N.V. Middenstands-Credietbank Credieten - Incasso's - Deposito's DE EEMBODE R. K. Niéuwsblad voor Amersfoort en Omstreken Dinsdag 12 Juni 1923 - No. 21 Zeven en Dertigste Jaargang ABONNBMBNTBN kunnen elke week In gaan, doch opzegging ran abonnement moei geschieden voor den aanving van een nieuw kwartaal. Pr(s per drie maanden 11.00. Bulten de gemeente Amersfoort 11.10. Afionderl|ke n KANTOOR: LANOEORACHT 28, AMERSFOORT, TELEFOON 3U DE EEMBODE VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG ADVBRTBNTIÊN 25 cent per regel. Blll|kc tarieven voor h nijverheid bij geregeld adverteeren. Advertentlên moeten en Vrfdag vóór unr worden bezorgd. Een bepaalde pl niet worden gegarandeerd. Het ongeluk der aarde was tot dusverre ook, dat tweepersonen tot den oorlog besloten, en mülioenen den krijg uitvochten, terwijl het beter ware geweestdat millioenen daartoe besloten en twee den oor log uitstreden. Roeping. Voor ieder menach is eeoe roeping, waartoe God hem o( haar roept, ten einde daarin het plan, door God be paald, ten uitvoer te brengen. Er zijn helaas nog oudera, die op de roeping hunner kinderen weinig acht slaan, ja, die zelfs geheel en al waarloozen. De roeping door God toont zich somtijds reeds in de prilste jeugd, iets, dat men uit de levens der Heiligen al dikwerf bemerkt, want God beschikt in Zijn raadsbesluiten over elk tijdstip naar welgevallen, en ouders of voogden zijn verplicht daarop acht Geen ouder heeft het recht een kind af te houden van een levensstaat, die Gode welgevallig kan zijn, en wel het allerminst van het omhelzen van den geestelijken staat. Ze mogen het kind op de proef stellen, het voor een tijdje uitstellen, doch bepaald verhinderen mogen ze het niet. De ouders zijn voor bet kind en omgekeerd. De ouders hebben de kinderen van God ontvangen, om zich daarmede te verrijken. Het kind is hun schonken, opdat het hun (in gewone gevallen) tot hulp zou zijn om door de wereld te komen. De vader heeft den knaap - niet gekregen, omdat hij hem beslist op de boerderij, op de werk plaats, in de winkel moet gebruiken. De moeder heeft de dochter oiet gekregen om haar van de lasten en zorgen van de huishouding te ontlasten. Neen, niets van dit alles, doch alleen, dat ze de hun door God geschonken spruiten zouden opvoeden en leiden daar waar God ze hebben wil, hetzij als nuttig lid der burger-maatschappij, of wel tot den geestelijken of klooster lijken staat. Geen ouder mag zich verzetten tegen een huwelijk zijner kinderen van huwbaren leeftijd, zoo er geen overwegende ge wetensbezwaren, waarbij ook het zielen heil hunner kinderen moet gemoeid zijn, hun daartoe noodzaken, ofwel de tijde lijke omstandigheden van dien aard zijn, dat een voorgenomen huwelijk onraad zaam zou zijn io'het belang van het kind. Den zoon een huwelijk met een braaf en eerzaam meisje af te raden, omdat er geen fortuin is, is dwaas te ofschoon de verlichte* eeuw er anders over denkt. Want geld brengt niet het geluk, een verstandige jongeman gaat geen huwelijk aan, indien hij niet zeker is voor een huisgezin het dagelijksch brood te kunnen verdienen, en een meisje zijner keuze te hebben gevonden, die, bekend met zijn levensomstandigheden, nu en voor de toekomst met hem het zoet en zuur des levens wil deelen, en een levensgezellin voor hem zijn, die 't hare er toe zal bijdragen, om niet alleen het huwelijksbootje niet te doen 1 Di Vim ia lui Opiiidin). Ten allen tijde heeft men de vrouw gerekend tot het zwakke geslacht, in die mate zelfs, dat zij vóór de komst van Christus werd teruggedrongen in een ondergeschikten, vaak vernederen den, ja