N.V. Middenstands-Credietbank Credieten - Incasso's - Deposito's Bel dan op No. 42 DE EEMBODE R. K. Nieuwsblad voor Amersfoort Dinsdag 5 Juni 1923 No. 19 en Omstreken Zeven en Dertigste Jaargang ABONNBMBNTBN kunnen elke week in gaan, doch opzegging van II „.mccnnor rtit™»,.! II ADVERTENTlflN 25 cent per regel. Blll|ke tarieven voor handel en abonnement moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. KANTOOR: LANQEGRACHT 28, AMERSFOORT, TELEFOON 314 nijverheid bij geregeld adverteeren. AdverlentiCn moeten Dinadag Prijs per drie maanden 11.00. Bulten de gemeente Amersfoort 11.10. de EEMBODE VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG en vr(dag vöór 8 uur worden berorgd. Een bepaalde plaat* kan Atioudeilflke nummer* 10 ct. II niet worden gegarandeerd. Beloof nooit iets, voordat gij meent uw belofte te kunnen vervullen. Het is beter, veel te doen, dan veel te beloven, Binnenland Regeeren en gezag. De scherpzinnige Pater Gieten S.J. hield dezer dagen te Amsterdam eene rede, waarin hij o.m. behartenswaardigs, ook het volgende zeide Aan een zijde volgt men een auto- ratieve, weiktuigelijk-rcpressieve me thode die door haar fouten het beginsel van het gezag sterk in discrediet bracht, zoodat vele moderne menschen gehoor zaamheid en vrijheid nog slechts als tegenstellingen, maar niet als factoren, die elkaar wederkeerig moeten aan vullen, beschouwen. Aan den anderen kant compromitteert het onverdedigbare subjectivisme tel kens weer opnieuw de idee der vrij heid en wekt dan een eenzijdig ver trouwen op reglement, organisatie en subordinatie. Zulke uitersten kan men verwachten bij menschen, die de geheele samen leving beschouwen als berustend op een bloot sociaal contract en het gezag niet afleiden van God. En bij ons? Heeft het gezag niet soms al te eenzijdig gewerkt met regle ment en verbodsbepaling Beschouwt men soms den mensch niet als een meikever aan een draadje, dat men naar willekeur viert of inhaalt? Wordt er niet te veel gemassregelt Het is moei lijk te gelooven, dat de ontevredenheid, die zoo veelvuldig tot uiting komt, in alle kringen, op geen enkelen grond Zou de men8cbenleidiog niet christe lijker en paedagogisch of psychologisch verstandiger zijn, indien uren meer b roep deed op de betere eigenschappi in den mensch. Dat geldt voor al soort gezag. Dwangdiscipline moet een uitzondering blijven, haalt bovendien op den duur niets uit. Men kan zelfs het tegendeel aannemen. Maar, gelijk men thans al te veel vuldig ziet doen, men werpe de schuld niet steeds op tactloosheid of ve singen der leiders. Men blikke ook omlaag, van den regeerder naar geregeerde. Het liberalisme heeft jaren en het persoonlijk egoïsme aangewr.Kkerd en het socialisme kweekte een eDgliartig groepsegoïsme aan. Men kan bel soli dariteit noemen, waardoor de naam wal schooner klinkt maar de zaak even ieelijk blijft. Beiden hebben den gemeenschapszin gedood. Want deze vraagt opoffering van alle beperkte belangen, waar het geldt een algemeen belang, Het egoïsme van persoon of groep verwenscht alle maatregelen, welke opoffering vragen. Het wil wel gehoorzamen aan het ge zag, als de overheid precies oplegt wat men zelf wenscht. Men wordt de censor der overheid. Deze mentaliteit is geen zeldzaamheid. Ook de katholieken gaan niet vrij uit. Op congressen en Katholiekendagen roepen wij herhaaldelijk: »W§ Katho lieken», een beetje te druk zelfs, en wij wijzen er dan op wat wij tot stand hebben gebracht. Er