Bel dan op No. 42 Denkt U L. Posthouwer Heb» U een Taxi of auto noodig Amersfoort, Am E. Klein werd op verroek, eervol ontslag verleend als kanton rechter-plaatsvervanger in het kanton Amersfoort. Zaterdag 23 en Zoodag 24 Juni a.s. wordt hier gymoastlekfeest gehouden door het gewest Noord-Holland en het Middengewest van het Kon. Ned. Gym- nastiekverbond. Zaterdags worden wed- streden gehouden op het terrein aan den Ouden Soesterweg, aanvangend 4 uur. Zondag wordt een optocht ge houden met muriek, welke voor de turners tevens als roarschwedstrijd geldt. Na door de stad te hebben gemarcheerd, gaat 't naar Birkhoven, waar een groot demonstratie aal worden gehouden. Een auto-dienst Amersfoort-Utrecht Is geopend. Driemaal per dag heen en terug. Kaasmarkt. Aangevoerd 90 wagens bevattende 20100 Kilo. Prijs f40 tot f 50 per 50 Kilo. Handel matig. Central» Propaganda-club -De Roomeche Garde.* Door bovengenoemde vereeniging is besloten om met haar vaandel deel te nemen aan de St. Jans-Processie te Laren, op Zondag 24 Juni a.s. Naar aanleiding biervan noodigt het bestuur der R. G. allen uit die met hen wen- schen deel te nemen aan deze processie, om sich vóór Dinsdag 19 Juni a.s, op te geven aan het bestuur, om op die manier met een gezelschapbiljet de reis tot Hilversum te makende kosten hiervoor zijn voor de reis heen en terug een gulden. Men vervoege zich dus tijdig bij onderstaande adressen H. Peters, Nardsstraat 22P. vau Kalleveen, St. Bon.slraat 19G. W. v/d Baan, W. v. Mechelenstr. 20 J. Zwart, Breedestraat 71A. G. Keizer, Miere- veldstraat 75. 'a Nachts is ingebroken bij de familie J. aan den Arnbemscben weg, door uilsnijding van een glasruit. Ootvreemd zijneen jekker, een paar motorhand schoenen, een kistje sigaren, een por- temonnaie met geld en een paar schoenen. Tot leden der commissie, belast met het afaemeo van het examen hand- teekenen zijn benoemd H. Martin, leeraar aan bet Gymnasium en de Midddelb. Handelsdagschool, en A. P. H. J. van Weexel Errens, leeraar aan de Rijks Hoogerc Burgerschool. Uit het faillissement van de bankiers firma Lamaison, Bouwer Co. te Amersfoort, die bijna 10 jaar geleden failleerde, heeft nu nog een slotuitkee- ring plaats van 5.6 percent. Binnenkort mag worden verwacht de mededeeling van de door B. en W. op te maken voordracht voor de be- noeming van een gemeente-secretaris. De heer A. R. Veenstra, eervol ont slagen secretaris der gemeente Amers foort, zond aan den Gemeenteraad een schrijven, waarin hij zich met goed ge volg verweert, tegeD diverse uitlatingen van wethouder Hofland. De heer Veenstra doet zulks goed gedocumen teerd en bevordert zoo afdoende, dat de feiten worden gekend zooals ze zijn en niet zooals wethouder Hofland ze voorstelt. De Jonge Werkman. Zondag hielden de leden van »De Jonge Werkman Parochie O. L. V. H. hun maand-vergadering in 't Patronaat Elleboogst. Aanwezig waren de Eerw. Directeur, het bestuur en 19 leden. Nadat de waarn. voorzitter de ver gadering op gebruikelijke wijze had ge opend werd verslag der gehouden Bonds vergadering gelezen en goedgekeurd. Daarna werden deelnemers gevraagd voor de St. Jans-processie welke te Laren op Zondag 24 Juni wordt ge houden, het meerendee! der ledenj gaf zich daarvoor op. Overgegaan werd wegens vertrek van den voorzitter naar elders, tot het kiezen van een Bestuurslid. De Heer N. Koster had de eer de meeste stemmen te heb ben. Hij was dan ook zoo goed om deze functie te aanvaarden, daarna werd uit het Bestuur een