onteereoden levensstaat. Er was dan ook een godsdienst noodig, zóó verheven als het Christendom, om haar in den rang te herstellen, die haar io Gods schepping toekomt: debulpevan den man, naast hem staande, niet de slavin, op wier nek hij den voet zet Moge al bij de meest barbaarsche en tot dierlijkheid verwilderde volkeo, haar lichamelijke zwakheid de hoofdaanlei ding zijn geweest tot een bij wijlen menschonteerendevernedering en onder drukking, bij de meer beschaafde volken heeft daattoe vooral bijgedragen, de eigenaardigen, in zekeren zin minder krachtige, zedelijke en psychische con stitutie der vrouw. In alle opzichten fijner bewerktuigd, gehoorzaamt de vrouw in 't algemeen bij al haar doen en laten, meer aan de impulsies van 't gevoel dan de man, stranden, doch het door vlijt en spaar zaamheid te doen vooiuitgaan. De dochter een huwelijk mei braven en vlijtigen jongeling af te raden, omdat hij werkman is, en met hoofd en hand het brood verdienen r omdat hij ni:t dagelijks als heer gekleed kAn uitgaan, omdat hij uit een eerbaar en vlijtig arbeiders-huisgezin ontsproten is, is eveneens dwaas te noemen, want ieder handwerk in deugd en vlflt uit geoefend is eerzaam, en de kleederen maken den heer niet, maar wel het karakter en de opvoeding. Onder den werkmanskiel schuilt dik- wijls even goed een oprecht hart als onder de fijne gekleede jas, en meDig werkman gaat er zwijgend langs 's Heeren wegen, die meer verstand, heeft in den kleinen vinger, dan de weet niet, in fijn zwart laken uitgedost, in zijn gebeelc lichaam. Goed karakter, goede zeden, vijl, naarstigheid, huiselijkheid, godsdienstzin, spaarzaamheid zijn de elementen, welke in elk persoon moeten zijn, om een gelukkig huwelijk te sluiten. Doch nu nog iets over den geeste lijken stand. Ieder ouder moest er trotsch op zijn, dat hij een der zijnen aan den dienst van God kan geven, zulken zijn wederom bestemd om anderen op den goeden weg te brengen of te behouden. Afgezien van den priesterlijken hoeveel goed en nuttigheid brengt de jongeling als kloosterbroeder, het meisje als kloosterzuster, waar alles tot grooter van God en voor de zaligheid hun- eigen ziel en de zielen van anderen geschiedt, niet te weeg. Neen, ze zijn niet te versmaden, neen boog, zeer hoog te achten, omdat ze vader en moeder en alles verlaten heb- Jezus te volgen, en Hem in Zijn werk ter heiliging van anderen behulpzaam te zijn. Wat zouden onze ziekenhuizen, c scholen, ooze gestichten, voor wee: ouden van dagen, krankzinnigen zoovele anderen, te veel om oj zijn zonder de kloosterbroeders, zonder de kloosterzusters Waar vindt men de helden en dinnen, die er om vragen, naar de melaatsbhen te mogen gaan, om die, op gevaar van besmetting, te verplegen, tenzij uit de mannen- en vrou kloosters En zulk een werk, zoo welgevallig in God, een werk door Jezus Christus zelf op aarde aangevangen, een werk waarmede de hemel dubbel en dwars verdiend wordt, is wellicht weggelegd i uwer zonen of een uwer dochters En zult ge dat wetens en willens tegenwerken Zult ge door uw handeling God willen dwarsboomen, zult ge door uw handeling aan Jezus Christus durven zeggen «Neen Voorwaar niet. Neen ieder goedgeaard vader en moeder zal er groot op gaaD te kunnen zeggen»Ik heb mijn zoon, mijn dochter aan den dienst van God gegeven Als ge nu reeds in de prilste jeugd de sporen der roeping van uw bemerkt, o, werk ze dan niet tegen, doch bevrucht ze met uw gebed, v voorbeeld, met uw aansporing. Verstik de kiem niet, wakker de heilige zaak aan tot een brandend 'aarbij ge toch aan uw kind de wiens aaoleg meer is aangewezen