is reden tot fierheid, maar ook reden tot eenige bezorgdheid, dat wat wij in lange jaren hebben gewonnen, Margaretha Woodford. Beangst door de uitdrukking in Mar- garetha's gelaat, bracht de vrouw mei »Ik hoop toch niet dat de goede heer heel erg is Alsof die vrouw de lijdcres ware en Margaretha de deelne mende vriendin, zoo omzichtig deelde deze haar mede, dat haar echtgenoot met het aanbreken van den dag zeer kalm gestorven was en weinig geleden had. De arme vrouw, zelve weduwe, viel snikkend voor Margaretha nederhet kind, een aardig verlegen krulkopje, drong zich zacht tegen hare moeder ran. Eensklaps nam deze het kind op en legde het in de armen van Margaretha. »Houd haar om u te troostenhet is het beste, 't alles wat ik td geven heb, sprak zij door hare tranen heen. Margaretha kuste het kind en an' woordde niet wordt verkwist in korten tijd. Wij blijven ook kinderen van onze eeuw en de tijdgeest laat ons niet onbeïnvloed. Pater Gielen wijst dan op de hou ding van katholieke schrijvers en spre kers tegenover het geestelijk gezag Hoe men hier en daar een groep aan het opvoeden is, die zeer verontrustende symptomen vertoont van wat men noemen kan een modernisme op alle gebied. De promotors zijn hoogstwaar schijnlijk niet ontwikkeld genoeg om te bevroeden wat zij doen, inaar de ge volgen zijn er niel minder noodlottig om. Het ouderlijk gezag ondervindt in vele kringen ook al lang dien eerbied niet meer, waarvan Christus zelf ons het voorbeeld gaf. Waarlijk een jonge man van twintig behoeft niet bij zijn moeder op den schoot ts gaan zitten, r als zij zijne vergevorderde (in staat ontbinding) opvattingen van plicht en leven en levensvreugd niet mag goedkeuren, en hij spreekt van bekrom penheid, dan toont hij alleen zijn gebrek aan innerlijke beschaving en zijn ver zwakte christelijkheid. Beginnen wij ons te overtuigen. 1. Dat wij te veel leiders hebben. Wij stikken in onze organisaties eh iedereen die min of meer gestudeerd heeft en denkt iets meer te weten dan rassa, richt er Dog iets bij op en begiat leiding te geven. Elkeen die kan schrijven zonder te morsen, maakt de wereld gelukkig met zijn adviezen op politiek, economisch, kunst- en litterair en godsdienstig gebied. En de vele wegwijzers zijn oorzaak dat men den weg iet meer vinden kaD. Ik geloof, dat lij met een overschot van intellectu- eeltjes zitten opgescheept, die zich den tijd niet gunnen door ervaring en men- schenkennis rijp te worden. En zulke menschen zijn de rumoerigste het volk de gevaarlijkste. 2. Wij hebben te weinig soldaten. Menschen, die kunnen gehoorzamen. Die zich vrij weten te houden van per soonlijk en klas9ebelang. Die groot genoeg zijn om zich opofferingen te getroosten. Die alleen te rade gaan et bun geweten, als het geldt het .-zag te volgen of te weerstaan. In Den Haag heeft men eene eeniging opgericht »Civis Ltber, de Vrije Burger». Een goed idee, als men de statuten opneemt: Het doel uij te maken van praatjesmakers, v geestelijken hoogmoed en van klein zielig eigenbelang. De rest komt dan wel van zelf. Gemengde Berichten In het Oostelijke gedeelte van Kent in Engeland heerscht een vreeselijke rupsenplaag, waarvan de boomgaard) gevoelig te lijden hebben. Ia vijf of zes dorpen is het grootste gedeelte van de boomgaarden kaal gevreten. Men telt de rupsen bij millioenen. De vruchtboomen,- die vooral worden aan getast, zijn pruime- en appelboomen. Te Putten op de Veluwe hebben op verscheide akkers wilde zwijnen