Voorzitter gekozen, en wel de heer Koster. Deze nam de benoeming aan. Er valt niet aan te twijfelen of de nieuwe Voorzitter zal met evenveel tact cn energie als de heer G. v. LeijenhoisI zijn functie waarnemen. Besloten werd dat elk lid een kleine bijdrage zal geven om den oud-voor zitter een klein cadeau te koopen, ter herinnering aan zgn grcoten ijver. Daarna werd overgegaan tot gezellig samenzijn hetwelk beout werd voor een kegelpartijtje. Welk een voorrecht voor ouders|te weten dat hun jongens bun tijd in leerzame en gezellige ontspanning in de Jonge Werkman doorbrengen. Jammer genoeg dat er nog jonge man- men van 18 tot 23 jaar zijn, nog niet aangesloten bij onze afdeelingeu en waar er onder zijn, voor wlen het zoo nuttig en goed zou wezen. Jonge lingen leert uw tijd nuttig bestedeo, leert levensplicht en sluit u aan, CORRESPONDENT. Burgelijke Stand van 8 Juni. Geboren Caspar z. v. A. den Ouden en A. van Wessum Albertus z, v. J. Stomphorst cn A. van Veen Peter z. v. J, M. Verhoef en W. Geurtsen Jan z. v. D. de'Valk en N. Woudenberg. 11 Juni. GeborenAlberta Jacoba, d. v. E. Hagenbeuk en G. van Wage- ningen Franciscus Fillippus, z. v. B. J. C. Middelman en M.C.Opscherper Jan Gerrit, z. v. D. Max en H. Schipper Helena d. v. P. van den Hoek en H. Gouw Carolina Hen- drika d. v. H. van Bronswijk en M. H. Evers Gerardus Josephus z. v. A. Heisterborg en C. F. Plesman Catharina d. v. H. Meijer en J. G. Arler Jan z. v. A. van Es en W. Pieterson Maria Johanna d. v. J. C. Hoefsloot en M. van Dijk. Uit den Omtrek Barnmid Tengevolge van het abnormaal koude en natte weder, dat reeds weken duurt, is het met het honinggewin tot nu toe droevig gesteld. Hoewel we reeds een week in zomermaand zijn, moeten de bijen nog steeds kunstmatig in het leven worden gehouden. Immers, als het toe dienen van voedsel wordt nagelaten, gaan de anders zoo nijvere diertjes dood van honger. Overigens valt over de voortteling niet te klagen, daar de meeste korven of kosten zelfs over veel volk beschikken. Slaat het weder dus eenmaal ten goede om, dan kan op bet gebied van het gewin nog veel worden goedgemaakt. Een landbouwer reed met een stel wagen naar de paardenmarktachter op die wagen zat zijn zoon, die een daar achter loopend paard aan den halster hield. Bij het voorbijrijden van een melkwagen schrok dit paard en sprong op den wagen, waardoor de zoon er afviel en onder den wagen geraakte. Hij bleef bewusteloos liggen, doch kwam later weer bij. Het paard heeft echter zulke verwon dingen gekregen, dat het moest worden afgemaakt, GeborenGerrit, z. v. M. Methorst en W. Koudijs Debora Teunisje, d. v. J. v. Wijland en H. Brunekreeft Albert, z. v. J. T.. van Ark en J. van Zanten Cornells Adrlanus, z. v. P. A. Sloové en C. G. van de Brug Teunis, z. v. A. v. d. Pol en H. v. Ee. Ondertrouwd: J. v. d. Broek en A. Zoeten. GehuwdD. v. Voorst en G. Engelen, Overleden: Gerritje v. d. Brink 73 jr., echtg. van W. van Ramselaar. Blarieum GeborenDirk, z. v. H. J. van Dijk en W H. Roest Antoinette Petro- nella Margaretha Maria, d. v. J. H. v. d. Borgh en M. A. Rigter. Eemncs Bij vele inwoners gaan den laatsten tijd kuikens en hennen dood, zonder dat men den aard der ziekte kent. Gezonde beesten vallen in het hok neder en sterven na eenige uren. Landbouwer Rozenburg trof onder het hooivak in de. boerderij een nest aan met vijf jonge bunziogs. Natuurlijk werden de kleine roovers voor goeden buit verklaard. De oude wist te ont snappen. Op het weiland van Steenkamer, aan den Rijksstraatweg waar het wieler- pad naar Laren afbuigt is een theehuis ingericht. niikerh Marktbericht. 