op koele, ictellectueele berekening en taaie volharding in de richtiog, die zijn ver stand hem voorspiegelt. In dit verschil cu ligt voor de vrouw zoowel haar kracht als haar zwakheid. Onder normale omstandigheden zal vrouw doorgaans minder vastheid i kracht tot handelen aan den dag leggen dan de man. Maar wordt hel gezin door onverwachte en verplette rende slagen getroffen, dan zal diens geestkracht soms, als verlamd en ver nietigd ten gronde liggen, terwijl de vrouw in de overprikkeüng van haar gevoel, door plotselinge ramp opge wekt, de kracht zal putten, om den eersten schok manmoedig het hoofd te bieden, en zoo mogelijk, te redden wat >g te redden valt. Verzuimen we niet, hier in 't licht steilen, die gevallen, die toestanden, waarin wij de vrouw een geestkracht zien ontwikkelen, die de man slechts hoogst zelden in staat is te bereiken. Daar waar sprake is van toewijding, van hulpbetoon, laat zij den man ver achter zich. De rol van toewijding, van noodige vrijheid kunt verleeneo, opdat daardoor ook de vastheid der roeping meer en meer aan het daglicht trede.1 En zoo uw kind tot den huwelijken staat blijkt geroepen te zijn, o gij dan ouders, die er ook eens toe gekomen zijt en er in leeft, die weet welke ge varen er bestaan, leidt uw zoons, leidt uw dochters, o moeders, als echte raad gevers in gemoedelijkheid, opdat dan die levensstaat ook voor hen tot bun eeuwig en tijdelijk geluk moge dienen, want in iederen levensstaat zal het kind u een verkwikking zijn, indien zij dien levensstaat volgens Gods wil aanvaard hebben en daarin Zijn heiligen wil vol brengen en hun eigen zielenheil ver zekeren. Spreek, Heer, want uw dienaar luisterlc waren de woorden door Heli aan Samuel gegeven, als de stem Gods tot hem zou komen. Zoo ook gij, ouders, vraagt aan God om zijn raad en luistert er naar als het geldt een beslissing te nemen omtrent oepiog van uw kinderen. Binnenland Centrals Crediet- en Landbouwbank te Amersfoort Voor het gerechtshof te Amsterdam kwam de heer Th. H. J. Nicuwendijk, destijds directeur der te Amersfoort haar hoofdzetel hebbende Centrale Crediet- Landbouwbank, in hooger beroep op het vonnis tegen herd gewezen door de ArrondissementsrecaNnk te Utrecht inzake het publiceeren van een onware Aan het verslag der behandeling, op genomen in Het Centrum OBtleenen wij veroordeeld tot 8 maanden gevange nisstraf met aftrek van voorarrest. Van het tweede gedeelte der dagvaarding verduistering van geldswaardige papieren was hij vrijgesproken. Dit gedeelte kwam niet meer io het geding. De beklaagde, door den president gevraagd, erkent, dat de cijfers van de balans opzettelijk anders gegroepeerd zijn dan ze hadden kunnen zijn. Pres.In eersten aanleg was ei telijk verlies. Bekl.Ja, de boekhouder v. d. Linden bij my gekomen met een balans, waarvan het eindcijfer een verlies aan wees van f 200. Dat kon niet, want een van de kantoren, had reeds een winst tn f19000. Door den boekhouder ze post over het hoofd gezien. De president merkt op, dat men daar door nog niet kwam tot een winst van f30.000. Er was toch aan den boek houder opgedragen een balans te maken 130.000 winst. Bekl. vertelt nu dat er nog een huis was, waarop winst werd gemaakt, waardoor inderdaad het cijfer f30.000 werd bereikt. Van dat huis mocht de boekhouder van der Linde weten. De balans kon dus tot f30.000 worden verhoogd, en omdat 'ie winst gemaakt was, kon zes pCt. orden uitgedeeld aan aandeelhouders. Pres. Dit huis is een nieuwigheid. Waarom hebt U daar vroeger niet over gesproken Bekl. zegt dat hij na zijn "heidssteiling verbaasd heeft gestaan de