zóó gewroet, dat er van de reeds boven den grond staande planten niet veel i overgebleven. Er werd onlangs melding gemaakt van het optreden van een giftige vlieg, in Romenie, die onder den veestapel ware verwoestingen aanrichte. De Roe- meenschen ministerraad heeft thans be sloten groote sommen ter beschikking de geteisterde districten te stellen. Het kind behoort aan mijnen echt genoot. Wij gaan morgen naar huis gij moet met het kind meigaan, of,.,.. Hebt gij ergens een tehuis, of andere kinderen Neen, mevrouw. Ik ben kantwerk- r en reis van de eene plaats de andere. Ik Iteb geen t'huis< •Dan moet gij van nu af aau bij mij inwonen.» Nogmaals kuste zij bet kind, gaf de nog altoos knielende vrouw een kui op het voorhoofd, zette het kind wel bij de moeder en ging naar Jbuics terug. •Dat wil hij "gaarne dat ik doe,» sprak zij bij zich zelve, »zoo dacht en sprak hij altoos.» Den volgenden dag reisden de we duwen, de doode echtgenoot en het kind, vergezeld van een dienstmeisje, dat Margaretha te West-Cove gehuurd had, naar Zonheuvel, Docter Merton deed de reis mede. om Margaretha alle moeielijkheden te ontheffen. Zij De door de Columbacca veroorzaakte schade wordt op 'n millloen geschat. De Directeur-Generaal der Posterijen Telegrafie maakt bekend, dat i* ge bleken, dat in gewone brieven, ook in die voor het buitenland bestemd, her haaldelijk baakbiljetten, zilverbons enz. worden gesloten. In verband hiermede wordt er de- aandacht op gevestigd, dat brieven, welke geld of geldswaarden bevatten, aangeteekend (al of niet met aangifte der waarde) moeten worden verzonden. Voor het Deventer kantongerecht stonden plicht-vergeten kiezers terecht Zeventien beklaagden van de hon derd waren verscheneo, van wie cên verklaarde, niet van plan te zijn «haar eigen heerschers» te kiezen. Een andere juf voelde niets voor »het stemmen, waar gekken en alles aan meedoen.» Een candidaat van de Rapaille-partij verklaarde tegen iedere wet te zijn. De kantonrechter»Dat is kras, want wc hebben er een heele hoop Dcz-. be klaagde zeide, een dag te willen gaan zitten, om »ook eens aan de straatruif te knabbelen.» De inspecteur der regi stratie, weigerde te verklaren of hij al dan niet gestemd had. Hij meende dat de ambtenaar dat maar moet aantoonen. Tusschcn beide heeren ontstond een minder aangename woordenwisseling, waaraan de kantonrechter een einde maakte door de zaak uit le stellcD. Nederland telt ruim 950 zuivelfa brieken. De melkproductie bedroeg het vorig jaar pl.m. 4000 millioen K.G. ter waarde van 450 millioen gulden. In 1922 werd aan boter, kaas en melk producten uitgevoerd voor l millioen gulden. Onze nationale schuld bedroeg op 31 Dec. j.l. f3108'/j millioen, tegen 42940 millioen verleden jaar en f1154 milloen in het jaar vóór den oorlog. Te Wageningen is de hoofdelijke omslag, vergeleken bij het vorig jaar, verlaagd met ongeveer 40 pCt. Tijdens afwezigheid der bewi is ingebroken bij een koopman in de buurtschap Maarsseobroek onder Maars- sen. V.ermjst worden eenige gouden en zilveren voorwerpen en geld lot een gezamenlijk bedrag van ongeveer f 1500. Te Sonbeek viel een dolle koe op het veld de dochter van een landbouwer Toegesnelde buren konden met e het wilde beest Drie kinderenjvermaakten zich in de Jacobstraat te Aken met een vat ben zine. Op eens sprong het vat uit elkander en werden de kinderen zwaar gekwetst opgenomen. Een overleed eenige rr ten na aankomst in het hospitaal. De minister van onderwijs heeft goedgekeurd, dat tot de Alkmaarsche gemeentelijke handelschool alj.ren die leerlingen van elders worden toegelaten, die afkomstig zijn uit die gemeenten, welke zich bereid verklaard hebben tot het verleenen van een bijdrage in de kosten op de wijze als de raad heeft vastgesteld, Bij de brand aan de Roode Rivier, 23 mijlen ten zuiden van Winnipeg, zijn 2 sanatoria voor t.b.c.