170000 st. Eieren f5.— a f5.75.37 schrammen (40 a f50. 40 Biggen f24 a f30. 102 Runderen f245 a f475. 44 Nuchtere Kalveren (12 a f20. De zuivelfabriek Volharding heeft besloten tot het bouwen van een in richting tot bereiding van geconden seerde melk. De kosten wordea ge raamd op f 40.000. GeborenAart, z. van E. v. d. Beek en M. Kas. Aalt, z. van A. v. Bokhorst en E. v. d. Veen. Jurriën, z. van J. Haverlag en E. v. d. Bosch, jacob, z. van J. v. d Horst en M. Jansen. Clasiena, d. van J. v. d. Berg en G. v. Doornik. Willempjr, d. van L. Muis en W. Boterenbrood. Barend, z. van A. v. d. Brink en G. v. Norden. OndertrouwdC. v. Essen en G. Kamphorst. H. Hoogeveen en G. v. d. Kamp. Getrouwd R. Blokhuis en M. v. d. Veen. Oveileden: Wilhelmus Maria Aloisius Jordaan, 70 j., wedn. van E. v. Rossum. Gijsbertus v. Egdom, 34j. Geurt Wassink, 82 j„ wedti. van G. Schots man. Hendrikje Hoogeveen, 78 j., wed. van H. v. d, Beek. Door bedanken van G. F. Callen- bach Sr., gekozen als lid van den Raad in de vacalure-Nihom, is thans gekozen verklaard S. A. ten Bokkel Huiniuk. Cartn GeborenJacob Hendrik, z. v. J. Baas en M. Visser. Ondertrouwd: G. J. Hendriksen en M. H. Voss T. van der Mei en H. J. G. B. van Heuven. GetrouwdH. J. van den Kamp en M. van den Dijk. OverledenC. M. E. van Aalst, 61 j., wed. van A, van de Velde. Soest Alhier werd in het bevolkingsregister de 10000ste inwoner ingeschreven. Het betrof de inschrijving van een tweeling geboorte, waarvan de tweede geborene de' 10000ste was. Aan den vader zal vanwege Burgemeester en Wethouders een spaarbankboekje groot 1100 wor den ter hand gesteld ten name van dit kind, met de bepaling dat hierover niet dan na het bereiken van den meerder jarigen leeftijd kan worden beschikt. Vrijdag werd alhier in het bevol kingsregister de 10000ste inwoner in geschreven. Het betrof de inschrijving van een tweelinggeboorte, waarvan de tweede geborene de 10000ste was. Aan den vader zal vanwege Burgemeester en Wethouders een spaarbankboekje groot f 100 worden ter hand gesteld ten name vau dit kind, met de bepaling dat hierover niet dan na het bereiken van den meerderjarigen leeftijd kan worden beschikt. De Raad ging accoord met een voorstel van B. en W. tot verkoop van de in het bezit der Gemeente zijnde inschrijvingen op het Grootboek der Nederlandsche Werkelijke Schuld en be legging van bet daardoor vrijkomende bedrag in obligaties Indië en Nederland. In de nabijheid van het station Soest- duinen zal een nieuw christelijk sana torium worden gesticht. De oppervlakte van bet terrein bestaat volgens de voor- loopige plannen uit 11H.A. prach tigen boschgrond en 13 H.A. heide en duin. SocsterHerg Vrijdag geraakte door onbekende oorzaak een vrachtauto, beladen met biels, op de Kampstraat in brand. De brandweer wist met 4 slangen op de waterleiding, den bland te blusscben. De auto werd deerlijk gehavend, Nabij de woning van den heer van Angeren botste een auto tegen een boom, doordat de chauffeur de onvoor zichtigheid had achterom te zien. De auto werd van voren geheel ver nield en is in een schuur van Putman gereden teneinde hersteld te worden. aan de belangrijke Demonstratie Vrijdagmiddag 2 uur bij Utrechtachestraat 25 A AMERSFOORT Ji Binnenland Regeeran. Pastoor Van Schaik hield bij de laatste vergadering van het R. K. Vak bureau een merkwaardige rede, waaraan het volgende is ontleend: •Vergeten wij niet, dat de geschiede nis van de beschaving oude, middel- eeuwsche en nieuwe beschaving ons tallooze variaties van regeeringsvormen bij de diverse volken te zien geeft dat bijna elke regeeringsvorm in de verschillende landen op een bepaald tijdstip goed bleek te zijn bij het ecne en tegelijkertijd verkeerd bij een ander volk. Een practische, ideale regeeriogs- votm bestaat blijkens de ervaring niet De Katholieke Wijsbegeerte en de Pauselijke Encyclieken erkennen dan ook lot nu toe eiken bestaaoden re geeringsvorm als goed en relatief den besten, die in dit of dat bepaald land, op dit of dal tijdstip het best orde, vrede, rechtvaardigheid, weivaart dient. En] waar van hing het altoos ten slotte af, of een volk goed geregeerd werd? «Van den regeeringsvorm als zoodanig? «Och neen, niet daarvan, maar van de menschen, die regeerden; hiervan, of deze menschen hoogstaande mannen en vrouwen waren, hoogstaand door regetringsbekwaamheid en karakter, die tevens zoo gelukkig waren, hoog staande ambtenaren en medewerkers aan zich te kunnen verbinden. Zijn de personen als persoon goed in Over heidsfuncties en parlementen en ge meenteraden, dan zal, zelfs bij gebrek kige regeeringsvormen, het land goed geregeerd worden. Zijn regeerders en volksleiders als mensch minderwaardig en dus ook afhankelijk van elementen, die niet uitsluitend het landsbelang voor oogen hebben, dan is geen enkele re geeringsvorm waarborg tegen corruptie en verwaartoozing van het algemeen welzijn. Zwttr »V»r. Daar komt, als er sprake is van het bestrijden vu de alcohotplaag door per soonlijke onthouding, dikwijls de vraag Is onthouding van sterken drank niet een groot offer? En dan geven zij die uit ervaring weten hoe zwaar dit offer weegt, allen volmondig ten antwoord al valt het in het eerst niet mee zich te onthouden van iets waaraan men gewend is, toch heeft men reeds na korten tijd de ervaring, dat dit offer niet zwaar is. Weet ge, wat een groot offer kost Het misbruik van sterken drank. Dat vraagt U het offer van Uw zuurver diende penningen, het offer Uwer ge zondheid het offer Uwer toekomst, het geluk van Uw echtgenoote en kinderen. De onthouding vraagt lang zooveel niet. Integendeel, om de voordeelen die dat kleine offer ruimschoots medebrengt zoowel op geestelijk als stoffelijk gebied mag 't niemand meer afschrikken. Alle middelen om zich stoffelijk en geestelijk op te werken grijpt men graag aan, alle offers hiervoor brengt men graag, laat men ook dit middel eens probeeren een half jaar lang bijvoorbeeld en men blijft het aanwenden, omdat zal blijken dat het, ten koste van een klein offer, groote voordeelen geeft. Katholieke Univereitelt. Het Bestuur van de Sint Radboud- Stichting deelt mede, dat het gelet op art. 186c van de Hooger Onderwijswet, waarbij is bepaald, dat eeoe bijzondere Universiteit staat onder toezicht van een College van Curatoren, bestaande uit drie of vijf leden, heeft besloten A. te bepaien, dat het College van Curatoren der ,R. K. Universiteit zal bestaan uit vijf leden. B. te benoemen tot lid van het College van Curatoren der R. K. Uni- vetsiteit te Nijmegen 1. Mr. H. J. J. van den Biesen, ad vocaat en procureur, te. Breda. 2. Dr. W. A. Boekelnian, arts, Ge neesheer-Directeur van het St. Antonius- Gasthuis, te Utrecht. 3. Mr. W. M. van Lanschot, Lid van de Eerste Kamer der StateD- Generaal te Vught. 4. Mr. Dr. H. J. A. M. Liibbers, Kantonrechter, te Nijmeger. 