houding van Commissarissen tegenover hem. Zij hadden hem geheim zeliopoffering, is als geschapen voor haar liefderijk gemoed. Dag io dag uit, onder ongelukkige, troostelooze om standigheden, zal men de vrouw met engelengeduld miskenning, bespotting en erger zien verdragen. Ondanks een dikwijls onduldbaar levenslot, zal zij zich volhardend blijven wijden aan de verzorgiog harer kinderen, zich buigend onder huiselijke stormen als het riet, maar ongebroken en telkens wederom kracht puttend in de diepe afgronden der moederliefde. Lijdend en afgetobd zal zij het moede hoofd opgericht houden ter wille van haar kroost en soms wegkwijnen bij de vervulling harer plichten als echtge- ïote en moeder. Dezelfde, fijn bewerktuigde zielkun dige structuur, vertoont zich ook in den hoogeren graad van slimheid en gevat heid, voornamelijk in kleinigheden, in den tact, de kunst, om karakters in hun zwakke zijde aan te tasten, al te maal eigenschappen, welke de vrouw op den man vóór heeft. Minder gehard en bestand tegen de wijzigingen, botsingen en schokken, die voor Amersfoort en Omstreken AMERSFOORT. Lange Gracht no. 4 - Telefoon no. 304 Depositorenfe van 3'/, -5% houding opgedragen, maar nu meent bekl. in zijn eigen belang te moeten spreken. De Directeur, die vóór bekl. die functie bekleedde, de beer D., bad niet eervol ontslagen moeten worden. Er viel heel wat op te knappen toen bekl. werd aangesteld. De heer D. was eigenaar van het gebouw der bank te Amersfoort. Er is toen over dat gebouw onderhandeld. Het werd door makelaars getaxeerd op f 60000. Het huis is gekocht voor f40000 en er mochtdus aangenomen worden, dat er zeker een winst was van f14000. Pres. Dit gebeurde dus om de zaak van den heer D. onder de roos te houden. Daarmee kocht hij zijn eervol ontslag. Slaat die f14000 nu op de balans! Bekl. feitelijk wel, maar in een andere djfergroep. De Raadsheer Mr. Kirberger merkt op, dat als het waar is wat bekl. mee deelt, dan nog zijn de cijfers valsch. Door verkeerde groepeering was de balans valsch, al was misschien het eindcijfer goed. De President merkt nog op, dat door de wijze van boeking van bekl. een schattingspost werd gemaakt tot een reële post. Het blijft daarom een c juiste balaos. De boekhouder Th. J. d. Linde werd daarop nitvoerig gehoord over de samenstelling van de balaos. Hij beeft reden aan te nemen dat de verklaringen van bekl. juist zijn. Na de pauze was het woord aan den adv. generaal mr. van Geuns. Deze hield een zeer uitvoerig requisitoir. Hij nt, dat hier sprake is van een on juiste balans. Zij is ic strijd met de waarheid en is dus een balans, die in verschillende onderdeelen afwijkt van de waarheid. Er staat in het art. 336 van het Wetb. van Strafrecht: Gij zult geven een waar beeld ook in onder deelen. Uitvoerig staat spr. stil by de vraag of deze balans is gepubliceerd en me dat deze balans inderdaad in den vet is openbaar gemaakt. Wat het novum betreftde verkoop van het huis, daarover laat spr. echter het oordeel aan het Hof. Maar spr. is er van over tuigd, dat bekl. niet kan gemeend heb ben dat de waarde zooveel hooger was, dan 40.000. Bekl. moet zich wel dege lijk bewust zijn geweest, dat de cijfers onjuist en onwaarachtig zijn. Als inder daad bewezen is, dat bekl. bewust, een strafrechterlijke daad heeft begaan, dan moet hij ook gestraft worden. Spr. zal daarbij rekening houden met de 5 maan den doorgebracht in preventieve hech tenis, maar daarbij mag niet uit het oog worden verloren het groote belang, zich onvermijdelijk in het practische leven buiten den huiselijken kring voor doen, is de vrouw uitermate