-lijders ver nield. Meer dan 150 gebouwen werden in deD asch gelegd, 400 personen wer den dakloos. kwamen tegen den avond aan. De tijding van haar ongeluk was haar reeds voorgegaan. De eerste trauen door Margaretha gestort, waren vreugde tranen, toen zij zich door Clara's armen omhelsd zag. Op den dorpel bleef Margaretha wachten op de vreemde vrouw en het kind. Zij kuste beide en sprak welkom te huis.» Toen begrepen allen wii vreemden waren. De volgende lente vond Margaretha gelukkig gelukkig te zijn was haar woord aan James te houden. Zij was niet meer alleenzij leefde in den geest met haren echtgenoot; zijn geest bezielde haar bij al hare plannen in het leven. En Margaretha's leven was voortaan werkzaam zij was niet meer trotsch of schuw voor anderen; zij kon afwij zing en ondankbaarheid dragen. De onwetende arbeidsters, die zij eens had benijd, werden voorwerpen van hare bijzondere zorg. James had zich i voor Amersfoort en Omstreken AMERSFOORT. Lange Gracht no. 4 - Telefoon no. 304 Depositorente van 37,-5% Twee soldaten van de Porlugeesche Garde werden in bet bosch Deramte aangevallen door reusachtige slangen. Twee groote slangen, van een onbe kende soort in Portugal, wierpen een der soldateq van zijn paard, en wondden deD ruiter ernstig. Later ontstond een gevecht, dat een uur duurde, totdat de boeren den soldaat te hulp snelden. een kort gevecht werden de mos- gedood door machinegeweervuur. Te Vorden is een groote boerderij uitgebrand. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat niet eens al het op stal staande vee kon wordt, gered. De Vordensche brandweer stond mach- De geheele boerderij, werd in ascb gelegd en twee paarden, een veulen en aebt varkens kwamen in de vlammen zeer groote moeite slaagde in om tien op stal staande koeien te redden, waarbij een boeren knecht ernstige brandwonden bekwam. In de Theresia-kerk te 's Hage wer den 14 mannen en vrouwen gedoopt van den cursus van Pater Hendrichs, S.J., terwijl van dienselfden cursus reeds 10 personen eerder werden gedoopt. Groote rails-diefstal. De Indische justitie meende op het spoor te zijn van een diefstal van 9000 rails van het emplacement te Priok ter waarde van 18 ton, die naar Belawau waren verscheept. Te Roosendaal kwamen over de grens een twintig arbeiders, die iu Frank rijk te werk zou worden gesteld, doch bedrogen waren. Thuis behoorende te Harderwijk, Nunspeat enz. waren zij door zekere Meerstra aangeworven voor kostelooze 'erhuizing naar Frankrijk. Tot Soissons heeft de werver zijn gezelschap vergezeld en hen toen volgens het verhaal der bedrogenen den steek gelaten. De mannen, onbekend met de taal en over slechts zeer weinig geld be schikkende, trachtten werk te vinden, wat hun niet gelukte. Zij zijn toen terug weten te sukkelen tot Brussel, van waar zij te voet naar Roosendaal zijn gekomen, hongerig, doodvermoeid en met gewonde voeten. De politie te Roozendaal verschafte hun het noodigc, om hun in dc gelegen heid tn stellen de eigen haardsteden op te zoeken. Op een Deensch oorlogsschip ont plofte een rookbom. Een getuige