5. F. M. A. van Schaeck Maihon, Burgemeester te Nijmegen. Gemengde Berichten De maatschappij van Weldadigheid ziet zich genoodzaakt, uit hoofde van den fioancieelen toestand der Mij., tot verkoop van de hoeven en gronden te Willemsoord over te gaan. De bevolking der maatschappij be stond op 31 December uit 351 gezin nen, te zamen 1680 personen tellende, terwijl bovendien voor armbesturen en andere corporaties 97 kinderen ver pleegd werden. Op klaarlichten dag heefi meo in gebroken bij den juwelier Schuyer in de Lange Poten te den Haag. De be woners waren niet thuis. Er wordt ver mist voor eenige duizenden guldens aan gouden en zilveren voorwerpen. Op den Rijkstraat onder Wassenaar kwam een motor met zijspan in botsing met een autobus. De motorrijder en die in den zijspan zat, werden tegen den grond geslingerd, ernstig gewond opge nomen. Naar bericht wordt, ligt de schuld geheel aan den motorrijder, die in beschonken toestand zijn motorrijwiel bestuurde, zoodat deze door het slingeren de veiligheid van het verkeer in gevaar bracht. Het auto-vracht- en personenvervoer, dat zich zoo sterk aan het ontwikkelen is, dankt vooral hieraan zijn snelle op komst in de eerste plaats, dat het goedkoop is, en vervolgens, dat het zich gemakkelijk aan de behoeften van het ooge-iblik aanpassen kan. Het heeft waarschijnlijk nog een zeer groote toe komst, en het kon wel eens blijken, dat het ook op den duur, wanneer de malaise voorbij is, nog een ernstige concurrent van de spoorwegen blijven zal wegens de gemakken, die het boven deze laatste kan bieden. Niets is kort- zichtiger, dan nu, ten bate der spoor wegen, maatregelen te willen beramen, die de ontwikkeling van het auto-ver voer zullen tegengaan. Het motorvervoer is het modeme in opkomst zij ode vervoer, en men zal zich met deze gedachte vertrouwd heb ben te maken. Gelijk de opkomst van de spoor- en tramwegen de beteekenis van het vervoer te water hebben ge wijzigd, zal het auto-vervoer op zijn beurt de beteekenis van het spoorweg vervoer niet verminderen want voor massa-vervoer en het verkeer over lange afstanden zullen de spoorwegen nog wel voor langen tijd bet hoofdverkeers- middel blijven maar wel veranderen. Het moge noodzakelijk blijken van het vervoer per auto een bijdrage te gaan vorderen in de door dat vervoer buitengewoon verhoogde kosten van aanleg en onderhoud onzer wegen, all beginsel moet voorop gesteld worden, niet dat het autovervoer een lastige concurrent Is geworden van onze spoor wegen, die met een jaarlijks aanzienlijk tekort hebben te kampen, maar dat het een uiterst nuffig en gemakkelijk ver voermiddel is, waarvoor de voorwaar den om tot verdere ontwikkeling en volmaking te komen ook vau staatswege behooren te worden geschapen. De politie te Antwerpen beeft twee personen aangehouden, al* verdacht van diefstal van f80.000 ten nadeele van den paatoor te St. Janateen. Het zijn een Hollander, zekere V„ en een Belg, een Antwerpsche inbreker. De gemeenteraad van Naarden be sloot bij politieverordening te bepalen, dat in tapperijen en dergelijken niet mogen worden toegelaten personen, die meermalen veroordeeld zijn wegen* drankmisbruik ol naar het oordeel van burgemeester en wethouders misbruik maken van sterken drank. Bij 'n te Culemborg gehouden ver pachting vau 59 perceelen hooiland en naweiden van het Kroondomein hebben deze ongeveer de helft minder dan verleden jaar opgebracht. Russische correspondenten melden dat door overstroomingen in het be- nedengebied van de Wolga 400 men schen zijn