Koning Willem gebracht', vroeg deze hem: «Wie zjjt gij «Ik ben Ridder Herman, Heer van den Wolfsburg. Spaar mij het leven, Heer Koning, en ik zal u zeggen, wie uwe geheime vijanden zija. «Genade, o genade,» kermde de ge vangene, en kroop als een worm in het stof, voor de voeten van den jongen Koning. «Breng wegI Breng weg!» beval hij -De henker hange hem aan den eersten boom den besten I Wegl Weg!» Bewusteloos werd de lafhartige Roof ridder, die zelf tegenover zijn uitgeplun derde slachtoffers nooit medelijden be toond had, weggesleept. Een Geestelijke trad hem nader, en »t cr in dat vreeselijke halve uur in dat menschenhart gebeurd is, wie zal hel zeggen? Toen de gestelde tijd om was, kwam Heer Hugo van Langerak met zijn volk den gevangene halen. De henker had spoedig eenen hoogen eik gevonden; de wapenen van Heer Herman werden voor zijn aangezicht verbrokenzijne wapenschild stuk geslagen. «Brandt Brand!» klonk het geroep opeens, en weldra sloegen uit enkele afgelegen tenten de vlammen uit. De vluchtende roovers hadden naar het schijnt, nog tijd gevonden om dit werk te verrichten. Eerst gerechtigheid geoefend, en dan brand biusschen,» sprak Heer Hugo van Langerak. «Wij moeten zeker zijn, dat hij ons niet ontsnapt.» Aan het bevel werd voldaan, doch de brand nam zoo overhaast toe, dat en zich den tijd niet gunde, om te ;n of de roover reeds bezweken was. Een man kroop nu uit het hout, sneed het touw los, en liep met het lichaam van Heer Herman heen. Spoedig zat hij er mede te pBard, en na eene wilde vlucht van een uur lang, voelde hij op leven in het lichaam, dat hij voor dood mede genomen had. Komaan,» sprak hij, «dat zal waar lijk zijn leven nog gered hebben, waar ik al tevreden was met zijn lichaam.» Hij hield het paard stil, steeg af en legde het machtelooze lichaam io het lange gras, dat nat van den najaars dauw was. De redder liep naar eene beek, schepte zijnen helm vol water, eo goot dit bij gedeelten in den mond van den ge hangene, die langzaam bijkwam. «Waar ben ik vroeg hij toen met «In goede handen,» sprak de ander. •Ik ben uw vriend Joris van den Rots burg. De Papenkoning zal er gek van opkijken, als hij hoort, dat gij het toch nog ontkomen zijt.» «Maar hoe hebt gij dat toch gedaan gekregen vroeg Heer Herman, die langzamerhand geheel tot zichzelven >Na de vlucht ben ik in het donker teruggekeerd, en toen ik hoorde wat gebeuren zou, stak ik den brand in eenige tenten. De verwarring, die hier door oDtstond, deed den beul half werk verrichten, en zoodra waren ze niet heen den brand te biusschen, of ik sneed touw door en vluchtte met u.« Ik zal den dienst, dien ge mij be wezen hebt, nooit vergeten,» zeide Heer Herman. «Kunt ge mij nu niet thuis brengen «Mijn burcht ligt dichter bij, en ik wil er zijn vóór dat een van mijn volk teruggekeerd is. Kom, wij moeten heen.» Beiden namen weer plaats op het paard, en eer nog de najaarszon den volgenden morgen boven de kimmen rees, was Heer Joris langs een pad, dat hem alleen bekend was, binnen zijnen burcht gekomen, waar hij, zonder door iemand gezien te zijn, weldra met den geredde in een keldervertrek onder den burcht binnentrad. «Blijf hier even,» sprak Heer Joris. «Ik zal licht halen.» De ander geloofde hem en bleef staan. De deur viel achter Heer Joris dicht, en nu opende deze in de deur een klein luikje. «Luister eens, Herman van den Wolfs burg,» sprak hij lachend. «Ik luister,» zeide deze met eenige angst. «Wat is het?» «De mannen, die deze keldergewelven maakten, zullen aan niemand meer ver tellen waar ze zijn, want ze leven niet meer. Slechts twee weten deze gewelven en ik zelf zal u eiken morgen eten en drinken brengen, en u alleen dan de vrijheid geven als gij mij zegt, waar gij de tweemaal honderdduizend mark zilvers, die ge als losgeld aanboodt, geborgen hebt.» «Dat zeg ik nooit, neen nooi»!« liep Heer Herman. «Dan blijft ge hier tot uwen dood gevangen, oude vriend!» Het luikje viel dicht, en Heer Herman was alleen. (Wordt vervolgd.]

De Eembode | 1922 | | pagina 1