ver telde daarvoor het volgende •Er zou een demonstratie plaats vin den met een rookbom. Na een korte uiteenzetting over de werking, gaf kapitein Ipsen het bevel de lont aan steken. Ik stond achter eenige offi- ren, en meende te kunnen zien hoe een kleine vlam over de bom kroop, tot op eens een dreunende slag volgde. Ik kon niets zien door den zwaren rook, voelde slechts hoe de phosphorus in mijn oogen, gezicht en handea brandde. Eenige manschappen sprongen over boord, doch werden spoedig gered. Nadat de rook weder eenigzins weg getrokken was, kon ik overzien welk een vernieling de ontploffing teweeg gebracht had. Het geheele achterdek was schoongeveegd als hij de ontplof fing van een granaat en er lagen wel een honderd man tegen het dek ge slagen, eenige met vreeselijke woudeu overdekt, velen beroofd van hun ge- lichtsvermogen. dan eens een woord van medelijden met haar laten ontvallen en zijn geloof en hoop te kennen gegeven, dat zijne Margaretha veel voor haar zou kunnen doen. Langzamerhand wist zij al die jonge vrouwen en meisjes over te hslen om hare school te bezoeken, met hare bezwaren tot haar te komen om hulp en raad bij haar te vragen, zij ging haar bezoeken bij haren aibeid op het veld en in hare woningen. De arme kantwerkster hielp haar en gal haar dikwijls onwillekeurig den besten raad. De onbeschrijfelijke bleek heid van Margaretha, op wier gelaat geen zweem van kleur was terugge keerd na den dood van haren echtge noot, de onveranderlijke opgeruimdheid van haar voorkomen en de zich nooit verloochenende zachtheid harer manie ren deed de algemeene liefde, welke zij genoot, met een zeker ontzag ge paard gaan, en verhoogde haren invloed. EINDE. till L VillilS Uurwerkmaker Kamp 59 Horlogee, Goud- en Zilverwerken Brillen en Barometers Hebt U een Taxi of auto noodig Amersfoort. Amersfoort Op een morgen, zoo verhaalt Atnersf. Dagblad, trof een heer aan den Heiligenbergerweg, een tweejarigen reebok aan in zijn geheel omrasterden tuin. Het beest is dus binnengesprongen over de gaasomheining die 1.80 M. hoog is. ~e tuin bood niet genoeg ruimte een voldoenden aanloop om terug te springen en zoo liet het dier zich vangen, toen het met zijn gewei in het ijzergaas verward raakte. Thans ligt het hert op stal, eet en drinkt geregeld en scheen volkomen op zijn gemak te zijn. Benoemd tot landbouwkundige aan den Rijksboschbouwproeftuin H. van Vloten. Men deelt ons mede, dat onze stad genoot, de heer H. Martin is benoemd tot correspondeerend lid der Maat schappij >Arti en Amicitiae» te Am sterdam. Burgerlijke Stand van 30 Mei. Geboren Jannigje Debora, d. v. G. van Wijland en H. Gramser Alexan der Hugo, z. v. V. E. Wilmar en M, J. H. Leembruggen Gerardus Hen- drikus, z. v. G. Veenecdaal en M. C. GetrouwdG. Mossink en M. M. H. van Munstereo. 31 Mei. Geboren David Harry, z. v. S. Hasxma en G. C. van Straten Aagje, d, v. A. Kuik en G. Loopers. GetrouwdA. J. Hijmering en J. Steenbeek H. jiggelaven en E. van Laar F. Schimmel en N. van der Zande C. J. I'los en H. de Vente H. Doornekamp en L. Vreeswijk. 1 Juni. Geboren Jan Pieter, z. v. H. A. van Nieuwkerk en H. Mam ee Emilie Everdina, d. v. H. E. Wijnen en C. M. Sonnescheln. Ondertrouwd P. F. A. van Daal en W. C. H. Ruhrberg W. Brouwer en H. B. Koning G. Steenbeek en E. de Wit B. T. Otto en J. B. M. Kiepe C. H. Blees en J. E. M. de Ranitx. GetrouwdN. Eijkenaar en G. C. van der Linde D. F. van den Brink en P. A. Boon.

De Eembode | 1923 | | pagina 1