verdronken en 70,000 dak loos zijn geworden. Een hevig onweer, hetwelk onge veer een uur duurde, heeft te New York aanmerkelijke schade in de stad en omgeving aangericht. Talrijke hulzen werden door den bliksem getroffeD. Op verschillende plaatsen werden boomen ontworteld, terwijl ook talrijke parken ernstig beschadigd werden. Er kwamen gelukkig weinig persoonlijke ongelukken voor. Te New Jersey werd een tienjarige jongen, die rustig onder de boomen in zijn hangmat lag, door den bliksem gedood. De groote hitte duurt onverminderd voort. Talrijke personen werden door de warmte bevangen en in enkele ooste lijke staten zijn tengevolge der abnor male hitte zelfs sterfgevallen voorge komen. Te Eindhoven reed een slager met zijn motor achter een kar. Hij passeerde deze en zag door de duisternis een tweede voertuig niet en reed daar in volle vaart tegen aau. Hij brak op twee plaatsen zijn been, de tanden der boven kaak werden uit den mond geslagen en zijn gezicht deerlijk verwond. „Bestaat er nu eenig uitzicht, dat het weer beter zal worden zoo vroeg een journalist san den weerkundige prof. Van Everdingen. Des professor's antwoord op deze vraag luiddedat na 21 Juni de kans op goed weer zeer toeneemt, in verband met het feit dat de zon dan haar gang naar het Noordelijk deel van onzen aardbol beëindigt, en weer naar het Zuiden terugloopt. Het Oceaan-water wordt dan weer warmer en de invloed van dezen factor op den hoogen druk neemt dan dus af. Het gevolg is dus, dat het hooge drukgebied verslapt en depressies kans krijgen om door te dringen. Het is inderdaad te hopen, dat pro- fessor Van Everdiogen's voorspelling zal uitkomen en dat wij dus bij hel begin van den zomer wat beter weer krijgen, als het niet eerder door een andere oorzaak (wat ook mogelijk is, maar nooit vooruit te voorspellen) het weer omslaat, doordat hoogdrukgebied verslapt en meer Zuid-Westen winden gaan optreden. De Pauselijke Hulpcommissie In Rus land deelt mede dat een verschrikkelijke ziekte is uitgebroken vooral onder de kinderen in sommige deelen van Rus land. Honderden kinderen lijden aan scheurbuik en sterven na ongeveer vier- en-twintig uren de hevigste pijnen ge leden tc hebben. Onder de Tarlaarsche bevolking heerscht opnieuw de typhus waardoor ook een der leden van de Pauselijke commissie is aangetast. In Noord-Holland gebruiken vele veehouders een, uit Zweden ingevoerde melkmachine. Daarbij wordt met een riem de melkpan aan de koe bevestigd, de speenkoppen worden op de 4 spenen geplaatst en omsluiten deze, zooals anders met demand geschied. De ma chine is door een gummislang aan een motor bevestigd, die in de boerderij is geplaatst. Wanneer een koe is uitge molken wordt de pan geledigd en aan een ander beest bevestigd. In eokele dagen gewennen de dieren aan deze behandeling, die uit hygiënisch oogpunt veel voordeel heeft. Eén machine brengt per uur gemiddeld 60 L. melk uit. Eén man kan 4 machines bedienen, zoodat op een grootea veestapel een belang rijke besparing van arbeidsloon wordt verkregen. Land- en Tuinbouw Landverhuizing. In LandbouwkriDgen bestudeert men de goede kansen voor Hollandsche landbouwers in Frankrijk. De regeering liet zich ook niet on- betuigd. Zij droeg aan den rljksland- bouwconsulent van Daalen op, een reis te maken naar Frankrijk, die ten doel had een onderzoek in te stellen omtrent de vooruitzichten, welke zich in de daarvoor het metst in aanmerking kn- mende streken openen voor Nederlan-

De Eembode | 1923 | | pagina 2