geschikt voor den engeren, intiemen kring van het buisgezin, waar het gevoelsleven zich zoo veelvormig en rijk vermag te ontplooien. Wél haar, zoo zij heur plaats in dit heiligdom naar behooren weet te ver vullen I Voor haar gesin, voor het aan haar voeten spelend en tot wasdom ge dijend geslacht, zal zij ten zege strekken. Maar ook, voor zich zelve zal zij die achtiog en dien invloed veroveren, welke haar ten deel zullen vallen als natuurlijke hulde aan de edele eigen schappen die zij als vrouw tea toon spreidt. De vrouw zij op de eerste plaats aarlijk vrouw. Met den aan haar ge slacht eigen fijnen tact, gebruik makend van hare, het karakter van den man veredelende eigenschappen, zal zij, bin nen de haar toekomende grenzen, over een heilzamen invloed op haar echt genoot beschikken. Maar zij trede niet moedwillig buiten haar natuurlijke sfeerzij late zich niet. dat het publiek heeft te kunnen vertrou wen op de juistheid van gepubliceerde balansen. Spr. vraagt ten slotte 4 maanden ge vangenisstraf zonder aftrek van voor- De verdediger mr. Th. Muller-Massis gaat de geschiedenis na van 't artikel 336 Wetb. van Strafrecht Het is wel degelijk de vraag of men den indruk van het bedrijf beeft willen flat- teeren en het publiek is geworden, 't Betreft hier een groepeering van cijfers, die zoo zij ongeoorloofd ware tot gevolg zou hebben, dat alle bankdirec teuren moeten terecht staan. Hoogstens kan men verschillen over de vraag of het doelmatig is zooals bekl. heeft ge handeld. Van een balans, in den zin van art. 336 is hier geen sprake, omdat de balans niet is ingeschreven zooals art. 8 van het Wetboek van Koophandel dat eischt en niet op wettig statuaire wijze is tot stand gekomen. De opzet van bekl. is niet gericht geweest op het maken van eea onjuiste balans. Hij kon voor zich meenen, dat de winst bestond uit de beide posten f14.000 en f16.000. De debiteuren-rekening is verhoogd et de posten, die daarop gedeeltelijk thuisbehooren gedeeltelijk van de fond senrekening i.e. de eigen aandeelen zijn afgenomen. Ten aanzien van het publiceeren van den balans baalt pL een vonnis van de Haagsche Rechtbank aan. (Zd. Holl. Credietbank) waarbij beslist is, dat het rondzenden aan een kring van belang hebbenden geen openbaarmaking is in den zin van art. 336. Dat is ook hier gebeurd. Bekl., die van huis uit geen bank directeur is, heeft zich niet verrijkt. De aanvankelijke opzet vao verduistering is zoo onhoudbaar gebleken, dat dit deel der aanklacht geheel is vervallen. Toch heeft bekl. daarvoor in preven tieve hechtenis gezeten, want op het openbaar maken van een valsche balans staat geen voorarrest. Ten slotte con cludeerde pl. tot vrijspraak subs, de allerlichtste straf. Uitspraak 21 Juni. bewegen tot het zich aanwennen of eigen maken van onvrouwelijke gewoon ten en allures, op straffe van haar in vloed op en de achting van haar echt genoot te verliezen. Door stugheid, hardheid, heerschzucht, jaloesie en bitsheid, daalt de vrouw van het verbeven voetstuk af, waarop zij te midden van baar gezin troont en brengt het gevoel van gepaste eigenwaarde van den man in opstand. Blijft zij daarentegen het haar door den Schepper aangewezen standpunt met waardigheid innemen, dan bezielt zij den man met dat ridderlijk gevoel, waardoor hij met vreugde de verplich ting aanvaardt, als levenslang verzorger en beschermer te staan aan de zijde van een lichamelijk zwakker wezen dan hij, maar dat hem in meer dan één op zicht overtreft door adel van karakter trekken en zielsvermogens. JOS. P. H. HAMERS. (Wordt vervolgd^

De Eembode | 1923 | | pagina 1